i Kroegen in Lisse niet langer open Looddieven en Skevelingers verbroederen 'Wij behelpen ons met zomerhuisjes' De gouden handjes van Sjaak Ouwehand Duin Bollenstreek te Voorhout geërgerd ol financiële chaos bij Sf Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 38,95 DINSDAG 7 SEPTEMBER 1999 Foto's Lissese scholieren in de prijzen lisse Vier basisschoolleerlingen uit Lisse krijgen zaterdag een prijs uitgereikt tijdens de tentoonstelling van de Internationale Fotowedstrijd voor de jeugd in de Domkerk in Utrecht. Linda van Teylingen (9), Eddie Verwer (11), Iris van der Meer (12) en Matthijs Jol (11) behoren tot de negen winnaars van de vierde fotowedstrijd die vanuit het Spaanse Catalonië werd georgani seerd en waaraan 17 Europese landen deelnamen. De leerlin gen uit Lisse hadden als opdracht het fotograferen van het oude kasteel Huys Dever in hun woonplaats. Nazomerfeest basisschool De Krulder katwuk Basisschool De Krulder in Katwijk houdt vrijdag het jaarlijkse nazomerfeest. Dit keer is het thema sport en spel. Kat- wijkse sportverenigingen hebben hun medewerking toegezegd. Er kan kennis worden gemaakt met de sporten korfbal, hockey, tafeltennis, taekwondo en jeu de boules. Een rommelmarkt, een rad van avontuur, schminken, een loterij, muziek en een terras vormen verder de omlijsting van deze dag. Plaats van handeling is de school aan de Van Lierestraat 2. Een deel van de opbrengst wordt geschonken aan het Ronald McDonaldfonds. Bromfietser gewond bij aanrijding noordwukerhoutEen 50-jarige bromfietser uit Noordwijker- hout is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de 's Gravendamseweg met de Leidsevaart in zijn woonplaats. De bromfietser werd geraakt door een 35-jarige au tomobilist uit Leiderdorp. De Leiderdorper sloeg op de kruising rechtsaf en verleende daarbij geen voorrang aan de Noordwij - kerhouter die uit tegenovergestelde richting kwam. Het slacht offer liep kneuzingen aan schouder en been op. Katwijkse en Scheveningse oud-vissers maken jaarlijkse reünietocht chef roza van der veer, 071-5356451, plv - chef wim v katwuk eric de jager 'Overlast vennindert niet door ruime opening' Hotels, restaurants, cafés en snackbars in Lisse mogen 's avonds niet langer open blijven. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders besloten. Het gemeen tebestuur vreest bij een langere openstelling voor meer en langduriger overlast in het centrum. Sommigen hebben zich letter lijk de vingers kromgewerkt. Anderen moesten het doen met een éénmalig pensioentje van vijfhonderd gulden. Maar geen van de oud-vissers die gisteren genoten van de jaarlijkse rond vaart vanuit Katwijk naar de Ka- gerplassen, had een ander le ven gewild. „Die vrijheid, lekker hard werken en de kameraad schap. Je bent op zo'n boot he lemaal op elkaar aangewezen", noemt organisator Gijs Zand bergen als de grote trekpleisters voor een leven op zee. De om standigheden op de luxe rond vaartboot van de Katwijkse re derij Triton waren niet te verge lijken met die op een vooroor logse haringlogger en zeebenen waren niet nodig op het bin nenwater, maar de kameraad schap glansde als vanouds. Zelfs van de historische te genstelling tussen Katwijk en Scheveningen was niet veel te merken. Hoewel een enkele 'van op Skeveling' het na een paar glaasjes weer aandurfde om zijn Katwijkse collega aan te spreken met de oude scheld naam 'looddief. De Katwijkse vissermannen-op-leeftijd glim lachen erom: „Ja, de Katwijkers zijn de dieven, maar de Scheve- ningers hebben ervoor geze ten", melden zij mysterieus. Hoe die scheldnaam nu precies in de wereld is gekomen, weet niemand meer, maar iedereen kent hem. Scheveninger Maar ten Pronk kan zich nog wel een overlevering herinneren. Ooit, 80, misschien wel 100 jaar gele den, zou de Scheveningse kerk door dieven ontdaan zijn van alle lood. „Regenpijpen, dakgo- I II' 'L Met een borreltje en een stukje taart voor de neus vermaakten de oud-vissers zich gistermiddag uitstekend in Katwijk. Sterke verhalen werden nóg iets sterker, dikke vriendschappen nog iets dikker. ten, alles was weg. En het ver haal ging dat Katwijkse vissers het hadden meegenomen. Er hebben uiteindelijk een paar Scheveningers voor in de cel gezeten, maar tot op de dag van worden de Katwijkers gezien als de ware schuldigen." Bijnamen leiden overigens een apart leven op de boot. Omdat veel leden van dezelfde families in de visserij zaten, was het niet altijd even nuttig om iemand aan te spreken met 'Van der Plas' of 'Pronk'. Een bijnaam, of 'scheldnaam', zoals de vissers de aanspreektitels onverbloemd noemen, bood uitkomst. „De kleinste onbe nulligheid was al voldoende voor een scheldnaam waar je je FOTO DICK HOCEWONINC hele leven of zelfs generaties lang aan vastzit", weet Cor van der Plas, één van de grote drijf veren achter de jaarlijkse vaar tocht. Van der Plas zelf zit op gezadeld met de alias 'Van Noppes'. Die heeft hij te dan- Informatieavond Combinatie over toekomstige Noordwijkse woonwijk Bronsgeest in teken van ongeduld D( van {lis. E Scho ken aan een voorvader- De zo gelukkig was meiivolg' vangst. „Hij kwam altijjenga rug. En als ze dan vro^Naai je nog wat gevangen?fler n hij 'noppes'. Maarttfoor j voegt nog een Schevetft bes riant toe: een visser djiinds vroeg uit de bomschui kopje onder ging en b( komst vaststelde: 'Ik ^33 ver van de grond aT p voortaan 'Grond of. staat beter bekend alsr. 1 Duin', maar vraag l?Jn a' waarom. lerv Oude vriendschap[Tort^ den gisteren weer of110 op het zonovergoten dj. Tritonboot. Van klasge Engelandvaarders, deb met zeebenen hebbe soms veertig, vijftig jaa^ All zien. Het tochtje vooije tie sers is dan ook zeeiinhi Zandbergen en Van don de rekenen dat ze wel twcking boten hadden kunnepctie zó groot is elk jaar dl van stelling. „Maar dat tadem niet trekken", stelt Vaptem vast. Om ervoor te zt de boot volgend jaar varen (misschien welf zee, vanuit Scheveninp hij op de terugweg De met de pet langs. Als 22 si fels vol lege glazen cooi waarschuwt hij de \gzeni vast: „Ik weet niet of htin$ de drank kwam, of da an h het niet goed deed, nRol jaar zag een aantal om' een stuiver voor een v Bele Pas als ze een vijfje ari bij h tientallen sterke verl heb de hele Noordzee; donder gehad') en vrienden rijker zijn, zeebonken weer voet 4 Corporaties iya Lisse en Vooi gaan fusie aat— houc chl lisse/voorhout lisse «peter blok De sluitingstijden voor de hore ca blijven zoals ze zijn. Van maandag tot en met vrijdag moeten de horeca-exploitanten hun deuren om 1.00 uur slui ten. Op zaterdag en zondag moeten de laatste klanten uiter lijk 2.00 uur de zaak hebben verlaten. De gemeente heeft het afge lopen jaar onderzocht of een ander sluitingsregime de uit- gaansoverlast in Lisse, die zich vooral voordoet in de weeken den, zou kunnen verminderen. Daarbij onderzochten ze drie varianten: het sluitingstijdstip geheel laten vervallen; het slui tingsuur te bepalen op 3.00 of 4.00 uur - waarbij het niet meer is toegestaan is om na 1.00 of 2.00 uur nog nieuwe bezoekers toe te laten. En een situatie waarbij de sluitingstijdstippen worden vervroegd naar 0.00 uur, met een mogelijke verlen ging tot 2.00 uur. Naar aanleiding van het on derzoek concluderen B en W dat er geen voordelen aan het loslaten of versoepelen van het sluitingsuur zitten. „Het huidi ge sluitingsuur leidt weliswaar tot een massaal aantal bezoe kers op straat rond dat tijdstip, maar dat zal bij andere slui tingstijden hoogstwaarschijnlijk niet veranderen. Het loslaten of versoepelen van de sluitings- tijdstippen leidt veel eerder tot langduriger overlast in de nach telijke uren, waarvan bewoners van het centrum in belangrijke mate de dupe zijn." Lisse vreest bovendien voor 'horeca-toerisme' als ze als eni ge gemeente in de noordelijke Duin- en Bollenstreek de slui tingstijden verlengt. „Het kan een enorme toestroom van be zoekers uit de wijde omgeving tot gevolg hebben. En dat komt de openbare orde en veiligheid in ons dorp niet bepaald ten goede", aldus burgemeester en wethouders. noordwuk job de kruiff Alsof de eerste woningen ter plaatse verdeeld zouden wor den, zo druk was het gisteren op de informatieavond over Bronsgeest van de Noordwijkse partij De Combinatie (PvdA/G- roenLinks/D66). Honderd on geduldige woningzoekers kre gen van de oppositie te horen waarom er in de drie jaar sinds een door het toenmalige college van B en W gehouden avondje niets is gebeurd. „Dit wordt geen populair verhaal", begon fractielid A. van Rijnberk in ho tel Royal. „Ik zie een hoop jon ge mensen. Die willen waar schijnlijk snel een huis. Maar ik kan uit eigen ervaring zeggen: voor je het weet, praat je over hetzelfde probleem voor je kin deren." De Combinatie vindt dat de discussie over Noordwijks nieuwbouwwijk de afgelopen jaren nauwelijks te volgen is ge weest. Allemaal besloten verga deringen en veel gedoe rond het alternatieve plan hebben daar volgens Van Rijnberk voor gezorgd. „De betrokkenheid van de bevolking is te weinig gezocht door het college. Wij vonden dat we in dat gat moes ten springen." De hele discussie blijkt in een uurtje samen te vatten. De Combinatie vindt het uit 1991 stammende plan voor Brons geest, dat inmiddels door het leven gaat als Groot-Brons geest, de beste oplossing voor de woningbehoefte tot 2015. Een groot deel van de benodig de grond is al van de gemeente, het bestemmingsplan ligt klaar, het wordt één mooie wijk. En daarna kan altijd Offem-Zuid nog worden bebouwd. Het college van burgemeester en wethouders heeft sinds een paar maanden zijn zinnen ge zet op een alternatief plan voor twee halve wijkjes, Bronsgeest- Zuid en Offem-Zuid. Het gaat ervan uit dat op die manier sneller de eerste woningen zul len verrijzen, omdat er minder bezwaren tegen zijn. Voor Groot-Bronsgeest moet name lijk de Van Berckelweg worden omgelegd en daar verzet een fa natieke actiegroep zich tot het uiterste tegen. 'Laat de Van Berckelweg dan liggen en bouw aan weerszij den', luidt een suggestie uit de zaal. Maar dat voorstel is ooit al verworpen omdat de weg dan ondertunneld moet en dat niet te betalen is, antwoordt Van Rijnberk. Die nog eens toevoegt dat een adviseur van de ge meente de kans op 90 procent schat dat het plan Groot-Brons geest het voor de rechter wint van de bezwaren van de werk groep Behoud van Berckel. En 10 procent kans op beren op de weg is voor hem geen reden om een andere weg te nemen. „Hoeveel mensen zijn er dan tegen omlegging van de Van Berckelweg?" wil iemand we ten. Een paar Gooweg- en Northgodreefbewoners, luidt het antwoord. „Dat is toch af te wegen tegen achthonderd hui zen?" vindt de zaal in meerder heid. Maar de betreffende Goowegbewoners laten zich ook horen. „U denkt als enigen dat je de Van Berckelweg als een tuinslang kunt omleggen", krijgt Van Ifrjnberk te horen. „Maar dat kost ook miljoenen. En drie ingenieursbureaus ra den het af. Er is een rapport uit maart 1996 waarin staat dat we dan voortaan met 56 minuten vertraging het dorp binnenko men." De discussie zit muurvast. Fractievoorzitter J. van Holst concludeert daaruit dat de 'niet erg optimistische boodschap' goed is overgekomen. De aan wezigen was door Van Rijnberk aangeraden hun eigen mening te vormen. Maar Van Hoists laatste suggestie wordt dank baar aanvaard. „Het is goed als niet alleen mensen met be staande rechten en eigendom men zich verweren, maar ook de woningzoekenden." Dus gaan een paar Ncordwij- kers naar huis met drie goed gevulde namenlijsten. Gijs Slin gerland is voorlopig woord voerder van de club. Hoe ze zich gaan roeren weten ze nog niet, maar het college kan mini maal op een aantal brieven re kenen. „Het is logisch dat de te genstanders voor hun straatje opkomen, maar er zijn ook vijf honderd zoekenden." Vandaar dat Slingerland zich geroepen voelde spontaan een 'comi- teetje' te vormen. „Ik kwam om acht uur binnen en ik zag alle maal bekenden. Dertig ben ik, en ik kan hier nog geen woning krijgen. Noordwijk heeft vooral een instroom van rijken. Maar wij behelpen ons met zomer huisjes en huurhuisjes." od ii De woningbouwveri Het Gezinsbelang en lang uit Lisse en de bouwvereniging Voor! den volgende week hi tieve fusieverga Maandagavond 13 s vergadert Volksbelai 19.30 uur in De Gevu je u aan de Haven in Liss QUCj( eerder gehouden ve vor^ van 23 juni werd door de goedkeuring gege het verder afronden sie, waarbij toen ooi fltii ningbouwvereniging als partner werd betro^^ Bij Voorhout moestjf^ den nog instemmen, is inmiddels gebeurd financiële positie van ging vormt geen enké mering voor de fufooLt Voorhout in het pn worden betrokken, en z De algemene ledeten ir ring van Het Gezinsbejp bl: 13 september. ji en i tal katwuk rob onderwater Sjaak Ouwehand is doof en autistisch. Voor mensen met een dergelijke han dicap is normaal functioneren in de maatschappij bijna onmogelijk. Ouwe hand (35) echter heeft een baan als meubelmaker en woont op zichzelf in Katwijk. En hij heeft een hobby: het maken van miniaturen. Op 11 septem ber maakt hij de burgemeester en wet houders van Katwijk ter ere van de heropening van het verbouwde ge meentehuis gelukkig met een minia tuur. Uit eigen zak betaald nog wel. Welk miniatuur? Dat wil Ouwehand niet zeggen. Zelfs niet na aandringen. Het wordt een stemmig en prachtig cadeau, want Ouwehand was bereid om voor de krant een tipje van de slui er op te lichten. Met de belofte dat niets verklapt mag worden. De slopers in Katwijk zijn de groot ste vrienden van Ouwehand. Wordt er ergens een huis of gebouw tegen de vlakte geslagen, dan struint hij rond op zijn fiets. Hij zoekt speciale houtsoor ten die hij kan gebruiken voor zijn cre aties. Zoals afzelia, een bijzondere Afrikaanse houtsoort, die Ouwehand goed kan gebruiken. Bij de sloop van het gebouw van Parlevliet Van der Plas aan de Prins Hendrik Kade ver gaarde hij veel bruikbaar materiaal. Ouwehand kan niet praten. Hij sta melt onverstaanbare kreten. Maar hij heeft een 'rechterhand' waarmee hij kan communiceren. Het is toevallig ook nog zijn baas: Faan Aucamp, eige naar van een meubelmakerijtje achter de Secr. Varkevisserstraat in Katwijk. De geboren Zuid-Afrikaan waakt al achttien jaar over Ouwehand. „Ik kreeg met hem te maken toen-ie van de dovenschool kwam. Ik durfde het wel aan met die jongen. Maar de eer ste zes maanden heb ik me wel afge vraagd of ik er wel goed aan had ge daan om hem in dienst te nemen. Ik was na een week werken doodop. Sjaak was in het begin doodnerveus, ik moest er erg veel energie insteken." Aucamp, een voormalig docent Zuid-Afrikaans op de Universiteit van Leiden („Ik werd het slachtoffer van de reorganisatie en moest weg en ben toen dit begonnen"), gaf Ouwehand vertrouwen en dat betaalde zich terug. Sjaak Ouwehand ontwikkelde zich tot een voortreffelijk meubelmaker. Au camp: „Hij is een perfectionist en gaat daarin soms te ver. Dan duurt het werk te lang. Hij wil alles goed doen. Zo zit deze jongen in elkaar. Hij heeft iets geniaals." Zijn collega's in het meubelmakerijtje bevestigen dat. En hebben diepe bewondering voor het geduld waarmee Ouwehand zijn bouwwerken maakt. Die zijn bijzonder tijdrovend. Ouwehand is van kinds afaan gek op miniaturen. Eerst was er de bewonde ring, later ging Ouwehand zelf aan de slag. Er staat er eentje te pronken in zijn huiskamer. De prachtige creatie staat klaar om weggeven te worden aan de gemeente Katwijk. Vreemden mogen 'm niet zien, als het laken van Sjaak Ouwehand bezig met zijn grote passie: het bouwen van een miniatuur. les is precies nagemaakt van het orgi- neel." Ouwehand betaalt alles uit zijn ei gen zak. Zijn baas knijpt een oogje dicht als de Katwijker soms in werktijd met zijn hobby bezig is. „Zolang wij kunnen eten, vind ik het best." De kosten van het materiaal, ruim 1500 gulden voor het cadeau aan de ge- de vitrine wordt weggehaald, gaan de gordijnen in zijn kamer dicht, bang als hij is dat voorbijgangers naar binnen gaan turen. In zijn kamer staan verder een zelf gemaakte dekenkist en een miniatuur van een sleepboot, de Hap py Hunter. Aucamp kijkt vol bewonde ring naar het schip: „Hoe hij het voor elkaar heeft gekregen, ongelooflijk. Al- FOTO DICK HOCEWONINC meente Katwijk, komen ook voor reke ning van Ouwehand zelf. Diep in zijn hart hoopt de Katwijkse meubelmaker dat de gemeente bijdraagt in de on kosten. Wanneer het doek op 11 sep tember wordt onthuld, gaat burge meester Van Wouwe misschien wel overstag. Hij zal zijn ogen in ieder ge val niet geloven. voorhout annette van der elst De Voorhoutse politiek heeft geen goed woord over voor het financiële reilen en zeilen van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB). In een vergadering gisteravond ging de commissie financiën niet akkoord met de SDB-be- groting voor 2000 en de jaarre kening over 1998. Uit die cijfers blijkt dat de tien bij het SDB aangesloten gemeenten in to taal zes ton moeten bijbetalen. Voorhout moet hieraan bijna 30.000 gulden bijdragen. De commissieleden namen gisteravond de gelegenheid te baat hun grieven en frustraties over het SDB te spuien. „Het is een rijdende trein die niet meer is te stoppen", herhaalde WD- 'er L. van der Zon zijn favoriete opmerking. CDA'er K. van Velzen sloot zich bij hem aan. „Er heerst bij het SDB een fi nanciële chaos. De trein rijdt niet eens meer op de rails. Het is een bodemloze put. We moe ten ons gevoelen dubbel en dwars laten horen, ook al reali seer ik me dat het geen fluit aanhaalt." J. de Graaf (Voorhouts Be lang) hekelde de houding van de burgemeesters van War mond en Noordwijk. „Burge meester G. van der Wel (War mond) en J. van der Sluijs (Noordwijk) doen laconiek en zeggen dat alles wel goed komt. arten Maar we moeten deèn is luiden. Ik vind het h op woon zorgwekkend. Heder malafide begroting e&ij de we die dan aannemef hee: De Graaf. tigesi R. Heemskerk (D6è Zij sinds jaar en dag deen van het SDB kritle be schouwt, noemde defeem ding van het SDB 'vdwel de klauwen gelopens erg een grote droefenis. VboraJ hard roepen dat het h ope moet zijn." J. Beelen iewoi tebelangen) tenslotte) flat: eensgezinde rij „Saider Van Velzen ga ik stakaiïgt Van der Zon, die print steeds meer zijn gevfn ver En met De Graaf willoyen klok luiden. Die begrag. ,,I dicuul." ïwee; WD-wethouder P.jkind (financiën) nuanceerdhder ning van de commissi kin< begroting iets. „Hethreeu bestuur heeft ingesteièv Vc beleidsvoornemens i op h SDB. Dan moet je ooin op gaan met de begrotütuin niet reëel om tegenhuise men, maar we moetetfVonii doen om aan te gevdorp ontevreden zijn ovetracht van zaken." Van Rief enig in een SDB-vergaderim erui mende donderdag zijlen. F best' te zullen doen ozen h weten wat Voorhoutzeg de laconieke reactieDnste der Sluijs en Van derlïiet n zegt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14