Variatie in granen goed voor de gezondheid! Groeiend aantal klassewijnen uit de Ardèche Smaak Energiek ontbijt 11 EUZEKA HEINZ DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1999 Kinderen tot 10 jaar gebruiken vrijwel allemaal een ontbijt. In de laatste tien jaar is hierin wei nig veranderd, zo blijkt uit de laatste peilingen van 1992 en 1998. Bij het ouder worden daalt het aantal Nederlanders dat ontbijt gebruikt: van de ou dere jeugd ontbijt 95 procent, van de volwassen mannen 90 procent en bij volwassen vrou wen 95 procent. Brood is nog altijd het belang rijkste onderdeel van het ont bijt. Jongens eten gemiddeld één tot anderhalve snee, meis jes gebruiken gemiddeld één snee. De meeste kinderen be leggen hun boterhammen met zoet, gevolgd door kaas en vleeswaren. Kaas en vleeswaren scoren beter bij de lunch. Bij het ouder worden stijgt het kaasgebruik, zowel in het alge meen als bij het ontbijt. Jonge kinderen drinken melk bij het ontbijt, maar naarmate ze ou der worden wordt dat vaak een andere drank, zoals thee en koffie. Het gemiddelde ontbijt dat door de jeugd wordt gebruikt, draagt voor 10 tot 15 procent bij aan de totale dagelijkse ener giebehoefte van het kind. Dat lijkt niet veel, maar het is wel de hoeveelheid energie die nodig is om de eerste helft van de (werk)dag door te komen. Tus sen de avondmaaltijd van de vorige dag en het ontbijt ligt voor de meeste kinderen een periode van 12 tot 14 uur. In die tijd is de voorraad voedsel in de maag en de darmen volledig gebruikt. Bij het wakker worden is het bloedsuikergehalte laag. Het lichaam heeft dan behoefte aan nieuwe energie. Als de energie niet wordt aangevuld heeft dit een negatieve invloed op het leer- en concentratiever mogen. Het ontbijt niet over slaan dus. De basis voor een goed ontbijt bestaat uit brood of ontbijtgra nen, zuivelproducten, fruit of vruchtensap. In brood zit jodi um, dat nodig is voor een goede werking van de schildklier. Een voldoende hoeveelheid jodium haal je uit 3 tot 4 sneden brood per dag. Mensen die geen brood eten, maar bijvoorbeeld een bord Brinta, havermout of muesli, krijgen geen jodium binnen. Dan is het belangrijk om gedurende de rest van de dag ten minste 3 of 4 sneden brood te eten. Boter of margari ne ophet brood zorgt voor de aanvoer van vitamine A. Een geschikte drank voor bij het ontbijt is melk. Voor de groei van de botten heeft het kind calcium nodig. Uit 2 tot 3 glazen melk en één plak kaas per dag haalt het kind al be hoorlijk wat calcium. Wat hij daarvan alvast bij het ontbijt gebruikt is meegenomen. Fruit of sinaasappelsap zijn nodig voor vitamine C, dat zorgt voor een goede weerstand. Boven dien zorgt vitamine C ervoor dat ijzer uit graanproducten be ter wordt opgenomen. Voor kinderen die 's ochtends geen hap door hun keel kunnen krijgen is het verstandig wat ex tra boterhammen en fruit mee te nemen, zodat zij in de loop van de ochtend iets goeds te eten hebben. Dat voorkomt het eten van zoete of vette tussen doortjes. (Voor meer informatie de Voe dingstelefoon: tel. 070 - 306 8810) iei Gemanipuleerde soja en mais De ontwikkeling van gene tisch gemodificeerde pro ducten, duidelijke informatie op etiketten en bestrijdings middelen. Met deze drie the ma's gaat de Consumenten bond de komende tijd aan de slag. De thema's werden door ruim 15.000 mensen gekozen uit twaalf onder werpen die betrekking heb ben op voeding. De bond wilde weten welke onder werpen het meeste aanspre ken. Bijna de helft van de mensen had een voorkeur voor het thema genetisch ge modificeerde producten. Als voorproefje staat in de Consumentengids van deze maand een verhaal over ge netisch gemodificeerde soja en mais. Het gaat om voe dingsmiddelen waarin met behulp van biotechnologie erfelijke eigenschappen zijn gewijzigd. Zo kunnen plan ten beter bestand worden gemaakt tegen ziekten of be paalde bestrijdingsmiddelen. De bekendste producten waarin soja zit zijn ketjap en vleesvervangers zoals tofu en tempé. Sojaolie wordt onder meer gebruikt in margarines, sauzen, koekjes en deegwa ren. Vaak staat op het etiket 'plantaardige olie' vermeld. Het soja-eiwit is te vinden in vleesproducten, sauzen en soepen. Sojalecithine zit in chocolade, desserts, marga rines en sauzen. Soms staat het op de verpakking aange geven als E322. De meeste soja komt uit de Verenigde Staten. Ongeveer de helft van alle soja die daar wordt verbouwd is gemani puleerd. Soja afkomstig uit Brazilië (wereldproducent nummer 2) is nog niet ge modificeerd. In Europa wordt nauwelijks soja ver bouwd. Ook mais wordt ge netisch gemodificeerd op beperkte schaal. Fabrikanten zijn verplicht op het etiket te vermelden of hun ingrediën ten genetisch gemodificeerd zijn. Maar omdat de richtlij nen voor etiketteninformatie nog niet volledig zijn, is die vermelding voor een aantal producten niet verplicht. Bovendien bevatten cornflakes weinig vezels en B-vitamines omdat het een bewerkt product is. Wel zijn ze licht verteerbaar en glutenvrij. Uit onderzoek blijkt dat de na tuurlijke kleurstof in mais (zeaxanthin) gunstig is voor de ogen. Mais zou de slijtage van de gele vlek in het oog kunnen vertragen. Veroudering van de gele vlek is de belangrijkste oor zaak van slechtziendheid. Haver Voor een energiek begin van de dag is een ontbijt met haver (bijvoorbeeld havermoutpap of muesli met havervlokken) heel geschikt. Haver werkt heel sti mulerend, heeft een goede eit- witsamenstelling, en bevat met zeven procent het meeste vet van alle granen. Net als bij an dere granen bestaat dat vet uit - de gezonde - meervoudig on verzadigde vetzuren. Ook bevat de buitenste laag van de haver korrel vezels die het schadelijke LDL-cholesterol in het bloed kunnen verlagen. Ongeveer drie gram pure havervezels per dag kan het cholesterolgehalte met 2 procent verlagen. Rogge In Nederland eten we vooral rogge in roggebrood. Voor mensen met een zwakke spijs vertering en jonge kinderen zijn roggeproducten niet zo ge schikt. Rogge zit ook in ontbijt koek en muesli. Het bevat rela tief veel kalk en fluor. Gerst Gerst is naast tarwe het oudste graangewas. Het is licht ver- verg Ingl teerbaar en rijk aan minged onder meer aan kiezelzopni cium). Voor het bakkenl mt brood wordt gerst niet \>m bruikt, omdat het meel iiet t rijst. Alleen natuurvoedist d winkels verkopen brootrzas maakt van gerst. Gerst ook gebruikt bij het beri van bier. lui |JAAS Gierst lgeb Gierst is snel gaar en licDe teerbaar. Het bevat veeli var natrium, kiezelzuur (bellet1 voor huid, nagels, harefl en tandglazuur) en spoi menten, maar vrijwel ge lium en kalk. Het heeft l hoog vetgehalte waardcrl snel ranzig en minder le wordt. k Rijst Van alle granen heeft rii beste eiwitkwaliteit. He?—^ ook veel B-vitamines. Dg ralen en vitamines zittei aan de buitenkant van rel. Er zijn vele soorten:? zilvervliesrijst, droogkoren natkokend en klevend. fien de geurige droogkokend, rijstsoorten zijn pandai?, basmatirijst. Rijst is glut en licht verteerbaar. Ik I Boekweit rkei Het is geen geen echt gi"1*1. maar we eten het wel air nig. In tegenstelling tot r granen bevat boekweit t" kiezelzuur, ijzer en vet, i wel veel fosfor en eiwit. boekweit worden naast vlokken en meel ook derv ren gemaakt. PJ (Bron: het maandblad F Q Pe Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Chip; 4. dorst; 7. snuiter; 8. pot; 9. vos; 10. rotonde; 12. nongans. Verticaal: 2. Hart; 3. patrijs; 4. draperen; 5. rest; 6. teuten; 9. vers; 11. ton. Bij Bona zelf weten ze eigenlijk ook niet precies wat ze gei v< hebben. Het is geen boter of margarine, maar wel bedoelde ondergrond van een belegde boterham. Crème Baguette Pet het product, gemaakt op basis van verse room. Het bevatte ventig procent minder vet dan roomboter. Met de introdite van het smeersel mikt Bona vooral op 'jonge vrouwen dioilv» zoek zijn naar een frisse romige basis voor de lekkerste brn e jes'. Een kuipje Crème Baguette kost 2,29 gulden. 'r d |t. F Bij graan denken de meeste mensen aan tarwe en tarwe brood. Maar er zijn meer graan soorten, alleen eten we die minder vaak. Dat geldt niet zo zeer voor rijst en mais, maar wel voor gerst, gierst, haver en rogge. Jammer, want ook bij granen geldt: hoe meer variatie, hoe beter. De ene graansoort bevat bijvoorbeeld veel gezon de vetzuren, de andere geeft veel energie en een derde soort heeft weer een goede eiwitsa menstelling. Alle graansoorten bevatten veel zetmeel (koolhydraten). Daar door vormen ze een goede energiebron. Verder zitten in granen eiwitten, alleen zijn die minder hoogwaardig dan de ei witten in vlees en zuivelproduc ten. Dat is geen probleem, want in ons eten zit ruim voldoende eiwit. Toch is het goed om gra nen te combineren met andere eiwitbronnen, zoals melkpro ducten, ei, vlees, peulvruchten of noten. Elke graansoort bevat een bepaalde hoeveelheid vet, veel vezelstoffen, ruime hoe veelheden B-vitamines en on der meer de mineralen ijzer, calcium en fosfor. Granen zijn de zaden van de gecultiveerde grassen tarwe, rogge, gerst, haver, rijst, mais en gierst. Plantkundig gezien is boekweit geen graansoort, maar het wordt er wel toe gere kend, omdat we het als graan bij de maaltijd gebruiken. Volle (volkoren) granen zijn het ge zondst. In tegenstelling tot wit te rijst, pasta en brood bevatten de volkorenvarianten veel meer vezels en B-vitamines, de be langrijkste voedingsstoffen in granen. Volkorenproducten ge ven eerder een verzadigd gevoel en prikkelen de darmen, waar Granen vormen een goede bron van energie, omdat ze veel koolydraten bevatten. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS door de stoelgang gemakkelij ker op gang komt. Granen en graanproducten kunnen het beste droog en koel worden be waard. Volkorenproducten be derven sneller door het hoge vetgehalte. Granen blijven on geveer drie tot zes maanden goed. Om gewoon graan snel te garen worden de korrels gepoft, ge roosterd, geplet en/of voorge kookt dan wel gestoomd. Bij dat proces gaan wel wat vitami nes en mineralen verloren, maar dat verlies wordt gecom penseerd doordat het graan minder lang hoeft te worden gekookt. Volgens het Voedings centrum zijn snelkookgranen net zo gezond als soorten die langer moeten koken. In Nederland eten we vrijwel dagelijks tarwe. Dit graan zit in brood, crackers, pasta, pannen koeken en gebak. Bakkers ge bruiken graag tarwe voor het bereiden van hun producten vanwege het hoge gehalte aan gluten: eiwitten die het deeg elastisch maken, waardoor het goed kan rijzen. Niet iedereen kan gluten even goed verdra gen. Mensen met een glutenal lergie (coeliakie) kunnen geen tarwe, rogge, haver of gerst eten. Ook kinderen tot zes maanden kunnen nog geen gluten verdragen. Mais Mais zit in cornflakes, chips en popcorn (gepofte mais). Ge kookt kan ook: vers van de kolf of in blik. Elke dag cornflakes bij het ontbijt is niet erg ge- zond: in mais zit veel suiker. Het Zuid-Franse departement Ardèche biedt een groeiend aantal goede wijnen met de naam Cötes du Vivarais. Hun kwaliteit is zo gestegen, dat ze dit jaar promoveerden naar Frankrijks vineuze eredivisie. Maar liefst twintig jaar hebben de wijnboeren gestreefd naar de hoogst bereikbare wettelijke status voor hun wijnen. In 1979 reeds dienden zij een aanvraag in voor een eigen appellation contrölée. Deze werd echter niet gehonoreerd, omdat de wijnen onderling te veel ver schilden van kwaliteit. Een her nieuwde poging in 1986 strand de eveneens. Wel werd toen af gesproken dat men binnen dit wijngebied de normen zou aan scherpen, wat ook gebeurde. Daarmee nam het gemiddelde niveau van de wijnen toe en werd dit jaar uiteindelijk de fel begeerde promotie gereali seerd. Feest dus in de Vivarais, zij het niet voor iedereen. Want het areaal waarbinnen Cötes du Vivarais vanaf dit jaar kan worden geproduceerd, is minder dan half zo groot als vroeger. De 11.000 potentiële hectaren van voorheen werden teruggebracht tot ruim 4700, wat boeren met grond in het weggestreepte deel behoorlijk pijn heeft gedaan. Van de be schikbare 4700 hectare is overi gens slechts een klein deel be plant, zo'n 700 hectare. Naar verwachting zal dit oppervlak echter toenemen, want dank zij de nieuwe herkomstbenaming gaat er ongetwijfeld meer vraag komen naar deze wijn. Meer dan tachtig procent van de wijngaarden liggen in de Ar dèche. De overige bevinden zich in het departement Gard. De bodem waarop de druiven groeien is vrijwel altijd in meer of mindere mate kalkhoudend, en bevat haast altijd veel kiezel en andere gesteenten. Blauwe druivenrassen voeren de bo ventoon, met name de syrah en de grenache. Het is dankzij de syrah, een nobele variëteit die uitstekend gedijt in zonrijke streken, dat rode Vivarais-wij- nen soms verrassend veel klas- K ru i s woord raadsel HORIZONTAAL: 1. Heersen, 7 landbouwwerktuig; 8. herkauwer; 10 dierengeluid; 11. soort; 13 voorzetsel; 15. opstootje; 17. noodvoorraad; 18. golfterm; 19. bouwland; 21. pakken; 25. voegwoord; 26. onderwijs; 27. lidwoord; 30. klein deel. VERTICAAL: 2. Waterstand; 3. ogenblik; 4. gewezen; 5. strook; 6. dorsvloer; 8. muzieknoot, 9 bijwoord; 11. naaldboom, 12 meekrijgen; 14. lof; 16. lidwoord; 18. lust; 20. maal; 22. oude lengtemaat; 23. gemalen product; 24 loofboom; 28. voorzetsel; 29. diskjockey HEINZ Crème Baguette se hebben. De cuvée spéciale van Domaine de Combelonge bijvoorbeeld bezit een heerlijk door fruit gedreven aroma van rode en zwarte vruchtjes, terwijl haar smaak ook lekker vlezig is, licht kruidig en opwekkend van karakter. Het is een soort over treffende trap van Cötes du Rhóne; trouwens ook de witte smaakt verrukkelijk. Domaine de Belvezet, Domaine des Champs de Lierre, Domai ne Gallety, Domaine de Vigier en Mas de la Bégude zijn enkele andere bezittingen die aantrek kelijke wijnen leveren, terwijl ook verschillende coöperatie- wijnen niet te versmaden zijn. Dat je in Cötes du Vivarais te genwoordig zulke lekkere crea ties kunt vinden, is overigens mede te danken aan investerin gen op technisch gebied. Want sinds 1990 hebben de geza menlijke producenten voor meer dan dertien miljoen franc aan modern keldermateriaal gekocht. Domaine de Combelonge heeft als landelijke distributeur Goes- sens (voor adressen tel. 043- 3523.200, fax 3523.209), terwijl Domaine de Belvezet verkocht wordt door Sauter Wijnen (tel. 043-363.7799, fax 363.4748). Enkele andere wijnen zijn te achterhalen bij het Wijninfor matiecentrum (tel. 070- 370.8326, fax 370.8408). De bodem waarop de druiven groeien is vrijwel altijd in meer of mindere mate kalkhoudend, en bevat haast altijd veel kiezel en andere gesteen ten. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER 1 dc Koken volgens Montignac 'nk op De Montignac-hype lijkt over zijn hoogtepunt heen. Tocring fabrikant Pelgrim nog brood in het op de markt brengen yjr i een exclusieve set Montignac-pannen om optimaal te kuielli; koken volgens de richtlijnen van de Franse eetgoeroe. Vol Vi Pelgrim worden in de pannen lagere kooktemperaturen (j- w 95 graden Celsius) bereikt dan normaal. Daardoor is er m. verlies aan mineralen en vitamines en blijven smaak, kleimz< vorm beter behouden. Op de pannen zit een thermometdfioi hebben ze speciale deksels. Een tien millimeter dikke boqnw zorgt voor een goede warmteafgifte. De basisset (695 gulcfeide bestaat uit hapjespan, kookpan, steelpan, een au-bain-mftee schaal, zeef, en een receptenboek. Alles is ook apart te betati bij de keukenvakhandel of rechtstreeks bij Pelgrim (telefon h< 0315-33.99.11). ide kar

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16