Ontspannen fotosessie WEER Het Gesprek van de Dag Palestijnen iets beter af Aasgieren Media-aandacht overdreven 117 £e MAANDAG 6 SEPTEMBER 1999 De niet meer zo nieuwe Israëlische premier Barak is dit weekeinde definitief in het voetspoor getreden van zijn recente voorgangers. Ook hij tekende een vredesakkoord met de Palestijnen. Maar om dat het in grote lijnen een overeenkomst is om daadwerkelijk te doen wat in een vorige overeenkomst al was afgesproken, is het niet zozeer de inhoud, maar de belofte voor de toekomst die de ce remonie toch nog enige glans gaf. Barak wil geen nieuwe afspraken-met de Palestijnen maken omdat die onvermijdelijk zullen uitmonden in het uitroepen van een Pa lestijnse staat. Hij heeft al verklaard zo'n staat niet langer te willen tegenhouden, maar hij weet dat veel Israëli's nog niet zo ver zijn. De premier wil daarom het vertrouwen winnen door vrede met Sy rië te sluiten en zo een einde maken aan de terreur vanuit Zuid-Li- banon. Als hem dat lukt en Arafat de Palestijnse terreurbewegin gen in het gareel houdt, dan mag Palestina er komen. De betrokke nen hebben elkaar een jaar de tijd gegeven om definitieve vrede te bereiken. In het licht van het verleden is dat een nogal optimistische prog nose. Gisteren bleek al meteen dat vredesbesprekingen en terreur hand in hand gaan en dat bomaanslagen ook het komend jaar veel van het incasseringsvermogen van de onderhandelende partijen zullen vergen. Aan de andere kant is het juist het permanente ver lies aan mensenlevens dat Barak en Arafat moet aanzetten het ui terste te doen om tot een vergelijk te komen. Israëli's en Palestij nen moeten inzien dat ze met vrede beter af zijn dan met oorlog. De volgorde die Barak heeft gekozen is verstandig. Hij houdt er re kening mee dat vooral voor de Palestijnen de vredesvoordelen tot dusver nauwelijks zichtbaar zijn. Het instellen van een niet meer door de Israëli's af te sluiten corridor die Gaza met Palestijns ge bied op de Westoever verbindt en de toestemming om (met voor- namelijke Nederlandse steun) een haven aan te leggen, bieden enig uitzicht op economische ontwikkeling en individuele wel vaart. Daar ontbreekt het in het Palestijns gebied aan en zo lang dat niet verandert, blijft er een klimaat waarin verbittering het wint van de rede. Wie heel veel geld heeft, weet altijd de aandacht van duistere figu ren op zich gericht. Figuren die in een donker hoekje staan te loe ren, met een knuppel. Of lieden die allerlei listen bedenken om het geld te kunnen bemachtigen. Zo was het en zo zal het altijd zijn. Op zich dus niet zo opzienbarend. Maar eens in de zoveel tijd komt er een bijzonder schrijnend geval aan het licht, een kwestie waarin de rijke van werkelijk alle kanten belazerd wordt. Door zowel crimine len als juristen, die er innige samenwerking met de poen vandoor gaan. Plantage, het culturele VPRO-programma van Manneke Groenteman, bracht gisteren zo'n tragische geschiedenis voorliet voetlicht: de affaire Chardzjiëv. Onderzoeksjournaliste Hella Rottenberg stuitte een paar jaar gele den op de zwendelpraktijken waarvan Chardzjiëv het slachtoffer was geworden en schreef er een boek over. Aan Groenteman vertelde ze nog eens in het kort de inhoud. Het echtpaar Chardzjiëv had in de loop der jaren een enorme kunstcollectie opgebouwd, met name avant-gardistische kunst van kunstenaars als Malevitsj en El Lis- sitsky. Ze speelden al geruime tijd met de gedachte te emigreren - wegens de enorme toename in criminaliteit na het failliet van het communistische regime - maar de Russische wet stond dat niet toe. Via een paar Westerse kennissen slaagde het echtpaar er echter in een overeenkomst te sluiten met de Keulse galerie Gmurzynska. Die galerie was bereid, voor zes waardevolle schilderijen van Malevitsj, de collectie uit Rusland te smokkelen. Kortom, de collectie, waarvan de waarde wordt geschat op zo'n 300 tot 350 miljoen, werd een stukje kleiner. Een paar aasgieren in Amsterdam, waar het echtpaar naartoe was geëmigreerd, zorgden voor de rest van de ontmanteling. EneAbarov wist zich bij het echtpaar in te likken, zette samen met meneer Chardzjiëv een stichting op poten die de collectie moest beheren, en liet zichzelf tot opvolger van de Rus benoemen wanneer die zou ko men te overlijden. Bovendien wist hij zijn naam in het testament te krijgen. Nadat de echtelieden in 1996 kort na elkaar overleden, ging het snel. De statuten van de stichting werden veranderd: de collectie hoefde niet langer bijeengehouden te worden, selectie van een aan tal belangrijke stukken was voldoende. De rest laat zich raden. Aba- rov verkocht binnen de kortste keren een paar fraaie werkjes en spekte zijn portemonnee. De koper: Gmurzynska in Keulen. Rottenberg en Jan-Maarten Bol, jurist en kunstkenner, pleitten gis teren in de uitzending voor een uitgebreid onderzoek van justitie. Eens kijken watdaawan terechtkomt. Het was gisteren in elk geval een aardige seizoensopening van Plantage. wil buys Mooie nazomer houdt aan Met een maximumtemperatuur van 27,0 graden noteerde De Bilt gisteren de derde zomerse dag op rij. Vandaag is het kwik er waar schijnlijk opnieuw in geslaagd om de zomerse grens van 25 graden te bereiken. Gelet op het onvermogen van september om de laat ste jaren tot dergelijke maxima te komen is dat best een bijzondere gebeurtenis. Uniek is het echter niet. In 1991 waren er vier op rij (met eind augustus er bij 6) en de langste in september tot stand gekomen reeks van zomerse dagen bedroeg zes in 1959. Van 7 tot 13 september werd het elke dag meer dan 25 graden. De hoogste temperaturen die gisteren in Nederland werden ge meten kwamen op naam van Zeeuws Vlaanderen en het zuidwes ten van Brabant. In Nieuwvliet werd het 30,0, in Hoogerheide 29,8 graad. In onze regio rapporteerde Bloemendaal aan Zee 26,8, Schiphol 26,6 en Valkenburg 26,0 graad. Op zaterdag viel het te gen doordat een onderschatte hoogtestoring tot in de middag vrij veel bewolking veroorzaakte. Na de onweersbuien, die vandaag boven ons land zijn ont staan, is er morgen weer geregeld zonneschijn. In de loop van de middag en avond komt er meer bewolking opzetten en in een latere fase is er ook een buienkans. Wolken en buien hangen samen met de komst van een koufront. De tempe raturen stijgen overdag nog tot maximaal 23-24 graden en er waait een matige zuidwestenwind. Aan de kust neemt de wind toe tot vrij krachtig, later mogelijk krach tig: windkracht 6. Onder invloed van een nieuw hogedrukgebied is het op woensdag meest zonnig bij temperaturen tot rond 24 gra den. Kijken we verder vooruit dan is er op donderdag een kleine buienkans maar daarna is er opnieuw kans op een hele mooie nazomerse periode dankzij krachtige hogedruk boven het Noordzeegebied en zuidelijk Scandinavië. Kortom het derde (na)zomerse weekeinde op rij ligt in het verschiet. v - Koninklijke familie bijeen aan vooravond verjaardag prins Claus Na een turbulente week als gevolg van het bekend worden van de nieu we verkering van kroonprins Willem-Alexander heeft het koninklijk ge zin gisteren opvallend ontspannen acte de présence gegeven bij een fo tosessie in Den Haag. Voor een select groepje fotografen liet de familie zich in de tuin van woonpaleis Huis ten Bosch van alle kanten en in alle rust op de gevoelige plaat vastleggen. De afspraak voor de fotosessie was al aan het begin van dit jaar gemaakt en had niets te maken met de gebeurtenis sen van de afgelopen week. Een verte genwoordiger van de RVD maakte de fo tojournalisten van tevoren duidelijk dat gisteren toevallig alle leden van het ge zin thuis waren in verband met verjaar dag van prins Claus, die vandaag 73 jaar wordt. Tegen beter weten in hadden de foto grafen natuurlijk gehoopt op de aanwe zigheid van de nieuwe vlam van Willem- Alexander, de Argentijnse Maxima Zor- reguieta, maai' natuurlijk was zij er niet. Haar verschijning te midden van de ove rige leden van het Oranje-gezin zou niet minder dan een verlovings- of huwe lijksaankondiging hebben betekend en het gehele koninklijke protocol tot een vodje papier hebben gedegradeerd. De juiste volgorde in dit soort zaken is na melijk dat eerst de koningin persoonlijk een voorgenomen verloving bekend maakt. Tot die aankondiging 'bestaat' Maxima officieel niet eens, ondanks de eerdere bekendmaking door de RVD dat Willem-Alexander en de Argentijnse een vriendschappelijke relatie onderhouden. De fotojournalisten was voorafgaand aan de een half uur durende sessie ove rigens beleefd doch dringend verzocht het woord Maxima niet te laten vallen. „Om het gezellig te houden", voegde de RVD-vertegenwoordiger hier aan toe, en eveneens om te voorkomen dat de bij eenkomst door de Oranjes in dat geval abrupt zou worden beëindigd. hans sonders Aan de vooravond van de verjaardag van prins Claus was de voltallige koninklijke familie bijeen op Huis ten Bosch. Na een turbulente week met veel publiciteit rond de nieuwe vriendin van kroonprins Willem Alexander poseerde de familie in een ontspannen sfeer voor een selecte groep Nederlandse fotografen. foto's anp ed oudenaarden Behalve premier Kok zit ook de Neder landse bevolking niet echt te wachten op alle media-aandacht voor de nieu we vriendin van prins Willem-Alexan der, zo blijkt uit een steekproef van bu reau Lagendijk. Ruim driekwart van al le ondervraagden zegt de publiciteits golf rond Maxima Zorreguieta overdre ven te vinden. Slechts een schamele 0,4 procent smeekt om meer. Een op de tien Nederlanders geeft toe meer naar de televisie te hebben geke ken in verband met de koninklijke 'vriendschap'. De rest zegt dat dat ab soluut niet het geval is. Opvallende uitslagen, temeer omdat de steekproef werd gehouden in op dracht van de SB S6-rub riek Het Nieuws, die vrijdagavond drie keer zo veel kijkers als normaal trok door de eerste bewegende beelden van Maxi ma uit te zenden. Van de ondervraag den vindt ook maar een klein deel, 15,4 procent, dat de Rijksvoorlichtings dienst meer informatie moet geven. Over de vraag of de Eerste en Tweede Kamer toestemming moeten geven voor een eventueel huwelijk lopen de. meningen nog sterk uiteen. De helft van de ondervraagden vindt van wel, de andere helft is tegen. Overigens houdt slechts een op de vijf Nederlanders er serieus rekening mee dat het deze keer tot een huwelijk komt. Als dat gebeurt, dan moet prins Willem-Alexander snel zijn moeder opvolgen, is de mening van een op de vier. Over de drempel van de hoop nog dagen Nog 117 dagen en hjt' nieuwe millennium aan. Reden voor de; om in een dagelijks terug te kijken op b< rijke gebeurtenissei plaatsgrepen op coi ponderende data in gelopen 1000 jaar. week: 6 sep 1948: kr Juliana; 7 sep 1936: Holly geboren; Piet Hein verovert 1 vloot; 9 sep 1976: M overleden; 10 sep li Londense chauffei dronken rijder; 11 1963: Beatles nemei loves you' op. t>liti dl; lach idem lestr enii ■endii mei te op ch ve* i avon nae rsen tij on ndvi later \s\e\i ;en. iifcht bomc brai eer 1 li W: bom agm id. G Inï UJ ïtv 6 SEPTEMBER 1948 'Een juichend volk be^ geestdriftig zijn nieuwe gin', schrijven ooggetui n; ze zesde september. Ze het dan over 1948, als 4anti tal o :ijn v k daan Juliana wordt ingehuldi Nieuwe Kerk van Amsti jqJ] 'Geroepen tot een taak zwaar is dat niemand daarin ook maar een oj heeft ingedacht, haar ren, maar ook zo mooi, alleen maar kan ben ik, dat ik dit doen spreekt de nieuwe vors scheiden en toch groot! cies vijftig jaar eerder is de september evenzeer torische dag van betekeJl dezelfde plek ondergaa ana's moeder, de dan jarige Wilhelmina, de ir ging als koningin van Ze stelt zich tot levensi regeeren, zooals van ei stin uit het huis van Or; wordt verwacht' en bev 'den hechten band, die schen mij en mijn volk en het aloud verbond Nederland en Oranje o bezegelt'. Die inhuldigii Amsterdam, zo stelt Wi na-biograaf Cees Fassei onverbrekelijk verbond de stralende, jonge spr< prinses: een koningin v achttien jaar die in de Kerk de eed aflegt op d wet, gehuld in dezelfde ningsmantel als haar kl dochter Beatrix bij haat diging in 1980 zou drag henkruul MENSELIJ Enkele wereldberoemde ren verkopen voor het hun handtekening via Ir Te krijgen zijn gesignei naamkaartjes van onder JAMES BROWN, SPICf MELCende MANIC ST PREACHERS. De muzik signeerden vorige maam het V99-festival in Cheli de naamkaartjes op de hun kleedkamer. Vanaf kunnen liefhebbers een doen bij www.eBay.com markthal op het internet1 brengst van de veiling is stemd voor mensen die syndroom van Down lijd 'collector's item' is de h ning van Fluffington Suede-voorman BRETT SON. De leden van de ri GOMES hebben tekenin d BADL ij in b geho i, De inpacht man twin rtom CIS] e|rit h( 'sm ruste :n he op h tijeeni m jlAG. ïn u 3ok' ïefre ,i ™ig iei lenci E nde verki heel verki die Een paar meter verderop, achter net zo'n lelijk plaid, zit iemand die al vanaf de middelbare school mijn vriend is. Samen brachten we veel te veel tijd door in een plaatselijke schenkerij, re den op lelijke brommers en luisterden wezenloos naar 'Wish you were here' van Pink Floyd. Nu zitten we tijdens cle najaarsfeesten in ons dorp p de kinderrommelmarkt, met een zeer divers aanbod aan prullaria. Onze kinde ren - zijn zooritje van acht, mijn dochter jan zeven - zijn in geen velden of wegen te bekennen. Tegen half elf hebben ze, met het gebrek aan verantwoordelijk heid dat deze jongste generatie zo kenmerkt, ons laten weten 'Geen zin meer te hebbenZe droegen de kassa over en gingen naar de kermis, aan ons de zorg voor hun kraam overla tend. Het is een mooie gelegenheid om af te rekenen met de kindertijd, zo'n rom melmarkt. Vooreen klein fortuin aan hobbelpaarden, loopwagentjes, pie- spotjes, kinderzitjes, Duplo en Playmo- bil wisselen vooreen habbekrats van ei genaar. Goed idee, zeg ik tegen mijn vrouw, als ze met dit plan komt. Geen goed idee, zeg ik. als blijkt dat ik degene ben die geacht wordt mijn oudste nazaat op deze missie te begeleiden. Een kind krijgen mag dan voor een vrouw geen sinecure zijn, het mag nooit als excuus worden gebruikt om welke rotklus dan ook aan de partner over te laten. Zo'n kinderrommelmarkt begint volgens het programma van de najaarsjëesten om een uur of tien. Een mooie tijd voor de zaterdag, neem. ik gerustgesteld kennis van dit feit. ..Maar je moet er zeker al om negen uur gaan zitten, anders heb je geen goed plekje", gooit, alweer, mijn echtge note roet in het eten. Na enig navragen bij colle ga's op haar werk wordt dit tijdstip eerst ver vroegd tot half negen, dan tot acht uur en later wordt dringend geadviseerd mij om half acht te installeren. Een stilzwijgende overeenkomst met die eerder genoemde vriend, die een plekje vrij houdt, voorkomt dat ik de wekker uiteindelijk om half vijf moet zetten. Het is een misverstand dat op een kindenom- melmarkt alleen kinderrommel wordt aangebo den. De komende verbouwing van ons huis wordt door mijn eega aangegrepen om ons te ontdoen van alle overbodige ballast die wij in zestien jaar huwelijk hebben verzameld. Twee uur ben ik op vrijdagavond bezig om onze ruime gezinsstationwagen (achterbank omgetoverd door een vlakke laadvloer van enkele kubieke meters) behalve met reeds voornoemde prullaria vol te stouwen met wat er uitziet als de complete inventaris uit de nering van Malle Pietje. Als we ons om half acht met veel getoeter door een uit zinnige haag van jeugdige kooplieden naar ons met een plaid gemarkeerde plekje banen, neemt het uitladen en uitstallen op de vroege zaterdag morgen nog eens anderhalf uur in beslag. Die eerste uren op een kinderrommelmarkt zijn cruciaal. Dan stropen professionele rommel markthandelaren het aanbod af om voor veel te weinig in te kopen en, veel later in hun eigen kraam, voor veel meer te verkopen. Nog voor de dozen zijn uitgepakt wordt de handel uit je vin gers gerukt en wordt er al druk gepingeld over een nagelnieuw kinderzitje (doormijn vrouw ge prijsd voor 7,50 gidden. maar in de ogen van de handelaar eerst niet meer dan vijf en later niét meer dan 6,50 gulden waard. Die gidden blijft voor eeuwig tussen ons in staan.) Nog een misverstand, is dat kinderrommelmark ten ook maar iets met kinderen te maken heb ben. Mijn vader (uitgerukt om ons twee klap stoeltjes te brengen) posteert zich voor ons om als de uitbater van een bordeel de klanten naar onze handel te lokken. Ik reik de spullen aan af. Rond een uur of tien voegt mijn echty. zich bij ons om in woord en gebaar duidil' maken waarom op middeleeuwse marktÊlf& wouwen zo succesvol de verse vis aanpru Mijn dochter zit op een klapstoel met de} monnee op schoot, drinkt cola, eet chipst s troopkoeken en laat ons tegen half elf ui lijk aan ons lot over. Watje allemaal verkoopt op een rommel is curieus. Maar waar je aan liet eind val P, - ochtend mee blijft zitten is nog veel curie$e^Jf basis van ons aanbod vormtéén uitgebre lectie lijvige (meest christelijke) lectuur - u nis van een leven als redacteur kerk en sa *9' ving - die jarenlang stof stond te vergarei J ze zolderetage en nu (drie of vier voor een 00 van eigenaar mag wisselen. De laatste ka °P aan wie we de uitgave van de heilige vadH am hannes Paulus II COver de drempel van hoop') proberen te slijten, kiest na slechtsr^ kleine aarzeling voor de doos met luxe bi zen (complete inhoud: vijf gidden). Het stond laatst nog in de krant. Katholit drinken liever een glaasje dan dat ze zich aan het woord van de paus. J»cht. ir nc bedt hee DICK VAN DER PLAS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2