Grond Zijlsingel ernstig vervuild fNiet door rood gereden, maar gegleden Voonwinkel vraagt aandacht voor kamernood Leiden Regio ►vee jaar celstraf geëist jïor handel in harddrugs Opening academisch jaar GERECHT SDAG 7 SEPTEMBER 1999 jstzegelavond in Vijfhovenhuis De Leidse postzegelvereniging De Postzegelvrienden »nt op maandag 13 september het nieuwe verenigingsjaar jt de eerste clubavond. Tijdens deze bijeenkomst wordt on- fmeer een aantal kavels geveild. Belangstellenden zijn vanaf Lur welkom in het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169 in Leiden. In- ngen: tel. 071-5765828. arkt Vogelvrienden De Vogelvrienden Leiden houdt zondag 12 september Jgelmarkt. Kwekers, fokkers en liefhebbers hebben dan de -enheid om eigengekweekte vogels en kleine huisdieren te zopen of te kopen. Bezoekers zijn welkom tussen 10 en 14 in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169 in Leiden. Mensen met dieren komen kunnen al om 9 uur terecht. Inlichtingen: 15140272. 'ezing over honing e|N* 'Honing: een oud geneesmiddel met een nieuwe toe- ii ist'. Zo luidt de titel van een lezing, die vrijdag 24 september I dt gehouden in de kantine van Turnvereniging 'Cronesteyn'. georganiseerd door de imkersvereniging Leiden e.o., te bezoeken, en begint om 20 uur. Op zondag 26 sep- her organiseert de afdeling Milieucommunicatie een wan- %ig door het Heempark met als thema vruchten en zaden. e ;e gratis te volgen wandeling begint om 14 uur bij de ingang het park aan de Oegstgeesterweg in Leiden. 5 ijwilligersmarkt op Beestenmarkt 11 |n_» Op de Beestenmarkt in Leiden is zaterdag 18 september vrijwilligersinformatiemarkt. Meer dan vijftig organisaties op zoek zijn naar vrijwilligers presenteren zich. Van 11 tot ur kan het publiek kijken naar demonstraties en praten met lewerkers van alle organisaties. Ook wordt gedurende de dag een kinderprogramma verzorgd. Meer informatie: 071- 1150. handel in heroïne en co- is gisteren voor de Haagse j jank tegen een 26-jarige naar een celstraf geëist 0 dertig maanden waarvan :r oorwaardelijk. Daarnaast ficier van justitie, mr. R.T. lat de Leidenaar het met ugshandel verdiende geld i. De winst werd gisteren hem berekend op 32.000 Bij de hoogte van de :ocht de officier van justi- insluiting bij drie andere 'Wars, die gisteren cel- tot dertig maanden kre- verkopen. „De man leverde de drugs af en zei dat hij 's avonds het geld kwam ophalen", zei de Leidenaar. Met de winst zou hem een schuld van 2500 gul den aan deze man worden kwijtgescholden. Binnen de pe riode van drie weken werd op 11 maart het groepje drugshan delaren opgerold. Voor zijn hand- en spandiensten zou de Leidenaar vijftig gulden per dag hebben ontvangen om van te leven. „Ik kon geen uitkering krijgen omdat mijn paspoort gestolen was", aldus de man. Advocaat D. Maassen zette vraagtekens bij de verklaringen van de drugsgebruikers, die zeggen van 1 juli vorig jaar van de Leidenaar gekocht te heb ben. „Ze weten niet meer pre cies de periode of denken slechts van mijn cliënt gekocht te hebben", aldus de advocaat. „Een van de gebruikers geeft zulke hoeveelheden drugs op cier Bos achtte bewezen 111 e Leidenaar tussen 1 juli jaar en zijn aanhouding maart van dit jaar hard- heeft verkocht. Op 27 ok- vorig jaar werd bovendien :n huiszoeking speed en 'ooi' zijn spijkerbroek aahge- dat het riiet kan. Hij zou aan de Op het moment dat'tië'J ÜÖstë'dVeïfëden zijn." De advo- binnenkwam, stond de caat pleitte voor een straf gelijk inder de douche. Tijdens aan het voorarrest vanaf 11 afzaak gisteren ontkende maart aangevuld met een voor- n dat de spijkerbroek met waardelijke celstraf. Het geno- van hem was. Eveneens ten voordeel zou op nihil gezet kunnen worden maar in geval hoger zijn dan de af te lossen schuld van 2500 gulden. in| ct hij tegen vanaf 1 juli vu i ir vanuit het huis heroïne verkocht te hebben. geeft hij toe een bekende %d te hebben gedurende :vfWeken drugs voor hem te get De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiden De wetenschap van het leven en de liefde stonden gistermiddag centraal tijdens de opening van het Leidse academisch jaar in de Pieterskerk. De universiteit timmert internationaal aan de weg met Leiden University Worldwide, dat Engelstali ge onderwijsprogramma's gaat aanbieden, zo liet voorzitter L. Vredevoogd van het college van be stuur weten. Hoogleraar chemie H. de Groot hield vervol gens een warm pleidooi voor de nieuwe studie richting Life science en technology, die Leiden dit studiejaar met de TU Delft is ingeslagen. De we tenschap van het leven lijkt de uitdaging bij uit stek voor de nieuwe eeuw. Met de ontrafeling van het DNA brengen wetenschappers over de hele wereld momenteel de volgorde van het menselij ke genensysteem (humaan genoom project) in kaart. Ook in Leiden (en Delft) wordt gewerkt aan wat De Groot omschreef als een nieuw periodiek systeem, nu niet naar de elementen der chemie maar naar de honderdduizenden eiwitten die ge codeerd in ons DNA de biologische machines vor men die het leven in stand houden. „Het humaan genoom project luidt een nieuw tijdperk in", al dus De Groot, die de nieuwe studenten zijn het onderzoek naar de levende cel voorhield als een lokaas. „Een studie gaat een nieuw type bètawe tenschappers opleiden, een nieuwe generatie we tenschappers en technologen om de vragen voor de toekomst te beantwoorden. Tussendoor zorgde Zes Delicatessen voor een warmbloedig muzikaal intermezzo, waarin de na druk lag op de liefde in de gedichten van Piet Paaltjes, ooit student te Leiden. Op de foto betre den Vredevoogd (rechts) en De Groot (links) ach ter de pedel de Pieterskerk. foto mark lamers peter groenenduk dl esting van jongeren is in Leiden al jarenlang een eem. De Woonwinkel Leiderr vraagt hiervoor nu aandacht. In het kader van de Nationale Kamer - maakt de Woonwinkel reclame op posters in het Z2sUm van Leiden en op bussen. Stichting Leidse Studentenhuisvesting en de ng Huisvesting Werkende Jongeren hebben eni gma 1 geleden de Woonwinkel Leiden opgericht. Dit iMommerciële bemiddelingsbureau tracht de posi- ti jongeren op de particuliere woonruimtemarkt beteren. „Wij proberen vraag en aanbod te kop en daarnaast het aanbod te vergroten", zegt Ire- hn van de Woonwinkel, it particuliere aanbod in Leiden weegt niet op te- e vraag. Daarom proberen wij particulieren te sti- en om woonruimte ter beschikking te stellen." onwetendheid is voor particulieren een drem- n tot kamerverhuur over te gaan, aldus Hahn. „Mensen weten niet dat er precieze regels bestaan rond het verhuren van kamers aan jongeren. Boven dien kunnen huurders de Woonwinkel inschakelen om voor het technisch beheer van kamers te zorgen, iets waar eventuele aanbieders vaak tegenaan hikken." Om deze zaken meer onder de aandacht te brengen, heeft de Woonwinkel tijdens de Landelijke Kamerweek nu dus onder meer posters laten aanbrengen in mu- pi's, met het verzoek aan particulieren om woonruimte beschikbaar te stellen. Maar ook de woningzoekende jongeren worden opgeroepen zich aan te melden", zegt Wilbert Bots van de Stichting Leidse Studenten huisvesting, één van de initiatiefnemers van de Woon winkel Leiden. „Commerciële bureaus profiteren nu van de krapte op deze markt. In het aanbod van deze bureaus is de prijs-kwaliteitsverhouding vaak zoek, en zo worden jongeren de dupe van de situatie. Wij dra gen er zorg voor, dat deze verhouding wél in orde is." Het grootste deel van de woningzoekenden bestaat uit studenten die niet zijn aangesloten bij een studen- r~ eind november vorig rg glad bij het stoplicht op iveüising Voorschoterweg/ Ir. ■i ïlmaweg in Valkenburg. '■"Sis, dat beweerde de Am- pqj, imse verdachte gisteren )St(fede kantonrechter in Lei- aesisc Ik ben niet door rood ge lag- maar gegleden." Er ligt ZOAB, Zeer Open As en dat kan erg glad desen. De Telegraaf had daar "i« »r gewaarschuwd en dus het|e Amsterdammer het 3escn|nartikel over ZOAB mee- Dat moest kanton er C. Oomen toch wel tigen. Bovendien had hij "ïwust geremd, maar was "in te laat tot stilstand ge- Jhet die dag gevroren?" rechter Oomen naar aan- }g van het artikel aan de prdammer. Nee, dat had iet. Voor Oomen tijd om eJtleg te geven over het be- e asfalt. „ZOAB wordt pas als het vriest, niet als het L Het ligt er juist om te tomen dat u doorglijdt. Af- p daarvan blijkt uit de foto 5f u geremd heeft of niet. Op de foto staat dat u met 36 kilometer per uur door het rode licht bent gereden." Maar volgens de Amsterdam mer'was dat niet waar. Hij had nog speciaal aan de agent ge vraagd of dat ergens op de foto stond en het antwoord was 'nee' geweest. „Dan hebben ze niet geweten wat ze zeiden", vond de kantonrechter en hij liet de foto aan de verdachte zien. Dat er niet was te zien of de Amsterdammer was gestopt of had geremd deed er niet toe. ,,U moet stoppen waar dat ver plicht is. U kwam tien meter verder tot stilstand. Niet stop pen voor een stopstreep bij een stoplicht, is rijden door rood licht. Het stoplicht staat drie se conden op oranje, dus u heeft óf te hard gereden, óf het licht te laat opgemerkt", zei de offi cier van justitie. Daar had Oo men niet veel aan toe te voegen en dus moest de Amsterdam mer gewoon de boete van 180 gulden betalen. Cyclisch stoppen Datzelfde gold voor de volgen de verdachte die door rood licht was gereden. Alleen was hij juist erg blij met de boete. Dan kon hij immers in cassatie gaan bij de Hoge Raad en dat was precies de bedoeling. Hij wil namelijk een proefproces aanspannen. Om nou eindelijk eens wat te doen aan het in zijn ogen 'verouderde cyclische stoplicht' aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp. Een stoplicht dat reageert op het verkeer zou hier niet misstaan. Het huidige stoplicht springt gewoon om de zoveel tijd op groen, oranje en rood. Op een nacht was hij er voor gestopt. Achter hem stond een politie auto. Na korte tijd reed hij toch door omdat hij het wel erg lang vond duren voordat hij weer groen licht kreeg. „Het stoplicht zou moeten rea geren op de aanvoer van het verkeer, maar dat doet het niet. Dit wacht gewoon tot het aan de beurt is. Dat betekent dat je tien minuten staat te wachten' zei de verdachte uit Hoogmade. „En vergeet niet dat er om vier uur 's nachts rare dingen ge beuren in the middle of nowhe re." Oomen moest wel even lachen. „Nou, dat is me niet bekend van de Persant Snoepweg: dat dat the middle of nowhere zou zijn." De Hoogmadenaar moest dat eigenlijk wel een beetje be amen. „En u bent van het ang stige type?" Vroeg Oomen. A WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF ANNET VAN AARSEN, 071-5356436 Bodemsanering laat 22 jaar op zich wachten De grond achter de panden Zijlsingel 35, 36 en 37 in Lei den is ernstig vervuild. Al sinds 1987 is de verontreini ging bij de gemeente bekend maar die verzuimde lange tijd actie te ondernemen. Dat zegt Michel Giezen, bewo ner van nummer 35. Pas in december vorig jaar werd de vervuiling bij de provincie gemeld. Deze gaat over 10 jaar aan de sanering van de bodem beginnen. „Als de gemeente 12 jaar geleden actie had ondernomen, zou de grond nu schoon zijn", aldus Giezen. laten uitvoeren. Daaruit bleek dat er 2800 vierkante meter was vervuild, waarbij de verontrei niging tussen de 30 centimeter en 8 meter in de bodem werd aangetroffen. „Dieper is nooit gezocht", aldus Giezen. Met de uitkomst van het on derzoek op papier diende Gie zen een klacht in bij de ge meente waarin hij haar nalatig heid verweet. Een aantijging die Leiden resoluut van de hand wees. In een brief aan Giezen liet de gemeente weten dat van nalatig handelen geen sprake kon zijn. Weliswaar had de ge meente de vervuilde locatie al in 1989 bij de provincie kunnen aanmelden maar dat is toen eric-jan berendsen Aannemer Giezen dringt er al vanaf 1987 bij de gemeente op aan de grond te saneren. Hij kan zijn huis niet verkopen en heeft inmiddels een stofwisse lingsziekte opgelopen waardoor hij volledig arbeidsongeschikt is. Hij heeft last van migraine en vermoeidheidsklachten. Vol gens doktoren omdat hij groen te uit eigen tuin heeft gegeten. In 1987 ontdekte Giezen dat de grond rond zijn huis verontrei nigd is. „Ik schepte er zo een jampot vol met antivries en die selolie uit. Het bleek dat mijn tuin grenst aan een perceel waar vanaf 1898 een gemetsel de opslag van onder meer huis brandolie heeft gezeten. Dat is de oorzaak van de vervuiling geweest. Vanaf 1985 zit er een garagebedrijf." Giezen stuurde bodemmon sters naar de gemeente die naar aanleiding daarvan een bodem onderzoek liet uitvoeren. De uitkomsten waren schokkend. Een groot stuk grond aan de Zijlsingel waaronder Giezens tuin bleek ernstig vervuild met minerale olie en benzine. Bo vendien zaten er nog zes op slagtanks in de grond. „Maar deze wetenschap was voor de gemeente kennelijk geen reden om actie te ondernemen. Tel kens als ik belde, kreeg ik te ho ren dat 'er aan gewerkt werd.' Pas in 1996 toen Giezens buurman het garagebedrijf wil de verbouwen, kwam het bal letje aan het rollen. De gemeen te verplichtte het bedrijf om eerst een bodemonderzoek te niet gebeurd omdat 'nog niet duidelijk was wie voor de bo demverontreiniging verant woordelijk moest worden ge acht.' Uiteindelijk werd de plek aan de Zijlsingel pas in december vorig jaar daadwerkelijk bij de provincie aangemeld. En die kwalificeerde de locatie direct als 'ernstig vervuild.' „De pro vincie heeft de saneringster mijn nu op 10 jaar gesteld", al dus Giezen. „Dat is gebeurd omdat de verwachting is dat de verontreiniging met 'slechts' maximaal 5000 kubieke meter per jaar toeneemt." De provincie vindt wel dat de gemeente Leiden de vervuiling 'rijkelijk' laat heeft aangemeld. Giezen voelt zich ernstig gedu peerd. „Als de gemeente er in 1989 werk van had gemaakt, was de grond nu schoon ge weest. Maar door geblunder moet ik tot 2009 wachten. De gemeente heeft jarenlang haar kop in het zand gestoken. De den ze dat hier maar eens. Maar dan wel letterlijk natuur lijk." 'Er was van alles onduidelijk' Volgens G. in 't Veld, hoofd van de dienst milieu van de gemeente is er zo lang ge wacht met het aanmelden van de vervuilde locatie aan de Zijlsingel bij de provincie om dat er 'van alles' onduidelijk was. „We wisten niet meteen wat er in de bodem zat, en wie de vervuiler was. Bovendien wer den er in die periode veel ge vallen van verontreiniging bij de gemeente aangemeld en zaten wij met een steeds ver anderende wetgeving op dat gebied. Alles was behoorlijk experimenteel. Vergeet niet, dat de hele problematiek van bodemvervuiling in Neder land rond het begin van de tachtiger jaren ging spelen." Volgens In 't Veld is er nadat de resultaten van het onder zoek in 1996 bekend waren meteen adequaat gereageerd. „Toen hebben wij het meteen aan de provincie gemeld. Dat er vervolgens een periode van tien jaar staat voordat er aan de sanering wordt begonnen, heeft niets met het tijdstip van aanmelding te maken. Het gaat de provincie om de ernst van de vervuiling en de urgen tie van het schoonmaken. Als meneer Giezen dat te lang vindt duren, kan hij als direct belanghebbende in beroep gaan. Met een medische ver klaring in de hand geef ik hem een goede kans." tenvereniging. „Onder leden van verenigingen bestaan op dit vlak nauwelijks problemen", weet Zeeger de Jongh, bestuurslid van het overkoepelend orgaan van studentenverenigingen (PKW). „Sommige vereni gingshuizen hebben zelfs een overschot aan kamers. In Utrecht en Amsterdam zijn de huisvestingsproblemen vele malen groter." Irene Hahn van de Woonwinkel beaamt dat met name studenten die niet zijn aangeslo ten bij een studentenvereniging problemen hebben om een geschikte woning te vinden. „Vergeet niet, dat meer dan de helft van de Leidse studenten niet aan zo'n vereniging is verbonden." De Woonwinkel weet zich gesteund door de ge meente Leiden. „Maar", zo zegt Irene Hahn, „dit pro bleem zou best wat hoger op de politieke agenda mo gen staan. Wellicht kan de Landelijke Kamerweek daar ook aan bijdragen." Verhuurders en woningzoekende jongeren kunnen voor bemiddeling, maar ook voor gratis advies contact opnemen met de Woonwinkel, tel. 071-5161702. „Nee, zeker niet." Of hij dan wellicht geregeld had dat de politie achter hem reed. „Of ik ze uitgenodigd had?" Nee dat nou ook weer niet. Hij had trouwens ook gewoon kunnen blijven staan. Een proefproces: dat was het toverwoord. Dan veranderde er iets, want 'heel Hoogmade is doodziek van dat stoplicht'. Maar Oomen vond dit toch echt het bewandelen van de verkeerde weg. Bovendien was er in Amsterdam al een proef proces gevoerd. „U moet voor dat soort dingen niet bij de rechter zijn, maar bij de ge meente. Wend u tot de poli tiek", zei de rechter. „Ik vind uw verweer van een 'verouderd cyclisch stoplicht' niet het juis te. Het is niet gerechtvaardigd door rood te rijden om een proefproces te voeren. Dat kunt u alleen bij de Hoge Raad als ik uw beroep ongegrond ver klaar." Om de al genoemde re den deed Oomen dat, waarna de man hem dus 'heel hartelijk' bedankte voor de boete. CONNIE VAN UFFELEN Leidsch DagbladAKCHIlïVLN ANNO 1899 Donderdag 7 September LEIDEN - Bij het bestuur der 3-October-Vereeni- ging, alhier, dat daartoe zitting hield, hebben zich aangemeld ruim 3100 vrouwen om in aanmerking te komen op bedoelden dag voor een uitdeeling van wittebrood en haring en ongeveer 2900 mannen voor bier en tabak, te zamen ruim 500 personen minder dan het vorige jaar. AARLANDERVEEN - In de gisteren gehouden Raadsvergadering sprak o.a. de heer C. Boer over den onhoudbaren toestand, waarin de Alfensche- brug, liggende over den Rijn, tusschen de gemeen ten Alten en Aarlanderveen, thans verkeert, wees voornamelijk op ongelukken, welke onvermijdelijk zijn, en stelde voor bij de hoogere autoriteiten aan te dringen op verlaging en verbreeding van die brug. Het Dagelijksch Bestuur beloofde de noodige stappen te zullen doen tot verandering en verbete ring van gezegde brug, hoognoodzakelijk geworden door de aanmerkelijke verbreeding van den Rijn in de kom van het dorp. ANNO 1974 LEIDEN - Met groot muzikaal geweld heeft het Leidsch Hoempa Gezelschap gisteravond nog eens de aandacht gevestigd op de (in principe) openlucht jazzmanifestatie van Hot House morgen in de Burcht. De muzikanten vertrokken van de Korenbeursbrug om een korte tocht te maken door de stad. Een tame lijk natte tocht trouwens. foto archief leidsch dagblad Zaterdag 7 september DEN HAAG/LEIDEN - Jeugdloonschaal voor aanko mende hoogleraren. Deze uitdrukking hebben de Tweede-kamerleden, Dees, mejuffrouw Kappeyne va/i de Coppello en Evenhuis (allen WD) gisteren gebruikt in schriftelijke vragen aan staatssecretaris Klein van onderwijs. Deze vragen gaan over de recente ontwikkelingen rond de benoeming van de 28-jarige dr. F. H. K. Kortlandt tot hoogleraar aan de Rijksuniversiteit van Leiden. De kamerleden willen weten of „het voorne men van de staatssecretaris, een jeugdloonschaal, voor aankomende hoogleraren, moet worden opgevat als een poging de problematiek van de werkende jongeren dichter bij 'n oplossing te brengen". Ook is gevraagd of staatssecretaris Klein zich er van bewust is dat zijn weigering aan de benoeming van dr. Kortlandt mee te werken niet strookt met precedenten in het verleden, in het bijzonder aan de Leidse universiteit. Aan deze universiteit hebben op jeugdige leeftijd beroemde hoogleraren, zoals Thor- becke (27 jaar), Van der Vlugt (26 jaar), Lorentz (25 jaar) en Van Vollenhoven (27 jaar) een grote bijdrage geleverd aan het wetenschappelijk onderwijs en on derzoek, aldus de kamerleden in hun vragen Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op ie sturen naar het leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13