Krajicek wacht eerste test op US Open itterend afscheid voor 'Tsaar van Ter Aar' Handicap Sport lEwen verknalt kans y ickeyers gaan langzaam vooruit Waterpoloploeg doet goede zaken IDAG 6 SEPTEMBER 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 -hy loopt wr op 1000 meter ^jt)e Keniaan Noah Ngeny heeft gisteren in het Italiaanse ,et wereldrecord op de 1000 meter verbeterd. Hij finishte 1 Incourante afstand na 2 minuten en 11,96 seconden. De n Sptijd stond op naam van de Brit Sebastian Coe. Hij liep njuli 1981 (Oslo) 2.11,18. ;ns snelste op 100 m rugslag CjESBURG De Zuid-Afrikaanse zwemster Penny Heyns fondag het wereldrecord op de 100 meter rugslag (25-me- verbeterd. Heyns zwom de afstand tijdens de nationale in Johannesburg in 1.05,57. Dat was 0,13 sneller dan de Australische Samantha Riley, die op 2 r 1995 in Rio de Janeiro na 1.05,70 aantikte. trenster Arendt wint in Dronten Wielrenster Judith Arendt heeft de eerste etappe van Tdê van Nederland voor vrouwen gewonnen. De Duitse iia afloop van de etappe over 141 kilometer van Dronten •fronten als eerste over de streep. voldoet aan kwalificatie-eis Elsbeth Vink heeft bij de finale van de wereldbeker linbike in het Belgische Houffalize voldaan aan de olym- ivalificatie-eis. De Brabantse eindigde als achtste met $jf minuten achterstand op de Spaanse Fullana. Nederlander wordt door pers en collega's in favorietenrol gedrukt Richard Krajicek maakt zich op voor de eerste echte test op de US Open. Ook zijn partij in de derde ronde tegen John van Lottum was er één die schriftelijk afgedaan kon worden. In het Nederlandse duel liet Krajicek slechts ne gen games liggen (6-4 6-1 6-4). Vince Spadea daarente gen belooft een heel wat zwaardere opponent te worden op weg naar de kwartfinale. le.lT» - Argeloof stond Robbie uit te hijgen na de fi- i.ra2j Australiër van Rabo- idar zoek naar een nieuwe 4 ad zichzelf gistermid- 5 (enidorm in de etalage 4 setten. De ritzege in de ippe van de Ronde van 0 (iet hij echter glippen, Wjdleiderstrui. 5 id-Afrikaanse neo-prof lunter sprintte verras- qL[ r de zege, oudgedien me Durand werd dankzij j gesprokkelde bonifi- q" nden aanvoerder van 5 neen klassement. 4 ;n baalde als geen an- f ;ieb het verknald", zei o In de chaotische ver- nassasprint, ontsierd n massale valpartij jk -5ook Jeroen Blijlevens ^n" was, had de Austa- ei ek het, alle troeven in Oetsjakov, bezig als 4 ijbereider voor Blijle- na de laatste bocht o ()p kop, Hunter volgde strijdfe meters. McEwen had sPat vizier, geen concur- ïter was in de buurt 'estje te bederven. „Ik lbanJllen, reed door de bin nenkant van de bocht en knal de naar het wiel van Hunter en Oetsjakov. Daarna ben ik in de fout gegaan. Ik kwam te vroeg op kop en voelde de krachten uit mijn benen verdwijnen." Weg ritzege, weg kans om via op de meet te verdienen bonifi catieseconden de leiderstrui over te nemen van de Span jaard Igor Gonzalez de Galdea- no. Die ook in Spanje vrijwel onbekende renner had zaterdag in Murcia optimaal geprofi teerd van de wisselende weers omstandigheden en de proloog gewonnen. Hij hield één secon de over op favoriet Abraham Olano, die op een nat wegdek had moeten rijden. De roem voor Gonzalez de Galdeano duurde één dag. Jac- ky Durand, specialist lange ont snappingen, ging gisteren in de aanval met de Spanjaard Cesar Garcia Calvo en verzamelde on derweg voldoende bonificatie seconden om leider te worden. Jeroen Blijlevens heeft aan de valpartij in de slotkilometer van de eerste etappe van de Ronde van Spanje schaafwonden en mogelijk een kneuzing aan zijn linkerbeen overgehouden. Vol gens TVM-ploegleider Hendrik Redant zal de sprinter vandaag gewoon van start gaan. NEW YORK» GERTJAN VAN GEEN Het lijkt allemaal indrukwek kend wat Richard Krajicek in New York aan het doen is. In drie wedstrijden verloor hij nog geen set en liet hij slechts 21 games aan zijn respectie ve tegenstan ders. In het Amerikaanse perskamp gaan zelfs stemmen op dat hij wel eens de enige kan zijn die An- dré Agassi een halt toe kan roe pen. Blijkbaar hebben ze in de Verenigde Staten Krajicek sinds Key Biscayne niet meer ge volgd. In de vijf maanden nadat hij het 'vijfde Grand Slam' op zijn naam schreef, heeft hij in één toernooi niet meer dan twee wedstrijden gewonnen. Het is voor een voormalig Wim- bledon-kampioen geen staat van dienst om trots op te zijn. Dat is hij ook niet, maar niet temin was hij gevleid door de vraag van een Amerikaanse ver slaggever. Hij bleef bescheiden. „In het verleden heb ik bewe zen, dat ik van iedereen kan winnen als ik in vorm ben. Maar het is lang geleden dat ik drie wedstrijden achter elkaar won. Laten we er eerst maar vier van maken", zei Krajicek. 's Avonds deed ook Yevgeni Kafelnikov nog een duit in het zakje. „Om eerlijk te zijn, zijn er maar drie spelers die hier kun nen winnen", sprak de Rus. „Krajicek, Agassi en ik. Nie mand anders heeft hier een kans." Na het wegvallen van Sampras en Rafter ziet de on derste helft van het schema er inderdaad een stuk sterker uit met het door de Rus genoemde trio en Marcelo Rios als outsi der. Aan de bovenkant strijden Martin, Rusedski, Haas, Kuer ten en in mindere mate Pioline om een plaats in de finale. Het is een veeg teken dat de Amerikanen bang zijn voor de Nederlander en dat nu ook zijn collega's weer in hem gaan geloven. Wat in Kraji- ceks voordeel spreekt, is dat hij korte met ten maakt met de mindere goden. Zo verspilt hij niet on nodig zijn krachten in een toer nooi waarin hij zeven wedstrij den moet winnen. Ook tegen John van Lottum was hij ruim binnen de twee uur binnen. Al leen in de eerste set moest hij een break in de openingsgame wegwerken. Krajicek, die door gaans zijn tegenstander laat be ginnen met serveren, werd nu door Van Lottum in die rol ge drukt. „Ik vind het altijd fijn om niet te hoeven beginnen", aldus Krajicek. „Dan voel je niet gelijk de druk." Van Lottum kwam na de break nauwelijks nog in het ver haal voor. Krajicek brak terug naar 3-3. Grotendeels door zijn eigen schuld meende Van Lot tum. „Ik ben teleurgesteld over de manier waarop ik gespeeld heb. Ik heb me te veel aange past aan zijn spel." Van Lottum heeft aan brutaliteit licht inge boet. Bij zijn entree op de tour nam hij een arrogantere hou ding aan. „Toen dacht ik: 'Hij moet maar van mij winnen'. Nu loop ik langer mee en lijkt het wel alsof ik vind dat ik wat ex tra's moet doen als ik tegen een topper speel. Maar dat hoeft niet want ik ben voor iedereen gevaarlijk van achteruit." Krajicek begint aan een een matchpoint wegwerken. Maar Spadea staat bekend als een reuzendoder. Hij won dit jaar onder andere al van Sampras, Agassi, Kafelni kov en Kuerten. Op Roland Garros veegde hij Krajicek nog in drie sets van de baan. Op overwinningen op top-tienspe- lers laat hij echter net zo mak kelijk een nederlaag tegen no body's volgen. Spadea: „Als je de ene avond met een meisje danst, dat een '10' is, wordt het zwaar om inspiratie te vinden als je de volgende avond met een '4' de vloer op moet", ver klaart hij de op- en neergang in zijn resultaten, als gevolg waar van hij nooit op een kampioe nenbal mocht dansen. Mogelijk heeft Spadea, in te genstelling tot zijn landgenoten achter de schrijftafel, wel de re sultaten van Krajicek gevolgd sinds Key Biscayne. In dat geval schat hij hem in op een 6-. Dan ook staat voor Krajicek de deur naar de kwartfinale tegen (eventueel) Kafelnikov ruim open. „Maar dan moet ik er wel doorheen lopen", zei Krajicek die weet dat het nog veel te vroeg is om te juichen. US Open Mannen, tweede ronde: Wessels (Nedl Woodforde (Aus) 3-6 7-5 7-6 7-6, Kuerten (Bra/5) - Haarhuis (Ned) 6-4 7-6 3-6 6-2, Jonsson (Zwe) - Lapentti (Ecu/1616-4 5-7 7-4 7-5. Novak (Tsj) - Salin (Rus) 6-2 5-7 6-4 3-6 6-2, Arazi (Mar) - Vicente (Spa) 3-6 6-3 6-3 7-6 a) 6-1 4-6 6-2 2-6 6-4. Lars- ir) 6-3 6-4 3-6 6-3, Santoro 4 6-2 3-6 6-7 4-4 opgave, Dose- 3)7-56-16-3. son (Zwe) - El Aynaoui (M, (Fra) - Gambill (VSt) 6 4 6 del (Ts|) - Meligeni (Bra) 7- Derde ronde: Krajicek (Ned/12) - Van Lottum (Ned) 6-4 6-1 6-4, Kafelnikov (Rus/3) - Björkman (Zwe) 6-1 6-4 6- Agassi (VSt/2) - Gimelstob (VSt) 6-1 4-6 6-3 6-4, Rios (Chl/10) - Kroslak (Slw) 6-3 6-4 6-4, Medvedev (Oek) - Escudé (Fra) - Malisse (Bel) 6-3 6-26-1, Spadea (VSt) - son (Zwe) 6-3 of John van Lottum buigt het hoofd. Richard Krajicek was zaterdag te sterk voor hem. FOTO REUTERS er (VSt) it (Fra/11) 5-2 opgave D 6-3 1-6 6-: nieuw hoofdstuk na zijn recen- game een paar fouten maakte, te slechte reeks. In het hoofd Mentaal reageer ik daar nu be- heeft hij de zaken weer op orde ter op. Als je niet in vorm bent, gebracht. Hij raakt niet snel wil je helemaal geen fouten ma meer in paniek als het niet he- ken. Ik voel me steeds meer op lemaal loopt zoals hij wil. „Ik m'n gemak." vond het niet erg als ik in een Hoe Krajicek er werkelijk voorstaat, zal blijken tegen Vin ce Spadea. De nummer 23 van de wereld werkt tot nu toe een moeizaam toernooi af met twee vijfsetters en een viersetter. Te gen de Italiaan Laurence Tiele- man moest hij zaterdagavond 6-1 6-1, H pïceVS?)3-1 D (Fra/15)- Snyder(V. - Clusters (Bel) 4-6 6-2 7-5. (Spa/16) - Demenlieva (Rus) 6-2 2-6 6-4, Appelmans (Bel) - Serna (Spa) 0-66-16-3. Dubbelspel, tweede ronde: Arendt/Bollegral (VSt/Ned) - McNeil/Stevenson (VSt) 6-4 6-4, Kriventcheva/Munc (BuL/Kro) - Noorlander/Wartusch (Ned/Oos) 0-6 7-5 6-4. Her Stephan Veen verwachtte aan de e|d van het EK hockey in Padova geen trj in de dubbele cijfers. Het Nederlands 'i in de derde groepswedstrijd tegen Rus- 'jvoorspelling logenstraffen. Oranje nam poegen met een zege van 6-1. joach Maurits Hendriks was in de eerste iduels nog niet tevreden over het tempo in ploeg speelde. In de wedstrijd tegen xonstateerde hij juist bij vlagen een te (po in de eindfase van de aanval. zei zich geen zorgen te maken over de opvallende improductiviteit van zijn centrum spits Marten Eikelboom. De behendige aanvaller van Amsterdam kwam in de drie groepsduels nog niet tot scoren. „In het huidige systeem van Oranje heeft Eikelboom geen scorende rol", sprak Hendriks ietwat grimmig. „Hij moet juist onze aanvallende middenvelders De Nooijer en Veen lanceren. Dat gaat hem goed af." De Nooijer bracht tegen Rusland, dat zich voor het vorige EK in Dublin (1995) niet kwalificeerde, twee treffers op zijn naam. Veen scoorde één keer. Succesvolste man was Bram Lomans. Hij maakte drie treffers uit strafcomers. Tien korte hoekslagen leverden geen doelpunt op. FLORENCE ANP De Nederlandse waterpoloërs hebben een belangrijke stap gezet richting deelname aan het Olympisch kwalificatietoer nooi, volgend jaar mei in Han nover. Na de teleurstellende 4- 4 van zaterdag tegen Roemenië won Oranje gisteren met 8-7 van Duitsland. Hierdoor be kleedt Oranje de vierde plaats in de poule. Deze klassering is aan het einde van het EK voldoende voor een ticket voor Hannover. Oranje speelt vandaag de laat ste groepswedstrijd tegen Joe- goslavië. Duitsland, de naaste concurrent voor de vierde plaats in de poule, stuit op Rusland. Nederland startte drama tisch slecht tegen de Duitsers. Na tien minuten keek Oranje al tegen een 5-2 achterstand aan. Bovendien moest Bas de Jong met drie persoonlijke fouten op de tribune plaatsnemen. Toch vocht Oranje zich terug in de wedstrijd. Dankzij een ontketende Booy kwam het Nederlands team terug tot 5-4. Daama ging de wedstrijd gelijk op. Het was uiteindelijk Harrie van der Meer die Nederland vlak voor tijd op 8-7 zette. Vrouwen De aartsrivalen Nederland en Italië hebben elkaar zaterdag in het openingsduel van het Eu ropees kampioenschap water polo voor vrouwen in even wicht gehouden: 6-6 (2-2 1-11- 2 2-1). In Prato, 30 kilometer van Florence, had Oranje tegen de wereldkampioen de betere kansen, maar de koelbloedig heid ontbrak. Bondscoach Jan Mensink: „Over de uitslag ben ik dan ook wel tevreden, maar over het vertoonde spel niet helemaal. Laten we het maar op de zenuwen van een ope ningswedstrijd houden", stelde Mensink. Voor Oranje maakten Ingrid Leijendekker (2), Karin Kuipers (2), Ellen van der Weij- den en Edmee Hiemstra de doelpunten. De dag erna won nen de vrouwen vrij eenvoudig van Griekenland. Via periode- standen van 3-0, 0-2, 3-1 en 4-2 stond er na het laatste fluitsig naal uiteindelijk een 10-5 score op het bord. Dankzij de ruime overwinning voert Oranje sa men met Italië de poule aan. Het doelsaldo van Italië is echter beter. De Italiaanse wa- terpolosters wonnen gisteren met 19-3 van Frankrijk. Oranje stuit vandaag op het Franse team. Jan van der Marei stopt op absoluut hoogtepunt :hotlan| er echt mee stoppen, niet meteen. Op zijn f Europese kampioen- I Almere laat Jan van volgende maand in 3, 56. één optreden volgen. K|, als hij er zin in Meier r3* het is geen 'hele' lode kén de sterren van de ^•^lesteren hoeft al hele- s. Del- Want dat deed de (Beigi(vener zaterdag tijdens 1. In zijn laatste Hol- fthlon won de 'Tsaar Aar' voor de vierde betekende de kroon r ge en imposante car- eerste grote interna- i. Een weergaloos tri- ecord maakte het af- st compleet. Met een ■41.01 over de klassie- fstand werd Van der kesde triatleet ooit, die iter zwemmen, 180 ki- ?tsen en 42.195 meter aflegden in minder Uur: 7.57.46. te heil511 hoor alle heroïek speakers op het Van $ein in Almere op hol. gfer Marei en de ontke- ruimti13 Heeren (parcours- sr evrf6-25) kreeg Nederland ijn belPioenen- maar was er o<£e'hrecord mogelijk? zitt^huleuze 7.50.27 sneu- l de Belg Luc van Lier- Duwerpmere daarmee zelfs erloofF ^oth voorbijstreven JroncJf^-rrïekka? De ant- bleken ontkennend te heftreft he organisatie, wasfechL Want in de ne- gkwan? ehitie ging er van al- i zou flhens het grootste tri- t we Jement van Neder- i doell ilijke ir van problemen ens vf fietsparcours op de eenl ^gweg. razendsnel /de stel in het0 De start van de Holland Triathlon wordt in de gaten gehouden door een aantal bootjes. maar voor 700 deelnemers veel te kort. De gevolgen bleken de sastreus: de Fin Miko Luoti moest opgeven na een val over een overstekend meisje en er werd op grote schaal onregle mentair gestayerd. Als goed fietser ondervond ook Van der Marei hier nadeel van, maar als winnaar wilde hij er zich ach teraf weinig druk om maken. „Het was lastig", beaamde de nieuwe 'Mr. Almere', die met vier keer goud, tweemaal zilver en één brons zelfs 'Almere-di- recteur' Frank Heidoorn voor bijstreefde. „Menno Oudeman en ik konden onmogelijk weg komen, maar als wij niet voor op reden, werd er geen tempo gemaakt. Terwijl ze dan wel al lerlei mensen weg lieten fietsen. Dat kostte veel kracht." Pas in de laatste fietskilome- ters slaagde Van der Marei er samen met Oudeman in om een gaatje te slaan, maar de achterstand op leider Putkuri was op dat moment al opgelo pen tot vijf minuten (3,5 na het zwemmen). Al snel bleek de Fin echter geen hardloper, evenmin als de Deense nummer twee Sindballe. „Tot halverwege was ik er toch bepaald niet gerust op", gaf Van der Marei toe. „Pas op dertig kilometer was het drie minuten op Menno." Het uitzicht op een mondiale toptijd gaf de man uit Aarlan- derveen in de slotfase vleugel tjes. „Zo'n tijd onder de acht uur geeft de overwinning na tuurlijk nog meer waarde." Bo venop het prijzengeld van 20.000 gulden kreeg Van der Marei bovendien net als drie jaar eerder een Nissan 'Almera' mee naar huis: hij verbrak zijn eigen parcoursrecord met 3 mi nuut 27. Irma Heeren dook ook onder het oude record. Zij was 32 se conden sneller dan Katinka Wiltenburg in 1996. „Jan kan nog zeker vijf jaar mee", denkt Nieuwkoper Rik van Trigt die dit jaar terugtrad als actief triatleet en nu mana ger is van het Vlasman-team van Van der Marei. Meer re cords, titels of zelfs startgelden kunnen de 31-jarige ingenieur echter niet vermurwen om er nog een paar jaar aan te plak ken. „Het wordt steeds moeilijker om je er in februari en maart weer toe te zetten om de fietski- lometers te maken die je abso luut nodig hebt. En mijn werk gever Stork was dit jaar bereid om me vanaf mei 24 uur in plaats van veertig te laten wer ken, maar of dat nog een keer zou mogen? Bovendien heeft het thuisfront de afgelopen ja ren veel opgeofferd." Spijt denkt Van der Marei dan ook niet te krijgen dat hij stopt op het moment dat hij fysiek optimaal is: „Een mooier hoog tepunt is er natuurlijk niet. Bo vendien houd ik natuurlijk niet helemaal op met sporten." Om afscheid te nemen van zijn fans overweegt Van der Marei bo vendien nog één triatlon in 2000: „Dat zou best eens Nieuwkoop kunnen worden. Maar ook dat soort wedstrijden win je niet op tachtig procent." Op de televisie heeft de mevrouw van het weer ons deel van het land een mooie zaterdag voorspeld. Zegt nog niets. Vrijdagavond laat vanuit de tuin omhoog geke ken. Heldere nacht, één sterrenpracht. Overal in Europa de voortekenen van mooi weer, hier niet. Hier kan het nog alle kanten op. Zaterdag. De dame van het weer krijgt gelijk. De zon schijnt weldadig. „Is het niet geweldig?" ju belt mijn vriendin. Het is een mededeling, geen vraag. Toch antivoord ik dat het wat je zegt ide aal strandweer is. Maar naar het strand gaan wij niet. Mijn vriendin heeft een fami- liegolfdag georganiseerd. Zij vindt golfen leuk. Ik niet. Zij is al maanden met deze dag be zig en heeft een beker laten maken voor de winnaar. Voor de spiegel oefent zij haar hole- in-one-slag. „Is het niet veel te warm voor golf?", zeg ik nog en wijs op het grote gevaar van uitdroging. Maar er is geen te rug. Wij gaan golfen. Jaren geleden heb ik een polo shirt met ruitjesmotief ge kocht. Komt nu van pas. „Moet je dit, onder de ogen van mijn familie, nu echt aan? Mijn antivoord dat eenzelfde shirt tot het arsenaal van Tiger Woods behoort is gelogen, maar volstaat. „Draag het dan óver je broek, niet erin.M'n adem inhoudend zeg ik nog dat ik zelden zo strak oogde als nu, maar hoewel ik gelijk heb heeft zij het ook. Even later staan we rond een green en krijgen uitleg van een professional. (Iemand die goed kan golfen). Hoe ongetalenteerd de bal ook wordt geraakt, elk familielid krijgt van de pro een bemoedigend woordje. Op één familielid na. Ik. Onze goeroe doet nogmaals voor dat de golfbe weging ontspringt uit de schouders. Golfen doe je met je schouders!" Alle raad volg ik op, maar het is net als met dansen. Het lukt me niet. Alles aan mij beweegt, behalve de schouders. De pro pakt nu mijn schouderpartij beet. Maar hoe hij ook sjort, geen beweging in te krijgen. Muurvast. De pro zucht. Steekt een sigaret op en inhaleert diep. Hieruit leid ik af dat hij mij opgeeft. Bravo. Nu hoefik mij nog slechts te concentreren op het raakslaan van de bal. Wat niet moeilijk kan zijn. Ons gezelschap wordt verwezen naar de 'Rabbit Course'. Nogal afgelegen beginnersbaantje en konijnen ho maar! Als je ze dan toch niet tegen komt had het van mij 'Crocodile Course' mogen heten, maar dit terzijde). Halverwege de eerste hole ontwaren wij water. Twee meter in het vierkant, zoiets. Na vier slagen bevind ik mij aan de oever hiervan. Alsof aan mijn voeten een meer ligt, zo grijpt liet water mij naar de keel. Ogen dicht en slaan. De bal landt 2 meter 15 verder, nipt aan de overzijde van het water, 'n Wonder dat ik geen surfer heb geraakt. Trouw schrijf ik al mijn slagen op mijn scorekaart, dat zijn er heel wat. Alleen al acht voor de eerste hole. Voor de kenners, vijf boven par. Nichtje slaat af. Treiterend wentelt het balletje zich ander halve keer om. Ik herken dit soort slagen, zo bereikte ik op de eerste hole ten langen leste de boorden van het Gardameer. Die heeft nie mand gezien", hoor ik nicht mompelen. Ze raapt het bal letje op en slaat (nu wel) raak. Die niemand was ik. Even la ter mijn zwager. Ramde de bal de rimboe in. Keek naar zijn bal niet om. Wierp een nieuwe, als een honkballer, richting putje. En ging vrolijk verder. En ik mijn slagen maar tellen. Toch vond ik mijn draai. Op de achtste hole sloeg ik af en... hoé weet ik niet, maar de bal vloog zeker 150 meter ver. Voldaan keek ik mijn slag na, die de vlag naderde, hoog in de lucht passeerde en mijlen voorbij ging. Over de brand netels. Overeen bramenbos. Overeen duintje, bunker geheten, van een andere hole. Richting een woud van hazelaars... Want hole acht bleek een korte, krap 59 meter volgens mijn score- kaart. Die ik overigens tamelijk eerlijk invulde. Waarschijnlijk was dat mijn handicap, dat ik eerlijk mijn slagen telde. Want golfen kan ik niet, maar rekenen wel en vooral daardoor ein digde ik laag in de middenmoot. Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19