Palestijnen en Israël werken aan akkoord u Italië wil opheldering van NAVO over luchtramp Buitenland Ingepakte goden wachten op festival Belg te licht bevonden als eurocommissaris Prodi eist steun europarlement ■eventig doden bij vliegtuigcrash 'KK zal geen geweld meer gebruiken' ^ytRBAKiRDe Koerdische Arbeiderspartij PKK verplicht zich de I L ^aens neer te leggen en nooit meer haar toevlucht te nemen jde gewapende strijd. Dit heeft Osman öcalan, de broer van gevangen PKK-leider Abdullah öcalan, gezegd op de pro- p rerdische tv-zender Medya-TV. Osman öcalan is lid van de nmandoraad van de PKK. Volgens hem zijn de Koerdische ^rrillastrijders op 25 augustus begonnen met hun terugtrek- Mg uit Turkije. De terugtrekking wordt volgens hem gehinderd ér de voortgaande operaties van het Turkse leger. In de ge- iG Ipende strijd tussen de Turkse overheid en Koerdische sepa- isten zijn al meer dan 30.000 mensen gedood. linton vraagt vader Lewinsky geld anceles De vader van Monica Lewinsky heeft het nu echt lad met de ex-vriend van zijn dochter. Lewinsky sr. heeft de elopen tijd al twee keer een brief gekregen van het 'Fonds j>r de Juridische Uitgaven' van Bill Clinton, met een verzoek A bijdrage te leveren aan de advocaatskosten die de president A de Verenigde Staten heeft gemaakt als gevolg van de affaire ^Wt Monica. Clinton zou momenteel een schuld van zo'n vijf W oen dollar hebben uitstaan tegenover zijn advocaten. Het it er niet om dat Clinton vindt dat de vader van zijn ex-vrien- i moet boeten voor de uitspattingen van zijn dochter. De ef wordt gewoon aan een groot aantal bemiddelde personen stuurd. Lewinsky, een arts uit Los Angeles, heeft het schrij- L i teruggestuurd met de mededeling dat de afzender zeker ^klbeciel' moet zijn om een dergelijke brief naar hem te sturen. ierkalf gekloond van stukje huid Srange Wetenschappers in de Amerikaanse staat Texas heb- ji een stierkalf gekloond uit een stukje huid van een vorig jaar irleden dier. Dit meldt de eigenaar van het nu drie weken ou- dier, een boerin in de plaats La Grange. Het overleden even- CeHd van de kalf heette Chance. De kloon heeft, zeer toepasse- j de naam 'Second Chance' gekregen. In mei van dit jaar luk- HAet Amerikaanse wetenschappers voor het eerst een manne- jdier te klonen. Toen ging het om een muis. Zeeh0f>ord-Korea: demarcatielijn ongeldig Noord-Korea heeft vandaag de maritieme demarcatielijn de Gele Zee ten westen van het Koreaanse schiereiland in deelt, ongeldig verklaard. De lijn werd in 1953, tijdens Koreaanse oorlog, door de VN-troepen ingesteld en markeert enhuisgrens tussen Zuid- en Noord-Korea. Afgelopen juni raakten iepen van de twee aartsvijanden slaags in de Gele Zee. Dit ge- enhuispde nadat Noord-Koreaanse vaartuigen de omstreden wate- enhuisi ten westen van het Koreaanse schiereiland waren binnen- enhuisffongen. ■fissen pakken verdachte aanslag op In Rusland heeft de politie een man opgepakt die ach- Jongerjde bomaanslag in het Moskouse winkelcentrum eerder deze Int.Traoek zou kunnen zitten. De man is volgens een Russisch radio- astic liiion de leider van een groepering die zich de 'Unie van revo- lonaire schrijvers' noemt. De politie vond een pamflet van de Rjepering op de plaats van de aanslag. Er is tot nu toe geen RWdacht tegen de man ingediend. kker lederlander veroorzaakt noodlanding jiRCHiLLEen vliegtuig van Amsterdam naar het Canadese Igary heeft zondagavond een onvoorziene landing gemaakt een afgelegen vliegveld nadat een Nederlandse passagier een kan de bemanning had aangevallen. Een woordvoerder van Canadese Mounted Police zei dat het ging om een betrekke- i klein incident, maar dat de piloot had geoordeeld dat de vei heid van het toestel gevaar liep. De 36-jarige Nederlander is Pgehouden en moet volgende week voorkomen in Winnipeg. Hezbollah vuurt raketten af op Noord-Israël tibnine ag-afp De Libanese Hezbollah-militie heeft vanmorgen katjoesja-ra- ketten afgevuurd op Noord-Is- raël, als vergelding voor Israëli sche luchtaanvallen op Zuid-Li- banon waarbij twee burgers om het leven zijn gekomen. Giste ren kostte een aanval van de Hezbollah-beweging het leven aan drie leden van een pro-Is raëlische militie. Een bom blies het legervoertuig op waarin de drie een patrouille reden. Hez bollah eiste direct na de explo sie de verantwoordelijkheid op. In reactie op de aanslag opende het Israëlische leger het vuur op enkele dorpen die even buiten de bezette zone in Zuid- Libanon liggen. Twee burgers zouden daarbij om het leven zijn gekomen. Israëlische leger- jets schoten verder enkele ra ketten af op Hezbollah-stellin- gen. Hezbollah liet vandaag weten dat de guerrillastrijders de Isra ëlische plaats Kiryat Shmona aanvallen vanuit hun 'morele plicht hun bevolking te verde digen en als vergelding voor de afschuwelijke misdaad' die de doden had veroorzaakt. Hoop op overeenstemming voordat minister Albright eind deze middag in Egypte aankomt Israëlische en Palestijnse onderhandelaars zijn sinds gis termiddag gewikkeld in een zenuwenoorlog, met als in zet het bereiken van overeenkomst over een gewijzigde uitvoering van het Wye-akkoord voor de komst van Al bright. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken wordt aan het eind van de middag in Egypte verwacht. tel aviv ao 8loemenpaal correspondent Israël en de Palestijnen hopen dat Albright in de Egyptische stad Alexandrië de onderteke ning kan bijwonen van hun ak koord. Vanochtend bestond er nog altijd geen overeenstem ming over het belangrijkste struikelblok: de vrijlating van Palestijnse gevangenen. Tegen zeven uur gisteravond verstreek het zoveelste Israëli sche ultimatum. Premier Ehud Barak had de Palestijnen ge waarschuwd dat hij het overleg als mislukt zou beschouwen, als ze tegen die tijd niet ak koord zouden zijn gegaan met het Israëlische voorstel voor een gewijzigde versie van de overeenkomsten die eerder werden bereikt in het Ameri kaanse Wye Plantation. De onderhandelaars hebben de afgelopen weken overeen stemming bereikt over een aan tal geschilpunten. Daaronder zijn de overdracht van grondge bied, de aanleg van de zeeha ven in de Gazastrook en de in stelling van een vrije transitrou- te tussen de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. Israël heeft destijds in Wye beloofd dat het 650 Palestijnse gevangenen zal vrijlaten, maar het heeft die groep toen niet nader gekwalificeerd. Daarom zouden niet alleen 'veiligheids gevangenen' maar ook gewone misdadigers meetellen. Na lang onderhandelen hebben de Isra ëliërs erin toegestemd dat 350 van de 650 vrij te laten gevange nen 'veiligheidsgevangenen' zullen zijn. De Palestijnen zeggen dat er in Wye nooit iets anders is be doeld dan 'veiligheidsgevange nen', die ze overigens liever aanduiden als 'politieke gevan genen'. Daarom moeten vol gens hun onderhandelaars 650 mensen vrijkomen die in die categorie vallen. Later zwakten ze hun eis af tot vierhonderd. Afgelopen maandag gaf Barak de Palestijnse onderhandelaars nog een paar uur de tijd om ak koord te gaan met dit laatstet Israëlische bod. Hij dreigde an ders Wye 'volgens de letter' te zullen uitvoeren. Hij zou dan teruggaan naar de oorspronke lijke overeenkomst, maar dan wel op alle slakken zout zou leggen. Het ultimatum verliep zonder dat die sanctie werd toegepast en dinsdag gebeurde dat op nieuw. Gistermiddag liet Barak in een opvallend botte verkla ring weten dat hij het onder handelingsproces voor gesloten hield. De Palestijnse hoofdon derhandelaar, Saib Erakat, sprak zijn verbazing uit over de toon van het document; Een paar uur later bood de Israëli sche premier zijn verontschul digingen aan. bombay Een kunstenaar houdt even lunchpauze voor een gen durend festival dat volgende week in heel India wordt stad, maar veel mensen zijn naar het platteland afgereist lange rij ingepakte 'Ganesh' beelden. Ganesh is een India- gehouden. De autoriteiten in bombay maken zich zorgen. om daar het festival te vieren. se god. De beelden worden klaar gemaakt voor een elf da- Volgende week worden er verkiezingen gehouden in de foto epa Sebastian d'souza rome hansgeleunse correspondent Vooraanstaande Italiaanse politici vin den dat de NAVO opheldering moet ver schaffen over de toedracht van een luchtramp in 1980 die 81 mensen het le ven kostte. Walter Veltroni, voorzitter van Linkse Democraten, de grootste re geringspartij, verwacht dat 'sommige NAVO-landen' bewijsmateriaal kunnen leveren. Hij heeft daartoe ook de hulp ingeroepen van ex-premier Prodi, de be oogd voorzitter van de Europese Com missie. Gisteren beschuldigde onderzoeksrech ter Rosario Priore vier topgeneraals en vijf militairen van lagere rang, onder wie een drietal uit de inlichtingensector, van hoogverraad en systematische vernieti ging en/of manipulatie van bewijsmate riaal van de ramp. Daardoor was het on mogelijk vast te stellen wie schuldig was aan het neerstorten van een DC-9 boven het eilandje Ustica in de Middellandse Zee. Priore en zijn medewerkers hebben ja ren aan een reconstructie van het drama gewerkt. In een dossier van ruim 4.500 pagina's is nu vastgesteld dat eerdere veronderstellingen over een bom aan boord of technische mankementen niet klopten. Volgens Priore is het toestel of getroffen door een raket van een onbe kend gevechtsvliegtuig of neergestort toen het probeerde gevechtsvliegtuigen te ontwijken. Een maand na het ongeluk met de DC-9 werd in Zuid-Italië het wrak van een Li bisch gevechtsvliegtuig gevonden. Ver ondersteld werd toen dat het Libische toestel uit de lucht was geschoten door NAVO-vliegtuigen. Frankrijk, Amerika en de Navo hebben dit altijd ontkend. Het rapport van Priore blaast nu een ou de theorie nieuw leven in. Het Libische toestel zou in het Italiaanse luchtruim door NAVO-radar zijn ontdekt, waarop NAVO-gevechtsvliegtuigen het probeer den te onderscheppen. Het Libische toestel zocht dekking in de buurt van de DC-9, waarna ofwel een botsing met een van de gevechtsvliegtuigen of een afge vuurde raket het einde van het passa giersvliegtuig betekende. Priore moest echter toegeven dat hij de ware toedracht van het drama niet heeft kunnen achterhalen. Volgens het Itali aanse persbureau Ansa laat zijn rapport er echter geen twijfel over bestaan dat de DC-9 op korte afstand werd gevolgd door een 'aantal vliegtuigen'. Aangezien er geen burgertoestellen in de buurt wa ren, moeten het militaire vliegtuigen zijn geweest, is de conclusie. Die theorie werd gisteren in een tv-in- terview al heftig aangevochten door één van de beklaagden, generaal Lamberto Bartolucci. Volgens hem heeft de mili taire top alles gedaan om de zaak aan het licht te brengen en is het onmogelijk nu schuldigen aan te wijzen, zeker zo lang de toedracht niet onomstotelijk vast staat. De generaal vergat echter te melden dat familie van de slachtoffers een jarenlang gevecht met de autoritei ten heeft moeten leveren voor de Itali aanse regering het wrak van het vliegtuig van de zeebodem liet lichten. Tien pro cent ervan is nooit teruggevonden. De verontwaardiging van Veltroni werd gisteravond gedeeld door leidende poli tici uit het oppositiekamp. „Het is niet voldoende dat nu verantwoordelijkheid van een aantal topmilitairen wordt ver ondersteld. De familie van de slachtof fers heeft recht op de waarheid, moet weten wie verantwoordelijk is voor het verschrikkelijke gebeuren", verklaarde senator La Loggia, fractievoorzitter van oppositiepartij Forza Italia. erdc Pers Diensten RTR Reuters ri- Albanezen: Ook blokkade Nederlanders De Albanese inwoners van Ora- hovac gaan door met hun anti- Russische blokkades rondom de Kososvaarse stad. Eén van de lokale Albanese leiders, Su- lejman Bala, dreigde zelfs met een uitbreiding van de blokka des tot de Nederlandse troepen die in Orahovac zijn gelegerd. „Als de Nederlanders tegen on ze wens willen vertrekken, zul len wij hen tegenhouden, net zoals we nu de Russen blokke ren", aldus Bala, die lid is van het actiecomité. Ruim vierduizend Albanezen houden al tien dagen de wacht bij blokkades rondom dc stad. Zij eisen dat de Russische vre destroepen afzien van hun plan om ruim zeshonderd Neder landse NAVO-soldaten in het gebied te vervangen. Volgens de Albanezen zijn de Russen pro-Servisch en dus niet wel kom. Het bezoek van U^K-leider Hashim Tha<;i aan de blokkades bij Orahovac gisteren deed de Nederlanders vermoeden dat er een compromis in de maak was en dat de blokkades snel zou den worden opgeruimd. „Wij dachten dat Tha^i zou zeggen dat het nu wel genoeg was ge weest met die blokkades", al dus ritmeester Mike Bos, woordvoerder van de Gele Rij ders in Orahovac. Het pakte volledig anders uit. Toen Tha<;i uit de NAVO-heli- kopter stapte, zei hij tegen de demonstranten dat hij garan deerde dat de Russen niet naar Orahovac zouden komen. In Pristina zeiden NAVO-officie- ren echter dat dit onzin was en dat de Russen nog altijd vol gens plan in Orahovac zullen worden ingezet. Tha<;i voegde eraan toe dat het aan de inwoners van Ora hovac zelf is om te besluiten de blokkades al dan niet op te hef fen. Grieken halen veto tegen hulp Turkije van tafel brussel paul koopman correspondent Griekenland is bereid zijn veto tegen EU-hulp aan Turkije van tafel te halen. Dit heeft de Griekse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Yannos Kranidiotis, gisteren in Brussel aan demissionnair Europees commissaris Hans van den Broek laten weten. Ook stemt Athene volgens Kranidiotis in met een lening van de Europese Investerings Bank (EIB) van cir ca zeshonderd miljoen Euro (1,32 miljard gulden) aan Tur kije. De Griekse handreiking volgt op de verwoestende aardbeving van 17 augustus, die aan ruim 14.000 Turken het leven heeft gekost en een groot deel van de bebouwing en productiecapaci teit in Noordwest-Turkije heeft weggevaagd. Als één van de eerste buurlanden stuurde Griekenland een reddingsteam, dat met succes een Turks jon getje uit het puin bevrijdde, De ze actie deed beide landen hun oude rivaliteit even vergeten. Volgens Europese diploma ten is het Griekse gebaar poli tiek van grote betekenis. Het initiatief biedt de Europese mi nisters van buitenlandse zaken, dit weekeinde in Fins Lapland bijeen, wellicht de kans dc ban den met Turkije aan te halen. Het opheffen van het Grieks 'veto' tegen hulpfondsen voor Turkije maakt in de praktijk overigens weinig verschil. De Europese Commissie had er eerder al voor gezorgd dat het leeuwendeel van het betreffen de hulpfonds van 150 miljoen euro niet meer door één lid staat geblokkeerd kan worden. brussel marc peeperkorn Het eerste harde negatieve oor deel over een kandidaat-euro commissaris is geveld. De Belg Philippe Busquin werd gistefen door dp bevoegde commissie van europarlementariërs 'te licht' bevonden voor de baan waarin hij de verantwoordelijk heid zou dragen voor miljarden aan Europees onderzoeksgeld. Medio september moet blijken of het hele parlement deze me ning'deelt. Het afwijzende oordeel is een klap in het gezicht voor zowel Busquin (58) zelf als voor be oogd Commissievoorzitter Pro di. Die verklaarde immers zijn hand in het vuur te steken voor alle leden van zijn sterrenteam. Tijdens de hoorzitting giste ren waarbij de commissie-On derzoek van het parlement Bus quin aan de tand voelde, maak te de Belg een zwakke indruk. Fors aangesproken op zijn mo gelijk betrokkenheid als voor zitter van de Waalse Parti Socia- liste bij verschillende schanda- .len (o.a. Agusta/Dassault), bleef een duidelijk verweer uit. Het feit dat Busquin de Nederland se taal maar matig beheerst, zinde de (Vlaamse) parlementa riërs niets. Het waren vooral christen democraten en conservatieven die Busquin in de tang namen. Volgens Van Velzen (CDA) moet de nieuwe onderzoeks- commissaris 'brandschoon' en 'onkreukbaar' zijn, zeker nadat de Frangaise Cresson de afgelo pen jaren deze geldpot beheer de. Het was Cresson die met vriendjespolitiek en fraude de vorige Commissie tot opstap pen dwong. Na afloop van de ondervra ging verklaarde de parlementai- re commissie in meerderheid 'twijfels te hebben' bij de ge schiktheid van Busquin voor zijn nieuwe baan. Dit advies speelt een belangrijke rol bij de eindstemming op 15 septem ber. Het parlement kan dan overigens alleen de gehele Commissie afwijzen en niet een afzonderlijke commissaris. brussel marc peeperkorn correspondent Voorzitter Prodi van de Europe se Commissie eist dat zijn nieu we team onmiddellijk de goed keuring krijgt van het Europees parlement om tot 2004 aan te blijven. Een kortere periode is voor de beoogd voorzitter 'on acceptabel'. Europarlementari ërs reageren verbijsterd op de dreigende taal van Prodi. „On handig en onverstandig. Ken nelijk wordt de commissie een beetje nerveus", aldus Maij- Weggen (CDA). Prodi uitte zijn dreigement gisteren halverwege de serie hoorzittingen die het parlement houdt om alle kandidaat-com missarissen aan de tand te voe len. Van der Laan (D66) spreekt van 'een ramkoers' van Prodi, om via verklaringen het parle ment onder druk te zetten. Wie- benga (WD) moet terugdenken aan december '98 toen de vori ge Commissie met soortgelijke dreigementen probeerde haar wil door te drukken. „Dat was het begin van de ellende", al dus Wiebenga. Drie maanden later moest de oude Commissie onder leiding van Santer aftre den. Juist vanwege dit voortijdig afscheid moet Prodi nu twee keer de instemming van het parlement verkrijgen. Eerst op 15 september voor de resteren de periode van Santer (tot 31 december) en vervolgens in ja nuari voor de nieuwe periode van vijf jaar. Het Verdrag van Amsterdam schrijft deze proce dure voor. De verbazing onder de europarlementariërs was dan ook groot toen Prodi giste ren onverwachts meldde dit niet acceptabel te vinden. De voorzitter in spe wil ech ter direct duidelijkheid, temeer daar 'sommige europarlemen tariërs' - vooral Duitse christen democraten en Britse conserva: tieven - hadden aangegeven hun ja-woord in tijd te beper ken. Volgens Prodi ondergraaft het opknippen van de vertrou- wensstemming de slagvaardig heid van de Commissie, het da gelijks bestuur van de Europese Unie. Daarbij, schrijft Prodi aan de europolitici, kan het parle ment als het wil iedere dag de Commissie naar huis sturen. Een tweede stemming dient dan geen enkel nut. De Nederlandse europarle mentariërs benadrukken dat zij geenszins van plan zijn de Commissie - als die de hoorzit tingen overleeft - haar mandaat tot 2004 te onthouden. De straf fe taal van Prodi wordt als een domme zet ervaren. Wiebenga: „Dit roept alleen maar irritatie op. Het Europees Parlement speelt haar rol in de hoorzittin gen op een heel verantwoorde manier. Daar moet de Commis sie niet met persverklaringen doorheen gaan fietsen." tos aires Reddingswerkers en de politie ruimen de resten het verongelukte Argentijnse vliegtuig op. Bij het vliegtuig- ■Aeluk op het nationale vliegveld van de Argenijnse hoofdstad Kjnos Aires zijn zeker zeventig mensen om het leven geko- ÜÉn. Dat meldt een medewerker van het mortuarium van de Tien slachtoffers zaten niet in het toestel, maar werden ^^af de grond meegesleurd toen het vliegtuig tijdens het op- gen van de baan raakte en over een drukke snelweg scheer- Het toestel, met 98 passagiers en vijf bemanningsleden aan 3rd, kwam tot stilstand op een golfbaan en vloog in brand. FOTO REUTERS Iaatste grote naziproces in Frankrijk usUiterlijk in 2001 komt er een laatste groot nazi-proces >r het Hof van Assisen in Parijs. De 87-jarige Alois Brunner (dan terecht moeten staan voor misdaden tegen de mense- heid. Brunner, de rechterhand van Adolf Eichmann, wordt iantwoordelijk gehouden voor de deportatie en de dood van minste 130.000 joden. In 1943 en 1944 was hij de baas van j Franse doorgangskamp Drancy bij Parijs, vanwaar toen )00 joden naar de nazi-vernietigingskampen zijn gestuurd. £.954 is hij daarvoor al bij verstek ter dood veroordeeld. Dit- al liggen er dankzij de inspanningen van twee nazi-jagers uwe feiten op tafel: de deportatie van 241 joodse kinderen. lil nner werd in 1991 in de Syrische hoofdstad Damascus ge- ïaleerd. Sindsdien is hij spoorloos verdwenen. Zogdieren leefden eerder dan gedacht yiDENDe eerste zoogdieren op de aarde leefden al veel eerder Ïtot dusver werd gedacht. Wetenschappers hebben op Ma- ascar tanden gevonden van de zogenoemde Tribosphenida, ne harige diertjes ter grootte van een muis. De gevonden len van de Tribosphenida zijn ongeveer 165 miljoen jaar Dat is tweemaal zo oud als het tot dusver oudste exem- ir waarvan op het eiland overblijfselen zijn gevonden. Vol ts onderzoekers van de Universiteit van Californië toont de (")l.dst aan dat ongeveer honderd miljoen jaar lang zoogdieren aan zij hebben geleefd met dinosaurussen. «li,i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5