Vette cheque helpt Hopmans op weg rijkaard wil ook t nieuwe koers fexibel blijven Vrouw drilt 'vedetten' van Viterbese Sport usopen 1999 "DERDAG 2 SEPTEMBER 1999 chef willem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, 071-5356463 tjrda moet prijzengeld inleveren ypRK» Petr Korda is niet alleen voor een jaar geschorst we- gebruik van nandrolon, hij moet ook het prijzengeld inle- n dat hij opstreek in de periode dat zijn dopingzaak 'onder ïchter' was. Dat is een straf die Korda wel pijn doet. Het rhem namelijk bijna 1,4 miljoen gulden. De twaalf maanden luiting van deelneming aan toernooi raakt hem niet. De 30- Tsjech beëindigde afgelopen zomer zijn carrière, e 4and zet stap naar Euro 2000 tiNIerland heeft de spanning in kwalificatiegroep 8 voor ei 2000 teruggebracht door koploper Joegoslavië verrassend te verslaan en de eerste plaats over te nemen. De 19-ja- kRobbie Keane bracht Ierland in de 54ste minuut aan de lei- aangeven van naamgenoot Roy Keane. Dejan Stankovic Dfcte zes minuten later gelijk. Mark Kennedy besliste het duel ctig minuten voor tijd met een knal van dertig meter. De 'rontatie tussen beide teams was eigenlijk vastgesteld voor 5 werd uitgesteld wegens de oorlog in Kosovo, b »eria dreigt Libregts te ontslaan De Nigeriaanse minister van sport dreigt de Nederland- ainer van het nationale voetbalteam van Nigeria, Thijs Li- te ontslaan. Dat hebben Nigeriaanse kranten gisteren aeld. Libregts deed enkele weken geleden zijn beklag omdat )ii twee maanden op zijn salaris, dat door de Nigeriaanse balbond zou moeten worden uitbetaald, wachtte. Kort na [itspraken verdween hij. Minister Damishi Sango eist nu dat >gts zich uiterlijk morgen meldt. Zo niet, dan staat hij op Libregts' voorganger als trainer van de "Super Eagles' eveneens Nederlandse Jo Bonfrere. Ook hij had Wachten asachterstallig loon. di «lumacher niet op Monza Michael Schumacher heeft zijn rentree in het wereld- formule 1 racen opnieuw moeten uitstellen. De i (fcer had gehoopt op 12 september aan de Grote Prijs van liri te kunnen deelnemen, maar het herstel van zijn been- s^c kost meer tijd. Schumacher liep de blessure op tijdens de p Prijs van Groot-Brittannië, op 11 juli op het circuit van rstone. De tweevoudig wereldkampioen testte zichzelf gis- iddag op het circuit van Monza. Na twee rondjes in de Fer- yist hij het zeker. „De pijn is nog te hevig", zei Schuma- die zich niet aan prognoses wilde wagen. Zijn plaats in de I ïiri zal in Italië opnieuw worden ingenomen door de Fin tSalo. Hzoen voorbij voor Marion Jones eh Marion Jones komt dit seizoen niet meer in actie, dat kte haar zaakwaarnemer gisteren bekend. Jones (23) won week tijdens de WK atletiek in Sevilla de 100 meter. In de Ik» finales van de 200 meter raakte ze geblesseerd aan haar nt|ones zou morgen bij de Golden-LeaguewedstrijÖ in Brus- leedoen. Nu ze thuisblijft, valt ze ook af voor de jackpot van ljoen dollar, bestemd voor winnaars van alle Golden-Lea- intmoetingen. De atlete had tot nu toe alle 200 meters ge nen. Voor de prijzenpot komen nu alleen de Deen Wilson ■■eter en de Roerheense Gabriela Szabo in aanmerking. Na Igfeel volgt nog een wedstrijd in Berlijn en de finale in Mün- Weggestopt op de verste achteraf baan van Flushing Me adows eindigde de US Open voor Amanda Hopmans. De tennisster uit Riel, net terug van een knieblessure, legde het op baan 18 voor een handvol toeschouwers af tegen de Spaanse Virginia Ruano Pascual: 4-6 1-6. belang voor de nummer 89 van de wereld. Nog geen twee maanden geleden nam ze Van den Berg voor vast in dienst. Rondtrekken met een coach is duur voor iemand die nog niet het grote geld verdient. Het legt haar een extra druk van het moeten winnen op. Van den Berg: „We letten op de Weintjes, vliegen bijvoorbeeld altijd vanaf Brussel omdat dat eenderde van de prijs scheelt." Dat de verregaande samen- werWng met zijn pupil be gon met een lange blessure periode, is het risico van het vak. Hop mans ge nereerde geen geld, maar moest wel het salaris aan haar coach overmaken. „Maar ik voel me daar ook Wote bij. Bij Richard Krajicek of Jan Sie- merink is zoiets geen probleem. Eigenlijk heeft ze een sponsor nodig die 50.000 gulden op tafel legt, zodat ze zich daar geen zorgen over hoeft te maken. Anders wordt de druk alleen maar groter", stelt Van den new york gertjan van geen Nergens wordt een tennisser zo duidelijk op zijn merites beoor deeld als op de grootste toer nooien. Anoniem ben je in New York toch al snel, maar als de gang vanuit de kleedkamer naar de baan om en nabij de tien minuten duurt, stemt dat tot nadenken. Op baan 18 let bijna niemand op je. Coach Michael van den Berg kon zijn pupil on gestoord coachen, eigenlijk een doodzonde in het ten nis. „Op andere toernooien staat er een camera op je gericht", aldus Van den Berg. Als je in de fout gaat, heb je al snel een waarschuwing te pak ken." Op Flushing Meadows is dat gek genoeg niet het geval. Maar de aanwijzingen van Van den Berg hadden niet genoeg im pact om Hopmans aan een overwinning te helpen. De Ne derlandse stond ruim een maand langs de kant. Vlak na Wimbledon raakte ze gebles seerd. Pas afgelopen donderdag pakte ze voor het eerst weer haar racket op. Wal: dat betreft was het al een klein wondertje dat ze in New York tot de twee de ronde bereikte na een zege op Laura Golarsa. Mits fitter, had er voor Hopmans meer in gezeten tegen Ruana Pascual. Ze had de Spaanse in april nog verslagen in Boedapest. Overwinningen zijn op dit moment zo'n beetje van levens- „Öm verder te komen is een vaste coach noodzakelijk", zegt Hopmans. „Ik heb al speelsters uit de top 50 verslagen en ik kan ook zo ver komen." Van den Berg: „Ze moet wel haar spel ontwikkelen en veel pun ten verbeteren. En ze is niet constant genoeg. Ze kan een fi nale halen en daarna vier keer in de eerste ronde verliezen." De wedstrijd tegen Ruana Gaal hekelt chaos in speelkalender ^vAona Trainer Louis van Gaal pleit voor een uniforme 'Eedkalender in Europa. De verschillende planning van voet- tit-Jedstrijden die de Europese landen nu hanteren, leidt tot JJ4, meent de coach van Barcelona. Van Gaal sprak vooraf- d aan een vergadering van de Europese voetbalbond die woensdag in Genève begint. Tijdens de bijeenkomst het onderwerp prominent op de agenda. Ook trainer Fer- Jltn van Manchester United is voorstander van een uniforme Hkalender. Van Gaal waarschuwde de UEFA dat commerci- elangen niet de beslissingen in het topvoetbal moeten do ren. „Voetbal is het belangrijkste. Als de sport verdwijnt, ^doen de sponsors dat ook." miürtzen keert mogelijk terug l inge, aag» Het is niet ondenkbaar dat na Oegstgeestenaar Peter (Vrevok) ook international Guido Görtzen terugkeert in volleybalcompetitie. De 28-jarige Görtzen, al seizoenen in dienst bij het Japanse Osaka Panthers, zoekt c yjlvies van bondscoach Toon Gerbrands een Nederlandse 8,3-iwaar hij na het EK in ieder geval zijn conditie op peil kan jng (T|en. Het liefst wil hij voor die ploeg ook wedstrijden gaan 5jn. Görtzen is min of meer gedwongen een tweede club te' erfr.fen, omdat de competitie in Japan pas in december begint. '.ou betekenen dat hij na het EK, volgende week in Oosten- 4,2 bijna twee maanden niet actief is. Gerbrands vindt dat on- ftHijtje' bevordert duidelijkheid niet èrrein van Quick Boys de sfeer van een authen- amateurvoetbalcomplex moet het ongeveer ook pt zijn bij het Haagse 2-3ijwaar in de jaren dertig flLotsy volgens de overle- l| het Nederlands elftal 0) 20pjn hand zette. De Kat- duinpan was daarom osiavicjn een gepast décor voor nderling partijtje van de ï-selectie dat, als golden nieuw selectiemethoden BnnMoeger, zes afvallers moest jren. jens plan maakt bonds- iV/ELfFrank Rijkaard de namen krapt zestal vanochtend be- s'BaHGisteren liet hij zich tot toespeling verlei- jüjkaard keek op van de i^chen ziens f°rse belangstel- 1 c jor wat hij plots bagatelli- 1 een 'trainingswedstrijd- mde. Alsof hij de nieuws - leid vorige week niet zelf prikkeld met de aankon- van de ongewone schif- Üsof hij daarmee niet zelf nderde gedachten had ipborrelen aan lang ver tijden, aan de 'wonder- VUC waar Lotsy, emi- van de keuzecommis- Nederlands elftal regel- ïjeen liet komen, ard had meer gedachten pborrelen. Wat was de zo'n testpartij? Zo'n ge louterde en gelauwerde voet baller moest toch ook voorvoe len dat zo'n bijeenkomst immer een gekunsteld karakter zou dragen? Rijkaard bracht in zijn opstellingen een duidelijke scheiding aan: de A-keus tegen de B-keus. Zoals zo vaak in der gelijke partijtjes (vooral bij Frank de Boer, Davids en Berg kamp ontbrak de inspiratie) won de meer gedreven B-keus, met 1-0 door een strafschop van Van Hooijdonk. In de lijn van Lotsy, die des tijds een vorm van mentale coaching in het Nederlandse voetbal introduceerde, sprak Rijkaard van een 'extra stimu lans' voor spelers die aan het wedstrijdje van gisteren het ge voel konden ontlenen 'in beeld' te zijn. Zoals voor Trustfull, wiens uitverkiezing na een langdurige blessureperiode had verbaasd. Trustfull speelde gis teren zelfs bij de A-keus één helft op de rechterkant, de plaats waarover Rijkaard al maanden dubt. De Vitesse-spe- ler loste er Ronald de Boer af, die rechtsback werd. Duidelijker werd het er (ook) na de sessie in Katwijk niet op, en het is de vraag of dat na de aftocht van de afvallers gebeurt. Rijkaard vervolgt de voorberei ding op de oefeninterland van zaterdag tegen België met acht tien spelers. Die groep werkt 'in principe' ook de volgende in terlands, tegen Brazilië (9 okto ber) en Tsjechië (13 november), 'Schuine moppen zijn er niet meer bij' Negentig minuten lang staart de elegant geklede man gebio logeerd naar de twee vrouwen in de dug out. Daags na de wedstrijd worden de motieven van deze 'stalker' duidelijk. 'De schreeuw van Carolina: jullie dekken je man niet' luidt de vette kop in kwaliteitskrant La Stampa. Verslaggever Giancar- lo Laurenzi heeft zijn best ge daan: tot in details beschrijft zijn 'verslag' van.het bekertref- fen Viterbese-Ascoli Piseno kle ding, gebaren en gelaatsuit drukkingen en andere hande lingen van Carolina Morace. Tot dit seizoen voetbalde Vi terbese vrij anoniem in de kel der van het Italiaanse profvoet bal, de Serie C. De afgelopen weken was het gedaan met de rust. Persmuskieten uit bin nen- en buitenland meldden zich bij het verweerde stadion netje aan de rand van de stad om kennis te maken met de 'stunt' van schatrijke eigenaar Luciano Gaucci: de eerste vrouwelijke coach in het be taalde voetbal. En wat voor één: de 35-jarige La Morace was de vedette van het Italiaanse vrouwenvoetbal. Een blonde pijl, begiftigd met een geweldige trap- en pas- seertechniek. Meer dan vijf honderd goals gedurende een speelcarriere van 22 jaar. De buut in het Italiaanse nationale team op 14-jarige. leeftijd, 105 doelpunten in 150 wedstrijden voor de Azzure. De Italiaanse media waren geschokt. Een vrouw in het hei lige der heiligen, het mannen- voetbal. En dan had ze ook nog haar vriendin Betty Bavagnoli, eveneens een oud-internatio nal, meegenomen als assistent trainer. De insinuaties waren niet van de lucht. „Ik baalde behoorlijk', zal Morace na deze eerste wed strijd, een treffen in de Coppa Italia voor Serie C-clubs, toege ven. „Er werd gedaan alsof ik geen bal verstand van het spel letje had. Maar ik heb een car rière gemaakt om trots op te zijn. Ik heb gespeeld, de laatste twee jaar de dames van Mode na en Lazio getraind, m'n trai nersdiploma op zak. En dan krijg je vragen als 'ga je ook met de spelers onder de dou che' of 'omhels je ze na een doelpunt'. Voor alle duidelijkheid: Mo race duikt even vaak met de spelers in het bubbelbad als topcoaches in het herenvoet bal. Niet dus. „Waar ik op be oordeeld moet worden zijn de resultaten", zegt ze. Nee, de zenuwen komen pas tijdens de wedstrijd. Terwijl Betty een toonbeeld van rust blijft, bijt Carolina nagels, trekt aan haar haren bij een gemiste kans, schreeuwt instructies die haar stembanden geweld aan doen, ziet er na de wedstrijd uitgeput en jaren ouder uit. En dan won Viterbese ook nog met 2-1, dankzij een geluksgoal van een van haar dertien aan kopen. 'Morace, Morace', klinkt het, enigszins verwonderd van de volle 'eretribune'. Ascoli, een club waar ooit de meest saaie Duitser van de Serie A, Olivier Bierhoff, zijn Italiaanse avontu ren begon, is een gevreesde te genstander, maar 'damesclub' Viterbese bekert mooi verder. „Succes, daar draait het om", zegt Franco Calandrelli, een trouwe supporter. „Morace is capabel, het enige wat ik me af vraag is of ze als vrouw discipli ne in de groep weet te houden'. Sommigen weten zeker van niet. Carlo fluistert in m'n oor: die lesbo's maken het hier niet lang. De media wagen zich niet aan zulke openlijke beschrij vingen. Daar gaat het wat sub tieler over de ongehuwde sta tus van Morace in combinatie met de presentie van vriendin Betty. Maar gelukkig gaat het na af loop vooral over voetbal. „Ik ben prof, zegt aanvoerder Car mine Parlato, „het maakt me niet uit of we door een vrouw of man worden getraind." Posi tiever is Alessandro Ettori, een jeugdige aanvaller die in de tweede helft mag invallen. „Prima trainster', zegt hij. „Nou ja, het is natuurlijk een beetje anders met een vrouw. Schuine moppen zijn er niet meer bij." Carolina weet waar Abraham de voetbalmosterd haalt. Zater dag start de competitie. „Ver geet dit niet: als ik er ooit uit vlieg, is het niet als Morace de vrouw, maar als Morace de coach." Voorlopig kan ze blij ven lachen. Dinsdag plaatst Vi terbese zich met een klinkende 5-0-zege voor de volgende be kerronde. Brinkman aanjager van Oranje Patrick Paauwe, één van de afvallers, probeert Dennis Bergkamp in het oefenduel af te stoppen. af. Daarna wil Rijkaard zestien spelers aanwijzen. Dat is de kem van zijn selectie voor het Europees kampioenschap, die hij in de eerste maanden van 2000 tot 22 spelers wil uitbrei den. Gisteren liet hij doorscheme- dat geblesseerde of vrijwel her ren dat zijn voornemen om de stelde internationals als Over komende drie duels met een mars, Van Wonderen, Van Gas- vaste groep van achttien te wer- tel en Seedorf tot het einde van ken, niet al te rigide dient te dit jaar buiten de boot vallen, worden opgevat. Rijkaard: „Zij krijgen van mij de Dat zou immers betekenen tijd en de ruimte om op hun Honderd treffers voor Oranje zal hij wel nooit halen. Met ras hockeyer Jacques Brinkman weet je het echter nooit hele maal zeker. De 33-jarige re cordinternational ontpopte zich gisteren in de openings wedstrijd van het Europees kampioenschap als topscorer van het Nederlands elftal. Dankzij drie puntgave doelpun ten van de onvermoeibare mid denvelder zegevierde de olym pisch en wereldkampioen in het snikhete Padova met 4-1 over Polen. „Drie doelpunten in een wedstrijd en dat nog wel bij het EK. Niet gek op mijn ou de dag", grijnsde Brinkman, die zijn totaal op 76 treffers bracht in zijn 310e interland. Met de ietwat stroeve over winning op Polen, dat in de be ginfase zelfs op voorsprong kwam, kon Brinkman goed le ven. „Deze wedstrijd heeft eens te meer aangetoond, dat we echt niet zomaar even door on ze poule heen kunnen fietsen. De omstandigheden hier zijn niet in ons voordeel. Door het warme weer is het veld snel kurkdroog. Dat komt ons tech nische spel bepaald niet ten goede. Maar goed, we hebben de eerste wedstrijd van het toernooi gewonnen. Daar gaat het toch om." Brinkman was blij dat het EK eindelijk was begonnen. „Het hockey staat nu gelukkig weer centraal", verzuchtte hij. „Het randgebeuren gaat daardoor vanzelf naar de achtergrond. We hebben de eerste drie da gen lekker kunnen zeuren over ons verblijf in een bejaardenho tel. Typisch Nederlands natuur lijk. Want met twee zwembaden en een tennisbaan hebben we feitelijk niets te klagen. Met uit stapjes naar Venetië en de Fer- rari-fabriek komen we onze vrije tijd toch wel door. Zolang het hockey maar de boventoon voert." Bondscoach Maurits Hen driks, door een "voetontsteking moeizaam ter been, was even min ontevreden over de ouver ture van zijn ploeg. „We moe ten nog wennen aan de hoge temperatuur en het droge veld. Daardoor was het aanvalstem- po bij ons vooral in de beginfa se nogal laag. We zijn zeker nog niet op topniveau, maar er is niets aan de hand. Als het er echt om spant, staat deze ploeg er. Daarvan ben ik overtuigd." Hendriks maakte zich geen zorgen over de negen strafcor- ners die vooral specialist Bram Lomans onbenut liet. Drie keer was de stop van verdediger Wouter van Pelt niet goed. „Een kwestie van acclimatiseren", sprak de bondscoach nuchter. FOTO CPD oude niveau terug te keren. Dan komen ze weer in beeld. Eerder kunnen zich ten aanzien van de groep van achttien bles sures of extreem vormverlies voordoen. Daarin wil ik flexibel blijven." HIS WA te WATER 99 31 augustus t/m 5 september Seaport iYlarina IJmuiden www.hiswa.nl delta lloyd - Pascual was geen maatstaf van hoe de zaken er nu voorstaan. Een tekort aan trainingsuren en wedstrijdritme lag ten grond slag aan het grote aantal aan fouten. Wel toonde Hopmans, van nature een baseline-speel ster, aan dat ze over meer lef beschikt. Ze speelt meer naar voren en kwam zelfs aan serve- volleyspel toe. Paradoxaal ge noeg haalde ze op hardcourt haar beste resultaten, terwijl de favoriete ondergrond het trage gravel blijft. „Ik moet anders le ren denken. Vorig jaar nog vroeg ik me af wat ik hier te zoeken had. Nu speel ik graag op hardcourt", aldus Hop mans. In principe zou Hopmans door haar blessure alleen een cheque komen ophalen voor haar deelname. Het onver wacht bereiken van de tweede ronde maakte die iets vetter, zo rond de 40.000 gulden. Ze stijgt ook naar een plaats in de top 80 wat haar waarschijnlijk tot bes te Nederlandse maakt. Hop mans is reëel genoeg om te on derkennen dat dat op dit mo ment niet veel voorstelt. „Het zeGt genoeg over het niveau van het Nederlandse damesten nis. Miriam Oremans en Kristie Boogert hebben in de top 50 gestaan. Dat ik beste Neder landse ben, zegt me niet zo veel. Mijn doel ligt in de top 50." En dan behoren uithoeken als baan 18 tot het verleden. us OPEN Mannen, eerste ronde: Rusedski (GBr/9) - Ferrero (Spa) 4-6 6-2 6-3 6-4, Haas (Dui) - Enqvist (Zwe) 6-2 6-4 7-6, Fromberg (Aus) - Wayne Ferreira (ZAf) 7-6 4-6 4-6 6-3 7- 6, Novak (Tsj) - Delgado (Par) 3-6 6-4 6-1 6-0, Prinosil (Dui) - Marin (CRi) 6-3 6-2 6- 3, Ivanisevic (Kro) - Liukko (Fin) 7-5 7-6, Santoro (Fra) - Grosjean (Fra) 5-7 6-4 6-4 1-6 7-6, Norman (Zwe) - Mantilla (Spa) 1- 6 6-1 6-2 6-4, Pozzi (Ita) - Nestor (Can) 5- 7 7-6 6-1 6-2, Hipfl (Oos) - llie (Aus) 6-4 6-1 6-2, Puerta (Arg) - Karbacher (Dui) 7- 6 6-4 6-2. Safm (Rus) - Tillström (Zwe) 6- 2 5-7 6-4 2-6 6-4, Caratti (Ita) - Diaz (Spa) 3-6 6-3 2-6 6-2 6-2, Arazi (Mar) - Alami (Mar) 6-2 7-6 1-6 6-4. Tweede ron de: Kafelnikov (Rus/3) - Mirnyi (WRu) 7-5 6-1 6-7 ----- - - (Den) 5-7 Mannen, dubbelspel, eerste ronde: Coet- zee/Haygarth (ZAf) - Haarhuis/Palmer (Ned/VSt) 3-6 7-6 6-4, Florent/MacPher- Amanda Hop mans. FOTO ANP son (Aus) - Schalken/Siemerink 6-4 6-7 7- 6. Vrouwen. Tweede ronde: Ruano Pascual (Spa) - Hopmans (Ned) 6-4 6-1. Hingis (Zwi/1) - Pitkowski (Fra) 6-1 6-1, Venus Williams (VSt/3) - Sidot (Fra) 6-4 6-3, No- votna (Tsj/8) - Krizan (Slv) 6-0 6-3, San chez Vicario (Spa/10) - Pratt (Aus) 6-2 6- 2, Schett (Oos/12) - Carlsson (Zwe) 6-4 6- 2, Van Roost (Bel/13) - Grande (Ita) 6-3 6- 3, Mauresmo (Fra/15) - De Swardt (ZAf) 4- 6 6-1 6-3, Huber (Dui) - Kremer (Lux) 6-1 7-6. Schnyder (Zwi) - Raymond (VSt) 6-3 3-6 6-3, Nagyova (Slv) - Grzybowska (Pol) 6-4 6-3, Snyder (VSt) - Lucic (Kro) 7-5 6- 3, Mary-Joe Fernandez (VSt) - Miskina (Rus) 7-5 7-5, Spirlea (Roe) - Tanasugarn (Tha) 4-6 7-5 6-3, Klösel (Dui) - Chi (VSt) 6-4 7-6, Lichovtsjeva (Rus) - Pisnik (Slv) 6-2 6-3. Dubbelspel, eerste ronde: Miyagi/Wild (Jap/VSt) - Appelmans/Oremans (Bel/Ned) 6-1 4-6 6-2.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21