Schadeclail na heiwerl raadhui bij Verkoop Noordwijkse strandpaviljoens geregeu JUi*. Het geitenwollensokkenstadium voorbij Duin Bollenstreek Groen lint voor groene energie Nazomeren MAANDAG 6 SEPTEMBER 1999 Mishandelingen bij verkeersruzies LissE/noordwukIrritatie in het verkeer is gisteravond in Lisse en Noordwijk twee keer in mishandeling uitgemond. Een Katwijker en een Hillegommer raakten gewond bij de verkeersruzies. Op de Heereweg in Lisse sloegen een 23-jarige en een 20-jarige Hil legommer een 20-jarige, fietsende plaatsgenoot in elkaar. De daders stonden in een auto voor een verkeerslicht te wachten en lieten de passerende fietser schrikken door het gaspedaal in te drukken. Die liet middels een opgestoken middelvinger blij ken daar niet van gediend te zijn. Het gebaar irriteerde op zijn beurt de.automobilisten weer, die uitstapten en een paar rake klappen uitdeelden. De fietser kwam ten val, brak een voortand en liep een wond in zijn gezicht op. De daders zijn door de poli tie gearresteerd. Twee nog onbekende weggebruikers takelden op de Zwarteweg in Noordwijk een 28-jarige automobilist toe. De Katwijker vond dat de daders in hun bestelbus nogal dicht op hem reden. Om dat te laten weten, stopte hij en stapte hij uit. De inzittenden van het busje deden hetzelfde en sloegen meteen op hun voorligger in. De twee verdwenen daarna snel. De politie is nog naar ze op zoek. Massale vechtpartij in Katwijk katwuk Op de Badstraat in Katwijk vond zaterdag een vecht partij plaats met volgens de politie zo'n twintig betrokkenen. Een 24-jarige Leidenaar moest met verwondingen aan het hoofd per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd worden. De politie heeft al enkele getuigen gehoord, maar de toedracht en de aanleiding van de knokpartij zijn nog onduidelijk. Aanrijding onder invloed katwuk Een 30-jarige Katwijkse automobilist heeft vrijdag nacht op de Prins Bernhardlaan in zijn woonplaats een gepar keerde auto geraakt. Hij bleek driemaal de toegestane hoeveel heid alcohol op te hebben - en dat was niet de eerste keer. De man had zijn rijbewijs net terug en de laatste boete betaald. Zijn rijbewijs is nu weer ingenomen. Bromfietser rijdt door rood tegen auto runsburg Een 19-jarige Rijnsburgse bromfietser is zaterdag ge wond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Brou werstraat en de Burgemeester Hermanstraat in zijn woonplaats. De bromfietser reed door rood licht. Een 33-jarige automobilist die door het groene licht reed, kon het slachtoffer niet meer ontwijken. De 19-jarige raakte gewond aan knie, nek en elle boog en moest voor behandeling naar het LUMC in Leiden worden gebracht. Onthulling borstbeeld Boerhaave voorhout Burgemeester C.J. de Ronde van Voorhout onthult zaterdag 11 september (Nationale Monumentendag) om 10.00 uur het borstbeeld van Herman Boerhaave. Dat gebeurt in het Domineesbos, grenzend aan de Boerhaavetuin in Voorhout. Het borstbeeld is bedoeld als hommage aan de wetenschapper Herman Boerhaave, hoogleraar en zoon van de predikant Jaco bus Boerhaave. Het beeld is vervaardigd door de kunstenaar W. van Dam uit Sassenheim. Na de onthulling wordt de Boerhaa vetuin en de gemeentekamer van het Boerhaavehhuis openge steld voor het publiek. Vrijwilligers verzorgen rondleidingen door de tuin. Met de onthulling van het borstbeeld gaat een langgekoesterde wens van de stichting Het Boerhaavehuis, dat tot doel heeft het culturele erfgoed voor het nageslacht te be houden, in vervulling. Postkantoor Noordwijkerhout verhuist noordwukerhout* Het Noordwijkerhoutse postkantoor is vanaf 23 september 'in afgeslankte vorm' gevestigd op de hoek Markt plein/Havenstraat. Het kantoor aan de Dorpsstraat was niet rendabel genoeg meer. In plaats daarvan wordt binnenkort een Brunawinkel geopend, die de postkantoordiensten overneemt. Cabriobus rijdt langs etalages noordwijkerhout Tijdens de etalagewedstrijden die dinsdag avond gehouden worden in het kader van de Noordwijkerhout se Oranjefeesten, rijdt vanaf 21.00 uur een cabriobus door het dorp. De bus - die enkele jaren dienst heeft gedaan als strand- bus - maakt steeds rondjes van de 'steeg' naar de Victorwijken. Aan boord zorgt boerenblaaskapel De Koetillers voor de sfeer. Iedereen die behalve de etalages van de winkels in het dorps centrum ook de bedrijven in de Victor wil bekijken, kan gratis instappen. De bus rijdt tot ongeveer 23.00 uur. Katwijker wint Fox Kids Screentest katwijk De Fox Kids Screentest is gewonnen door Leon Krijgs man (26) uit Katwijk en Sylvie Francoise Meis (21) uit Rotter dam. Beiden krijgen nu de kans om presentator te worden van het televisieprogramma Fox Kids. Ruim 120 kandidaten zijn vo rige week zaterdag naar Walibi Flevo bij Biddinghuizen getrok ken voor een screentest. De pogingen van de kandidaten, varië rend in leeftijd van 8 tot 50 jaar, waren afgelopen weekend op Fox Kids te zien. De kijkers hebben uiteindelijk bepaald wie er doorgaan naar de laatste ronde. In totaal hebben er zo'n 10.000 mensen gebeld om hun stem uit te brengen. Leon Krijgsman maakt voor het eerst zijn opwachting tijdens het Action Week end (23/24 oktober). Eerste 'Dever belicht' voor Van Zon lisse De Lissese burgemeester C. van Zon-Langelaar neemt za terdag 11 september om 10.30 uur het eerste exemplaar van het boek 'Dever belicht' in ontvangst. Het boek wordt uitgegeven door de Stichting Vrienden van 't Huys Dever ter gelegenheid van de jaarlijkse Open Monumentendag. Het boek is een com pilatie van de Dever-bulletins die de afgelopen jaren zijn uitge geven. Het boekje komt voor de stichting op een belangrijk mo ment op de markt, nu er een begin is gemaakt met het opmet selen van de voorhof van de eeuwenoude ridderhofstede. chef roza van der veer. 071-5356451, plv - chef inl katwuk/noordwuk Een lint van 270 kilometer lang sierde zater dag de Nederlandse kustlijn tus sen Harlingen tot Vlissingen. Met dit lint gaf het Wereld Natuur Fonds (WNF) het startschot voor de actie 'Laat de Noordpool piet smelten. Ga voor groene energie'. Het lint was goed voor een ver melding in het Guiness Book of Records. Tussen de zomerse druk te van badgasten in felgekleurde zwembroeken en in het zand ra vottende kinderen door, werden Katwijk en Noordwijk geconfron teerd met de grootscheepse actie van het WNF. In anderhalf uur legden driehonderd volwassenen en drieduizend kinderen het lint neer. Tijdens de actie deelden in gehuurde medewerkers folders uit die de badgasten ertoe moesten bewegen vooral 'groene energie' te gebruiken. Ook jeugdleden van het WNF waren present bij de ac tie. „Als je houtskool of zo ge bruikt, dan raakt de aarde in de war. Dan smelten de Noordpool en de Zuidpool en kan de ijsbeer niet meer leven", legde Renée (11) uit. Ze blijkt een fanatiek ac tievoerster. „Iedere maand voeren we actie voor een bedreigd dier. Vorige keer hadden we wat voor schildpadden. Dat was de actie 'Help de schildpad uit de soep'." Hans Wijers - voormalig minister van economische zaken en nu voorzitter van het WNF - knoopte in Zandvoort samen met Hessel Feitsma van de gezamenlijke energiebedrijven de laatste eind jes van het groene lint aan elkaar, waarmee het record officieel was gevestigd. foto anp noordwuk job de kruiff Noordwijkse strandpaviljoenhouders staan niet langer met lege handen als ze hun bedrijf staken. De gemeente heeft op hun verzoek een regeling op gesteld voor de overname van strand tenten. Er komt openbare inschrijving, waarbij de kandidaten aan allerlei cri teria moeten voldoen. De gemeente maakt de selectie en een door de ge meente aangewezen taxateur bepaalt de overnameprijs. Tot dusverre was het zo dat paviljoenhouders een con tract voor vijf jaar aangingen en bij tussentijds vertrek geen recht op een vergoeding hadden. Ze waren zelfs verplicht het gehuurde strandgedeelte schoon en leeg achter te laten. In de nieuwe regeling wordt aan die laatste eis toegevoegd: 'tenzij er èen nieuwe huurder komt'. De paviljoen houders hadden gepleit voor een sys teem waarbij zij zelf met een overna mekandidaat onderhandelen en de g meente vervolgens toetst of deze aan de criteria voldoet. In dat geval kan ook de goodwill in de overnameprijs tot uiting komen. Over dat systeem wil het gemeentebestuur echter pas pra ten wanneer het strandbeleid opnieuw wordt vastgelegd en de nieuwe con tracten (vanaf 2002) worden afgeslo ten. Dan wordt ook de overdracht van vader op zoon geregeld. De verdeling van de paviljoens tus sen particulieren (acht van de vijftien) en hoteliers (zeven) blijft in de nieuwe opzet gehandhaafd. Dat betekent dat paviljoenhouders in principe door ie mand uit hun eigen categorie worden opgevolgd. Voor zover bekend willen momenteel alleen de eigenaren van De Zeereep en Beach End hun pavil joen verkopen. Het Gezamenlijk Overleg Noord wijkse Strandbedrijven (GONS) vindt de voorgestelde regeling 'in grote lij nen geen probleem', aldus voorzitter K. Borst. De paviljoenhouders willen wel zelf een tweede taxateu sturen. Borst is bang dat dei van de gemeente niet onafhaf „Het gaat ons om de waarde geheel in de staat en op de pil het staat. Maar als ze echtL Het collegevoorstel wordt ^ei door de Noordwijkse politielt^g ken. In juni werd er voor het e gepraat en was de raadsc^^ voor toerisme er verdeeld ove{,|oPn. katwuk/noordwuk Tropisch nazomeren in Katwijk. De zee bood het afgelopen weekeinde de broodnodige verkoeling voor verhitte bad gasten. De stranden in Katwijk en Noordwijk lagen vol, parkeerplaat sen in de dorpen waren weer schaars als tijdens hartje zomer. De ho reca deed goede zaken: volle terassen, veel vraag naar drankjes en dus goedgevulde kassa's op zondagavond. Andere attracties, zoals de Keukenhof in Lisse, profiteerden niet allemaal van het mooie weer. Met 5.500 bezoekers trok de Zomerhof wel veel belangstellenden, maar een woordvoerder van het park vermoedt dat iets lagere tempe raturen ook bezoekers hadden gelokt die nu elders verkoeling zoch ten. foto dick hogewoning Rijnsburgers boos op gemeente Bewoners van de Graaf Florislaan en de Oude in Rijnsburg hebben een schadeclaim ingedien gemeente. Ze vrezen schade aan hun huizen, heiwerkzaamheden achter het gemeentehuis. H heeft al bij enkele huizen voor scheuren in stuci zorgd, maar de bewoners vrezen dat pas op la mijn alle schade zichtbaar wordt. De gemeente h gens hen gefaald door geen overleg te plegen buurt. Burgemeester en wethouders wijzen elke woordelijkheid af. heid' gezet. „Ze staai geen vijftig meter afst tuin te heien. Als er n tjes komen in het be nen die later kapot v open scheuren. Blijkt het heien te komen, d toch problemen' Mooij, één van de in mers van de brief. „Ik nomen dat bij de Heefl een andere techniek is die geei Organisatie niet ontevreden over eerste Noordwijkse Natuur- en Milieumarkt noordwuk annette van der elst .Alternatieve energie en vegeta rische maaltijden zijn het gei tenwollensokkenstadium lang voorbij. Dat bleek ook op de eerste Noordwijkse Natuur- en Milieudag die zaterdag op het Vuurtorenplein werd gehou den. Voord de vele informatie ve stands - van de Alternatieve Consumentenbond en Loesje tot en met het honderdjarige Staatsbosbeheer - trokken de aandacht. Bij de stands ontstonden, tussen zowel de bezoekers als de standhouders onderling, le vendige discussies over cüoxi- nekippen, gemanipuleerde so ja en maïs en de waarde van zonne-energie. En zelfs het kraampje van de Veganisten- bond, die alle dierlijke produc ten (dus ook zuivel) afzweert, had de hele dag belangstelling. Opvallend, want in de ogen Bijenhouder Aad Wolvers uit Warmond laat honing proeven tijdens de natuur- en milieumarkt in Noordwijk. foto dick hogewoning van menig smulpaap betekent net met de dames een discus- de ve'ganistische keuken een sie over stroopwafels. Maar levenslang streng dieet. „Ik had ook die alternatieve stroopwa fels zijn verkeerd, is mij net uit gelegd. Want honing komt van bijen", zegt buurman Wim Baalbergen van achter zijn an tiquarische boekenstand Moby Dick. Baalbergen, als woordvoer der van organisator Noordwijk Kultureel, merkt op dat de markt niet alleen wordt be zocht door mensen met een al ternatieve levensstijl. „Oude Noordwijkers die hun leven lang aardappels met vette jus hebben gegeten, heb ik voorbij zien komen met een potje ma- cro-biotische honing in hun handen." Het motto van de dag was 'Een laatste vrije blik op zee', maar daar viel niet veel van te merken. „We hebben deze dag georganisererd met de plannen voor het vliegveld in zee in ons achterhoofd. Daar is uiteinde lijk niet zoveel mee gedaan. Wel is naar aanleiding van de organisatie van deze natuur-en milieudag is een projectgroep 'vliegveld in zee' opgericht, die komende tijd van zich zal laten horen", aldus Baalbergen. Een blik in zee werd gewor pen door de NJN, die belang stellenden het gebruik leerde van korren, sleepnetten om schelpdieren te vangen. Achter de branding probeerden de be ginnelingen, tot vermaak van de strandgasten, de netten naar behoren over de bodem van de zee te slepen. Volgend jaar kunnen de bad gasten nog meer lachen. Dan wil de organisatie de Natuur- en Milieudag .uitbreiden met straattheater en muziek „We doen het dit jaar voor hel eerst. Het is nu een bescheiden markt, met zo'n dertig stands. Volgend jaar doen we het gron diger en we hopen op een bij drage van de gemeente", aldus Baalbergen. Pasar Malam op Vuurtorenplein Het Vuurtorenplein in Noord wijk is zaterdag 12 september het decor voor een grote Pasar Malam. Rob Lumoindong orga niseert de Indonesische markt. Hij was vorig jaar augustus een van de drijvende krachten ach ter de Pasar Malam die toen op het terrein van de bowling aan de Van Panhuijsstraat werd ge houden. Volgens Lumoindong wordt het evenement op het Vuurto renplein nog groter van opzet. De markt wordt gehouden van 12.00 tot 20.00 uur. Lumoind ong heeft zich verzekerd van de komst van verschillende Indo nesische muziek- en dansgroe pen, variërend van traditioneel tot 'Indorock'. Dans en muziek worden afgewisseld met mode shows. De vele marktkramen die op het plein komen te staan bie den een keur aan toepasselijke producten zoals kleding, batik, kunstvoorwerpen en sieraden. Verder is er culinair veel te ge nieten. peter van egmond Drieëntwintig bewoners van de twee straten bij het gemeente huis hebben een petitie onder tekend, onder wie ook een werknemer van de gemeente Rijnsburg. „Wij zijn als bewo ners niet in kennis gesteld op welke manier het heien toege past zou worden, met betonnen palen zoals dezè nu plaatsvindt. De heftige schokken en tril lingen die dit te weeg brengt, ba ren ons dan ook grote zorgen. Wij stellen u dan ook als gemeente aansprakelijk voor gevolgscha de aan onze hui zen (opstallen), welke door deze hei-werkzaam heden veroor zaakt zouden kunnen zijn", staat te lezen in de brief aan het gemeentebe stuur. De 'buren' van het gemeente huis zeggen veel last te hebben gehad van het vele heien achter het raadhuis. Dikwijls klonken de eerste slagen al om zeven uur 's morgens, wat volgens de bewoners niet toelaatbaar is in een buurt waar ook zorgcen trum De Vlietstede en de aan palende bejaardenwoningen staan. Voorlopig is bij twee hui zen inmiddels schade gecon stateerd, zij het van beperkte omvang. Het stucwerk van het plafond vertoont scheuren. De 23 ondertekenaars heb ben hun paraaf 'voor de zeker- 'Gemeente heeft gefaald door geen overleg te plegen met de buurt' geeft. D gemeen ook doen. denk d< duur w< gemeen geen heeft ge aan de gegJ en.' Volge Mooij h meente onderzq ja, dan had elke bevv brief op de hoogte gesi ten worden. B en W reageren op declaim door te stelle bewoners aanvankelij brief zijn geïnformee bij de tweede 'serie' n Toen heeft alleen in di le pers een aankond staan. Ook zeggen B niet de gemeente, mal nemer (Van Egmond, tractueel verantwooi voor eventuele schade De Mooij bestempl 'afschuiven'. Dondei spreekt de raad de scl als 'ingekomen stuk'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12