an der Zwaan wil eer sfeer bij UVS 'Trigon wordt nu serieus genomen' Sport DEPROGNOSE De Danaïden begint vol vertrouwen aan klus in eerste klasse moet bij mij geen druk achter zitten' Langeraar weer in routeschema AC 4 SEPTEMBER 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-f I, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 isomslag moet vruchten gaan afwerpen hl v >»ft een prima seizoensvoorbereiding achter de "ler leiding van Paul van der Zwaan, die de club aar overnam van Wim van Zwam, regen de Lei- het ene na het andere fraaie resultaat aan el- ix-2 kreeg met 5-3 op de broek en ook Quick ■1) en Ter Leede (2-0) verloren van UVS. Toch temming op de Kikkerpolder als niet meer dan 3 optimistisch worden beschreven. Dat heeft inen, maakt doelman Dave de Heiden duidelijk, jn voor de competitie nog op nul punten en een fat geleden versloegen we voor het seizoen ook tvcdereen, maar we degradeerden wel." 'e'AR[ J<het dit jaar zeker niet ënkt De Heiden, die .siders al lang in het voetbal had moeten zaterdag-hoofdklas- en blijkbaar ook te- niaar zijn handteke- r De Heiden is een pooit aan de orde ge- 13 nt: „Er is nog nooit geweest die belang- pr me had." Deze zomer bleven de meeste spelers UVS trouw. Alleen lin kermiddenvelder Jack Hons- beek vertrok naar Ter Leede, maar voor hem is in Wouter Verhey (Sparta-2) een prima vervanger gevonden. Van der Zwaan, die vorig jaar RCL train de, interesseerde verder nog 'verloren zoon' Raymond Ben- nekers (Ajax-zaterdag), Pieter Hazenoot (WSB) en Menno Ooyendijk voor UVS. Van der Zwaan: „Ik heb kunnen profite- Voorspelling Paul van der Zwaan Klassering vorig jaar: tiende Kampioen: Interesseert me niet, als het geen UVS is Outsider Alle nieuwkomers Klassering kómend jaar Topvijf Degradant: Geen idee, heb ik me niet in verdiept Voorspelling LD, eindklassering: Zevende ren van de beleidsomslag bij de club, een ontwikkeling die al meerdere jaren aan de gang is. UVS wil zoveel mogelijk top gaan spelen en doet tegen woordig meer om spelers te be houden. Dat is deze keer uitste kend gelukt, want zoals altijd was er ook dit jaar veel belang stelling voor een aantal spelers. Ze zijn UVS'er gebleven en dat betekent dat ik komend jaar wel eens luxe-problemen kan krij gen. Ik heb zeventien spelers die allemaal goed genoeg voor het eerste zijn." De Leiderdorpse oefenmees- ter achtte de tijd dan ook rijp om in zijn ploeg de accenten wat meer naar voren te leggen. UVS mag niet meer met de kont in het eigen strafschopgebied spelen en loeren op fouten van de tegenstander. „UVS heeft in de voorbije jaren te maken ge had met extreme blessuregol- ven en kwam vaak niet lekker uit de competitiestart. Van Zwam koos noodgedwongen vaak voor zekerheid. Met kunst- en vliegwerk heeft hij UVS behouden voor de hoofd klasse. Doordat Wim veel spe lers uit het tweede en uit de jeugd met het eerste heeft moe ten laten meespelen, lopen er nu wel veel jongens met hoofd klasse-ervaring op de Kikker polder rond. Dat is voor mij een groot voordeel." Het is de bedoeling dat UVS bij balverlies de ruimte kleiner gaat maken. Spitsen gaan meer druk zetten op hun tegenstan der en het middenveld en de verdediging zullen kort daar achter gaan opereren. Een sys teem met risico's dat veel vraagt van het team. „Alles staat of valt bij rendement, daar kun nen we kort over zijn. Zoals we spelen kost veel kracht en dat kun je makkelijker opbrengen wanneer er resultaat is. Als je één conclusie uit de oefencam- Spits Walter de Kievit is een van de steunpilaren in de brede UVS-selectie. foto dick hogewoning pagne mag trekken, is dat dat de spelers de afspraken goed uitvoeren. Het herkennen van de situatie gaat goed, ze nemen de juiste beslissingen en in het veld loopt men elkaar goed te coachen. Dat is een teken dat ze heel bewust lopen te voet ballen. Het gaat allemaal cres cendo en er is vertrouwen. Dat is ook een gevolg van de speel wijze. Als je initiatief neemt kun je beter het zelfvertrouwen op pakken" „Maar. Wat gebeurt er bij te genslag, hoe reageren de spe lers als we een keer een fikkie krijgen? Die antwoorden krijg je alleen in de competitie. Je zal begrijpen dat de hele club blij is dat we morgen eindelijk echt beginnen. Het is leuk om te merken dat veel mensen bin nen de vereniging erg be nieuwd zijn hoe het dit jaar zal gaan. Ik hoop dat we in staat zijn om het duffe Kikkerpol der-sfeertje op zondagmiddag een beetje leven in kunnen bla zen. Als het lekker bij ons loopt, lukt het om de mensen naar ons te lokken. Het Leidse UVS- -gevoel moet terugkomen." Leidenaars behoren tot select gezelschap KORFBAL MICHEL VAN GENT Sporting Trigon begint al aardig mee te tellen in de nationale korfbaltop. De Leidse ploeg be hoort tegenwoordig tot het se lecte gezelschap van twaalf clubs, dat zowel op het veld als in de zaal in de hoofdklasse speelt. „Wij werden in de voor bereiding bekeken door spelers van Nic., omdat zij de eerste wedstrijd tegen ons moeten spelen. Dat betekent dat ze je serieus nemen. Je wint in de voorbereiding ook niet voor niets tegen DOS'46, terwijl wij niet eens op volle sterkte speel den. Niemand zal ons straks onderschatten, maar er zijn een heleboel ploegen die ons een aardige kans geven om ons ge makkelijk te handhaven," weet Alfred Lambooy, die er zelf ook van uitgaat dat het debuut in de veldhoofdklasse geen eenmali ge zaak zal worden. Alfred Lambooy (31 jaar) speelt sinds de oprichting van Sporting Trigon in 1995 in het eerste team. Hij geldt als één van de steunpilaren van de ploeg, omdat hij voordien al ja renlang in de basis bij De Alge mene speelde. Vorig jaar be machtigde Trigon het kampi oenschap in de zaal, goed voor promotie naar de hoofdklasse. In het afgelopen seizoen werd de plaats in deze topklasse moeiteloos verdedigd, terwijl er op het veld ook promotie naar de hoofdklasse volgde. „Het kampioenschap in de zaal was echt een hoogtepunt, de titel op het veld werd eigen lijk al normaal gevonden", stelt Lambooy, in het dagelijks leven commercieel medewerker bij een bank. „Het was ook niet zo gemakkelijk om ons voor de veldcompetitie op te laden, want iedereen was al in ge dachten met de zaal bezig. Wij hebben voor de zaalcompetitie maar vier keer gespeeld, zo vaak werd het veld afgekeurd. Pas na de zaal zijn wij in ons ritme gekomen. Wij waren toen zoveel sterker, dat wij gemakke lijk kampioen zijn geworden." Tijdens de overschrijfperiode kreeg Sporting Trigon aanvul ling van Christina Verbruggen (KVA), Inge Homberg (PemLx) en Jan Hoekstra (Vada'25), maar zij hebben geen van drie- en het eerste achttal gehaald. Trainer Peter Schallenberg heeft alleen Johan ter Hofte als vijfde heer bij de selectie ge haald. Lambooy is onzeker over het nut van deze toevoeging: „Het is vooral bedoeld om on voorspelbaarder te zijn, maar het zal zich in de praktijk moe ten bewijzen. Wij weten zelf nog niet precies hoe Peter wil gaan spelen, daar zullen nog goede afspraken over moeten worden gemaakt. De collectivi teit is altijd een belangrijke kracht van ons geweest en er zullen nu toch bepaalde dingen veranderen. Wij kunnen wel met vijf heren spelen, want er is niet zoveel krachtsverschil en Johan is al vaak goed ingeval len. Het zou anders zijn als wij ook met vijf dames gingen spe len, want Chantal van Duijn en Bianca Joustra vervang je niet zo gemakkelijk. Dat zie je ook met Christina en Inge; zij heb ben zeker talent, maar ze ko men nog wat conditie en tac tisch inzicht tekort om nu al in het eerste mee te doen." Alfred Lambooy verwacht dat zijn ploeg zich op degelijke wij ze moet kunnen handhaven. „Deetos, Nic., PKC en DOS'46 zullen wel uitmaken wie kampi oen wordt. Als je tegen hen zou kunnen stunten, zou dat mooi meegenomen zijn. Van AKC moeten wij kunnen winnen en ook tegen KVS en Refleks heb ben wij kansen. Ik denk dat de vijfde plaats het hoogst haalba re is. Het kan gunstig zijn dat wij de enige ploeg zijn zonder kunstgras. Als het slecht weer is, ben je op het gras in het voordeel als je veel lengte hebt zoals wij. Het zal misschien wel veel tactischer worden en min der leuk om naar te kijken, maar, je hebt niets aan leuk spel en dik verliezen." Alleen Fiks heeft titelaspiraties Irma van der Salm: „Laat mij maar ge woon mijn gang gaan, dan komt het wel goed." foto hielco kui pers f PETER VAN DER HULST elerpeloton massaal op de meet geeft Irma van der Salm meestal 1 Ze heeft het niet zo op dat ge- jtrek in de laatste meters. „Ik dprf j> goed. Ik zie het dan allemaal op pen." Haar terughoudendheid is prbaar. Ze is niet - zoals dat voor e van haar collega's wel geldt - tten van de wielersport opgroeid. likt bijna paradoxaal, maar met ar mag Van der Salm dan wel een idste rensters in het peloton zijn; enstjaren' gerekend ook een van rvaren. Ze legt aan de vooravond Hand Ladies Tour - de 'vrouwelij- langer van de Ronde van Neder- r haarzelf de lat daar om niet al te hoop 'm gewoon uit te rijden", rmpwijkse, één van de vijf regio- ie morgen voor deze meerdaagse rs aan het vertrek verschijnen, t een beetje als ze het routesche- le komende dagen aanschouwt, ïgsdag in Dronten is meteen al 142 kilometer. Een afstand die ze achter elkaar heeft afgelegd. Op Ithans, want schaatsend was de Ifstedentocht geen enkel pro- kan er gelijk aan geloven." Toch een enkele reden om angstig te het laatste Nederlandse kam- p in Gulpen reed over de Lim- :uvels met de besten mee. Ze iindelijk als zeventiende over de zeer acceptabele afstand van Leontien van Moorsel. „Het.gaat zegt ze voorzichtig. Ighoudendheid past Irma van der [parttime in een banketbakkers zaak werkt. Je zal haar niet snel betrappen op grootspraak. Ze wil juist rust om haar heen, geen druk van buitenaf. „Het werkt niet als ik constant word opgebeld dat dit moet en dat moet. Er moet bij mij geen druk achter zitten. Laat mij maar gewoon mijn gang gaan, dan komt het wel goed." Ze bewees dat dit seizoen meer dan eens. Naast de verdienstelijke zeventiende plaats in het Nederlands kampioenschap won ze een koers in Zoetermeer. Ook was ze tij dens de laatste Luba Classic van voren te vinden, maar finishte ze uiteindelijk als elf- de omdat op een van de kruisingen een Langeraar fungeert maandag als start en finishplaats van de tweede etappe in de HoUand Ladies Tour. De rensters ver trekken om 15.55 uur op de Sportweg voor een rit over 110,2 kilometer. Vervol gens worden buurtschappen en plaatsen als Vrouwenakker, Zevenhoven, Nieuw koop, Ter Aar en Woubrugge aange daan. Rond half zeven is de finish op de Langeraarseweg. Uit de regio nemen naast Irma van der Salm ook Angela van Smoorenburg, Marion Borst (beiden Westland Wil Vooruit), Hester Marieke Kroes en Astrid van Tol (beiden Farm Frites/Hartol) aan de ronde deel. marshall ontbrak. Ze reed daardoor de verkeerde richting op. Voor iemand die pas vier jaar fietst maakt Van der Salm een snelle ontwikke ling door. Aanvankelijk zag ze het fietsen als een goede voorbereiding op het schaatsseizoen. „In de zomer een beetje de tijd doorkomen." Maar het werd al snel serieus. Na haar eerste jaar bij Avanti kon ze meteen bij de gesponsorde wielerploeg van Hartol terecht. De daaropvolgende pe riode van anderhalf jaar werd geen succes. „Halverwege het vorige seizoen ben ik daar weggegaan. Dat was voor beide par tijen beter. Ik was de zin in het Fietsen een beetje kwijtgeraakt." Als onervaren renster kon ze moeilijk met de druk omgaan. „Al les was hartstikke nieuw voor mij. Ik keek best tegen die meiden op. Je doet dan niet gelijk je mond open om te zeggen wat je dwars zit. Misschien was het inderdaad beter als ik eerst nog een jaartje bij Avanti was doorgegaan en dan pas was overge stapt. Ik denk dat het best wel had ge scheeld." Na een half jaartje Swift werd ze aan het begin van dit seizoen door Angela van Smoorenburg benaderd. „Zij ging voor Wesdand WH Vooruit rijden en vroeg mij of ik daar ook interesse in had. Het is een leuke groep en het bevalt me wel. Alles is goed geregeld." Onbevangen gaat ze ook van start voor de Holland Ladies Tour. „Met die buiten landse vrouwen er bij is het een heel sterk startveld. Ik mag slechts hopen een keer een dag bij de eerste twintig te rijden. Je moet het geluk hebben dat jouw groepje er vandoor mag gaan. Het is wel zo dat de ge sponsorde ploegen niet zo maar een clubrijdster laten gaan." KORFBAL MICHEL VAN GENT Het ligt niet voor de hand dat de korfbalclubs uit de Leidse regio net zo succesvol zullen zijn als het voorgaande seizoen. Liefst zeven van de elf vereni gingen zijn een klasse hoger gaan spelen, zodat handhaven de voornaamste doelsteUing is voor het begin van het nieuwe millennium. Alleen Fiks heeft uitgesproken titelaspiraties. Na drie jaar afwezigheid is TOP teruggekeerd in de over gangsklasse. „Wij zijn in een lastige poule terechtgekomen, want ploegen als Dalto en Oranje Wit hebben allebei erva ring in de hoofdklasse,"oordeelt trainer Hugo van den Haak. Hij heeft Mirjam de Kleijn aange wezen om Claudia Baak (kuit spierblessure) te vervangen. De jeugdinternational speelt sa men met Lisette van der Willik, zodat Marion Broekhuizen en Petra van Niekerk voor het eerst bij elkaar spelen. Van den Haak heeft vertrouwen in zijn selec tie. „Wij zullen mentaal zeker meer onder druk komen te staan. Maar als de ploeg in goe de doen is, kunnen wij een be hoorlijke rol spelen. Dat hangt natuurlijk ook van de resultaten af. Daarom is het belangrijk dat wij zaterdag tegen Avanti een goede start maken." De Danaïden gaat eveneens vol zelfvertrouwen beginnen aan het heroptreden in de eer ste klasse. „Wij gaan voor de vierde plaats", stelt coach Aart van der Werf resoluut. „ZKV, Futura en Luto zuUen mis schien te sterk voor ons zijn, maar de andere ploegen kun nen wij hebben." Liesbeth Kalt- hoff, Chantal de Vries, Mark Rietbergen en Erik de Vries moeten nog strijden om de va catures van Ingrid Slingerland (lager niveau) en Hjalmar Slin gerland (studiereis). Van der Werf denk aan een nieuwe op stelling: „Het is goed om eens oude vastigheden los te laten en nieuwe combinaties te pro beren. Mocht dat niet lukken, dan kunnen wij altijd terugval len op de oude opsteüing." Minder ambiteus is stad- en poulegenoot Crescendo, dat al tevreden is met een plaats bo ven de degradatiestreep. De club van de Saffierstraat heeft door het stoppen van Bettina Buikstra en René van der Voo- ren routine en schotkracht in geleverd. Trainer Robin Som- meling hoopt dit te compense ren door het inzetten van Linda Meijers en Johan Baak en een nieuwe opsteUing. „Wij gaan bewust met koppels werken, Jo han Baak met Peter Baak en Gertjan Hensing met Wijnand Alberts, en met een steunende dame in elk vak. Het is een leuk mengelmoesje geworden, met aardig wat lengte in de vakken. Het wordt een listige competi tie, maar ik zie zeker mogelijk heden om tegen KVA, De Da naïden en Sporting West pun ten te pakken." Momenteel heeft Pernix te maken met een heuse blessure- golf, want bij de nieuwe eerste klasser zijn Karen Arnoldus (kuit), Saar Karstens (knie), Ro bin Arnoldus (enkel), Raymond Boerman (lies) en André Van- haelen (duim) nog niet fit. Trai ner Peter Kuipers ziet wel goede mogelijkheden om "heel" te blijven in deze afdeling. „Wij zitten met veel ploegen uit de' Dordtse regio, dus er zijn flink wat derby's. Dat zijn altijd bij zondere wedstrijden, die veel krachten vergen. Misschien kunnen wij daarvan een week later profijt trekken. Vrienden- schaar(H), KTOS en HKC moe ten wij onder ons kunnen hou den. Lukt dat, dan komen wij ergens onderin het linker rijtje van de ranglijst uit." Vorig seizoen eindigde Tem po als tweede, waarbij de Al- phenaren steeds met één of twee doelpunten verschil hun partijen wonnen. Coach Bob Bergshoeff beseft dat deze pres tatie niet zonder enig fortuin werd behaald, maar verwacht dat ook ditmaal handhaving geen probleem moet zijn: „Wij hebben zowat hetzelfde team gehouden en iedereen heeft weer een'jaar meer routine ge kregen. Het is de bedoeling dat wij lekker gaan meedraaien." Suzanne Zeilstra en Marcel Ker seboom (overgekomen van Reeuwijk) zijn de nieuwelingen in de selectie. De laatste ver vangt de gestopte Ronald Drie- duite. Probleem is dat de basis smal is, want routiniers Joke Boot en Sandra Buiskool zijn vanwege blessures tot aan de zaal niet inzetbaar. Tweede- en derde klassers Fiks en Madjoe, de enige tweedeklassers in de regio, ho pen in de top van de ranglijst mee te doen. De Oegstgeeste- naren willen voor de zesde keer in twaalf jaar tijd de degradatie uit de eerste klasse in één sei zoen ongedaan maken. Maaike van der IGaan en Saco de Visser vervangen Carola van Tol (ge stopt) en Maikel Martens (naar lager team). De Rijnsburgers, die zich op militaire leest voor bereidden in kazerne 't Harde, hebben hun selectie ongewij zigd gelaten. Beide ploegen kunnen zaterdag in Rijnsburg alvast eikaars krachten meten. In de derde klasse beginnen Fluks en Velocitas ook meteen tegen elkaar. Bij de Noordwij- kers mist trainer Enrico Mud voorlopig nog prestatiedrang in zijn selectie, die wel nodig is om op dit niveau te blijven. Bo vendien zijn talenten Bregtje en Johanna van Drongelen naar TOP vertrokken. Zijn collega Je roen Huizing denkt met Marlin- de Oosterhoff, Marjan Snater sen, Remco Glasbergen en An dré Wallinga juist veel jeugdig elan in de ploeg te hebben ge kregen. Hij rekent op een plaats in de middenmoot. Dat is ook het uitgangspunt voor KZ Lei den. Patricia Derksen en Steven Kalkman debuteren in de basis voor Sandra Verhorik (gebles seerd) en Jan-Willem van der Kaay (gestopt), terwijl Brenda van Leeuwen haar rentree maakt. 'cm der Salm gaat graag haar eigen gang Ame Heijman (De Danaïden) en Crescendo-speler Wijnand Alberts (boven) ontmoeten elkaar dit jaar weer. foto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25