eiden Regio Vrouwen weg gaat voorgoed op slot 'Ontruiming kraakpand was groot machtsvertoon' om, we gaan var het circus' Universiteit houdt meer rekening met bedrijfsleven Minerva 'gewoon teruggepakt' Bejaarde vrouw (93) beroofd GEI RUIM BAAN IN ZUID-HOLLAND IDAG 6 SEPTEMBER 1999 WEGMAN. 071-5356414, PLV -CHEF ANNET VAN AARSEN, 071-5356436 rs scheren Een koe die gekeurd wordt op de VEBO in Leiden, moet ar mooist zijn. En dus worden de uiers van het dier ge en, want dan zijn de aders goed zichtbaar. Eigenaar van ioiste zwartbonte is W. van der Post uit Leiden. In de cate- nelkgeiten gingen de familie Den Braber uit Leerdam en met de eerste prijs aan de haal. Maatschap Mooren uit nade won bij de boerenkaaskeuring. De zilveren Hooi- risselprijs was voor de familie Ammerlaan uit Schipluiden zwartbonten. De trofee voor de roodbonten ging ook naar milie Ammerlaan, uit Zoetermeer. In totaal trok de VEBO >ezoekers. foto henk bouwman iuw ontkomt aan aanrander De politie is op zoek naar een man die afgelopen zater- de vroege ochtend heeft geprobeerd een 21-jarige Leidse randen. De vrouw fietste op de Wassenaarseweg toen an uit de struiken kwam. Hij greep haar beet, maar toen iuw zich hevig verzette, liet hij haar los. De Vrouwenweg in Leiden wordt voorgoed afgesloten voor alle verkeer. Alleen bewoners en mensen met een ontheffing kunnen straks van de weg gebruik maken. De gemeente Leiden en de provincie Zuid-Holland zijn dat overeengekomen. Onder andere moet vastgelegd worden wie in aanmerking kan komen voor een ontheffing en hoe precies de weg fysiek wordt afgesloten. „We moeten alles nog goed voorbereiden. Dat zal een paar maanden duren, maar het is prettig. De hobbel is ge nomen. Voor de zomer was de provincie nog erg tegen." De provincie had bezwaren tegen een volledige afsluiting, omdat daarmee landbouwver- keer gedwongen zou worden over de Europaweg te rijden. Die weg is daar echter te druk voor en dat leidt tot (onaan vaardbare) gevaarlijke situaties. Overigens had Zuid-Holland enkele maanden terug wel in gestemd met een tijdelijke af- leiden robbert minkhorst „Het heeft enige moeite gekost, maar ik ben erg blij", reageert wethouder T. van Rij (verkeer) op het akkoord. Behalve Van Rij zijn ook de bewoners zeer ver heugd. Zij drongen al jaren aan op afsluiting van de weg, die voor automobilisten en vracht wagenchauffeurs een gewilde sluiproute is. De weg loopt pa rallel aan de (drukke) Europa- weg. Leiden en Zuid-Holland zijn het eind vorige week voorlopig in principe eens geworden over de verkeersmaatregel. Volgens Van Rij moet er nog heel wat geregeld worden, eer de afslui ting daadwerkelijk een feit is. sluiting. Doel van Van Rij en de bewoners was toen al om een definitieve oplossing te vinden. Die is er nu, omdat de Euro paweg verboden terrein blijft voor tractoren. Het landbouw- verkeer moet omrijden. Alleen mensen die kunnen aantonen dat ze per se over de Vrouwen- weg moeten rijden, krijgen een ontheffing. Van Rij: „Ik denk dat er goede obstakels komen. We moeten daar nog met de buurt over overleggen. Voor Leiden is het prioriteit om het zo snel mogelijk te regelen." De bewoners dreigden voor de zomer nog zelf de weg te blokkeren. Aanleiding voor die actie was dat het vele sluipver- keer nog steeds tot gevaarlijke situaties leidde. Enkele jaren te rug overleed een meisje nadat ze was overreden. Wethouder Van Rij schrok van de actiebe reidheid onder bewoners en beloofde toen zich meer in te zetten voor een oplossing. leiden robbert minkhorst vervolg van voorpagina 'Buitenproportioneel' was het optreden gister avond van agenten bij de ontruiming van drie panden aan de Aalmarkt, zegt Marco van Duijn van het Kraakspreekuur Leiden. „Het was één groot machtsvertoon. Ik schat dat er dertien mensen grof zijn geslagen." De krakers zijn woedend op de gemeente. Zondagavond namen ze opnieuw hun intrek in de panden Aalmarkt 1,3 en 5. Omdat de ont ruiming van vrijdagmorgen volgens hen onte recht was. Kraakster Esta Goossens: „Herkra- ken is het eerste wat in je opkomt." Het was de krakers deze keer ernst, zo bleek al gauw. Rondom de huizen had zich een groep van zo'n dertig man gevormd. Acht mensen bleven in het gebouw barricadeerden deuren en ra men. Al gauw kon niemand meer de panden in of uit. De enige in- en uitgang was via het dak. Rond tien uur gisteravond waren zo'n tien agenten ter plekke. Aanvankelijk bleef ondui delijk wat de politie van plan was. Een uur later echter reed een brandweerauto de Kippenbrug op en kwamen er extra agenten met honden. Op dat moment was de krakers al enkele keren gezegd dat ze weg moesten. „Ik sta mede daarom achter de actie", liet wethouder Pechtold vanmorgen weten. „De politiechef heeft ze een paar keer gewezen op dat ze moesten verdwijnen. Daar is niet op ge reageerd. De politie heeft hard moeten optre den." Volgens Van Duijn zijn bij het gewelddadige optreden onschuldige omstanders geslagen. „Het merendeel van de mensen was geen kra ker. Het waren mensen uit de buurt die met ons sympathiseerden. Vrijdag was ons al dui delijk dat de buurt achter de kraakactie stond. Dat was voor ons een belangrijke motivatie." Pechtold: „Er werd een menselijk schild rond de ingang gevormd. Deze mensen noem ik geen omstanders, maar betrokkenen." De kraakactie trok enkele tientallen toe schouwers. Een deel van het publiek keerde zich tijdens het optreden tegen de politie. Agenten werden uitgescholden. Omstanders vonden het geweld dat werd gebruikt belache lijk. Een vrouw die de Mandenmakerssteeg in wilde glippen, werd hardhandig opzij gezet. De politie verrichtte twee aanhoudingen op straat. De krakers in het gebouw wisten te ontkomen. Met de kraakactie wilde het kraakspreekuur een daad stellen, zei Goossens. „Het laatste jaar worden we overal uitgezet. Nu laten we niet meer over ons heen lopen. De gemeente komt afspraken niet na." Pechtold: „Ik vind dit een rare manier om de discussie hierover te openen. Ik hoop nog steeds op een breed en open gesprek met het Kraakspreekuur, maar ik zie de relatie in een snel tempo verslechteren." culturele markt in Kooipark oman doet zondagmid- ide zaken. Hij heeft zijn op een centrale plek in lipark in Leiden gestald, lopende band schept hij de achtergrond klinkt sige geroffel van Afri- trommels. terculturele markt in het ekt zondag honderden irs. Het terrein is om- met kraampjes die voor- erlandse prullaria heb- gestald. Oude telefoons, in, beeldjes, puzzels en alles wat op een Imarkt hoort is er te vin- :t publiek schuifelt langs tallingen. Veel kopen is Jij. iet podium stelen de ilaars de show. De vijf en de enige vrouw le- uit. Aan de zijkant van ium gaat een vader met mtje uit z'n bol. Op de ter, normaal het voetbal- wordt op het ritme van :iek meegeklapt en -be- Er is weinig intercultu- n de markt, behalve dan id en het publiek. De van de trommels swin- zijn het enige wat de Bij het markt een on-Nederlands tintje geeft. Het zijn vooral de jongens die zich uitleven op de klauter- muur. Het is een spaanplaat, waarop een rotsformatie is ge schilderd, die tegen een auto is geplakt. Voor de wagen zit een man aan een tafel kaartjes te verkopen. Het klimmen en ab- seilen trekt weinig bekijks. Jeugdige circusartiesten zit ten luierend en pratend op een stoel in de zon achter het podi um. Een enkeling neemt met zichzelf nog een oefening door die straks aan het publiek moet worden getoond. Jeugdcircus AÜeta uit Warmond wacht af tot de band met zijn optreden klaar is. Daar wacht kennelijk ook een vrouw op, die ontspan nen in het gras zit. Haar hond heeft al gauw genoeg van de rust. Hij stapt op, loopt op haar toe en likt zijn bazin in het oor. Er volgt een lauwe reactie en het dier gaat weer liggen. Dan komt het circus in.bewe- ging. Binnen twintig minuten is het voetbalveld varanderd in een openlucht-tent. Het plastic zeil wordt uitgevouwen en rondom zetten medewerkers houten banken neer. Daar gaan 'veelal kinderen opzitten. „Kom nou", maant een meisje haar De trommelaars stalen gisteren de show tijdens de interculturele markt in het Kooipark. vriendinnen tot actie, „het cir cus gaan we kijken." Als de tri bunes vol zijn, gaan andere toe schouwers op de doellat zitten Zo hebben ze een prachtig uit zicht. De circuspiste is helemaal ge vuld met een metalen stellage waarbinnen een rekstok aan twee touwen hangt. Het instru ment wordt beklommen door de eerste act in de voorstelling, de Birdies. Ze doen turnoefe ningen op het apparaat. Het oogt alleen niet sierlijk, acroba tisch en knap is het wel. Een groot deel van de bezoe kers van de markt ontgaat de verrichtingen van de jeugdige artiesten. De markt is vooral een ontmoetingsplaats voor be woners uit de wijk. Hele fami lies hebben het tuinmeubilair van huis meegenomen en dat foto loek zuyderduin uitgestald in het park, in de zon of juist in de schaduw. Terwijl hun kroost rondrent of de cir cusvoorstelling bijwoont, laten de ouders zich het bier uit de plastic bekers smaken. Zo ko men ze de warme zondagmid- 1 door. het niet laten en daar- )m Peter van de Graaf :t eind van afgelopen )m drie uur 's nachts op k van zijn auto. Om ver is aan het begin van de immerstraat vlak bij de ssekade een spandoek inerva mee te nemen dat Leidens langste winkel- hing. e Graaf was niet dronken, ildadig maar had een reden. Hij wilde de stu- ïvereniging 'gewoon' te- kken voor hem aange- eed. Diezelfde Van de werd namelijk in augus- or Minerva als lid gewei- lij is 52, part-time bar keeper in café 't Praethuys, tweedejaars student antropolo gie en wilde voor 'de contac ten' lid worden van Minerva. Daar, in die blokkendoos aan de Breestraat wist niemand ei genlijk zo goed wat ze met hem aanmoesten. Maar uiteindelijk werd er besloten dat hij geen Minervaan mocht worden om- dat-ie te oud zou zijn. Daarom deze wraakactie van de voormalige uitbater van het theehuis in de Leidse Hout. Want op het gestolen dundoek staat de tekst: 'Minerva word alsnog lid.' NKT (nakennisma- kingstijd, red) '10-18 septem ber.' En dat spandoek heeft Van de Graaf nu bij wijze van .N» rtrr. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. n Eric-Jan Berendsen protest uit het raam van zijn woning aan de Herensingel ge hangen. Daarnaast bungelt een zelfgemaakt dundoek: 'Dat zouden jullie wel willen. Jullie hebben je kans gehad.' Minerva moet zich maar eens gaan bezinnen", aldus Van de Graaf. „Want steeds meer ou dere mensen gaan studeren en die kunnen nergens terecht." Knippen voor Turkije „De eerste ochtend spraken de media van veertig doden. Dan denk je: goh, wat erg. Later hoor je dan dat er misschien wel veertigduizend mensen zijn omgekomen bij die aardbeving in Turkije. Dat is echt ver schrikkelijk. Ik moet er steeds aan denken." Saskia Noordermeer van Hair- styling Berty Saskia in de Beatrixstraat laat het niet bij woorden alleen. Samen met enkele collega-kappers en an dere regionale ondernemers op het gebied van de uiterlijke ver zorging komt zij in actie voor de slachtoffers van de Turkse ramp. Tijdens de Leidato, van 12 tot 19 september in de Leid se Groenoordhallen, verlenen zij belangeloos hun diensten aan huishoudbeursbezoekers. De opbrengst wordt na de beurs overhandigd aan een vertegenwoordiger van de Turkse gemeenschap in Neder land. Op de Beauty Plaza van de Lei dato kunnen bezoekers een metamorfose ondergaan. Voor een tientje kan iemand bij de deelnemende ondernemers zijn of haar haar laten knippen of kleuren, een make-up on- annet van aarsen De Universiteit Leiden schurkt in de toekomst meer tegen het bedrijfsleven aan. L. Vrede voogd, voorzitter van het colle ge van bestuur, kondigde van middag tijdens de opening van het academisch jaar aan, dat de universiteit een Centrum voor Bedrijfswetenschappen gaat oprichten. „Veel studenten wil len zich beter voorbereiden op een eventuele functie in het be drijfsleven", aldus Vredevoogd. De toenadering tot het be drijfsleven wil overigens niet zeggen dat diepgang en weten schap op zich minder belang rijk worden. „Het bedrijfsleven vraagt juist van academici een sterk ontwikkeld analytisch en ordenend vermogen. Dat bete kent dat diepgang - het inten sief bezighouden met vakin houdelijke kennis - altijd het primaat moet hebben in de op leiding", stelt Vredevoogd al bij voorbaat gerust. Het nieuwe centrum gaat het economische en bedrijfsweten- schappelijke onderwijs verzor gen van verschillende opleidin gen. Bij de faculteit wiskunde en natuurwetenschappen zijn de voorbereidingen al ver ge vorderd. Binnen de rechtenfa culteit wordt gedacht aan een economisch gericht studiepad, een variant 'recht en bedrijf. De letterenfaculteit doet even eens mee door een al aanwezi ge management-studierichting te verdiepen. De universiteit heeft grote plannen met het Centrum voor Bedrijfsmanagement. Vrede voogd vanmiddag: „Vanuit dit centrum zal ook mogelijk een internationale mastersoplei- ding - met een duidelijke eigen signatuur - worden verkend. Het ligt voor de hand daarbij verbindingen te leggen met specifieke opleidingen die wij in Leiden al bezitten, zoals bij voorbeeld de opleiding talen en culturen van Zuidoost-Azië." Vredevoogd is dit jaar aardi ger voor de rijksoverheid in zijn toespraak - vorig jaar nog kon digde de universiteit aan het woordje 'Rijks' uit haar naam te schrappen uit onvrede over het onderwijsbeleid - maar toch gaf hij een kleine sneer. „De over heid trekt zich - althans financi eel - steeds meer terug uit het hoger onderwijs. Ik wil er alleen dit over zeggen: mijn persoon lijke frustratie is dat dit gebeurt zonder een echte discussie over de betekenis van kennis als welhaast de enige grondstof waarover Nederland beschikt." Maar hij realiseert zich ook dat minder overheidsgeld tege lijkertijd ook minder overheids bemoeienis betekent. „Een ge volg hievan is dat universiteiten zich meer op de buitenwereld zullen gaan richten Vaak wordt in dit verband over marktgerichtheid gesproken ik spreek liever over ge richtheid op markt èn maat schappij." Ondanks huiver bin nen de academische wereld, er vaart Vredevoogd de tendens vooral positief. „Het is tijd om het wetenschappelijk onderwijs te laten zien hoe het moet: de slag naar een meer markt- en maatschappij gerichte organi satie met behoud van de eigen oorspronkelijke academische waarden." Als voorbeeld noemt Vrede voogd het terrein van Life sci ence en technology, waarin ver schillende diciplines samen werken op zoek "naar de mole culaire oorsprong van ziekten. „Op dit terrein deden de uni versiteiten van Leiden en Delft al samen multidisciplinair on derzoek. Dit jaar gaan we nog een stap verder en beginnen we gezamenlijk een doctoraalpro gramma. Afgestudeerden zullen heel geschikt zijn voor onder zoeksteams in grote instituten, in ziekenhuizen of in medische, farmaceutische en biotechnolo- gische bedrijven." leiden ontvreemdde een portemonnee met inhoud. Elders in de stad, aan de Middelstegracht, werd ingebroken in een studenten huis. Een 24-jarige bewoonster deed bij de politie aangifte van vermissing van haar portemon nee met inhoud, zijnde geld en bankpasjes. Een 93-jarige vrouw uit Leiden- Noord is het slachtoffer gewor den van een zogenaamde bab beltruc. Terwijl een man haar voor de deur aan de praat hield, sloop een ander haar woning aan de Zijloever binnen. Hij In bankp; juiij jj\j.i VEI rbi1 OIÏÏJER WTJflÏÏ 'CTELLFT Peter van de Graaf bij zijn gestolen én zelfgemaakte spandoek. dergaan of een schoonheidsad vies krijgen. Verschillende on derdelen combineren kan na tuurlijk ook. Normaal kost zo'n gecombineerde behandeling gauw 150 gulden. Nu een stuk minder. En belangrijk: in dit geval steunt de klant met zijn geld dus de slachtoffers van de aardbeving. Het idee om op de Leidato te gaan staan dateert al van even geleden. Het leek Saskia Noor dermeer en de in hetzelfde pand gevestigde schoonheids specialiste Joanette Kerkvliet (Alventura) een leuke ervaring. Geld hoefden ze er niet aan over te houden. Saskia Noor dermeer: „We schreven tien kappers aan of ze net als wij ie der een deel van de tijd op de beurs wilden gaan staan voor een goed doel. De animo bleek aanvankelijk klein. Later kwam de Leidato-organisatie alsnog met wat namen. En toen de beelden van Turkije binnen kwamen, wisten we het met een: voor die mensen willen we werken. Behalve wij doen in elk geval Yolanda Hairstyling uit Voorschoten, visagiste en haar- styliste Mandy Oostdam uit Warmond (Exclusive), image consultant Rebecca Kolenbran der (The Best Image) uit Lei derdorp, en Wim Schroder Haarmode uit Leiden mee." „Deze ramp is extra dichtbij," foto henk bouwman zegt Saskia, „omdat er in Lei- den-Noord, waar onze zaak staat, veel mensen van Turkse afkomst wonen. We doen gere geld boodschappen bij Turkse winkeliers en knippen ook Turkse klanten. Sommigen van hen hebben familie in het rarppgebied. Wijkbewoners die naar huis bellen en dan horen dat hun geliefden onder het puin liggen. Hoeveel we op de beurs bij elkaar gaan brengen valt moeilijk in te schatten, maar alles komt ten goede aan de slachtoffers in Turkije." eric-jan berendsen arnoud wukmans ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 in de Groenoordhallen te Leiden Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijs instelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. 305,1

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9