rescendo: niet de grootste, wel de gezelligste U IT Sport GESPROKEN de club van de week SLOOS sport ■hh vlieL - r VNDAG 6 SEPTEMBER 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 PSV-trainer Erik Gerets in NRC-Han- delsblad: „Stel; er komt vol gend jaar een bod van zeventig miljoen voor Van Nistelrooy. Dan gaat hij eruit met een grote strik om. Ik heb zijn opvolger al in mijn hoofd. Als deze spits voor PSV haalbaar is dan hebben we ook straks weereen wereldaanval." Idem: „Ik vind het Nederlandse voet bal trouwens ook een stuk min der geworden. De oefenwedstrij den tussen Nederlandse en Bel gische clubs in de voorbereiding op het seizoen draaiden meestal zelfs uit op een nederlaag voor de Nederlandse teams. Columnist Hugo Camps in NRC Handelsblad: ,Als voetballer imponeerde hij, als humanitaire praatjesmaker pakte hij Nederland in, als coach ontmaskert hij zichzelf. Ruud Gullit is langzaam afge peld tot een ordinaire parvenu die bemind wil worden, maar zelf niet in staat is twee vrien den aan zich te binden. Johan Neeskens zei het eerder al: com municatie is Ruuds grootste probleem. Op de catu/alk maakt het niet uit, in de dug-out is zo'n manco dodelijk. Voormalig Belgisch internatio nal Jean-Marie Pfaff in NRC Handelsblad: „Ook in België hoeven we niet te wanhopen: de Rode Duivels spe len nu eenmaal nooit goed te gen kleine landen. Tegen de top pers komen we uitstekend voor de dag. Tijdens Euro 2000 zal België dan ook goed presteren. Feyenoorder Jan de Visser in Nieuwe Revu: „Zo zat mijn vader in de ArenA tegen Ajax voor de Johan Cruijff Schaal. Na de wedstrijd felici teerde hij me en stapte op. Mijn vriendin heeft ook niets met voetbal. Gelukkig maar. Het lijkt me niks om thuis met haar mijn pressing en passing te eva lueren. Idem: „Een gemene speler ben ik niet. Die ophef trouwens over de ver ruwing van het profvoetbal vind ik zó overdreven. Ga eens kijken bij de amateurs. Heerenveen-coach Foppe de Haan in Nieuw Revu: „Ik de voetballerij heb je te ma ken met een roofdieren mentali teit. Zie Van den HerikDie hanteert dubbele agenda's. Tij dens een vergadering ga je een heel eind met hem mee, totdat je in de gaten krijgt dat hij zijn ei genbelang nastreeft. Dat zie je bij Van Praag ook. Het zijn slimme mannen. Je moet ver domde goed op je qui vive zijn Van den Herik is een roofrid der. Ik zie hem op een paard zit ten, hij grijpt hier wat en daar wat - en als hij het mooiste meisje van het dorp heeft ge snaaid, galoppeert hij weg. Aanvoerder Jean-Paui van Gastel over Feyenoords harde kern in Sport International: „Vooreen loting ben ik altijd gespannen. Aan de ene kant omdat ik benieuwd ben naar de tegenstanders, tegelijkertijd hoop ik dat we lekker zo ver mogelijk van huis moeten. Dan hebben we de minste proble men. In de Champions League spelen we nu onder meer tegen Borussia Dortmund. Dat is he laas heel dichtbij. De lang geblesseerde FC Utrecht-speler Mitchel van der Gaag in Voetbal International: .Als je zo lang geen bal meer hebt mogen aanraken, dan is dat een geweldige belevenis. De Bal. Eigenlijk is het niks, iedere amateur kan het beter en ver der, maar je moet geblesseerd zijn geweest om de impact te kunnen beseffen. Voormalig Twente- en Cam- buur-speler en Joegoslavisch minister van sport Mitar Mr- kela in VI: „Mijn twee kinderen zijn in Ne derland geboren en ik heb ze al tijd voorgehouden dat Neder land hun tweede vaderland is. Want zo voel ik dat zelf ook. Ne derland is een goed en tolerant land en een voorbeeld hoe een kleine natie toch een belangrijke rol kan hebben in de wereld. Maar toen kwam het moment dat ik ze moest vertellen dat het niet alleen Amerikaanse en En gelse vliegtuigen waren die ons bombardeerden, maar ook Ne derlandse. Dat begrepen ze niet. Johan Cruijff over PSV in VI: „De eerste kennismaking met het elftal van de nieuwe trainer Erik Gerets is me niet meegevallen. Het baltempo lag zó laag dat ik nog mee zou kunnen doen. •VALLEND ANWEZIG ook zeker bij de activiteiten voor de junioren betrokken blij ven", licht Hensing het succes van de commissie toe. En voegt daaraan toe: „We zijn gewoon een gezonde vereniging, zowel sportief als financieel. En zo'n tachtig procent van de leden is, naast het korfballen, op een an dere manier bij de club betrok ken. Als het hart eenmaal groen-wit beschilderd is. kom je er niet meer vanaf." Weinig reden tot klagen dus? „Die uit spraak mag je op mijn conto zetten." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN Naam: LKV Crescendo. Oprichtingsdatum: 19 september 1949. Ledenaantal: 174, van wie zo'n tachtig jeugdleden. Contributie per maand: 27,50 gulden (senioren), acht tot en met achttien gulden (jeugd). Ledenaanmelding: 071-5763756 (Corry Boumeester). Hoogtepunt: de dubbele kampioenschappen (veld en zaal), in 1997 en 1998. Dieptepunt: de dip in de groei van de vereniging eind jaren tachtig. krijgt een wedstrijdbal aangeboden door: Vijf Meiplein 17 - Leiden - Tel. 071 - 576 01 44 i: Ernstjan van der Perk. Jjd: 29 jaar. ts: Leiden, p: beleidsmedewerker jï Haaglanden. van der Perk liet vlak ijd de wedstrijd Scheve- tegen Katwijk voor wat De scheidsrechter had een oude kwetsuur in n liiten en moest de leiding 3iatet duel - na een onder- te dng van een kwartier - aan sccjerste grensrechter over 1 fie: I de voice-mail op het telefoonnummer van het Jiuis aan de Saffierstraat laat de slogan horen: „Al g jaar niet de grootste, maar wel de gezelligste." Het jt motto van de Leidse korfbalvereniging Crescendo, log een aantal keren zal worden uitgesproken door i el preses Jan Hensing als Aad Schouten, de voorzit- an de jubileumcommissie. „De tweehonderd leden )en we nooit gehaald. En we hoeven ook helemaal i de grootste te worden", zegt Hensing. „Eigenlijk zijn [ewoon een vriendencluppie. Hier is niemand een laten we dat voorop stellen. Nieuwe leden Jen opgenomen in de familie." *1 CLUB van de WEEK LKV Crescendo twee weken viert de iHiib, die haar naam ont- e aan een muziekterm e betekenis 'allengs ster- jrdend', haar vijftigjarig Een bestaan dat in de i ie tot 1976 vooral werd imerkt door het vele ver- jjjji van de groen-wit ge- de vereniging. De eerste lieke korfbalclub van het waar de sport gemengd oSibedreven overigens. Wil de Zwijgerlaan, de huidige iveltstraat, Zoeterwoudse- Burggravenlaan, Mont- rystraat en de Boshuizer- pe hebben allemaal ooit voor Crescendo ge sierd. Maar steeds moest er ;r worden gemaakt voor 'h0 ibouw. Aan de Saffier - in het Morskwartier lijkt b eindelijk haar thuisha- hebben gevonden. Daar jg, :n nu al zo'n 23 jaar de rga in de manden gemikt. En '7! lijk wordt bebouwing van leelveld pas een optie als ™L<endo zou besluiten het oan te verlaten. Wat trou- "helemaal niet aan de orde Dia gemengd wilden spe len, stuitte op nogal wat verzet van de rooms-katholieke kerk", herinnert Aad Schouten - al 45 jaar lid - zich nog. „Dankzij de inspanningen van rector Vester, onze toenmalige geestelijk ad viseur die verbonden was aan het katholieke kinderweeshuis Luidwina, kregen we uiteinde lijk toch toestemming van het bisdom Haarlem. Daarmee wa ren we de eerste gemengde korfbalclub van het land." Maar voorzitter Hensing - 43 jaar bij Crescendo aangesloten - weet nog goed dat daarmee niet ge lijk alle vrijheid verworven was: „Voor twaalf uur mocht er niet worden gespeeld. Eerst naar de kerk." Crescendo is van de vijf Leidse korfbalverenigingen inderdaad 'niet de grootste'. Sterker nog: het is de kleinste. Zo'n vier jaar geleden in grootte vergelijkbaar met een club als De Algemene, dat inmiddels samen met Fides Pacta is gefuseerd tot Sporting Trigon. „Net als wij had De Al gemene heel weinig jeugd", vertelt Schouten. Daarom be sloten we om fusiebesprekin- gen te houden. Negentig pro cent van onze leden was vóór, TEAMvan de WEEK Crescendo 1 Al zeven jaar speelt Gertjan Hensing in het eerste team van Crescendo, en doorliep zodoen de al verschillende klassen. „Met onze trainer Robin Somelingzijn we begonnen in de derde klasse", vertelt hij. „Twee jaar achter elkaar werden we zowel op het veld als in de zaal kampioen. Vorig jaar speelden we dus in beide competities in de eerste klasse. Op het veld hebben we ons met een vijfde plek kunnen handhaven, maar in de zaal zijn we zevende ge worden, waardoor we naar de tweede klasse degradeerden. Vooral aan het einde van het sei zoen, toen een aantal spelers verschillende blessures kreeg, werd het duidelijk dat het behoor lijk zwaar is geweest. In vergelijking met het vorig jaar is het team nogal veranderd, vooral omdat er enkele jonge re spelers zijn ingebracht. „We hebben nu een leuke mix van ervaring en gretige jongeren", vertelt Gertjan. „Met deze nieuwe groep moeten we even goed op elkaar ingespeeld raken, het team laten draaien. Zodat we later in het seizoen in de zaal weer kunnen pieken en voor pro motie kunnen gaan. Met het team dat er nu staat moet dat ook kunnen lukken. Persoofilijk vindt Gertjan, die ook betrokken is bij de juniorencommissie, het leuker om in de zaal te spelen: „Het gaat dan gewoon een stuk sneller, en dat is voor het publiek natuurlijk ook aantrekkelijker. Ik ben bovendien vrij aanvallend ingesteld: lekker schieten en doelpun ten maken, dat is mijn taak. Maar een kantine van een sporthal is weer minder gezellig dan ons eigen clubhuis. Dat maakt het veldkorfbal weer leuker. De eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen tegen Futura uit Den Haag gisteren op het eigen veld, ging met 18-21 verloren. „Zij zijn vorig jaar kampioen in de eerste klasse in de zaal ge worden, dus we wisten dat ze sterk waren. Maar we zijn in ieder geval niet ingemaakt. Het was een nuttige wedstrijd, we konden elkaar leren kennen op het veld. Nu moeten we rustig gaan bouwen. Het teambelangstaat voorop." Crescendo verloor de openingswed strijd van het seizoen met 18-21 van Fu tura uit Den Haag. maar bij De Algemene was dat fifty-fifty. Ze besloten er daar om van af te zien." Dat het niet tot een fusie kwam, is achteraf gezien niet eens zo slecht ge weest voor Crescendo. „We zijn er sterker uitgekomen", zegt Hensing. „Het kader is zich er namelijk van bewust geworden dat we het zélf moeten doen." En het werd zelf gedaan. Drie jaar geleden stelde de club een beleid op dat weer meer junio ren de weg naar het korfbalveld moest laten vinden. Het bleek een succesvol ingeslagen weg, want terwijl de vereniging aan het begin van de jaren negentig geen enkel juniorenteam de wei in kon sturen, prijzen Hensing en Schouten zich nu gelukkig dat de club naast welpen, aspi ranten en pupillen twee junio renteams heeft. En die zijn on ontbeerlijk om een doorstro ming naar het eerste team te garanderen. „De eerste junio ren zijn al ingepast", zegt Hen sing. „Maar helaas hebben we geen brede selectie, omdat we zo'n kleine club zijn. Als er twee spelers geblesseerd zijn, kan je dat al opbreken." Toch kende Crescendo het af gelopen jaar procentueel gezien de grootste groei van alle Leidse korfbalverenigingen. En zit op dit moment, mede dankzij die aanwas van de junioren, dus weer 'in de lift', zoals de twee het uitdrukken. Een lift die trouwens niet per se bij de overgangsklasse of de hoofd klasse hoeft te stoppen. „Daar richten we ons niet op", zegt de voorzitter stellig. „Kijk, we zijn een sportvereniging, dus de sport staat uiteraard voorop", vult Schouten aan. „Maar het is niet zo dat alles voor die presta tie moet wijken. De selectie, de hoogste junioren en de hoogste aspiranten krijgen natuurlijk speciale aandacht, en talenten krijgen voldoende begeleiding. Maar voor de rest gaat het ge woon om de gezelligheid." De slogan duikt weer op, en met die in het achterhoofd is twee jaar terug ook een aparte jeugdcommissie opgericht. Met als voornamelijk doel het orga niseren van feestavonden en - weekeinden. „De drie jeugdle den die zijn doorgestroomd naar het eerste team, wilden fvan grote afstand beslis- n moest nemen, was dat er Tjfe oorzaak van dat u de el- ■"■%sfoor die Jimmy Charité jïarim Hajji uitdeelde, over i/fofdzag? ik stond daar dichtbij. omdat een speler van ijk ver naar voren leunde, Ihet niet zien. Ik keek nog anijn assistent, maar hij ;ax ïok niets waarnemen. En t Ko|het niet ziet, kun je moei- ranjor een overtreding fluiten. J naar de televisiebeel- s het inderdaad een ro- waard." verder? deze week eerst naar de erapeut. Het hangt van vies af of ik zaterdag de jd DOTO - Spijkenisse iten. Zo niet, dan sla ik en weekje over." Casper van den Burgh. Triatleet Zwembad de September 1999. ECTO STEEANIE UIT DEN BOGAARD Jrj ibeurde er precies? ;eg last van mijn kuiten, nu eenmaal vrij korte n. Soms zorgt dat tijdens igen voor problemen. Nu ^V1jde dat een keer tijdens ngfpdstrijd. Aanvankelijk een kuit op. Ik kon a niet meer voluit sprin- moest van grote afstand >ingen nemen. Op het int dat ik ook last kreeg ÏU_i andere kuit concludeer- ik de wedstrijd niet "?oed kon leiden."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23