De Praagse dromen van Martin Simelf Danny de Munk maakt debuut als operazanger Cultuur&Kunst MAANDAG 6 SEPTEMBER 1999 Boeiende reis binnen de ziel van Nederlandse sterren PRAAG GPD In interviews toont Martin Simek zich een gedwee luis teraar. Bij hem kunnen, nee, moéten alle mensen zich zelf zijn. Zijn levensvisie is die van een sober, eenvou dig mens. Zijn aanwezigheid is echter indringend. Im ponerend zelfs. In de nieuwe afleveringen van Simek Ontmoet! praat hij met Nederlandse vrouwen over hun carrière. Dit keer niet in een klein kamertje, maar in het fraaie Praag. Een ontmoeting met Simek in zijn geboorteplaats. ren. Soms, als ik met een debu terende schrijver praat, zie ik hoe blij hij is. Iets wat alleen in zijn fantasie leeft, blijkt plotse ling waarde te hebben. Dat hij dat kan verkopen, geeft hem een kick. Nou, die kick heb ik beleefd, toen die man zijn por temonnee trok. Als de tijd me gegund wordt, zal ik wel een boek schrijven, maar ik houd me nu liever met andere dingen bezig." In de gesprekken die hij in Praag voert, is Martin Simek op zoek naar het innerlijk van be kende sterren. „Hoe hebben ze zich ontwikkeld in hun carrière en is het bijvoorbeeld mogelijk om een actrice te interviewen zonder dat ze acteert, vroeg ik mezelf af. Er zijn momenten dat actrices niet kunnen acte ren. Dat maakte de interviews tot een spannend spel. Het lukt me niet altijd om de maskers weg te halen. Dit keer is het wel gelukt. Gelukkig maar, want daardoor werden ze sympathie ker." Naast de in Nederland be kende namen als Sylvia Kristel, Katja Schuurman en Bettine Vriesekoop heeft Simek ook minder aansprekende namen gekozen. „Maruschka Detmers is een Nederlandse actrice die het van haar faam in het bui tenland moet hebben. Als jong meisje vertrok ze als au pair naar Frankrijk. Ze heeft daar enorm succes gehad in grote films van onder andere Godard, maar frappant genoeg heeft ze nog nooit in een Nederlandse film gespeeld." „Verder praat ik met Joke Zijlstra. Elf jaar lang was zij de sterdanseres van het Neder lands danstheater. Van dit ge sprek wordt een special ge maakt die de RVU in de loop van het jaar zal uitzenden. En ik heb gekozen voor Janine Jan sen. Een meisje dat een jaar ge leden is afgestudeerd aan het Utrechtse conservatorium. Ze is nu begonnen met een solocar rière als violiste." Met de vrouwen bezocht Si mek plekken in Praag die voor hem belangrijk zijn. De plekken waren echter nooit het doel van die 'reizen'. „Ik zie een gesprek als een expeditie in andermans ziel. Je hebt reizigers die erop uit trekken om landen te leren kennen. En ik vind de boeiend ste reis de reis binnen de ziel van een ander." Zoals Martin Simek met de gasten in zijn tv-programma's praat, zo is hij ook tijdens het gesprek in Slavia. Regelmatig legt hij zijn grote handen op de schouder van zijn gesprekspart ner. „Ik moet wel om jou la chen. Ik krijg een beetje vader lijke gevoelens." Soms observeert hij met on doorgrondelijke, grijsgroene ogen hoe de koffie wordt ge Café Slavia, zaterdagmiddag twaalf uur. Het koffiehuis aan de Narodnilaan is een bekende plek voor veel Tsjechen. Vanaf hier is het uitzicht op de Praag se Burcht en de rivier de Mol- dau als een prent uit een sprookjesboek. Vroeger hield dissident Vaclav Havel, de hui dige president van Tsjechië, er zijn verboden bijeenkomsten met de Praagse elite. Nu komt Martin Simek (51) hier om te praten over zijn nieuwe pro gramma. Aan een tafel bij het raam leest een verdwaalde toerist het boek De Elementen van Harry Mulisch. Hij knikt als teken van herkenning, 'ook uit Neder land'. Daarna duikt de man weer in zijn lectuur. Een ober bevestigt in gebrekkig Engels dat dit echt het enige Slavia in Praag is. Maar het wachten op Simek wordt er niet korter op. Dan klinkt het herkenbare Tsje chische accent van de intervie wer door de ruimte. Met ge zwinde pas stapt Martin Simek, meer dan een half uur later dan afgesproken, het café binnen. Zijn haar rommelig door de wind en een gele jas noncha lant over de schouder geslagen. Martin Simek is druk bezig met de nieuwe serie Simek Ont moet! Hiervoor spreekt hij met zes bekende Nederlandse vrou wen in zijn huis in Praag. „Ne derland is niet zo gek op ster rendom", meent hij. „Daar zijn jullie te nuchter voor. Maar de sterren zijn er wel." In de nieu we serie komen Bettine Vriese koop, Maruschka Detmers, Syl via Kristel, Janine Jansen, Jokp Zijlstra en Katja Schuurman aan het woord. Simek kan niet kiezen aan welk tafeltje hij het liefst wil zit ten. Toen hij nog rechten stu deerde aan de Karlova-universi- teit, kwam hij vaak in café Sla via. Aan elke tafel, elke stoel kleeft een herinnering. Aarze lend neemt hij plaats in de hoek van de zaal. „Aan dit tafeltje zat vaak een heer aan wie ik als stu dent mijn dromen verkocht. Hij verzamelde dromen net zoals mensen postzegels verzamelen. Voor iedere authentieke droom die je vertelde, kreeg je tien kro nen. Als we in geldnood zaten, verzonnen we natuurlijk een droom. De sport was om een verzonnen droom te verkopen. Meestal prikte hij daar door heen, hij was er heel bedreven in. Maar toen ik hem een paar verzonnen dromen had ver kocht, wist ik dat ik een potenti eel schrijver ben." Behalve een cartoonboek en zijn columns in de Groene Am sterdammer heeft Simek nooit iets uitgegeven. „Als ik iets op schrijf, is het goed. Maar ik heb geen behoefte iets te publice- In de gesprekken die hij in Praag voert, is Martin Simek op zoek naar het innerlijk van bekende sterren. dronken en wat er wordt opge schreven. „Je neemt het wel goed op, hè? De context van mijn woorden is van groot be lang. Anders lijken het van die vreemde uitspraken." IJdel is Simek ook. Als we la ter door de stad lopen, doet hij wat onwennig over de foto's. „Ik heb liever mijn eigen foto graaf. Je kunt toch niet twee dingen tegelijk doen", meent Simek. Toch tovert hij steeds zijn meest charmante glimlach tevoorschijn en neemt hij als een ware professional een pose De vraag waarom hij 'zijn' vrouwen helemaal naar Praag laat reizen, ontwijkt hij voort durend. Hij zit er zelfs een beet je mee. „Ik wil de diepere, echte reden niet verklappen. Maar de mensen moeten ook niet den ken: 'Hij heeft ze in Praag uitge nodigd om zichzelf te intervie wen'. Ik zou het niemand wil len aandoen dat hij naar mijn levensverhaal moet luisteren." Wat de reden voor het Praagse decor is, zal moeten blijken in de serie. Een van zijn meest opvallen de gasten is Katja Schuurman. Simek zegt over haar: „Ik ge bruik altijd tennis als referen tiekader. Bij Katja Schuurman zie ik een tennistalent voor me. Als zij zou tennissen, slaat ze de mooiste ballen, maar ook de grootste flaters." Na het interview met haar kan hij niets anders zeggen dan dat hij haar 'grootste fan' is. Si mek komt zelfs tot een vergelij king met schrijver Harry Mu lisch. „Ik heb hem een keer mo gen interviewen. Hij had een enorme uitstraling. Datzelfde herken ik bij Katja. Zij stort zich in alles met overgave. En als zij weg is, mis je haar glimlach. Harry Mulisch is een schrijver, een intellectueel. Zij is nog maar een meisje. Maar de ener gie is hetzelfde. Die man is 72. Zij is nog jong. Dus het is heel boeiend om te zien hoe zij zich verder zal ontwikkelen. Ze kan met haar energie de grootste kampioen worden of de groot ste mislukking van het circuit. Daarvan is zij zichzelf geloof ik ook bewust." Simek zag erg op tegen het interview met Bettine Vriese koop. Haar vriend, sportver slaggever Hans van Wissen, is vier maanden geleden overle den. Bettine verwacht nu een kind van hem. „Het laatste uit stapje dat ze maakten, was naar Praag. Ik heb niet gevraagd waar het kindje is veiwekt, maar het zou heel goed in Praag geweest kunnen zijn." „Voordat ze hier kwam, ver telde ze me dat we het er maar niet over moesten hebben. Dat maakte het voor mij nog moei lijker. Uiteindelijk praatten we over het verwerken van verlies in de sportwereld. Het gesprek ging toen automatisch over op het grotere verlies in haar leven. Hoe vreemd ik het ook vond, het werd me duidelijk dat de er varing van het verliezen in de sport haar hielp bij het verwer ken van het verlies van haar vriend. Het blijkt hetzelfde te zijn. Dit gesprek ontroerde mij het meest. Kijkers kunnen dat volgens mij ook zien." Martin Simek is meerdere ke ren geïnterviewd door Hans van Wissen. De interviews zijn erg bepalend geweest voor de manier waarop Simek zich als tenniscoach in Nederland ma nifesteerde.- 'Wie de bal niet kan strelen, kan hem ook niet slaan', citeerde Van Wissen Si mek ooit. „Veel mensen ver baast dat. Maar ik ben er heilig van overtuigd dat wie niet ge voelig is, ook niet hard kan zijn. Kijk naar de bokser Moham med Ali. Hoewel hij ongelooflijk sterk was, was hij ook erg ge voelig. Zijn hele lichaamstaal straalde eigenlijk uit: 'Val me niet aan, het heeft geen zin. La ten wij beter een beetje met el kaar dansen en wat met elkaar stoeien'. Pas als anderen op hem in wilden rammen, sloeg hij toe." Zo gedreven als hij spreekt over de vele indrukken die hij bij zijn gasten opdoet, zo rustig praat Marin Simek over per soonlijke dingen. Ieders leven is een klein drama of een tragiko medie. Zelden uitsluitend blij spel, zegt hij zelf. De kleine tra gedie van Martin Simek ligt hier in Praag. Als hij over zijn huis praat, kijkt hij terstond naar de voetgangers die onder het raam voorbij lopen. Maakt hij in zijn weloverwogen zinnen meer taalfouten dan gewoonlijk. „Na de omwenteling in Praag in 1989 keerde na 33 jaar de de mocratie terug. Mijn vader was al overleden. Mijn moeder was ziek, veel zieker dan ik dacht. Aan de telefoon hield ze zich al tijd sterk en ook in de brieven die we schreven, vertelde zë niets over wat haar mankeerde. Ze had longkanker, maar ik was er niet van op de hoogte. In Praag werd toen nog veel kolen gestookt. Dat maakte het geen gezonde omgeving, zeker 's winters niet." Zijn moeder woonde nog steeds in het ouderlijk huis, waar Simek samen met zijn broer, cabaretier Miloslav Si mek, opgroeide. „Ik wilde dat we nog zo lang mogelijk van el kaar konden genieten. Ik was de lieveling van mijn ouders, omdat ik een nakomeling ben. Als puber was ik niet te genie ten. Toen ik een beetje te genie ten was, ging ik weg." In een recordtempo liet hij Danny de Munk kreeg op de middelbare school een onvol doende voor muziek. Woens dag zingt hij in het Amster damse Concertgebouw opera. Wie had dat gedacht? Als kind was hij het gezicht van de speelfilms 'Ciske de Rat' en 'Op Hoop van Zegen'. En net toen hij in de anonimiteit leek te verdwijnen kwam hij terug met een hoofdrol in de musi cal 'Les Misérables'. Daarna volgden 'Cyrano', 'Pumpboys and Dinettes' en 'Blood Bro thers'. Later dit seizoen speelt hij in de musical Tsjechov". AMSTERDAM GPD .Aanvankelijk vond ik het leuk om in het Concertgebouw ope ra te zingen. Maar nu het zo dichtbij komt, is het alleen nog maar heel spannend." En zo daalt Danny de Munk woensdag de majestueuze trap met de dieprode loper af naar het podium waar zo veel groten uit het vak hem voorgingen. Hij kent die trap, maar is er niet bang voor. „Er staat in mijn ga rage ook een grote trap. Als ik daar mezelf maar onder contro le heb. Want vergeet niet dat ik iets heel nieuws doe en dat ie dereen op mij let." Zijn opera-avontuur begon toen hij met het Nederlands Theater Orkest meewerkte aan een reeks voorstellingen voor de jubilerende Rabobank. „Een groots opgezette productie met koor, orkest, ballet en solisten. Zo'n vijfhonderd medewer kers", herinnert hij zich. „Jules van Hessen, de dirigent, vroeg me toen of ik er wat voor voelde om met dit orkest opera te zin gen. Dat gaan we nu proberen, één concert voorlopig." En zo werd de zanger/acteur ter voorbereiding in contact ge bracht met de zangpedagoog Philip Curtis. De docent aan de conservatoria van Amsterdam en Den Haag geniet van zijn leerling, die geen noot kan le zen, maar van nature zingt als een lijster: „Er moest nog wel wat aan zijn techniek worden gedaan, maar bij de eerste les merkte ik wel dat hij heel na tuurlijk zingt zonder 'Broadway belt', zoals je die veel in musi cals hoort. Hij kan ook heel mooi van hoog naar laag gaan. Wat voor de opera nodig is, heeft hij in huis." Danny lacht de lach der be- scheidenen en merkt dan op dat Curtis hem precies de steun heeft geboden die hij nodig had. „Techniek, uitspraak. En bovendien: wat weet ik nou van opera? In mijn*periode bij 'Les Misérables', met Ernst Daniël Smid en Henk Poort, heb er ik wel over gehoord. Maar verder? Voor hem is er een nieuwe wereld opengegaan. „Ik dacht dat musical het zwaarste on derdeel van het theatervak is. Maar ik weet nu dat opera toch echt veel moeilijker is. Ik heb de afgelopen maanden enorm veel respect gekregen voor de zan gers die akoestisch, dus zonder elektronische versterking, op het toneel hun rollen zingen en spelen." Echt verbazing hoeft deze nieuwe stap niet te wekken. Wie hem heeft horen zingen in "Cyrano' weet dat hij vocaal be slist iets in huis heeft. Moeite loos pakte hij daar de nodige hoge noten. „Maar toen ik aan dit operaproject begon, had ik nog wel de neiging vooral hard en hoog te zingen. Dat moest ik nu afleren. Het zou anders ont zettend saai worden. Rustig ademen, daar gaat het in de eerste plaats om. Dat is mijn basis." Schier achteloos laat hij soms de namen van- die hoge noten vallen, maar die noten ook lé zen? „Nooit geleerd. Jammer. We hadden op de mavo wel muziek, maar dan moest je een werkstuk maken over Elvis Presley of The Beatles. Ik had daar geen zin in, deed mijn best niet, want ik wilde muziek le ren. Ik kreeg dus een vijf voor muziek." Zijn coach maakt zich daar niet druk om. „Danny kan goed luisteren en vlot reproduceren wat hij hoort. Die werkwijze is trouwens niet zo vreemd. Mijn eigen Italiaanse zangleraar heeft nog gewerkt met Benia- mino Gigli en Tito Schipa, de grote stemmen van voor de oorlog. Van hem weet ik dat heel veel zangers op die manier hun rollen instudeerden. Opera was daar een mondelinge cul tuur. Ze waren domweg met die muziek opgegroeid." Danny de Munk komt uit Purmerend, maar zijn wortels liggen in Amsterdam en voor een deel zelfs in de Jordaan, die al heel wat artiesten heeft voortgebracht. Johnny Jordaan, Willy Alberti, Henk Poort en ook Danny's grootouders, die ooit bekend waren als het duo De Munk. Een wijk die zo zijn eigen Italiaans getinte opera cultuur had, waarvan een Ope ra Pietje via de radio nog regel matig getuigt. Dat Danny de Munk opera zingt, heeft daar volgens hem zelf weinig mee te maken. „Maar ik geloof wel dat je stem er een bepaalde kleur van mee krijgt, zelfs al ben je er niet ge boren." Hoe dan ook, volgens Curtis kan het niet anders of die wortels dragen er toe bij dat het operarepertoire zijn leerling goed ligt. „Ik ben er van over tuigd, dat er een relatie ligt tus sen Italië en de Jordaan. De oorspronkelijke bewoners van die wijk komen beslist uit het zuiden." Danny opent met een aria uit Verdi's 'La Traviata'. Daarna volgt 'Lamento di Federico' uit 'L'Arlesiana' van Cila en samen met de Amerikaanse mezzoso praan Gail Gilmore zingt hij het grote duet uit de eerste acte van 'Carmen'. Omdat het belcanto en het Napolitaanse lied dicht bij elkaar staan besluit hij met het bekende Napolitaanse lied 'Torna a Surriento'. „Opera be hoorde tot de cultuur van het volk", aldus Curtis. „Ook zulke liederen horen daarbij. Bij ope rarecitals waren dat de toegif ten. De grens tussen licht en se rieus is daar veel kleiner." Danny zegt het wel wat eng te vinden dat de stukken die hij zingt nogal bekend zijn. „Maar na die paar maanden voorbe reiding voel ik me toch zeker. Zo had ik achteraf -misschien toch 'Nessun Dorma' op het programma kunnen nemen. Maar toen het mij werd voorge steld durfde ik nog niet. Bewust geluisterd naar bestaande op namen heb ik niet. Ik ben veel te bang dat ik daar onbewust iets van imiteer." Niettemin heeft hij wel degelijk een voor keur voor bepaalde stemmen. Favoriet is Placido Domingo. „Een warme stem met veel laagte. Anders dan Pavarotti, die klinkt me te licht. Je kunt bij Domingo ook zo goed horen dat stem door de jaren heen is veranderd. Als ik dat hoor, weet ik dat ik nog een lange weg heb te gaan." Vertrouwder is hem de we reld van de musical, die na de pauze aan bod komt. „Ik wil die avond een compleet beeld ge ven van wat ik kan." Met Gail Gilmore en Laura Vlasblom is hij te horen in fragmenten uit 'West Side Story', 'Les Miséra bles' en 'Miss Saigon'. „Voor die musical heb ik nog auditie gedaan. Ik zou de rol van Chris moeten spelen, maar ik was te klein. En eerlijk gezegd: Tony Neef, die de rol kreeg, wés voor mij gewoon die Chris. Maar na de auditie vroeg de Engelse producent Cameron Macintosh mij meteen naar Londen te ko men voor een rol in 'Martin Gu erre'. Heb ik niet gedaan, net als destijds Willy Alberti toen ze hem vroegen naar Amerika te komen. Hij hechtte te veel aan zijn omgeving, zijn familie. Ach, waarom zou ik. Ik ben gelukkig in wat ik doe." En met die instelling gaat hij woensdag ook het podium op? „Ik heb zoiets van 'Kom maar op', al zullen er altijd mensen zijn die zeggen: het kan beter. Maar als ik zelf tevreden ben, is het goed. Want ik ben me in middels goed bewust van wat ik doe, ik heb in de loop der jaren veel geleerd en ben vrij realis tisch geworden. Als ik het ge voel zou hebben dat ik dit niet kan, was ik er dus nooit aan be gonnen. En wie weet krijgt deze avond zelfs nog wel een staart je." Ook daarom mag er niets misgaan. Een slijmpje op de stem in een grote aria van Alfre do uit Verdi's 'La Traviata' zou een ramp zijn. „Tijdens een van mijn lessen heb ik daar veel last van gehad. Onbegrijpelijk, tot ik me herinnerde dat ik vlak daar voor zowat een hele fles choco mel had leeggedronken. Ik durf daarom al een week geen melk producten meer te gebruiken." Een geamuseerde glimlach glijdt over het gezicht van Cur tis: „Je doet al aardig neurotisch over je stem", jubelt hij. „Je wordt al een echte zanger." t je Een slijmpje op de stem van Danny de Munk in een gjEjj* fredo uit Verdi's 'La Traviata' zou een ramp zijn. i J foro| Be ikori Danny de Munk met Gail Gilm- Jules van Hesvvan ore, Laura Vlasblom en het Ne- bouw in Amsttfcit 1 der lands Theater Orkest o.l.v. 8 september.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6