r Van der Sar wil zich weer bewijzen Lief en bijtend moet het worden' Randje BUITENSPEL AG 4 SEPTEMBER 1999 SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 iset| van o ppor adeli) /el zé je ij inteii van >ver hetsti lum 'Ik wil me ook in het buitenland waarmaken De Italiaanse pers ontving Edwin van der Sar met de nodige scepsis. Moest er nu een doelman uit Nederland komen om sterkeeper Angelo Peruzzi (naar Inter) te vervangen? Maar na zes officiële wedstrijden in het zwartwit van Juventus heeft de voetballer uit Voorhout de sceptici de mond gesnoerd. „Vooral in de Intertoto-wedstrijden tegen Rennes heb ik laten zien dat ik best aardig kan keepen", zegt Van der Sar met enig gevoel voor understatement. In het Noordwijkse Huis ter Duin blikt de voormalig keeper van Ajax, die ooit bij Foreholte zijn loopbaan begon, terug op de eerste weken in Italiaanse dienst. door WILLEM SPIERDIJK ken i expe Is er een groot verschil in voetbalcultuur tus sen Nederland en Italië? In Nederland is het veel belangrijker dat er mooi gevoetbald wordt. Er moet aanvallend worden gespeeld en ook de verdedigers moe ten kunnen aanvallen. In Italië zegt men van oudsher: winnen is het enige wat telt, daar draait het om. Dat merk je heel duidelijk. Als keeper wordt van mij bijvoorbeeld helemaal niet verwacht dat ik een situatie voetballend oplos. Je moet ervoor zorgen dat er geen ge vaarlijke situatie voor je eigen doel ontstaat. Weg die bal dus." Je kwaliteiten als voetballer worden dus wei nig aangesproken „Dat is ook een gewenningsproces. In Italië zijn de spelers geen keepers gewend die kun nen meevoetballen. Ze spelen je daarom ook weinig aan. Dat is niet iets wat je in twee maanden even veranderd. Dat is een proces van veel trainen, veel praten. M'n medespe lers zien nu ook op training dat ik veel beter voetbal dan menig andere keeper." Is het niveau bij Juventus hoger dan bij de Ne derlandse clubs? „De kwaliteiten in het team zijn zeer groot. Het is moeilijk om te zeggen of de spelers be ter zijn. Het zijn andere voetballers. Ik denk wel dat er meer spelers bij luventus rondlo pen die de absolute wil hebben om te win- Zijn de trainingen in beide landen te vergelij ken? „Nee, dat had ik al gehoord van jongens die in het buitenland spelen. Je leert ook hoe er volgens de Italiaanse 'school' wordt getraind. Je kan er de goede dingen uitpakken. We zit ten heel veel, in het krachthonk. Tijdens het trainingskamp hadden we 's ochtends twee uur krachttraining en 's middags twee uur veldtraining. In Nederland had je af en toe eens een krachtprogrammaatje. Bij Juventus is het echt de bedoeling dat je daar geduren de de competitie mee doorgaat." Hoe zit het met je kennis van het Italiaans? „Toen bekend was dat ik naar Italië zou gaan, ben ik meteen met lessen begonnen. Ik be heers de voetbaltaal wel. We hebben dertig dagen in trainingskamp gezeten. Het gaat dan vrij snel als je alleen maar Italiaans om je heen hoort. Ik lees ook veel kranten." Wat schrijven ze over je? „In het begin waren ze vrij sceptisch, maar ik maak me er niet zo druk om. Ik geef een in terview als ze erom vragen. Maar ik blijf voor zichtig, ik vermijd om iets controversieels te zeggen. Nou stond ik in Nederland ook niet bekend om m'n wilde uitspraken." Hoe is de beleving van de supporters? „Die schijnt heel wat minder te zijn dan in Zuid-Italië. Bovendien ben ik geen Ronaldo of een Del Pierro. Ik kan rustig in de stad een kopje koffie drinken. Ik word dan wel om een handtekening gevraagd, maar dat gebeurde in Nederland ook. Er is geen massale belang stelling; daar houd ik toch al niet van." Is het moeilijk je aan te passen? „Het is m'n eerste buitenlandse club. Nu weet ik eigenlijk pas hoe een buitenlander zich bij Ajax moet hebben gevoeld. Bij Ajax trainde ik met die jongens en daarna ging ik naar huis, naar m'n eigen omgeving. Ik ben 28 jaar, ik heb m'n vrouw en m'n kind bij me. Nu realiseer ik me pas hoe moeilijk dat ge weest moet zijn voor jongens van 19, 20 jaar, die van een ander continent komen. Mijn overgang is vrij soepel verlopen. Ik ben met een met een trainingskamp van vier weken begonnen. M'n vrouw bleef hier. Je traint twee keer per dag, je leert, je eet, je leest en je slaapt. Meer doe je niet." Heb je er al een huis? „We wonen vrij centraal, tien minuten van het trainingsveld en tien minuten van het centrum. Het is ruim en heeft een mooi uit zicht, ik ben er blij mee. Ik denk dat een sta biele thuisbasis heel erg belangrijk is. Toen ik tekende, hebben we meteen actie onderno men om een huis te krijgen. Ik had geen trek om maandenlang in een hotel te zitten." Is de druk om te presteren groot? „Natuurlijk is er druk, maar al die jaren dat ik bij Ajax heb gespeeld, was die er ook. Juven tus heeft een slecht seizoen gedraaid. Van de voorzitter hoor je dat niet wordt getolereerd Edwin van der Sar: „Ik denk wel dat er meer spelers bij Juventus rondlopen die de absolute wil hebben om te winnen." om nog zo'n jaar mee te maken. Ze hebben een hoop geld geïnvesteerd. Net als Lazio en Inter. Maar één club kan de titel winnen. Ik denk dat het goed is als Juventus een keer in de drie jaar kampioen wordt. Dat lag anders bij Ajax „Daar was het gedurende een periode een re gel dat we die prijzen wonnen. Bij sommige prijzen stond ik niet eens stil. De wereldbeker bijvoorbeeld sprak me helemaal niet aan. Maar nu vind ik het jammer dat ik geen foto heb dat ik met die cup op het veld sta. Dat realiseerde ik me pas later. Ik heb er ooit met Hans van Breukelen over gesproken. Die heeft ook van alles gewonnen, maar hij baalt ervan dat hij die wereldbeker niet heeft. Is de druk bij Juventus groter, omdat het moeilijker is om iets te winnen? „Ik voel dat niet zo. Het is een sterke compe titie en daar heb ik bewust voor gekozen. Daar wil ik me waarmaken. Ik zoek ook in het buitenland erkenning, wil ook daar laten zien dat ik een goede keeper ben. En dan niet bij bijvoorbeeld een vereniging als Deportivo la Coruna. Ik wilde het laten zien bij een grote club als Manchester United, Arsenal, AC Mi lan, Barcelona of Real. Ik denk dat Juventus ook in dat rijtje past." Nieuwe columnist Jaap Visser: i bekende is de opvol- Frank Snoeks. Jaap tortredacteur van Vrij d, schrijft met ingang aag wekelijks een co- "WTi deze pagina. Als ver- L r j van de Volkskrant Visser grote sporteve- n zoals de Tour de en Ie Olympische Spelen IK voetbal. Maar ook Alio heeft hij een rijke als stads- en sport- iver van deze krant, k als keeper van RCL n zoekflCV. Tegenwoordig centraal in de verde- naarclj RCL 7. jdelijk heb ik maar een ^cpf/edstrijden in het eer- LL gestaan. RCL speel- log wel op het hoogste pe echte top heb ik A Iaald, ik heb er te wei- [eleefd. Ik kwam al op ntiende als leerling- bij het Leidsch Dag- ïht. En dat vak is fnui- r een sportieve carriè- amateurniveau. vrouw, a]s doelman de top j >eb gehaald, heeft ook ncties i voordeel. Je kan lek- ïferen over de vraag je wel niet had kun- len. Je kan een beetje van Doflen in het café; dat je vijk - of 'iac* kunnen spelen." Ik sportverslaggever bij ch Dagblad was, volg- ¥?er meer het zaterdag- 1^.-I-41 deze regio. Ik vind ET FOTO MARK LAMERS dat een opwindende samenle ving. Aan de ene kant de secre taris van Katwijk die ooit vrese lijk woest was omdat ik hem op zondag belde, hem stoorde op de Dag des Here; aan de andere kant de ongebreidelde betalin gen, de racistische opmerkin gen die wel eens worden ge plaatst. Die dubbele moraal, die hypocrisie, die is aan de ene kant ergerlijk, maar die maakt het zaterdagvoetbal mede inte ressant." „Het aardige van de amateur sport is het directe contact wat je hebt met de mensen over wie je schrijft, en voor wie je schrijft. Je stuit zelden op de misplaatste arrogantie of hoog moed. De onbeschoftheid van een Davids kom je in de ama teursport niet tegen. De spor ters in deze regio zijn met de beide benen in de kleigrond - of zandgrond in de Bollenstreek - blijven staan." „Mijn bijdragen voor deze krant zullen meestentijds over de regio gaan. Ik voel me met deze streek verbonden. Ik ben een echte Leidenaar, die het vreselijk vindt dat er in zijn pas poort achter geboorteplaats 'Eindhoven' staat, omdat m'n vader daar een blauwe maan dag werkte." „Ik wil verhalen uit de oude doos vertellen, een andere keer kom ik met een recente obser vatie. Ik ben niet van plan om de regionale sporter te sparen. Uit mijn columns moet wel m'n liefde voor sport en voetbal in het bijzonder blijken, maar ik ben niet van plan de regionale sporter te sparen. Soms lief, soms bijtend. Dat moet het worden." In de rust van de spectaculaire districts bekerwedstrijd Ter Leede 7 - RCL 7 liep ik een oude bekende tegen het lijf: Arie La gendijk. Ook de oefenwedstrijd Ter Leede 1 - Hilversum 1 bleek halverwege en op weg naar de kleedkamer knuste mijn pad dat van de technisch directeur van de Sassen- heimers. Ik zei tegen Arie dat het publiek ten onrechte voor Ter Leede 1 had gekozen, want bij het zevende viel tenminste wat te beleven: na tien minuten 2-0 voor Ter Leede, rust 2-4 voor ons. Arie kon er niet om lachen. Als het om voetballen gaat, moet je Arie niet lastigvallen met een grap je. Voor Arie is voetballen geen zaak van le ven of dood. Het is meer dan dat. Het voorhoofd van de td van Ter Leede zat vol rimpels. Arie werd zichtbaar door zorgen gekweld. Na 45 minuten keek namelijk niet alleen het zevende, maar ook het eer ste tegen een achterstand aan (1-3) en dat zat Arie niet lekker. Ter Leede keert dit seizoen terug in de hoofdklasse en de td is er niet gerust op. Nu nog wordt Lagendijk 's nachts wel eens gillend wakker van het mislukte debuut van Ter Leede in de hoofdklasse, twee sei zoenen terug. Koste wat het kost wil hij voorkomen dat het nu wéér misgaat. Het schijnt dat Lagendijk, oud-trainer van UVS, Quick Boys, Rijnsburgse Boys en Katwijk, daarom bij de vakbond voor be roepsvoetballers (de WCS) het bestand aan werkloze profs heeft opgevraagd. Het moet op de Roodemolen, het tochtige nieuwbouw-sportpark van Ter Leede, aan het eind van de bouwvak ongeveer zo zijn gegaan: de voorzitter, net terug van va kantie, bezoekt vol verwachting een van de eerste trainingen van de A-selectie. 'Een hele goeie avond trainer. Wat kijk je chagrijnig? Is je vakantie soms verregend?' 'Voorzitter, ik maak me ernstig zorgen. Ik vraag me af of we wel goed genoeg hebben ingekocht. Ik ben bang dat straks niet al leen de wind, maar ook de tegenstander vrij spel heeft in onze thuiswedstrijden. 'Dat is niet zo mooi Arie, valt daar nog iets aan te doen?' 'Ja, maar dan moet de penningmeester over de brug komen.'Ik begrijp het Arie. Wees gerust. Geld speelt geen rol. Als jij vindt dat er versterking moet komen dan haal je die. 'Dank u voorzitter, ik ga morgenochtend gelijk Theo van Seggelen van de WCS, ook een oud UVS'er, bellen.' Bij RCL hadden wij vroeger een penning meester die ouderwets op de centen zat. Van betalingen aan voetballers wilde me neer Van Klaveren niets weten. Ik zag hem eens rood aanlopen tijdens een telefoongesprek in de bestuurskamer, waar wij van het eerste (ik was reservekeeper) net een tactische bespreking hadden ge voerd. Meneer Van Klaveren brieste tegen de opbeller: Als jij het tot RCL 1 weet te schoppen, kun je van mij een paar veters voor je nieuwe voetbalschoenen krijgen. Maar die schoenen moet je wel zelf kopen. De voetballer die zichzelf bij RCL aan bood, was Bles Zuma, destijds een van de grootste talenten op de Leidse velden. RCL, toen nog spelend in de top van het zater dagvoetbal, wilde niet eens met hem pra ten. Ik vond het jammer dat we Zuma lie ten lopen, maar ik had ook bewondering voor onze dwarse penningmeester. Meneer Van Klaveren weigerde mee te doen aan de verloedering van het ama teurvoetbal, maar zijn behoudzucht maakte RCL natuurlijk wel kansloos op de transfermarkt. Na een wanhopige strijd van enkele jaren tegen degradatie uit de hoogste klasse, zakte de Racing Club Lei derdorp naar een peilloze diepte. Meneer Van Klaveren is al lang opgevolgd door een penningmeester die de eerste elftalspe lers wel enveloppen met inhoud toestopt. Maar kennelijk betaalt hij de verkeerde voetballers, want RCL ploetert nog altijd in de derde klasse. Toen het sportieve verval bij RCL niet meer was tegen te houden, liet mijn jeugdvriend Cees Ruis zich overschrijven naar Quick Boys. Cees, een laatste man van sta vast, wilde weer eens om het kampioenschap spelen. Toen hij met zijn overschrijvings formulier bij Quick Boys-secretaris Ouwe hand kwam, zei deze: je bent van welkom jongen, maar je moet wel gewoon contri butie betalen. Een jaar of vijftien later schijnt Quick Boys van alle zaterdagtoppers in de Duin-, Bol len-, en Rijnstreek het hardst met de geld buidel te rammelen. In het van oorsprong christelijke zaterdagvoetbal wint het slijk der aarde schrikbarend terrein. 'De duivel zulle je hale', riep ooit een boze Katwijkse supporter tegen Leidsch Dag- blad-verslaggever Gerard van Putten. Die had een geruchtmakend stukje geschreven over een bestuurscrisis bij Quick Boys. Maar nu Sodom herrijst in de duinpan van Nieuw-Zuid moet diezelfde kwaaie Katwijker het ergste vrezen. Want de dui vel zulle Quick Boys hale. En Ter Leede trouwens ook. Jaap Visser is verslaggever van Vrij Ne derland en centrale verdediger van RCL 7.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21