Verzet tegen bezoek van de paus aan Irak groeit Simonis pijnlijk getrofftj door commotie over Eij 'Mijn vijand van gisteren is vandaag mijn vrien Kerk Samenleving y m ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1999 AC REDACTIE AAD RIETVELD,! VANDAAG I ~ji I Twee vrouwen worden op 4 september als heili- gen vereerd: de Nederlandse Irmgard uit Zut- I SEP phen en de Italiaanse Rosa uit de plaats Viterbo. Irmgard kwam van een rijke Gelderse familie en stichtte in Keulen, waar haar graf zich nog steeds in de Dom bevindt, een tehuis voor armen. Ze leefde in de elfde eeuw. Rosa kwam in 1234 ter wereld. Haar naam is voor al tijd verbonden met de strijd tussen de paus en keizer Fre deric II, die ook wel bekend stond als 'de schrik der we reld'. Als vijftienjarige werd Rosa non en begon op straat te preken. In een omgeving die keizer Frederic II goed gezind was, riep Rosa op welsprekende wijze op tot trouw aan de paus. Toen soldaten haar met geweld tot zwijgen wilden brengen en wegvoerden, voorspelde zij hardop de aan staande dood van de keizer. Die stierf inderdaad korte tijd later en zijn rijk begon te scheuren. Het stadsbestuur van Viterbo besloot Rosa maar weer toe te laten. Ze wilde een hok betrekken naast een nonnenklooster. Maar de nonnen joegen haar weg. Ze ging terug naar huis en stierf daar op 18-jarige leeftijd. In Italië wordt haar feestdag nog gevierd door een grote toren van vuur op te richten: Rosa s pirami de. Haar lijk is nooit helemaal vergaan, zodat haar mum mie aan de vooravond van haar feestdag veel bedevaart gangers trekt naar Viterbo. Bertinus was volgens de overlevering een Gal liër (zevende eeuw) die als helper van de heilige bisschop Omaar van de stad Terwaan een klooster in de Franse streek Artois stichtte. De locatie van het klooster, dat naar zijn stichter 'Sint-Bertin' is genoemd, zou Bertinus hebben gekozen door een mast en zeilloos bootje de rivier de Leie af te laten zakken. De plaats waar het bootje terecht zou komen, zag Bertinus als de plek waar God het klooster wilde hebben. Veel van de legenden rond heiligen zijn nauwelijks historisch te staven. En dat geldt ook voor het verhaal, dat Bertinus uiteindelijk na een godvruchtig leven op 5 september 698 op 122-jarige leeftijd stierf. Nieuwe lidkerk voor Wereldraad genéve De Anglicaanse Kerk van Korea wordt de 337-ste lidkerk van de Wereldraad van Kerken. Het centraal comité van de We reldraad besloot gisteren tot toelating van de Zuid-Koreaanse kerk. Het lidmaatschap gaat over zes maanden in, mits andere lidkerken geen bezwaren inbrengen. De Anglicaanse Kerk van Korea was formeel al onderdeel van de Wereldraad, omdat de bisdommen onder de aartsbisschop van Canterbury vielen. Eigen geestelijk zorg asielzoekers utrecht De psychische hulpverlening moet vanaf 1 januari vol gend jaar ook specifieke zorg kunnen verlenen aan asielzoekers. Dat hebben de Geestelijke Gezondheidszorg Nederland (GGZ) en zorgverzekeraar VGZ afgesproken. Asielzoekers hebben vaak bijzondere geestelijke ondersteuning nodig. De stichting Steun punt Gezondheidszorg Vluchtelingen zal de instellingen helpen om de kennis over bijzondere omstandigheden van asielzoekers te vergroten. Zo krijgen de instellingen informatie over cultuur verschillen, de asielprocedure, traumaverwerking en migratie. GGZ Nederland en VGZ tekenen vandaag een overeenkomst. Priester terug in Bulgaarse gevangenis sofia Voor het eerst sinds 1947 heeft Bulgarije weer orthodoxe priesters in de strafinrichtingen toegelaten. De Bulgaarse minis ter Gozew van Justitie heeft de geestelijken aangesteld in twaalf gevangenissen en een justitiële inrichting. In de kapellen van de strafinrichtingen gaan de priesters voor in het avondgebed en in plechtige kerkdiensten. Ook zullen ze de gedetineerden pasto raal begeleiden. Nachtmerrie of droom alphen aan den run 'Nachtmerrie of droom'. Dat is het thema van de interkerkelijke dienst met en voor verstandelijk gehandi capten, die zondag in de Adventskerk in Alphen aan den Rijn wordt gehouden. De voorganger is dominee M. Hogenbirk en hij vertelt het verhaal over de droom van koning Nebukadnezar. Voor de muziek zorgt organist Simon Stelling. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Loenen aan de Vecht, G. van Goch te Ochten; te Uithuizermeeden, K.J. Faber, kandidaat uit Groningen en mw. M.J. Visschers, kandidaat uit Groningen, die beiden dit beroep hebben aangenomen, GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Amsterdam-Noord, te Elspeet en te Goudswaard, A.J. Gunst te Benthuizen; te Ou- demirdum, A. Bac te Bodegra- vaticaanstad rtr De kritiek op een mogelijke reis van paus Johannes Paulus II naar Irak neemt toe. Na de Ver enigde Staten en het Joods We reldcongres heeft nu ook de op positie in Irak haar stem laten horen. Vooral een ontmoeting tussen de kerkleider en de Iraakse president Saddam Hus sein roept veel bezwaren op. De reis staat nog niet vast. De patriarch van de Chaldese kerk, Raphael Bidawid, zei vorige week dat de paus begin decem ber naar Irak zou komen om onder meer Ur, de geboorte plaats van aartsvader Abraham, te bezoeken. Het Vaticaan heeft echter de mededeling van de patriarch niet bevestigd. Een groep van negentien or ganisaties die zich tegen het be wind van Saddam Hussein ver zetten, roept de paus in een open brief op af te zien van de reis zolang Irak „wordt be stuurd door een despoot met bloed van onschuldige mensen aan zijn handen". De groep herinnert aan het rapport dat de speciale VN-rap- porteur voor de mensenrechten in Irak, de Nederlandse oud minister Van der Stoel, in maart uitbracht. Daarin wordt Sad dam Hussein beschuldigd van „onbeschaamde" schendingen van de mensenrechten, waar onder „voortdurende massa executies, brute folteringen, ge dwongen verdwijningen van duizenden burgers en uitmoor ding van het Koerdische volk met chemische wapens". Binnen het Vaticaan wordt erkend dat een ontmoeting tus sen Johannes Paulus en Sad dam Hussein waarschijnlijk is, als de paus inderdaad naar Irak gaat. Zij zou volgens sommigen binnen de kerk Johannes Pau lus de kans geven zijn mening over de bescherming van de mensenrechten te geven. „De ervaring leert dat in het verle den de reizen van de paus naar zelfs de meest omstreden ge bieden en ontmoetingen met de meest omstreden leiders er toe bijdroegen dat het lijden van het volk werd verlicht", zegt een van hen. De Verenigde Staten heeft het Vaticaan ervoor gewaarschuwd dat Irak misbruik kan maken van het bezoek van de paus kan maken. Het Joods Wereldcon gres zei te hopen dat Johannes Paulus ervan kan worden afge bracht Saddam te ontmoeten. Voorzitter Justitia et Pax op vredesreis door de wereld utrecht anp De Nederlandse bisschoppen zijn pijnlijk ge troffen door de commotie die is ontstaan na de benoeming van W. Eijk tot bisschop van Gro ningen. Maar ze zijn ervan overtuigd dat Eijk zich helemaal zal inzetten om een goede bis schop te zijn voor de gelovigen van zijn bisdom. Dat schrijft kardinaal Simonis, voorzitter van de bisschoppenconferentie, in een gisteren uit gegeven verklaring. De publicaties over de om streden collegedictaten moraaltheologie van Eijk hebben volgens Simonis in de geloofsge meenschap en daarbuiten grote onrust veroor zaakt. De bisschoppen betreuren het zeer dat hierdoor gelovigen zijn geraakt en de start van hun pas benoemde collega wordt bemoeilijkt. Volgens de bisschoppen is Eijk van harte be reid tot een open dialoog. Ze doen een beroep op alle betrokkenen om hem de gelegenheid te bieden te groeien in zijn nieuwe taak. De bis schoppen zijn het met Eijk eens dat er onder scheid gemaakt moet worden tussen zijn do centschap en zijn nieuwe opdracht als bis schop. Jegens de kerkelijke leer heeft een bis schop een 'eigensoortige benadering en pasto rale verantwoordelijkheid', aldus Simoir Eijk kwam de afgelopen weken in q-j doGr de publicatie van citaten uit zijn t in het weekblad Hervormd Nederland.*!* taten stelde Eijk samen voor zijn lesseij- priesteropleidingen Rolduc in Kerkradi. Sint Janscentrum in Den Bosch. Eijk dj daar sinds 1990. Vooral zijn uitspraken moseksualiteit hebben veel stof doen o[_ Justitie in Groningen begon een oritj onderzoek naar deze uitspraken. J. WijsL homoseksueel en diaken in de Gerefof Kerk van Maarssen, diende een aanl| 1 wegens discriminatie. Ook andere opv van Eijk, over bijvoorbeeld het jodenr^ doodstraf en gemengde huwelijken, sti^jj weerstand. In een brief aan de gelovigen heeft Eijf- beerd een mogelijk eenzijdig beeld over weg te nemen. Maar over de gewraakt* liet hij zich niet uit. Wel benadrukte hij plan te zijn bepaalde groepen mensJ schrijven of te veroordelen. De brief v mend weekeinde in de noordelijke voorgelezen. Eijk wordt 6 november schop gewijd. ■nsi *1 i Een kleine, bedeesde, ietwat schuchtere man. De grijzende haardos wordt t na een bizar leven van 71 jaar. Door een ouderwetse hoornen bril kijken tw»ro tevreden de wereld in. Mgr. Franciscus Nguyen van Thuan uit Vietnam is vredesreis rond de wereld neergestreken in Roermond. Als voorzitter va0 Pauselijke Raad, Justitia et Pax, predikt hij overal op de wereld de vrede. In k Albanië, Burundi, Ghana, en onlangs nog in Zimbabwe. Daar waar onrust probeert Nguyen de gemoederen tot bedaren te brengen. roermond michiel goertzen Nguyens bezoek aan Nederland heeft niets met oorlog te ma ken. Tijdens een bezoek aan Kerkrade een aantal jaren gele den, ontmoette hij op Rolduc de student Mark Hemels. Er ontstond een hechte vriend schap en vlak voor Hemels' priesterwijding vereerde Nguy en hem met een bezoek. Ook bisschop Wiertz in Roermond schudde hij vorige week de hand. Inmiddels reisde de monseigneur door naar Nijme gen, waar hij een andere speci ale vriend ontmoet. Een pasto raal werker die hem eind jaren zeventig als kleuter min of meer het leven redde. Eind april 1975 werd Nguyen benoemd tot aartsbisschop van Saigon. Vier maanden later werd hij door de communisten gearresteerd en kreeg hij huis arrest. Aan het eind van het jaar werd Nguyen verplaatst naar een gevangenis ergens in het land. Dertien jaar lang zou er weinig aan zijn situatie veran deren. Zonder proces, laat staan een veroordeling zat de geestelijke gevangen. „Om hoop te houden, moest ik mijn verhaal kwijt. Ik zat weliswaar ruim vierhonderd kilometer van Saigon, maar ik greep alles aan om te overleven." Per toeval kon hij een 4-jarige boodschappenjongen om hulp vragen. De kleuter bezorgde hem een kalender die Nguyen als dagboek gebruikte. „Iedere avond schreef ik een brief op een kalenderblad. Het jongetje gaf dat aan zijn familie die het vervolgens verder verspreidde." De brieven zijn gebundeld als boek, getiteld 'De weg van de hoop', inmiddels in negen lan den vertaald. In oktober wordt de Nederlandse versie ver wacht. Zijn 'hulpje' is tegen woordig pastoraal werker in Nijmegen, waar beiden elkaar inmiddels konden begroeten. De zwaarste periode in zijn gevangenschap maakte Nguyen mee in een isoleercel. Negen jaar lang zat hij alleen in een klein kamertje met enkel blinde muren. Nu eens lieten zijn be wakers het licht dagenlang branden, dan weer leefde de gevangene dagen in totale duis ternis. „Het was psychologische oorlogvoering. Het ergste is dat je met niemand kan praten," vertelt de aartsbisschop. „De stilte maakt je gek. Je draait he lemaal door. Ze proberen je niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk te breken." Om zijn conditie op peil te houden, liep Nguyen dagelijks uren achter elkaar op en neer in zijn cel. Ook deed hij oefenin gen die hij nu, na twintig jaar, graag nog een keer demon streert. De geestelijke zette een maagzweer in scène om aan wijn te komen. „Ze gaven me een klein flesje, als medicijn. Ook kon ik een stukje brood be machtigen. Zo heb ik dagelijks een mis kunnen houden. In mijn eentje. Drie druppels wijn en een druppel water in mijn hand waren samen met een paar broodkruimels genoeg." Ondanks alle gruwe ringen praat Nguyen man over zijn ge var en ziet hij er zelfs de hi in. „Ik kreeg alleen m< j groentebladeren te i ik vrij kwam in novei 1 had ik geen cholester mijn lichaam en was lichter. Wie echt kan ik zo'n gevangens 3 raden." Het contact met zijl wakers werd door de j steeds beter, voor mogelijk is tussen eer ne en een cipier. Na\l hen uiteindelijk als vi plaats van vijanden, beerde een band mj creëren. Zo kreeg ik delijk zover, dat ik vat hout een kruisje mi ken," legt de Vietna terwijl hij het kruis oil toont. „Toen ik vrij w i ijzer omheen laten 11 draag het dagelijks.' ketting waar het 1 hangt, is afkomstig t/ vangenis. „In het di heim gefabriceerd vai] teitsdraad," glimlach! gepaste trots. De lessen die Ngiri vangenschap heeft 1 probeert hij nu overl aan de rest van de t^en heb geen wraakgevflj genover hen die mij! hielden. Daar bereik j( niks mee. Mijn vijand ren, is vandaag mijn i ik die boodschap kar den, zouden er heel i gen minder zijn." i WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Af en toe zon, maar ook wat lich te regen. Maxima oplopend naar 20 tot 28 graden op vrijdag. Za terdag weer koeler. Noorwegen: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen of motregen. In het zuiden droger en perioden met zon. Langs de westkust vrijdag een stormachtige wind. Maxima tus sen 15 graden langs de westkust en 23 in de buurt van Oslo. Zweden: Wolkenvelden en af en toe regen. In het zuiden droger en perioden met zon. Maxima oplopend naar 22 graden in het noorden en 25 in het zuiden. Zaterdag in het noorden dalend naar 15 graden. Denemarken: Zonnige perioden en droog. Maxima rond 23 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuiden vrij zonnig. Naar het noorden toe geleidelijk meer bewolking en kans op regen. Maxima van 16 graden op de Shetland eilanden tot 25 in Lon den. België en Luxemburg: Droog en flinke perioden met zon. Maxima ongeveer 25 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima 24 tot 27 graden. Portugal: Vrij zonnig met een kleine kans op een bui. Maxima uiteenlo pend van 26 graden in het noordwesten tot 30 in het zuid oosten. Madeira: Vrij zonnig bij maxima rond 26 graden. Spanje: Flink wat zon, maar vooral in het binnenland en in het noorden meer stapelwolken en kans een lokale bui. Middagtemperatuur tussen 28 en 34 graden, in het noordwesten iets lager. Canarische Eilanden: Vrij zonnig bij maxima tussen 27 en 32 graden. Marokko: Westkust: veel zon en droog. Maxima tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Veel zon, maar in de noordelijke helft geleidelijk meer wolken en kleine kans op een bui. Maxima van 32 graden aan zee tot 40 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig, zaterdag kans op een lokale onweersbui. Maxima tussen 25 en 30 graden. Maliorca en Ibiza: Zonnige perioden en kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur rond 30 graden. Italië: Vrij zonnig, maar langs de Adria- tische kust kans op enkele re gen- of onweersbuien. Maxima tussen 24 en 29 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en waar schijnlijk droog. Maxima onge veer 29 graden. Malta: Flinke zonnige perioden en vrij dag kans op een bui. Middag- temperatuur omstreeks 30 gra den. Griekenland en Kreta: Enkele stevige regen- en on weerrapporten 03 september 08 uur: ZONDAG 5 SEPTEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.58 Zon onder 20.18 Maan op 01.31 Maan onder 15.52 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.14 «00.00 11.47 «23.33 Laag 07.36 19.56 07.17 19.37 onbewolkt ono 2 onbewolkt o 4 onbewolkt o2 onbewolkt o 3 licht bew zo 3 licht bew. o 2 Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid licht bew c regenbui r mistbanken i half bew. r onbewolkt v half bew i csa bewolkt onweer -w- warmtefront regen sneeuw T— koufront ms opklaringen Jk. hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -1000— luchtdruk in hecto pascal Split Stockholm Warschau Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. zwaar bew onbewolkt licht bew half bew. 25 18 11.0 19 10 0.2 16 11 0.0 27 23 0.0 26 18 0.0 25 14 24 0 26 16 0.0 23 11 0.0 29 15 0.0 25 24 0.0 34 20 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 30 00 weersbuien, maar ook flink wat zon. Maxima tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden. In het westen en noorden van Turkije kans op enkele forse buien. Mid dagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur tussen de 22 en 27 graden. Zwitserland: Flink wat zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 25 graden. Oostenrijk: Zonnige perioden en kans op een bui. Middagtemperatuur uiteen lopend van 22 graden in het oos ten tot 25 in het westen. Polen: Vrij zonnig en droog. Maxima rond 22 graden. Tsjechië en Slowakije: Flinke perioden met zon en klei- w 1 17 5 0.0 15 11 2,0 J7 23 18 0 0 1 19 15 0.0 4 24 12 0.0 .1 16 7 4.0 :3 29 16 0.2 w3 24 16 00 «4 18 17 0.0 .2 15 13 02 «4 15 12 14.0 21 11 0.0 w2 34 24 43.0 )2 20 10 0.0 26 22 00 25 12 0.0 2 19 17 0.0 i2 27 24 160 3 24 19 0.0 1 32 23 0,0 2 30 22 30.0 30 14 0.0 i.O 34 21 01' h 3 20 9 0.0 ne kans op een bui. Middagtem peratuur ongeveer 22 graden. Hongarije: Zonnige perioden. Ook kans op een onweersbui. Maxima dicht bij de 25 graden op zaterdag. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse adjunct J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 50{ Familieberichten: 023- 531' 023- 5320 216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 ADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEI Maandag t/m vrijdag 071-5143 545 ABONNEMENTEl bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigin; het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt aan portokosten per verschijndac LEIDSCH DAGBLAD OP CAS Voor mensen die moeilijk lezei hebben of blind zijn (ofe leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette be informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lect Z I E K N H U I z ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. "g

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14