eiden Regio alslIP ieffflejStadsMfli Onderzoek vertekend door studenten 'Zo'n optrekje is een wethouder wel waardig' n De Stemming Huurders WBL reageren afwachtend Van Rij: alles gedaan om escalatie te voorkomen okii Iflgng doch 4 SEPTEMBER 1999 n w< NEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF ANNET VAN AARSEN. 071-5356436 Stadsbank Leiden feu pissend treil tl 'tor Iedereen Bit DIRECT 071 SIB 77 77 0! KOM LANES: BREESTRAAT 24, LEIDEN Vervolg van voorpagina De Leidse studenten stuwen het drankgebruik onder jongeren in Zuid-Holland flink omhoog. Ongeveer de helft van de Leidenaars tussen de 18 en 27 jaar komt minstens een keer per vier weken na bezoek aan een ca fé dronken thuis. In de rest van Zuid-Holland ligt dat aantal beduidend lager. LEIDEN ROBBERT MINKHORST In opdracht van de provincie Zuid-Holland hebben de GGD's een groot onderzoek gehouden onder jongeren. De resultaten van Leiden, de Leidse regio, de Bollenstreek en de Rijnstreek zijn gistermiddag gepresen teerd. De uitkomsten in het noordelijke deel van de provin cie wijken nauwelijks af van die uit de rest van Zuid-Holland. „Er is één bevolkingsgroep die er uitspringt en dat zijn de stu denten", zei projectleider H. Tielen. Meer jongeren in Leiden wonen zelfstandiger dan hun leeftijdgenoten elders in de re gio. Hun ouders zijn hoger op geleid en vaker volgen ze nog een opleiding (namelijk aan de universiteit of de hogeschool). In hun leefwijze onderscheiden de Leidse jongeren zich over het algemeen door hun drank gebruik. Vrouwen Het verschil met de rest van de regio is wat dat betreft het grootst bij de vrouwen tussen de 18 en 27 jaar: overduidelijk blijkt dat vrouwen in het alge meen pas gaan drinken als ze studeren. Meer dan de helft van de vrouwen in Leiden drinkt volgens de maatstaven de GGD Zuid-Holland Noord vaak alco hol, dat wil zeggen elke vier we ken vijf keer of meer. In Alphen aan den Rijn, de rest van de re gio en in Zuid-Holland gaat het om ongeveer twee op de tien vrouwen. Het gebruik van hasj, paddo's, xtc en cocaïne ligt in Leiden ook wat hoger. Waarin Leiden ook verschilt van de rest van deze regio, aldus Tielen, is dat 'Leiden al een beetje een grote stad is'. Er is een grotere groep allochtonen, de werk loosheid ligt iets hoger en de kans dat een Leidse jongere slachtoffer wordt van een mis drijf, is ook iets groter. De studentenpopulatie is ver der eigenlijk het enige dat Lei den anders maakt dan bijvoor beeld Alphen, Katwijk, Voor schoten of Leimuiden. De pro blemen onder jongeren komen overal in de regio voor, zegt Tielen. „Dat is de waarde van het onderzoek: de gemeentes weten nu dat er weinig verschil len zijn. Alle jongeren hebben dezelfde problemen". Dat staat haaks op wat de GGD en ande re instellingen van gemeentes horen, aldus Tielen. De GGD Zuid-Holland Noord erkent daarmee meteen dat de hulpverlening aan jongeren buiten Leiden en Alphen hier en daar tekort schiet. De GGD zou dat graag zien veranderen. Belangrijker nog vindt de ge zondheidsdienst de aandacht voor tieners en jongvolwasse nen van achterstandsgroepen, maakte directeur L. Jonkers duidelijk. Achterstandsgroepen in de regio zijn gezinnen waar van de ouders laag zijn opge leid, een-oudergezinnen en al lochtone gezinnen. „Instabiele gezinnen, lage scholing, een combinatie van die zaken is be dreigend. Gemeentes mogen niet achterover leunen. Daarom moeten we de huidige voorzie ningen koesteren." e Kalve kracht achteruit LEIDEN HERMAN JOUSTRA Een tikkeltje argwanend en afwachtend, maar in principe niet afwijzend. Mits de belangen van de huurders ook in de toekomst goed worden be hartigd. Zo reageerde het gros van de aanwezige leden van de Woning Bouwvereniging Leiden tij dens de gisteren gehouden algemene ledenver gadering, die belegd was om de huurders op de hoogte te brengen van de fusieplannen met de Arnhems-Nijmeegse wooncorporatie Portaal. „De basis van de intentieverklaring vind ik uit zonderlijk goed", zei bestuurslid Plasmeijer, een van de twee vertegenwoordigers van de huurders in het bestuur. „Maar de uitvoering roept nog talloze vragen op. In het bijzonder gaat het erom wat de invloed van de huurders nog is na de fu sie." Met die opmerking bleek hij de gevoelens van de meeste leden te vertolken. „Wat nu als het denkbeeldige nieuwe bestuur over een bepaalc' onderwerp een besluit neemt en de huurdersbe langenvereniging is het er niet mee eens?", wilde een huurder weten. „Dat ligt er sterk aan welt onderwerp het betreft", antwoordde bestuurs voorzitter T. van der Lans. „In het samenwer kingsstatuut moet komen te staan welke onder werpen instemmingsrecht van de huurdersbe langenvereniging behoeven en welke advies recht." Ook de meeste andere vragen betroffen de in vloed van de huurders na de fusie. En het ant woord van het bestuur luidde steevast dat een ei ander nog nader uitgewerkt moest worden. Onlangs maakte de WBL bekend met Portaal ti willen fuseren. De Leidse corporatie is zelf arm lastig terwijl de Gelderse partner financieel zee gezond is. „Zij zijn de prins op het witte paard' zo verwoordde directeur De Greef recent de ge voelens van het bestuur. -Iet komt niet zo vaak voor dat een ijzeren woonschip ^p£t over de Zijlsingel naar het Utrechtse Jaagpad wordt j Dat blijkt uit de weinige ruimte die 'duwer' P. Groenen 03o?nd had om het schip 'Twee Gebroeders' af te leveren ipswerf Stallinga aan de Admiraal Banckertweg. Daar iel t? tjalk van J. Hendriksen de komende week uit het water ~i.nl ;hoongespoten en gelakt. De verzekering verplicht elke tot een dergelijke 'anti-roestbehandeling'. FOTO MARK LAMERS RATI De krakers met hun spandoek en tent in de tuin van wethouder Pechtold. mand een plattegrond?", roept Van Duijn. Het blijkt niet nocüg te zijn. Enkele krakers kennen de weg. Sommigen kijken hun ogen uit tijdens de tocht door de pro- fessorenwijk. „Zo'n optrekje is een wethouder wel waardig", zegt een van hen bij een hui zenrij aan het water. Bij de wo ning aangekomen, belt een kraakster meteen aan. Geen re actie. Dan maar even bij de bu ren nagaan of het wel het juiste adres is. Ondertussen rollen anderen een kleedje uit. Binnen de kort ste keren staat de tent in de nenstad te ondertunnelen. Dat zij er ook geen probleem mee hebben zich wat nederiger op te stellen en de gemeente een idee van het niveau Tante Betje aan de hand te doen bleek deze week, toen zij met het voorstel kwamen om evenementenbor den op de belangrijkste toe voerwegen naar Leiden te zet ten. Het zijn van die borden die je vooral op het platteland nog weieens tegenkomt. Die kondi gen dan de jaarlijkse motorra ces van Zevenhuizen aan, de boerenmarkt in Gasselternij- veen of het optreden van Arno en Gratje in discotheek De Schuur in Reuzel. Gelukkig lig gen die evenementen meestal nog in het verschiet, of is het leed al geleden als je zo'n me dedeling onder ogen krijgt. Sommige dingen moet je jezelf gewoon niet aandoen. In Leiden nu denken de onder nemers, die met de VW en de gemeente dat Centrum Mana gement bevolken, dat je met zulke entreeborden mensen naar de stad kunt lokken. Dat je over de A4 rijdt en ziet dat er bij de Pieterskerk een antiek- en curiosamarkt wordt gehouden, en dat je dan onweerstaanbaar naar de afslag Leiden wordt ge trokken. Ze willen Leiden, om het jargon van die mensen maar eens te gebruiken, 'op de kaart zetten' als een historische stad waar je volop kunt genieten van bijzon dere winkels, terrasjes, musea, kroegen en evenementen. Op de kaart zetten: het is zo'n uitdrukking die je alleen ge bruikt als je het gevoel hebt er niet echt bij te horen. De mees te oud-Hollandse steden heb ben daar geen last van. Leiden kennelijk wel. Maar met van die sneue borden maak je dat al leen maar erger. TEKST: RUUD SEP EN AAP RIETVELD TEKENING: MAARTEN WOLTERINK LEIDEN HERMAN JOUSTRA CONNIE VAN UFFELEN Nadat de krakers vrijdagoch tend vroeg uit de gekraakte panden aan de Aalmarkt zijn gezet, staat hun besluit snel vast. Ze gaan protesteren bij de woning van wethouder Alexan der Pechtold. „Het is schofterig dat het pand is ontruimd voor dat het kort geding tegen de Staat der Nederlanden officieel betekend werd", zegt kraker Marco van Duijn. Hij is het er ook niet mee eens dat de gemeente hun, in plaats van de Aalmarktpanden, een woning aan de Besjeslaan aanbood waar een gezin in huist. „We hebben gisteravond Pechtold geconfronteerd met het feit dat het al bewoond is. Hij antwoordde: 'Dat is onze verantwoordelijkheid'. Maar dan staat er morgen in de krant 'gezin ontruimd voor krakers'. Ik zie het al voor me. Zoiets doe je toch niet", zegt Van Duijn. „We gaan nu met huisraad naar de man die zijn afspraken niet is nagekomen en ons heeft beduveld. We gaan voor de deur zitten en een tent opzet ten. We willen vervangende woonruimte voor zes mensen." Even later, om half tien, voegt een tiental krakers de daad bij het woord. Gewapend met een tent, een tafel, slaapzakken en - matjes, tuinstoelen, een teddy beer en een vaasje met een nepbloem, lopen ze richting de Kraaierstraat. Daar aangekomen, wacht de krakers een verrassing. Pecht old woont er niet meer. Even is er verwarring. De huidige be woner van het pand zegt dat de wethouder is verhuisd naar de Franchimondaan. „Heeft ie- info! t t Najaarrde in die dagen dat /w.tsjecl de zwarte strijdwa- staatshoofd beken- iade Tr/en nieuwe vriendin 24700 1 Prins °P ^et witte r binnen galoppeerde ftste huisbaas van de A nx/i1010 zomer ^eP °P V 'en het volk was in F A Achting van de aan- dag van n'et ^én,maar )kjeshuwelijken. In F A X*11 me^c en honing n vredige rust. pvare deuren van het cl de stad streng doch ZZZIDig bestuurd. De ui- en meelevende zorgen ervoor dat tan honger en koude ioefde te laten. Zij n de handel zodat bloeien en inden om wegen en kana- unnen leggen. Het met de stad. én huis combineer- "Ituurders strengheid ^aardigheid. Zij stel- Jven in dienst van het -p de stad, en stelden i aan zichzelf en aan "Istad verdient het im- jlleen door de aller- rtrouwste, allereerlijk- Ik leest* te worden bestierd, ede morgen - de zon laar nauwelijks boven schenen, maar toch ?m al drie maal zijn er de stad doen klin- pot de onderkoning gekomen was om af- emen van één van de rs die bij nader inzien de hoge eisen ldoen. Hij riep de »ch rechtvaardige van de bestuurder bij de tot haar: „Mar Zij bivakkeerden er zo'n anderhalf voortuin van Pechtold. De kra kers draperen wat closetpapier om het hek en een paar strui ken. Van Duijn haalt wat suiker bij de 90-jarige buurvrouw. Een kwartiertje later komt de politie, vier man sterk, poolshoogte ne men. Van een afstandje kijken ze toe. Af en toe bellen ze met het wijkkantoor in Zuid voor de laatste instructies. Ze grijpen niet in. En de krakers wachten op Pechtold. De wethouder laat zich ech ter niet zien. „Zullen we hem bellen", oppert een van de kra kers een tikkeltje ongeduldig. „Nee", kaatst Van Duijn terug. „We gaan toch zeker niet bede len." Een van de actievoerders ligt languit op de stoep. „We zijn moe", zucht Van Duijn. Dan gaat een van de krakers verf halen om een spandoek te beschilderen: 'Pechtold be dankt voor de vervangende woonruimte'. Een collega haalt een rolletje plakband bij de overburen om het spandoek aan de gevel te kunnen bevesti gen. Van Duijn en een meisje halen wat brood en appels. De sfeer blijft ontspannen. De buurtbewoners die langslopen of langsfietsen glimlachen, of schudden meewarig hun hoofd. Maar er valt geen onvertogen woord. Rond half twaalf hebben de krakers het wel weer gezien. Ze besluiten naar huis te gaan want Pechtold komt toch niet. Om kwart voor twaalf is het weer 'rustig' bij huize Pechtold. Alleen het toiletpapier en wat zelfgemaakte, papieren bloe men laten de krakers achter. Wethouder T. van Rij vindt dat de gemeente er alles aan heeft gedaan om escalatie rondom de kraakactie aan de Aalmarkt te voorkomen. Hij en wethouder A. Pechtold hebben de panden gisterochtend laten ontruimen omdat 'de krakers wisten dat ze er niet in mochten zitten'. De gemeente gaat het voor malige pand van drukkerij Jan sen aan de Aalmarkt nu voor 30.000 gulden opknappen, om het archeologisch centrum er voor drie jaar te huisvesten. Van Rij en Pechtold benadruk ken dat dit niet gebeurt om kra kers te weren, maar om het pand beter te laten ogen. „Het is heel vervelend als het er zo shabby blijft uitzien", zegt Van Rij. Volgens hem zijn allerlei al ternatieven voor de huisvesting van zes krakers bekeken. Voor waarde was dat de krakers een overeenkomst wel met naam en toenaam zouden tekenen. Als het niet zou lukken woonruim te te vinden, zou de gemeente nog een maandje verder willen zoeken. De krakers moesten echter wel verklaren vrijwillig de Aalmarkt te verlaten zodra het Archeologisch Centrum zou verhuizen. „Dat wilden de kra kers niet en de alternatieve woonruimte aan de Besjeslaan werd door hen te klein bevon den. Dan houdt het op", aldus Van Rij. Dat er een gezin in het ver vangende pand aan de Bes jeslaan woont, was Van Rij niet bekend. „Als de bewoner be sluit er met een vriendin en kind in te gaan zitten, is dat zijn keuze. Hij zit er gratis en heeft een opleveringstermijn van drie dagen. Als hij langer nodig had gehad het pand te verlaten, dan was daar een mouw aan te pas sen geweest. Maar zover is het niet gekomen, want de krakers vonden het pand te klein", al dus Van Rij. Pechtold noemt de kraakaf- faire 'jammer' omdat er sprake was van 'een goeie relatie' met de krakers. „Dat het op de spits is gedreven is vervelend. In alle gesprekken met de krakers heb ik aangevoerd dat ik het over het beleid wilde hebben. Wij hebben zelfs een kraaknota en dat is uniek in Nederland." Op uitdrukkelijk verzoek van hem heeft de politie niet ingegrepen toen de krakers na de ontrui ming hun tent opzetten in zijn voortuin. De advocate van de krakers, I. van den Brüle, noemt de ont ruiming 'onrechtmatig' en 'bui ten proportie'. Om ontruiming te voorkomen had zij een kort geding aangespannen. Ze weet nog niet of zij dit intrekt. jan. rechtgeaarde heerseres, de tijd is gekomen om je trouw aan de stad te bewijzen." De meesteres kroop ineen en zeide tót'de onderkoning. „Och sire, ik doe alles om mijn trouw aan u te bewijzen. Ik doe alles om deel uit te mogen maken van het bestuur van deze prachtige stad. Zeg mij wat ik moet doen. Ik ben uw dienares. Uw wens is mijn bevel." De onderkoning hoefde niet lang na te denken. „Geef mij het hoofd", zeide hij, „het hoofd van uw bestuurder." Hierop spoedde de meesteres zich op pad. En nog voordat de zon het moede hoofd te rusten legde, keerde zij terug naar het paleis. Zij droeg het hoofd van de in onmin gevallen bestuur der op een zilveren plateau dat was afgewerkt met de mooiste edelstenen die in de hele stad te krijgen waren. „Uw hoofd, si- re." De onderkoning, met zijn trouwe vazal druk verwikkeld in belangrijke staatszaken - het le ven gaat door - kon een kleine glimlach niet onderdrukken. Gerechtigheid was geschied. De prins zadelde zijn paard en strooide een handvol zilverlin gen uit over de juichende me nigte. De zomer hield als dank voor het wijze bestuur nog een paar dagen stand. En de onder koning, hij zag dat het goed was. Op de kaart Datje voor onuitvoerbare plan nen terecht kunt bij de hemel bestormers van het Centrum Management Leiden was al be kend sinds zij het voorstel lan ceerden om de historische bin- idjjlijk directeur LWO Pr?:^De Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) heeft vanaf aan- k^Viaandag een tijdelijke directeur: J.H. Schipper. Hij ver- fi huidige directeur A. Flapper die met ziekteverlof is en kochtaan het einde van het jaar verlaat. Flapper lag al lange- onder vuur bij de welzijnsorganisatie, zeker na een reidajend rapport van het onderzoeksbureau Twynstra Gud- taper houdt zich de komende maanden vooral bezig met van de LWO aan de hand van de aanbevelingen Gudde. Volgens het onderzoeksbureau schoot bij Car'bnder meer het management, de communicatie tussen billende onderdelen tekort. Schipper is afkomstig van W&S uit Amsterdam. or 3BS-6 voor doodslag •^'leidenDe 36-jarige Leidenaar die begin dit jaar tot ion cel werd veroordeeld voor doodslag op zijn Egyptische eeeft ook in hoger beroep acht jaar gekregen. Het ge- wees het betoog van de verdediging aï dat justitie niet mag gelijk kon bewijzen dat de man de dader was. De man jsen i.pds beweerd dat hij na een nachtelijke wandeling het lichaam van zijn echtgenote heeft gevonden in hun itraal ring sus houdt Toer-Zoiider-Naam ad\ >e Leidse Motorclub Pegasus houdt morgen zijn vijfde y^der-Naam. De 180 kilometer lange tocht gaat gedeel- ^5sf|r dijken richting Capelle aan den IJssel en vandaar via Meg naar Leiden. Inschrijven kost 7,50 of 10 gulden (met rig) en kan tussen 10 en 13 uur bij het clubhuis in het aan de Voorschoterweg in Leiden. en Pazar in Kooipark Verkgroep Kleurrijk Leiden-Noord houdt morgen van Buur in het Leidse Kooipark een souk en pazarmarkt. imel- en informatiemarkt heeft een multicultureel po- jramma en allerlei activiteiten voor kinderen en tie- "tiviteitscursus in Leiden 149.- l-fc Stichting Maatschappelijk Werk Leiden start in okto- sten.nl rnet een assertiviteitscursus. Tijdens tien bijeenkom- de deelnemers beter voor zichzelf op te komen in da- Kosten bedragen 75 gulden. Voor informatie -reikt ifldinS: 071-5316167 of071-5222599.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13