Heien voor Bü Keektoren wekt woede elebol Tn Bedrijf ^bybeurs moet publiek naar eidato lokken Hogeschool Leiden Prijs voor Alphense Leiden Regio 95 ^sintrcrtuin Kapper Boehlee nipt tegenwoordig in de Merenwijk 1ERDAG 2 SEPTEMBER 1999 A WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF ANNET VAN AARSEN. 071-5356436 CONNIE VAN UFFELEN familiebeurs wordt uitgebreid met een /eiagse Baby Bambino- fe'Met deze extra beurs in ejekeinde van 18 en 19 iber hopen de organisa- van de Leidse familie- ben nieuwe doelgroep te Daarnaast krijgt het J «nent in de Groenoord- een internationaal tintje komst van een Pakistan 'cht in plaats van tien da- lurt - van zondag 12 tot fa zondag 19 september - zvvroenoordhallendirecteur Jong met deze extra jeelnemers op hetzelfde e bezoekers als vorig jaar: d.000. „Dat moet kunnen, kt net zo'n tweede beurs er- t worden spannende da- DOÜisschien lukt het, mis- iellukt het niet. Het zij dan osdus De Jong. zverwacht in ieder geval ïienezoekers omdat de re- k organisaties Kraamzorg igsand, Kraamzorg Duin ann Kraamzorg Delfland ie lant persoonlijk voor de uitnodigen met een In totaal ;enet om zo'n 16.000 klan- daar laten er 7.000 min- dmen, dan is het nog drin- al die buggy's", zegt biag hoopvol. „Voor het- kaartje krijgen mensen tst.e beurzen." :bbde babybeurs kunnen nande ouders en ouders tot zes jaar niet in babyartikelen kopen, >ok vragen stellen op het van kraamzorg, zwan- ^ip, opvoeden en verzor- n kinderen. Voor de mee- de kinderen is er onder ;en ballenbad, een pop- later en een schmink- ït nieuwe Pakistan Pavil- n zorden onder meer gewa- De Dendranthema is in Nederland beter bekend als de bolchrysant. De bol heeft een doorsnede van 45-50 cm en bloeit nog het hele najaar in mooie herfstkleuren. Van 12.95 voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS ijdag tot 21.00 uur. Mat erdag vanaf 9.00 uur open. 1962 stond hij in kapsa- ïynink aan de Steenstraat len. Daar werkte hij met anderen Ben Huynink en eoon Theo in een winkel versar al vanaf 1938 is geves- het 31994 nam hij het roer 1,-ian Theo Huynink. Sinds sn echter, drijft Maarten Ub!nife een herenkapsalon on- v^elfde naam aan de Stan- g. lolen in winkelcentrum permolen. De naam For de voorruit staat voor En Nellie. Boehlee's lamerfr Nellie gaat binnenkort iet Lelijk vanuit een achter de gelegen ruimte aan de fshranche gerelateerde eiten ontplooien. Welke is nog een verrassing. den, juwelen, bijouterie en sportartikelen te koop aangebo den. mits het de organisatoren lukt de komst van de twaalf Pa kistaanse standhouders te rege len. „Karachi bellen is weer eens wat anders dan Stompwijk City, maar lukt het niet dan hebben we al een ander pro gramma achter de hand", aldus De Jong. De Leidse Groenoordhallen worden net als vorig jaar ver deeld in themapleinen. Op het Culinaire Plein koken vijf top koks uit Leiden en de regio 'op hoog niveau' en brengt televi siekookster Ria van Eijndhoven bezoekers de fijne kneepjes van het kookvak bij. Het Vloeren- plein toont bezoekers diverse soorten vloeren, en op de 'Beauty Plaza' worden de nieuwste snufjes getoond op het gebied van make-up en ver zorging. Op het Bruidsplein kunnen trouwlustigen ideeën opdoen voor hun trouwdag en staan op de zondagen en de vrijdagavond bruidsmode shows centraal. Naast een optreden van pia nist Jan Vayne, tijdens de offici ële opening op zondag 12 sep tember om 13.45 uur, speelt een groot orkest donderdag avond salsamuziek. Op vrijdag avond verzorgt het bekende Katwijkse Shantykoor 'Voor de Mast' een Katwijkse avond waarbij ook klederdracht te zien zal zijn. De Leidato is vanaf dit jaar omgedoopt tot Leidato Beurs- dagen omdat volgens De Jong de term huishoudbeurs de la ding niet meer dekt. Behalve huishoudelijke artikelen zijn er bij voorbeeld ook sloepen, dier voeders en kleine autootjes te koop. De beurs duurt twee da gen korter omdat de meeste beurzen tegenwoordig maar acht of zelfs vijf dagen duren. Bovendien is het voor de mees te standhouders te duur om stands tien dagen te 'beman nen'. Nadia Binnekamp: „Ik moet onderzoeken met welke bacterie mensen besmet zijn en dat is soms echt puzzelen." ONNO HAVERMANS Nadia Binnekamp uit Alphen aan den Rijn heeft gisteren de Hogeschool Leiden Prijs ge wonnen. De 21-jarige medisch laborante schreef volgens de jury de beste afstudeerscriptie van het afgelopen studiejaar. Ze ontwikkelde voor het AMC in Amsterdam een test voor het aantonen van de bacterie chla- mydiae in sperma. De scriptie schreef ze in het Engels, wat uitzonderlijk is voor een hoge schoolwerkstuk. Met de prijs verdiende ze 1500 gulden. Nadia, die de opleiding biolo gie en medisch laboratorium onderzoek volgde, was aanvan kelijk niet eens van plan naar de prijsuitreiking, tijdens de opening van het nieuwe studie jaar, te komen. Ze begon giste ren immers aan haar eerste baan: op een diagnostisch labo ratorium van het AMC. „Veel mensen denken dat dat eento nig is en saai, maar er is juist veel afwisseling. Ik moet onder zoeken met welke bacterie mensen besmet zijn en dat is soms echt puzzelen. Het kan lang duren voor je ontdekt hebt waar mensen last van hebben." Het academisch ziekenhuis van Amsterdam wilde Nadia graag in dienst nemen, na haar succesvolle stage. Al na een week werd ze ingezet voor het onderzoek, waarin ze de test uitwerkte. „Het ziekenhuis had pas ontdekt dat een vrouw tij dens kunstmatige inseminatie met chlamydiae was besmet. De bacterie kan bij vrouwen onvruchtbaarheid veroorzaken. Zo'n onderzoek betekent een hoop werk en ze vroegen of ik wilde helpen." Tot dat moment werd donor- sperma wel onderzocht op de aanwezigheid van andere sek sueel overdraagbare aandoe ningen, zoals HIV (het virus dat aids veroorzaakt), maar niet op chlamydiae. „Om die bacterie aan te tonen werden uitstrijkjes gebruikt, maar dat is voor man nen nogal pijnlijk", aldus Na dia. „Wij gebruikten een be staande test, maar we hebben zelf de gevoeligheid bepaald, dat wil zeggen de hoeveelheid bacteriën die kan worden aan getoond. En we hebben de test geschikt gemaakt voor gebruik bij spermadonoren." Chlamydiae is de meest voor komende seksueel overdraag bare aandoening. Zo'n vijf pro cent van de bevolking (een op de twintig mensen) is besmet. „Je brengt het gemakkelijk over, omdat je vaak niet merkt dat je besmet bent. Voor mannen is het ook niet zo schadelijk, maar vrouwen kunnen er onvrucht baar door worden." Het AMC gebruikt de test nu om te voor komen dat vrouwen tijdens een K3-behandeling een besmetting oplopen. Nadia speurt inmiddels naar andere bacteriën in de kweekjes van AMC-patiënten. „Ik zit wel te denken om verder te stude ren, maar ik wist niet wat. Ik wil wel door in een medische rich ting, daarom ben ik in het zie kenhuis gaan werken. Een kan toorbaan is niks voor mij." De tweede prijs (duizend gul den) ging naar Patrick van der Torre en Jamila Witkam van de lingswet: rechtmatig in Neder land en toch geen recht op een bijstandsuitkering. Tot woede van de bezwaarmakers is Wilma Bouw be gonnen met heien aan de Leidse Telderskade. In het weekeinde werden al enkele sloten verlegd. Op de plek waar tot voor kort de verffabriek van Keek stond, moet volgens de plannen een veertig meter hoge woontoren komen, die plaats biedt aan 44 appartementen. De aan nemer heeft niet gewacht op een uitspraak van de ge meentelijke commissie voor beroep- en bezwaarschrif ten. cedure bij de gemeente nog niet is afgerond. Eind juni licht ten Hogeboom, Kuyper en se cretaris Crijns van het wijkco- mité hun bezwaren toe voor de commissie. Dat was echter kort voor het zomerreces, waarin het werk op het stadhuis goed deels stil kwam te liggen. Naar verwachting zal de commissie over twee of drie weken advies uitbrengen aan het college van BenW. Volgens Kuyper duidt de tra ge voortgang van de commissie op onenigheid. „Daarom is Wil ma nu met heien begonnen. Dan kun je wel doorgaan met een gewone bezwaarprocedure, maar dat duurt heel lang. En als de rechter zegt dat het niet mag, dan blijft zo'n gebouw ge woon staan, daar zijn voorbeel den genoeg van." Kuyper hoopt dat de buurtbewoners en het wijkcomité, dat maandag over de Keektoren vergadert, snel besluiten tot actie over te gaan. „Ik wil best verder procederen, maar dan heb je een dure advo caat nodig. Die kan dan de leu gens van de gemeente bestrij den, zoals de bewering dat het terrein gesaneerd is. Ja, ze heb ben een olietank weggehaald, maar verder niks gedaan." LEIDEN ONNO HAVERMANS „Het moet allemaal gauw, dan kan het niet meer terug", smaalt buurtbewoonster M. Hogeboom. „Als ze eenmaal aan het heien zijn, ben je weg", sombert architect W. Kuyper, voorzitter van de Stichting Arent van 's Gravesande die waakt over waardevolle stads- foto henk bouwman gezichten. „Ik ben zo bang dat je straks vanuit de binnenstad die toren in beeld krijgt. Er is niet eens een zichtlijn getekend om dat uit te zoeken." Buurtbewoners, wijkcomité Vreewijk en Kuypers stichting vochten in juni tevergeefs de opleiding fysiotherapie. Zij bouwvergunning aan bij de be schreven een 'ontwikkelings- stuursrechter in Den Haag. Die profiel' van de grove motoriek oordeelde dat de woontoren (zitten, staan, lopen) van kinde- weliswaar de privacy van om- ren met Osteogenesis Imperfec- wonenden aantast, maar dat de ta, een aangeboren aandoening afwijking van het bestemmings van het bindweefsel waaraan in plan (dat een hoogte van vijf- Nederland ongeveer 200 kinde- tien meter toetstaat) 'niet onge- ren lijden. bruikelijk' is in vergelijking met Mirthe Doek van de opleiding andere steden. Bovendien on sociaal juridische dienstverle- derschreef de rechter dat de ge- ning kreeg de derde prijs (500 meente Leiden een grote be- gulden) voor haar scriptie over hoefte heeft een woningen, de knelpunten van de Koppe- De bouwvergunning blijft dus van kracht en dat geeft Wil ma het recht met heien te be ginnen, hoewel de bezwaarpro- 'Beoordelen op diploma onzin' PETER GROENENDIJK leiding?" Desalniettemin wees Ouwerkerk even later trots op het hoge percentage afgestu deerde studenten aan de Ho geschool Leiden dat de afgelo- Voormalige HBO-studenten worden teveel gewaardeerd op de vraag of ze hun studie pen jaren een baan vond (95 hebben afgerond. Dit zei A.J. procent), zonder iets te ver- Ouwerkerk, voorzitter van het melden over de doorstroming college van bestuur van de naar de arbeidsmarkt van Hogeschool Leiden, gisteren schoolverlaters, tijdens zijn toespraak bij de Met de rede nam de Hoge- opening van het nieuwe stu- school Leiden het nieuwe ge- diejaar. „Het is onzin dat al- bouw aan de Zemikedreef in leen het diploma telt. Men gebruik. Het opvallende moet minder bestraffend naar bouwwerk, dat ontworpen is mensen kijken, en meer kwali- door architect Max van Son, ficerend: wat hebben zij wél wordt pas volgend jaar offici- goed afgerond tijdens hun op- eel geopend. Een rubriek voor zakelijk nieuws uil de regio. De belangrijkste reden voor de verhuizing naar de Merenwijk was het parkeerprobleem in de binnenstad, aldus Boehlee. „Meestal was er 's ochtends na elf uur al geen plekkie meer te vinden. En als er wel plaats was dan wisten veel mensen niet hoeveel ze in die automaat moesten gooien." Bij de Kopermolen heeft Boeh lee voldoende parkeerplek voor de deur. Veel vaste klanten ver huizen volgens hem dan ook gewoon mee. Niet minder dan 500 verhuisberichten zijn er de deur uitgegaan. „Ik had relatief gezien weinig klanten uit het centrum van Leiden maar veel meer uit de buitenwijken, de randgemeenten en ver daarbui ten. Voor die groep is het nu een stuk makkelijker geworden mijn zaak te bereiken. En bo vendien is het gratis parkeren voor de deur." Bang voor concurrentie in de Kopermolen is hij niet. „Hier zitten dameskappers die ook heren knippen. Dat is modern tegenwoordig. Maar ik knip al leen mannen en een gespeciali seerde herenkapsal'on was hier nog niet." Hij blijft zonder afspraak wer ken. „Vroeger is er bij Huynink wel eens gewerkt met het ma ken van afspraken maar dat was geen succes. Het gevolg was dat je de hele dag naar de telefoon liep en soms geen klanten had omdat mensen zonder af te zeggen niet kwa men opdagen. Als mensen naar de kapper willen, komen ze toch wel en dan willen ze best even wachten." Boehlee gaqt alleen in zijn nieuwe zaak wer ken. „Want personeel is duur KORT EN ZAKELIJK d Kamer van Koophandel land houdt dit najaar weer serie voorlichtingsbijeen- sten. Tijdens deze bijeen- sten krijgt de ondernemer wijkgerichte en actuele in formatie over bijvoorbeeld be lastingen en werven van per soneel. Het complete over zicht van alle bijeenkomsten is te vinden in een program maboekje. Voor startende on dernemers is er een speciaal traject en ook dit curcusaan- bod is na te lezen in een pro grammaboekje. Beide boekjes zijn gratis aan te vragen bij de afdeling Producten en Dien- Albert Heijn in winkelcen trum Lange Voort in Oegst- geest heropent vandaag zijn deuren. Na een verbouwing van tien dagen is de winkel ruimer van opzet en is boven dien het assortiment uitge breid. Zo kan de klant bij een servicebalie terecht met vra gen en foto- en filmartikelen en postzegels kopen. En ook aan de kinderen van winke- lende ouders is gedacht. Zij kunnen zich vermaken in de vernieuwde kinderspeelhoek. Modebewuste vrouwen kun nen sinds kort terecht bij da mesmodezaak Gewoon Geluk. De trendy modezaak is vooral bedoeld voor dames vanaf Maarten Boeh lee werkt alleen in zijn nieuwe zaak aan de Standerdmolen. foto mark lamers tegenwoordig en ik wil de prij zen voor de Wanten laag hou den." De kapsalon aan de Standerd molen 25 is van dinsdag tot en met donderdag geopend van 8.00 tot 17.30 uur. Op vrijdag van 8.00 tot 20.30 uur en op zaterdag van 7.00 tot 13.00 uur. Maandag 13 september is de officiële opening voor ge nodigden. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN dertien jaar. De gloednieuwe Wedingzaak is gevestigd aan de Treubstraat 13 in Voor schoten. Brooks Reisburo is tijdelijk verplaatst naar de Haarlem merstraat 231 In Leiden. Na een verbouwing keert het reis bureau terug in het pand aan de Breestraat 95. t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 2 September LEIDEN - De verlichting van de Korenbeurs bracht in den omtrek aldaar gisteravond heelwat drukte te weeg. Tal van toeschouwers stroomden uit verschil lende gedeelten der stad derwaarts, al werd het (trots een paar niet te groote regenbuien) goed bran dende monumentale stuk nu niet zooals bij de Ko- ninginnefeesten verleden jaar het geval was, met den toren van het slot te Dilleburg, gekroond. Maar bovendien ontbrak er thans ook de illumina tie van het ondergedeelte van de brug met zijn drie bogendoorgangen, waarop de rechte lijnen van het bovengedeelte zulk een aardig effect maakten en waardoor de weerkaatsing in het water veel mooier wordt dan ze nu was. Aan overdreven zuinigheid willen wij deze afwij king niet toeschrijven, maar veeleer aan den wil om niet steeds hetzelfde te zien te geven, en nu en dan ook eenige verandering aan te brengen. Mocht dit zoö zijn, dan staat ons wellicht een vol gend jaar nog heelwat anders te wachten en gaat men er toe over bijv. het Van-der-Werf-park schitte rend te verlichten, dat er zich, gelijk verleden jaar en bij andere gelegenheden gebleken is, uitstekend toe leent. Voor variation op het thema van verlichting nóg beter dan de Korenbeurs. ANNO 1974 Maandag 2 september ROTTERDAM - De Rotterdamse Siamese tweeling is gestorven. De meisjes De Rooy, van wie vrijdagavond in het laatste communiqué gezegd werd dat ze in slechte toestand verkeerden, zijn nog diezelfde avond in het Sophia kinderziekenhuis overleden. De tweeling was zijdelings vergroeid en had een te groot aantal gezamelijk opgezette organen om een schei ding mogelijk te maken. De artsen hadden na een eerste uitgebreid onderzoek besloten dat de Siame se tweeling zou moeten worden geopereerd en dat zij hoopvol waren gestemd. DE BILT - De drie zomermaanden hebben vele kou de dagen gebracht. Gemiddeld waren van elke drie dagen er twee aan de koude kant. De temperatuur was gemiddeld dan ook ruim drie graden onder de normale waarde. Toch waren de zomers van 1965 en 1972 nog kouder. Het aantal zomerse dagen be droeg slechts zeven tegen achttien normaal. Van die zomerse dagen vielen er vijf in augustus. De tempe ratuur is in De Bilt niet hoger geweest dan 26,5 graad: een absoluut laagterecord in de afgelopen 125 jaar. De zon scheen in De Bilt 609 uur; de hoe veelheid regen was normaal, al vielen er plaatselijk soms flinke buien. OSLO - Het Noorse blad Aftenposten weet te mel den dat de romancyclus 'De stille Don', waarvoor Mi- hail Sjalochow in 1965 de Nobelprijs heeft gekre gen voor het grootste deel niet door deze auteur is geschreven. Dit zou Solzjenitsyn onthullen in een boek dat binnenkort in Parijs zal verschijnen. De in middels overleden Sjalochow, een idool van Chroest- jow, zou er niet veel anders aan hebben gedaan dan een bijna voltooid manuscript van zijn collega Fjodor Kroekow, Kozakkenleider tijdens de reyolutie, aan te vullen. De eerste twee delen zouden voor ruim 95 procent aan Kroekow zijn ontleend. De andere twee voor bijna 70 procent. LEIDEN - Korfbalhoofdklasser De Danaïden is de competitie niet bepaald succesvol begonnen. Het Leidse team leed op eigen terrein een nederlaag van 9-8 tegen het Amsterdamse Blauw Wit. Tijdens het duel was er geen sprake van krachtsverschil; De Danaïden schoot alleen tekort op het onderdeel 'aanval'. foto archief leidsch dacblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen nu plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden Ivoor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leldsoh Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevellstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15