Regio Politie haalt kraakpanden Aalmarkt leeg DA zelf wil ook rust Nog geen duidelijkheid over uitbreiden betaald parkeren gbestedingscentrum ïr paar maanden open 'Druiven' zingen en eten op het Rapenburg s( Jansleraren zijn alleskunners 'Bestuur LWO had veel eerder moeten ingrijpen' ,G 3 SEPTEMBER 1999 f WEGMAN. 071-5356414. PLV.-CHEF ANNET VAN AARSEN. 071-5356436 ^ctie van het CDA ver- niet op korte termijn al esluit over de opvolging e deze week afgetreden uder H. Kruijt. i-raadslid H. Kukler: „Ik liet dat dat verstandig is. >m moeten we haasten? het eigenlijk wel eens e stemmen die voor wat rust op dit gebied plei- nadat Kruijt zijn vertrek bekendgemaakt, schreef (voorzitter M. de Jonge i brief dat ze op korte gesprekken wil met de collegepartners over [/olging van de wethou der. Kukler zegt dat de fractie er nog steeds naar streeft een nieuwe kandidaat naar voren te schuiven. „Als je het college laat plof fen, haal je je natuurlijk heel wat op je hals. We moeten proberen om eruit te komen." Kukler verwacht echter niet of de oplossing al op tafel ligt wanneer het CDA volgende week zaterdag een ledenver gadering houdt. Het is volgens hem overi gens niet zo. dat de fractie de leden dan om een uitspraak over de koers vraagt. „We zul len daar uiteraard tekst en uit leg geven. Maar de fractie opereert in principe onafhan kelijk." De insprekers die gisteren voor de uit breiding van het parkeerrestictiege- bied naar het Stadsbouwhuis kwamen, zijn daar ondanks een vergadering van meer dan drie uur niet veel wijzer ge worden. De insprekers en de raadsle den hadden zo veel tijd nodig voor hun verhaal, dat om kwart over elf 's avonds werd besloten om de beant woording door wethouder Tjeerd van Rij een week uit te stellen. Op belang rijke vragen als hoe de gemeente denkt vast te gaan stellen of er in een wijk voldoende draagvlak is voor de invoe ring van betaald parkeren, kwam daar door gisteren nog geen antwoord. Overigens was uitstel iets waar veel insprekers om vroegen, maar dan ging het om uitstel van besluitvorming om de verschillende wijkcomités de kans te geven uitgebreid met de achterban nen te overleggen. De meest recente plannen voor uitbreiding van het ge bied met betaald parkeren zijn welis waar al meer dan twee maanden oud, door de vakantie is het nauwelijks mo gelijk gebleken om het rapport in de wijken te bespreken. Of het gevraagde uitstel er komt, bleef gisteren in het midden. Maar tijd of geen tijd om te overleg gen, vanuit de wijkorganisaties net buiten het huidige restrictiegebied ko men steeds gematigder geluiden. Zo reageerde de vertegenwoordiger van de Vreewijk positief op het feit dat er binnenkort in ieder geval een moge lijkheid is om de parkeeroverlast in de wijk effectief aan te pakken. Tuin stad/Staalwijk suggereerde dat de ver schillende wijken direct buiten de sin gel zo veel mogelijk één lijn moeten trekken om te voorkomen dat al het blik naar één wijk toe gaat. Vanuit de Professoren- en Burgemeesters wijk kwam het idee om de parkeerproble- matiek aan te pakken met het aloude wapen van de parkeerschijf. Vanuit de politiek werd er vooral aangedrongen op meer flexibiliteit. Zo zou volgens D66 en PvdA de lichte parkeerrestrictie van twee uurtjes per dag - bedoeld om langparkeerders te weren - niet per se overal alleen 's morgens van negen tot elf moeten gel den. De vergadering wordt volgende week donderdag voortgezet met de be antwoording van de vragen. Dan zal ook duidelijk worden of de besluitvor ming wordt uitgesteld om de wijkco mités meer tijd te geven voor overleg. staanbuw facet aan de ketting willen rijgen voor dak- co?l°zen"' noemt wethou- ;n Fiat Baaijens het vergevor- n scucdee om een dagbeste- ,^(ntrum te openen voor oep. Het centrum komt "iddels ligt het geld op ta- een a'gisteren zetten de ge- naar d en zes instelingen - De Fest, De Zijl Bedrijven, Prijzen j), Stichting GGZ Part- si ii"WH|aatschappelijk werk en aa> - hun handtekening ie afspraken. Het zoeken lleen nog naar een ge- ebouw. ook dat moet volgens den geen probleem zijn. atiefnemers hebben een ipties op het oog, waar- en pand aan de Middel- it en een gebouw aan seveltstraat. Binnenkort de knoop doorgehakt. ;en paar maanden zien ar weer, als het centrum geopend", kondigde s aan. vijftig mensen uit de ep (dak- en thuislozen ^TTTT^verslaafden) kunnen het ^^.y^aar terecht in het cen- k fswagen' Ikarrenwf trum. Afhankelijk van hun situ atie krijgen ze cursussen aange boden (bijvoorbeeld computer lessen of hout- en metaalbe werking) of kunnen ze vrijwilli gerswerk verrichten. Ze kunnen onder andere aan de slag in de reparatiewerkplaats van het centrum, het 'daklozen-restau rant', waar ook de buurtbewo ners kunnen eten of de kring loopwinkel. Ook zijn er plannen om deelnemers tuintjes en stra ten op te laten knappen. Het uiteindelijke doel is een (gesub sidieerde) baan. Mensen uit de doelgroep rea geren enthousiast. Bij een eer ste onderzoek naar <ie nood zaak voor een dagbestedings centrum kwamen bewoners van het Sociaal Pension, deel nemers aan het methadonpro- gramma en bezoekers van het dienstencentrum in de Bakkerij zelfs op de proppen met carriè replannen. Sommigen opper den dat ze voorlichting over drugs wilden gaan geven op scholen, anderen wilden een plek om muziek te kunnen ma ken of te schrijven. Iemand wenste een werkplaats, om houten speelgoed te maken dat hij later op braderieën wilde gaan verkopen. foto hielco kuipers De 'nullen' van Minerva aan de maaltijd op het Rapenburg. „Het is elke dag weer topvoer." LEIDEN VICTOR ENGBERS ;de van zeven illegalen opgepakt ^deien aanhouding van zeven ig in ons land verblijvende heeft de politie Hol- 2 (^Jlidden een serie woon- -5in °Pgelost- Deze bende en was in het begin van verantwoordelijk voor is 20 inbraken in Leiden lerdorp. Vooral flatwo- moesten het daarbij ontgelden. Omdat telkens op dezelfde wijze te werk werd ge gaan, leidde het spoor op gege ven moment naar de daders. Bij huiszoeking in Amsterdam trof de politie een grote hoeveelheid van diefstal afkomstige goede ren aan. Het ging daarbij vooral om audio- en video-appara- tuur, sieraden en kleding. De groep opereerde niet alleen iij deze regio. Minerva hield gisteren weer het traditione le 'raphappen'. Het etentje op het Rapen burg wordt jaarlijks gehouden in het kader van de kennismakingstijd van de studen tenvereniging. Op het stuk Rapenburg naast het Academiegebouw zaten zo'n tweehonderd nieuwe leden ofwel 'nullen' aan een lange tafel. Op het menu: hutspot met worst. De typisch Leidse kost smaakte de nieuwe leden prima, bleek bij navraag. „Het is tot nu toe elke dag topvoer", zei één van de nieuwe leden. De commissie, die de kennismakingstijd van Minerva dit jaar organiseert, heet 'De Wrange Wrekers' terwijl de nieuwe leden aangeduid worden als 'druiven'. De achter grond hiervan is dat de druiven, ofwel de nullen, nu nog 'bitter en wrang' zijn en moeten rijpen om een 'goed wijnjaar' te worden. Als de nieuwe leden aanstaande zondag geïnaugureerd worden en de ken nismakingstijd erop zit zijn de 'druiven' veranderd in 'goede wijn'. „De Wrange Wrekers hebben vooral het administratieve werk gedaan", legt Elkana Waarsenburg, lid van deze commissie, uit. Daarnaast is er dan nog een commissie die het meer uitvoerende werk doet: 'de groen teboeren'. Waarsenburg: „Zij verlenen bij voorbeeld assistentie in de zaal." Tijdens het diner op het Rapenburg liepen 'de groenteboeren' langs de tafel en riepen de 'druiven' op grove wijze toe hun mond dicht te houden en maanden hen niet met de ellebogen op de tafel te leunen. Over wat er tijdens de kennismakingstijd binnen de sociëteit van Minerva zelf ge beurt wordt niks losgelaten. Commissielid Jean Fransman: „Dat is een zuiver interne aangelegenheid." „Het is soms wel zwaar", zei een van de nieuwe leden over de ken nismakingsperiode. „Maar het is wel goed te doen." Een piano met pianist werd voortgeduwd op een karretje en er werd naar hartelust gezongen. Enkele nuldejaars mochten solo een liedje zingen voor de 'Bijstand', zoals het hoogste orgaan tijdens de kennisma kingsperiode van Minerva heet. De leden van deze commissie zaten in een bootje aan de andere kant van de gracht te eten. Een meisje met een prachtige stem zong een klassiek lied voor de bebaarde heren en dames, allen in grijs pak gehuld. Enkele ou dere toeschouwers klapten, maar de nullen mochten dat niet. „Ze mogen alleen bravo roepen. Klappen doe je voor artiesten", al dus een Wrange Wreker. iesti il van tutjes en mietjes is geweest. En op oude-lul- ten wordt ook niet ge- Nooit gedaan ook, trou- Het stoffige imago is vol- onterecht. Vooroorde- n dat. Oké, vroeger ging iedelig aan naar de dans- I en klonken er vooral de ;van de oude dansen. Te- (ordig volstaat vrijetijds- Ig en schallen de geluiden Tmerenque en de mam- fc door de volle zaal. Dan- weer helemaal in. En da- r is goed nieuws. De tijd een chronisch tekort was ngens, mannen of heren >orgoed voorbij. Zetten ivankelijk nog schoorvoe- n met het schaamrood taken hun eerste schre de dansvloer. Tegen- ig is het ijs snel gebroken de mannen niet meer slaan. De schaamte fieid Jacques en Henny Alphenaar van de gelijknamige dans school aan de Steenschuur we ten er alles van. Zij staan aan het begin van wéér een nieuw dansseizoen. Veertig jaar gele den begonnen de ouders van Jacques met het Dansinstituut. Tien jaar later kregen zij steun van hun zoon en schoondoch ter. En in die dertig jaar is er wel het een en ander veran derd, aldus het echtpaar dat vroeger werkzaam was als dansleraar op de Holland Ame rika Lijn. „Het is hier net als in een winkel", aldus Jacques Al phenaar. „Wat de klant wenst, verkppen wij." En die wensen verschillen wel met vroeger, weet Alphenaar. „Veel mensen gaan op vakantie naar het Caribisch gebied en zien daar exotische dansen. Bovendien zijn er nu duidelijk meer multiculturele invloeden in onze maatschappij dan De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. vroeger." De salsa, mambo en merenque hebben dus defini tief hun intrede gedaan aan de Steenschuur. „Maar laatst had den wij een cursus oude dan sen en daar was ook veel be langstelling voor", vult Henny Alphenaar aan. De veleta, kruispolka of Sint Bernhards- wals blijven onveranderd po pulair. Net als de walsen, fox trot en de latijns-amerikaanse dansen trouwens. „Sinds de films Grease en Saturday Night Fever met John Travolta aan het eind van de jaren zeventig zit het dansen in de lift", aldus Jacques Alphenaar. „Al is er wel sprake van een golfbeweging." Vanaf een jaar of 14 kunnen cursisten bij de Aiphenaars te recht. Een avondje ontspannen na een weekje school, noemen ze dat. In dertien wekelijkse lessen worden dan de beginse len van de meest populaire dansen bijgebracht. „Dan kun nen ze op een feestje met alles meedoen." Daarnaast zijn er lessen voor gevorderden en verder, tot aan de nationale top. De Aiphenaars blijven fit door te lopen en te zwemmen. En door te dansen uiteraard. „Want we moeten 's avonds natuurlijk wél vrolijkheid uit stralen. Met een chagrijnig ge zicht les geven, kan niet." Dat lukt goed oridanks het hec tische bestaan. „Want naast dansleraar zijn we ook nog so ciaal werker", aldus Henny Al phenaar. „Tussen de lessen door moeten we ook wel eens luisteren naar de problemen van onze cursisten." Daarnaast doen zij binnen de dansschool alles zelf. „Wij hebben geen personeel in dienst maar wor den geholpen door vrijwilligers. Geven les, staan achter de bar, doen de reclamecampagne en de administratie en moeten Dansleraren Henny en Jacques Alphenaar. „Het voelt af en toe net alsof we in een circus werken. Die men sen moeten ook alles zelf doen. Alleen hangen wij nog niet aan de trapeze." foto henk bouwman ook nog trainen en op de hoog te blijven van de laatste ontwik kelingen op dansgebied door bijvoorbeeld congressen te be zoeken in Engeland", zegt Henny. Druk, druk, druk, dus. „Het voelt af en toe net alsof we in een circus werken", weet Jacques. „Die mensen moeten ook alles zelf doen. Alleen han gen wij nog niet aan de trape ze." Post Het komt eigenlijk wel één keer per maand voor. Dat de post bode in het Jacques Urlus- plantsoen de post verkeerd be zorgt. Dat de brieven beneden in de centrale hal in de verkeer de gleuf verdwijnen. Tenmin ste, dat is de klacht van één van de flatbewoners van datzelfde Jacques Urlusplantsoen. En dat schiet hem in het verkeerde keelgat. Een aantasting van de privacy, noemt hij dat. Want de buren maken dan, volkomen te goe der trouw overigens, de niet voor hun bestemde post open en zijn zodoende op de hoogte van zijn inkomen en banksal do. Want laten we eerlijk zijn. Als u in uw brievenbus post vindt, kijkt u ook niet nog eens op de enveloppe of het adres wel klopt. „Je weet soms niet wat ze uitspoken met die post. Niemand heeft iets met mijn bankrekening te maken", aldus de verontruste bewoner van het Jac. Urlus. Hij heeft zich al eens tot het sorteercentrum in Leiden ge wend. Daar is hem toegezegd dat de kwestie zou worden be sproken in de vergadering van de postbestellers. Of dat is gebeurd, betwijfelt de klager want de post wordt nog steeds met enige regelmaat ver- Vier arrestaties verricht Drie gekraakte panden aan de Aalmarkt, waaronder de voormalige drukkerij Jansen, zijn vanochtend rond half zeven ontruimd door de politie. Daarbij zijn vier arresta ties verricht. Een tiental krakers is daarop rond half tien uit protest naar de woning van wethouder A. Pechtold getrokken. Omdat zij hem daar niet aantroffen, hebben zij een tent in zijn voortuin opgezet en besloten daar 'voorlopig' te bivakkeren. LEIDEN HERMAN JOUSTRA CONNIE VAN UFFELEN De ontruiming heeft vanoch tend een klein uur geduurd. Ze ven personen kwamen vrijwillig naar buiten, maar twee ande ren hadden zich ingesloten en de toegang van de bovenverdie ping gebarricadeerd. De politie heeft hen na intikken van ruiten met een ladderwagen van de brandweer uit het pand ge haald en gearresteerd. Een kra ker die vervolgens het pand in- rende werd ook gearresteerd, evenals de woordvoerster van het Kraak Spreek Uur Leiden, organisator van de kraakactie. De zes krakers namen woens dag voor de tweede keer hun intrek in de voormalige drukke rij aan de Aalmarkt omdat de gemeente zich in hun ogen niet aan de afspraak had gehouden op grond waarvan zij vorige maand hun kraakactie vrijwillig beëindigden. De gemeente zou voor 1 september een passende gebruiker hebben gevonden en zou de krakers daarover inlich ten. De gebruiker werd gevon den in de gemeentelijke afde ling Archeologie, maar de kra kers kregen daar nooit bericht van. Bij het eerste gesprek dat wethouder Alexander Pechtold en de krakers woensdag had den, gaven de bezetters aan dat ze alleen wilden vertrekken wanneer de gemeente hen ver vangende woonruimte kon bie den. Een dag later lag er een aanbod: in ieder geval vier kra kers konden onderdak krijgen in een gemeentelijk pand aan de Besjeslaan. Toen de krakers gistermiddag het gebouw gin gen bekijken, kwamen ze er tot hun schrik achter dat het pand werd bewoond door een kraak- wacht: een gezin met kind waarvan de man op het ogen blik in Nicaragua verblijft. Maar voor de krakers was het onaan vaardbaar om een gebouw te moeten betrekken dat speciaal voor hen ontruimd moest wor den. Na afketsen van deze woning, spande de advocate van het Kraakspreekuur meteen een kort geding aan om daarmee ontruiming voorlopig onmoge lijk te maken. Voordat het zo ver kon komen, liet de gemeen te het pand echter ontruimen. Wethouder T. van Rij ontkent dat dat met opzet voor deze deadline van negen uur is ge beurd. „Het tijdstip van ontrui ming hadden we woensdag al bepaald. De ervaring van de politie is dat er zo vroeg nog geen mensen op straat zijn. Ik wist zelf niet eens dat ze ge dreigd hadden met een kort ge ding. Een kort geding tegen de Staat der Nederlanden? Daar ga ik niet over. Ik ga over de ge meente." Volgens Van Rij was na be zichtiging van het pand de af spraak dat de krakers een for mulier met naam en toenaam moesten komen ondertekenen waarin ze beloofden vrijwillig uit het pand te gaan. „Er kwam slechts één jongen die ook niet wilde ondertekenen. Dan heb je alles gedaan om een overeen komst te sluiten. Als dat niet lukt, houdt het op." PvdA 'er Van der Veen uit kritiek keerd bezorgd. Een medewerker van PTT Ne derland in Amsterdam vindt het ook een vervelende zaak. „Want wij willen uiteraard dat de post goed wordt bezorgd. Mocht het nog een keer gebeu ren dan moet de bewoner in kwestie meteen contact met onze klantenservice opne men." Overigens zijn er bij de PTT re centelijk geen klachten uit die buurt bekend, aldus de voor lichtster. „Maar als mensen eenmaal de beleving hebben dat er bij*de bezorging fouten worden gemaakt, is daar helaas heel moeilijk iets aan te doen." Volgens ons is dat helemaal niet zo moeilijk. Gewoon een kwestie van de post goed be zorgen. ERIC-JAN BERENDSEN LEIDEN ROBBERT MINKHORST Het bestuur van de Leidse Wel zijnsorganisatie (LWO) heeft di recteur Ate Flapper en de rest van de top van de organisatie te lang de hand boven het hoofd gehouden. Daardoor zijn de problemen binnen de LWO al leen maar verergerd. Die scher pe kritiek uit de PvdA. „Het bestuur moet naar zijn eigen falen kijken", vindt Ed van der Veen, fractiespecialist voor welzijn bij de sociaal-de mocraten. „De LWO is op drift geraakt. Het bestuur is ook ver antwoordelijk voor die crisis. Het moet daaruit de conse quenties trekken." Het woord aftreden wil Van der Veen niet in de mond nemen. „Daar wil ik niet intreden. Het bestuur moet daarin zijn verantwoorde lijkheid nemen." Al een jaar geleden werd dui delijk dat er problemen waren tussen medewerkers en direc tie, dat personeel en manage ment botsten en dat het wel zijnswerk niet goed liep. Direc teur Flapper werd daarop aan gesproken door de onderne mingsraad. „Het bestuur heeft toen genoegen genomen met dat de directeur beterschap heeft beloofd." Daar had het bestuur het niet bij moeten laten. Het onder zoek naar de crisis in de LWO, waartoe het bestuur later be sloot, kwam te laat, vindt de PvdA. „Het management is tot het allerlaatste moment de hand boven het hoofd gehou den. Dat was veel te lang. Het bestuur had veel eerder moeten optreden." Bestuursvoorzitter Akke Tim mermans-Kuiken reageert ver baasd op Van der Veens uitla tingen. Het bestuur heeft tijdig ingegrepen, laat ze weten. Eer der onderzoek laten doen zou niet fair zijn geweest, meent Timmermans. De LWO zit mid den in een proces van verande ringen. De cultuursverandering en de verbeteringen kosten tijd en die tijd moet je een organi satie ook gunnen, verklaart de voorzitter. Bovendien was er geen grond voor een eerder onderzoek. „Op geruchten besturen we niet. In januari hebben we bij een gezeten. We waren toen van mening dat door verande ring van de structuur meer on- derllinge samenhang zou ont staan. Toen bleek dat de ruis ergens anders in de organisatie zat, heeft het bestuur gemeend met een degelijk onderzoek te moeten komen." „Ik vind de opmerkingen van de PvdA goedkoop. Wij hebben de laatste tijd allerlei geluiden van die partij gehoord, steeds is het via de wethouders gespeeld. Ik heb nooit een brief van de PvdA gehad waarin ze schreef dat ze zich zorgen maakte. Dat had ik liever gehad. Daar waren we als bestuur dan serieus op ingegaan."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13