Ahold fuseert niet ten koste van alles Bouwbedrijven bijten hun tanden stuk op Duitsland Economie Vries pakt illegaal "izoenswerk hard aan Breedste zeereus ter wereld IJDAG 3 SEPTEMBER 19999587 ouwbedrijven NBM-Amstelland en HBG Oen grote problemen in Duitsland. NBM- itelland verloor de eerste helft van dit jaar 70 miljoen gulden bij het dochterbedrijf fcich met projectontwikkeling bezighoudt. heeft het lek bij bouwbedrijf Wayss l nog altijd niet boven water en lijdt jaar verwachting 100 miljoen gulden verlies in island. B-Amstelland zag de winst in de eerste helft pit jaar verrassend met 41 miljoen dalen tot 55 miljoen gulden. De grootste huizenbouwer van Nederland, 5.000 woningen per jaar, werd getroffen door het stilleggen van drie projecten. Dat kostte het bouwbedrijf negen miljoen. Nog een miljoen gulden meer raakte het bedrijf kwijt aan de projectontwikkeling in Duitsland waar enkele jaren geleden GFG werd overgenomen. Sinds 1998 heeft NBM alle aandelen in handen en is men het bedrijf grondig aan het doorlich ten. Daarbij rollen de lijken uit de kast, wat het bedrijf noopte tot een extra afboeking van 58,6 miljoen gulden. NBM Rail, de van de NS overgenomen railbou wer, leed de eerste helft van dit jaar een verlies van zes miljoen, tegen een winst van acht mil joen gulden in de eerste helft van 1998. „Oor zaak is het uitblijven van orders. Volgend jaar is er werk genoeg", aldus bestuursvoorzitter Van Bussel. „Het ene jaar zit het personeel thuis dui men te draaien en het jaar daarop lopen ze zich de benen onder het lijf uit. Dat is al jaren zo. Het werk zou beter gespreid moeten worden." Bij concurrent HBG hebben ze inmiddels flink hoofdpijn van hun Duitse avonturen. De over name van Wayss Freytag enige jaren geleden is een compleet drama geworden. Met de ver wachte 100 miljoen gulden verlies van dit jaar erbij geteld, komt de totale schade voor HBG op 900 miljoen gulden. Opk voor volgend jaar wordt nog geen winst verwacht. HBG is inmid dels een rechtszaak begonnen tegen Agif, het bedrijf waarvan het W&F kocht. HBG wil in elk geval de 200 miljoen terug die het voor de aan delen betaalde. Het onverwacht grote verlies in Duitsland, HBG dacht na een reorganisatie de zaak op poten te hebben, zorgde er voor dat de nettowinst in het eerste halfjaar gelijk bleef aan de 59 miljoen gul den uit de eerste helft van 1998. De omzet daal de met 300 miljoen tot 4,8 miljard gulden. NS sluiten binnen drie jaar het Wagenbedrijf in Amersfoort. Daardoor verliezen 160 werkne mers hun baan. Het spoorbe drijf moet dicht vanwege moor dende concurrentie. Op de Rot terdamse Maasvlakte zetten de NS een compleet nieuw onder houdsbedrijf op. Samen met de vakbonden spraken de spoorwegen giste ren over een sociaal plan. Vol gens woordvoerder van FNV Bondgenoten is de boodschap gelaten ontvangen. „Er zijn al zoveel reorganisaties geweest, de mensen hebben het zien aankomen." Niettemin is de opheffing van het bedrijf vol gens Elise Merlijn 'een drama'. „Bij de reorganisaties is steeds het principe van wie het laatst komt gaat er het eerst uit. Daar door is de leeftijd van de mees te mensen hoog. Die zie ik niet massaal naar Rotterdam ver huizen." De FNV eiste van de NS looncompensatie-regelin- gen voor personeel dat buiten de spoorwegen een baan vindt, aldus Merlijn. Het Wagenbedrijf repareert spoorwegmaterieel waarmee door heel Europa goederen worden vervoerd. In het kleine onderhoudswerk en reviseren van wagons is het Amersfoortse bedrijf sterk. 3' 1 Iff! Werkgevers kunnen internet blokkeren Werkgevers kunnen opgelucht ademhalen. Software-im- irteur WinRoute komt met speciale software waarmee het in- aetgebruik van werknemers kan worden beperkt. Met het igramma WinRoute Pro kan een beperkt aantal sites (inter- agina's) worden ingesteld die werknemers kunnen raadple- Daarnaast is het mogelijk een tijdslimiet te programmeren, der biedt het programma volgens de importeurs ook nog is bescherming tegen computerkrakers. „Vooral ondeme- :rs kunnen nu eindelijk het internet veilig en effectief gebrui- als informatiebron", aldus WinRoute. shore wil meer eerlijke concurrentie De bedrijven in de Nederlandse offshore-industrie ende eerlijke concurrentie in Europa. Vooral de Britse markt is en e peilijk toegankelijk, terwijl de Nederlandse wel open is. Daar- i1 ondervinden de toeleveringsbedrijven in de olie- en gassec- ende i duidelijk nadeel. Die boodschap brengt directeur R. Rosen en e jobson van de branchevereniging IRO volgende week over staatssecretaris Ybema van economische zaken tijdens een maünoeting in het Schotse Aberdeen. Daar bezoekt de bewinds- nder im Nederlandse bedrijven op de internationale vakbeurs. delegatie is met dik zestig ondernemingen de grootste uit de jchiedenis van de Nederlandse offshore-industrie. Rosen Ja- bson hoopt dat Ybema een en ander in Brussel zal bepleiten. emanning mag na jaar naar huis kVerdam De vijftienkóppige Oekraïense bemanning van de ii de ketting gelegde zeesleper 'Gepard' is gisteren na een jaar ar huis vertrokken. De mannen ontvingen al die tijd geen sa- is, omdat de rederij dat weigerde te betalen. Deze week jgjn ,je eigenaar plots met het geld over de brug. Door een fi- ncieel geschil tussen eigenaar Satco, manager Oreo en leepswerf De Schelde lag het schip al meer dan een jaar aan ketting in Vlissingen. De Internationale Zeelieden Vakbond F) kreeg maandag te horen dat de repatriëringskosten, juridi- 1 ie kosten en het salaris van de bemanning waren betaald, igens de ITF weigeren reders in landen als Rusland en Oekra- geregeld bemanningen te betalen. Rederijen zouden geïnfil- ■ijkenf ziJn d°or de Russische maffia en criminelen. [eer drukte Waal mogelijk via radar iith» Het scheepvaartverkeer op de Waal kan de komende ja- met twintig procent groeien door een nieuw verkeerbegelei- i 1 ld systeem (VTS), dat Rijkswaterstaat gisteren bij Lobith in iruik heeft genomen. Op dit moment varen er jaarlijks onge- T 165.000 schepen over de Waal. Het VTS is ontwikkeld door ed met'Apcldoomse bedrijf HOT, ontstaan uit een voormalige divi de uïtevan Hollandse Signaalapparaten. Het ruim zes miljoen gul- eerj kostende radarsysteem bestaat uit een verkeerscentrale in Waalhaven bij Nijmegen, vijf onbemande radarposten en e marifoonposten. Via de radar is veel beter zicht op de ge- rlijke en nauwe Waalbochten mogelijk, zodat de schepen Mer kunnen doorstromen. LïïuON ENW verwacht meer winst I wJrn Energiebedrijf NUON ENW rekent voor 1999 op een ■■1st van 450 miljoen gulden. Dat is 15,4 procent meer dan de ca bedrijven vorig jaar voor de fusie samen behaalden. Sinds 1 zijn ENW, EWR, Gamog en NUON opgegaan in NUON aesjV. Het nieuwe bedrijf noteerde in de eerste zes maanden dit jaar een omzet van 3,6 miljard gulden. Hoeveel de winst ct bedraagt, wil het energieconcern niet kwijt. „Het is meer i de helft van de verwachte 450 miljoen", zegt een woord- rster. Energiebedrijven draaien in het eerste semester altijd =r dan in het tweede. iderscheiding voor Joh. Enschedé Joh. Enschede Stamps Security Printers BV heeft het bpese predikaat Qualified Company gekregen. De onderne- Jg, een volle dochter van geldmaker Joh. Enschede, kreeg de ierscheiding op basis van de uitkomsten van een onderzoek Jr 33 beleids- en bedrijfsaspecten binnen het bedrijf. Het on- fcoek werd uitgevoerd door de European Foundation for Bu- Iss Qualification (EFBQ). Joh. Enschedé Stamps maakt jaar- 1 zo'n twee miljard post- en waardezegels. De Haarlemse jiucten gaan naar 65 landen in de wereld. Het bedrijf heeft iropa een marktaandeel van vijftien procent. it venture Shell met BASF i Het Brits/Nederlandse olieconcern Shell gaat samen I het Duitse chemieconcern BASF voor 500 miljoen dollar d miljard gulden) een chemiefabriek bouwen in Singapore, f eind 2002 moet daar worden geproduceerd. Beide con- Jis hebben een belang van vijftig procent in de joint-venture. ant iganpbeid kunnen verrichten. Hij wil daarom met Arbeidsvoorzie- illegale seizoensarbeid ning gaan praten om beter op voortaan keihard opge- de vraag naar personeel tijdens Met deze waarschuwing het oogsten te anticiperen. Ver- de minister De Vries (so- der wijst hij erop dat asielzoe- kaken) een nieuwe aanpak kers enig soelaas kunnen bie- por de problemen die zich den. jks voordoen in seizoens- Volgens PvdA-Kamerlid als bollenpellen, fruitpluk- Noorman hebben zich dit jaar ti aspergesteken. 2.500 asielzoekers gemeld voor gens de minister neemt de seizoensarbeid. De helft werd liteit in de land- en tuin- goedgekeurd, maar slechts 400 enorme proporties aan. mensen werden aangesteld, gaat niet meer om een en- Veel te weinig, vond Noorman, illegaal die een baantje Staatssecretaris Hoogervorst en er een vindt. Nee, er (sociale zaken) had geen goed soms enorme organisa- woord over voor de agrarische phter die illegale arbeid in sector die zelf de kosten voor tland regelen." De Vries een premieverlaging van sei- dat onacceptabel. zoensarbeiders zou ophoesten, idat boetes volgens hem maar. dat nu weigert. Hooger- fschrikmiddel niet meer yorst noemde dit een gebrek en, wil hij strengere maat- aan solidariteit binnen de land- In nemen. Hij heeft daar- en tuinbouw. Hij is niet van al met justitie gesproken, plan een nieuwe regeling te be- ït uiterste geval wil De denken. Behalve het CDA kon 5edrijven zelfs stilleggen. de Kamer zich daarin vinden, minister betoogde giste- de Kamer dat er voldoen- :nsen zijn die seizoensar- rotterpamOp het uiterste puntje van de Maasvlakte ligt tot en met zondag het breedste schip ter wereld en de op vier na grootste. De onder de vlag van de Bahama's varende Sea World lost ruim 450.000 ton ruwe olie bij de Maasvlakte Olie Terminal (MOT). De Sea World is 79 meter breed en 360 meter lang. De tanker, gebouwd in 1978 met een dragend vermogen van 491.120 ton, begon zijn werkzame leven als 'Nanny'. In 1998 dreigde de sloop maar Frontline bracht het reuzenschip weer in de vaart. Het is een van de 82 Ultra Large Cru de Carriers die er sinds 1976 gebouwd zijn. Daarvan is de helft al gesloopt, ondanks het feit dat deze hele grote schepen, mits goed onderhouden, een 'werkzaam leven' hebben van dertig jaar. De zeereuzen kunnen niet in elke haven terecht. En als er wat mis gaat, dan is het milieu-risico ook gelijk heel erg groot, aldus MOT-manager L. Kloet giste ren. De Sea World zou oorspronkelijk nog groter worden, namelijk 700.000 ton. Maar nog tijdens de bouw is het tonnage dras tisch teruggebracht, aldus kapitein E. Jack son. Het oorspronkelijke plan verklaart waarom het schip zo breed is. Het schip kwam één keer eerder naar Rotterdam: in 1995 onder een andere naam. De door de Sea World aangevoerde olie is bestemd voor de Shell-raffinaderijen.- De olie is van uit het schip rechtstreeks naar Europoort en Pemis gepompt. De MOT beschikt over een opslagcapaciteit van 4,2 miljoen kubieke meter, verdeeld over 36 enorme opslag tanks. De allergrootste tanker is de Jaare Vi king (564.763 ton) die vaart voor de rederij van de Griek Lucas Haji-loannou. foto gpd cees kuiper Naam: Patty Harpenau Leeftijd: 40 Beroep: kunstenaar Burgerlijke staat: ge huwd Kinderen: twee zoons Auto: Mercedes („Een Cabrio en ik kreeg pro minentenkorting") 1 Hobby: schilderen foto gpo roland de bruin Patty Harpenau is schilderes. Onlangs werd in het Contem porary Art Centre in Utrecht haar nieuwe tentoonstelling 'I have a voice' geopend. Een se rie portretten van spraakma kende mensen uit de afgelo pen eeuw. Om van alle be slommeringen daaromheen te bekomen heeft Harpenau zichzelf een cadeau gegeven, tevens haar laatste grote aan koop. Harpenau is in Enge land een week in de leer ge weest bij Deepak Chopra. „Een soort Emille Ratelband, maar dan anders. Het is heel 'down-to-earth' hoor, maar wel spiritueel. Het is niet zo dat we gaan zitten zingen rondom kaarsen. Er zijn aller lei werkgroepen en ik kwam Donovan, Dave Stewart (man nelijke helft Eurythmics) en Uri Gelier (buigt lepels om met zijn gedachten) tegen." Een beetje prijzig was het al met al wel, moet Harpenau toegeven. Het weekje kost haar 3.000 Britse pond, bijna 10.000 gulden. Dat het weekje dat bedrag waard is, blijkt volgens Harpe nau uit haar slechtste aan koop ooit. Een paar jaar gele den volgde de kunstenaar een avondje een cursus in het Am sterdamse Oibibio, het spiri tueel centrum van Ronald Jan Heijn. „Nou dat was niet veel", zegt Harpenau. „We za ten met een kleine groepen mensen bij elkaar en moesten met elkaar gaan delen. Er kwamen allerlei verhalen naar boven, iedereen luisterde en dat was het. En een enthousi asme van een paar deelne mers, ongelooflijk. Ze begon nen te huilen en aan één stuk door dank je wel te roepen. Ik vond het niets voorstellen. Je kunt beter via het ziekenfonds een psychiater inhuren. Die zegt nog wat terug." Harpenau's beste aankoop is haar hond Max, een blonde Labrador. Eigenlijk een toeval lige aankoop zo'n 1,5 jaar ge leden. „We gingen naar een nest hondjes kijken bij een boer in Bunnik. Helemaal niet met de bedoeling een hond te kopen. Maar daar lag Max, zo'n klein bolletje tussen acht broertjes en zusjes. Ik wilde hem meteen hebben. Mijn man was in eerste instantie niet zo enthousiast. Hij dacht er onderuit te komen door te zeggen dat hij geen geld bij zich had en dat we een week later terug zouden komen. Ik voelde eens in mijn achterzak en daar zat precies 800 gulden in, het bedrag dat we nodig hadden. Ik sta daar nog steeds van te kijken. Normaal heb ik nooit geld bij me. Ik ben erg van de pinpas." Harpenau's financiële tip is er een voor beginnendë schil ders. „Koop nou niet meteen zo'n dure doos verf en dure doeken", zegt Harpenau. „Koop gewoon de drie primai re kleuren en een rol behang. Zo leer je zelf kleuren te men gen en door te schilderen op de achterkant van het behang mag wel eens iets mis gaan." Verkoop UNA aan Reliant gaat toch door haarlem gpd Minister Jorritsma is toch ak koord met de verkoop van stroomproducent UNA aan energiegigant Reliant in de VS. Reliant betaalt 3,9 miljard gul den voor het bedrijf, 500 mil joen meer dan oorspronkelijk was afgesproken. Het extra geld is bedoeld voor de afkoop van onrendabele investeringen. Verder wordt nog eens 1,1 mil jard gulden aan nieuw kapitaal in UNA gestoken. De verkoop zat vast op de fi nanciële bijdrage aan de zoge heten bakstenen. Dat zijn on rendabele investeringen die de stroomproducenten waaronder UNA, in het verleden hebben gedaan. Het betreft onder an dere projecten voor stadsver warming en zeer onvoordelige importcontracten voor stroom en gas. De kosten voor deze bakstenen worden geschat op bedragen tussen de 4 en 17 mil jard gulden. Afgesproken is dat de combinatie Reliant-UNA zo'n 500 miljoen gulden extra aan de aandeelhouders, de pro vincies Noord-Holland en Utrecht en de gemeenten Am sterdam en Utrecht betaalt. De aandeelhouders stellen zich ga rant óm in totaal 1,9 miljard gulden van de bakstenen voor hun rekening te nemen. De op brengst voor de aandeelhou ders zal dus minimaal twee mil jard gulden bedragen. De oorspronkelijke plannen gingen er van uit dat Reliant UNA gefaseerd zou overnemen. Pas in 2006 zou Reliant alle aandelen in handen hebben. Nu de liberalisering van de energiesector veel harder gaat dan gedacht, verwacht UNA dat al volgend jaar al haar aandelen aan Reliant zijn overgedragen. Kamerleden in haven Amsterdam den haag hans jacobs Leden van de Kamercommis sies voor economische zaken en ruimtelijke ordening en mi lieubeheer zijn maandag uitge nodigd voor een werkbezoek aan de Amsterdamse haven, ter voorbereiding van de nota 'Ruimtelijk Economisch Beleid'. De uitbreiding van de haven en de daaraan gekoppelde bouw van een tweede grote zeesluis in IJmuiden staat in de Tweede Kamer namelijk nog steeds ter discussie. Verschillende Kamer leden vinden dat Amsterdam maar pas op de plaats moet maken, of zich verder moet specialiseren en het 'grote werk' aan Rotterdam overlaten. Amsterdam en de provincie Noord-Holland zijn het daar mee niet eens. Een van de filialen van Pathmark, de keten van Ahold in de VS. In New York City is Pathmark marktleider on der de supermarkten. foto anp Ahold-baas Cees van der Hoeven presenteerde gisteren 'excellente kwartaalcijfers'. De nettowinst van het moe derbedrijf van Albert Heijn steeg met veertig procent naar 380 miljoen; de omzet met 34,5 procent naar 17,4 miljard gulden. Het bedrijfsresultaat nam met 42,3 pro cent toe tot 707 miljoen gulden. De VS waar inmiddels zestig procent van de omzet en zeventig procent van het bedrijfsresultaat vandaan komt, blijven de ster binnen de holding. den haag gpd Maar mist Ahold na de aange kondigde fusie tussen de Fran se supermarktketens Carrefour en Promodès niet de boot op het oude continent? In Spanje en Portugal is Ahold weliswaar vertegenwoordigd, maar Duits land, Frankrijk en Groot-Brit- tannië zijn tot nu toe blinde vlekken. Met de Amerikaanse gigant Wal-Mart nadrukkelijk op het oorlogspad, is dat een riskante situatie. De Ahold-topman bleef laco niek en tegelijk blakend van zelfvertrouwen. „Ahold wil niet ten koste van alles meedoen aan het fusie-circus", doceerde hij relativerend. „Wij hebben ons als doel gesteld de beste su permarktketen van de wereld te worden en niet de grootste. Als beide dingen samenvallen is leuk, maar zo niet, maakt het ons echt niet uit." Van der Hoeven ontkende ooit een bod te hebben uitge bracht op Carrefour en ook dat Promodès op zijn verlanglijstje stond. Wie er wel op staan wil de hij absoluut niet zeggen. Hij wilde alleen kwijt dat Ahold 'ex treem actief is, en dat 'het voorspelde consolidatieproces in Europa echt begonnen is'. De Franse fusie heeft een voor Ahold zelfs positief effect. „De noodzaak voor de raspaar den in Europa om een grotere stal te vormen, is urgenter ge worden", aldus Van der Hoe ven. Met andere woorden: aan sluiting bij Ahold. Dat de keuzemogelijkheden minder worden en overnames duurder, deert de Ahold-baas weinig. De Ahold-koers blijft duidelijk. „Alleen als we over tuigd zijn aanzienlijke waarde te kunnen toevoegen, die be langrijk groter is dan de aan koopprijs, doen we het. Onze aandeelhouders, maar ook on ze klanten verwachten dit." Dat het Belgische Delhaize onlangs in Amerika de keten Hannaford voor Aholds neus wegkaapte, is voor Van der Hoeven helemaal geen ramp: de prijs was veel te hoog. „We blijven strakke financiële crite ria hanteren", aldus de top man, die er prat op blijft gaan nooit te veel te hebben betaald voor een overname. Ahold floreert over vrijwel de hele linie. Behalve in de VS is er grote groei in Zuid-Amerika, maar ook in landen als Spanje, Portugal, Polen en Tsjechië was er flinke progressie. Azië toont herstel: de omzet steeg er met bijna dertig procent, maar het bedrijfsresultaat is nog negatief (23,7 miljoen gulden). In Nederland groeide de om zet met 5,1 procent naar 3,9 miljard gulden. Dochter Schui- tema deed het met een omzet stijging van negen procent erg goed. Albert Heijn boekte een magere groei van 1,9 procent en heeft te maken met een iets dalend marktaandeel tot rond 27,5 procent. Het is volgens Van der Hoeven allemaal tijdelijk en te wijten aan de invoer van de klantenkaart, enkele aankopen en problemen met enkele pro ductiebedrijven. Kwartaalomzet stijgt met 34,5 procent naar 17,4 miljard gulden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7