Leidsch Dagblad Museumschatten in de verkoop i ÉL AntiSnurk Kfrlant!^ö; Jreene schrijft geschiedenis ockeysters moeizaam mgs Engelsen, 2-1 iati Uitmarkt in Amsterdam begonnen Vovocateurs' zaaien onrust bij Molukkers nderzoek naar collectie mm nderporno in Overveen DE COMPLETE LEOLUX-COLLECTIE 1 a van tiMÏÏEïGlïi Supersnel autowassen Vlietwijk tzonnige perioden H 200 VACATURES NU of NOOIT 50 OCCASIONS met AIRCO in de AANBIEDING Docent verdacht van ontucht in Hoofddorp TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ERDAG 28 AUGUSTUS 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 firit Komrij: pben gei Wetenschapper Piet Borst blijft een onderzoeker Vlees van de Wagyu koe is 'schunnig lekker' Leidschjpyi)agblad Edmond Öfner maakte barre tocht door de woestijn Opschoning deel collectie Rijksmuseum voor Volkenkunde Het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden doet circa duizend voorwerpen uit de omvangrijke collectie van de hand. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat een Nederlands museum zich op zo grote schaal ontdoet van een deel van zijn collectie. De museumschatten, met een mogelijke waarde van enkele miljoenen guldens, gaan voor een deel in de verkoop of worden geschonken aan andere culturele instellingen of musea. urice Greene schreef gis- vond geschiedenis op de tiekbaan in Sevillai De 25- ge Amerikaan veroverde de eldtitel op de 200 meter, idag had hij ook goud ge- op de 100 meter. Geen won eerder beide num- s tijdens een wereldkam- nschap. op olympisch niveau it een dergelijke gouden combinatie zelden voor. Voor het laatst lukte dat Carl Lewis in 1984, bij de Olympische Spelen in Los Angeles waar hij viermaal kampioen werd. Inger Miller werd kampioene bij de vrouwen op de 200 me ter. De 27-jarige Amerikaanse liep een razendsnelle 21,77, de snelste tijd van het jaar. Pagina 23: Greene grijpt kans op onsterfelijkheid irene nieuwenhuuse/jan rijsdam Volkenkunde bezit zo'n 180.000 voorwerpen. Daarvan wordt ge woonlijk zo'n vijf procent in het museum tentoongesteld. Een ander deel van de collectie is te zien op tijdelijke tentoonstellin gen, maar zeker vijftig procent van de collectie komt het depot nooit uit. In de afgelopen jaren is de to tale collectie van het volken- kundemuseum opgeknapt en netjes geregistreerd. De ver volgstap die het rijk van het museum eist is dat het aangeeft welke voorwerpen uit de depots kunnen verdwijnen. Volgens directeur S. B. En gelsman gaat het om een ver antwoorde opschoning van de collectie. Bovendien komt het Leidse rijksmuseum met deze actie, als eerste museum in Ne derland, tegemoet aan de wens van de staatssecretaris van cul tuur, Rick van der Ploeg, dat de Nederlandse musea meer 'cul tureel ondernemerschap' moe ten tonen. De tijd dat het kapi taal van een museum jarenlang ongebruikt in de kelders kan blijven liggen, is volgens Van der Ploeg voorbij. Engelsman is dat met de staatssecretaris eens. „Het is niet meer zo dat je alleen met liefde voor het vak je weg in de museumwereld vindt." Onlangs nog liep de voorge nomen verkoop van een schil derij van de Amerikaanse kun stenaar Mark Rothko uit op een scherp conflict tussen perso neel en directeur Dercon van het Rotterdamse museum Boy mans van Beuningen. Engels- mem zegt niet bang te zijn voor heisa met zijn personeel. „We zijn het eens dat dit moet ge beuren. Daarover bestaat in ei gen huis geen enkel verschil van mening." „Natuurlijk is het een heikele kwestie om een schifting te ma ken. De lijst met duizend voor werpen is een eerste, moeilijke stap. Dat moet met de grootste zorgvuldigheid gebeuren." ruim een week verplichte ;igheidstherapie' is hei opees kampioenschap :key voor het Nederlands luwenteam echt begon- De eerste serieuze test in len viel Oranje zwaar, veel pijn en moeite werd ;eland gisteravond in de re finales verslagen: 2-1, in verlenging. Het gouden ■elpunt in de sudden death kwam op naam van Dillianne van den Boogaard. Doelvrouw Clarinda Sinni- ge was de grote uitblinker in de ploeg van bondscoach Tom van 't Hek. Met een serie prachtige reddingen hield ze haar team in leven. Haar ploeggenotes leverden een middelmatige tot zwakke prestatie. lakstraf maakt weinig indruk •anp allochtone criminelen louwen taakstraffen als straffen. Dat geldt vooral de harde kern. Celstraffen en als zwaarder ervaren, lve door nieuwkomers uit ikko en de Antillen, die onder de indruk zijn van regime in de Nederlandse genissen. Dat blijkt uit inderzoek van het ministe- an justitie naar de manier op jonge Antilliaanse, Suri- ïse, Turkse en Marokkaan se criminelen hun straf ervaren. Volgens het onderzoek is het oordeel van ouders en familie over de straf voor de jongeren belangrijk. Naarmate de ouders de opgelegde sanctie meer on dersteunen, is de kans dat de jongere de straf accepteert gro ter. De onderzoekers conclude ren echter dat een deel van de allochtone ouders zich afzijdig houdt. Dat komt onder meer door een gebrek aan kennis van het Nederlandse strafrechtstel sel en factoren als het redden van de familie-eer en schaamte. Amsterdam Met korte impressies van zes grote musicals en de Ierse voorstelling Spirit of the Dance is gisteravond in Amsterdam de 22ste Uitmarkt officieel begonnen. In de Stadsschouwburg werd een hommage gebracht aan de Vlaamse schrijver Hugo Claus. Bezoekers kunnen tot morgenavond gratis presentaties bijwonen van muziek-, dans-, toneel en cabaretproducties. foto gpd phil nijhuis 93 en de Molukse gemeenschap is ophef aan over geruchten dat afgelopen een groep 'Indonesische provoca- in Nederland is aangekomen. Hun is verdeeldheid te zaaien tussen chris- en moslims, aldus verschillende Mo- politieke partijen in Nederland. Igens vertegenwoordigers van de Een- ipartij RMS, het Democratisch Moluks leidsfront, Masmalra en de Molukse aden zijn de provocateurs de afgelo- dagen in Nederland gearriveerd. Het ;aan om tientallen personen onder lei van Singadji, een vertrouweling van de van ex-president Soeharto. Binnenlandse Veiligheidsdienst I) is volgens de Molukse organisaties de komst van Singadji geïnformeerd ou hebben bevestigd dat er provoca- uit Indonesië actief zijn. Woordvoer der V. van Steen van de BVD ontkent dat laatste. „We zijn op de hoogte van deze ge ruchten, maar kunnen het niet bevestigen. Maar de verhalen veroorzaken wel onrust. Daarom zijn we extra alert." De Molukse organisaties eisen dat de re gering hard optreedt tegen de „provoca teurs". „Het zijn huurlingen van de Golkar- partij die als enig doel hebben onrust te stoken in de Molukse gemeenschap. Ze willen de moslims en christenen tegen el kaar opzetten, zodat de strijd zich naar Ne derland verplaatst. De BVD moet deze pro vocateurs opsporen en het land uitzetten", stelt U. Santi van het Democratisch Moluks Eenheidsfront. De organisaties zeggen zelf maatregelen te hebben genomen. Maar B. de Fretes van de Molukse wijkraden wil niet zeggen waar die uit bestaan. Zolang de „provocateurs" niet zijn opge spoord, moet het gesprek tussen minister president Kok en Molukse organisaties worden opgeschort, vinden de politieke partijen. Ze waren toch al ongelukkig met de samenstelling van de delegatie die eer der deze week met minister Van Boxtel van het grote stedenbeleid sprak. „Daar waren geen politieke partijen bij betrokken, alleen humanitaire en kerkelijke organisaties. Er moet een politieke oplos sing komen", stellen de partijen. De Molukkers vinden dat de Nederlandse regering zich hiervoor meer moet inzetten, bijvoorbeeld door de kwestie in Brussel en de VN aan te kaarten. „Ook moet minister Jorritsma bij haar bezoek aan Indonesië de schending van de mensenrechten aan de kaak stellen. Als Kok daar niet met ons over wil praten, vraagt men om moeilijkheden. Dan gaan we weer massaal de straat op", aldus een woordvoerder van de Eenheids partij RMS. 'een kees van der linden a -:n 1 'd olitie Kennemerland is gis- een onderzoek begonnen een collectie kinderporno Iverveen. De verzameling in het voormali - voonhuis van dr.Edward gersma. Berichten over het lan van de collectie in deze zijn voor officier van jus- mr.Th.Bot aanleiding ge- t opdracht te geven tot een :htelijk vooronderzoek, ngersma was bij leven be- als pleitbezorger van pe en Eerste-Kamerlid voor 'dA. Voor zijn dood in april bracht hij zijn verzameling onder bij een stichting, die de collectie wil behouden voor we tenschappelijk onderzoek. Het bezit van kinderporno grafie is strafbaar volgens arti kel 240b van het Wetboek van Strafrecht, behalve als de col lectie een wetenschappelijk doel dient. Justitie Haarlem wil het aangetroffen materiaal voorleggen aan enkele deskun digen om vast te stellen of de stichting met recht een beroep doet op de uitzonderingsclau sule. Pagina 3: 'Conflict in bestuur Brongersmastichting lijkt on oplosbaar' ■i'llHUH Het designcentrum Van Til heeft een speciale afdeling met de complete collectie van Leolux. Van be kroonde klassiekers tot het nieuwste design. Van banken, fauteuils, salontafels en eetsets tot exclusieve specials en aéntrekkelijke aan- biedingen. Dus wat u ook zoekt van Leolux: u vindt het honderd procent zeker bij Van Til. ouu, LEOLUX DESIGNCENTRUM dimitri walbeek Eén van de twee Haarlemse sekstoeristen die in Thailand zijn opgepakt wegens seksueel misbruik van minderjarige jon gens, is als leraar aan het Hoofddorpse Kaj Munk College aangeklaagd wegens ontucht met een brugklasleerling. De schoolleiding is afgelopen jaar met beschuldigingen van de jongen naar justitie gestapt. Sindsdien zit de 42-jarige do cent 'ziek' thuis. Ook heeft hij met zijn partner wekenlang op het Haarlemse politiebureau vastgezeten. Volgende week licht de directie ouders, leerlin gen en collega's in over de zaak. De school streeft naar een 'ein de van het dienstverband van de leerkracht.' De docent speel de geen rol bij de ontuchtaffaire die vorig jaar op het Kaj Munk Overigens denkt Engelsman dat het niet bij het afstoten van duizend voorwerpen blijft. „In 1999 wel, maar in de jaren erna blijven we de kwaliteit van de collectie, verwerving en afsto ting, onder de loep nemen." Volgens de museumdirecteur wordt een deel van de af te sto ten voorwerpen geschonken aan andere musea of culturele instellingen als de kunstuitleen. Een ander deel wordt te koop aangeboden. Over de op brengst, die mogelijk in de mil joenen loopt, wil Engelsman niet veel kwijt. Wel zegt hij er bij staatssecretaris Van der Ploeg op aan te zullen dringen de opbrengst ten goede te laten komen aan de collectie van het Leidse Volkenkundemuseum. Motorrijder uit Sassenheim verongelukt akersloot gpd Op de A9 is gistermiddag een 34-jarige motorrijder uit Sas senheim verongelukt. Rijdend over de oostelijke rijbaan rich ting Alkmaar merkte de motor rijder, even voorbij de afslag Akersloot, te laat dat er voor hem in file werd gereden. Hij botste in volle vaart tegen een stilstaande auto en bezweek ter plaatse aan zijn verwondingen. Door het ongeluk was de rij baan Haarlem-Alkmaar gisteren van half drie tot half vijf voor het verkeer afgesloten, wat tot een enorme opstopping leidde. Kia dealer v. Beethovenlaan 67 Voorschoten HET WOORD IS AAN Chinees spreekwoord Het is beter in de buurt goed te doen dan ver weg reuk werk te branden. IMU 137220 "721° 12721° 20% 20% 20% 50% 50% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 52 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Denksport Economie 3,5 7 25 9,11 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Multi Media/Strips29 Regio13,15,17 RTV/programma's30,31 Sport21,23 Toerisme37 Uitgaan27 VANDAAG QJ in deze krant Lj area U vindt de baan Udie bij u past in Jti. I AUTO HEEMSKERK F College speelde rond een ama- Volgens directe collega's is hij ook aangeklaagd door een pleegkind dat bij de leraar en diens 51-jarige homopartner zou inwonen. De twee verblijven nog in het Thaise Pattaya, hét seksparadijs voor westerse pederasten. De officier van justitie daar heeft nog twee maanden de tijd om hun zaak aan te brengen bij de rechtbank. De Haarlemmers hebben inmiddels plaatselijke advocaten in de arm genomen. De verdachten kunnen in Thai land een maximale celstraf van tien jaar krijgen. De rechters kunnen ook de maximale geld boete opleggen van hooguit twintigduizend Baht ofte wel bijna twaalfhonderd gulden. Een combinatie van celstraf en boete is volgens de Thaise wet ook mogelijk. <J~<Sy*ï5J NU GRATIS MH HANS VIRKIRK OP VAKANTIE Alleen vandaag en zondag 29 augustus (11.00 lot 17.00 uur) worden keukens voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs aangeboden. Bovendien gaat u met Hans Verkerk gratis op vakantie, vraag naar de voorwaarden in het filiaal. R y TER AAW STOBBEWEG 19 - 0172-605882 (INDBOVENLAND) Een handige mondspray Voor nog geen Fl. 1per nacht, slaapt ook de ander zacht. Bel voor informatie en bestellingen: 071 - 40 78 662 (Natural Life Plan BV) Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - l'laa Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 90.90) l i automatisch (f 33,70) Dacceptgiro (f. 97.90) W i Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1