Amerikanen werken het hardst van allen 'Steun nodig voor 130.000 bedrijven' Economie Kiekjes-top in centrales Waterleidingbedrijven eisen stop op gebruik landbouwgif ekenland: In maart 2000 aanvraag lidmaatschap EMU jjfi twee keer 'Ziekenhuizen weigeren te ijveren k""" ?el schades voor werving en behoud personeel' Recyclen van oud asfalt Koopkracht minima lager dan twintig jaar geleden Klacht over beha-folder Berlijn heeft haast met Airbus NDAG 6 SEPTEMBER 1999 958 7 jllink: Banken mogen verder fuseren f-RDAMDirecteur A. Wellink van De Nederlandsche Bank l geen principiële bezwaren tegen verdere bankfusies in yèrland. Hij zei dit afgelopen weekeinde voor Business Vvs Radio. De Nederlandsche Bank is toezichthouder op de Vlandse banken. De Nederlandsche Bank zal bij fusievoor in kijken naar dominantie, maar dat is volgens Wellink niet iige maatstaf. „Als je de concentratie gaat meten aan de jrlandse markt, ben je misschien met de verkeerde maat- Juiiezig." Wel vindt Wellink de concentratie in Nederland 0|t. Tachtig procent is in handen van de vier of vijf grootste wfen. ebi "irdaagse voor FNV hard CAO-punt evsAls het op centraal niveau niet lukt om met de werkgevers daiaken te maken over invoering van de vierdaagse werkweek, FNV de kortere werkweek bij CAO-onderhandelingen Noferen te regelen. „Invoering van de vierdaagse is voor ons eijjelangrijk", zegt arbeidsvoorwaardencoördinator van de r alH. van der Kolk. Hij hoopt deze maand in de Stichting van n ebeid een akkoord te bereiken. Voor de FNV kleven aan een te re werkweek bijna alleen maar voordelen. Zo is die goed ise files te lijf te gaan en zijn mensen zo beter in staat werk it hivé te combineren. )rië [Hsenberg laakt bemoeienis politici President Duisenberg van de Europese Centrale Bank schuwt politici zich niét met zijn monetaire beleid te be ioefen. Hij doet dat in een interview in De Volkskrant. Eind vo- „fyr kwam hij onder grote druk te staan van de toenmalige op e minister van financiën Lafontaine om de rente te verla- is abnormaal als wij daar naar zouden luisteren", al- ore bankpresident. Lafontaine trad af omdat hij te weinig k e kreeg voor zijn monetair beleid. Duisenberg vertrouwt er- ar a deze afloop een les is geweest voor andere Europese po- huiDuisenberg vertelt dat hij als president van de Nederland- nieöank ooit eens een renteverlaging heeft geannuleerd in re- op politieke druk. ad v "Jotste advocatenkantoor ter wereld toeiN-amsterdamDe partners van de advocatenkantoren Clif- kijkthance (Groot-Brittannië), Roger Wells (VS) en Pünder, merd, Weber Axster (Duitsland) zijn afgelopen weekeinde nek Ird gegaan met een fusie. Daarmee ontstaat vanaf begin spread jaar een wereldwijd advocatenkantoor met 2.700 advo- iverspreid over dertig kantoren. De nieuwe juridische gi- er i naar eigen zeggen de grootste ter wereld. Clifford Chan- uidejft in Amsterdam een kantoor met honderd advocaten en buitfjngadviseurs. hel ®^rosoft opnieuw doelwit van hacker is>rkMicrosoft is opnieuw geplaagd door qpmputerkra- eresje een product van het softwareconcern hebben blootge- heejen 'hacker' beweert een sleutelcode-met de naam te hebben ontdekt in het besturingsprogramma et kuws. Hij denkt daarmee dat het voor de Amerikaanse ge in. Je dienst (National Security Agency) mogelijk is in bestan- onkem gebruikers te snuffelen. Microsoft ontkent, maar vreest Ik beschadiging van zijn imago. Onlangs werd de e-maildienst he&il gekraakt, waardoor de e-mails van 40 miljoen gebrui- gelb straat lagen, mekl ïrlani ri *- een i^. Britten zijn verreweg de grootste snoepers van Europa, kauwgom, zuurtjes, candybars, drop, jaarlijks bij elke Brit er 14,3 kilo van weg. Onderzoek van het super- outeifenblad Distrifood laat zien dat de Nederlander ook niet 1 nietjvan een zoet tussendoortje. Met een consumptie van 11 ihr hoofd staat de snoepende Hollander op de tweede als ik Op de voet gevolgd door Duitsland, waar gemiddeld 10,8 niet brdt genuttigd. ijn taj steenbergen Bij de grote fotocentrales in ons land wordt op dit ogenblik op topdrukte gewerkt. Te ruggekeerd van vakantie worden de volgeschoten rolletjes massaal bij de fotozaken ingeleverd. Een van de bedrijven die te maken heeft met de jaar lijkse 'kiekjes-top' is BAC-color in Steenbergen. De productie ligt op zo'n 70.000 kleinbeeldrolletjes per dag. De drukte loopt meestal door tot eind sep tember, waarna de feestdagen in december weer voor een nieuwe piek in hert ontwikkelen en af drukken bij de fotolaboratoria zorgen. FOTO ANP WIM VAN VOSSEN Productiviteit Europeanen stijgt laatste jaren sneller De Amerikanen werken het hardst en zijn bovendien het meest productieve volk ter wereld, op de voet gevolgd door Japan. Europeanen zijn aanmerkelijk minder ijve rig, maar hun productiviteit toont de laatste jaren een snellere stijging dan in Amerika of Japan. Die conclusies staan in een studie van de Internationale Arbeids Orga nisatie (ILO) van de Verenigde Naties. correspondent De gemiddeld Amerikaan werkt bijna 2.000 uur per jaar - vier procent langer dan in 1980 - terwijl Japanners, die in 1980 jaarlijks nog 2.121 uur per jaar klokten, het nu wat kalmer aan doen met 1.883 werkuren. Dat ligt nog altijd fors boven het ge middelde in de Europese Unie, waar alleen Engeland boven de 1.700 werkuren per jaar uit komt. In Nederland vindt men het na 1.680 uren welletjes, in Frankrijk 1.656 uren, in Duits land 1.559 uren en in de Noorse welvaartsstaat wordt nog maar 1.399 uur per jaar gezwoegd. Dat staat in schril contrast met de werkezels in sommige Oost Aziatische landen, zoals Hongkong, Singapore, Maleisië en Thailand. Die rapporteerden gemiddelden van meer dan 2.300 werkuren per jaar, maar die gegevens dateren van voor de grote financiële crisis in Oost-Azië van het vorig jaar. De ILO constateert boven dien dat in vele ontwikkelings landen mensen in de grote ste den zich met allerlei baantjes in leven proberen te houden en statistisch moeilijk onder te brengen zijn. Juan Somavia, de Chileense directeur-generaal van de ILO, wijst erop dat langere werktij den niet automatisch vertaal baar zijn in grotere productivi- De Nederlandse waterleiding bedrijven stappen naar de rech ter, als wordt besloten een aan tal omstreden bestrijdingsmid delen na 1 januari 2000 nog toe te laten in de landbouw. De overkoepelende Vewin kondigt dit aan in een brief aan de Ka mer. De Vewin is fel tegen een ver lenging van de toelating van een aantal milieuschadelijke gewasbeschermingsmiddelen. De landbouw wist al zeker sinds 1995 dat die stoffen in 2000 verboden zouden worden, aldus de drinkwaterproducen ten. De gevolgen van die verbo den voor de fruitteelt en akker bouw worden nu door de land bouworganisatie LTO Neder land 'schromelijk' overdreven, oordeelt de Vewin. De productie van drinkwater pakt jaarlijks tientallen miljoe nen guldens duurder uit, omdat er te veel (resten van) bestrij dingsmiddelen in het grond- en oppervlaktewater zitten. De Ve win vindt dan ook dat die ge wasbeschermingsmiddelen niet 'landbouwkundig onmisbaar' mogen worden verklaard. „Want", schrijft de belangen- club, „het kan niet langer zo zijn dat enkele bestrijdingsmid delen toetsing aan de wettelijke normen ontlopen en dat de re kening terecht komt bij de con sument." Het gebruik van bestrijdings middelen is ondanks toezeggin gen weinig afgenomen. En de drinkwaterbedrijven hebben er varen dat de landbouwsector daarin ook nauwelijks geïnte resseerd is. Landbouwers blij ven liever relatief goedkope ou de bestrijdingsmiddelen ge bruiken. van ervot invoering van euro te m il te nuit WepPA-ANP Hij verwachten. Op jaarbasis zou de gemiddel de stijging van de prijzen nu 2,1 procent (1998: 5,2 procent) bedragen, aldus de pre mier. Een lage inflatie is een van de criteria voor lidmaatschap van de EMU. Ook wordt gekeken naar het begrotingstekort en naar de hoogte van de staatsschuld. Tot dusver doen elf landen mee aan het europroject, dat begin dit jaar virtueel van start ging op de financiële markten en van af 1 januari 2002 ook duidelijk merkbaar wordt voor de Europese consumenten. Dan verschijnen daadwerkelijk de eerste »land gaat in maart volgend jaar een met g indienen om toe te mogen treden ■rker rHconomische en Monetaire Unie TsjecPat heeft de Griekse premier K. Si- het biterdag gezegd. Hij wil zo tijdig be- e vedfigen dat zijn land kan deelnemen idra invoering van de euro in 2002. Een en. l|maatschap is dan vereist, zich ps Simitis is de inflatie, .voorheen Dat ptste struikelpunt voor deelname ïuro, door zijn regering dermate te- acht dat geen problemen zijn te moet'] eurobiljetten en munten. Simitis zei zaterdag dat hij met toetre ding onzekerheden in de wisselkoers wil wegnemen. De premier wees erop dat zijn land met een economische groei van vier procent op jaarbasis, een van de snelst groeiende economieën in Europa is. Alleen Ierland blijft het Zuid-Europese land voor. Behalve Griekenland, zijn ook de EU-lid- staten Zweden, Denemarken en Groot-Brit- tannië nog niet bij het europroject aange sloten. Wel nemen deze landen kleine stap jes die dat eventueel kunnen bewerkstelli gen. autoruiten lopen zes maanden is al schades aan autorui- lubbeld. Niet alleen in •aaide regio maar door ïle land en bij alle mer- deze verdubbeling op hen. De verzekeraars Dor een raadsel, aldus lol namens marktleider Beheer. Selopen jaren steeg het fchades aan autoruiten fetig. In 1997 bijvoor- et zeventien procent en ig jaar was sprake van jng. Ook vorig jaar was een stijging. Maar zo'n als het afgelopen jaar lol 'bizar'. i. Kloosterboer van het l van Verzekeraars tast 'duister. Het Verbond H SWOV, dat de ver- Ügheid onderzoekt, ge- ich hierover te buigen, tere oorzaken zijn mo- ogelijk is de toenemen- reuk het gevolg van het aker toepassen van het rnde ZOAB, het zeer 'alt beton. Dit type weg- t een open structuur en ogelijk steenslag in de is Mol kan de oorzaak t dat de automobilist V tan zijn ruit sneller laat n. „Vroeger reed je t je sterretje", zegt Mol. rt^pel voor reparatie is Mn dijkveel lager. kosten te dekken laat Ondanks het schrijnende tekort aan personeel in de zorgsector weigeren ziekenhuizen maatrege len te nemen om eigen personeel te behouden of personeel te werven. Ze trekken liever tegen hoge kosten tijdelijk personeel aan. Dat zegt de chris telijke vakbond voor de zorg CFO. De CFO heeft van leden gehoord dat zieken huizen regionaal afspreken om de mogelijkheid in de CAO om personeel extra te betalen bewust niet te gebruiken. Directies kunnen, wanneer te weinig personeel teveel moet doen, het loon met tien procent verhogen. Medewerkers die zich ex tra inzetten kunnen een gratificatie krijgen. Volgens CFO-bestuurder E. de Bruin geven ze het geld liever uit aan het inhuren van extra per soneel. „Dat extra personeel neemt soms duizen den guldens per maand meer mee naar huis dan het eigen personeel. En het eigen personeel staat achter elkaar op de benen, schrijft al een deel van het overwerk niet eens meer. Dat steekt." De kritiek steekt de werkgevers in de NVZ. „CFO is hiermee niet naar ons toegekomen. Dat is verbazend. Het lijkt of de vakbond de CAO-on derhandelingen wil heropenen via de pers." De NVZ wil daarom vooralsnog niet op de kritiek in gaan. De Bruin is mede kwaad omdat onlangs bleek dat de zorginstellingen in stilte reserves hebben opgebouwd van ruim vijf miljard gulden, terwijl ze geregeld klagen over gebrek aan geld. Amsterdam Minister Pronk van milieu stelt van daag een nieuwe asfaltinstallatie in werking in het Westelijk Havengebied van Amsterdam. Deze fa briek van Asfalt Produktie Noord-Holland (APNH) maakt voor zeventig procent gebruik van oud as falt, terwijl bij de fabricage vijftien procent minder energie verbruikt wordt en de rookgassen van de installatie ruimschoots aan de milieunormen vol doen. De nieuwe installatie vervangt de asfaltfa- briek in Beverwijk. APNH maakt nu asfalt op drie lokaties in Amsterdam en een in Schagen. Jaarlijks wordt 300.000 ton oud asfalt opnieuw gebruikt, aanzienlijk meer dan enkele jaren geleden. FOTO PR apeldoorn gpd Beheer voorlopig de ikorting een jaar be- >an HcJwanneer een klant een n Amsteiuii laat vergoeden. Tiber. Bijna een miljoen Nederlandse huishoudens (980.000) hebben minder geld te besteden dan mensen die in 1979 van een bij standsuitkering moesten rond komen. De koopkracht van de ze huishoudens is de afgelopen twintig jaar gestaag gedaald. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De cijfers zijn gebaseerd op een steek- proefonderzoek onder 75.000 huishoudens dat is uitgevoerd in samenwerking met de belas tingdienst en zich uitstrekt over de jaren 1977 tot en met 1997. Volgens het Sociaal- en Cultu reel Planbureau, dat ook aan het onderzoek meewerkte kun nen door de nog steeds dalende werkloosheid en belasting maatregelen (verhoging oude- renaftrek) de cijfers nu iets gun stiger uitvallen dan tijdens de onderzoeksperiode werd vast gesteld. In 1979 hadden de sociale minima jaarlijks 15.900 (alleen staande), 22.300 (echtpaar zon der kinderen en 21.400 gulden (eenoudergezin) te besteden. In 1997 bedroeg dat bedrag voor dezelfde categorieën respectie velijk 13.500, 19.500 en 19.100 gulden. In deze CBS-cijfers is de inflatiecorrectie meegeno men. Als mede-oorzaak voor de koopkrachtdaling noemt CBS- onderzoeker W. Bos het losla ten van de koppeling van uitke ringen aan het minimumloon. „Daardoor hebben deze geen gelijke tred gehouden met de prijsstijgingen." den haag gpd Stichting Ondememersklankbord maakt gebruik van er\>aren managers kundigheid in huis gehaald. Zo is Gérard Melchers, consulent voor de regio Den Haag, bankdirecteur geweest. Zijn ervaring en kennnis draagt hij graag over. „Hel gaat zeker niet alleen om problemen. Het kan ook zijn dat een bedrijf op het punt staat om door te groeien en dat een ondernemer daarover vragen heeft." Vaak helpen de adviezen mensen op weg. Melchers: „In enkele gevallen raden we aan om te stoppen, om het faillissement aan te vragen. Dat zijn ingrijpende beslis singen. Daarom betrekken we er meestal de partner bij. Je moet een helder beeld krijgen van wat speelt. Pas als je achter de oorsprong van een probleem bent, kun je een oplossing zoeken. Een ondernemer moet niets achterhouden: alle gegevens moeten op tafel komen." Het bedrijf dat de stichting inschakelt, krijgt gemiddeld drie tot vier keer bezoek van de consulent. „Wij geven tijdelijke steun", zegt Wajer met klem. „Dat kan best een half jaar duren maar nooit jaren." Hoewel de economie floreert, presteert twintig procent van de ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf onder de maat. Die 130.000 bedrijven zijn de doelgroep van Theo Wajer, directeur van de Stichting On dernemersklankbord, die bijstand biedt aan directeuren van bedrijven die te weinig winst maken. Ondernemersklankbord helpt mensen (weer) op weg. In de stich ting zijn de kennis en ervaring gebundeld van ex-directeuren en ex-ondernemers. Het afgelopen jaar maakten slechts 2.300 ondernemers gebruik van Wajers gratis ad viezen. „Ondernemers vinden vaak dat zij mans genoeg moeten zijn om hun eigen problemen op te lossenverklaart Wajer. „Ze hebben moed nodig om de stap te wa gen. Sommigen hebben het gevoel dat zij de vuile was buiten hangen." Een andere oorzaak is de naam van de hulpverlening. Tot anderhalf jaar geleden heette de stich ting 'Kleinnood'. Wajer: „Dat wekte ver keerde associaties. Onze klanten dachten dat het om noodlijdende bedrijven ging. Daarom hebben we de naam veranderd." Ervaren mensen die gestopt zijn met werken, stellen hun deskundigheid be schikbaar om anderen verder te helpen. In het kantoor in Rijswijk is Tanja van Zwe- den-Hilgersom als office-manager de enige betaalde kracht. Alle 250 consulenten wer ken op vrijwillige basis. Dr. Wajer, gepen sioneerd Shell-man, is door zijn vroegere werkgever gevraagd voor de functie van di recteur. De Rabobank Nederland en onder meer Shell en Unilever, sponsoren de stichting. Nauwe samenwerking is er met de Ka mers van Koophandel. Tanja van Zweden: „Bij elke kamer hebben wij een contactper soon. Een ondernemer die vragen heeft, belt daar naartoe en wordt in contact ge bracht met één van onze mensen." Ko ninklijk Horeca Nederland verwijst zijn le den rechtstreeks naar de stichting. In de loop van de tijd is een brede des- teit: „Langer werken is zeker niet hetzelfde als beter wer ken." Maar ook in termen van productiviteit slaat de VS alle concurrentie. „In 1996 produ ceerde de gemiddelde Ameri kaanse werker per jaar voor bij na 10.000 dollar meer dan zijn Japanse collega, maar die voor sprong wordt gestaag minder", aldus het ILO rapport. Ook de efficiëntie van de wer kende Europeaan neemt toe. Sinds 1980 groeide de producti viteit van de actieve bevolking in Amerika met 22 procent, maar in Engeland met 33 per cent, in Duitsland met 30 pro cent, ongeveer hetzelfde als in Frankrijk. De nijvere Ieren spannen de kroon met een pro- ductiviteitsstijging van 82 pro cent en Italië slaat geen slecht figuur met 36 procent. Nederland hoort bij de Euro pese hekkensluiters. Sinds 1980 werd de werkende Nederlander negentien procent productie ver. Onze zuiderburen doen het beter met een productiviteits- stijging van 33 procent. den haag gpd Het Landelijk Contactorgaan Begeleiding Borstkankerpatiën- ten heeft een klacht ingediend bij de Reclame Codecommissie tegen een advertentie van het bustehoudermerk Jeunique. Daarin wordt gesuggereerd dat het dragen van een Jeunique 'gezondheids-beha' borstkan ker kan voorkomen. Volgens het contactorgaan is die sug gestie nergens op gestoeld en maakt Jeunique zich schuldig aan 'schaamteloze exploitatie van angst voor borstkanker'. 'Preventie van borstkanker begint bij een goede beha (op jonge leeftijd mee te beginnen' staat er in de Jeunique-folder en ook :'De media staan er de laatste tijd bol van. Een verkeer de beha kan leiden tot borst kanker.' Het merk is sinds twee jaar in Nederland te koop en wordt aan de vrouw gebracht via 'onafhankelijke distribu teurs.' Volgens het contactorgaan van borstkankerpatiënten, dat zich baseert op onderzoek van de epidemioloog prof. dr. F. van Leeuwen, bestaat er geen verschil in risico van het krijgen van borstkanker tussen vrou wen die wel een beha dragen en die er geen dragen. Evenmin is er betrouwbaar onderzoek te vinden waaruit een relatie tus sen borstkanker en beha zou blijken. In Nederland draagt overi gens slechts vier procent van de vrouwen geen beha. Het con tactorgaan eist dat Jeunique zijn voorraad folders vernietigt en de tekst rectificeert in een nieuw te drukken oplage. De zaak komt morgen voor. 8erlun anp De Duitse regering wil vaart maken met de herstructurering van de Europese vliegtuigbou wer Airbus. Het Duitse defen sie-, lucht- en ruimtevaartcon cern Dasa moet daarom fuse ren met de Franse staatsonder neming en branchegenoot Ae rospatiale Matra. Om dat te be reiken voert Berlijn de druk op Parijs op. De Franse regering heeft nog altijd een belang van bijna 48 procent in Aerospatial Matra. Onderhandelen met Parijs over een fusie met een particulier bedrijf is niet mogelijk, zegt Da- sa. Airbus is nog altijd een los sa menwerkingsverband, waarbij de partners als Dasa en Aero spatiale, over belangrijke be sluiten overeenstemming moe ten bereiken. Om van Airbus een concern te maken dat snel kan inspelen op veranderingen in de sector, is een heel nieuwe opzet nodig. Gedacht wordt aan een struc tuur waarbij de Duitsers en Fransen de bedrijfsvoering in handen krijgen. Partijen moe ten de Britse Airbus-partner, British Aerospace (BAe), nog een plaats binnen het concern geven. Alleen dan zou het su pertoestel A3XX, dat ruim 500 passagiers kan vervoeren en nog slechts op de tekentafel be staat, vlot van de grond kunnen komen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7