Israël en Palestijnen bereiken akkoord Buitenland Emoties domineren discussie over Palestijnse gevangenen Nieuw geweld verwacht in Oost-Timor Franse boeren in actie tegen 'voedseldecreet VS' Sonia Gandhi blijft opnieuw met lege handen achter /aj payee favoriet bij herkiezingen in India ERDAG 4 SEPTEMBER 1999 nderzoek naar bestorming in Waco De Amerikaanse minister Reno (justitie) laat een onderzoek instellen naar de bestorming van het tebolwerk in Waco. Dat heeft zij gisteren bekendgemaakt. Bij aanval in 1993 kwamen ruim tachtig sekteleden om het le- i. Donderdag had de Amerikaanse Federale Recherche FBI klaard dat bij de bestorming van het sektebolwerk Waco in 'militaire projectielen' zijn gebruikt. Het gaat waarschijn- om brandbare traangasgranaten, die enkele uren voor de op Waco werden afgevuurd. Vorige week gaf de FBI oe de granaten te hebben gebruikt. De actie zou mogelijk de md hebben veroorzaakt, die de sekteleden het leven kostte. ritse overlijdt aan Creutzfeld-Jacob jden Een Brits meisje van zeventien jaar is overleden aan de variant van de ziekte van Creutzfeld-Jacob, de menselij - vorm van de gekkekoeienziekte BSE. Dat is gisteren op ver- ïk van de ouders van het slachtoffer bekendgemaakt. Offici- kan de infectie met een menselijke vorm van de runderziek- slechts na de dood van de betrokkene worden vastge- ld en bekendgemaakt. De Britse teenager is volgens het mi- van gezondheidszorg dit jaar al het vierde slachtoffer de ziekte van Creutzfeld-Jacob. ordeelbezoekers te kijk gezet De kraak van het e-mailprogramma Hotmail, eer- deze week, blijkt pijnlijk voor bezoekers van twee Zweedse Hackers hebben alle elektronische correspondentie >sen de vrouwen en hun klanten op een vrij toegankelijke mepage gezet, compleet met adressen en telefoonnummers, lgens de Zweedse krant Expressen is een van de klanten het ofd van een bekend Zweeds mediaconcern. Van hem en an- zijn nu op de internetpagina onder meer de seksuele te lezen. ussen bereid stem te verkopen )skou Van de 107 miljoen Russische kiezers is twintig pro bereid zijn stem uit te brengen op die partij die daarvoor t meeste geld betaalt. Maar een meerderheid vindt wel dat ige sympathie voor die partij vereist is. Dat blijkt uit een re onderzoek van het gerennomeerde Russische onderzoeks- ireau Publieke Opinie. Hieruit blijkt ook dat de meerderheid n het omkoopbare deel van het electoraat al met een klein ldbedrag genoegen neemt, namelijk tussen de 25 en 500 roe- (tussen de twee en veertig gulden). Directeur Joeri Levada Publieke Opinie vindt de onderzoeksresultaten verontrus- Volgens hem ligt het werkelijke aantal omkoopbare kie- in Rusland veel hoger, maar zouden vele ondervraagden ervoor in het onderzoek uit schaamte niet zijn uitgekomen. Lebellen Dagestan houden stand De Russische strijdkrachten die in de zuidelijke Dagestan vechten tegen islamitische op- indelingen hebben gisteren toegegeven dat de rebellen nog instens één dorp in handen hebben en fel verzet bieden tegen igingen hen daaruit te verdrijven. Donderdag hadden de gemeld de rebellen uit Tsjabanmachi, hun laatste te hebben verdreven. De bevelhebber van de Russi- he luchtmacht, Kornoekov, kondigde aan vandaag zwaardere mmen in te zetten tegen de opstandelingen. jessna stort neer: acht doden Acht mensen zijn gisteren om het leven gekomen het vliegtuigje waarin ze zaten even buiten het Schotse neerstortte in een veld. Drie inzittenden overleefden ongeluk, maar zijn er ernstig aan toe. Het toestel, een Ces- ia 404 van het bedrijf Edinburgh Air Charters, was opgestegen jor een vlucht van Glasgow naar Aberdeen en vervoerde cabi- ipersoneel van de luchtvaartmaatschappij Airtours Internatio- Volgens de politie is het toestel mogelijk neergestort door- jjt een van de propellers niet werkte. jcuadoraanse vrouwen lynchen dief |to» In een Ecuadoraans doiq> hebben driehonderd vrouwen li jeugdige dief gelyncht. De inwoners van La Chimba, hon- jrd kilometer ten noorden van de hoofdstad Quito, waren het lgens de politie zat dat de 15-jarige inwoner aan een stuk lor diefstallen pleegde. Nadat hij weer tv"s en elektromotortjes gepikt, bonden driehonderd vrouwen de jongen aan een (al en martelden hem totdat hij al zijn vergrijpen had bekend, ^arna goten ze benzine over hem heen en staken hem in and. De overheid in het arme Andesland staat vrijwel machte- tegenover dit soort lynchjustitie. Vorig jaar zijn zo 42 men- |n omgebracht. Tot nu toe dit jaar negen. Oostenrijk verzamelt DNA gevangenen jnen» In Oostenrijkse gevangenissen is deze week een begin met een grootscheeps programma om genetische in- imatie van gevangenen op te slaan in een DNA-databank. In zullen 2.600 gevangenen een speekseltest ondergaan. De istenrijkse politie hoopt dat met het materiaal oude misda- p zullen kunnen worden opgelost. Nieuwe misdrijven zou- •p voorkomen kunnen worden doordat criminelen wier DNA- eevens zijn opgeslagen, zouden afzien van nieuwe vergrijpen. nieuwe wet maakt de afname van DNA-materiaal voor op- pringsdoeleinden mogelijk. Tot dusver richt het programma ,h uitsluitend op gevangenen die te boek staan als gevaarlijk die al meerdere misdaden op hun geweten hebben. Iroatië stemt in met Tribunaal yy York De regering van Kroatië stemt ermee in dat het Joe- in Den Haag aan de hand van zijn eigen cri- fia bepaalt wat een oorlogsmisdaad is. Dat heeft de Kroatische iljnister Granic (buitenlandse zaken) gisteren in een brief aan VN-Veiligheidsraad geschreven. Het tribunaal heeft Kroatië I de raad aangegeven omdat het zijns inziens onvoldoende Bewerkt. Het gaat vooral over de herovering in 1995 van de bieden in Kroatië die door de Serviërs enkele jaren eerder wa ll bezet. Volgens Granic was de herovering 'geheel legitiem', jar hij sluit niet uit dat 'enkele onverantwoordelijke individu- -Izich aan criminele daden schuldig hebben gemaakt'. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL DELHI ANP-Rtr-AFP ia gaat vanaf morgen ver- ^fgd naar de stembus voor Inieuw parlement. De rege- I van premier Atal Behari 'ayee moest 17 april op- Ipen, nadat het een stem te- kwam om een motie van ouwen van het parlement erleven. De oppositionele espartij van Sonia Gandhi ierin geslaagd een partij uit lalitie los te weken. Vol de laatste opiniepeilingen de partij van Vajpayee de ^jjste kans op de o verwin - 72-jarige premier heeft de verkiezingen een coali- levormd met 24 regionale ocialistische groeperingen, e National Democratie Al ee wint volgens de laatste CORRESPONDENT De vrijlating van Palestijnse gevangenen is het grootste struikelblok gebleken op de weg naar een nieuw Wye-akkoord en dat is geen toeval. Weinig andere onderwerpen roepen nu eenmaal zoveel emoties op. Voor de Israëli's vormen de gevangenen, zeker die 'met bloed aan hun han den', het symbool van het Arabische geweld dat ze in de afgelopen honderd jaar hebben bestre den. De Palestijnen daarentegen beschouwen hun volksgenoten in Israëlische gevangenissen als strijders voor een rechtvaardige zaak. Voor Arafat en zijn kabinetsleden komt daar nog bij dat zij eerder in hun leven opdracht hebben gegeven voor de terreuracties, die door anderen zijn uitgevoerd. Ook dat schuldgevoel wij zitten op een comfortabele ministersstoel en de uit voerders in de cel draagt bij aan de emoties die in de onderhandelingen over de vrijlating zo'n grote rol spelen. Toen de regering van Netanyahu vorig jaar, na de ondertekening van het eerste Wye-akkoord, 250 gevangenen in vrijheid stelde, bleken de meesten gewone misdadigers. De Palestijnen riepen ach en wee. Om autodieven, drugshandelaars en souteneurs was het hen immers niet begonnen. Daarom stelden ze de afgelopen maanden alles in het werk om niet weer bedrogen te worden. Maar Barak, de nieuwe Israëlische premier, wei gerde aanvankelijk, net als zijn voorganger, men sen 'met bloed aan hun handen' in vrijheid te stellen. Dat zou betekenen dat er niet veel meer dan honderd Palestijnen naar huis konden. Later verhoogden de Israëli's dat aantal door iedereen die zich niet schuldig had gemaakt aan 'moord op Israëli's' bij de amnestie te betrekken. Het aantal kon toen oplopen tot 350. Likud, dat het Wye-alckoord heeft gesloten, schreeuwde moord en brand. Sharon zei in de Knesset dat hem door de veiligheidsdienst was verzekerd dat er maar tachtig gevangenen zonder bloed aan hun handen bestonden. „Toen groeide dat aantal ineens tot 250 en later tot 350", riep hij. „Hoe kan dat? Heeft de regering een reken fout gemaakt"? Arabische afgevaardigden rea geerden furieus. „Sharon is de grootste opruier in het land", riepen ze. „En als er iemand bloed aan zijn handen heeft, is hij het wel"! Porat van de Nationaal Religieuze Partij, een lid van de regeringscoalitie, kwam met een ander ar gument. „Er zijn mensen die deze gemene moor denaars beschouwen als krijgsgevangenen", zei hij. „Maar anderen zien hen als oorlogsmisdadi gers. Krijgsgevangenen kun je uitruilen bij het bereiken van een vredesovereenkomst, maar oorlogsmisdadigers moeten wegrotten in de ge vangenis." Porats woorden waren niet alleen ingegeven door emoties. Juristen hebben aangevoerd dat de vrijlating van gevangenen die zich hebben schul dig gemaakt aan terroristische activiteiten, in strijd is met het internationale recht. Het Pales tijnse argument dat het in feite gaat om krijgsge vangenen, namelijk mensen die betrokken zijn geweest in het conflict met Israël, gaat volgens die juristen hooguit op als hun slachtoffers sol daten van de bezettende mogendheid waren. Ge organiseerde terreur tegen burgers beschouwt het internationale recht als misdaden tegen de mensheid, waarvoor geen amnestie kan gelden. Waar het uiteindelijk om gaat, is dat de Palestijn se gevangenen worden vrijgelaten als onderdeel van het vredesproces. „We laten gevangenen vrij omdat we menen dat onze generatie vrede kan sluiten met onze buren", vertelde minister Beilin (justitie) deze week een afvaardiging van een rechtse lobbygroep. „De vrijlating van gevange nen is een onderdeel van het stichten van vrede. Alleen vrede kan uiteindelijk een eind maken aan de moord op Israëli's en Arabieren." DILI-GENÈVE Rtr-AFP-ANP Oost-Timor bereidt zich voor op nieuw geweld. Vandaag ma ken de Verenigde Naties de uit slag van het referendum van maandag bekend. Gezien de zeer hoge opkomst, meer dan 98 procent, wordt verwacht dat de Oost-Timorezen met grote meerderheid het behoud van de banden met Indonesië heb ben afgewezen en daarmee voor onafhankelijkheid hebben gestemd. Pro-Indonesische milities ter roriseren voorstanders van on afhankelijkheid en hebben al drie strategische gebieden in Oost-Timor in handen, waar onder de steden Maliana en Li- quica. Tienduizenden mensen proberen het geweld te ont vluchten. De VN-vluchtelingen- organisatie UNHCR maakt zich grote zorgen. Zij schat dat er al zo'n 55.000 vluchtelingen bin nen Oost-Timor zijn en dat dat aantal tot 100.000 kan oplopen. In de hoofdstad Dili zijn onge veer 30.000 ontheemden. Zij zijn in kerken en scholen on dergedoken. VN-functionaris- sen proberen hen van voedsel te voorzien. De Hoge Commissaris van de VN voor de vluchtelingen, Ro binson, pleitte gisteren voor een VN-vredesmacht die snel naar Oost-Timor zou moeten worden gestuurd om niet alleen de bevolking, maar ook de VN- medewerkers te beschermen. De volkerenorganisatie heeft al besloten haar personeel uit Ma liana te evacueren. Overeenkomst is herziene versie van Wye Israël en de Palestijnen zullen vanavond hun lang ver wachte nieuwe overeenkomst ondertekenen, een herzie ne versie van het vorig jaar gesloten Wye-akkoord. De doorbraak werd gisteravond in Gaza bekendgemaakt door minister Nabil Sha'at, de nieuwe leider van het Pa lestijnse onderhandelingsteam. Terwijl hij buiten met journalisten sprak, vergaderde Arafat in zijn bureau met de Amerikaanse minister Albright (buitenlandse zaken) die de afgelopen dagen, samen met de Egyptenaren, een belangrijke bemiddelende rol speelde. De overeenkomst zal vanavond worden getekend in Sharm el-Sheik. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Dat de zaak bijna was beklon ken, was gistermiddag al duide lijk geworden toen de Palestij nen akkoord gingen met de Is raëlische eis dat niet meer dan 350 Palestijnse gevangenen in vrijheid zouden worden ge steld. De Palestijnen stonden op een aantal van 400. Afgelo pen woensdagavond heeft Ara fat het hoofd van zijn onder handelingsteam, Saib Erakat, vervangen door de iets rekkelij ker Nabil Sha'at. Dat heeft bij het bereiken van de doorbraak geholpen. Volgens Israëlische onder handelaars bestond gister avond, kort voor het aanbreken van de sabbat, alleen nog on enigheid over de precieze for mulering van een passage in de overeenkomst over het nalaten van eenzijdige stappen. De Pa lestijnen beloven daarin dat ze voor september 2000 niet unila teraal een staat zullen uitroe pen. Israël ziet af van de bouw of de aanzienlijke uitbreiding van nederzettingen in bezet ge bied en het zal de status quo in Jeruzalem handhaven. Uit de mededeling van Nabil Sha'at kan worden opgemaakt dat de partijen het nu eens zijn over de tekst. Albright zag zich sinds haar aankomst in het Midden-Oos ten, afgelopen donderdag, ge dwongen een bemiddelende rol te spelen. Gistermiddag sloot ze zich met een aantal naaste me dewerkers op in haar hotelsuite in Jeruzalem voor intensief overleg. Ze arriveerde anderhalf Madeleine Albright staat na af loop van haar gesprek met haar Israëlische collega Levy de pers te woord. foto ap natiharnik uur te laat bij het ministerie van buitenlandse zaken, voor een onderhoud met haar Israëlische collega Levy. Het echte werk werd onder tussen achter de schermen ver richt door Albrights medewer kers, samen met Israëlische en Palestijnse onderhandelaars. Op die manier werd een oplos sing gevonden voor het heikele probleem van de Palestijnse ge vangenen. millau-rennes anp-afp De Franse boerenleider José Bové bleef gisteren in voorar rest. Hij weigerde een borg som van 34.000 gulden (105.000 franc) te betalen, het bedrag waarvoor de rechter in Montpellier hem donder dag op vrije voeten wilde stel len. Maar zijn advocaat, Fran cois Roux, zei na een gesprek met zijn cliënt dat die wel licht dinsdag zijn cel wil ver laten om 'de strijd daarbuiten voort te zetten'. Bové, oprich ter van een confederatie van Franse boeren, zit sinds 19 augustus vast na de plunde ring van een McDonald's in Millau. Franse veetelers zijn buiten zichzelf van woede door de Amerikaanse maatregel be paalde producten uit Europa met een heffing van 100 pro cent te belasten na de Euro pese weigering genetisch ge manipuleerd Amerikaans rundvlees te importeren. Dat treft in het bijzonder de twee duizend producenten van Roquefort-kaas in de omge ving van Millau, onder wie Bové. Zij protesteren tegen het 'Amerikaanse voed seldecreet' dat volgens hen Europa dwingt 'verrot voer' te eten. Onmiddellijk gevolg van Bovés beslissing niet te beta len was dat solidaire boeren in het Bretonse Rennes in de nacht van donderdag op vrij dag een hele McDonald's 'verhuisden'. Alle tafels, stoe len en wat dies meer zij wer den voor het paleis van justi tie gedeponeerd. Aan het res taurant zelf werd geen schade aangericht. McDonald's had in een po ging de zaak niet op de spits te drijven al zijn klacht tegen Bové wegens de plundering in Millau ingetrokken. Maar, vinden de solidaire Franse boeren, als justitie Bové al leen wil vrijlaten tegen een borgsom, is het aan McDo nald's die te betalen. Zij zijn niet van plan zich de wet op te laten leggen van 'industri eel varkensvoer' dat de Ame rikanen denken te kunnen verkopen in de hele wereld, met als gevolg dat de boeren niet eens de kostprijs verdie nen. Vanuit het Canadese Moncton, waar momenteel de achtste top van Fransspre kende landen wordt gehou den, heeft president Chirac ook zijn begrip voor de Fran se boeren uitgesproken. Hij peinst er niet over te zwich ten voor de Amerikaanse ei sen. De opsluiting van Bové ligt zwaar op de maag van de regering. Minister Glavany van landbouw lijkt dat te ver te gaan. Maar na Bovés wei gering de borgsom te betalen zit de zaak muurvast en ne men de boerenacties toe. Leider Congrespartij kan niet op tegen hindoenationalisme van BJP peilingen 320 van de 543 zetels van de Indiaase Tweede Kamer, 'Lok Sahba'. Gandhi legt in haar verkiezingingstoespraken de nadruk op de erfenis van de po litieke familie, de Gandhi-Neh- ru dynastie. Deze familie heeft India drie premiers geleverd, die bij elkaar opgeteld 38 jaar India hebben geleid. Met de derde parlementsver kiezingen sinds 1996 is het In diase electoraat inmiddels ver kiezingsmoe geworden. Het enige wat Vajpayee te doen staat is de 605 miljoen kiesge rechtigden enthousiast te ma ken en houden tot tenminste 3 oktober. Dat is de vijfde en laat ste verkiezingsdag. Om veilig heidsredenen is de stembus gang verder verspreid over 5, 11, 18 en 25 september. De zekere zege van premier Vajpayee en zijn Bharatya Ja nata Partij (BJP) bij de parle mentsverkiezingen die mor gen iri India beginnen, wordt volgens professor Breman van het Centrum voor Azië Stu diën Amsterdam de 'definitie ve eclips' van Sonia Gandhi. De politica-tegen-wil-en-dank heeft de teloorgang van de Congrespartij niet kunnen stuiten na de moorden op echtgenoot Rajiv en schoon moeder Indira. Ze ontbeert politieke achterban en politiek gewicht en het verzet tegen haar leiderschap groeit. Haar Italiaanse komaf dient tegen standers tot ammunitie en is volgens Breman een populis tisch, maar serieus argument: „Dat je van één miljard In diërs nu juist iemand kiest omdat ze de vrouw is geweest van de zoon van zijn moe der..." amsterdam marjolun de cocq De feitelijke onttroning van So nia Gandhi vond plaats ruim schoots voor de verkiezings- maand september. In april bracht zij, opgejut door regio nale partijen, Vaypajee's coali tie na dertien maanden ten val met een motie van wantrouwen en één stem meerderheid. Toe gezegde steun ten spijt slaagde Gandhi er vervolgens niet in zelf een regering te vormen. „Dat ze met lege handen bleef staan, was haar fiasco als politi ca", aldus professor Breman. „De manier, waarop ze toen haar kaarten heeft gespeeld, was een démasqué." Voor de derde keer in drie jaar tijds moest de Indiase Ver kiezingscommissie in actie ko men voor de mega-operatie die de stembusgang betekent in een land met ruim 500 miljoen kiezers. En de BJP van Atal Bi- hari Vajpayee spon garen bij de verdeeldheid van de oppositie. Met de gematigde premier heeft de nationalistische hin doepartij een voor velen meer acceptabel (lees: minder extre mistisch) gezicht gekregen. Maar waar de BJP volgens Bre man door schade en schande heeft geleerd binnenslands het hindoenationalisme 'een beetje te maskeren', is het in de bui tenlandse politiek andersom: „Naar Pakistan toe gaan alle sluizen open." In mei bleken enkele honder den moslimstrijders het Indiase deel van Kasjmir te zijn binnen gedrongen. Mogelijk was een 'schijnoorlog' de opzet en wilde Pakistan niet zozeer vechten, als wel mondiaal alarm slaan over de kwestie-Kasjmir. Histo ricus Kooiman van de Vrije Universiteit Amsterdam: „Pa kistan trommelt al jaren op de deur omdat het wil dat de Ver enigde Naties zich over Kasjmir buigen." Maar de demissionai re Indiase regering koos, over rompeld, voor de harde lijn. Grondtroepen en gevechts vliegtuigen werden ingezet om de infiltranten terug te drijven uit de bergen van het district Kargil. Angst voor nucleaire es calatie domineerde de westerse reacties, nu zowel India als Pa kistan over kernwapens be schikt. Maar de nationalistische hype die in India zelf losbarstte, legde de BJP geen windeieren. Kargil werd symbool van Vajpa yee's vaderlandsliefde. „Men zoemt tevreden na", schetst Kooiman de stemming sinds het conflict. 'Waarschijn lijk heel onverstandig' noemt hij de kritische vragen waarmee Sonia Gandhi de regering tij dens de militaire acties be stookte. Want: „In uren des ge- vaars moet de natie zich aan eensluiten." Wreekte zich de politieke onervarenheid? Met hangen en wurgen liet Gandhi zich na jaren van volgens Kooi man 'oorverdovend zwijgen' bijna twee jaar geleden door de Congrespartij overhalen boeg beeld te worden. Maar rekenen op de mythologie van de Gan- dhi-dynastie bleek een 'enorm zwaktebod'. De forse winst die Vajpayee wordt voorspeld, in coalitiever band zo'n 300 van de 543 zetels in het parlement, betekent dat hij een veel stabieler machts blok kan vormen. „Het is wel te hopen dat de BJP niet zo veel zal winnen dat ze alleen kan re geren, maar dat ze een gevan gene blijft van coalitiepartijen", zegt professor Breman. Volgens hem is de tijd dat de wil van één partij wet was in India, voorbij nu het beginsel van de mocratie verankerd is geraakt in de samenleving. „India zal moeten leren leven met coali tieregeringen." Was de BJP vroeger een partij van 'yuppen', ze heeft volgens Kooiman nu ook veel aanhang op het platteland en bij de lage re kasten. Het 'Kargil-effect' heeft hiertoe bijgedragen, en het feit dat 'Vaypajee bij uitstek de man is om de felle pogroms op moslims te doen vergeten'. Maar ook heeft India de laatste jaren een goede oogst gehad, en straalt de economische voorspoed af op de zittende re gering. Programmatisch verschillen kemphanen BJP en Congre spartij in zoverre, dat de Con grespartij in haar glorietijd in de jaren vijftig en zestig de deu ren naar de wereldeconomie heeft opengestoten en de BJP die nu liefst weer wil sluiten. Kooiman: „De BJP heeft de fak kel van Swadeshi' (letterlijk: van eigen bodem) weer opge pakt: het beschermen van de eigen belangen, de huivering om concessies te verlenen aan buitenlandse bedrijven." Het zijn volgens Breman niet alleen de partijfanaten die dit propageren, Swadeshi leeft ook onder de Indiase intelligentsia. De druk van buiten om de grenzen open te stellen voor banken, verzekeringsmaat schappijen, bedrijven en media gaat heel ver, zegt hij. „Je kunt het verzet van de BJP als ach terlijk uitleggen, maar ook als: kom, we laten onze eigen eco nomie niet zomaar oprollen." Toch kan India volgens Breman niet terug naar een gesloten sa menleving. „Het is een consu mentisme waar de BJP niets van moet hebben, maar tegen houden kunnen ze het niet." Dat juist een BJP-regering overging tot kernproeven, vindt historicus Kooiman opvallend. Ondanks naar binnen gericht hindoenationalisme en Swa deshi sprak hieruit toch een na drukkelijke wil om India op de wereldkaart te zetten. De vrees voor atoomwapens in Kargil deelde Kooiman niet. „India en Pakistan zijn steeds op de rand van oorlog. Het conflict is als een zweer in de relatie tussen de twee landen", zegt hij. „Soms heb je onweer, en dat gaat weer over. Het was span nend, maar het is wel vaker spannend." Volgens Breman waren de In diase proeven ook niet in eerste plaats bedoeld als dreigement aan het adres van PaJdstan, maar als 'duidelijk signaal' voor de stilzwijgend erkende kern macht China. „Vanuit India re denerend: het wordt de komen de eeuw in bevolkingsomvang het grootste land van de wereld. Het wil een partijtje meeblazen en moest zich markeren in de regio." Tegen erfvijand Pakistan heeft India al drie oorlogen ge wonnen. „Pakistan is 'peanuts' voor India, daar hebben ze die kernkoppen niet voor nodig." Aanhangers van de Indiase Congrespartij maken zich op voor de parlementsverkiezingen die morgen beginnen. foto reuters kamal kishore

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7