-Joila, daar gaan een wit |atje en een overloper' PvdA'er Melkert wil niets liever dan 'Dagobert Ducken' Molukkers in greep van criminele Rode Pimpernel Binnenland Natuur nog te droog Voegen op hoog niveau Veteranen komen nog één keer naar Arnhem 4 SEPTEMBER 1999 ANP Algemeen Nederla GPD Geassocieerde Pers Dier Indonesische ambassade beticht van hulp aan provocateur jgaji heeft Moluks Nederland ip. Kringen rond oud-presi- irto zouden de 36-jarige crimi- Jrsu^ Jakarta hierheen hebben ge- 9.00'tweedracht te zaaien onder de aan de Noordzee. Volgens de -^jij trekjes van de Rode Pimper- T hem niet, maar je hoort hem 'Jvin9en zeggen dat hij wel degelijk isa auto's van de Indonesische uur.! nog wel. )Ver(t sloegen enkele Molukse orga- }P mj-m over de aankomst in Neder- geveer vijftig Indonesische 6.00 js onder leiding van de crimi- ^es|j Sangaji. Concrete feiten gaven u herder was een melding op in- exacter. „Vanmorgen leidirjt een vlucht van Garuda Ongen E Indonesische provocateur die Inod en verderf heeft gezaaid, in Nederland aangekomen", zo meldde het fonds dat is genoemd naar Chris "Vent je' Soumokil, de in 1966 geëxecuteerde voorman van de Republiek der Zuid-Mo- lukken (RMS). Daarna zou Sangaji op diverse plaatsen in Nederland zijn gezien, al bleven die mede delingen erg vaag. Wim Manuhutu, direc teur van het Moluks Historisch Museum, spreekt daarom van een Rode-Pimpernel effect: „Plotseling heeft iedereen hem ge zien, maar hoe hard die informatie is, blijft onduidelijk" Inmiddels is er meer informatie, verzekert John Latumaerissa. Hij leidt de veiligheids dienst van de Molukse eenheidsorganisa tie Badan Persatuan. „Zijn medewerkers zijn op Schiphol aangekomen, maar Sangaji zelf vloog met Lufthansa naar Frankfurt." Dat kan verklaren waarom het Haagse ministerie van buitenlandse zaken niets kan vinden over een visumaanvraag van Sangaji bij de Nederlandse ambassade in Jakarta. Volgens Latumaerissa arriveerde Sangaji in Frankfurt op woensdag 25 augustus. „De volgende dag is hij bij het Duitse stadje Kleef Nederland binnengekomen. Onze mensen hebben hem in Arnhem opgevan gen en gevolgd naar Utrecht." Hoogst op merkelijk zijn de details die de veiligheids man verstrekt: „In Arnhem hebben we Sangaji gezien met twee Mercedessen met diplomatieke nummerplaten. De ene staat geregistreerd in Den Haag, de andere in Wassenaar. Het zijn auto's van de Indone sische ambassade. In Utrecht voegden zich daar twee Volkswagenbusjes van de ambassade bij. We vermoeden dat daarin Sangaji's handlangers zaten." De Indonesische ambassade in Den Haag ontkent iets met Ongen Sangaji van doen te hebben. .Absoluut niet waar", zegt een woordvoerder. „We hebben geen gast met die naam." Waar Sangaji is geweest nadat de Molukse veiligheidsmensen hem in Utrecht uit het oog verloren, weet Latumaerissa niet pre cies. „In Barneveld, hoorden we, maar toen we dat uitzochten, bleek het niet waar. In Waalwijk, werd gezegd, maar ook dat bleek niet waar. Wel bereikte ons infor matie dat Sangaji op zoek is naar (RMS- president) Tutuhatunewa." Latumaerissa en zijn mensen spannen zich in om de president-in-ballingschap en andere Mo lukse 'voorlieden' te beschermen tegen deze Rode Pimpernel met de slechte im- borst. Dat Sangaji geen al te frisse figuur is, zou blijken uit Indonesische perspublicaties. In zijn woning in Klender, Oost-Jakarta, hangen posters met Koranverzen en On gen - wiens echte voornaam Muhammad is - treedt ook wel naar voren als leider van jonge islamitische Molukkers in Jakarta. Maar in de eerste plaats staat hij echter be kend als crimineel. Zo was hij betrokken bij de rellen die op 22 november vorig jaar uitbraken in het Jakartaanse stadsdeel Ketapang. Criminelen van Ambonese komaf nemen daar de bewaking van gok- hallen voor hun rekening. Begin dit jaar overspoelde een eerste golf van geweld het eiland Ambon. Over de oorzaken bestaan diverse theorieën en in een daarvan speelt Sangaji een prominen te rol. De mensenrechtenorganisatie Hu- man Rights Watch Asia vernam in Indone sië dat twee in Jakarta actieve Molukse bendeleiders hun rivaliteit mogelijk heb ben overgeplant naar Ambon: Sangaji, wiens bende voornamelijk uit moslims be staat, en de christelijke crimineel Milton Tua Kota. Sangaji zou, volgens christelijke bronnen, in februari in de stad Ambon hebben opgeroepen tot jihad (heilige oor log). In Jakarta streden de twee al langer om toegang tot de familie van oud-president Soeharto. Milton zou banden hebben met Soeharto's oudste dochter, Tutut. Sangaji zou het beter kunnen vinden met Soehar to's middelste zoon, Bambang, en vooral met de jongste zoon, Tommy. In Den Haag vertelt John Latumaerissa: „Sangaji is zo vaak in de omgeving van Tommy ge signaleerd, dat we denken dat hij een van diens lijfwachten is." Op wiens initiatief Sangaji naar Nederland zou zijn gekomen, is onduidelijk. Sommi gen denken aan leden van de Soeharto - clan die ontevreden zijn over de huidige gang van zaken in Indonesië. Anderen zeg gen nog vager; „Degenen die in Jakarta in de regisseursstoel zitten." Historicus en museumdirecteur Wim Ma nuhutu tast in het duister. „Sinds het ge weld op Ambon uitbrak, zijn de christelijke en islamitische Molukkers in Nederland gezamenlijk opgetrokken. Het doel was de hulp aan de Molukken gelijk te verdelen over moslims en christenen. Dat was een 'tegensignaal' ten opzichte van wat er daar gebeurde. Bovendien werden misdragin gen van de Indonesische strijdkrachten op de Molukken vanuit Nederland aan de kaak gesteld. Misschien hebben bepaalde kringen in Indonesië gedacht: als we ver deeldheid zaaien onder de Molukkers in Nederland, hebben we van hen geen last meer. Maar ik geef toe. Het is nogal verge zocht" rspronkelijke vegetatie keert terug in vennetje door voldoende en goed water IOEN1 10EN1 1AI 071 -f" e kolP argrc reer gree natte jaren, kampt Nederland nog steeds oorbeeging'. Oorzaak: we pompen te veel drinkwa- kwalitfooral, we voeren het hemelwater te snel af ioenenet njet meer jn het grondwater komt. Nu, bij- hoBnennadat de Tweede Kamer 25 procent herstel 4e verdroogde natuurgebieden in het jaar s yfli de doelstellingen niet te worden gehaald, ^ain een West-Brabants beekdal toont hoe ^®Jland zou kunnen zijn als de waterrijke situa- losse 1950 terugkeert. „Voila, daar lopen drie le- J zwarte ruiter, een wit gatje en een overlo- - GABORCEL VAN SILFHOUT .ST, len was het nog jkt het wel het pa- Vanuit een ob- Ijst Hans Schep, Irder van het Bra- GREENlPap, trots op drie 2t prachtig her- ORM, e De Flesch. „Tot men ze alleen nog idden en de Oost- ;n. Maar je ziet weer verder te komen." Dank- het mooie, visrij- ter. AUFER, elijke vegetatie, /an de waterkwa- meens terug te rige zonnedauw, iaan." Schep kan op. „Je moet hier )men, dan hoor je ikkerconcerten." k ecolo°g van het aan Rijkswaterstaat verbonden Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwa terbehandeling (RIZA) in Lely stad, glundert bij het zien van het weer tot leven gekomen vennetje. Op zijn kantoor had hij dit gebied opgezocht op een topografische kaart uit 1899 en wees toen op het verdwenen water. Een recente kaart toonde nog weiland. „O wat mooi, o wat mooi", zegt hij eenmaal aangekomen bij De Flesch. Een groepje fietsers dat eveneens in de hut is neergestreken is al even enthousiast. „Schitte rend", klinkt het, zodra ze de lepelaars aanschouwen. Even verderop in het beekdal is eenzelfde project nog volop in gang. Graafmachines verwijde ren grond waarmee voor de oorlog het meertje De Lokker werd drooggelegd. Nog even en dit beekdal, met vennen en nat te heide is in zijn oude luister hersteld. Het enige probleem is het aangrenzende weiland. Wij zend op mest in het hardgroene gras: „Dit noemen we nu groen asfalt." Aangezien deze mest in het water zal komen, is er kans dat het project minder ecolo gisch zal uitpakken en geen mooi helder water, maar een verzuurde biotoop oplevert. Schep: „We moeten dit weiland dus zo snel mogelijk aanko pen." Van Ek knikt. Dit is nu precies wat er overal in Nederland speelt. Veel natuurgebieden lig gen als snippers tussen weilan den. En zodra een boer niet wil meewerken aan een grondruil naar een geschiktere agrarische plek, dan is elke verdrogings- maatregel vrijwel kansloos. Schep: „Sommige boeren zien bij ons in droge tijden water in de vennen staan en zeggen dan, hé, dat kan ik ook wel gebrui ken. Zij begrijpen dat je water vast moet houden." Maar an deren vrezen vemattingsscha- de, dienen een bezwaar in en worden dan in het gelijk ge steld. Met als gevolg dat er niets gebeurt. Dat de verdrogingsbestrijding in Nederland op koers ligt zoals eerder deze week is gezegd op een symposium in Den Haag, wordt door van Ek ernstig be twijfeld. Op basis van de niet met elkaar te vergelijken gege vens zoals de provincies die nu aan het Riza overhandigen, kan immers niets worden gezegd over de mate van succes of fa len van verdrogingsbestrijding. Opvallend is ook het onderzoek van Koen Oome van de Univer siteit Utrecht. In opdracht van het Riza onderzoekt hij waarom bepaalde projecten wel of niet effectief zijn. Hoewel hij die studie pas in november klaar heeft, weet hij nu al dat het beeld dat provincies schetsen niet altijd even juist is. Veel projecten die zij als positief be stempelen, worden door ter reinbeheerders vaak als minder geslaagd betiteld. Ook ziet hij een patstelling tussen natuur- en landbouwbelangen bij pro vincies en waterschappen waardoor anti-verdrogings- maatregelen uitblijven of wei nig effectief zijn. Van Eks zorg is dat de provin cies geen ideaalbeeld nastre ven, maar de in 'praktijk meest gewenste.' Ofwel: dat er politie ke concessies worden gedaan waarvan de zo waardevolle na tuur van Nederland niet beter wordt. „Je krijgt dan een inflatie van het streefbeeld. Zoiets als: ik had natte heide, maar vochti ge is ook mooi." De natuur zo als hij oorspronkelijk was, dus van voor de jaren vijftig toen Nederland door menselijk in grijpen steeds droger en saaier werd, komt in dat geval defini tief niet meer terug. Districtsbeheerder Hans Schep van Brabants Landschap: Je moet hier eens in juni ko men, dan hoor je fantastische kikkerconcerten." foto cpd cees zorn DEN HAAG GPD De verdroging van de Nederlandse natuur is in tegenstelling tot wat de overheid zegt nog steeds onvoldoende teruggedrongen. De in 1990 door de Tweede Kamer gestelde eis dat in 2000 een kwart van de 600.000 hectare (een zevende deel van Nederland) verdroogde natuurgebieden moet zijn hersteld, zou nu „binnen handbereik" zijn. In werkelijkheid is het verdrogingsprobleem echter nauwelijks minder geworden, meent de Leidse ecoloog H. Runhaar. De onderzoeker vreest dat de 'misleidende' cij fers die deze week in Den Haag zijn gepresen teerd het probleem in de vergetelheid drukken omdat het lijkt alsof het goed gaat. Maar in feite zijn de maatregelen niet effectief genoeg. Run haar, die binnenkort promoveert op een studie naar verdroging, wijst erop dat afwatering van landbouwgebieden voor zestig procent oorzaak is van het probleem. Zolang de tegenstelling na tuur en landbouw niet wordt opgelost, is er vol gens hem geen reden voor optimisme. De overheidscijfers zijn volgens Runhaar onvol doende betrouwbaar, omdat de provincies, die verantwoordelijk zijn voor het verdrogingsbeleid, onderling verschillende definities gebruiken. Ook zouden de aangeleverde gegevens zelden berusten op waarnemingen uit het veld. Het eni ge evaluatieonderzoek dat naar zijn idee wel de gelijk genoeg was, vond plaats in Limburg. De uitkomst was dat er evenveel gebied achteruit was gegaan als er was hersteld. Per saldo geen vooruitgang dus. „Ik vrees dat dit representatief is voor Nederland." Runhaars kritiek wordt grotendeels onderschre ven door de aan het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling (RI ZA) verbonden ecoloog R. van Ek. Een simpel re gistratiesysteem zou volgens hem al voldoende zijn om het anti-verdrogingsbeleid op effectivi teit te toetsen. „Ik snap ook niet dat het niet ge beurt. Er wordt nu 98 miljoen aan belastinggeld ingestoken. Dan wil je toch weten of dat effect heeft?" Overigens is Van Ek minder pessimis tisch dan Runhaar. „Het is natuurlijk niet zo dat er niets gebeurt. En het mag dan langzaam gaan, het gaat tenminste wel de goede richting uit." Hij wijst op de vele anti-verdrogingsprojecten in Nederland. OMMEL, i, BERKE FRETS, enz.^ ARNHEM ANP 38 t/m 5 let is werk maar is wel fan- r Klaas Meijer en eve here^an het van BUF^. en 0Ven- W0LKY,«drijf Meijer "STOjAiifigse Ten zijn ^fiitenkant HMÉporsteen ®BW>uda-ge- SsT0jeS en opnieuw !gtvuld. a-gemaal is iog functio- icmgemaal Circa vierhonderd veteranen uit de Tweede Wereldoorlog ko men in het weekeinde van 18 en 19 september naar de 55ste herdenking van de Slag om Arnhem. De Stichting Airborne Herdenkingen, die de zaak co- ordineert, denkt dat veel vetera nen dit jaar voor de laatste keer naar Arnhem komen. De we reldberoemde slag wordt daar om mogelijk voor het laatst op grote schaal herdacht. Volgens de Stichting Airborne Herdenkingen wordt het voor de veteranen, gezien hun hoge leeftijd, steeds moeilijker om naar Nederland te reizen. De Stichting krijgt daarnaast steeds meer overlijdensberichten bin nen van veteranen die in de Slag om Arnhem hebben ge vochten. De herdenking krijgt daarom in de komende jaren mogelijk een ander karakter, al dus het bestuur van de stich ting. Dit jaar beginnen de herden kingen op vrijdag 17 september met een kranslegging bij het Airborne-monument in Ooster beek. Diezelfde dag is er een stille tocht met kranslegging in het centrum van Arnhem. Een dag later, op 18 september, ma ken achttien veteranen voor het laatst een parachutesprong bo ven de Ginkelse Heide tussen Ede en Arnhem. Britse en Ne derlandse militairen volgen daarna hun voorbeeld. Op zon dag 19 september vindt er op de Airborne Begraafplaats in Oosterbeek nog een herden kingsdienst plaats. Duizend -schoolkinderen leggen dan bloemen op de graven van de gesneuvelden. Anders dan in voorgaande jaren nemen de veteranen op zondag 19 september ook nog deel aan een parade door Oosterbeek. De veteranen spreken zelf van een 'farewell-parade', aldus P. Vos van de Stichting Airborne Herdenkingen. „Op deze ma nier willen ze afscheid nemen van de bevolking van Ooster beek." Alle veteranen krijgen van de stichting een boekje mee naar huis met foto's van eerdere Air- borne-herdenkingen. Vetera nen die niet naar Arnhem kun nen komen, krijgen het boekje toegestuurd. pantoLet een myjoen? -^a- mn.14 Pt' is een leuk tijdver- ROf* rd of aan de eettafel. :ost het niet. Het juiste roomt binnen en de le wereldreis, de stu- ideren of een mooie binnen handbereik, [dromen, maar ook ge- t verdelen van denk- ns gaat niet zonder J de paarse partijen is Isoverschot geen her- |t is niet onmogelijk dat jog deze kabinetsperio- ft uit te geven dan er binnenkomt. Als de economische groei hoog blijft, kan dat al in 2001 het geval zijn, zo berekende het Cen traal Planbureau. Toch heeft een discussie hierover op dit moment net zo weinig zin als fantaseren over een winnend Staatslot. Economische voorspellingen zijn de afgelopen periode zo wisselend als het weer gebleken. Het is nog maar een jaar geleden - tijdens het debat over de regeringsverklaring - dat PvdA-leider Melkert en WD-fractie- voorzitter Dijkstal de messen slepen over de besteding van het toen ver wachte begrotingsoverschot in 2002. „Het is maar te hopen dat het over schot niet komt. Dat wordt ons graf', spotte premier Kok. Een week later werd het woord be grotingsoverschot echter alweer uit het politieke vocabulaire geschrapt. De beurzen zakten in. De economi sche prognoses werden naar bene den bijgesteld. In het voorjaar ston den de gezichten zelfs op zeer zui nig. De belastinginkomsten zouden tegenvallen, het financieringstekort zou wellicht wat oplopen. En er moest ook nog eens extra bezuinigd worden, omdat er te veel geld was uitgegeven aan asielzoekers en wa teroverlast. Maar het weer klaarde op. De bijge stelde economische cijfers van zo mer 1999 zijn zo mooi, dat er maar liefst een miljard overblijft voor las tenverlichting. Het financieringste kort zakt naar 0,5 procent. Kortom, het gaat de Nederlapdse economie voor de wind. En éls het de komende jaren goed blijft gaan, dan komt een begrotingsevenwicht na 2000 in zicht. Het kabinet vindt dat wat te optimistisch gedacht, omdat ze re kening houdt met extra uitgaven voor het nieuwe belastingstelsel. Maar toch, het was goed nieuws. Ad Melkert drukte onmiddellijk op de herhaaltoets. Zodra de begroting in evenwicht is, moet er extra worden geïnvesteerd in de kwaliteit van de samenleving (ofte wel onderwijs en gezondheidszorg) zei hij in augustus 1998. Na een weekeinde nadenken met partijgenoten, herhaalde hij af gelopen zaterdag die boodschap. In een jaar tijd is het cirkeltje rond. Het is een belangrijke taak van poli tici om zich voor te bereiden op de toekomst. Nadenken kan in principe nooit kwaad. Maar alles wijst erop dat het pleidooi van Ad Melkert voorlopig tot niets leidt. De paarse partner WD heeft geen zin in specu laties, en D66 wil pas volgend jaar 'Dagobert Ducken'. De vraag is waarom de PvdA-fractie- leider toch met zijn pleidooi voor aanvullingen op het regeerakkoord is gekomen. Het kabinet zit helemaal niet te wachten op een discussie over een begrotingsoverschot. Kok heeft vorig jaar al gezegd in dat geval liever de staatsschuld te verkleinen. Destijds liet Melkert het niet op een frontale aanvaring met partijgenoot Kok aankomen. Het is zeer onwaar schijnlijk dat dat nu wel gebeurt. Melkert heeft ongetwijfeld het essay van PvdA-minister Bram Peper over het bestaansrecht van Paars-2 gele zen. Inspirerend leiderschap en vi sie. Daaraan heeft het Nederlandse publiek behoefte, analyseerde Peper. Volgens hem lijden de voeding en voeling van de politiek onder het ge brek aan binding van maatschappe lijke organisaties en publiek met Den Haag. Als de politiek geen rich ting kan geven aan de samenleving, of indien nodig het gevoel kan geven dat er wat 'moet' gebeuren dan ver liest de politiek veel van haar reeds bescheiden aantrekkingskracht, al dus Peper. Melkert zal er veel aan gelegen zijn, de boodschap over te brengen dat de PvdA zich bekommert om de sleetse plekken in de maatschappij. Maar hij zit klem in het harnas van het regeerakkoord. Preluderen op het toekomstige begrotingsoverschot is echter nogal gratuit. Nu lijkt het erop dat Melkert een 'ge vaarloos' onderwerp heeft gezocht om tijdens de algemene beschou wingen - later deze maand - gepas sioneerd met zijn coalitiepartners te kunnen bekvechten zonder echt schade aan te richten. Dat is in ieder geval niet wat Peper beoogde met zijn prikkelende analyse.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5