Meubelplein overweegt schadeclaim Progressief Warmond had soms nogal last van betweterigheid Regio heimer Café verhuist r atrium Mariënhaven 'Grootste waterspel van Europa' op Zomerhof U n0S wel eenS ■AG 4 SEPTEMBER 1999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437,PLV.-CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 we eigenaar In den Houtkamp tpj_ Het bekende Leiderdorpse restaurant In den Hout- at per 1 oktober in andere handen over. Ton van den •oormalig bedrijfsdirecteur van het AC-restaurant/hotel srdorp, ziet in het etablissement in de Houtkamp een cans om zijn 'eigenlijke wens' te verwezenlijken: een res- waar hij een persoonlijker stempel op kan drukken. De 5,|eigenaar, Piet Kuivenhoven, stopt om gezondheidsre- Het personeel van In den Houtkamp is donderdag inge- l.m der Horst is niet van plan het roer meteen om te gooi- wil hij zich in de toekomst wat meer toeleggen op brui- 4n partijen, en op exclusieve zakenlunches. Restaurant In [ïtkamp is een boerderij uit 1854, die Kuivenhoven voor n van de gemeente kocht en vervolgens restaureerde. enburgse toren in oktober open ,irG' De nieuwe toren van de Nederlands-hervormde Valkenburg wordt medio oktober officieel geopend. Het i de toren tijdens de paardenmarkt, komende woensdag, stellen heeft de gemeente Valkenburg om veiligheidsre- aten varen. „Tijdens de paardenmarkt zou de belang- te groot zijn geweest. We kunnen dan niet voldoende i op de been brengen om alles in goede banen te lei- »gt S. Dijs, gemeentesecretaris in Valkenburg. ltsma ieimer Café verhuist |en naar psychogeria- ïtrum Mariënhaven in 1 Vanaf 20 september it 'café' voor Alzhei- hten en hun familiele- [ijn derde seizoen, sheimer Café is opge- B. Miesen, psycholoog nhaven en bij de vak- linische en Gezond- rhologie van de Leidse »it. In 1997 begon het en collegezaal van de sociale wetenschap- die ruimte had niet van een café, zo- zoek zijn gegaan naar plaats. We hebben leen naar een echt café estraat, maar die ruim- n niet geschikt." Het ïindelijk hotel Holiday Ir Teleac kon filmen -^fierie programma's on- 'Leven met demen tie'. Het resultaat van die opna mes is vanaf 3 oktober te zien op Nederland 2 (18.06 uur). Nu de uitbreiding van Ma riënhaven is geopend verhuist het Alzheimer Café naar War mond. Elke maand is daar in het atrium een bijeenkomst die behalve voor patiënten en fami lieleden, ook voor studenten en andere belangstellenden is ge opend. „Op de plaats waar de voor lichting over Alzheimer en be handeling van dementerenden plaatsvindt", zegt Miesen. „Op een plaats die veel mensen als eng beschouwen. In een ver pleeghuis. We hopen hiermee de beeldvorming over zo'n ver pleeghuis te veranderen, door mensen hier naartoe te halen." Wie naar een van de bijeen komsten in Warmond wil kan dat doen op 20 september, 18 oktober, 15 november, 20 de- 4cember, 17 januari, 21 februa ri, 20 maart, 17 april, 15 mei en 19 juni. Gemeente vergeet omleidingsborden De winkeliers van het Meubelplein in Leiderdorp over wegen een schadeclaim in te dienen bij de gemeente. Toen de bouw van de rotonde op de Persant Snoepweg dinsdagmiddag klaar was, is de gemeente vergeten de omleidingsborden weg te halen. leiderdorp afke van der toolen Door die 'vergeetachtigheid bleef het Meubelplein langer dan nodig was moeilijk bereik baar. „Een onnodig slechte af wikkeling, die ons grof geld heeft gekost", oordeelt B. Keij- zer van de Stichting Promotie Meubelplein. Pas nadat Keijzer donderdag - na een paar keer te hebben gebeld - een 'nijdige' fax naar het gemeentehuis stuurde wer den de borden weggehaald. De winkeliers hebben het verlies ten tijde van de werkzaamhe den geaccepteerd: „Want het is een goede zaak dat die rotonde er nu ligt", zegt Keijzer. Maar dit ligt anders. „In dit geval hebben mensen hun werk niet gedaan. Deze schade is onno- dig." Om hoeveel geld het gaat kan Keijzer niet zeggen. „Maar we lijden écht schade. Er is die an derhalve dag niets verkocht. En we moeten op een dag heel wat wegzetten om rond te komen." Geen schoonheidsprijs Een woordvoerder van de ge meente geeft toe dat de gang van zaken 'niet de schoon heidsprijs' verdient. „Het was mooier geweest als de borden meteen waren weggehaald." De gemeente vindt echter dat de aannemer verantwoordelijk is. Keijzer is het daar niet mee eens: „Ik ga er vanuit dat de op drachtgever verantwoordelijk heid draagt." Vanwege de bouw van de ro tonde ter hoogte van het zie kenhuis was de Persant Snoep weg vrijdag, maandag en een deel van de dinsdag afgesloten voor alle verkeer. Omleidings borden moesten de potentiële klanten wijzen hoe ze via een omweg bij het Meubelplein konden komen. Rechtsomkeert Keijzer: „Kijk, de diehards, die konden ons wel vinden. Maar als je van buiten dit gebied komt - en daar moeten we het grotendeels van hebben - en je kent hier de weg niet, dan maak je rechtsomkeert. Als je van de A4 kwam dan kwam je een bordje tegen, werd je via Oud Ade rondgestuurd, de polder in. Dan ga je ergens anders meu bels kopen. We hebben genoeg concurrentie in de buurt." (Oud)PW'ers maken na 25 jaar de balans op judy nihof en erna straatsma Het roer moest om. De nieuwe politieke partij Progressief War mond zou de gevestigde partij en in 1974 wel eens een poepie laten ruiken. Weg met de re- gentenpolitiek. Inspraak voor de inwoners van Warmond, dóór ging het om. Wat is er an no 1999 over van de idealen van PW? (Oud-)PW'ers maken de balans op over de afgelopen 25 jaar. „In het begin was de sfeer heel erg van 'wij' tegen de 'an deren. En die anderen waren het CDA en de WD", herinnert Bram Schavemaker zich. Hij was vanaf 1974 tot 1992 actief binnen PW. „Wij wilden anders zijn dan de rest. Dat bond ons met elkaar. Het CDA en de WD waren heel gesloten bolwerken. PW bestond uit een groep idea listische mensen die die bol werken wilden losbreken. Meer inspraak voor de burgers, dat was heel belangrijk voor ons, zeker voor mij. Ik heb zelf een partijblad opgezet." Dat 'wij tegen de anderen'- gevoel is verdwenen, meent Cees van der Zalm, PW-man van het eerste uur en tegen woordig voorzitter. Sinds vorig jaar zit PW - na acht jaar oppo sitie - weer in het college, met de WD. De WD!!! „Bij het vor men van een coalitie in een dorp als Warmond spelen niet alleen denkbeelden mee. Be langrijk is of het prettige men sen zijn. Bij de WD denk je op het eerste gezicht aan een ma terialistische partij. Maar van de WD in Warmond hou ik. Die partij, met allemaal nieuwe mensen, is heel betrokken." Maar ook oppositiepartij CDA wordt serieus genomen, stelt Van der Zalm met klem. „Heeft het CDA een goed idee, dan ne men we het over. We hebben niet die kinderachtigheid die het vorige (CDA/WD red)-col lege wel had. Wat uit onze ko ker kwam was bij voorbaat niet goed. In die acht jaar oppositie hebben we geen poot aan de grond gekregen. Maar volgens Dick Duynho- ven, die in 1982 zijn intrede deed bij PW en in 1993 vertrok, is PW zelf vaak ook doof ge weest voor de mening van an deren. „Ik had de laatste jaren het idee dat PW het meest luis terde naar de mening van an deren om dan te zeggen: 'o, maar dan willen wij het anders'. Ik vind het wel een goed teken dat de voorzitter, Cees van der Zalm, deze week in een inter view zei: 'tegenwoordig weet ik Cees van der Zalm. foto hielco kuipers alles niet meer zo zeker, en dat is lastig'. Dat is misschien wel goed. Want PW heeft soms last gehad van betweterigheid. Ik zelf trouwens ook. Dat heeft zich soms ook tegen ons ge keerd, dat mensen tegen ons zeiden: daar heb je hen weer. Het is mooi dat Van der Zalm nu twijfels heeft. Twijfel is goed, ook in de politiek. Dan ben je bereid om iets van een ander aan te nemen. Als je de wijsheid in pacht denkt te hebben ben je net zo als de regenten tegen wie we ons wilden afeetten." De drang om zich steeds weer te onderscheiden breekt PW nog steeds op, vindt Bram Schavemaker: „Ik vind het bij voorbeeld nogal erg dat PW nu 25.000 gulden uittrekt voor een nieuw onderzoek naar de mo gelijkheden in de kop van de Dorpsstraat. Het vorige college heeft daar ook al een uitgebreid onderzoek aan gewijd en daar kwamen toen £d allerlei plan nen uit. Door dat werk opnieuw te doen schuif je van alles en nog wat op de lange baan. Wat dat betreft was het CDA de af gelopen vier jaar progressiever dan PW nu. PW had kunnen in haken op dat vorige rapport over de Dorpsstraat. Blijkbaar willen ze toch een eigen schwung aan het geheel geven. Maar daardoor duurt alles te lang. En dat is triest." Schavemaker, die net als Duynhoven als buitenstaander naar PW kijkt, betreurt ook het gebrek aan vernieuwing in de partij. „Er is een hoog Heintje Davidsgehalte bij de raadsle den. Van Kuijen zit er al twintig jaar in, Aad Heemskerk en Ge rard Slingerland zijn ook oud gedienden." Dat gebrek aan vers bloed baart voorzitter Van der Zalm net zo goed zorgen. De 57-jarige Warmonder is zelf ook zo'n oud-gediende. „Ik had ook liever gezien dat een nieu we generatie de kar trekt. Ons jongste raadslid Hans Goud smit, wordt veertig! Het is ver rekte lastig geworden om men sen te vinden voor de prakti sche politiek." Goudsmit zelf kan alleen maar bewondering hebben voor de oud-gedienden. „Ze hebben nog zo'n honger naar de bal, zijn nog zo idealistisch en gedreven. Het zijn mensen die wakker kunnen liggen als er ontwikkelingen zijn die War mond bedreigen. Dat tref je bij geen enkel andere politieke partij aan. Ik hoop dat ik dat over zoveel jaar ook nog heb." Goudsmit is de politiek inge gaan uit bezorgdheid. „Ik kom uit Leiderdorp. Dat dorp is ge woon verpest. Met al die flats langs de Engelendaal. En ik hou nu mijn hart vast voor de Boter- huispolder. Ik wilde koste wat het kost voorkomen dat het met Warmond ook die kant op gaat." Critici vinden dat PW zich te behoudend opstelt, dat er niks van de grond komt in het dorp. Goudsmit vindt dat verwijt niet terecht. Meer recreatieve voor zieningen mogen van hem bij voorbeeld best. „Warmond moet geen dorp zijn dat op slot gaat. We willen bereiken dat de mooie dingen van Warmond meer bekendheid krijgen, maar zonder dat ze worden aange tast." Goudsmit is ervan over tuigd dat PW deze collegeperio de knopen gaat doorhakken. Ja, ook over de supermarkt, over Koudenhoorn. „Er is een enor me daadkracht," zegt hij. Meer dan in het vorige college. „Het vorige college heeft wel heel veel nota's gepubliceerd maar heeft weinig laten zien." PW wil het allemaal anders doen dan het vorige college „Daarover was ik buitenge woon ontevreden. De manier van besturen was autoritair", zegt Van der Zalm. En relative rend: „Met PW haal je ook de hemel en de volmaaktheid niet binnen. Er gaat van alles mis, maar er is een goede geest van samenwerking. We doen een poging om veel meer te halen uit de bevolking zelf, we streven naar een open bestuursstijl." Toch is de strijd voor meer inspraak anno 1999 geen hoofddoel meer. Van der Zalm: „De mondigheid van de bur gers heeft zijn grenzen bereikt. Er is me een zooitje hufterig- heid in de wereld. Ben je tegen woordig wethouder dan kan je op straat een schop krijgen, gooien ?e je ruiten in." Van der Zalm denkt dat er anno 1999 andere dingen om de hoek ko men kijken. „Ik vind dat de overheid wat meer in beeld moet komen. Ik zie een hele boel rijke burgers, maar ik zie de overheid niet. De straten zijn vies, het groen staat er niet goed bij, de zorg voor de men sen die het minder hebben, sneeuwt onder. Warmond is niet alleen watersport en villa's. Donder op. Er zitten ook men sen onderin, die het minder hebben, die niet goed voor zichzelf kunnen opkomen. Warmond moet geen Aerden- hout worden, met alleen maar dure huizen en veel groen. Het moet een evenwichtige samen leving zijn." Progressief Warmond viert morgen zijn 25-jarig bestaan met een aantal activiteiten op het eiland Koudenhoorn. Van 11.00 tot 16.00 uur zijn diverse wandeltochten en fietspuzzel- tocht uitgezet en er kan wor den gevaren met kano, zeil boot of watertaxi. Het jongste raadslid, Hans Goudsmit, wordt 40. foto mark lamers lisse Het 'grootste en meest geavanceerde waterspel van Europa', zoals Keukenhof-voorlichter Miranda de Keijzer het omschrijft, is één van de publiekstrekkers van de Zomerhof, de zomerbloemententoon stelling die tot 19 september in Lisse wordt gehouden. Het langge rekte waterspel, dat in het nieuwe uitbreidingsgebied van landgoed Keukenhof is te vinden, is ruim 150 meter lang en heeft een diameter van twintig meter. Het spel telt ruim 25 spuitfonteinen. Het uitbreidingsgebied van Keukenhof staat deze week symbool voor 'de strijd van Holland tegen het water' met de onderwerpen duinlandschap, dijk en terp. Vandaag en morgen worden in het Oran je Nassaupaviljoen demonstraties ijs-carving (het hakken van figuren en sculpturen uit grote ijsblokken) gegeven. Keukenhof, dat dit jaar inmiddels al ruim 40.000 bezoekers trok, is dagelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur. foto pr 800. fe. Nu staan er al een dje nje(; in ons Die zijn te vierkant. Ik ben ook ™fet nieuwe bankge- letPie' (T mei 2 het) liet komt. Dat zou een g. O90Ken gebouw worden. hier gewoon niet. harde es thui m meen de leegloop van de 'datlrmf ^tomPwÜ^ )ct. 'o&>? z ik me echt wel eens Ster>eet het antwoord er i 5 mink durf met enig voor- LivBvel te zeggen dat de aradisl j°n8eren niet meer >-50.1 noelijk is. De stijl van de hijen de te' aan h'ien de teksten van de ipreekt hen niet meer toekomst zullen we ct metjer volle kerken krijgen, -5024^nk dat je ook op an- bieren een goed mens Denk maar aan jonge n de verpleging of zie- Zij hebben heel anderen over. Dat is XDOCbeen soort roeping. joeloze lefcser zisseren? Boete voor smeren broodjes den haag/oegstgeest «cerberus Het bereiden van twee brood jes met kaas in een keuken waar stof lag vanwege een ver bouwing, is hotel-restaurant Het Witte Huis uit Oegstgeest gisteren bij de politierechter in Den Haag op een boete van 500 gulden komen te staan. De straf is lager dan de eis van de officier van justitie, die een boete van- duizend gulden vorderde. „Je kunt niet zeggen dat het Witte Huis een vies restaurant is", zei de officier. „Maar het is een risico om te verbouwen en toch eten te verschaffen." De Keurings dienst van Waren constateer de op 8 juli vorig jaar dat de tegels in de keuken weg waren en dat er veel stof lag. Toch smeerde een medewerker in deze omgeving twee broodjes kaas voor een klant. Kraam moet weg van Boulevard katwuk geding in het gelijk gesteld. Hartevelt mag met zijn kar ui- Visverkoper C. Hartevelt mag terlijk tot 31 oktober op de hui zijn viskraam niet in de winter- dige plek aan de Boulevard, ter maanden op de Boulevard stal- hoogte van de vuurtoren, blij- len. De Raad van State heeft de ven staan. Per 1 maart mag hij gemeente Katwijk in een kort zijn kraam weer neerzetten. Een thriller. In ieder geval een dramatisch stuk. In de vijfen veertig jaar dat de toneelvereni ging bestaat, hebben we naast alle blijspelen en kluchten één keer een serieus drama gedaan. Daar praatten de spelers jaren later nog over. Wat is uw motto? Zorg ervoor dat je goed leeft en dat je iedereen geeft waar hij recht op heeft. Wat is uw slechtste eigenschap? Als iets niet lukt, dan word ik behoorlijk nijdig en dat kan ie dereen dan aan me zien. Het beste kun je dan maar niets te gen me zeggen, anders zou ik wel eens kunnen uitvallen en dingen zeggen waar ik later spijt van krijg. Waar ligt u 's nachts wakker van? Als ik merk dat de toneelrepeti tie vlak voor een optreden nog slecht gaat, kan ik daar wel een poosje van wakker liggen. En natuurlijk als er iets met mijn kindereh is. Wat is het mooiste plekje van Stompwijk? Voor mij is dat toch wel de Me- renburger, de molen langs de A4 waarin ik jarenlang heb ge woond. Natuurlijk is dat omdat ik er geboren en getogen ben, maar daarbij is het een ontzet tend fotogenieke plaats. Als u mag kiezen: de molen of het rijtjeshuis in het centrum? Dan kies ik voor het rijtjeshuis waar ik nu woon. Ik heb jaren lang heel fijn in de molen ge woond, maar nu is dat voor mijn vrouw en mij niet meer te doen. Er was zoveel werk op de camping en de jachthaven. Waar bent u bang voor? Ik ben bang voor ziektes en hartproblemen, ^lijn vader is overleden aan een hartstilstand en dat heeft een diepe indruk op me gemaakt. Met wie zou u een weekje willen ruilen? Met niemand. Ik heb het best naar mijn zin. Ik heb een lieve vrouw en leuke kinderen en kleinkinderen. Een paar jaar ge leden had ik misschien nog wel willen ruilen, nu niet meer. pop; I iamian van Rijn eel NL 71 HEEL* 1 staat: gehuwd, u/pd deren ^?functie: gepensio- voeteecreatie-onderne- 0906^ef in parochie- Stompwijks to- **09èlschap Stompwijk -IUISV

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17