LÖTSCHENTAL 9 Toerisme In de voetsporen van onze voorouders GRAFOPSCHRIFT (2) Puinhellingen, sneeuwvelden en steile rotswanden in het 4 SEPTEMBER 1999 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN REI jüeTTTC'H tem Fietsroute Tussen Osnabrück en Bremen is onlangs een nieuwe beweg- wijzerde fietsroute in gebruik genomen, de Brückenwander- weg. Het ongeveer 150 kilometer lange parcours voert onder meer door drie grote natuurparken. Ook leidt het traject dicht langs de opgravingen van het slagveld waarop de Romeinen onder leiding van veldheer Varus in het jaar 9 na Christus een zware nederlaag leden. Utrecht Bij het Utrechts Bureau voor Toerisme verscheen kort geleden de pocket 'In 'n Out Utrecht'. Het boekje informeert de ge bruiker in zowel het Engels als het Nederlands over de moge lijkheden op het gebied van eten, drinken, uitgaan en slapen in en rondom de Domstad. Naast adressen en telefoonnum mers en dergelijke wordt onder meer ook aandacht besteed aan prijsniveau, sluitingstijden en eventuele aanwezige facili teiten. De gids kan worden aangevraagd bij het Utrechts Bu reau voor Toerisme, telefoon (030).296.77.77. Antiekroute De Streek VW Achterhoek heeft een brochure uitgegeven met daarin uitgebreide inlichtingen over twee door de Achterhoek leidende antiekroutes. De eerste, de 'Achterhoekse Antiek straat' loopt langs de Oude IJssel van Doesburg via Doetin- chem naar Gendringen en de tweede, 'De Graafschap' doet de omgeving van Zutphen en Lochem aan. Langs beide tra jecten zijn talrijke antiekzaken gevestigd, die zich - net als een aantal toeristische bedrijven - in de brochure uitgebreid presenteren. Het gidsje is verkrijgbaar bij de VW-kantoren in de Achterhoek en deelnemende ondernemingen. Chalet Data Bank Ook de komende maanden kunnen wintersporters die een chalet in de Franse Alpen willen huren, terecht bij de Chalet Data Bank Frankrijk op Internet. Op de vernieuwde, door het Frankrijk Huis verzorgde site (http://www.frankrijkhuis.nl) wordt onder meer via foto's informatie verstrekt over ongeveer 270 accommodaties en er kan worden geselecteerd op vier criteria: skigebied, dorp, aantal slaapkamers en aantal perso nen. Informatie: Het Frankrijk Huis in Haarlem, telefoon (023). 551.22.91. Skating-routes Bij de ANWB verscheen onlangs een viertal boekjes met daar in 15 skate-trajecten in en rondom respectievelijk Den Haag/Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Eindhoven/Den Bosch. Naast een routekaartje bevatten de brochures ook uit gebreide informatie over verkeersveiligheid en de toestand van het wegdek en dergelijke. De boekjes kosten 14,95 gul den per stuk en zijn verkrijgbaar bij alle ANWB-verkooppun- ten, de VW's, boekhandels en warenhuizen. FEITEN H CIJFERS it Lötschental in Wallis et niet mee met al die ndy activiteiten die tot )p in veel Zwitserse da- zijn doorgedrongen. 5t rubberboten door oomversnellingen ped- len, raften... het kan hier emaal niet. Net zo min i aan matrasvormige pa- ïhutes door het dal zwe- i. Laat staan dat je je i sporten zou kunnen gen als canyoning, rap hp, zorbing en bungy ïpen; op veel plaatsen de Alpen even normaal fonduen en racletten. ordat de sneeuw valt, is dal is een dorado voor wandelaar, de klimmer - vooruit - de fietser. De ens blijft hier nog met n(4de benen op de grond Zelfs bij het klettern jen steile rotswanden en 'rvolgens - het abseilen in contact met de Massatoerisme mt in dit deel van Wallis et voor. Er zijn veel pen- eleins, vakantiewoningen 3n! kleine campings alsme- Teen paar hotels. gen sieue J>rvolgen nl|ft Mi in rde. het Lötschental zijn 180 pmeter gemarkeerde indelpaden uitgezet ironder. eenvoudige pr het dal en een paar die lastige parkoersen hoge, besneeuwde eer informatie bi) vitserland Toerisme, österdam, telefoon _20).622.20.33. THEO VAN DER KAAL! Fel steken de besneeuwde bergpieken af tegen de staal blauwe hemel boven het Löt schental. In de verte stromen geluidloos zilveren watervallen langs kale rotswanden. Onder de boomgrens rijgen dennen en lariksen zich aaneen tot dicht- beboste hellingen. Beneden in het dal zindert de laatste zo merhitte en uitnodigend slin gert een keienpad omhoog in de richting van de koelere luchtlagen op grote hoogte. Korte broekenweer, denkt de lagelander optimistisch. Maar berggids André Henzen denkt daar anders over. Hij zag het meteen. Wij zijn geen doorgewinterde Idaute- raars. En daarom begint hij de tocht met een strenge instruc tie. Bergsteigen immers verschilt hemelsbreed van lopen op het vlakke Pieterpad. André: „Be denk dat prachtig weer in het hooggebergte in korte tijd kan omslaan. In smalle dalen met hoge bergtoppen is de horizon niet zichtbaar en een onbeteke nend wolkje kan de voorbode zijn van onweer met - zelfs in hartje zomer - hagel of sneeuw." Neem daarom onder alle om standigheden een rugzakje mee met daarin voldoende water en voedsel, regenkleding en een warme trui. Om twee redenen ziet André bovendien liever lan ge dan korte broeken. Die ge ven warmte bij slecht weer en beschermen de benen tegen scherpe rotspunten, doornen en gemene takken. Eer je het September. Misschien wel de mooiste periode om in de Alpen te gaan wandelen of te fietsen. De meeste toeristen zijn vertrokken en het weer is - zeggen de bewoners - standvastiger dan in alle andere maanden van het jaar. Ook in het Zwitserse Lötschental. Sjouwend op weg naar de gletsjer, omgeven door vierduizend meter hoge bergtoppen. Waar is de natuur indrukwekkender? weet, lig je languit na een stap op een losliggende kei. Stop daarom ook jodium en pleisters in de rugzak. Die strakblauwe lucht is heerlijk, maar de zon is op grote hoogte 'onbarmhartig door de sterkere uv-straling. Denk dus tevens aan een zon nebril, zonnebrandolie en een hoed of pet ter bescherming van het hoofd. Bij het lopen van niet uitgezette routes tenslotte zijn kaart, kompas en hoogte meter onontbeerlijk. Ongemerkt heeft de gids een kritische blik geworpen op de schoenen van het gezelschap. Het zal duidelijk zijn dat slip pers of molières niet in aan merking komen voor een klau- terpartij. Stevige wandel- of sportschoenen met profielzolen zijn geschikt voor een tocht door het dal. Wie omhoog wil moet puinhellingen, sneeuw velden en steile rotswanden overwinnen en dat kan alleen met bergschoenen. De zelfgesneden wandelstok is zo oud als de wereld, maar steeds populairder wordt het lopen met twee prikstokken. Van aluminium en verstelbaar; dus duur. Gids André loopt er zelf ook mee. Hij erkent het na deel dat ze de wandelaar teveel verwennen. Vergeet je ze bij een klim, dan voel je je ineens veel minder stabiel. André heeft het niet zo op al te grote monden van deelnemers onderweg. Zijn remedie is af doende. „Vooral aan het begin van de tocht klim je heel rus tig," zegt hij fijntjes, „Een goe de zelftest is lopen met je mond dicht. Zodra je mond open moet om meer adem te krijgen, ga je te hard. Nog een gouden regel: onderweg nooit de gids inhalen." Zijn toespraakje maakt indruk. Het gezelschap is gedurende de tocht opmerkelijk rustig en gedisciplineerd. In het Lötschental overheerst de stilte van indrukwekkende natuur. Het dal ligt op een hoogte van 1300 meter, gemar keerd door grimmige, eeuwig besneeuwde bergkammen van rond de 4000 meter hoogte als Aletschhorn, Bietschhorn en Breithorn. Zelfs het beeldmerk van de provincie Wallis, de ty pisch gekromde piek van de veel verder weg gelegen Matter- hom, is hier goed zichtbaar. Een zeer smalle asfaltweg slin gert vanaf Goppenstein langs de knusse dorpen Ferden, Kip- pel, Wiler en Blaften om dood te lopen bij Fafleralp. Daar wordt het dal nauwer en is het klimmen geblazen naar een be sneeuwde pas. Bovendien wringt zich hier een gletsjer tussen de bergwanden door. Typisch Zwitsers is dat op die plek een comfortabele herberg is gebouwd: de Anenhütte, die per helikopter wordt bevoor raad. Nu valt pas goed te zien hoe groot de schade is, die de lawi nes afgelopen winter hebben aangericht. De sneeuwmassa's hebben complete stukken bos van de berghellingen wegge vaagd. Forse bomen zijn als aanmaakhoutjes afgeknapt en de stammen, takken en meege- rolde stenen vormen chaoti sche puinhopen in het dal. Men is nog volop bezig het dode hout met helikopters weg te ha len. We sjouwen naar een hoogte van 2300 meter. Er ligt nog veel sneeuw, maar die is zo compact dat je er niet in wegzakt. Een steile rotswand is geschikt om een uurtje te oefenen in het klettern. Met handen en voeten omhoog zien te komen, geze kerd met een touw dat boven om een boom is geslagen en beneden stevig wordt vastge houden. Om te kunnen stijgen is elk richeltje en randje goud waard. Hier en daar is de wand bijna loodrecht dus altijd op drie punten aan de rots vast blijven houden en één hand of voet per keer verplaatsen. Daar bij nooit benen of armen langs elkaar kruisen. Soms sta je mi nuten hulpeloos te zoeken naar dat ene rotsknobbeltje dat je verder omhoog moet brengen. Zolang die collega beneden dat touw maar goed strak houdt, is er geen gevaar te duchten. Een maal boven is het abseilen langs het touw naar beneden de belo ning voor de moeizame klim. De gletsjer is nu heel dichtbij. Wat in de verte op een reusach tige ijsbaan lijkt is in werkelijk heid een woeste zee met hui zenhoge, bevroren golven. Aan de oppervlakte vuilwit, maar in de vervaarlijk diepe spleten wordt het ijs glanzend groen en blauw. Raadselachtig zijn de eenzame, gigantische keien, achtergebleven op hooggehou den presenteerbladen van ijs, de gletsjertafels. Het lopen op de ijsmassa ver eist extra maatregelen. Jassen aan, want het is op slag een stuk kouder en ieder wordt vastgeknoopt aan een lang touw. De gids tovert een pik houweel uit zijn rugzak en gaat voorop, treetjes hakkend in het ijs. Zo slingert het gezelschap langzaam maar zeker omhoog door een kille, dode, maar fas cinerende wereld van ijsheu- vels, graten, spleten, stenen, puin en smeltwater. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN 'Wandelen is ouder dan het oudste beroep', schreef Henk Raaf in het voorwoord van zijn in 1980 verschenen boekje 'Stappen'. Hij had ongetwijfeld gelijk, maar bijster in zwang was het maken van voettochten in die tijd nog niet. Wandelen was meer iets voor naar vlin ders zoekende natuurliefheb bers, kunstschilders en solda ten. En die laatsten deden het meestal ook nog tegen heug en meug. 'Stappen' echter bleek de prelude voor een ware rage. Duizenden immers, legden in middels het vermaarde Pieters- pad af en wie nog nooit een deel van het Lange Afstandspad nummer 5 richting Middelland se Zee heeft gelopen, telt nau welijks mee. In dat licht bezien is het eigen lijk vrij merkwaardig dat 'Sep tember - Wandelmaand' nog niet de klank heeft gekregen die bijvoorbeeld de Nationale l (mei) of Monumen tendag (dit jaar op 11 septem ber) zich inmiddels hebben verworven. En toch wordt het evenement nu al voor het vijfde achtereenvolgende jaar gehou den. Dit keer is 'Ontdek de On verharde Paden' als thema ge kozen. Achterliggende gedach te: onverharde paden - 'de voetsporen van onze voorou ders' - mogen nooit verdwijnen en daar ziet het in een flink aantal gevallen helaas wel naar uit. De initiatiefnemer van 'Sep tember-Wandelmaand', Ne mo, de vereniging van vrije wandelaars: 'Door de paden re gelmatig te bewandelen blijven ze toegankelijk en daardoor - hopen we - behouden.' Een samenwerkingsverband van 124 nationale en regionale organisaties stippelde, ver spreid over het hele land, 650 wandeltochten uit over 170 on verharde (en meestal ook onbe kende) paden. Aard, lengte en begin van de routes staan be schreven in een gratis krant ('Voetpaden Dagen') die telefo nisch kan worden opgevraagd op telefoonnummer (020J.681.70.13. Ook staan ze vermeld in de speciaal geopen de webiste op internet: www.pz.nl/wandelmaand. Routebeschrijvingen zijn bij de startpunten verkrijgbaar en er wordt alleen in de weekeinden 4/5,11/12, 18/19 en 25/26 sep tember gelopen. In veel geval len zijn ter begeleiding gidsen aanwezig van bijvoorbeeld de NJN en Staatsbosbeheer. Straattheater Daar zijn ze in heel Nederland sterk in: het laten herleven van oude tijden. Maar in Hattem doen ze er op maandag 6 sep tember nog een schepje bovenop. Middeleeuwen, minnestre- len en minnespelen. Van 14.00 tot 16.00 is er een doorlo pende poppenkastvoorstelling te zien en - lachen, gieren, brullen - de oeroude klucht 'Wubbe's kruistocht' wordt van 16.00 tot 20.00 uur ook maar weer eens voor het voetlicht gebracht. Informatie: telefoon (038).444.30.14. O M Met enige schroom bekende ik enkele weken terug op deze plek, dat ik een aan voyeurisme grenzende belangstelling aan de dag leg voor grafopschriften. Maar daarin sta ik - blijkt nu - niet alleen. De familie Hederik uit IJmuiden is met hetzelfde virus behept. Naar aanleiding van mijn stukje, kreeg ik tenminste een brief met daarin de neerslag van een bezoekje dat het gezin bracht aan het Museumfriedhof in Kramsach (Oostenrijk). Waar ze dus ook best weg weten met de 'laatste groet'. Wat bijvoorbeeld te denken van de volgende hartenkreet: 'Hier liegt begraben unser Organist Warum? Weil er gestorben ist Er lobte Gott zu allen Stunden Der Stein ist oben, und er liegt unten. Doet een beetje denken aan het vermaarde grafopschrift dat De Schoolmeester wrochtte voor zijn in de Oude Kerk van Delft begra ven collega]dichter Hubert Kornelisz. Poot: 'Hier ligt Poot/Hij is dood. Diezelfde locatie vormt overigens ook de laatste rustplaats van Piet Hein of- zoals hij voor deze gelegenheid met nietsontziende eer bied wordt genoemd - Petrus Heinius. De veroveraar van de zil vervloot wordt bedacht met een in het Latijn gesteld eerbetoon, dat in Nederland zijn weerga niet heeft en dat (vertaald) als volgt be gint: 'Rouwt Gij Verenigde Nederlanden om het verlies van de overlede ne, wiens glorierijke verdiensten niet zullen toestaan sterfelijk te blijven...' en dat uiteindelijk finisht met de woorden, als een moderne Argonaut uit het nieuwe Colchis van de Nieuwe Wereld z heeft hij het Gouden Vlies van Spanje niet naar Griekenland maar naar de Verenigde Nederlanden gebracht. Een weergaloze daad.' Veel meer onder de indruk was ik van de grafsteen van Vincent van Gogh in Auvers- -sur-Oise: 'lei repose Vincent van Gogh, 1853 - 1890'. maar fascinerende gletsjeiVvereld. FOTO FREMDENVERKEHRSAMBT LÖTSCHENTAL

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27