Dieven en bedriegers Miskend talent ren op achterstand V Leuk, wiskunde „Wie denkt dat aan universiteiten alleen hoogvliegers werken, vergist zich. Bij sommi gen is de creatieve bron al na (of tijdens) het schrijven van het proefschrift opgedroogd en rest alleen de honger naar andermans elegant geformuleerde woorden." Journalist Frank van Kolfschooten, die on derzoek deed naar gevallen van fraude en pla giaat in de Nederlandse wetenschap, wond er geen doekjes om. In zijn boek Valse vooruit gang (1993) noteerde hij een aantal opmerke lijke en soms hilarische gevallen van bedrog en fraude. Van hoogleraren die zonder bron vermelding grote delen van andermans werk overpennen, medewerkers die zonder blikken of blozen resultaten van proeven vervalsen, tot onderzoekers die hun schitterde onder zoeksuitkomsten uit hun duim zuigen. Als een bedrieger publiekelijk wordt ontmas kerd zijn de gevolgen meestal groot. Universi teiten willen geen smet op hun blazoen. Zo moest professor Buck van de Technische Universiteit Eindhoven, die in 1990 op de te levisie beweerde een nieuwe methode te heb ben ontdekt in de strijd tegen het aids-virus, het veld ruimen nadat bleek dat hij had ge sjoemeld met zijn onderzoeksresultaten. De Leidse professor Diekstra verloor in 1996 zijn baan na een stroom van beschuldigingen van plagiaat in weekblad Vrij Nederland. Diefstal van andermans werk is in de we tenschap niet zo moeilijk. Als een onderzoe ker zijn vondsten wil publiceren in een we tenschappelijk tijdschrift, wordt zijn artikel door de redactie eerst aangeboden aan een of meer proeflezers (referees), deskundigen die het werk beoordelen. Malafide proeflezers kunnen met de vondsten van de onderzoeker aan de haal gaan, nog voordat deze tot publi- Professor René Diekstra: positie aan Leidse universiteit verloren na beschuldigingen van foto* archief catie komt. Hiertegen kan de benadeelde wei nig doen, omdat diefstal vaak lastig te bewij- zen is. Maar een proeflezer kan ook fraude of plagiaat ontdekken en zo als controlepost fungeren. Het zonder bronvermelding overnemen van andermans stukken, gedachten en redenerin gen is ook betrekkelijk simpel. Maar als het plagiaat omvangrijk is, valt de plagiator meestal door de mand. Sjoemelen met onderzoeksuitkomsten komt vrijwel altijd aan het licht, vooral in de bètawetenschappen. De natuur duldt nu een maal geen bedrog. Als de proef ooit nog eens wordt herhaald, blijkt onherroepelijk de eer dere leugen. Onduidelijk is hoe vaak wetenschappelijk wangedrag voorkomt. Harde gegevens ont breken. Immers: geen enkele universiteit, on derzoeksinstelling of vakgroep loopt graag te koop met frauderende medewerkers die een smet werpen op het eigen vakgebied. Van Kolfschooten haalt in zijn boek 69 gevallen van bedrog. Universiteitsbesturen weten ook niet goed hoe ze in zo'n geval moeten handelen, getui ge de krampachtige wijze waarop het college van bestuur van de Leidse universiteit zich in 1996 ontdeed van haar hoogleraar psycholo gie, René Diekstra. Deze had zich schuldig ge maakt aan het overschrijven van andermans teksten in enkele van zijn zelfhulpboeken. Plagiaat is geen ontslaggrond voor een amb tenaar. Onder druk van de universiteit, die een onderzoekscommissie van twee hoogle raren had gezet op de aanhoudende beschul digingen in de media, nam Diekstra zelf ont slag. Zijn carrière was ten einde, zonder dat er een rechter aan te pas kwam. In arbeidsovereenkomsten van universitei ten zijn geen bepalingen opgenomen over wetenschappelijk wangedrag van personeel en mogelijke sancties daarop. Ook ontbreken regels als het gaat om titels die door bedrog verkregen zijn. Een frauderende doctorandus of doctor raakt zijn titel niet meer kwijt. Veel hebben de universiteiten niet geleerd van alle commotieNog steeds is er in Neder land geen instantie waartoe benadeelden zich kunnen wenden met klachten over weten schappelijk bedrog. Na Buck en Diekstra zijn de universiteiten snel weer overgegaan tot de orde van de dag. CAROLINE VAN OVERBEEKE Iden lijke n de 5 ofd- :ent. t re- 121 197 ïees- Al- r, zo lp in ïees- 1 iibos ook voor j Ubli- met I rum) 1 in de on- Doh- antal 1 2t U kwe- i her- pm- E ni- pers nees- CAO n het rde naar ge- roek- nder zich de ordat jinig or de [eert t, ge- hags aken. jaar beta- chrij- ten- ns al- De wetenschap is een mannenwereld waarin de vrouw een eenzame positie inneemt. Op de foto ethica He- leen Dupuis temidden van haar Leidse collega's. foto archief meent Portegijs. Zoals de kwestie van deeltijd. Bij benoemingen wordt gekeken naar het aantal publicaties dat een wetenschap per op zijn of haar naam heeft staan. Daarnaast telt het aantal bijgewoonde congressen in het buitenland mee. Wie in deeltijd werkt, scoort doorgaans lager. En het zijn meestal vrouwen die minder uren werken. Ook stoort het Portegijs dat veel benoemin gen tot stand komen door vriend-- jespolitiek. Gemiddeld is slechts een van de vijf bevorderde we tenschappers via een open solli citatie op zijn post terecht geko men. Volgens Noordenbos zijn vrou wen aan een enorme inhaalrace bezig. „Drie eeuwen lang waren er helemaal geen vrouwelijke stu denten, nu ligt de verhouding met mannen vrijwel gelijk. Lange tijd was promoveren voor vrou wen een enorme stap, maar ook dat trekt bij. Maar nu ze zo ver zijn, moeten de universiteiten in krimpen. De top zit vol, er zijn weinig vacatures en er is behoor lijk wat concurrentie. Maar dat geldt ook voor de generatie jon gere mannen." Toch valt er rondom het verkrij gen van subsidie voor onderzoek nog wel het een en ander te ver beteren, vindt Noordenbos. „De aanvraag kan alleen worden inge diend door hoogleraren of hoofd docenten, en dat zijn voorname lijk mannen. Er zouden meer vrouwen in de beoordelingscom missies moeten zitten, die letten vaak op andere aspecten. Boven dien gaat het meeste geld naar natuurkundige onderzoeken, ter wijl meisjes als ze gaan studeren vaker kiezen voor sociale weten schappen. Een belangrijk pro bleem is dat promotie-onderzoek valt in de periode waarin vrou wen kinderen kunnen krijgen, tussen 20 en 40 jaar. En je moet je onderzoeksvoorstel vóór je veer tigste indienen. Met aantoonbaar zorgverlof zou je die limiet moe ten kunnen optrekken tot na de vruchtbare periode." 0NN0 HAVERMANS Het beeld van een uitvinder: een ver wilderde haardos, een gezicht eron der met priemende ogen dat ver stoord opkijkt van een werkbank vol schroefjes en draadjes. Achter het huis een vervallen schuur die uitpuilt van de machines en halfvoltooide ro bots, waar zich 's nachts explosies voordoen. Met een uitvinder kan het twee kanten op, lijkt het: óf zijn vin ding gaat de hele wereld over of geen hond ziet er ooit wat in. Een miskend uitvinder, dat is iemand die met ge bogen rug over straat loopt, in zich zelf mompelt en plotseling uitvalt naar voorbijgangers. Neem nou Spencer Silver. Hij vond lijm uit die niet plakt. Anderen gingen ermee aan de haal om miljarden te pakken en Silver werkt nog steeds op hetzelfde anonieme laboratorium. De lijm, die Silver verkreeg door wat be kende componenten door elkaar te mengen maar in een ongebruikelijke verhouding, vormde de basis van de Post-it briefjes zoals die nu op elk kantoor ter wereld aan muren, bu reau's en beeldschermen kleven. Gele papiertjes die zich net zo makkelijk laten opplakken als verwijderen en die geen vlekken achterlaten, en dat allemaal dankzij een lijmsoort die net even wat minder plakvermogen heeft. Geweldig, maar niemand die Silver's naam kent. Wie oude nummers van Scientific American doorbladert, ziet dat vooral aan het einde van de vorige eeuw een enorme 'uitvinddrift' heerste. Ieder een leek bezeten door de nieuwe mo gelijkheden en de nieuwe technieken. Alles was mogelijk. X-stralen gingen dwars door mensen heen, waaghal zen met ingewikkelde vliegmachines stortten zich van heuvels. Met een naald die een wasrol aftastte toonde Edison zijn toeschouwers een spre kende machine. De elektrische stoel, de telefoon, de gloeilamp, de roltrap, allemaal uitvindingen die ruim hon derd jaar geleden het licht zagen. Maar niet alle bedenksels waren even geniaal. Augustin Lajarrige ontwierp een sprieterig apparaat dat automatisch bladmuziek op de piano omslaat. Hef heeft het niet gehaald. Doktor Varlot ontwikkelde een machine die licha men van gestorvenen kon inpakken en inblikken in een tweede huid van metaal om ze voor de eeuwigheid te conserveren. Hoewel het resultaat 'bijzonder fraai, sterk en duurzaam' was, is het van toepassing niet geko men. Alfred Speer ontwierp bewegen de trottoirs, een idee dat later nog vaak uit de kast is gehaald, maar altijd weer schouderophalend opzij gelegd. Althans voor gebruik in de stad, 'want op luchthavens zijn de horizontale roltrappen weer wél bruikbaar. De bewegende trottoirs van Speer ken den zelfs drie rijstroken met een snel heid van 5, 10 en 15 kilometer per uur, zodat je kon overstappen naar een snellere band als je meer haast had. Andere uitvindingen hadden in deze tijd misschien meer succes opgele verd. Ingenieur Carron zag in de net voltooide Eiffeltoren mogelijkheden om mensen voor 20 franc ongekende sensaties te doen ondergaan. Vanaf de top konden liefhebbers plaatsne men in een metalen torpedo, die van 300 meter hoogte werd losgelaten om in te slaan in een trechtervormig bas sin. Ook tegenwoordig zijn er uitvin ders die tevergeefs leuren met hun maaksels. De uitvinder Deadalus pro beerde een democratische bus te in troduceren, waar elke inzittende een stuurtje voor zich heeft en invloed op de koers kan uitoefenen door munt geld in een gleuf te werpen. Hoe meer geld, hoe zwaarder zijn stuur- bewegingen worden meegenomen in de daadwerkelijke koers van de bus. Misschien komt het er nog wel eens van - als iemand tenminste nog iets uitvindt dat slaande ruzie tussen de inzittenden voorkomt. SILVAN SCHOONHOVEN Wiskunde is zo'n vak dat je moet liggen. De een vind het allemaal heel simpel, de ander gruwt al bij het noemen van de naam Pythagoras. Hoe zat het ook al weer? a2+b2=c2. Alle driehoeken met een rechte hoek (90 graden) hebben gemeen dat het kwadraat van de lengte van de langste zijde gelijk is aan de som (optel len) van de kwadraten van de twee andere zijden. Bent u er nog? Om het na te rekenen, moet u maar eens zo'n recht hoekige driehoek tekenen, Wanneer u daarna aan el ke rechte iijde een vierkant tekent, zult u zien dat de twee kleinere vierkantjes samen dezelfde afmeting hebben als het grote vierkant. Maar hoe zit het nou met de cijfertjes die u moet in vullen in die mooie formule? Laten we het simpel hou den en stellen dat beide korte zijden een centimeter lang zijn. Dan krijg je dus 1x1 1x1 Ja en daar staan we dan. De uitkomst is 2, dat ziet een kind. Maar wat is de wortel van 2, ik bedoel: welk getal kun je met zichzelf vermenigvuldigen om 2 te krijgen? Al bij dit simpele rekensommetje moeten we concluderen dat het hier om een zogeheten 'onmeetbaar' ofirra tioneel' getal gaat. Kijk, daar begint bij velen de erger nis. Leuk hè, wiskunde. En dan wilde Pythagoras ons ook nog laten geloven in reïncarnatie en dat het eten van bonen gevaarlijk is. 0NN0 HAVERMANS 1900: De grondlegger van de psycho-ana lyse, Sigmund Freud, publiceert 'Die Traum- deutung'. In hetzelfde jaar verklaart Max Planck het stralingsgedrag van een zwart li chaam, waarmee hij de basis legt voor de kwantummechanica, wat de natuurkunde andermaal op zijn kop zal zetten. Gugliemo Marconi experimenteert met ra dio. Vijfentwintig jaar later beginnen de proeven met beeld: televisie. Graaf Ferdinand von Zeppelin laat zijn eer ste luchtschip vliegen. In de Eerste Wereld oorlog speelden zeppelins een grote rol. 1901: De eerste stofzuiger is zo groot dat-ie met paard en wagen moet worden ver voerd. 1903: De eerste 'lange' vlucht (260 meter) van een gemotoriseerd vliegtuig, van Wil bur en Orville Wright. 1905: Het 'annus mirabilis' van Albert Ein stein (1879-1955), die met zijn experimen ten het bestaan van atomen en moleculen aantoont en onsterfelijk wordt met de rela tiviteitstheorie: E=mc2. Hogere wiskunde, die heel oneerbiedig te versimpelen is tot de vaststelling dat de dingen er vanuit verschil lende standpunten ook verschillend uitzien. Ruimte en tijd zijn niet overal hetzelfde. Wanneer het bewijs tijdens de zonsverduis tering van november 1919 wordt geleverd, is dat voorpaginanieuws en Einstein een be roemdheid. 1908: Alfred Binet herziet zijn zwakzinni gentest en de IQ-test is geboren. 1923: Edwin Hubble vindt met behulp van de dan sterkste telescoop ter wereld, in Zuid-Californië, duizenden nieuwe melk wegstelsels en legt zo de basis voor de he dendaagse kosmologie. In 1999 nemen Leidse sterrenkundigen in Chili de grootste spiegeltelescoop in gebruik. 1936: Hans Seyle benoemt in 'Nature' een nieuw ziektebeeld: stress. 1938: Otto Hahn ontdekt het effect van kernsplitsing: een enorme hoeveelheid energie komt vrij. Achtenveertig jaar later ontploft de kerncentrale van Tsjernobyl. 1940: Ontdekking penicilline door Alexan der Fleming. Laszlo Biro vindt de ballpoint uit. 1945: 'We wisten dat de wereld nooit meer dezelfde zou zijn', zegt Robert Oppenhei- mer na de geslaagde proefexplosie van de eerste atoombom. 1946: Ontwikkeling van de moderne com puter door John von Neumann. 1953: Francis Crick en James Watson ontra felen de structuur van het DNA. Hierop voortburdurend begint Frederick Sanger in 1955 met het in kaart brengen van het 'hu man genome project', de genetische code van de mens. Sanger krijgt twee keer de Nobelprijs voor chemie. 1956: De anticonceptiepil komt in de VS op de markt. 1961: Joeri Gagarin maakt de eerste be mande ruimtevlucht. Het hondje Leika was hem voorgegaan. 1969: 'Een kleine stap voor een man, maar een grote sprong voor de mensheid', zegt Neil Armstrong als hij voet zet op de maan 1978: De eerste reageerbuisbaby ter wereld heet Louise Brown. 1996: Dolly is het eerste gekloonde schaap 1999: Miljoenen Europeanen ondergaan de zonsverduistering als een dagje uit. calculer eeuwen n weten rzoeksr doo i een on to< r ie leidt t t alleen :r daar ïand da derzoek ASA. Wi geldt dat he natuur ie, de i veel w waars ch omst pl mid noethet De Leid nog met en n zij tot d Europa, n.) Maa Is de on< ar onderlijk tw door hi er en de o 'st< o et] verl aantri F ven, hoe ;r studen al daal erwijs de iversiteit. de laatste jaren flink in. twee jaar geleden als eerste ïr enige - Nederlandse uni- nieuw onderwijssysteem :ste jaar in, dat duidelijk erpt: meer eerstejaars sla- t jaar voor hun propedeuse, den als enige Nederlandse Honours Programme. Dit ima' is een heel nieuwe ma-' lopen, bedoeld voor uit- collegeserie binnen dit pro- at uit twaalf bijeenkom- kleine groep zeer goede iarbij iedere keer een ande- wordt uitgenodigd. Deze zijn allemaal internationaal in hun vakgebied, en ze altijd uit het buitenland, vorm van onderwijs sluit al de id heel aardig aan op het geschetste toe komstscenario. Hoe onderwijs en weten schap er in de toekomst echt uitzien, we ten we niet, kunnen we ook niet weten. Maar wat we wel weten is dat er altijd be hoefte zal blijven aan goed universitair onderwijs. Wie daarin investeert, zit altijd DINI H0GENELST De auteur is wetenschapsvoorlichter bij de Universiteit Leiden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 47