BOX MAN Spellenmakers in de problemen Compaq bevestigt koppositie met instapmodel in Nijmegen Multi Media HoreóTPIaza US OPEN Gluren naar monsters, ooievaars en Jezus via de webcam j[DAG 4 SEPTEMBER 1999 subtiel mogelijk, want als de Duitsers de aanwezigheid van de commando's ontdekken en alarm slaan is het meestal snel gedaan met 'Force Ten from Navarone'. Dierentuin De missies spreken zeer tot de verbeelding. Een paar luchtaf- weerkanonnen opblazen op het eiland Guernsey is nog te over zien, maar een Duitse kolonel ontvoeren vlak voor het hoofd kwartier van Hitler of een ge vangene bevrijden uit de die rentuin van Belgrado vraagt toch wel om een uiterste krachtsinspanning. Erg mooi is de missie waarin het prototype van een Duits straalvliegtuig moet worden vernietigd. Hier tref je onder meer de Messer- schmidt 163 aan, e^en vliegtuig dat vooral een groot gevaar was voor de arme Duitse piloot om dat het vaak uit zichzelf al ont plofte. Dat vliegtuig kun je dus eigenlijk gewoon links laten lig gen. Maar ook de Heinkel Volksjager, een vliegtuig dat een groot gevaar had kunnen bete kenen voor de geallieerde luchtmacht als de Duitsers de kans hadden gekregen om het te produceren tref je hier aan. De missie waarbij je een ge avanceerde maar onontplofte Duitse bom moet meenemen voor de geleerden thuis lijkt vooral op een zelfmoordactie. Commandos is vaak meer een puzzel- dan een actiespel. De kunst is om de Duitsers, die overigens heel goed opletten, dusdanig af te leiden dat je je missie kunt uitvoeren. Timing .is in dit spel verder van het grootste belang. Wie het eerste deel van Commandos goed vond kan niet om deze aanvul ling, die overigens op zichzelf staat, heen. Al was het alleen maar vanwege die mooie ge bouwen in het Nijmegen van 55 jaar geleden. Min. Systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 80 gulden. Beschikbaar ge steld door Eidos/Grip Communi cations. l'cijnputerspel dat zich in I gen afspeelt is een abso- vr Jdzaamheid. Wie wil duinen in het Nijmegen aan de vooravond inhevrijding van Neder- j gbet derhalve een goede iet 'Commando's, bey- call of duty' van uitge- ullos. Al was het alleen in de geallieerden een s0|ke helpen door belang- cumenten over het op i zijnde Ardennenoffen- ielen van een Duitse of- tesepat je daarvoor de hulp L» Nederlandse prostituee ebt, die de man in een moet verleiden en aflei- de pret niet drukken. idós, beyond the call is het vervolg op 'Com- behind enemy lines' Spaanse softwarehuis idios. Het eerste deel van de beste spellen Het tweede deel biedt leer van hetzelfde in iuwe missies. Dit lijkt iperkt, aangezien het :el twintig missies iaar de nieuwe op zijn zo moelijk dat je :n tijdje mee bezig iderom gaat de speler met de commandos m, James, Frenchy, en Sir Francis om die terlijke Duitsers te ver- Deze 'dirty six' heb- maal zo hun speciali- ls het opblazen van ge- het geruisloos uitscha- n schildwachten en ce. Commando's is zo jtekend dat je haast zou dat je een missie moet in. Dat moet allemaal zo VAN DER NAT Thuiskopieerders zorgen voor flinke daling van verkoop PAUL HOUKES Gèk worden ze ervan, de ma kers van spelsoftware voor de pc en voor spelcomputers. Bin nen een paar weken nadat een populair spelprogramma op de markt is gebracht, is het aantal kopieën daarvan zo groot, dat de aanvankelijk zeer goede ver koop een scherpe daling ver toont. De omlooptijd van suc cesvolle games, de periode waarin aan het spel wordt ver diend, wordt daardoor steeds korter. Het is vooral de invloed van de kleine thuiskopieerder die zich hier doet gelden. In vrijwel alle gevallen gaat het om jongeren, die voor hun kameraden op school op hun cd-writer wel even een kopietje willen ma ken. Op het schoolplein wordt het programma dan verhandeld voor een schijntje van de prijs in de winkel. Europees marketingmanager Björn Joos van Infogrames Be nelux, één van de grootste dis tributeurs van spelsoftware, merkt het goed aan de verkoop cijfers. „Je kunt precies zien wat er gebeurt als je spellen verge lijk die voorzien zijn van een beveiligingscode met spellen die zo'n voorziening niet heb ben. Beveiligde spellen verko pen veel langer. Bij cd-roms zonder zo'n codering worden in de eerste weken vaak grote aantallen verkocht, maar dat valt direct daarna sterk terug." De anti-kopieerbeveiliging biedt overigens geen enkele ga rantie tegen het illegale kopië ren. Het wordt alleen voor de thuiskopieerders wat lastiger. Professionals hebben door gaans geen moeite met het kra ken van de beveiliging. Op het ^internet zijn veel aanwijzingen te vinden hoe je de codering van een bepaald spelprogram ma kunt omzeilen. Cd of cd-rom in de ene lade, een leeg schijfje in de ander en klaar is Kees. foto gpd Spellenmakers gaan er dan ook steeds vaker toe over om hun producten met meerdere me thoden tegelijkertijd te beveili gen. Zo wordt geprobeerd om het kopiëren onmogelijk te ma ken door de bestanden op de cd-rom extreem groot te ma ken. Daar verslikt de cd-writer zich in. Dat het illegaal kopiëren de spuigaten uitloopt blijkt ook uit onderzoek van Blauw New Me dia Consulting, dat elk half jaar de markt in kaart brengt. Voor het eerst deed Blauw ook on derzoek naar het kopieerge drag. Eén van de meest opmer kelijke uitkomsten was dat con sumenten in 1998 meef lege cd- recordable schijfjes kochten dan originele computergames. Ook gaf ruim de helft van de ondervraagde consumenten toe wel eens een gekopieerde cd- rom te krijgen of te kopen. Blauw denkt dat de afvlakking van de s'oftware-verkoop voor een belangrijk deel komt dooi de kopieerpraktijken. In de eer ste zes maanden van 1998 groeide de markt van spelsoft ware nog met 41 procent; in de tweede helft van het jaar was die groei nog maar veertien procent. In diezelfde periode steeg het aantal verkochte cd- (re)writers juist zeer sterk. Het maken van een kopie van een spel op cd-rom is niet moeilijk. Al vanaf een paar hon derd gulden kan de cd-romspe- ler in de pc worden vervangen door een exemplaar dat niet al leen gegevens kan inlezen, maar ook data kan wegschrij ven ('branden') op een daar voor geschikt schijfje. Nog mak kelijker wordt het kopiëren als er tegelijkertijd een cd-romspe- ler en een cd-rom (re)writer in de pc zitten. Het ligt voor de hand dat het dus vooral de spelsoftware voor de pc is die wordt gekopieerd. Spelcomputers De laatste maanden hebben echter ook de producenten van software voor de spelcompu ters als Nintendo 64 en vooral Sony Playstation veel last van de kopieerterreur. De Playstati on heeft een chip die ervoor zorgt dat een illegaal gekopieer de cd-rom wordt geweigerd. Het is echter een publiek ge heim dat deze chip tegen mini male kosten kan worden ver vangen door een ander exem plaar. Wie handig is met de sol deerbout doet dat zelf. Na deze verbouwing slikt de Playstation geduldig alle kopietjes. Woordvoerder Jan Faber van Columbia Tristar, het bedrijf van Sony dat veel spelprogram- ma's voor de Playstation uit brengt, zegt dat erg moeilijk is uit te rekenen hoeveel omzet dat voor de softwaremakers scheelt. „Er zijn wel schattin gen, maar je kunt nooit exact bepalen hoeveel omzet je er door mist. Dat het gaat om een heel groot bedrag, daar is ieder een het over eens." Dat ook de Playstation-software massaal wordt gekopieerd is volgens Faber deels een gevolg van de populariteit van het ap paraat. „Het heeft te maken met een bepaalde beeldvor ming, met een trend: de Playstation is onder jongeren cool, van deze tijd. Iedereen wil het laatste spel hebben. Dat is mooi, maar ze mogen natuur lijk niet zomaar worden gekopi eerd." Het wordt hoog tijd voor een bewustwordingscampagne in de richting van het publiek, vindt Björn Joos van Info grames. „Daar starten we bin nenkort mee, om mensen dui delijk te maken welke schade door dit soort praktijken wordt aangericht. In de ontwikkeling van een nieuw, groot spelpro gramma worden vaak miljoe nen guldens geïnvesteerd. Als zo'n spel binnen enkele weken vrijwel stilvalt vanwege het gro te aantal kopieën, dan komt zo'n investering er nooit meer uit. Op den duur wordt het dus onmogelijk om nog zulke games te ontwikkelen." Een wekelijkse rubriek waarin een aantal websites wordt be licht dat nieuw of origineel is, dan wel inspeelt op de actuali teit. Een dag niet gelachen, is een dag niet geleefd, wordt nog wei eens beweerd. Wie het daarmee eens is en elk risico wil vermij den kan zich aanmelden bij de site van moppen.nl, waar je kunt bepalen hoe vaak per dag je om een grap wilt lachen. Wil je vier moppen per dag of op dinsdag en donderdag twee stuks? Verschoond blijven van schunnige moppen of juist niet? Het kan allemaal. www.moppen.nl/emop.php3 Het verkopen van allerlei arti kelen via het internet neemt hand over hand toe. Vooral boeken, cd's en cd-roms zijn populair in de talloze internet winkels. Sinds vorige week is Nederland er weer eentje rijker. Boxman is de naam, aange naam. Geen kleine jongen, want het bedrijf had voor de in troductie in Nederland al vesti gingen in zeven andere Europe se landen. Cd's, video's en spel len zijn de voornaamste koop waar. Bij online kopen is een prijsvergelijkend onderzoek overigens wel op zijn plaats. www.boxman.nl Liefhebbers van eten, drinken en slapen (in welke volgorde dan ook) worden een aardig stukje wijzer door een bezoek aan een nieuwe horecasite. Op de mooi in flash opgemaakte si te van horecaplaza zijn honder den horecabedrijven opgeno men met alle bijzonderheden. De site heeft daarnaast een uit gebreid deel voor de vakwereld. www.horecaplaza.nl Ondanks de afwezigheid van ti telverdediger Patrick Rafter en superster Pete Sampras is de US Open natuurlijk nog altijd een tennistoernooi dat de moeite van het volgen meer dan waard is. Dat kan natuur lijk via de televisie, maar vooral ook via het internet. Heel veel sites besteden er veel aandacht aan, vooral die van de diverse Amerikaanse nieuwskanalen. De mooiste is en blijft echter die van de organisatie zelf. www.usopen.org Voor sommigen is en blijft een poging het rijbewijs te halen een gebed zonder einde. Tallo ze lessen, vele keren examen doen en nog dat begeerde pa piertje niet te pakken krijgen. Het volgen van veel rijlessen is bovendien een dure grap. 'Droogoefenen' via de zeer ver zorgde website van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen is misschien een oplossing. En bent u dan geslaagd, dan krijgt u misschien een een ken nis wel zo'n leuke elektronische kaart via de site van het CBR. www.cbr.nl Steeds vaker kunnen internetgebrui kers 'live' getuige zijn van gebeurtenis sen, waar ook ter wereld. De webca mera raakt steeds meer ingeburgerd, al komen veel eigenaars er niet veel ver der mee dan het vertonen van zichzelf, starend naar het beeldscherm. Het aantal toepassingen blijkt echter ein deloos, zoals duidelijk wordt uit on derstaande greep uit vele variaties. NESSIECAM Wie op zoek wil naar het Monster van Loch Ness hoeft de deur niet meer uit. Loch Ness Live heeft op diverse plaat sen langs het Schotse meer webcame ra's neergezet, die live een voortdu rend wisselend beeld van het water vertonen. Een Amerikaans paar uit Galvestone in Texas is er van overtuigd dat ze op die manier op 5 juni op de eigen computer een glimp van 'Nessie' heeft opgevangen. De website toont een niet volstrekt overtuigende vergro ting (1). Probeer het monster zelf te ontdekken via de NessieCam (2). Meer informatie over het mysterieuze meer op een andere website, 'The Legend of Nessie (3). www.lochness.scotland.net/sigh- tings.htm www.lochness.scotland.net/camera.htm www.nessie.co.uk/index.html WEDDINGCAM Wie plotseling of na eindeloos aarze len de gok van het huwelijk wil wagen, kan terecht in Las Vegas. De Ameri kaanse gokstad telt bijna 90 trouwka- pelletjes, die voor het overgrote deel 24 uur per dag en zeven dagen per week geopend zijn. Vorig jaar traden er volgens de eigen gegevens 108.717 mensen in het huwelijk, wat merk waardig is, want dat is geen even ge tal... Eén van die trouwgelegenheden is de Little White Capel. Michael Jordan, Ju dy Garland, Frank Sinatra en Bruce Willis/Demi Moore wisselden hier hun ringen. Er is een webcamera geïnstal leerd, zodat de hele wereld via internet vrijwel rechtstreeks getuige kan zijn van de korte plechtigheid (6). Er is top drukte op zaterdag en zondag: de trouwlustigen wisselen elkaar dan om de vijf a zes minuten af. Hou wel reke ning met het tijdsverschil. In Las Vegas is het negen uur vroeger dan hier, dus om zes uur 's avonds is het daar pas negen uur in de ochtend en 's mor gens is het er niet meestal echt druk. www.discovery.com/cams/wedding/we dding.html OOIEVAARCAM Eind augustus vertrekken de drie jon gen van een ooievaarspaar uit Oosten rijk naar Afrika. De ouderen volgen en kele weken later. Sinds beide ouders het nest in het reservaat Marschegg bij de Tsjechische grens betrokken, 50 km van Wenen, kan de wereld al getuigen van de lotgevallen van de familie. Op de website (7) zijn ook archieffoto's en zelfs een live video te bewonderen. www.wwf.at/stoerche/storch_live.html TAXI CAM Het lijkt wel altijd een vrolijke boel in de taxi van Jon Barnes in Aspen in de Amerikaanse staat Colorado. Z'n wa gen hangt vol serpentines en vrolijk knipperende lichtjes. Clint Eastwood, Ringo Starr, Bob Dole en Thomas Gottschalk reden mee. Iedereen kan getuige zijn van de pret, want via een webcam zet Barnes elke dag een paar foto's op het internet (8). Een mailtje sturen kan ook. www.ultimatetaxi.com/taxinow.htm CRUISECAM Voor de meeste mensen is het een on bereikbare droom: een cruise over de Oceanen. Maar dankzij internet is het nu mogelijk om lange zeereizen (mee) te maken. De Amerikaanse maat schappij Princess Cruise Tours uit Los Angeles voert excursies uit naar bestemmingen als Alaska, Hawaii, Mexico, het Caribisch gebied, Europa en soms rond de wereld. Acht van zijn schepen hebben een webcam aan boord. De foto's worden via de satel liet verzonden en elke zestig seconden vernieuwd, zodat ook de thuisblijvers 'live' (9) getuige kunnen zijn van de reis. www.grandprincess.com MESSIAHCAM Op de Olijfberg in Jeruzalem wacht een groep diepgelovige christenen op de wederkomst van lezus Christus, die volgens hen daar zal plaatsvinden en elk moment te verwachten is (10). Daystar Ministry ziet het als een op dracht om de wereld daar rechtstreeks getuige van te laten zijn en heeft er. daarom een webcamera geïnstalleerd, de MessiahCam. De foto (11) toont de muur rond de berg. www.olivetree.org/2nd.htm www.olivetree.org/webcam.htm n sj tszonfr weken na de grootste is em in Nederland heeft ktleider Compaq zijn eeicollectie onthuld. Het is logisch dat er onmid- ergelijkingen worden fhui tussen de Presario's ats y oploper en Clubs, Mill 's en Platiniums van )lger Packard Bell. Mis- tstreeflat via deskundige, ge- landiieercle tests technische Jen kunnen worden een eerste beschou- ingt niet veel onder- an het licht. Het lijkt stie van smaak, tenzij tiker het erg belangrijk t er bijvoorbeeld vier isluitingen op zitten q) in plaats van twee dat soort details, die 1 een kleine voorsprong :en g< neid zond prir arbeii :oek k lijken te geven. Met name dan bij de goedkoopste apparaten zijn de extra in detail net een tikkeltje beter. Wel of geen scrollmuis, 4 of 8 Mb videoge heugen, een iets grotere harde schijf, 32 of 64 Mb werkgeheu gen. Het zijn punten waarop Compaq een kleine voorsprong neemt op de concurrent. De verschillen zijn vooral zichtbaar bij het zogenoemde 'instapmo del', dat van beide merken voor 1.999 gulden in de winkel staat. Dat model is echter vooral be doeld voor eerste kopers en lichte gebruikers, die weinig of niets zullen merken van ge noemde verschillen. De duur dere modellen ontlopen elkaar nauwelijks. Compaq heeft in te genstelling tot Packerd Bell wèl beter ingespeeld op hetfeit dat veel mensen inmiddels ISDN gebruiken en dus weinig heb ben aan de ingebouwde mo- Eén van de nieuwe modellen van Compaq in het assotiment voor 2000. foto pr dem. Optioneel wordt een USB- ISDN adapter aangeboden, voor de adviesprijs van 259 gul den. Packard Bell verraste bij de pre sentatie met het aanbod van gratis internet voor de levens duur van de computer. Inmid dels wordt te hooi en te gras (bijna) gratis internettoegang aangeboden, maar Compaq doet daar (nog) niet aan mee. Wel wordt in samenwerking met Planet Internet 50 uur gra tis toegang gegeven en worden er goedkope abonnementen aangeboden. Het bedrijf heeft daartoe het CompaqNET in het leven geroepen, waarmee het in feite zal gaan optreden als een provider. Ongetwijfeld zal bin nen niet al te lange tijd ook gra tis internet worden aangebo den. Compaq kan namelijk moeilijk achterblijven bij anderen. Met enige bravour werd dan wel ge steld dat 'we geen boodschap hebben aan wat de concurren tie doet', maar de neus van Pinochio zou flink gaan groeien bij een dergelijke leugen. Maar Compaq vaart wèl een eigen koers en dat kan natuurlijk ook als je de grootste bent. Zoals bijvoorbeeld bij het software pakket dat wordt meegeleverd. Packard Bell zet alles er alvast op, terwijl de koper van een Presario het pakket voor het grootste deel moet bestellen. Bij elke computer krijgt de koper vier punten waarmee bepaalde software-titels kunnen worden aangeschaft. Daarvoor hoeft dat alleen 25 gulden verzendkosten te worden betaald, maar het voordeel is dat je zelf bepaalt wat er op de pc wordt geïnstal leerd en niet. Muis van Logitech zonder staart Het bureau ligt altijd vol. Des ondanks liggen verbindingska bels tussen de verschillende ap paraten die aan de pc hangen slechts zelden in de weg, omdat ze na aansluiting redelijk sim pel weg te werken zijn. Behalve de muis. Die vraagt uiteraard om beweging en niet zelden maakt zijn 'staart' ruzie met de andere zaken op het bureau. Nu is daar inmiddels een'serie producten voor in de handel, die dat probleem grandioos op lossen. De infrarood-muis werkt al prima, maar heeft als nadeel dat er altijd zichtcontact moet zijn tussen muis en 'ont vanger'. Een kopje koffie kan de communicatie al in de weg staan. De radiografische muis is dan de beste oplossing. Als eerste in een nieuwe serie radiografische producten is de ze maand door Logitech een nieuwe Cordless Mouseman Wheel op de markt gebracht. Drie knoppen en een scrollwiel annex drukknop telt het bijzon der goed in de hand liggende apparaatje. Die knoppen zijn natuurlijk naar eigen wens te programmeren middels de bij geleverde software. De plaatsen waar de hand de muis vastheeft zijn bekleed met speciaal zacht materiaal. De duimknop aan de zijkant geeft de RSI-gevoelige wijsvinger misschien nog wel het meeste rust als hij wordt af gesteld op dubbelklikken. De twee AAA-batterijtjes in de muis hebben volgens de fabri kant bij normaal gebruik een le vensduur van zes maanden tot een jaar. De adviesprijs be draagt 129 gulden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35