Regio Kritiek op grote-stedenbeleid Leiden Minister Van Boxtel fietst langs Leidse plannen Roomburg, Roomburgerpark of Zuiderpark? lessen ter Meulen apt uit PvdA-fractie Krakers stappen naar Nationale Ombudsman (AC 7 SEPTEMBER 1999 t|M WEGMAN, 071-5356414. PLV.-CHEF ANNET VAN AARSEN. 071-5356436 rjrf haalt woonkamer leeg Een 25-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan uit zijn woning aan de Oude Vest. Door het open- P>n van eèn raam aan de voorkant van het huis kwam de da- jnnen. De Leidenaar mist een kleurentelevisie, stereo-in- ^tie, zonnebril, telefoon, horloge, gouden oorbelllen en een ^geldbedrag. Xn maanden cel voor gooien met mes ^aag/leiden Het verwonden van een vrouw met een mes en jnnendringen in het tuinhuisjescomplex 'Ons Buiten' aan arnixstraat is een 20-jarige Leidenaar gisteren bij de Haag- ijhtbank op een celstraf van vijftien maanden, waarvan vijf CHyaardelijk, komen te staan. Daarnaast moet de man vier —"Wen van een eerdere voorwaardelijke veroordeling uitzit- ti zijn slachtoffer ruim 2600 gulden betalen. De Leidenaar f. .ie op 22 maart van dit jaar een mes naar een vrouw, die een beschadigde zenuw opliep. Rond de jaarwisseling hij het tuinhuisjescomplex binnen. De opgelegde celstraf dijnijk aan de eis van officier van justitie, mr. R.T. Bos. xaflf ^paskeuring Ld: Maatschap Mooren uit Hoogmade won afgelopen zon- bij de kaaskeuring op de VEBO in Leiden, maar werd algemeen winnaar. Mooren was de beste in de categorie Ise kazen tot vijftien kilo, maar behaalde niet de meeste >n voor zijn kazen. Die eer was voor C. Duivenvoorde uit L/I.retering, met 97 van de 100 punten, tegen Mooren 94. Van werd bovendien winnaar in de categorie 15 kilo iarder. indeling door Leidse Hout 101 De verschillende Leidse natuur- en milieu-organisaties op zondag 12 september diverse activiteiten in Leiden. minajLeidse Hout begint om 13 en 15 uur een door gidsen be en ple rondwandeling, georganiseerd door de afdeling Milieu- +faunicatie. De wandeling begint bij bezoekerscentrum Het Daarnaast begint om 14 uur een wandeling in de e Hout, met als startpunt het Theehuis. Deze wordt geor- door het IVN. Deelname aan de wandelingenis gratis. Ka^Hortus Botanicus is zondag een excursie, met aandacht „Je Clusiustuin uit 1594. Deze begint om 12 uur bij de in- het Rapenburg, en deelname kost 7,50 gulden. Gemeente niet tevreden met extraatje van 3 miljoen Leiden krijgt 2,5 tot 3 miljoen gulden per jaar extra voor grote-stedenbeleid. Dat zei minister R. van Boxtel gister middag tijdens een werkbezoek aan de stad. Wethouder H. Baaijens noemt dit echter 'veel en veel te weinig' om dat de gemeente zelf al meer dan dit bedrag in haar gro te-stedenbeleid stopt. Een speciale commissie die toe zicht houdt op de uitvoering van dit beleid, heeft overi gens forse kritiek op Leiden. De gemeente neemt vol gens haar te vaak 'ad-hocbeslissingen'. leiden afhankelijk van de beleidsplan- connie van uffelen nen en de grootte van de ge meente. Na een eerder bezoek Van Boxtel heeft 16 miljard gul- van de toezichthoudende com- den te verdelen onder ruwweg missie - de zogeheten visitatie- 25 steden. Wat een stad krijgt, is commissie - wilde de minister van het grote-stedenbeleid wel eens met eigen ogen zien wat Leiden doet aan problemen als langdurige werkloosheid, crimi naliteit, leefbaarheid en inte gratie van allochtonen. Doen De commissie leverde na haar bezoek forse kritiek op het be leid van de gemeente. Leiden zou eerst denken en dan pas doen, waar juist vaak behoefte blijkt te zijn aan het omgekeer de. Van Boxtel noemde een doe-cultuur 'op zich niet slecht'. „De waarheid ligt ech ter in het midden, je moet een goede balans zien te vinden." Ook vond de visitatiecom missie dat de gemeente te wei nig gebruik maakt van de regio nale samenwerking en de ken nis van de universiteit. Van Boxtel voegde daar gisteren aan toe dat Leidens inzet vanuit on dernemers en de Kamer van Koophandel wel 'een tandje scherper mag'. De gemeente zou volgens de commissie verder vaak ad-hoc beslissingen nemen: 'doorden ken van beleid op de lange ter mijn lijkt niet de sterkste kant van de gemeente'. Volgens het rapport van de commissie is Leiden getypeerd als 'wethou- dersstad'. 'In Leiden regeert het college en zitten wethouders dicht op de uitvoering: waarop ambtenaren vervolgens inspe len. De gemeenteraad is nau welijks zichtbaar als het gaat om grote-stedenbeleid.' Samenhang „Een gemeenteraad is nodig om te kijken of de plannen wel voldoende samenhang bevat ten", zo reageerde Van Boxtel. „Het is echter niet de bedoeling dat plannen vanwege de druk om wat aan beleid te doen, maar even snel met een nietje bij elkaar worden gebonden." Wethouder Baaijens vond echter dat het Rijk 'de hand ge deeltelijk maar in eigen boe zem' moest steken. „Het meerjarenplan voor het grotestedenbeleid moest onder een grote tijdsdruk tot stand komen. Informatie van het rijk kwam vlak voor de vakantiepe riode. Alles moet in overleg en het moet passen binnen de budgetten. Daarna moet je het ook weer goed doorpraten in de gemeenteraad. Ik had ook liever eerst naar de gemeenteraad ge gaan", aldus Baaijens. otte Driessen ter Meulen per direct uit de fractie de PvdA. Het raadslid dat gisteren aan de frac- I meegedeeld. Driessen opgevolgd door Dick die bij de laatste verkie- net buiten de boot viel afgelopen anderhalf jaar aadslid was. issen heeft verschillende en voor haar vertrek. beginnen kampt zij het ITSVe jaar met gezondheids- ïmen, waardoor zij ger ;en was concessies* te aan het raadswerk. gaat zij binnenkort lo iwonen en zal zij daar- irhuizen naar Warmond, [door het lidmaatschap iij rood v e Leidse raad onmogelijk SSE lotte Driessen maakte in maart vorig jaar een om streden start in de gemeente raad doordat zij het raadslid maatschap meende te kunnen combineren met haar baan als directeur van de Centrale Or ganisatie Kinderopvang Lei den (COKL). De gemeente on derhoudt een intense subsi dierelatie met het COKL. Driessens toezegging dat zij zich als raadslid niet met kin deropvang zou bemoeien, was voor de oppositie niet vol doende. Voor de D66-fractie was het aantreden van Dries sen aanleiding om te pleiten voor een erecode waarin de onverenigbaarheid van func ties is vastgelegd. Overigens stapte Driessen een paar maanden na haar aantreden als raadslid op als directeur van de COKL. Sinds dien is zij directeur van de stichting Zuid-Hollands Over leg Kindercentra. connie van uffelen Minister R. van Boxtel kreeg gisteren tijdens zijn bezoek aan Leiden een staalkaart van de plannen en initiatieven die in de stad leven. Zo werd hij, na een bezoek aan het parkeerterrein Haag- weg, bij de Haven geïnformeerd over plannen om de Leidse economie een impuls geven. Directeur T. Scheffer Stichting Leiden Promotie VW wil onder meer via de Passantenhaven meer bezoekers de stad in lok ken. Ter illustratie van de plan nen in het Havengebied brach ten de wethouders A. Pechtold, J. Laurier en H. Baaijens met Van Boxtel een bezoek aan Brasserie De Poort van Leyden, in de gerenoveerde Zijlpoort. Een 'echt visitekaartje' volgens Van Boxtel. S. de Bie, voorzitter van de wijkgroep van de Verversbuurt, liet de minister weten dat hij zich wel zorgen maakt over de mogelijke parkeeroverlast die het toerisme kan aantrekken. Bovendien is hij ongerust over de kop van de Haarlemmer straat, die als hangplek erg 'in' is en enkele coffeeshops telt. Op de vraag van Van Boxtel of Leiden dan last had van hard drugs antwoordde Baaijens dat de politie en de bewoners daar over van mening verschillen. De politie vindt dat de overlast meevalt, de bewoners niet. Baaijens liet cie minister weten dat het aantal coffeeshops bin nen de grachten in ieder geval was teruggebracht van dertig naar twaalf. Vervolgens stapte het gezel schap op de fiets om diverse plaatsen in Leiden-Noord te bezoeken. Zo kreeg de minister in de Turkse Mimar Sinan mos- Minister Van Boxtel (tweede van links) tijdens zijn bezoek aan Leiden in gesprek met Johan Klerks (rechts), de uitbater van 'De poort van Leyden'. De wethouders Laurier en Pechtold kijken toe. foto henk bouwman kee aan de Curagaostraat - waar te horen dat er onder Turken nen graag een aparte ruimte ook de Turkse Islamitische Cul- vooral problemen zijn op het willen voor een eigen moskee, turele Vereniging (TICR) huist gebied van onderwijs en werk- Op de vraag waarom die niet en vele activiteiten organiseert - gelegenheid en dat Marokka- kon samengaan met de Turkse, kreeg Van Boxtel een gevat ant woord. „De katholieke en pro testantse kerk zitten toch ook niet in één gebouw?" Stelde een Marokkaanse vertegenwoordi ger. Bij Zwembad De Zijl werd de minister al zittend op zijn eigen bagagedrager geïnformeerd over het project Toezicht door Jongeren. C. Noort, directeur van woningbouwvereniging Zijl en Vliet, legde uit dat de Leidse corporaties de wijk nieuw leven in willen blazen door de isolatie die de Willem de Zwijgerlaan opwerpt, weg te nemen. Van De Hoven aan de De Zwijgerlaan zou Noort wel wat woningen willen 'weghalen' om het park - dat nu aan de achterzijde ligt - wat meer de wijk in te trekken. Portiekwoningen in de wijk zouden tweemaal zo groot moeten worden. „We sluiten niet uit dat er in tien jaar tijd 250 woningen worden ge sloopt", zei Noort. Waarop wet houder Laurier Van Boxtel dui delijk maakte dat Leiden daar extra woonruimte voor terug wil hebben in Valkenburg. Ten slotte liet de minister zich bij Roodenburg informe ren over projecten die de 'volksclub in de volkswijk' op het program heeft staan om be woners meer bij elkaar te be trekken. Een jeu de boulesbaan - die de minister terstond open de - moet hier onder meer voor zorgen. Tijdens de tocht ontstond enige hilariteit toen Van Boxtel opeens rechtsomkeert maakte naar bewoners die de stoet toe schreeuwden. Zij wilden echter weten of die 'man in dat groene jasje' nou wethouder Laurier was. Wat inderdaad zo was. De minister - die dacht te worden geroepen - herkenden zij niet. Wat ook gold voor een toevalli ge voorbijgangster. „Wie is er op bezoek? De mi nister van het Grote-stedenbe leid? Wie is dat?" ;t bij een len Noord hebben we 8)0^6^3ark en in Leiden et Zuiderpark. Simpeler it niet. Alleen hadden wij d vorige week nog nooit it Zuiderpark gehoord. Ja, t Haag waar ADO voet- ILA R 'aar geskeelerd wordt en wijnhuis aarlijks een popfestival louro wiji gehouden. Maar in Lei- nzesms:n Zuiderpark? Neen. va s het er. Het Zuiderpark deze he len ligt namelijk naast vleug Roomburg (tennis en en wordt dus omgeven v UKe Van Vollenhovenkade, mn Vollenhovenplein en ^paalweg. Tenminste, dat |Wienke Raven uit de Duy- ikstraat. Zij las in de Blau- en over de speeltuin die t Roomburg oftewel het burgerpark wordt aange- vroeg zich af hoe wij UGAE ESSEI DERS 2SS kei INDAM RMEER lANTOORj aan die naam komen. „Het Roomburgerpark of Park Roomburg bestaat niet. De offi ciële naam is Zuiderpark." Zij baseert zich op een stads plattegrond die zij gebruikte toen zij in 1976 naar Leiden kwam en in de Modder manstraat ging wonen. Uiter aard gebruikte zij die kaart om in Leiden de weg te kunnen vinden. En waar heel Leiden het over het Roomburgerpark heeft, moet dat volgens Raven toch echt het Zuiderpark zijn. Ze heeft het met eigen ogen ge zien. Zo raar is dat volgens haar nog niet. „Want aan de Asser straat stond vroeger een school die Zuiderparkschool heette." Die laatste bewering klopt in elk geval als een bus. De Zui derparkschool en kleuterschool De Zonnebloem gingen samen Het Zuiderpark in Leiden, beter bekend als het Roomburgerpark of Park Roomburg, foto henk bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie v, op in de protestants-christelij ke basisschool Roomburg waarvan de eerste steen in 1952 werd gelegd. Piet de Baar van het Gemeente archief weet alles. Dus hebben wij hem gebeld. Maar ook deze heer komt niet verder dan een Zuiderpark in 's Gravenhage. „Misschien dat er in Leiden héél in den beginne, toen de ideeën voor een park bij de Ka naal weg vorm kregen, op amb telijk niveau is gesproken over een Zuiderpark. Dat sluit ik niet uit. Het kan een noodnaam zijn geweest." Ook onze zoektocht, samen met De Baar, levert weinig op. In 1933 wordt met het maken van uitbreidingsplannen voor Leiden voor het eerst rekening gehouden met een park op die plek. 'Het eerste voorbeeld van functionalistisch,groen', staat er in een artikel over die plan nen in het Leidse Jaarboekje 1983. Ook wordt er bij het inkij ken van het boekje Leidse Ver leden van Gaston Beckers dui delijk dat het Roomburgerpark vrijdagmiddag 17 september 1954 is geopend. En in een arti kel daarover in het Leidsch Dagblad van een dag later wordt de naam Park Roomburg geregeld gebruikt. Maar, er wordt met geen woord over het Zuiderpark gerept. Toch heeft Piet de Baar wel een verklaring voor de bewering van Nienke Raven. „Makers van kaarten en plattegronden maken bewust fouten in hun producten om plagiaat te kun nen aantonen", weet De Baar. „Als zo'n fout dan wordt over genomen heeft een cartograaf bewijs in handen dat zijn werk is nagemaakt." Een interessante verklaring. Toch willen wij meer weten over het Zuiderpark in Leiden en doen daarom een oproep aan alle (oudere) Leidenaars die ons over dit onderwerp iets kunnen vertellen. Bel: 5356439/5356429. (Wordt vervolgd) Dankconcert De Nederlandse Kankerbestrij ding/Koningin Wilhelmina Fonds bestaat een halve eeuw. In het kader daarvan staat het KWF bij zijn traditionele collec te stil bij al die vrijwilligers die in de afgelopen 50 jaar met de collectebus langs de deuren zijn gegaan. Het motto ditmaal luidt dan ook 'Bedankt' - be dankt voor die steun. De afdeling Leiden van het KWF grijpt het jubileum aan om nog eens extra de aandacht te vestigen op het belang van de kankerbestrijding. Op 11 september, de dag van de grote collecte, marcheert de Francis- cus Band door het centrum. De start is om 14.30 uur bij het An- tonius Zalencentrum en bij de finish op de Beestenmarkt geeft het muziekkorps tot 16.00 uur een openluchtconcert. Op 14 oktober is in de Stadsge hoorzaal het Goede Doelen Concert. Aan dit benefietcon cert, dat in acht Nederlandse steden wordt gehouden, verle nen onder anderen Willeke Al- berti, Ernst Daniël Smit en Margriet Eshuys hun medewer king. De entree bedraagt 55 gulden en de opbrengst komt ten goede aan het Fonds. Na dere medelingen over de kaart verkoop en over eventuele ar rangementen volgen nog. Ten slotte doet het Fonds, dat óp de Leidato een eigen voor lichtingsstand heeft, een be roep op mensen die op 11 sep tember een aantal uren willen collecteren. Contact: mevr. Van der Schaaf, telefoon 071- 5760636 of 5761081. eric-jan berendsen ad van kaam leiden robbert minkhorst De krakers die zondagavond in Leiden door de politie uit de drie huizen aan de Aalmarkt zijn verjaagd, stappen naar de Nationale Ombudsman. Ook dienen ze een klacht in bij de korpschef van politiedistrict Hollands Midden. Agenten hebben zondag onnodig hard opgetreden en daarbij onte recht geweld gebruikt, vinden ze. Dat Iaat de advocaat van het Kraakspreekuur Leiden weten. Wethouder T. van Rij (volks huisvesting) heeft echter geen goed woord over voor de actie van de groep. Het politieoptre den was 'vervelend', maar rechtvaardig. „Het is niet her- kraakt. Het is zondagavond ver overd. De kraakwachten zijn onder bedreiging weggestuurd. Ik vind dat ze de kraakbeweging in Nederland een slechte dienst bewijzen. Dit heeft niets meer met leegstand te maken. Dit was het werk van een knok ploeg." Zondag nam het Kraak spreekuur Leiden opnieuw zijn intrek in de panden Aalmarkt 1,3 en 5. Twee keer eerder lie ten de krakers zich onder dwang wegsturen. Vrijdag heeft een groepje nog even in de tuin van wethouder Pechtold gebi vakkeerd. De politie gebruikte zondag avond rond half twaalf de wa penstok en honden om toegang tot het gebouw te krijgen. De groep die zich als menselijk schild voor de ingang ophield, stoof uiteen en mensen werden achterna gezeten door agenten. Een jongen die probeerde te ontkomen werd verderop in de straat achterhaald en een aantal malen geslagen. De politie hield twee mensen aan. De krakers in het gebouw slaagden erin te vluchten. Advocaat I. van den Brüle, van het Haagse kantoor Prinse gracht: „Een klacht bij de korpschef, en bij de Nationale Ombudsman, dat zijn wegen die in elk geval bewandeld zul len worden." Voor het Kraak spreekuur heeft dat overigens niet de eerste prioriteit. „De ge meente behandelt ons als oud vuil, een probleem, als uitschot. Het gaat al een jaar slecht. Er zijn conflicten geweest, we wor den overal uitgezet. Voor ons is nu het punt bereikt dat de em mer overloopt." Van Duijn wil dat de gemeen te zich aan de bepalingen uit de Kraaknotitie houdt. Dat doet Leiden namelijk niet. Van Rij zegt op zijn beurt dat de krakers nooit argumenten hebben ge noemd. „Zij wilden over het be leid praten. Daar wachten we nog op. Maar zonder te zeggen waar het beleid niet deugt, is niet zinvol." Dat doet het Kraakspreekuur wél, aldus Van Duijn. „Van Rij heeft boter op zijn hoofd. De Kraaknotitie is een typisch pro duct van het poldermodel, met elkaar dingen oplossen." Vol gens Van Duijn staat onder an dere in de nota dat als een ge bouw van de gemeente wordt gekraakt, die situatie in princi pe wordt getolereerd. „Maar dat is niet meer de praktijk. Er worden bevriende bedrijfjes in gezet." In de panden aan de Aalmarkt komt het Archeolo gisch Centrum. Wat in Leidén wordt opgegraven, komt daar in de etalage te liggen. Van den BrCile meldt dat het kort geding over de ontruiming van de Aalmarktpanden waar schijnlijk niet meer doorgaat. „Dat heeft nu weinig zin meer."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11