1? EU en Turkije praten weer over verbetering relaties •99 GOED KOOP Buitenland ff Indonesië levert Oost-Timor uit aan milities Servische burgers gaan koude winter tegemoet Grote meerderheid binnen kabinet Israël voor Wye-II IS Istrijd EU laait op Nederlaag SPD afwijzing voor bezuinigingsbeleid Schroder TG 6 SEPTEMBER 1999 155 i e rebellen in Dagestan Ongeveer tweeduizend Tsjetsjeense re- gisteren de onrustige buurstaat Dagestan binnenge- i £ij willen de Dagestaanse moslimmilitanten bijstaan tegen de Russische strijdkrachten. De Dagestaanse de bevolking op tot mobilisatie voor de verdedi- Je deelrepubliek. De Russische premier Poetin sluit ire actie van Russische troepen tegen Tsjetsjenië uit. i'politieke oplossing. Volgens het perscentrum van de 1 de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny hebben zij zes ihanden. Vijftien tot twintig Russische soldaten zou- strijd zijn omgekomen. De moslim-extremisten uit en Tsjetsjenië willen van de deelrepublieken één on- moslimstaat maken, ril hervat Iers vredesproces ie Amerikaanse oud-senator Mitchell begint vandaag |k om het vredeproces in Noord-Ierland weer vlot te ie deelnemers aan de onderhandelingen zijn echter isch over zijn kansen. Mitchell moet een herziening te brengen van het Goede Vrijdagakkoord, dat in ing op onoverkomelijke bezwaren van de pro-Britse !is vastgelopen. Een cruciaal punt in de herziening /eren van wapens door paramilitairen moeten zijn. lierover waren in het Goede Vrijdagakkoord onvol- tgelegd. Mitchell speelde in april 1998 een doorslag- l bij het totstandkomen van dit akkoord, dat gold als öorbraak in het Noord-Ierse vredesproces. Sindsdien ftijen zeer ver uit elkaar gegroeid. j j bij Indiase stembusgang I In het zuiden van India zijn op de eerste dag van de Jsverkiezingen vier mensen gedood. Hoewel bij afzon- ïidenten ook tientallen gewonden vielen, is de stem- folgens de kiescommissie vredig verlopen. In tien In- ftaten en zes federaal bestuurde gebieden mochten 160 miljoen mensen hun stem uitbrengen voor 145 j zetels in het parlement. De opkomst was echter be haag. Minder dan 50 procent van de kiesgerechtigden In gestemd. Om veiligheidsredenen zijn de verkiezin- reid over vijf dagen (5, 1118 en 25 september en 3 ok- frduitslag wordt op 6 oktober verwacht. De stembus- omdat de regering van premier Atal Behari Vajpa- kpril is opgestapt. 5 irt im»y's verkocht nep-antiek let beroemde internationale veilinghuis Sotheby's .igeven dat het nep-antieke meubels heeft verkocht, ipfunctionarissen van de afdeling meubelen van het S hebben ontslag genomen, nadat aan het licht was lat twee paar 'Georgian' stoelen, dié samen voor ruim i gulden van de hand waren gegaan, vervalsingen iekhandelaren zijn stomverbaasd dat Sotheby-'s in de 1996 verkochte 'Georgian' stoelen geen namaak heeft 1 uTaar nu blijkt, koestert de Londense antiékwereld al lamfnkingen over 'verdachte meubelstukken' die via Sot- eigenaar verwisselden. I dieren gestresst na aardbeving PSgels zijn gestopt met zingen, alligators zijn bang van j*ï)rden en chimpansees weigeren te eten en zijn agres- PJRen. De aarbeving op 17 augustus in Turkije heeft de de dierentuin flink getroffen. „We hebben de die- moeten doen", zegt directeur Aydan Pekin van in Darica, tussen Istanbul en Izmit, waar het epi- an de aardbeving was die ruim 15.000 mensen dood- jen zijn net zo getraumatiseerd als de mensen in de tfg'0- j'hjte onenigheid tussen de Clintons 1; De Amerikaanse president Clinton en zijn vrouw I voor het eerst publiekelijk in een politiek conflict rv5 4u Hillary Clinton, die in de race is voor een Senaatsze- j president in het weekeinde op af te zien van zijn om- aayibod voor amnestie of strafvermindering voor zes- die lid zijn van een Puertoricaanse terrorristi- jering. De groepering zou betrokken zijn bij meer dan omaanslagen in de VS. 071 staken voor meer lijken ~U Zo'n veertig hoogleraren van de artsenopleiding pg^ingrijkste universiteit van Honduras zijn in staking pdat zij niet genoeg lijken hebben voor hun anatomi- U4- De stakers willen dat ziekenhuizen en mortuaria ter beschikking stellen. „De decaan van de medi- u ieit kan moeilijk zelf in de behoefte voorzien", aldus i hoogleraren. Het lijkenaanbod is vooral gedaald wegen in het Midden-Amerikaanse land zijn verbe- ™oor wordt het voor bewoners van het platteland om ^jken van hun dierbaren uit de mortuaria in eden te halen. Ook stelt justitie geen lijken van !s van moorden en ongelukken meer ter beschikking. sJionderd doden bij storm China oonlij een hevige regenstorm in de oostelijke provincie 3 China zijn 118 mensen gedood. Er worden nog 104 srmist. Door overstromingen zijn meer dan een half s ensen geëvacueerd. Dit jaar zijn al meer dan zeven mensen omgekomen bij overstromingen langs de Een jaar eerder vonden al meer dan vierduizend 071 i dood door de ergste overstromingen in de afgelopen 071 amngezochte fraudeur VS in cel n Ho«Pe meestgezochte fraudeur in de Verenigde Staten lie tralies. De 44-jarige Amerikaan M. Frankel, die ^acht van oplichting van verzekeringsmaatschappijen e honderden miljoenen dollars, werd zaterdagavond jiitse politie aangetroffen in een hotel in Hamburg, as vanaf mei voortvluchtig. Volgens een FBI-agent is jnder problemen gearresteerd. „Jullie hebben me", iige dat hij kon uitbrengen. Tegen de Amerikaan was btionaal opsporingsbevel uitgevaardigd. Bègin mei hij, kort voordat zijn huis in brand vloog. Hierna ont- Amerikaanse autoriteiten wat hij op zijn kerfstok had. jdocumenten gevonden die een megafraude aan het Iten. keiijl Turkse minister aanwezig bij Europees overleg in Brussel De Europese Unie en Turkije hervatten hun politieke dialoog, na bijna twee jaar van ijzige relaties. De Turkse minister Ismail Cem zal maandag 13 september in Brus sel tijdens de lunch aanschuiven bij zijn Europese colle ga's van buitenlandse zaken, om de verbetering van de betrekkingen te bespreken. Op dezelfde vergadering wordt ook een omvangrijk financieel hulppakket voor Ankara afgehamerd. rug toe, uit protest tegen koele reactie van de Europese rege ringsleiders op de Turkse aan vraag voor het EU-lidmaat- schap. Het land mocht toen niet op voet van gelijkheid aan schuiven bij de elf andere kan didaat-lidstaten. Maar sinds Turkije op 17 au gustus door een zware aardbe ving werd getroffen, wordt de saariselka paul koopman correspondent Dit werd gisteren aangekondigd tijdens een informele bijeen komst van de EU-bewindslie- den van buitenlandse zaken in het Finse dorpje Saariselka. Cems komst naar Brussel is een keerpunt. In december 1997 keerde Ankara de Unie nog de Turkse aanvraag opnieuw tegen het licht gehouden. In Saarisel ka leek met name de Griek Ge orge Papandreou gisteren in schikkelijker. „Wij hebben geen enkel bezwaar tegen het volle dig lidmaatschap van Turkije, maar voordien eisen wij wel en kele harde toezeggingen", zei hij. Ook verzette hij zich niet langer tegen Europese steun maatregelen voor Turkije, waaronder een schenking van 150 miljoen euro in drie jaar tijd. Deze Griekse koerswijziging, menen diplomaten, heeft het klimaat enorm verbeterd. „Ik vertrek hier met veel optimisme en dat zijn geen holle woor den", zei de Duitse minister van buitenlandse zaken Fi scher. Volgens Fischer is er een goede kans dat Turkije al in de cember, tijdens een top van EU-leiders officieel als kandi daat-lid wordt erkend. Toch zal het niet eenvoudig zijn Turkije echt aan de borst te drukken. Ankara en Athene staan nog lijnrecht tegenover elkaar in een territoriaal geschil over de Egëische zee en het ei land Cyprus. Bovendien eist Athene vergaande hervormin gen in Turkije en een betere be handeling van minderheden. „Er zal nog een moeilijke dis cussie volgen", voorzag Van Aartsen. „Maar ik vind dat Tur kije na al die tijd recht heeft op helderheid. We mogen Ankara niet isoleren en discrimineren." jakarta theo haerkens correspondent De onafhankelijkheidsbeweging in Oost-Ti mor, de omstreden regio in het zuid-oosten van Indonesië, heeft het referendum van vorige week maandag overtuigend gewon nen. Met 344.580 stemmen tegen 92.388 kan er geen twijfel bestaan over de wens van de bevolking in de voormalige Portuge se kolonie. De vraag is echter of dat er iets toe doet. Pro-Indonesische milities beheer sen nu de straat, Falentil de gewapende tak van de onafhankelijkheidsbeweging zit zich in de bergen te verbijten, maar heeft al la ten weten ook de wapens op te pakken als het geweld blijft voortduren. Afgesproken is dat het Raadgevend Volks congres dat in november bijeenkomt om een nieuwe president te kiezen voor Indo nesië in een moeite door de uitslag van het referendum in Oost-Timor bekrachtigt. De oppositie heeft toegezegd de uitslag van de volksraadpleging te zullen respecteren, zij het met tegenzin. De omstreden regio, waar Indonesië in 1975 binnenviel en die sinds 1976 geldt als 27ste provincie, is dan waarschijnlijk al met ingang van het jaar 2000 een nieuw zelfstandig staatje. Het formele traject ziet er betrekkelijk sim pel uit. De Indonesiërs trekken zich zo snel mogelijk terug uit het gebied en de Ver enigde Naties houden een oogje in het zeil. Portugal, dat er officieel nog steeds het ge zag heeft omdat de internationale gemeen schap de annexatie nooit heeft erkend, heeft voor de eerste jaren financiële steun toegezegd. En het ligt in de rede dat tal van internationale organisaties bereid zijn de beurs te trekken om het staatje met onge veer 800.000 inwoners een beetje op gang te helpen. Dat is nodig ook: voorzieningen en economische activiteit zijn vrijwel afwe zig en de bevolking is slecht opgeleid. Maar de praktijk van de overdracht is een stuk weerbarstiger, als het er al van komt. De milities, die met maandenlange terreur acties hebben geprobeerd de bevolking af te houden van het uitoefenen van haar stemrecht, hebbfen vooral in het westelijk deel van de regio grote delen in handen en zijn niet van plan die zomaar op te geven. Ten minste vier Oost-Timorese VN-mede- werkers zijn vorige week al vermoord, zes zijn er verdwenen en er zijn niet veel men sen die geloven dat zij gezond zullen terug keren. In de hoofdstad Dili wordt het ge weld met het uur erger. Ondertussen hameren de VN nog steeds op hetzelfde aambeeld. Indonesië is verant woordelijk voor de handhaving van orde en veiligheid in het gebied. Daar is niets van terecht gekomen. Ook de 1400 militairen die vrijdagmiddag nog zijn ingevlogen heb ben daar niets aan veranderd. Leger en po litie zijn gewoon niet van plan de milities, die zij zelf gecreëerd hebben, aan te pak ken. Legerleider en minister van defensie Wiranto belooft keer op keer dat het er de ze keer wel van komt, maar zijn comman- saariselka paul koopman correspondent De inwoners van Servië gaan een bitter koude winter tege moet. Het Nederlands/Griekse initiatief om tenminste de de mocratische gemeenten in Ser vië nog tijdig van energie te voordien, is afgelopen weekein de door de Euröpese Unie zo goed als begraven. „Sympa thiek plan, maar onuitvoer baar", luidde ruw samengevat het commentaar van de overige EU-ministers van buitenlandse zaken. Kort voor de halfjaarlijkse in formele EU-vergadering in Fin land verscheen een alarmerend VN-rapport over de energie-si tuatie in Belgrado en wijde om geving. „Er zal zeer waarschijn lijk een serieuze energie- en verwarmingscrisis ontstaan, ko mende winter", aldus het rap port. De NAVO-bombardemen- ten en de economische crisis hebben een puinhoop gemaakt van de energie-infrastructuur in Servië. Volgens het VN-kantoor voor de coördinatie van huma nitaire hulp in Belgrado, mag het aan de macht blijven van president Milosevic geen reden zijn om onschuldige burgers het recht op verwarming te ont zeggen. Maar precies de positie van Milosevic was het belangrijkste argument om niets te doen met het voorstel van Van Aartsen en Papandreou. Volgens de Britse minister Cook kan het vooruit zicht dood te vriezen in een on verwarmde woning, de Servi sche bevolking juist stimuleren Milosevic af te zetten. Binnen half jaar akkoord in grote lijnen Premier Barak vertelde zijn ministers gisteren dat de over dracht van delen, van 'het land Israël' hem voor grote 'geeste lijke en emotionele problemen' heeft gesteld. „Veel mensen, gestuurd door alle voorgaande Israëlische regeringen, hebben hun leven en hun dromen ge wijd aan het koloniseren van deze gebieden," zei hij. Hij is er niettemin van overtuigd dat het nieuwe akkoord op de lange duur Israëls veiligheid ten goe de zal komen. In de Palestijnse gebieden heerst na zaterdagavond geen juichstemming. Dat slechts 350 van de ongeveer 2,000 Pales tijnse gevangenen in vrijheid worden gesteld leidde gisteren tot betogingen in een aantal steden op de Westelijke Jor- daanoever, in de Gazastrook en in Oost-Jeruzalem. Hamas-lei- der Achmed Yassin kondigde aan dat zijn aanhangers zich zullen blijven verzetten tegen de Israëlische bezetting. Ook aan de Israëlische kant heeft Wye-II heel wat tegen standers. Likud-leider Sharon hekelde vooral de vrijlating van de gevangenen. „Geen enkele papieren overeenkomst recht vaardigt de zware prijs op het gebied van veiligheid en moreel die Israël zal betalen als gevolg van die maatregel," zei de op positieleider. tel aviv ad bloemendaal correspondent Het Israëlische kabinet heeft gisteren zijn goedkeuring gege ven aan het nieuwe aïJcoord met de Palestijnen. Van de 23 ministers stemden alleen Sha ransky van de Russische immi grantenpartij en Levy van de Nationaal Religieuze Partij te gen. Ook in het parlement, de Knesset, die er woensdag over stemt, wordt een ruime meer derheid verwacht. De zaterdag ondertekende overeenkomst is een herziene versie van het vorig jaar met de Palestijnen gesloten Wye-ak- koord. Er staat onder meer in dat Israël en de Palestijnen het binnen een half jaar eens moe ten worden over de grote lijnen van de uiteindelijke regeling van hun conflict. Volgend jaar september moet een uitgewerk te regeling rond zijn. Tot die tijd zien de partijen af van het nemen van eenzijdige stappen. Dat betekent onder meer dat de Palestijnen geen onafhankelijke staat mogen uit roepen en dat Israël geen nieu we nederzettingen mag bou wen. Het 'Wye-II' akkoord voorziet verder in de overdracht van 11,1 procent van de Weste lijke Jordaanoever aan de Pales tijnen en in de spoedige vrijla ting van 350 Palestijnse gevan genen. Een pro-Indonesisch militielid wordt door een soldaat weggeduwd nadat de man op een hotel met buitenlandse journalisten heeft geschoten. Sinds de uitslag van het referendum bekend is geworden, is de situatie in Oost-Timor compleet uit de hand gelopen. De milities terroriseren het gebied, zonder dat het leger ingrijpt. 4 foto reuters david grey do's worden halverwege de hiërarchie ken nelijk bijgesteld en hebben uiteindelijk geen enkel effect. Het leger tolereert de anarchie in Oost-Ti mor en er zijn aanwijzingen dat het die zelfs aanmoedigt. Een voorbeeld. Bij het in cident afgelopen woensdag, voor de poort van het VN-terrein, werden ten minste twee mensen koelbloedig vermoord. De eerste veiligheidstroepen lieten zich af schrikken, versterking kwam pas na een uur opdagen: vier trucks vol met zwaarge wapende mannen, die echter geen schot losten en voor zover bekend niemand ar resteerden of ontwapenden. Zo ging het ook dit weekeinde bij de aanval op het Mahkota-hotel waar naast veel journalisten onder anderen VN'er Ian Martin logeerde. Terughoudendheid in het gebruik van ge weld is een goede zaak, maar allerminst het handelsmerk van de Indonesische veilig heidstroepen. In Ambon zijn de laatste maanden tientallen met primitieve wapens uitgeruste jongeren door politiekogels om gekomen voordat ze elkaar konden ver moorden. In Aceh, de roerige provincie in het uiterste noordwesten, werden tientallen ongewa pende burgers doodgeschoten. En in Jakar ta tenslotte, vindt de politie hét geen enkel probleem met diefjes af te rekenen. Een week of wat geleden werd een man dood geschoten omdat hij bij verkeerslicht een buitenspiegel had gepikt. In Timor daaren tegen mag ongestraft worden gemoord. GEMENGDE SALADES diverse soorten zakje 300/200 gram VLEESWAREN diverse soorten 100 gram NU Verpakt per 725 gram DOUWE EGBERTS ROODMERK snelfllter of grove maling pak 500 gram Aanbiedingen geldig van ma. 6 t/i ELKE DAG GOED NIEUWS jd in de Europese ir opgelaaid. In Fins fen de vijftien minis- ltenlandse zaken dit biet verhitte koppen elkaar, omdat de fxlöega Joschka Fischer d had Duits te spre- le informele verga- iiddellijk eisten de tbel Matutes en de iberto Dini gelijke ./n zijn wij een beetje anJtisch geweest", er- wwinse voorzitter Tarja Als ik een kans zie talen te beperken, EfiBJ die aan". Maar haar 1 in Saariselka alleen Engels en Frans te gebruiken opende de Europese doos van Pandora. Fischer voelde zich gediscrimineerd, waarop Matu tes dreigde de vergadering te boycotten als het Duits als offi ciële werktaal zou worden er kend. Finland, dat voor het eerst het EU-voorzitterschap be kleedt, worstelt al vanaf dag één met het talenregime, een tradi tioneel ultragevoelig onderwerp in Europa. Zelf zien Finse mi nisters af van het recht tijdens de informele vergaderingen de eigen taal te spreken, om zo kosten te drukken. Maar Duits land, het grootste EU-lid en te vens grootste nettobetaler in Europa, wil dat voorstel niet zo maar volgen. Gerard Schroder foto ap fritz reiss berlijn peter van nuusenburg correspondent Provinciale en gemeenteraadsverkiezin gen zijn doorgaaps wat de naam aan geeft. De kiezer velt in de eerste plaats zijn oordeel over het beleid dat in zijn gemeente of provincie is gevoerd. Door gaans maar niet altijd. De verkiezingen blijken ook vaak een barometer voor de landelijke politiek. Als de kiezer ontevre den is over de regering kan hij dat ken baar maken door op een oppositiepartij te stemmen. Zo was het gisteren ook in de Duitse deelstaten Saarland en Brandenburg. De verkiezingen zijn een referendum ge worden over het bezuinigingsprogram ma waarmee Schroder Duitsland van het faillissement probeert te redden. De noodzaak van dat programma mag voor de meeste deskundigen buiten kijf staan - het land staat voor 1,5 biljoen gulden (twaalf nullen) in het krijt - veel kiezers zijn daarvan nog niet doordrongen. Het toekomstprogramma 2000, zoals het bezuinigingspakket groots heet, bestaat voor de kiezers vooral uit impopulaire maatregelen: bezuinigingen op sociale uitkeringen en een nullijn voor de pen sioenen. Dat is niet wat de Schröders partij, de SPD, heeft beloofd, toen ze een jaar geleden de Bondsdagverkiezingen won en de christen-democraat Helmut 'Kohl na 16 jaar met pensioen stuurde. Het bezuinigingspakket stuitte ook op weerstand bij grote delen van een partij. De linkervleugel noemde het pakket 'so ciaal onevenwichtig' en vreesde dat het sociaal-democratische erfgoed werd verkwanseld. Schroder zei gisteren dat hij ondanks deze tegenslagen het roer niet zal om gooien. Zoveel vastberadenheid klinkt prachtig, maar heeft alleen nut als hij de kiezers en zijn partij er van weet te over tuigen dat de 'zieke man van Europa' al leen kan genezen, als hij 'paarse' medi cijnen slikt, d.w.z. minder staat en meer markt, meer flexibiliteit en minder bu reaucratie. Schroder is daar nog steeds niet in ge slaagd. De traditionele achterban van de SPD heeft hij met zijn bezuinigingsplan nen de stuipen op het lijf gejaagd en het 'nieuwe midden', de kiezers zonder hechte banden met een partij, na een jaar vol blunders en miskleunen, afge schrikt. In zijn partij is hij niet populair. Schroder wordt geduld, maar alleen om dat er voor hem (nog) geen alternatief is. Veel tijd om dit zendingswerk tot een goed einde te brengen heeft hij niet meer. Het geldt als een uitgemaakte zaak dat hij voor volgend voorjaar resul taten, vooral minder werkloosheid, zal moeten laten zien. Dan gaat het 'kern land van de sociaal-democratie', Noordrijn-Westfalen, naar de stembus. En als de SPD daar de vlag moet strijken, moet Schroder vrezen dat ook het doek voor hem valt. Le Pen verliest populariteit bij racisten in FN parus cees van zweeden correspondent Nadat hij eind vorig jaar al zijn 'gematigde' adjunct Bruno Mé- gret was kwijtgeraakt, heeft Na- tionaal-Frontleider Jean-Marie le Pen het nu ook verbruid bij zijn racistische rechtervleugel. Le Pen wist vorige week op het congres van zijn partij de hem resterende schaapjes nog bij een te houden, maar het ge blaat was niet van de lucht !.e Pen, zo meenden de critici, be gon op zjjn oude dag wat al te bezadigd te worden. Le Pen zette eind vorig jaar Bruno Mégret, die voorstander was van samenwerking met ge matigd rechts, met veel gerucht uit de partij. Iedereen dacht dat de nieuwe partij van Mégret, FN-MN, ter linkerzijde van Le Pens Nationaal Front zou gaan opereren, maar het omgekeer de geschiedde. Op het oprichtingscongres bleek het bloed van Mégret en zijn kompanen te gaan waar het niet kon gaan en talloze spre kers ontpopten zich als onver holen racisten. Louis Le Gallou, rechterhand van Mégret, kreeg de zaal aan zijn voeten met een betoog over het belang van ras zuiverheid. Le Pen greep die ontwikke ling aan om zich in schaapskle ren te tooien. Voor de Europese verkiezingen van mei zette hij voor het eerst een immigrant op een verkiesbare plaats. De verkiezingen waren echter een ramp voor Le Pen, die nog geen 6 procent van de stemmen haalde. Maar Mégret haalde nauwelijks de helft van dat per centage. Gesteund door zijn everwin- ning op 'het stelletje dieven en bedriegers' trok Le Pen zijn 'an- ti-racisitsche' lijn in juni door met een toespraak over de staat van het land. In die rede erken de de leider dat 'Frankrijk voortaan een multi-confpssio- neel land is'. Maar dat bleek voor veel lieden die hem trouw waren gebleven, wat al te veel. Jaques Bompard, de ultrarecht se burgemeester van Orange, omschreef de rede van Le Pen als èen 'vergissing'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5