Subsidie voor behoud van LOA-studio 'Nepdrollen moeten netjes in een emmertje Rijn Veenstreek Ans Fransen uit Steenwijk grijpt kans in Koudekerk Van Ruiten treedt af als voorzitter WLTO MAANDAG 6 SEPTEMBER 1999 De Lokale Omroep Alphen aan den Rijn krijgt van de ge meente nog één keer 12.000 gulden subsidie. Niet om programma's te maken, maar om de huur en het onder houd van de studio aan de Dillenburg te betalen. alphen aan den run saskia buitelaar Zowel de omroep als de ge meente wacht met spanning op de conclusies van de onafhan kelijke adviescommissie. Die gaat uitzoeken welke mogelijk heden er in Alphen zijn voor een lokale omroep. In afwach ting van dat onderzoek zendt de LOA geen programma's meer uit. LOA-voorzitter H. Jacobs vindt het niet verstandig om zelf een nieuwe lokale omroep op te tuigen, nu de LOA door interne conflicten niet meer functioneert. „Straks blijkt dat niet te zijn wat de adviescom missie voorstelt en is alle moei te voor niets geweest. We wach ten het advies liever af en hou den de mogelijkheid open om daar bij aan te sluiten. We zijn bereid om onze zendmachti ging voor de komende vijf jaar beschikbaar te stellen voor het toekomstige uitzendplatform." Jacobs denkt dat de vrijwilli gers bij de LOA zich graag wil len inzetten voor een eventuele nieuwe omroep. „De mens kracht en deskundigheid die daarvoor nodig zijn, hebben wij in huis." Die vrijwilligers moe ten echter hulp krijgen van een betaalde professionele kracht. „Je hebt iemand nodig die de medewerkers aanstuurt. Dan ben je verzekerd van de conti nuïteit die met vrijwilligers al leen niet te realiseren is. Want die doen het werk voor hun lol. Als ze op vakantie willlen, heeft dat voorrang." De gemeente moet voor die professionaliteit betalen, vindt Jacobs. „Als je een informatie- en doelgroepenzender wilt en daar kwaliteit van vraagt, moet je een bijdrage leveren." De commissie komt dit na jaar met een advies over de lo kale omroep. Tot die tijd zijn op de frequentie van de LOA (105.4 FM) uitzendingen van Radio West te beluisteren. Alpheuse jeugd wordt spelenderwijs milieubewust p£/j -i- it besl nieuwe wetering janneke de jonge Nico van Ruiten uit Nieuwe Wete ring stopt per 1 januari als voorzitter van de WLTO-vakgroep Tuinbouw. Na een eerste termijn van vier jaar heeft hij besloten zich niet opnieuw verkiesbaar te stellen. Van Ruiten aanvaardt de komende tijd geen nieuwe functies, maar gaat zijn ener gie investeren in het glastuinbouw bedrijf dat hij met twee neven leidt. Ook wil hij meer tijd met zijn gezin doorbrengen. Door de combinatie van zijn kwe kerij, zijn gezin en de belangenbe hartiging van 8000 tuinders in Noord- en Zuid-Holland en een deel van Zeeland ervaart Van Ruiten steeds meer 'agendaproblemen'. „Ik heb mezelf de vraag gesteld of ik het allemaal goed doe zo, ook in mijn gezin", laat de Nieuwe we teringer weten. „Ik heb me de afgelopen vier jaar maximaal ingezet voor de WL TO. Nu geef ik de voorkeur aan de inzet voor het eigen bedrijf." Op bepaalde punten heeft de WL TO onder zijn aanvoering positief gescoord, vindt Van Ruiten. „De glastuinbouw is nadrukkelijker op de politieke agenda's gezet, zowel van de provincie als van de rijksover heid." Toch vindt hij het teleurstel lend dat hij tegenwerking van die zelfde overheid ervaart. „We hebben met de overheid milieudoelen voor 2010 vastgesteld. Wij moeten daar aan werken en de overheid zou randvoorwaarden stellen. Maar dat doet ze niet." Zo willen volgens hem de kwekers best milieuvriendelijkere bestrijdingsmiddelen gebruiken, maar laat de overheid geen nieuwe middelen op de markt toe. Het voormalig CDA-raadslid laat weten dat hij niet van plan is op kor te termijn terug te keren in de ge meentepolitiek in Alkemade. „De eerste vijf jaar absoluut niet. Wat ik daarna ga doen kan ik niet zeggen, omdat ik niet verder in de toekomst kan kijken." Leidsch Dagblad ANN01899 Woensdag 6 September RIJNSBURG - Onze gemeente leent zich uitstekend tot feestelijke versiering met vlaggen, enz. De dicht aanééngesloten hui zenrijen, waartusschen zich het smalle wa ter van den Vliet kronkelt, geven bij derge lijke gelegenheden een eigenaardigen en vroolijken aanblik. En toen des morgens uit elke woning het nationale dundoek, afge wisseld met de geliefde oranjekleur, vrool- ijk in den wind klapperde, werd de feeste lijke stemming onder groot en klein niet weinig verhoogd. Tegen twaalf uren kwa men langzamerhande de gekolde rijders op hun prachtig versierd voorschijn, om zich te verzamejGPD café 'De Landbouw'. Het was een prachtig gezich|ssec] feestelijk gekleede rijders op hl A* paarden daar verzameld te zier. kostumeerde ringrijderij, de lier V( spanning van onze jongelui, dd° °P den van hun beursen wijd opeiïter P Kosten noch moeiten worden geppg ruiter en ros op zijn voordeeligsoörd uitkomen. popz Goede doelen centraal op najaarsmarkt ANNO 1974 Vrijdag 6 september Dodelijk ongeval in Rijpwetering rijpwetering Bij een ongeval op de Ripselaan tussen Rijpwete ring en Roelofarendsveen is gisteravond een 23-jarige Leidenaar om het leven gekomen. De automobilist raakte rond 20.45 uur door nog onbekende oorzaak van de provinciale tweebaansweg en botste met vermoedelijk hoge snelheid tegen een boom. Daarbij vloog zijn voertuig in brand. De man was op slag dood. Omwonenden en andere automobilsten blusten de brand en waarschuwden hulpdiensten. De politie schakelde de techni sche recherche in om de toedracht van het ongeval te achterha len. FOTO HIELCO KUIPERS Overval op benzinestation alphen aan den run Een met een bivakmuts gemaskerde man heeft zaterdagavond omstreeks half tien een benzinestation aan de Eisenhowerlaan overvallen. Hij dreigde de twee aanwezige medewerkers met een wapen en eiste geld. Nadat zij hem de in houd van de kassalade hadden gegeven, ging de overvaller er lopend in de richting van de Ouvertureweg vandoor. De politie heeft meteen de omgeving afgezocht en bij uitvalswegen tever geefs uitgekeken naar een man die gekleed was in een spijker broek en een donkergroene trui. alphen aan den run harry oosterveen In tegenstelling tot wat de naam van het spel doet ver moeden, is 'clowngooien' in de Alphense wijk Gouwsluis hele maal niet gewelddadig. De be doeling is dat er diverse ringen om het hoofd en de handen van een houten clown worden geworpen. Het spel was afgelo pen zaterdag een van de vele op de eerste Alphense Speeldag voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Het thema was: 'Hoe schoon en veilig kan spe len in Alphen zijn?' Op zes loca ties waren door de samenwer kende wijkverenigingen straten afgezet om de deelnemertjes ongestoord te kunnen laten spelen. Het clowngooien vindt sa men met tien andere onderde len plaats op de Jan van Hene- gouwenstraat. Een stuk of vijftig kinderen vermaken zich met een groot springkussen, zaklo- pen, kegelen, schminken, nep- drollenraces, sjoelen en straat toneel. Ondertussen brult van uit een geluidsinstallatie de 'Smurfenhouse'over het kleine plein. „Om aan te geven dat Al phen vanaf volgend jaar in de pas wil lopen met de Landelijke Speeldag, organiseren we wat later in het jaar deze spelletjes dag", legt Jan Scheffel, lid van de Bewonerscommissie Gouw- sluis, uit. „Er was voorheen nooit veel gezamenlijke interes se van de wijken om zoiets te organiseren. Maar volgend jaar gaat dat zeker lukken. Dan ko men we ook gemakkelijker in aanmerking voor landelijke subsidies." De eerste keer of niet, de kin deren vinden de speeldag prachtig. Anouk Kouwenhoven (13) krijgt een 'kunstwerk' op haar gezicht geschilderd door Carolien van den Bergen. Van den Bergen: „Ik vind het leuk om iets geks te maken." Geen katten- of berengezicht dus, maar een vrolijk lijnenspel. „Eerst wilde ik geen verf op mijn gezicht, maar ze zeiden: De vlottenrace was één van de attracties van de Alphense speeldag. Ga nou maar", zegt Anouk. „Nu vind ik het wel grappig. Van daag is het gezellig op het plein, maar meestal is het hier saai." De kinderen kunnen zo vaak meedoen aan de spelen als ze willen. Scheffel: „Als ze hebben gewonnen, zijn ze blij. Daar gaat het om." Milieu krijgt op deze dag de hoofdrol. „Er zit een stukje op voeding in", aldus Scheffel. „De kinderen leren dat ze een snoeppapiertje niet op de grond moeten gooien. De nep- drollenrace moet de kinderen er aan herinneren afval ge scheiden te houden, door de 'drollen' al lopend netjes in em mertjes te stoppen. Verder heb ben we hier en daar dozen neergezet. Gebruikers kunnen de bekertjes, gescheiden van ander afval, daarin gooien." El- lemiek Schramp, lid van kern groep Lokale Agenda 21 (initia tiefnemer van de speeldag), is FOTO HENK BOUWMAN duidelijk over het doel: „Al spe lende leren omgaan met het milieu." Een andere trekker is de aan wezigheid van IVN, een instel ling voor milieu-educatie. On der een partytent staan twee aquaria vol levende waterdie ren, zojuist door kinderen ge vangen uit de sli p Jan Bal en Lydia r: r.^ IVN geven de kim?" K" uitleg over het slof^^ gevangen insectei® Anne Puper (11) hjieriKJ netje schaatsende watertor gevangen*" J beest hebt gevanf een aantal vragen Gmmc beantwoorden, weet je wat voor c en wist niet dat er zoïf^ in de sloot leven." In Winkelcentrum"ie| nieuwbouwwijk Kr^e zijn de straattegel2 ^a.' sierd met krijttef1 op het erachter gelerjen 1 park vermaken ki^L. mpt ppn twnalft' met een twaalft? waaronder een vlotrace. „Dit is 1 nement dat we S-Jou zegt Wim Bezemrfw®.^ gloednieuwe Wij turnvereniging Pi£ daag doen er zeve' .K in acht teams mefv schillende wedstrip. eind, om vijf uur,I'n ken welk team dei, ten heeft." N" In de vijver sL. teams om de eersti. vlotrace. Twee vld heen en terug aa voortgetrokken w<f, venjarige Sven Ter, b" groep 8 zojuist wif den. Trots gaat hii heb hard getrokke' hij. „Leuk dat w. hebben, want ik hjrg^'c boten." RVDP' André Bakker (J* van Heusen (10) HT fietsrace achter d| „Dit was een tof oi was leuker dan iL pv: want ik dacht daws mochten bouwe' hebben we ook lgam gewonnen." AndrL n zijn groep eerste p San bij het fietsracen. te benadrukken f- ze het hebben ga de twee voor de de groepsslogan a de Hoppers en de ?b kijk, 'lerme koudekerk aan den run tim brouwer de koning Bezoekers van de vijfde najaars markt in Koudekerk aan den Rijn hebben Ans een kans gegeven. De 48-jarige Ans Fransen uit Steen- wijk, die 150.000 gulden nodig heeft voor een buitenlandse laser- -behandeling om uit haar rolstoel te komen, kreeg zaterdag voor el kaar wat haar in eigen omgeving niet meer lukt. In Steenwijk en om geving heeft zij alle gulle gevers al drie keer benaderd voor geld om van haar ernstige rugklachten af te komen. In Koudekerk, op 6,1 kilo meter van het huis van haar Al phense zus Tiny Redegeld, vond de Ans-clan nog gehoor bij vele be zoekers van de zonovergoten na jaarsmarkt. Het afscheid van de rolstoel komt weer een stapje dich terbij. Op haar aangepaste scootermobiel volgt Ans Fransen de verrichtingen rond het kraampje op een strategi sche plaats in de Bernardstraat de hele dag op de voet. Zij geniet van de inspanningen van vrienden en familie uit het hele land en de re acties van de plaatselijke bevol king. Haar Alphense zus Tiny Re degeld benutte haar contacten met de organisatie om de actie 'Geef Ans een kans' ook in Koudekerk te houden. Naast de kraam van Mari- us Geerlof, die de opbrengst van zijn speelgoed en huishoudelijke artikelen aan Turkije schenkt, doen zij goede zaken voor het goede doel. Fransen moet wel verder kijken dan haar directe omgeving, omdat daar de bronnen zijn uitgeput. Met een huis-aan-huis collecte, een bingo en hulp van de plaatselijke rotary sprokkelde de gehandicapte Steenwijkse inmiddels 85.000 gul den bijeen. Daarmee is zij er echter nog niet, want alleen een volledige behandeling bij de vermaarde dok ter Bonati in de Verenigde Staten heeft kans van slagen. De reis en het verblijf van twee maanden ja- De vrienden en vriendinnen van Ans Fransen (midden) en hun 'buurman' Marius goede doel centraal tijdens de najaarsmarkt in Koudekerk. gen de kosten omhoog. „En het ziekenfonds vergoedt niets", ver zucht Fransen. „De laserbehande ling van Bonati is volgens de Ne derlandse deskundigen nog experi menteel. Dan zit er niets anders op dan zelf geld bijeen te krijgen." Fransen staat er elke keer weer ver steld van alle steun die zij krijgt op haar lange weg naar de 150.000. Aanvankelijk vond zij het ook moeilijk om zichzelf in het middel punt te stellen. Over die schroom is zij inmiddels heen. Publiciteit schuwt zij niet en ook achter de schermen treedt zij handelend op. Als haar 'team' niet weet hoe het verder moet met de pop waarvan geen enkele bezoeker de naam heeft geraden, brengt zij uitkomst. Gelukkig is het aantal erwten in een glazen pot en het gewicht van een kaas - tegen een inleg van een gulden per gok - wel geraden. Voor die oud-Hollandse ingredi ënten heeft Tiny Redegeld gezorgd. Eigenlijk moest zij niets hebben van dit soort bedelacties, maar voor haar elf jaar jongere zus spaart zij kosten noch moeite. „Er moet geregeld geld bij", zegt Rede geld, „maar dat is geen punt. Al leen Ans vindt het wel soms te gek worden als wij haar weer eens ko men halen voor een uitje. Een ritje naar Steenwijk kost ons ook zeven- Geerlof (staand rechts) stellen het FOTO ANNETTE LAMEIJER tig gulden aan diesel. Maar zo lang Ans nog in die rolstoel zit, zijn zul ke uitjes voor haar heel belang rijk." Fransen erkent dat zij zonder hulp van familie en vrienden geen kant op kan. Sinds 1982 heeft zij last van haar rug. Een hernia-achtige aan doening bezorgt haar inmiddels zo veel pijn, dat zij al zes jaar aan een rolstoel is gekluisterd. „Aanvanke lijk vond ik het vreselijk, maar zon der rolstoel zou ik helemaal niets kunnen. Nu kan ik me nog inzetten voor gehandicapten, bijvoorbeeld in de werkgroep Bereikbaar Toe gankelijk Bruikbaar. Bij drempels en andere hindernissen sta je pas bij stil als je zelf met gehandicap ten te maken krijgt. De weg van Al phen naar Koudekerk valt me ove rigens niet tegen, afgezien van een paar losse tegels. Het uitstapje naar Koudekerk be valt de Ans-clan. Toch beseffen zij dat er heel wat markten nodig zijn om anderhalve ton bijeen te krij gen. „We kunnen ook niet overal terecht", zegt Redegeld nuchter. „Op de Alphense jaarmarkt bij voorbeeld kun je moeilijk met rommel gaan staan. Ook voor deze najaarsmarkt heb ik nachten wak ker gelegen. Dan dacht ik dat we met al onze spulletjes zouden blij ven zitten. Dat is gelukkig niet ge beurd. Toch ligt het moeilijk. Wij verkopen hier kaarten van Ans voor 3 gulden 25, terwijl naast ons een kraam staat met soortgelijke kaarten voor een gulden. Dan moet je een goed verhaal hebben om die duurdere kaarten te kun nen slijten." Dat goede verhaal hebben de vrienden en vriendinnen van Ans. Zij vertellen zo nodig voor de hon derdste keer waarom hun vriendin zo'n kapitaal nodig heeft. Ook Koudekerker Marius Geerlof, die in de kraam naast Ans het restant van zijn winkelwaar voor een goed doel van de hand doet, babbelt er op los. Hij sloot zijn zaak om gezond heidsredenen, maar probeert des ondanks noden elders in de wereld te lenigen.,,Toen ik mijn zaak nog had", zegt hij enthousiast, „ging het praten mij ook al goed af. Nu wil ik iedereen duidelijk maken dat ik mijn spulletjes niet voor mijzelf verkoop. De hele opbrengst (1022,25 gulden) maak ik over naar het gironummer 797 voor de aard bevingsslachtoffers in Turkije. Maar ik vergis mij nog regelmatig. Dan vertel ik belangstellenden dat het geld naar Kosovo gaat, want dat was ik aanvankelijk van plan. Maar toen die aardbeving er veer tien dagen geleden tussendoor kwam, dacht ik: laat ik Turkije maar doen, dat is wat actueler." NOORDWIJKERHOUT - De 'dikke-bandenrace' bij de oranjefeesten in hout. Karei Teeuwen was de snelste. KOPENHAGEN/ZOETERWOUDE - Tijdens een bijeenkomst op het Ministerie van Bui tenlandse Zaken in Kopenhagen met de Directeur-Generaal G. F. K. Harkoff als gastheer overhandigde de 'Landsforenin- gen Dansk Arbejde' (Vereniging Deens Fa brikaat) haar oorkonde van verdienstelijke inspanning voor de Deense export aan de Nederlandse firma Codan b.v. uit Zoeter- woude (Rijndijk). Namens de Vereniging overhandigde de voorzitter, de voormalige minister van Financiën Poul Möller de oor konde en de bijbehorende Oscar, voorstel lende een meer dan levensgrote ontkie mende zaadkorrel, aan de heren H. C. Dam en G. J. Hilgevoord, oprichters en directeu ren van Codan b.v. Codan b.v. is de moe dermaatschappij van de CODAN-groep, waarin een aantal vennootschappen sa menwerken die zich bezig houden met de ontwikkeling van bouwprojecten en de in voer van materialen voor het interieur hier van. In 1986 werden de eerste parketvloe ren geïmporteerd en de CODAN-groep jaarlijks nen guldens aan Deense derland verkocht. De wordt slechts één keer per en wat Holland betreft vond di130™® derscheiding plaatsin 1971Psaöe| eerder slechts aan 3 Nederland vo°r uitgereikt. 13 hM BERLIJN - De 33-jarige Peter#^ wordt geen naaste medewerkeflir kanselier Schmidt, omdat hij 8.30 D aan de voetbalwedstrijd DynaiNederl Bayern Milnchen in Oost-Duituppler verzwegen. Voor de binnenlanfripp i heidsdienst was dit een redent. oi-.o negatief te adviseren over Matessic n noeming. Manning, een voornjassic tent van de Berlijnse parlemek^ zou de opvolger worden van Guillaume. de Oostduitse zaak was van het aftreden lier Willy Brandt. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen n cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, Leiden of door contante betaling aan de balie van ontvangt de foto binnen drie

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14