PORT Oranje werkt op lachspieren Het moet bij Quick Boys van Aandewiel komen ssels verliest beste ►tij van zijn leven Oefenen met Nederlands elftal: onzin AG 6 SEPTEMBER 1999 L SPIERDIJK, 071-5356464. PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 io ichello vervangt Irvine bij Ferrari oDe Braziliaanse autocoureur Rubens Barrichello nend seizoen in de Formule 1 uit voor het team van )e Braziliaan, die voor twee jaar tekende, vervangt daar Idie Irvine. De laatste werd in juli onverwacht voor even omdat de Duitser Michael Schumacher zijn been had l^n. Irvine weigerde bij de renstal te blijven als nummer iter voormalig wereldkampioen Schumacher. De 27-ja- ichello, komend van Stewart, reed eerder vier jaar voor b, Tot nu toe reed de Braziliaan 109 grandprixs. Hoewel hij uv r van pole-position mocht starten, waren zijn beste j v s twee tweede plaatsen. rd Haarhuis in Ashe Stadium Paul Haarhuis heeft in New York de Amerikaanse Jim Courier een record afgenomen. De Eindhovenaar de bij de US Open, in navolging van vele topspelers, een rthur Ashe Stadium uit te slaan. Ook hij slaagde niet. :e een van zijn slagen tot de vierde rij stoelen van de bo- Courier had het record staan op de zesde rij. Met probeerde de honkballer Robin Ventura een tennisbal on uit te krijgen. De prof deed het met een honkbal- Ventura kwam amper tot de helft. otte Euro 2000 heet Benelucky arnjMDe mascotte voor Euro 2000 heet Benelucky. Toer- cteur Alan Courtois onthulde de naam van de mascotte middag in een McDonald's-vestiging in Rotterdam 1P1 >efenwedstrijd Nederland - België. De inwoners van id en België, de organiserende landen, kregen de kans oe;jn te verzinnnen. Uit 6000 inzendingen koos een des- eni ury, met daarin ex-voetballers Ronald Spelbos en Pol P %t en Harry Been (secretaris Euro 2000) en Courtois, de )Ud nelucky. GERTJAN VAN GEEN geleden werd hij nog afgeserveerd op de Als een kleine jongen drie Pioline hem met I huiswerk terug naar Peter Wessels kwam ng en bleek veel ge- :bben, al was het net ende om de Frans- ig naar de vierde ron- :eren: 6-7 (5) 5-7 6-4 even een heroï- te worden op de jd, het derde stadion Meadows. Wes- Sue in de bijna drie Tde partij, die ver na |ht eindigde, een ni- |Lan hij tot op heden hebben gedroomd, g Pioline diverse ke- ,:y zijn eigen wapens, jral de 'running lobs' J forehand als back- i :en dodelijke precisie ansman heen vielen, e gevecht in de vorm fde set bleef evenwel irige Wessels bleek lagenarsenaal te be- dat Pioline bijna te ird.Ik wist dat ik zo spelen, maar het t altijd uit", zei Wes- l' op in de kleedkamer. '"rv *8 niet tot de techni- 1 a e behoort, liet de 30- sman zien. Hij heeft vloed. Pioline stond i zijn leven in een Grandslam-finale (US Open en Wimbledon) en gebruikte die ervaring in de tie-break van de vierde set. Ondanks het- nipte verlies - Wessels maakte slechts drie punten minder dan Pioline (149 om 152) - kan de man uit El- burg terugkijken op een sterk tweede optreden in New York. Hij bewees dat hij, mits bereid te werken, een mooie toekomst heeft. Als nummer 115 van de wereld moest hij zich door drie kwalificatieronden slaan. Via zeges in het hoofdtoernooi op Mariano Zabaleta en Mark Woodforde stapt hij voor het eerst van zijn leven de top hon derd binnen. Om Pioline te verslaan, was meer nodig. Hij trof het dat de Fransman niet zijn beste dag had en dat wellicht de partij van twee jaar geleden nog door zijn hoofd speelde. De nummer 26 van de wereld spande zich aanvankelijk niet bovenmatig in, maar moest die instelling bijna bekopen met een neder laag. Wessels was dit keer niet van plan om zich zomaar over te geven en vocht zich na het verlies van de eerste twee sets en een break achterstand toch naar een vierde set. „Vroeger gaf ik er nogal eens de brui aan, maar ik heb leren knokkén", al dus Wessels. „Dat heeft me goede overwinningen opgele verd." Meer nieuws over de US Open •op pagina 19. De meest opvallende actie van Dennis Bergkamp tegen de Belgen: een trap in de buik van Staelens. De scheidsrechter ontging de overtreding. foto anp In z'n zoveelste oefenwedstrijd voor Euro 2000 heeft het Nederlands elftal z'n zoveelste gezicht laten zien, dat van de komiek. De 121e Derby der Lage Landen, zaterdag avond in de Kuip, was slechts een duel om grapjes over te maken. Meer belang moet ook aan deze testmatch niet worden gehecht. De comedy-caper in Rotterdam eindigde in 5-5, een merkwaardige uitslag die in de jaren vijftig nog wel eens voorkwam. Vijf doelpunten tegen - in veertig jaar tijd was dit het nationale elftal niet meer overkomen. ROTTERDAM GUSBERT SPIERENBURG Op 21 oktober 1959 verloor Oranje in Keulen met 7-0 van West-Duitsland. De klap kwam destijds hard aan, amper drie weken na de legendarische "Feyemoord' in Rotterdam: Ne derland - België: 9-1. In het stadion waar over ne gen maanden de EK-finale moet worden gespeeld heerste zaterdagavond de slappe lach. Tien doelpunten, acht gele kaarten, één rode kaart en even ontelbare als onvoorstelbare fouten. Het was alles bij elkaar een vermakelijke knokpartij die, professioneel gezien, een aan fluiting was. De verrichtingen van de nationale elftallen van Nederland en België werkten negen maanden voor aanvang van Euro 2000 slechts op de lachspieren. Zelden zal een in ternationaal duel zo'n fouten- festival zijn geweest. „Dit sloeg nergens op", zei aanvoerder Frank de Boer na afloop onom wonden. Acht van de tien doelpunten waren het gevolg van persoon lijke blunders. De dertigdui zend toeschouwers deerde het nauwelijks. Ze zagen tien doel punten, het ene inderdaad soms mooier dan het andere. Davids (2), Kluivert (3), Strupar (2), Goor, Wilmots en Mpenza staken elkaar in dit opzicht naar de kroon. Ook in de tiende oefenwed strijd van Oranje voor Euro 2000 is Rijkaard geen stap ver der gekomen. De bondscoach heeft er eerder weer een pro bleem bij: een lekke verdedi ging. „We hebben defensief be hoorlijke steken laten vallen. Het was een waanzinnige wed strijd waarin natuurlijk vele sentimenten meespeelden, maar als je vijf doelpunten te gen krijgt, doe je het niet goed". Rijkaard kondigde aan dat bij de eerstvolgende gelegenheid, over een maand in de aanloop naar de interland in Amster dam tegen Brazilië, de video weer aangaat. „Er valt heel wat te bespreken". Van een collectief falen wilde de bondscoach na de afgang in Rotterdam niet spreken. „Ik moet dit eerst allemaal eens verwerken. Ik zeg heel eerlijk dat je tijdens zo'n wedstrijd niet rustig op de bank zit. We heb ben ons laten verrassen, vooral de achterhoede". Het duel vorige maand tegen Denemarken (0-0) was volgens Rijkaard 'dramatisch zwak' ge weest. Zaterdagavond was het niet veel beter, al noteerde de coach met veel genoegen de vijf fraaie doelpunten van Davids (2) en Kluivert (3). „De instel ling was goed vanavond, vooral over de veerkracht na de 0-2 achterstand ben ik te spreken". Van opgeven wil Rijkaard niet weten. „We gaan door. We moeten door. Voor mij is er nog altijd voldoende basis om door te gaan. We zijn met z'n allen een weg ingeslagen die tot nu toe bezaaid is geweest met hob bels. Het elftal moet de gele genheid krijgen naar de grote vorm toe te groeien". In z'n tiende wedstrijd als bondscoach wilde Rijkaard geen experimenten meer. Te gen de Rode Duivels bracht hij een ploeg in het veld die in wei nig verschilde van het elftal waarmee Hiddink vorig jaar in Frankrijk vierde van de wereld werd. Maar meer dan een ge lijkspelletje, het zevende inmid dels van Rijkaard, zat er ook dit keer niet in. Nog slechts met grote moeite kan Oranje de schijn ophouden een wereld macht te zijn. De avond in Rotterdam, z'n eerste als bondscoach van Bel gië, had Robert Waseige veel plezier verschaft. De Rode Dui vel voelde zich na de slag de morele winnaar. „Voor ons slaat de balans door naar het positieve. Wat mij gelukkig maakt, is dat onze vijf doelpun ten voortkwamen uit mooie aanvallen. Enkele getuigden zelfs van grote klasse. Natuur lijk moet er nog een groter rea lisme zijn in het verdedigende spel. Maar ja, dat is voor een andere keer." België oefent morgenavond alweer, in Luik tegen Marokko. Nederland: Van der San Reiziger, Stam (61. Konterman), Frank de Boer en Van Bronckhorst, Ronald de Boer. Cocu, Davids en Zenden; Bergkamp (65. Van Nistelrooy) en Kluivert (79. Van Hooijdonk). België: Vande Walle (46. Herpoel); De- flandre (80. Hoefkens), Staelens. Pee lers en Van Kerckhoven (73. Hen- drikx); Vanderhaege, Wilmots, Goor en Verheyen (90. Brogno); Mpenza (82. Walem) en Strupar. Pagina 18: Krenkende opmer kingen zetten Belgen op scnerp we fomiule n z< met-editie mate ch Dagblad in te abev wijn rijpt] ignor eSm van het nieu" Seizoen presenteert it een geheel ver sportrubriek op net. In tegenstel- at gebruikelijk was :t langer de volle ten uit de krant rdragtver8enomen °P tl Cor schdagblad.nl, 4 u daarvan verkor- Idt he erkt d ardia hjst snel op de hoogte ap s nu dus mogelijk ie ei lgepaste teksten. n i gopslag ziet u wat die apnai n'ne-h "I nervi111 aantreffen. De er- :rt dat de internet 's heeft gedaan, leurd is in de vol- ipetitie en wie iardst heeft ge ne. Inf1- kan d 1 "deraard alle en standen, ter- k ruimte wordt ge- - or interviews, pro- i, vaste rubrieken dere producties, gedeelte van de si- ooruit op een tota- sing. Daarvoor is Dm niet tijdens het peens veranderin- 'O ^4/^eten doorvoeren. T/i iting van de totale ling krijgt u de be- e regionale sport - :1e week overzich- a a pen op één pagina. u via de home- week kunnen te- KATWIJK WILLEM SPIERDIJK Gert Aandewiel heeft Quick Boys in het eerste duel van de competitie een enorme kater bespaard. De 'verloren zoon' speelde tegen ARG een uitste kende wedstrijd en stelde vlak voor tijd ook nog een punt veilig door van dichtbij de gelijkmaker in te koppen: 1-1. Het is na één competitiewedstrijd natuurlijk nog te vroeg om conclusies te trekken. Wel is duidelijk dat Quick Boys nog een paar reuzenstappen vooruit moet maken, wil het in aan merking komen voor een plaats hoger dan de middenmoot. Het elftal dat za terdag in het veld stond, oogde on evenwichtig. De routine en kracht staan in de achterste linie, het mid denveld telt vooral jeugdig talent en voorin moeten nieuwkomers voor de doelpuntenproductie zorgen. Trainer en spelers vinden dat er veel meer 'voetbal' in het elftal zit. Quick Boys liet dat tegen ARC vooral in de eerste helft zien, alleen zelden in de buurt van het doel van de tegenstan der. Het moest allemaal van Gert Aan dewiel komen. Trainer Tempelaar dubde in de voorbereiding over de ideale positie voor de ex-prof. Zoals zo vaak met goede spelers zou je ze ei genlijk wel op elke plaats willen neer zetten. Achter de spitsen is Aandewiel goed voor 15 doelpunten per seizoen, achterin kan je z'n organisatorische kwaliteiten goed gebruiken. Gezien het respectabele aantal te gentreffers in de laatste oefenduels was het logisch dat Tempelaar Aande wiel als - doorschuivende - laatste man liet spelen. Het moet de techni sche staf van Quick Boys weer te den ken geven dat als Quick Boys aanval lend eens gevaarlijk werd, altijd Aan dewiel aan de basis van die aanval stond. De ex-prof zorgde ook voor de beste kans voor de Katwijkers in de eerste helft. Hij soleerde door de ARC-defen- Quick Boys-aanvoerder Gert Aandewiel wordt door zijn ploeggenoten gefeliciteerd na de gelijkmaker tegen ARC. sie en lepelde de bal vanaf de achter lijn op het hoofd van Jeffrey Rutten. De nieuwe spits kopte over. En Aande wiel zorgde ook voor de gelijkmaker (hij was inmiddels naar voren gescho ven), toen hij vlak voor tijd bij de eer ste paal zijn hoofd tegen een voorzet van Richard van Schijndel zette: 1-1. De wedstrijd kreeg daarmee een te rechte einduitslag. Quick Boys was de eerste helft sterker, ARC kwam de tweede helft na een vroege 0-1 pas in de slotfase in de problemen. De Al- phenaren waren met een op papier aanvallend concept naar Nieuw Zuid gekomen. De ploeg speelde met twee foto kees van hoocdalem verdedigers (Dennis de Bruin en Pas cal Bloemheuvel) en Maurice Balkho- ven daarvoor. Op het viermans-mid- denveld had Arthur van Orssagen een defensieve rol, achter de drie Alphense spitsen. Het grootste gedeelte van de wed strijd werd ARC echter toch terugge drongen en moesten counters voor ge vaar zorgen. Dat luktre zelden. In de eerste helft dwarrelde een mislukte voorzet van Van Orssagen op de lat, in de tweede helft was het enige gevaar lijke schot op doel ook raak. Quick Boys middenvelder Jan Schaap, die te voren was gewaarschuwd dat ARC- aanvoerder René van Meggelen in de buurt van het doel naar binnen draait, lette even niet op en Van Meggelen deed wat de scouts van Quick Boys hadden voorspeld: 0-1 Quick Boys had geen antwoord op de openingstreffer. Michel van Hooy, Wilbert Star en Roscoe Viereck, die zo aardig aan de wedstrijd waren begon nen, vielen diep terug. Richard van Schijndel liet weer niet zien dat het vroeger bij SC Feyenoord zo'n knappe voetballer was. En spits Jeffrey Rutten werkte zich in slag in de rondte, veel effect had het allemaal niet. Totdat Aandewiel, terwijl ARC de wedstrijd controleerde, voor de gelijk maker zorgde. Op dat moment gaf de klok nog twee minuten officiële speel tijd aan. Door blessures, wissels en tijdrekken liet scheidsrechter Van de Herik echter nog tien minuten door spelen. Het was het aardigste deel van de wedstrijd, waarin Quick Boys alles of niets speelde. „Als we hadden gewe ten dat er nog zo lang gespeeld moest worden, dan hadden we met meer overleg aangevallen", bedacht Gert Aandewiel achteraf. De aanvoerder van Quick Boys was ondanks het ge lijkspel optimistisch over het vervolg van de competitie. „Aanvallend moe ten we nog zoeken naar de automatis men, moeten de spelers nog aan el kaar wennen." Quick Boys: Van der Niel; l aerber, Van Dijk, Aandewiel, Flaton; Star (57. Kruit). Van Hooy, ARC: Admiraal; De Bruin, Balkhoven, Bloem heuvel: Ard Blok. Van Orssagen, Van Meggelen, Harmonieus en enthousiast schijnt de samenwerking te ver lopen tussen de partners van Euro 2000, Nederland en Bel gië. Het voetbalfeest in de Lage Landen belooft dan ook een spektakel te worden, dat onge kend is en nog niet eerder ver toond. Hand in hand als de Twee Pin ten, de bijnaam van de bonds voorzitters Sprengers en D'Hooghe, werken de twee na tionale voetbalelftallen nog niet naar het EK toe. Van enige ver broedering was zaterdagavond, in de 121e Derby der Lage Lan den, in elk geval geen sprake. Alleen het aantal doelpunten werd na de even vermakelijke als bizarre ontmoeting broeder lijk gedeeld: 5-5. De Rotterdamse Kuip, waar zich op zondag 2 juli van het volgend jaar dus de apotheose van Euro 2000 moet voltrekken, was zaterdag voorlopig nog en kel een theater van de lach - en een boksring bovendien. Euro pa zal er met gevoelens van ver bazing en afgrijzen naar heb ben gekeken. Nu al kan worden verklapt dat er binnenkort een nieuwe boksmatch is, in het voorjaar in het Boudewijnstadi- on van Brussel. In het stadion van Feyenoord werd zaterdag geschopt en ge slagen dat het een aard had. Er vielen rake klappen, acht gele kaarten en zelfs één rode, voor de Belg Wilmots. Als de scheidsrechter, de Zwitser Mei er, consequent was geweest, zou hij er nog een paar hebben weggestuurd. Vooral de Rode Duivels maakten het bont. Aan Nederlandse kant was het Berg kamp die over de schreef ging, maar ontsnapte. De derby stond bol van de frus traties. Vijftien maanden na het tumultueuze WK-treffen in Pa rijs (0-0) bleek nog veel oud zeer aanwezig, vooral tussen Kluivert en Staelens, de twee kemphanen van weleer. De strijdbijl was nog niet begraven. De animositeit gaf een extra di mensie aan het merkwaardige spektakelstuk, waarbij niemand zich overigens hoefde te verve len. Grimmig en verbeten waren zonder uitzondering de duels waarbij Staelens was betrokken. De keiharde Belg toonde weinig erbarmen, aanmerkelijk minder dan Kluivert die, voor zijn doen, een opmerkelijke zelfbeheer sing aan de dag legde. Slechts eenmaal kon de spits de verlei ding van een provocatie niet weerstaan, in de laatste minuut van de eerste helft toen hij de bal treiterend traag in het Belgi sche doel schoof (3-2). Amper negen maanden voor de aftrap van Euro 2000 kwam aan het licht dat de twee thuisfavo- rieten onder grote druk staan. De één (Nederland) wil nog niet, de ander (België) kan een voudig niet veel beter. De debuterende coach Waseige was allang blij dat hij de vuur proef tegen de aartsrivaal tame lijk ongeschonden had over leefd. Hij had zich zelfs kostelijk vermaakt, zei hij, vooral met de vijf doelpunten die waren ge maakt door een elftal, dat on der zijn voorganger het etiket had de kunst van het aanvallen niet te verstaan. De Nederlandse bondscoach Rijkaard had de spanning, na negen tegenvallende oefenses sies, voor de verandering opge voerd. Hij kwam opnieuw be drogen uit. Op kunstmatige wij ze valt de druk niet te verhogen. Het moet voor de jonge coach opnieuw een bittere ervaring zijn geweest. In de Kuip werd zaterdag, en niet voor het eerst, het onom stotelijk bewijs geleverd dat oe fenwedstrijden van de nationa le ploeg geen zin meer hebben - maar dan ook totaal geen zin. Het is een verspilling van tijd en energie en werkt slechts menta le moeheid in de hand. Behalve een paar rotcenten, levert het niets op. De KNVB en de bondscoach zouden wijzer moeten zijn. Cruijff heeft het al gesugge reerd: het beleggen van een trainingskamp drie weken van tevoren is vroeg zat, zowel voor de teamgeest, de automatismen als de grote vorm. Zo'n aanpak zou het belang dienen van spe lers en staf. De bond en de sponsor (Nike) riskeren met hun ongebreidelde geldzucht nu het gevaar van een afgang op het feest waar land en volk zo lang en naar het schijnt met zoveel genoegen naar uitzien. GUSBERT SPIERENBURG

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17