\y Doorbraak in kankeronderzoek Positief Praten over kanker Gezondheid Stimulatie huidweefsel laat littekens verdwijnen ,,De viroloog van het academisch ziekenhuis is aan de tele foon, kan ik even doorverbinden?", vraagt mijn assistente 's ochtends vroeg tijdens het spreekuur. Verbaasd vraag ik me af wat ik heb aangevraagd, dat ze zo plotseling zelf terugbel len. „U heeft van een patiënte enkele onderzoeken aange vraagd, ik wil graag wat extra gegevens, kan dat?", zegt de viroloog. Het betrefteen jonge vrouw uit Afrika, die als pas sant bij mij op het spreekuur kwam. Ze is tijdelijk in Neder land om hier tivee jaar een vervolgopleiding te volgen. De vrouw vroeg me haar na te kijken op seksueel overdraag bare ziekten. Vervolgens heb ik formulieren ingevuld voor HIV, hepatitis B en lues en afgesproken dat de overige onder zoeken zouden plaats vinden tijdens het tweede consult. Ik ken haar verder niet. Vanwege het tijdelijk karakter van haar inschrijving in mijn praktijk, heb ik geen diepgaand gesprek gehouden omtrent haar achtergrond, en de reden van haar verzoek. Het gebeurt trouwens wel meer dat jonge mensen zekerheid zoeken omtrent de aanwezigheid van sek sueel overdraagbare ziekten. Daar sta ik niet meer van te kij ken. Als de viroloog mij extra gegevens vraagt, herinner ik me de ze jonge vrouw. Ze kwam heel aardig en charmant mijn ka mer binnen, begroette me op een haast tedere manier, met beide handen geslagen om mijn uitgestoken hand. Dat is me bijgebleven. „Nee, ik weet niet veel van haar", vertel ik de vi roloog. „Maar vertel eens, is er iets ernstigs aan de hand?" Dat is inderdaad het geval, de HIV-test is positief. De viro loog adviseert verder onderzoek via de speciale poli voor HlV-patiënten in onze stad. Of ik haar zo snel mogelijk wil verwijzen. Ik ben er stil van. Ondanks het feit dat ik de verhalen na tuurlijk ken uit de vakliteratuur, en van collega's hoor dat dit bij hen in de praktijk voorkomt, is dit voor mij de eerste patiënte aan wie ik de boodschap zelf moet vertellen. Ik heb weinig HIV-patiënten. Degenen, die deze aandoening heb ben, hadden het virus al toen ik ze leerde kennen, en stonden al onder behandeling van de specialist. Goede raad is duur. Ik maak mijn spreekuur af en zoek de gegevens op van de bewuste patiënte. Ze woont in de stad, heeft tijdelijk een appartement. Ik bel haar huis en vraag via de voice mail of ze de volgende ochtend bij me langs kan ko men. Als ik haar roep, zie ik de ongerustheid op haar ge zicht. Ze begroet me weer op haar speciale manier. Zoekend naar woorden vertel ik haar het slechte nieuws. Wat volgt is stil verdriet. Ik vraag naar haar achtergrond. Haar beide ouders zijn gestorven, ze heeft wel enkele zusjes en een broer. Ze heeft gestudeerd. Ze heeft geen partner. Voor haar vertrek naar Nederland heeft ze een keer onbeschermd seksueel contact gehad. En nu dit. Hier schieten woorden te kort. Ik vertel haar de mogelijkheden die we in Nederland heb ben. Als ik bel naar de bewuste afdeling kan ik snel een af spraak maken. Ze zal eerst on wangen worden door de HIV- consulente, een verpleegkundige die de voorlichting verzorgt, en de psychosociale begeleiding in werking zet. Tegelijkertijd krijgt ze de eerste bloedonderzoeken. „Kan ik een vriendin voor je bellen, of heb je familie die we kunnen bereiken. Met wie je dit bespreken wilt?", vraag ik. Ze heeft op dit moment niemand. Om de situatie wat infor meler te maken en haar de kans te geven in haar eigen tem po te reageren op de moeilijke boodschap, bied ik een kopje thee of koffie aan. Ze is de laatste patiënte voor de pauze, ge lukkig hebben we even tijd. De volgende week wil ik haar weerzien. Dan kan ik nagaan of het contact met de specialist goed loopt, en hoe het ver volgtraject kan zijn in deze bijzondere situatie, waarin ze met niemand kan praten over haar probleem. Als ze weg is realiseer ik me dat haar toekomst op slag volle dig is veranderd. We kunnen haar in ons land de behande linggeven die de ziekte tijdelijk remt. Maar als haar studieperiode is afgelopen is, gaat ze terug. ,Als ze geld heeft zijn er ook in Afrika mogelijkheden", zei de speci alist me. Zo klinkt haar verhaal niet. Wat me rest is er voor haar te zijn zo lang ze in ons land te gast is. MARIEKE VAN SCHIE. huisarts JOKE KORVINC Er is kanker geconstateerd. De boodschap is verpletterend en de ontreddering groot. Artsen vertellen over de behandeling. Over wat er gaat gebeuren. Maar of de informatie echt doordringt? De meeste vragen komen als mensen zich weer wat steviger in het leven voelen staan. Praten met iemand die hetzelfde heeft meegemaakt, helpt. De djd is dan vaak ook rijp om je door deskundigen te laten voorlichten over wat de ziekte werkelijk inhoudt en wel ke ontwikkelingen er zijn. Oncologie-verpleegkundige Conny van Rijn zorgt samen met het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag dat al deze zaken aan bod komen. Behalve in loopavonden voor borstkanker- patiënten en hun naasten, or ganiseren zij komende tijd ook themabijeenkomsten voor deze groep en voor mannen met prostaatkanker. De eerste in loopavond is donderdag 9 sep tember. Op zaterdagochtend 18 september wordt de eerste bij eenkomst in de reeks over pros taatkanker gehouden. De urolo gen Froeling en Kiewiet de Jon ge praten over de wijze waarop een arts tot de diagnose komt. Met radiotherapeute De Jager vertellen ze over mogelijke be handelingen. Van Rijn hoopt op een grote be langstelling. Ze weet dat patiën ten veel baat hebben bij het lot genotencontact. Vrouwen zoe ken dat sneller dan mannen, heeft de ervaring haar geleerd. Daarom wil ze het nut van de themabijeenkomsten over prostaatkanker nog eens extra onderstrepen. Impotentie en incontinentie zijn de onderwer pen die uroloog Froeling op de tweede bijeenkomst (22 januari 2000) bespreekt. Ook houdt een ex-patiënt zijn verhaal en zijn er stands met voorlichtingsma teriaal over incontinentie. De eerste van de drie bijeen komsten voor vrouwen met borstkanker is op zaterdag 13 november. Dan wordt bijvoor beeld uitgelegd wat chemothe rapie is. Op de laatste bijeen komst (20 mei 2000) wordt aan dacht besteed aan de terugkeer naar het werk. Zelf is Conny van Rijn een van de sprekers op de tweede ontmoeting (11 maart 2000) die als motto heeft 'Leven met kanker; hoe doe je dat'. Ook zijn er inloopavonden, elke tweede donderdag van de maand. Voor meer informatie over de inloopavonden in het Haagse Rode Kruis Ziekenhuis en de themabijeenkomsten kan op werkdagen tussen 10.30 en 15.00 uur worden gebeld naar (070) 3126860. Schotse deskundigen ontdekken mogelijkheid celwoekering te stoppen BEN APELDOORN Een Schotse onderzoeksgroep, bestaande uit biochemici, cel- biologen en kankerspecialisten, denkt de sleutel te hebben ont dekt tot voorkoming en gene zing van kanker. De deskundi gen volgden acht jaar lang 300 patiënten van binnen en buiten Groot-Brittannië. Het grootste deel van de patiënten had kan ker aan borst, longen, het maag-darmstelsel, lymfeklieren en teelballen. Ongeveer 35 pro cent waren vrouwen, van wie de meesten aan borstkanker le den. Volgens teamleider dr. Nicol Keith, verbonden aan de Beat- son Laboratories van de univer siteit van Glasgow, is dit onder zoek „in zijn soort het omvang rijkste dat ooit ter wereld ge houden is." De onderzoeks groep concentreerde zich op de vraag hoe een weefselcel 'weet', wanneer het tijd is om te ster ven en plaats te maken voor een nieuwe cel. „Onvermijdelijk daarmee ver bonden is de vraag waarom sommige cellen juist niet ster ven", zegt Keith. „Ook niet wanneer ze oud genoeg zijn. En ook niet wanneer het, om zo te zeggen met ze misgaat en er ongecontroleerde celgroei, een woekering, een gezwel dus, ontstaat. Via dit onderzoek hebben we een goed antwoord kunnen geven op de vraag waarom gaat de ene cel wel dood en de andere niet." Voor de beantwoording werd op moleculair niveau gekeken naar de celkern, die het erfelijk- Telomere Chromosome Telomere Een verbeelding van een celkern (nucleus) met een aantal chromosomen. Rechts is een chromosoom sche matisch weergegeven. foto cpd beatson lab Glasgow heidsmateriaal bevat, dat is op geslagen in een aantal chromo somen. „De uiteinden van elk chromosoom bestaan uit eiwit kapjes. de zogeheten telome- ren", verklaart Keith. „Steeds als een cel zich deelt raakt hij een heel klein beetje van die ei witkapjes kwijt. Na een zeker aantal delingen is het tekort aan telomeer eiwit een kritische waarde gepasseerd. Dat is het sein voor de cel om te sterven. Dat gebeurt echter niet altijd. Onder bepaalde omstandighe den blijken twee genen er voor te zorgen dat het eiwitmateriaal van de telomeren wordt aange vuld. Deze twee genen maken het enzym telomerase aan. Met dat enzym blijft de cel, ook als die 'stokoud' is of tot kwaadaar dige proporties is uitgegroeid, in leven. ,,De aanmaak van telomerase ligt aan de basis van het ont staan van tumoren", zegt Keith. „De twee genen vormen de schakelaar tot die aanmaak. Wat wij hebben ontdekt is de mogelijkheid die schakelaar uit te zetten. Tevens kunnen we mensen nu onderzoeken op de aanwezigheid van telomerase, dus: of die schakelaar aan of uit staat. Zoals het er nu naar uit ziet zouden we zelfs een dia gnose kunnen stellen bij gezon de mensen hoeveel kans die hebben op latere leeftijd kanker te ontwikkelen." Volgens Keith wordt nu onder zocht hoe de schakelaar ertoe kan worden gebracht alleen de 'foute' cellen, die het gezwel vormen, aan te pakken en niet gezond lichaamsweefsel. „Het komt in feite neer op de ont wikkeling van een 'zelfmoord gen', alleen voor foute cellen." H YVONNE HAMAR DE LA BRETHONIERE Littekens kunnen bijna onzicht baar worden gemaald dankzij een speciale behandelmethode. De therapie is ontwikkeld door de Nederlandse huidtherapeute Hannie Hakze uit Leusden. „Soms zijn mensen na de be handeling zelfs kwaad op hun arts, die hen al die jaren niet heeft gewezen op deze moge lijkheid." Hakze kwam tot haar litteken therapie tijdens twintig jaar vakervaring. Zelf ooit behept met een slechte huid - acne, rosacea en littekens door een ongeluk - voegde ze daar haar persoonlijke deskundigheid aan toe. Haar uitgangspunt is dat de huid geprikkeld moet worden om zich te gaan herstellen. Het draait allemaal om stimulatie van het bindweefsel, de derde en onderste huidlaag. Dat bevordert de doorbloeding in de twee de huidlaag, waardoor uitein delijk de opperhuid zichtbaar zal herstellen. Ook de gevolgen van een ha zenlip, brandwonden, acne en rimpels kan Hakze voor een groot deel verhelpen via het zelfde principe. Soms is ze zelf ook nog steeds verbaasd over de wonderen waartoe de huid in staat is. Dat stimulatie echt werkt, blijkt uit het verschil in rimpelvor ming tussen vrouwen en man nen. „Vrouwen krijgen veel meer rimpels rond hun mond en op hun wangen dan man nen. Dat komt doordat mannen zich dagelijks scheren, waar door ze elke dag de doorbloe ding stimuleren. Vrouwen zou den ook elke dag hun gezicht kunnen masseren voor hetzelf de effect." Maar, waarschuwt ze, „het gaat er niet om wat je doet, maar hóe je het doet." Daarom geeft ze schoonheidsspecialistes cur sussen bindweefselmassage, te gen rimpelvorming „Zij hebben geleerd dat je de huid niet mag mmm oprekken en geven zwakke ont spanningsmassages. Maar de truc is dat ik de huid niet oprek, maar tegenhoud bij het masse ren van de onderste huidlaag." De huidtherapeute gaat soms dwars in tegen de gangbare De foto toont een verbrande hand na transplantatie. Ook in dit soort gevallen kan bindweefsel massage de nog overgebleven littekens minder zichtbaar maken. foto anp methoden in de medische we reld. „Na een operatie wordt een litteken het eerste jaar met rust gelaten. Maar dat is juist nadelig, want zo wordt het on derhuidse littekenweefsel steeds groter en vaster. Het is beter om het weefsel soepel te houden om klontering tegen te gaan", stelt ze. „Een cosmer tisch chirurg moet na een jaar diep snijden om de klont weg te halen. En er komt een nieuw litteken voor terug." Zelf begint ze al drie weken nadat de hech tingen eruit zijn. De methode van Hakze komt er kort op neer dat ze op een be paalde manier de randen van het litteken masseert, en niet zachtzinnig. „Zeker de eerste keren is dat pijnlijk en soms confronterend. Van tevoren eis ik dat mensen zich zullen inzet ten en meewerken, anders be gin ik niet eens aan een behan deling." Eventueel brandt ze eerst overtollig weefsel weg en gebruikt ze soft-laserstraling en ultrasone trillingen. Twaalf behandelingen in zes weken tijd leveren een verbete ring op van 35 tot 70 procent, afhankelijk van de splijtlijnen: horizontale en verticale lijnen in de huid. „Littekens die deze lijnen doorkruisen, zijn het moeilijkst. Doen ze dat niet, dan is de verbetering 70 pro cent. Visueel is het litteken dan bijna weg." Begonnen met alleen een tafel en een stoel heeft Hakze nu een eigen kliniek, in Leusden en het Nederlands Instituut voor Huidverbetering in Amersfoort. Ook heeft ze een eigen huid- productenlijn ontwikkeld en een boek geschreven met als ti tel 'Als je huid je lief is'. Zorgverzekeraars vergoeden de littekentherapie vooralsnog niet. Patiënten moeten het zelf betalen. De totale behandeling, met herstellende producten, kost een kleine duizend gulden. Hakze ziet het als een gebrek aan erkenning. „Het gekke is dat een littekenbehandeling bij een cosmetisch chirurg wel wordt vergoed. En die is duur der, maar vaak niet beter." Op haar littekentherapie heeft ze octrooi aangevraagd. Bin nenkort is een wetenschappe lijk onderzoek naar de therapie klaar en gaat ze voor dermato logen haar bevindingen uiteen zetten. REOACTIE MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOEUN( Zelfhulp en depressie Wat doen mensen om zonder professionele hulp uit pressie te komen? De meesten zoeken hun heil in he over hun ellende met partner, vrienden, familie of Dat blijkt uit een enquête van onderzoekers Ad Vinge Al van Geluk onder 38 mensen met depressieve klacl verslag staat in het september-nummer van het blai gie. In het onderzoek ging het om mensen met een i leeftijd van rond de 40 jaar. De periode van in de put duurde ruim twee jaar. Praten bleek bij de meesten 1 helpen, gevolgd door actief zijn. Dat actief zijn hield in: sporten, de natuur ingaan, naar muziek luisteren, maken, schrijven over je problemen, gezelligheid in pen, en jezelf accepteren. Het praten echter stond bi niet alleen blijven tobben, maar anderen in vertroui De uitslag heeft beide onderzoekers niet verrast. Al „Het zijn precies de hulpmiddelen die je mensen in! probeert aan te reiken." lojch die om i. Ir iter ïchc lïoti IV r va v s tw rd Vitamines en ouderen Vitamines spelen een belangrijke rol in het verouder Vitamines met een anti-oxidantwerking, vitamine E, caroteen kunnen het ouderdomsproces vertragen. 0 famines van belang voor de preventie van kanker, er vaatziekten, die bij ouderen bovenaan de rij staan va en doodsoorzaken. Uit onderzoeken onder zelfstand de ouderen blijkt dat ze geen tekort hebben aan vit; C. Wel kampt een aantal met een tekort aan B-vit; liumzuur en vitamine D. Dat komt voor een deel ren minder behoefte hebben aan energie en dus min Bij een totaal aan 1500 kcal per dag wordt het een pr voldoende vitamines en mineralen binnen te krijgen ouderen zitten met hun eetpatroon onder deze hoe\ het dit jaar gehouden symposium Vitamines en Seni IJ de helft van de deelnemers (overwegend diëtisten) z het verstrekken van vitaminesupplementen aan oud tekorten aan te vullen (bron: het Vitamine Informati tel. 030 - 6944 777) Koolhydraten en stress Jirr le bi rthi :e ee >tt midi >efei ld ei ^st er neli; Een bord pasta bevordert de aanmaak van serotonine. ansr ege inge Koolhydraten eten helpt tegen stress, zo blijkt uit he Gai schrift van de Utrechtse psycholoog Rob Markus. Di er^1 waarschijnlijk doordat koolhydraten de aanmaak va transmitter serotonine in de hersenen activeren. Bij onder spanning leven wordt de serotonine steeds afj G Een laag serotonine-gehalte heeft een nadelige invlo stemming en prestaties. Een goede maaltijd met flin hydraten (brood, pasta) kan dit tekort weer aanvulle cr 11 i e Ch Flavonoïden Flavonoïden (eert anti-oxidant) werken beschermen kanker, hartziekten en ouderdomsverschijnselen. Ze voor in de schil van kleine fruit- en groentensoorten veelheid kan behoorlijk verschillen. In kleine tomati uien bijvoorbeeld zit veel van deze antioxidant, in te tot grote tomaten. Roodkleurige Lollo-Rosso-sla bev maal meer flavonoïden dan gewone sla. Ook in wijn van druiven die extra lang in de zon hebben gerijpt flavonoïden, zoals de Chileense Cabernet Sauvignoi e8"1 Franse Cabernet en Merlot. eizo itee spor iet. at g< et lai en i Sommige medicijnen en voedingsmiddelen verdragi ve*f! slecht. In de Verenigde Staten heeft de National Con sc™ League een brochure hierover uitgebracht, meldt he u d met Voeding. Grapefruitsap bijvoorbeeld versterkt d van bloeddrukverlagende middelen zoals Procardia :r De werking van het hormoon oestrogeen en het hist sne' gende middel Hismanal kan eveneens door dit sap v s nu sterkt. Andere waarschuwingen: neem penicilline ei 18eP het liefst in op een nuchtere maag. Voor Ciproxin, L '°P5 en andere antiobiotica geldt: vermijd producten die vatten en ijzersupplementen. Die verlagen de opnai )eur antibiotica. De combinatie van valium en caffeïne-h aPe^ producten kunnen leiden tot overmoedigheid, nerv "ar® hyperactiviteit. Kaas en worst bevatten tyramine. In n> met een MAO-remmer (een antidepressivum) kan d 1 Ult daling van de bloeddruk. Medicijnen en voeding PUZZEL Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Keteltrom; 5 verdriet; 7. overeenkomst; 8. vleesgerecht; 9 tuingerei; 11. kwast in het hout; 14 echtgenoot; 16. schrijfgerei, 17. grondsoort; 18. roofdier; 19 duw; 20. uitroep van afkeer; 22. vogel; 25. morsdoekje; 27. deel v.e. vaartuig; 29. omslaan; 30. dus (Latijn); 31. tocht. Verticaal: 2. Overeenkomst; 3. graan; 4 kubieke meter; 5 zonder buigingen; 6. Griekse letter; 8. heet; 10. boterton; 12. plotseling; 13. ruimtelijk; 15. koorhemd; 16. vrouw van Zeus; 19. maaiwerktuig; 21. hoofddeksel; 22. vuurmond; 23. gaan; 24. molentrechter; 26. houten hamer; 28. maand v.h. jaar. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Narrenkap; 8. ara; 9. aha; 10. debet; 13. pc; 14. del; 15. es; 17. wenen; 19. stal; 20. maan; 21. smeer; 23. ra; 24. aan; 25. be; 26. engte; 28 den; 30. vla; 33. eremetaal. Verticaal: 1. Na; 2. ar; 3. rad; 4 ebben; 5. kat; 6. ah; 7. pa; 11. edelman; 12. element; 13. pasar; 16. san^é; 17. was; 18. nar; 22. eagle; 26. ene; ?7. eva; 28. de; 29. er; 31. la; 32. al. op li

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16