Barak voorziet spoedig akkoord met Palestijnen GOED KOOP Montenegro wil vechten voor onafhankelijkheid Buitenland Vliegende haai Tsjechische president dreigt met aftreden KIPFILET Macedonië arresteert Noorse KFOR-officier IRA ligt weer onder vuur na dreigementen Turkije geeft amnestie aan gevangenen 1? 5!' )ANDAG 30 AUGUSTUS 1999 jstronauten MIR terug op aarde De laatste drie astronauten aan boord van het Russi- MIR zijn het afgelopen weekend veilig in Ka- hstan geland. Volgens een woordvoerder van vluchtleidings- trum in Korolev is de capsule met aan boord de Russische laan 4tronauten Afanasjev en Avdejev en de Fransman Haignere 5232jhtjes op de bodem neergekomen. Vrijdagavond werd de p.^jsule losgekoppeld van het ruimtestation, dat na dertien jnstjaren uit geldnood gesloten dient te worden. Tenzij er de mende maanden nieuwe fondsen opduiken, zal de MIR vol- nd jaar in februari of maart worden gedumpt. Volgens de au- riteiten is er nog een kleine kans dat de MIR nog één keer een It bezoekje krijgt. Dat zou dan gebeuren om vast te stellen dat I MIR inderdaad in de oceaan terecht zal komen als het laatste r heeft geslagen. foto epa torm raast door Kaapstad ftPSTAD Een zware storm heeft gisterochtend aan tien bewo- (ts van het woonoord Manenberg bij Kaapstad het leven ge- st. 170 mensen raakten gewond. Duizenden mensen zijn vol- ns de autoriteiten dakloos geraakt. De storm rukte daken en venverdiepingen van huizen in Manenberg. „Het klonk als bomexplosie. Overal schudde het", aldus een inwoonster het woonoord. p bor n het anii lek door naschokken in Turkije rnbul In de Turkse steden Düzce en Bolu is gistermiddag niek uitgebroken door zware aardschokken. Volgens het irkse persbureau Anadolu hadden de schokken een kracht n 4,8 en 4,0 op de schaal van Richter. Volgens de eerste be- ieid'hten hebben de naschokken geen slachtoffers gemaakt. In izce stortten vijf huizen in die al zwaar beschadigd waren ge- ïkt door de zware aardbeving van bijna twee weken geleden. P.ode illegaal in Nederlandse wagen •papestDe Hongaarse politie heeft zaterdag in een Neder- idse vrachtwagen 36 illegale Bengalezen enSrilankanen aan troffen, van wie er één tijdens de reis was overleden en een der in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De overle- bladepe was een Srilankaan. De chauffeur nam na Hongarije te jverlef1 binnengereden contact op met de politie met de medede- ig dat in zijn vrachtwagen iemand was overleden. De vracht- >elang gen was op weg naar Italië. De 34 overige illegale vluchtelin- P zijn door de politie vastgezet, gevoe! ïeventiitsers en Polen verzoenen zich |roble|RSCHAU£)uitSe en Poolse oud-strijders uit de Tweede We- jjectiodoorlog hebben zich gisteren symbolisch met elkaar ver- eestalend op een voormalig slagveld in Polen. De, veteranen troffen Laar in de buurt van Klobucko (het voormalige Klabutzen- rg) waar Poolse cavalaristen in september 1939 de strijd aan- Igen met Duitse pantsertroepen. Het is deze week precies rt u gf tig jaar geleden dat de Tweede Wereldoorlog uitbrak. Op 1 >mgevf)tember 1939 vielen Duitse troepen het buurland Polen bin- In. Twee dagen later verklaarde zowel Groot-Brittannië als ankrijk de oorlog aan Duitsland. j-£[*iloot te dronken om op te stijgen' iDRid-londen Een Ierse piloot van een Brits lijnvliegtuig heeft /erstrehet weekeinde de start van de luchthaven van Madrid naar E OM^sse'moeten afbreken, omdat hij te dronken was. Dat zeiden ,NT„,jhans de passagiers, zo meldde de Spaanse krant El Pais giste- ji. Bij het taxiën naar het startpunt maakte de Boeing-737 van 1 - 291 maatschappij Virgin Express met 120 passagiers zulke rukbe- T. (gingen dat de stewardessen zich nauwelijks op de been kon- In houden. Virgin bestreed dat de piloot dronken was. Hij was et in orde' als gevolg van medicamenten die hij had ipgeno- en. Maar volgens El Pais had de gezagvoerder een zodanige schonken indruk op een passagier gemaakt dat die de politie ;d gewaarschuwd. PD-kandidaat trekt zich terug ■ilen Twee weken voor de gemeenteraadsverkiezingen in "Buien heeft de SPD-kandidaat voor het burgemeesterschap Kh teruggetrokken. Vrijdag erkende Klaus Heugel met zoveel lorden dat hij met voorkennis in aandelen heeft gehandeld. Inister van verkeer en voorzitter van de SPD in Noordrijn- Istfalen, Franz Muentefering, kondigde aan dat de partij van- lag over het gebeurde zal spreken. De woning van Heugel |rd vrijdag door de politie doorzocht. Nadien erkende de Idspoüticus min of meer inderdaad voordeel te hebben be laid aan de koop en latere verkoop van aandelen van een ka- ■bedrijf waar de stad veel zaken mee deed. van Bormann in zee gegooid i De Duitse justitie heeft de overblijfselen van Martin ■rmann, de secretaris van Adolf Hitler, laten cremeren. Om te Jorkomen dat in Duitsland een gedenkteken voor Bormann Irdt opgericht is de as twee weken geleden in de Baltische Zee Jdumpt. Bormann werd in 1946 door het militaire tribunaal in lurenberg bij verstek ter dood veroordeeld wegens oorlogs- lsdaden. In 1954 verklaarde een Beierse rechtbank hem offici- I dood en in 1973 werd na onderzoek vastgesteld dat Bor- op 2 mei 1945 zelfmoord pleegde door gif in te nemen, g lang daarna ging echter het gerucht dat hij na de oorlog weten te ontsnappen en nog leefde, maar vorig jaar wees hetisch onderzoek uit dat een skelet dat in 1972 werd opge- fcven in Berlijn dat van Bormann was. |waardere straf voor moord op Rabin Het Israëlische Hooggerechtshof heeft de straf van il Amir, de moordenaar van de Israëlische premier Yitzhak bin, gisteren verzwaard. De levenslange gevangenisstraf en [jaar is verhoogd met drie jaar. De straf van Amirs broer Ha- 1 is van twaalf naar zestien jaar verlengd. De extreem-rechtse ehtenstudent Amir doodde Rabin op 4 november 1995 na een edesmanifestatie in Tel Aviv. Volgens de Israëlische radio ant- lordde hij gisteren met een glimlach op de vraag of hij de pord betreurt. De beslissing van het Hooggerechtshof had len betrekking op de moord, maar op de veroordeling wegens nenzwering die tot de dood van de premier leidde. Is niet met medicatie uit te roeien' HIV, het virus dat aids veroorzaakt, is volgens een erdag gepubliceerd onderzoek met de huidige medicatie oit helemaal uit het lichaam te verwijderen. Dit betekent dat tiënten hoogstwaarschijnlijk hun leven lang medicijnen moe- i blijven nemen. Het onderzoek van de Amerikaanse National titutes of Health wijst uit dat het virus binnen drie weken na handeling weer de kop op steekt, ook al is in het bloed van de Itiënt geen spoor van HIV meer te vinden. De dertig pillen per [g die HlV-patiënten moeten slikken zijn paardemiddelen met (werkingen als misslijkheid, vermoeidheid en diarree. Boven in zijn ze duur: de gemiddeld dertigduizend gulden die een lur jaarlijks kost zijn voor verreweg de meeste patiënten onbe- klbaar. Premier Israël doet geen consessies meer bij uitvoering 'Wye De Israëlische premier Barak heeft laten blijken dat het overleg met de Palestijnen over een verdere uitvoering van het Wye-akkoord deze week kan worden afgerond. In een ongewoon vertoon van optimisme vertelde hij gisteren zijn kabinet dat de partijen er naar streven aan staande donderdag hun handtekening te zetten op een bijeenkomst in de Egyptische hoofdstad Caïro. tel aviv ad bloemendaal correspondent Daarbij zullen de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Albright, de Egyptische president Mubarak en mis schien ook koning Abdallah van Jordanië aanwezig zijn. Barak waarschuwde overigens dat Is raël geen concessies meer kan doen en dat de Palestijnen nu snel moeten beslissen of ze ak koord gaan met Israëls voor stellen voor de wijziging van Wye. Zo niet, dan zal hij de vo rig jaar door de vorige regering gesloten overeenkomst volgens de letter uitvoeren. Volgens hem zal dat de Palestijnen uit eindelijk minder opleveren. Het grootste geschilpunt vormt nog altijd de vrijlating van Palestijnse gevangenen. Is raël wil Palestijnen 'met bloed aan hun handen' niet in vrij heid stellen. Dat zou betekenen dat er veel minder 'politieke ge detineerden' vrijkomen dan tij dens de bijeenkomst in Wye Plantation, vorig jaar oktober, is afgesproken. De Israëlische regering wil ge wone criminelen meetellen, maar de Palestijnen willen daar niet van weten. Zij menen dat souteneurs, autodieven en drugshandelaren niet kunnen worden vrijgelaten als gevolg van een politieke overeen komst. Toch lijkt er wat de gevange nen betreft enige beweging te zitten in de Israëlische positie. „Het is volstrekt niet de bedoe ling dat ook maar één gevange ne van de Hamas of de Islamiti sche Jihad zal worden vrijgela ten," staat in Baraks verklaring Dat kan wijzen op grotere soe pelheid ten aanzien van gevan genen die behoren tot PLO-or ganisaties. De plechtigheid in Egypte, als het zover komt, zal niet alleen de ondertekening behelzen van een akkoord over de verdere uitvoering van Wye, maar ook het begin inluiden van versnel de onderhandelingen over de definitieve status van de bezette gebieden. Gisteravond is Osa ma el-Baz, de politieke adviseur van president Mubarak, in Isra el aangekomen om te helpen bij het formuleren van de tekst van een nieuw akkoord over Wye. poznan Toeschouwers kijken naar een haai die voorbij vliegt. De haai neemt deel aan een Poolse wedstrijd voor ongebruikelijke vliegtuigen. Het is de eerste keer dat de competitie werd gehouden. Er deden 43 teams aan mee. foto ap czarek sokolowski Havel wil niet louter linten doorknippen boedapest hans gertsen correspondent De Tsjechische president Vacl av Havel kondigde afgelopen weekeinde aan te zullen aftre den, als het parlement akkoord gaat met een grondwetswijzi ging waarin de macht van het staatshoofdnog verder wordt ingeperkt. Havel voelt er niets voor om de rest van zijn tweede ambstermijn slechts met het doorknippen van linten vol te maken. Havel heeft nu al een voorna melijk ceremoniële functie. Tot de weinige serieuze bevoegdhe den die het Tsjechische staats hoofd heeft, behoren het be- kiloIJLiJ noemen van een premier en de directie van de centrale bank en het verlenen van amnestie. De Tsjechische regering van pre mier Milos Zeman wil Havel al le drie die bevoegdheden afne men via een omstreden wijzi ging van de grondwet. De sociaal-democratische re gering van Zeman kan daarbij op voorhand rekenen op de steun van de ODS, de belang rijkste oppositiepartij die geleid wordt door de vroegere premier Vaclav Klaus. De zeer conserva tieve Klaus en de sociaal-demo craat Zeman haten elkaar hart grondig, maar hun beider af keer van de eigenzinige presi dent is nog veel groter. SKOPJE-PRISTINA Rtr-AFP Macedonië heeft gisteren de Noorse bestuurder van een NAVO-voertuig gearresteerd, dat zaterdag ffontaal botste op de auto van de Macedoni sche minister zonder porte feuille Stojkovski. Dat deelde KFOR-woordvoerder Colin Stone gisteravond mee. Stojkovski, zijn vrouw en hun dochter kwamen door de botsing om het leven. Colin zei eerder dat krachtens een akkoord tussen Macedonië en KFOR, leden van KFOR in hun eigen landen worden berecht voor misdrijven. Macedonië beklaagde zich gisteren bij de NAVO over het gedrag van KFOR na het onge luk. „Na het ongeluk hebben vertegenwoordigers van de NAVO-strijdkrachten niet meegewerkt en hebben zij ge tracht medewerkers van mi nisterie van binnenlandse za ken te hinderen bij hun on derzoek van de autoweg", zo staat in een brief van het Ma cedonische ministerie van buitenlandse zaken. „Het ge drag van de militairen op de plaats van het ongeluk is een directe schending van de af spraken tussen het land en de' NAVO over de aanwezigheid van troepen." Daarnaast meldde de staatstelevisie dat de twee Noorse KFOR-officie- ren die betrokken waren bij het ongeluk een alcoholtest weigeren. BELfAST-LONDEN Rtr-ANP Het Ierse Republikeinse Leger, IRA, is in het weekeinde op nieuw beschuldigd van schen dingen van het staakt-het-vu ren in Noord-Ierland. De bewe ging zou vijf jongeren met de dood hebben bedreigd als zij de provincie niet voor zaterdag avond zouden verlaten. Volgens de Britse krant The Sunday Times is de IRA zich ook weer aan het bewapenen. De Britse minister voor Noord- Ierland Mo Mowlam heeft vol gens de krant van de inlichtin gendienst vernomen dat de or ganisatie een voorraad illegale wapens heeft die van smokkel afkomstig is. Na de bedreiging met de dood zijn twee katholieke broers nog in de nacht van za terdag op zondag naar Schot land "gevlucht. De IRA had het dreigement ook geuit aan het adres van twee andere tieners en een man 22 jaar. Zij zijn on dergedoken en zullen Noord- Ierland de komende dagen ver laten. De vijf woonden in Dungan- non. Gewapende mannen had den daar woensdag tegen pries ter Joseph Quinn gezegd dat de gemeenschap genoeg van hen heeft en dat zij de dood riske ren. De politie wilde niet beves tigen dat de bedreiging afkom stig is van de IRA. Maar volgens de Noord-Ierse mensenrechtenactivist en voor malig IRA-lid Vincent McKenna komen de bedreigingen wel van de IRA. Volgens de mensen- Rusland bestookt Dagestan opnieuw moskou afp-ppa Russische troepen hebben van daag bombardementen uitge voerd op dorpen ten zuiden van de Dagestaanse hoofdstad Machatsjkala. De dorpen zijn in handen van radicale islamieten. Volgens het Russische ministe rie van binnenlandse zaken worden de toegangswegen tot de dorpen gecontroleerd door de Russische strijdkrachten. De afgelopen 24 uur zijn veertig personen gearresteerd die ervan worden verdacht aan de zijde van de islamitische strijders te hebben gevochten. Het is niet bekend hoeveel slachtoffers bij het Russische offensief zijn gevallen. Het Turkse parlement heeft za terdag besloten duizenden ge vangenen amnestie te verlenen. Het parlement hoopt hiermee de druk op de overvolle gevan genissen te verminderen. Volgens het staatspersbureau Anatolië zullen ruim 26.000 ge vangenen worden vrijgelaten en bijna 32.000 mensen straf- vermindereing krijgen. De over gebleven 11.000 gevangen, voor het merendeel politieke gevan genen, vallen niet onder de am nestieregeling. „Zij zijn schul dig aan terreurmisdaden die we volgens de grondwet niet kun nen vergeven", aldus de minis ter van justitie Sami Turk. Ook aannemers verantwoordelijk voor de slechte bouw van veel huizen, komen niet in aanmer king voor vervroegde vrijlating. rechtenorganisatie waarvoor hij werkt, heeft de organisatie sinds het vredesakkoord van april vorig jaar 430 Noord-Ieren met de dood bedreigd als ze de provincie niet zouden verlaten. Protestantse paramilitaire orga nisaties zouden tegen 380 be woners hetzelfde dreigement hebben geuit. Mowlam noemde het dreige ment zaterdag voor de BBC 'weerzinwekkend en onaan vaardbaar'. Donderdag had de minister geoordeeld dat de IRA met een eerder incident, het doodschieten van een taxi chauffeur, het staakt-het-vuren niet heeft geschonden. Dat deed ze tot woede van de pro testanten. De tweede man van de pro testantse Ulster Unionist Party UUP, John Taylor, zei gisteren dat er duidelijk geen sprake is van een staakt-het-vuren door de IRA en dat de kans op een nieuwe impuls voor het vredes proces 'nul' is. Zijn partij verga dert morgen over deelname aan nieuwe vredesbesprekingen. Die moeten volgende maand onder leiding van de Ameri kaanse ex-senator Mitchell be ginnen. Als de IRA de wapen stilstand verbreekt, wordt haar politieke partij Sinn Fein uit de vredesbesprekingen gezet. Het plan om een regering te vor men waarin alle politieke stro mingen zijn vertegenwoordigd, is dan van de baan. Mitchell heeft de Britse regering er in tussen van beschuldigd meer dere malen gegevens te hebben laten uitlekken. Alle sportclubs in Nederland begin- "J nen aan een frisse nieuwe start van het seizoen. Ajax lanceert drie nieuwe varianten van Ajax Active Hygiene en helpt graag een handje mee aan deze start. In elke provincie maakt een sportvereniging kans op i het winnen van een gratis schoon J maakbeurl van clubhuis of kantine door het speciale Ajax Active Hygiene-schoonmaakfeam. Hoe? Stuur binnen één week een brief naar onderstaand antwoordnummer, waarin u aangeeft waarom uw club een schoonmaakbeurt nodig heeft. De club met de leukste of meest verrassende schoonmaakre- den wordt beloond. Per provincie wordt er i sportclub uitgekozen, dus zorg dat u opvalt1 Stuur uw reacties naar Ajax Active Hygiene Schoonmaakteam Antwoordnummer 10674 2501 WB DEN HAAG cetinje harald doornbos BLOEMKOOL COCA COLA, FANTA OF I SPRITE fles 1,5 liter NU 3 FLESSEN NAAR KEUZE B V tel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS correspondent Als het aan Bozidar Bogdanovic ligt, is de oorlog over Kosovo niet het laatste gewapende conflict geweest in de Bal kan. Als generaal van het Montenegro- bevrijdingsleger, een tot nu toe onbe kende en illegale organisatie, heeft hij, naar eigen zeggen, 25.000 Montenegrij- nen bewapend en getraind. Zij willen het opnemen tegen de troepen van Slobodan Milosevic als Servië zal probe ren om de onafhankelijkheid van Mon tenegro tegen te gaan. „Wij zijn klaar om te vechten en te sterven voor Mon tenegro", zegt Bogdanovic (44), „Milo sevic moet zich afvragen of zijn soldaten ook daartoe bereid zijn." De ontmoeting met Bogdanovic vindt plaats op een terras in het stadje Cetinje, 31 kilometer verwijderd van de hoofd stad Podgorica. Dit met rotsen en ber gen omgeven stadje met 15.000 inwo ners is het bolwerk van de Mon- tenegrijnse onafhankelijkheidsbewe ging. „De afgelopen acht jaar hebben we ons voorbereid op dit moment", aldus Bogdanovic. „Als het tot een oorlog komt met Servië, vechten we tot het eind. Het interesseert ons niet hoeveel slachtoffers er zullen vallen." Officieel vormt Montenegro, samen met het veel grotere Servië, de Federale Republiek Joegoslavië. Maar Mon tenegro wordt de afgelopen anderhalf jaar geleid door president Milo Djuka novic, een pro-westerse Montenegrin die wel voelt voor afscheiding van Ser vië. De Serviërs op hun beurt moeten niets hebben van Djukanovic en Bog danovic' leger wordt als een 'gevaarlijke, illegale en paramilitaire organisatie' ge zien. Slobodan Milosevic, de president van Joegoslavië, heeft al verscheidene keren gedreigd met ingrijpen in Mon tenegro. Het opperbevel van het Montenegro- bevrijdingsleger officieel heet de groe pering het Montenegrijnse Leger, Cmag- orska Vojska (CV) heeft het land opge deeld in drie sectoren: noord, centraal en zuid. Elke sector heeft twee leger korpsen. Het CV werkt als een echt leger en heeft rangen, uniformen en wapens. Bogdanovic is de generaal. Alle leden zijn vrijwilligers. Drie keer per week wordt er langdurig getraind in Mon tenegro's uitgestrekte bossen en hoge bergen. In het dagelijks leven zijn 'de soldaten' huisvaders, beambten, stu denten of zakenlieden. „Iedereen van 18 tot 60 jaar is welkom", aldus Bogdano vic. „De meesten zijn christenen, maar wij hebben ook Albanezen en moslims in ons leger. Zij wonen al honderden ja ren in Montenegro en willen ook voor ons land vechten." Bogdanovic wil niet vergeleken wor den met het UQK, het Kosovo Bevrij dingsleger. „Nee", zegt hij, „wij berei den ons alleen voor op een defensieve oorlog. Wij beginnen niet met het dood schieten van Serviërs." Belangrijk element van het CV is van zelfsprekend de bewapening. „We heb ben wapens via het Joegoslavische leger gekregen en vrienden in het buitenland bezorgden ons de zwaardere wapens", zegt Bogdanovic. En de Montenegrijnen die nog binnen het Joegoslavische leger werken zij dienen hun lidmaatschap van het CV geheim te houden hebben al precies aangegeven welke strategische plekken de Serviërs gaan gebruiken in geval van een aanval. Bogdanovic heeft in Cetinje inmiddels de status gekregen van een lokale held. Tot 1918 was Cetinje de hoofdstad van het onafhankelijke Montenegro. Voor malige ambassades van Engeland, Rus land, Frankrijk en Amerika herinneren de bevolking eraan dat het 80 jaar gele den nog een onafhankelijk land was. Ve len hier moeten er dan ook weinig van hebben dat Montenegro samen met Ser vië nog altijd Joegoslavië vormt. Op de muren van Cetinjes huizen staan leuzen als 'Montenegro soeverein' geschilderd. En veel automobilisten hebben de Joe goslavische vlag op het kenteken ver vangen door een sticker met daarop de Montenegrijnse tweekoppige adelaar. Tijdens de NAVO-luchtaanvallen pro beerden 50 leden van het Joegoslavische leger een basis van het CV op 15 kilome ter van Cetinje te sluiten. Hierbij werden Bogdanovic en twee van zijn comman danten gearresteerd. Drieduizend bewa pende inwoners van Cetinje blokkeer den de weg en voorkwamen dat hun lo kale held naar Servië werd afgevoerd. Of het daadwerkelijk in Montenegro tot een oorlog komt, weet ook Bogdano- vic niet. President Djukanovic heeft on langs vérgaande veranderingen voorge- steld, waardoor Montenegro zich in feite volledig losmaakt van Servië. Deze plan nen zullen zo goed als zeker worden af- gewezen door Belgrado. De Serviërs zijn doodsbang dat ze na Slovenië, Kroatië, Bosnië, Macedonië en in mindere mate Kosovo ook nog Montenegro zullen ver- liezen. Afscheiding van Montenegro betekent ook dat Servië haar enige uitgang naar de zee zal kwijtraken. Die uitgang naar de zee maakt Montenegro juist van zeer grote strategische waarde voor de Ser viërs. „Binnen een halfjaar zal hier de Mon tenegrijnse vlag wapperen", meent Bog- danovic. „Ik hoop dat het op vreedzame wijze gebeurt, maar zo niet, dan zijn we klaar voor de strijd. Wij zullen in 15 da- J gen met de Serviërs afrekenen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5