Leidsch Dagblad 18 Geen gelijke kansen door basisvorming jajicek dreef en erland ook te i voor Ierland Jongeren slechter af in eenoudergezinnen Beestenmarkt weer even openluchtbioscoop Postma wil weer aan de slag, maar hij mag nog niet Ongeluk zorgt voor verkeerschaos TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Leidsch Dagblad G 3 SEPTEMBER 1999 em ra£ OPGERICHT 1 MAART 1860 NK. 4/USb LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 354jsPREK VAN DE ÜAG Haarlemmer Jeroen hJ Mantel als verliefde iza prins op de foto Kerk en Samenleving Synode tegen /t vrouwelijke bisschop Cultuur en Kunst 'Swanlake' maakt hoge verwachtingen niet waar Lottum stuit In de <jie rende van de US Richard Krajicek. foto anp 9evd Krajicek heeft de """ronde bereikt van de Hij versloeg de r Lorenzo Manta: 6- rLD6-l. Behalve een gro- I ixvins op de titel bete er» deze overwinning jjvanche op Manta lijn nederlaag in de ronde van Wimble- ji de volgende ronde I Krajicek uit tegen jur van Lottum, die de t3 044 Ivan Ljubicic in vier w.bijtrsloeg: 4-6, 7-6, 6-3, Noorlander is in de ronde uitgescha- de Amerikaanse Capriati: 7-5, 1-6, 5n de slotfase was inder enkele keren de foutieve arbitra- r Con|ecierland heeft nu [rouwen meer in het jjel van de US Open. -0 1 lederlands mannen- /team heeft in Pado- de tweede wedstrijd nd(Bt Europees kampi- "avc^ap gewonnen, versloeg Ierland met -5619e doelpunten kwa- p naam van Teun de SSGIr (twee), Bram Lo- ijdaga (twee, uit strafcor- ®rlanc!n Stephan Veen. fals in de openings- -56i9ijd tegen Polen (4-1) schooe de Olympisch- en jjes vdkampioen niet lezenj De ploeg van vaFoach Maurits Hen- enmaakte veel fouten, in verdedigend op- Tegenstanders zien vermoedens over onderwijshervorming bevestigd De basisvorming in het voortgezet onderwijs dreigt te mislukken. Zes jaar na de invoering is de beoogde ver groting van gelijke kansen in het onderwijs nog niet waargemaakt. Nog steeds verlaten relatief veel allochto ne leerlingen voortijdig hun school en zitten ze op het laagste niveau. Leerlingen uit hogere sociale milieus sco ren op alle onderwijstypen nog steeds beter dan leerlin gen uit lagere milieus met dezelfde intelligentie. den haag gpd-anphele schoolloopbaan van de onderzochte leerlingen in kaart Dit blijkt uit een grootscheeps gebracht. Het onderzoek kostte onderzoek onder 20.000 leerlin- anderhalf miljoen gulden per gen in het voortgezet onderwijs, jaar en werd uitgevoerd door Vanaf 1989 en vanaf 1993 is de meerdere instituten onder lei- Onderzoek GGD 's in Zuid-Holland den haag robbert minkhorst Jongeren uit eenoudergezinnen zijn beduidend slechter af dan hun leeftijdgenoten uit een ge zin met twee ouders. Hun kan sen om te slagen in het leven zijn kleiner. Ze zijn vaker werk loos en slecht opgeleid. Ze ro ken en drinken meer, eten min der gezond en sporten minder Ze hebben vaker (ernstige) psy chische problemen. De GGD's in Zuid-Holland noemen de positie van jonge ren uit eenoudergezinnen kwetsbaar. In opdracht van de provincie deden de regionale gezondheidsdiensten (met uit zondering die van Den Haag en Rotterdam) een grootscheeps onderzoek onder inwoners van de provincie tussen 12 en 26 jaar. Het is het eerste, samen hangende onderzoek naar leef gewoonten en gezondheid van jongeren in Zuid-Holland. De resultaten^ worden vanmiddag gepresenteerd. Behalve jongeren uit eenou dergezinnen hebben allochto nen het ook moeilijker dan leef tijdgenoten. Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland kondigen vandaag aan dat ze voor deze groepen meer geld uittrekken. Jongeren met problemen moe ten sneller hulp kunnen krijgen GS gaan opvoedingsondersteu ning stimuleren. Ze willen daar voor subsidie van het rijk. IS ^sers willen Europese marineluchtvaartdienst .Je regering heeft staats- HZinjs Van Hoof (defensie) ;ld de mogelijke sa- ig tussen de marine "rtdiensten uit te brei- c i andere Europese lan- vk kan vliegveld Valken- Duureerbodig maken. Duits- ft betrokken NAVO- zoals België, Dene- fen Noorwegen benade- Europese patrouil- ledienst tot stand te brengen. In de eerder dit jaar versche nen Hoofdlijnennotitie Defen sie kondigden de Nederlandse bewindslieden aan voor de op vliegveld Valkenburg gevestigde MLD met de Duitsers te willen samenwerken. Dat zou eventu ele imkrimping of verhuizing van de dienst vergemakkelijken. Leiden zou het vliegkamp graag voor woningbouw gebruiken, D66 en PvdA zijn voorstander van sluiting. Vein Hoof antwoordt PvdA- RCV Trianon Theater Breestraat 31 tel. 5123875 Première Austin Powers the Spy Who Shagged me Vrij. 3/9 en za. 4/9 nachtelijke voorpremière. Aanvang 24 uur Vanaf zo. 5/9 iedere dag 19.15 21.30 ding van de Nederlandse orga nisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Ook de belangrijke doelstel ling van de basisvorming om leerlingen na het basisonder wijs meer tijd te geven om te bepalen naar welk niveau ze willen doorstromen komt niet uit de verf. Nog steeds delen de scholen voor voortgezet onder wijs hun leerlingen meteen bij binnenkomst al in per schoolty pe, (i)vbo, mavo, havo of vwo. Voor vwo-leerlingen heeft de basisvorming zelfs nadelige ge volgen. Hun prestaties zijn af genomen. Dat zou volgens de onderzoekers te maken kunnen hebben met een nivellerend ef fect van de basisvorming. De leerlingen, van vbo tot vwo, krijgen in de eerste twee tot drie jaar in grote lijnen dezelfde leerstof aangeboden. Waar een vbo-leerling er moeite mee heeft, veroorzaakt het bij vwo'ers gemakzucht. De hoe veelheid vakken en boeken leidt ook tot demotivatie bij leerlin gen en meer stress bij docen ten. Het WD-Tweede Kamerlid Comielje ziet door het onder zoek zijn 'bange vermoedens bevestigd'. Beginjaren negentig vreesde de VVD dat één onder wijspakket voor alle leerlingen van twaalf tot veertien jaar een utopie zou blijken. Het onder wijs heeft door dit idealisme schade opgelopen, stelt Cor- nielje nu vast. D66-Kamerlid Lambrechts deelt die mening. „De kwaliteit van het onderwijs lijkt niet verbeterd, zelfs enigs zins verminderd." CDA'er Mosterd neemt het juist op voor de basisvorming en vindt de conclusies van het onderzoek veel te algemeen. „Scholen hebben nu eep be paalde beleidsvrijheid gekre gen, die door de ene school be ter wordt ingevuld dan de an dere. Er wordt meer rekening gehouden met de leefomgeving van de kinderen", aldus Mos terd. Staatsecretaris Adelmund (PvdA) en haar partijgenote Barth wachten met hun reactie op een evaluatierapport over de basisvorming dat de onderwijs inspectie over twee weken uit brengt. Pagina 3: Drop-outs tevreden uit de schoolbanken Opvallend veel jongeren - drie op de tien - hebben psy chische problemen. Zorgwek kend vinden de gezondheids diensten de hardnekkige aard van sommige sociale proble men. Vrouwen melden vaker dat ze problemen hebben of dat ze ergens 'dag en nacht over piekeren'. Zelfmoordpo gingen komen het meest voor in de leeftijdsgroepen 15 tot 17 en 18 tot 23 jaar. Jongeren van Turkse, Marok kaanse of Surinaams/Antilliaanse af komst beoordelen hun eigen gezondheid minder goed en hebben meer psychische pro blemen. Het toekomstperspec tief voor Marokkanen is het slechtst. Bijna zeven op de tien jongeren die niet meer naar school gaan, hebben geen op leiding afgerond. Zeker drie op de tien hebben geen baan. Ook Turkse jongeren hebben vaker geen opleiding gehad, maar vrijwel niemand is werkloos. Ongeveer de helft van hun va ders zit wel zonder baan. Dat geldt ook voor de Marokkaanse mannen. Grote verschillen tussen de regio's in Zuid-Holland (Lei den, Alphen aan den Rijn, Bol lenstreek, Gouda en Dordrecht en omgeving) hebben de on derzoekers niet kunnen ontdek ken. Wel komen de problemen vaker voor in de steden. Don wil lM V i'n eigen men sen mg 3MV<' ',1'r 7. jtT-M. leiden Een verstoorde Bruce Willis kijkt in technicolor en widescreen over de Beestenmarkt. Meer dan negenhonderd mensen waren er gis teren op het Leidse evenementenplein getuige van hoe wildeman Willis bijna eigenhandig de wereld van de ondergang redde in de film Ar mageddon. Voor de vierde keer organiseerde het Leidsch Dagblad een bioscoopvertoning in de open lucht. Die bleek zo'n groot succes dat de 750 klaargezette stoeltjes onvoldoende waren om iedereen een zitplaats te bezorgen. Bezoekers die te laat waren improviseerden met zelf meegebrachte stoeltjes of keken toe vanaf bootjes op het Galgewater. foto hielco kuipers Kamerlid Zijlstra dat in de bin nenkort te verschijnen Defen sienota 2000 wordt aangegeven wat het onderzoek naar samen werking uiteindelijk heeft opge leverd. Van Hoof (WD) is geen voorstander van sluiting van het vliegkamp, maar hij is ge houden aan het regeerakkoord waarin de mogelijkheid daartoe wel wordt geopperd. Van Hoof vindt dat minister Pronk (ruim telijke ordening) het initiatief moet nemen en Defensie een alternatief moet aanbieden. VN evacueert medewerkers op Oost-Timor dili AFP-ANP-Rtf De Verenigde Naties hebben vandaag besloten al hun perso neel te evacueren uit de Oost- Timorese stad Maliana. VN-me- dewerkers zeiden dat pro-Indo nesische milities zeker drie strategische gebieden op het ei land, waaronder Maliana, on der controle houden. De chef van de Indonesische strijdkrachten, generaal Wiran- to, verklaarde vandaag dat de uitslag van het referendum op Oost-Timor morgen bekend zal zijn. Ook worden er volgens hem zo'n 1400 extra troepen naar de door geweld getroffen provincie gestuurd. Dat gebeurt op verzoek van de VN. Gisteren werden twee lokale VN-mede- werkers vermoord door tegen standers van de onafhankelijk heid van Oost-Timor. VN-woordvoerder Wimhurst noemt het optreden van de In donesische troepen in het ge bied 'totaal onvoldoende'. den haag/leiden ruud sep Hij spelt de krant en krijgt sinds kort ook weer de stukken van de gemeenteraad toegestuurd. Jan Postma heeft er zin in om weer aan de slag te gaan als burgemeester van Leiden, maar hij mag van zijn cardiologen nog geen voorspellingen doen over wanneer hij zijn werk zou kunnen hervatten. „Als het dan later wordt, is het voor alle be trokkenen zo'n tegenvaller", al dus de burgemeester die ander halve maand geleden tijdens zijn vakantie in Frankrijk werd getroffen door een hartinfarct. Postma is deze week in het Haagse Bronovo ziekenhuis be gonnen met een trainingspro gramma. Zijn vorderingen bij de training zijn mede bepalend voor de vraag wanneer hij weer kan gaan werken. „Daar staan geen vaste termijnen voor. Het is mij uit gesprekken met colle ga-patiënten inmiddels duide lijk geworden dat ieder geval apart is. En je kunt je nog zo goed voelen en er nog zo veel zin in hebben, het moet toch allemaal zijn tijd hebben. Er zit een litteken op dat hart en de rest van het hart moet die func tie overnemen." Er is voor Postma nog een ex tra reden om nog even te wach ten met de'hervattting van het werk en dat is de aard van het burgemeestersambt. „Ik kan niet beginnen met bijvoorbeeld alleen de ochtenden te werken. Als burgemeester moet je vanaf het begin weer de volle hon derd procent je werk kunnen doen. Daar moet je rekening mee houden." De geplande verhuizing van de burgemeester en zijn echt genote naar Leiden loopt overi gens geen vertraging op door de ziekte. De verhuizing van Den Haag naar een huis aan de Witte Singel staat nog altijd ge pland voor de tweede helft van oktober. Postma: „Ik denk wel dat we erg veel door de verhui zer zullen laten doen." HET WOORD IS AAN Jean Cocteau Van tijd tot tijd moeten we eens uitrusten van het niets doen. «719° 127200 "720° 20% 40% 10% 60% 30% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina^ 4 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie -7,9 Gesprek van de Dag Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Rijp en Groen/Strips10 Sport20,21 Korpschef eist elke dag een bon per agent AMSTERDAM ANP De Amsterdamse korpschef J. Kuiper streeft ernaar dat iedere agent elke dag een bon uitdeelt. In de hoofdstad zou dat per jaar een kleine miljoen processen- verbaal opleveren. Kuiper wil de politie zichtbaarder maken op straat. Hij vindt dat agenten te veel tolereren. „Als je regels stelt, moet je die handhaven." De korpschef zei dit gisteren bij de presentatie van het jaar verslag over 1998 van het korps Amsterdam-Amstelland. On danks het feit dat de criminali teit met drie procent is gedaald, zijn de gevoelens van onveilig heid bij veel mensen toegeno men. „Blijkbaar zit dat in de kleinere dingen", aldus Kuiper. Het Amsterdamse korps heeft drie punten die extra aangepakt moeten worden: wildplassen, diefstal van brommerscooters en het gedrag van fietsers. Fiet sers rijden bijvoorbeeld nog veel te veel door rood zonder dat de politie daar tegen op treedt. De drie gebieden zijn volgens Kuiper exemplarisch voor het vervagen van de fat soensnormen. Eerder dit jaar is de Amster damse politie al begonnen met het zogeheten streetwiseproject, waarbij de meest irritante ge dragingen van burgers snel worden aangepakt. Dat gaat bijvoorbeeld om hondenpoep, vuil op straat en geluidsover last. Volgens Kuiper begint het project zijn vruchten af te wer pen. Kuiper vindt dat de agent weer meer betekenis moet krij gen op straat. Die heeft zich te lang afzijdig gehouden, in plaats van aan te geven waar de grenzen liggen. Pagina 3: Politiekorps mlljoe- nen rijker na optiehandel roelofarendsveen Een verkeersongeval bij het Ringvaartaquaduct ter hoogte van Roelofarendsveen zorgde gistermiddag voor een enorme verkeerschaos op de rijksweg A4 (Den Haag-Amsterdam). Doordat een auto mobilist plotseling afremde voor wegwerkzaamheden botsten vier vrachtwagens op elkaar. Eén van de voer tuigen kwam knel te zitten onder het aquaduct. Niemand raakte gewond. Het vrijmaken van de rijbaan nam enkele uren in beslag, waardoor niet alleen het verkeer op de A4 richting Amsterdam, maar ook op alle toe voerwegen muurvast kwam te zitten. Ook in tegengestelde richting ontstond een kilometerslange file omdat automobilisten afremden om naar het ongeval te kijken. foto marklamers Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad, (l.v m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) Oacceptgiro (f. 97.90) Handtekening:l DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel, "712141"400114" OF BEL 071-51 28030 maapdag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1