Vedior biedt 3,8 miljard voor Britse uitzendreus Vergelijk vooral offertes bij afsluiten hypotheek ABP/Uszo snoeit flink in personeelskosten Loonstijging topmanager moet 'verantwoord' zijn ArenA deel twee boven de grond kker-uitkering onzeker door nieuwe claims 'Het spook' bouwde met lucifers aan imperium Landelijke dekking binnen handbereik. Economie 5ERDAG 2 SEPTEMBER 1999 den haag gpd onderhandelen. Kortingen wor den namelijk defensief ingezet door banken. Als een potentiële klant zegt: 'bij de concurrent kan ik het drietiende procent goedkoper krijgen' zegt de bank vaak 'dan geven wij viertiende'. Dat lijkt weinig maar over de hele leenperiode is het veel. „Ik heb absoluut niet de in druk dat onze leden zich in hun hypotheek-advies laten leiden door de provisies", reageert B. van Uden, de vereniging van onafhankelijke financiële en as surantieadviseurs NBVA. „Dat zou ook vreemd zijn. De advi seurs hebben tien, twintig jaar een relatie met hun klanten. Wij stellen altijd dat een hypotheek moet passen in het totale finan ciële plaatje van de klant." vervolg voorpagina „Tussenpersonen krijgen bij de ene hypotheekverschaffer meer provisie dan bij de andere", zegt financieel adviseur Alde- wereld van de Vereniging Eigen Huis. „Die provisie kan variëren tussen de 0,5 en drie procent." Iemand die rechtstreeks bij een bank aanklopt krijgt ook niet al tijd de meest geschikte hypo theek. Het aanbod van de indi viduele banken is te beperkt en lang niet altijd concurrerend, meent de vereniging. Aldewe- reld adviseert toekomstige hui zenkopers vooral te vergelijken. „Ga shoppen. Vraag bij meer dere geldverstrekkers offertes aan en vergelijk die. Ga daarna heerlen gpd worden teruggebracht. „We zijn daar al geruime tijd mee bezig", zegt woordvoerder M. Vleugels. „Een aantal IT'ers nemen we in vaste dienst. Dat scheelt, want dan zijn ze goed koper. Maar we gaan ook ons eigen personeel omscholen tot Informatie Technologie-des kundigen." De bezuinigingen komen voor het personeel niet onver wacht. Directeur J. Neervens sprak tijdens de nieuwjaarstoe spraak over een reductie van de totale uitvoeringskosten van dertig miljoen gulden. Dat is volgens hem nodig om in de concurrentie-strijd met andere fondsen het hoofd boven water te kunnen houden. Maar tot nu toe waren er nog weinig con crete maatregelen genomen. Pensioenfonds en uitkeringsor ganisatie ABP/Uszo (vijfdui zend medewerkers) in Heerlen gaat flink snoeien in de perso neelskosten. In drie jaar tijd moeten de kosten met een kwart omlaag, te beginnen met tien procent dit jaar. Het bezuinigingsbeleid treft vooral de driehonderd externe IT'ers ep de 340 uitzendkrach ten, die momenteel bij het fonds werken. Financieel-direc- teur J. van de Poel vindt dat vooral de driehonderd externe computertechnici (IT'ers) te veel geld kosten. Hij vindt dat dit werk door eigen mensen overgenomen moet worden. Het aantal externe IT'ers moet in elk geval tot een minimum Akkoord werkgevers en vakcentrales garderen anp De salarissen van topmanagers kunnen niet meer in het wilde weg stijgen. Werkgeversorgani saties en vakcentrales hebben gisteren in de Stichting van de Arbeid afgesproken dat de lo nen van de directies net zoals die van het CAO-personeel ver antwoord moeten stijgen. Wat verantwoord is, hangt onder meer af van de economi sche situatie en de concurren tiepositie van het bedrijf. De sa larissen van de directies kun nen - mits verantwoord - har der stijgen dan die van gewone werknemers. „Waar het om gaat is dat de werkgevers kunnen uitleggen, waarom iemand meer krijgt dan een ander", zegt directeur R. de Ley, die zich bij werkge versorganisatie VNO-NCW met de sociale aangelegenheden be moeit. „Er moet sprake zijn van een motiverend beloningsbe leid." FNV-bestuurder H. van der Kolk constateert een be langrijke doorbraak. „Voor het eerst zijn er nu afspraken ge maakt hoe we omgaan met de loonontwikkeling van alle werk nemers." Tijdens CAO-onder- handelingen zal vanaf nu ook gekeken worden naar de sala risstijgingen van werknemers die niet onder de collectieve ar beidsovereenkomst vallen. „Daar vindt de controle plaats en niet op centraal niveau. In de bedrijfstakken kan men het beste beoordelen wat verant woord is", zegt Van der Kolk. Openbaarmaking van de sa larissen zoals de FNV wil, vindt De Ley een stap te ver gaan. Of de lonen van topmanagers vol gend jaar minder sterk zullen stijgen, betwijfelen beide on derhandelaars. „We moeten kij ken wat er dit jaar gebeurt." Uit diverse onderzoeken blijkt dat directies gemiddeld een paar procent meer hebben gekregen dan de werknemers die onder een CAO vallen. foto gpd tagemiddel om een door de wet gegarandeerd lucifermonopolie te verkrijgen. Kreuger, die zelf altijd een benzineaansteker ge bruikte, stopte vervolgens een paar lucifers minder in elk doosje om nog meer winst te maken. Het leverde hem een enorme rijkdom op. Kreuger - bijnaam: het spook - bouwde op het toppunt van zijn macht in Stockholm een gi gantisch luciferpaleis met on heilspellende fakkeldragers en vuurspuwers bij de ingang. Toen hij rond 1930 tachtig pro cent van de gehele wereldmarkt in handen had, begon hij zich ook in andere industrieën in te kopen. Na zijn dood hadden accountants vijftien jaar nodig om het imperium te ontrafelen. De recessie die volgde op Wall Street crash van 1929 was het begin van zijn einde. Schul denaars konden steeds moeilij ker afbetalen en Kreuger raakte in financiële nood. De ontman teling van zijn koninkrijk, die heel Zweden in crisis stortte, maakte hij niet meer mee. In 1932 stierf hij op mysterieuze wijze in Parijs. Zelfmoord is de officiële reden, maar het feit dat de rechtshandige Kreuger zich met de linkerhand doodschoot, houdt de moordtheorie in stand. Hij had dan ook een indruk wekkende groep vijanden, een teken van ware macht. Stalin haatte hem, omdat de Russi sche lucifer nergens een poot aan de grond kreeg. De zaken bankiers van J.P. Morgan kon den zijn bloed drinken, omdat hij hun markt verpestte. En de Zweedse 'oud geld' familie Wal lenberg ontpopte zich tot aarts vijand van de succesvolle nou veau riche Kreuger. Nog altijd duiken in Zweden complotthe orieën op die beweren dat de luciferkoning door de gevestig de orde zowel zakelijk als fysiek in de afgrond is geduwd. •te staking bij Connexxion 105,'ocLi Buschauffeurs van Connexxion in Almere hebben gis- i06,9^ngestemd met extra veiligheidsmaatregelen die de burge- 104 6cer» P°litie en de directie van Connexxion waren overeen- ioö! ïcien. De chauffeurs hadden eerder op de dag het werk i07,25giegd, omdat voor de derde keer in acht dagen een collega lo^fjjs zijn werk was overvallen. De reeks was ook voor de Con- ïogjon-leiding te gortig: de directie steunde het chauffeurspro- ioo'3E*Hedig- Dinsdagavond werd een buschauffeur overvallen i07!2?en gewapende man die er met de kas vandoor ging. Vanaf "ï.oct rijdt voortaan een conducteur mee op de bus. Na 19 uur Amsterdam Vlakbij het Ajax-voetbalstadion ArenA wordt op dit ogenblik hard gewerkt aan het tweede grote uitgaansgebied van de hoofd stad. De komende tijd verrijzen hier onder meer een megabioscoop, een groot winkelcentrum en de ArenA Academie. Nu het werk onder gronds vrijwel is afgerond verrijzen de eerste betonnen kolossen boven het maaiveld. foto gpd rob keeris 121.IC 101,6: 114,91 100,8' iio*icering van 860 miljoen gulden aan i07.4cisers van Fokker dreigt opnieuw te i06.9Cen. De curatoren ontvingen twee Jjjgï claims, waardoor het aantal dwars- i05!2te partijen steeg tot drie. Het Ameri- iQj'gpTeleflex en de Britse firma Morse, 89!7clerdelen voor de Fokkers maakten, 98,Ki elk ruim een miljard gulden. 5i3(n met het vliegtuigconcern Nor- throp-Grumman hebben zij de Fokker boedel aansprakelijk gesteld voor de scha de na het verongelukken van een Brazili aanse TAM-Fokker in 1996. Zij zijn door de nabestaanden van het ongeluk aange klaagd. De curatoren stappen na een speci ale crediteurenvergadering 8 september naar de rechter. Als de rechtbank de cura toren gelijk geeft dan wordt het geld toch deze maand uitgekeerd, zo hoopt Fokker curator B. Knüppe. Voorwaarde is wel dat de drie niet in hoger beroep gaan. „Ik hoop dat de drie zo ontmoedigd worden door de uitspraak dat ze hun verzet opgeven", zegt de curator. Die tekent daarbij aan dat het echt te gek is dat er bijna drie jaar na het ongeluk nog nieuwe aanspraken binnenko men. Vorig jaar sneuvelde ook al een uitde- lingslijst nadat de fiscus een claim van honderden miljoenen guldens had inge diend. Inmiddels strijden curatoren en be lastingdienst voor de Hoge Raad. Binnenkort is het zover. Dan heeft Dutchtone volledige dekking in Nederland. En dat is sneller dan verwacht. Op het kaartje kunt u zien in welk gebied u al mobiel kunt bellen en gebeld kunt worden. En nog voor eind oktober belt iedereen met Dutchtone, want dan is de landelijke dekking bereikt. Bovendien belt u met een Dutchtone abonnement in 50 landen wereldwijd. Bel voor meer informatie gratis 0800-0550 of ga naar www.dutchtone.nl 1 dutchtone Straks belt iedereen met Dutchtone. Nieuw ütchtone belpakketten kunt u verkrijgen bij de Dutchtone shops in Amsterdam, Haarlem. Leiden. Den Bosch. Den Haag, Rotterdam, utrecht en Amersfoort. Verder kunt u terecht i meeste filialen van BCC, BelCompany. Block. Combi Foto. Correct. Dixons. Electric City (V&D). EP:Electronicpartner. Expert. Filmpost. Flandria. Foka. Foto Klein. Heuts. Horn Elektro. iq n^n kijkshop, Kinorama. Klein Electronics. Kral Fotostores. Let's Talk. Mega Elshout. Mikro Electro. NEB0. Office Centre. Prijstopper. Radio Modern Electronics. RAF. Ritel. Scheer Sn. Staffhorst. Steenweg. Superphoto. Tele Masters. Telepact. t for telecom. The Phone House. Telecom Today. TeleTools. valkenberg. Vogelzang. Bel voor adressen: 0800-0550. Zelden staan we stil bij de oor sprong van handige voorwer pen, die het dagelijks leven ver gemakkelijken. Feiten en wee tjes over hoe die alledaagse din gen zijn ontstaan en wie ze heeft uitgevonden. Vandaag het zevende deel van de serie 'Da gelijkse Dingen': de lucifer. den haag frank hendrickx Na ontelbare ontploffingen, vergiftigingen en brandwonden kraaiden de Zweedse broers Jo-, han en Carl Lundström in 1855 victorie op de wereldtentoon stelling van Parijs. Ze presen teerden daar de veilige lucifer, de Sakerhets Tandstickor. Die Zweedse tekst is nog steeds te lezen op de klassieke zwart- rood-gele doosjes van de fabri kant Svalan, vlak boven de im mer zwevende zwaluw. Een ontwerp dat voor de eeuwig heid lijkt, net als de lucifer zelf. De Sakerhets Tandstickor van de broers sloeg onmiddellijk aan dankzij één unieke eigen schap: Het stokje ontvlamde pas als de bezitter dat wenste. De lucifers van het begin van de 19de eeuw waren de zoge noemde 'strike anywhere mat ches' - bekend van de western films waarin cowboys ze achte loos langs de onderkant van hun laars strijken. Nooit was echter een cowboy te zien die schijnbaar zonder reden op springt en als een bezetene op zijn broekzak begint te kloppen. In de werkelijkheid was het eer der regel dan uitzondering: De lucifer ontvlamde te pas en te onpas. De werkelijke uitvinder van de veilige lucifer was in 1844 de chemicus Gustav Pasch. Hij kwam op het idee de fosfor en het kaliumchloraat van elkaar te scheiden. De eerste compo nent kwam op het strijkvlak, de tweede bleef op het stokje. De broers Lundström erkenden de genialiteit van de uitvinding, perfectioneerden het stokje en werden er rijk mee. Ze kregen daarna volop navolging. Zwe den werd het luciferland bij uit stek. Doordat al eerder de gifti ge gele fosfor was vervangen door de veilige rode fosfor, werkten arbeiders niet langer met gevaar voor eigen leven. Ironisch genoeg leverde de lucifer wel de duisterste zaken man uit de wereldgeschiedenis op. In 1907 verscheen Ivan Kreuger op het toneel. De Zweed was tijdens een verblijf in de VS geobsedeerd geraakt door magnaten als Rockefeller en Carnegie. Hij keerde terug naar Zweden en kocht met hulp van enkele bankiers de ene na de andere luciferfabriek op. Hij haalde ze bijna allemaal neer en bouwde modernere fabrie ken die alle concurrentie de baas waren. Naarmate zijn im perium groeide, werden zijn praktijken meedogenlozer. Producenten die niet wilden verkopen, vernietigde hij met een prijzenoorlog. In heel Euro pa kreeg hij zo fabrieken in handen. Buiten Europa bouw de hij nog eens 250 productie plaatsen, waarbij Kreuger inti midatie als filosofie hanteerde. Tussen 1925 en 1930 leende hij tegen extreem lage rente miljar den uit aan zeventien overhe den. Hij gebruikte het als chan- ^steenfabrieken in Britse handen F W ]N_i Het Britse concern Hanson gaat zijn positie op de Ne- ndse baksteenmarkt aanzienlijk versterken via de overna- an zes fabrieken van de Australische groep Boral. De be- in staan in Doorwerth, Lobith, Markelo, Erlecom en Mils- Ze hebben in totaal tweehonderd werknemers. De trans- OPTis onderdeel van de verkoop van de baksteenbelangen van op het Europese vasteland. Daaronder vallen ook vier fa- 0Vgóen in Duitsland en twee in Polen. De jaaromzet van het ge- o!305edraagt 115 miljoen gulden. Hanson betaalt bijna twee- Hjjjerd miljoen. Het Britse concern krijgt nu veertien procent o;35.e baksteenmarkt in handen. 2,00 geïrriteerd over plan Pronk 2.20. Het midden- en kleinbedrijf is geïrriteerd over een voor- 0 sgan minister Pronk (milieu) dat bedrijven verplicht garan- o!65i bieden dat zij eventuele milieuschade zullen vergoeden. 2 20er die borg krijgen ze geen vergunning meer. De garanties, I'60vorm van een verzekering of een bankgarantie, staan ver lies in een concept voor een Algemene Maatregel van Bestuur, °-™:onk voor advies naar een aantal organisaties heeft ge- n'ood. De maatregel vloeit voort uit de Wet Milieubeheer. Een uofijke regel hoeft niet langs het parlement. MKB-Nederland I'l^it de maatregel overbodig. De verplichte milieuvergunning ïziooenoeg voorwaarden bevatten. 7.00 j |)te supermarkt groeit en bloeit ';'^dam« Het gaat goed met de supermarkten, althans met 3'2oddelgrote en grote. De grote supermarkten vertoonden 4,70'gelopen jaar de sterkste omzetgroei. De-sterkste winst- ^■^kwam voor bij de groep van middelgroten. Die verdubbel- 14750ms hun winst. De groep kleine supermarkten, met een 2.oot van minder dan 50.000 gulden per week, zag echter de oio met veertig procent dalen. Dit blijkt uit onderzoek van de 7i20intants- en adviesorganisatie Deloitte Touche. Gemid- 3 °^roeide de winst van de Nederlandse supermarkten met 27 oj^nt. De omzetten groeiden met 5,7 procent. 2,95 tmanteling Brent Spar stuk duurder 2,30(4. De ontmanteling en recycling van het olieplatform 2 2° Spar gaat veel duurder uitvallen dan tot dusver was be- o|35d. De kosten zullen uiteindelijk uitkomen op ruim 120 mil- 1 i^ulden, zo maakte Shell gisteren bekend. De hogere kosten 2j50oral toe te schrijven aan maatregelen die nodig blijken o!5cet milieu te beschermen. Shell had het platform in juni L ^villen afzinken in de Noordzee. Dat zou toen hooguit zes- i!soljoen gulden hebben gekost. Greenpeace verzette zich o.esr hevig tegen het plan omdat dit enorme milieueffecten 2 i^ebben. Nadat zelfs een consumentenboycot was losgebar- öioceag Shell van het plan af. 0,35 Skse werkzoekenden langer weg °'^g Werkzoekenden met een Turkse achtergrond, die via o!7oe getroffen zijn door de aardbevingsramp, mogen een i.6cd extra naar Turkije om hulp te bieden. Zij-verspelen daar in j|t hun uitkeringsrechten. Minister De Vries en staatsecre- 3!idoogervorst (sociale zaken) hebben daarvoor gisteren toe- 18Ching gegeven. De catastrofe in Turkije heeft een bijzonde- o 3(iatie geschapen, vinden beide bewindslieden. Mensen in ö!ioV hebben recht op vier weken vakantie. Het kabinet biedt 3 ®^u de ruimte om nog eens vier weken naar Turkije te gaan 2!2ciulp aan nabestaanden. l!80 immense KPMG'ers naar concurrent 7.0C 12.4Q. De twee partners en vijftig personeelsleden van KPMG 3 o^n stappen over naar rivaal Deloitte Touche. Aanleiding i!ootrategische heroverweging van KPMG van haar kantoren park. De KPMG'ers sluiten zich aan bij de concurrent, om- 5;0c?ze 'marktleider is in het midden- en kleinbedrijf. Deloitte 4!2£che zal het KPMG-filiaal onderbrengen bij haar vestiging p°£men. De combinatie is naar eigen zeggen met ruim hon- ilscverknemers veruit het grootste accountants- en advies- o,6Cor in de regio. Volgens een woordvoerder van KPMG hoeft indrijf door de moderne communicatietechnologie niet cucbij ondernemers om de hoek te zitten. Klanten hadden de 1 L2|ijicheid mee te gaan naar het KPMG-regiokantoor in Gro- 1 0,3ri. Een aantal grotere heeft dat ook gedaan, aldus de lvoerder. Voormalig Vendex-bedrijf straks derde op wereldranglijst Het uitzendbureau Vedior heeft gisteren een bod uitge bracht van bijna 3,8 miljard gulden op de Britse collega Select. Vedior werd enkele jaren geleden afgesplitst van het detailhandelsconcern Vendex. Door de overname van de in 25 landen gevestigde branchegenoot zegt Ve dior de derde plaats op de Europese en wereldranglijst te veroveren. Het concern laat alleen nog de buitenlandse branchegenoten Adecco en Manpower voor zich. Daarmee streefde het de Nederlandse concurrent Rand stad voorbij. Het is de twaalfde miljardenaankoop dit jaar van het Nederlandse bedrijfsleven in het buitenland. Vedior-bestuursvoorzitter G. Smit krijgt door de aankoop toegang tot twee belangrijke landen. Het binnen Nederland nog kleine Vedior was tot dus ver vooral gericht op de Bene lux, Frankrijk en Spanje. Vooral Frankrijk domineerde de winst en omzetcijfers van Vedior. Smit kondigde eerder aan dat zijn bedrijf vooral wilde groeien in Engeland en de VS. Die stap is nu genomen, want 41 pro cent van de omzet van Select komt uit de VS, terwijl Groot- Brittannië goed is voor 29 pro cent. Smit beschouwt de overname als een grote strategische stap: „We verbreden onze activitei ten in de markten met hogere marges. We krijgen met 600 vestigingen in 25 landen een brede geografische spreiding. Omdat Select zich onder meer richt op juridische en accoun- tantsmarkten verbetert bij ons ook de kwaliteit van de winst." In die sectoren zijn de marges hoger. Select maakt Vedior minder afhankelijk van de conjunc tuurbewegingen. Ook de afhan kelijkheid van Frankrijk, waar de helft van de winst vandaan komt, neemt af. Vedior is bereid 10,5 Brits pond per aandeel te betalen, 18,5 procent boven de gemiddelde koers van het aan- Vedior wil de overname on der meer financieren door uit gifte van nieuwe aandelen ter waarde van ongeveer één mil jard. Het uitzendconcern zegt al zeker te zijn van 38,9 procent van de aandelen van het Britse bedrijf. Het gaat om de grootste overname ooit binnen de Ne derlandse uitzendbranche. Tot dusver was Randstad koploper. Dat legde vorig jaar 1,6 miljard neer voor het Amerikaanse Strategix. Select graasde vooral de afge lopen drie jaar intensief de in ternationale markt af: 44 pro cent van de nieuwe aanwas werd in die periode bereikt, vooral gericht op gespeciali seerd uitzendwerk. Vorig jaar bedroeg de omzet bijna 2,8 mil jard gulden en boekte Select een bedrijfsresultaat van 173 miljoen. Een dikke week geleden zei Smit bij de presentatie van de halfjaarcijfers dat een overna mekandidaat nog niet was ge vonden. De 'oorlogskas' van 1,5 twee miljard lag op de plank. Een eerdere poging om met de Nederlandse Start samen te gaan, mislukte. deel gisteren. Smit denkt niet dat een andere collega zijn bod zal overtreffen. Vedior-bestuursvoorzitter G. Smit: „Grote wens vervuld." foto fotopersburo dijkstra cor salverius

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7