ei den Regio Verkoop Bouwfonds kan vele miljoenen opleveren ZON! De Stemming ,'ii J, 'Thuiszorg moet van zich afbijten' Leiden erkent fouten bij invoeren buslijn in Coebel lij had een dagtaak aan \t oplichten van mensen Woonwijk schiet de grond uit :ord( ser Wijze lessen RDAG 28 AUGUSTUS 1999 >a wegman, 071-5356414, f nodig had. Ze deed zich voor als een nieuwe buurvrouw die zich net had buitengesloten. Haar geld zou ook nog onbe reikbaar in haar huis liggen, maar ze moest wel naar die be langrijke afspraak of zieke oma of zus die aan het bevallen was. Haar goedgelovige 'nieuwe buurtbewoners' waren vervol gens bereid om het geld uit te lenen. Tijdens een eerdere zitting, op 13 juli, had de vrouw de kans gekregen om in een kli niek af te kicken voordat ze be recht zou worden. Ze kwam op zowel de officier van justitie als op de rechters zeer gemoti veerd over. Drie maanden zou ze in de kliniek verblijven. Het werden drie minuten. Ze was de voordeur nog maar net bin nen, of ze liep door de achter deur weer naar buiten. Gisteren verscheen ze niet op de zitting omdat ze bang was meteen weer opgesloten te worden. De rechtbank beval om de vrouw te arresteren. Uitspraak over twee weken. e keer opnieuw wist de 30- J> drugsverslaafde in Leiden Bedragen variërend van Jtientje tot meer dan hon- lgulden los te praten, nadat I nietsvermoedende slacht te had aangebeld. „Er staan l 'babbeltrucs' op de dag- ïaar ik heb niet de il- I dat iedereen die voor vijf- jilden wordt opgelicht daar 'aangifte van doet", ver- ",J0fdde officier van justitie Visser zijn vermoeden Leidse 'een dagtaak had :t oplichten van mensen', smoezen waren goed, I gezicht geloofwaardig en Ichtoffers goedgelovig", al- die een jaar onvoor- [delijke gevangenisstraf eis- e afgelopen twee jaar her- de vrouw steeds op- ongeveer dezelfde truc. lelde soms midden in de ]t bij iemand met de mede- dat ze dringend een taxi Wethouder Baciijens na vernietigend artikel: - -#***■ leiden Op het voormalige NEM-terrein in Zuid-West schieten de huizen momenteel als paddestoelen uit de grond. Waar kort geleden slechts sprake was van een dorre zandvlakte, verandert het aanzicht met de dag. Intussen gaan de landmeters gewoon door. foto hielco kuipers ierim-besluit LWO volgende week iestuur van de Leidse Wel- Organisatie (LWO) ver- 1 volgende week een be- !te kunnen nemen over de stellen interim-directeur de plaats van Ate moet nemen. Het lijdelijk i LWO-bestuur is met Flapper overeengekomen dat de direc teur de organisatie gaat verla ten; hij wordt dus niet officieel ontslagen. De opvolger van Flapper wordt als alles goed gaat op maandag 13 september gepresenteerd aan de LWO-me- dewerkers. ATI:? Parkeer verordening 1999 in raadscommissie ROWV donderdag 2 september a.s. wordt in de openbare raadscommissie limtelijke Ordening, Wonen en Verkeer de Parkeerverordening '99 behandeld. ën plaats: om 20.00 uur ih 'hêt Stadsbouwhuis, Langegracht 72. formatie bij mevr. E. Steneker, tel.: 51 6,5 029. kt? latsir ïiate arlerfi, ring mdjj] 3957 JNDIG bedr|>' ewef! 5n instudei 1 ER met iet centi De verkoop van de Bouwfondsaandelen aan ABN Amro kan verschillende gemeenten in de regio vele miljoenen opleveren. Vooral Leiden zou een aanzienlijke som geld in handen krijgen. Deze gemeente heeft ruim 81.000 aandelen in bezit. Volgens het bod van ABN Amro - 608,50 gulden per aandeel - zou Leiden daarvoor bijna 50 miljoen opstrijken. En dat is aanzienlijk meer dan het bedrag waarvoor de aandelen in de boeken staan. Leiden Overigens staat Leiden met zijn 81.000 aandelen in de top 5 van aandeelhouders van het Bouw fonds. Eindhoven heeft de meeste aandelen, daarna vol gen Apeldoorn, Tilburg, Arn hem en Leiden. In deze regio is Alphen aan den Rijn na Leiden de grootste aandeelhouder. De gemeente zou door de verkoop bijna 13 miljoen in kas krijgen. Wassenaar, Katwijk, Oegstgeest en Noordwijk zien miljoenen de schatkist invloei en. Leiderdorp krijgt in deze re gio het minst. Deze gemeente heeft slechts 25 aandelen. Goed voor een totale opbrengst van zo'n 15.000 gulden. Hoeveel de verschillende ge meenten precies aan de ver koop verdienen, is op dit mo ment nog niet te zeggen. Con cerncontroller R. Werkhoven van de gemeente Leiden: „Ik weet eerlijk gezegd niet voor welk bedrag de aandelen in de boeken staan. Ik zal dat eens nazoeken. Maar het zal aan merkelijk minder zijn dan wat ABN Amro nu heeft geboden." Een woordvoerder van de ge meente Oegstgeest - dat 10.400 aandelen heeft - legt uit dat de gemeente na verkoop ook in komsten gaat missen. „Het di vidend over deze aandelen was bijvoorbeeld in 1998 172.000 gulden. Al met al is het nog niet aan te geven wat de conse quenties van de overname zijn voor onze portemonnee. We nemen aan dat er een aandeel houdersvergadering komt. ABN Amro zal toch een bod moeten doen dat de aandeelhouders te vreden stemt. Het punt is ech ter dat Oegstgeest maar een kleintje is in het geheel. De gro te spelers, die beslissen het." In Leiderdorp maakt de ge meente zich niet erg druk over de overname-perikelen. „Wij hebben 25 aandelen, dat is dus helemaal niks, dus voor ons be- dat mogen we rustig ;en mooie en vooral tme zomer in de Leidse ek. En omdat een mens zo geneigd is wijze lessen te tten en goede raad in de te slaan zetten we ze hier- nog maar eens op een Opdat u en de Leidse ge- •dhteraad daar in het komen- izoen uw voordeel mee doen. geld of andere lepapieren in beheer bij meente Leiden. Voor je eet smeert wethouder Kruijt, de gemeentelijk kistbewaarder, er de gaten begrotinkje mee dicht. 1 bij het plannen van uw n ilijk rekening met de nood- 'jke verbouwingen ten Het is zo storend als enodigden voor de mooi- van uw leven op het moment weer moeten i afgebeld. En voor ze bij meente op het idee zijn nen, datje tijdens de hu- csvoltrekking ook even stoppen met zagen en bo- i je zo een week verder, nooit een afspraak met 2 ouder Tjeerd van Rij. In de ijk komt het er altijd op hij, als puntje bij paal- aan die afspraak een andere interpretatie geeft En dat leest u dan in de >t u geld of steun nodig leken, zieligen of nood- jen, bel wethouder Hans ens. Die geeft subsidie aan aklozenkrant waarin ïdalige dingen staan over lartijgenoot en collega Van en hen vent die dan nog uit ook. nooit de gulheid van ouder Jan Laurier en diens ing sociale zaken in twijfel, k onderzoek waaruit blijkt, in ammige Leidse bijstands- htigden het slechter heb- hun lotgenoten elders, meteen honderd ambte- het werk om het te- eel te bewijzen. keertje uw ont- Ian h slag willen indienen zonder de consequenties daarvan te moe ten dragen, stuur uw ontslag brief dan aan wethouder Baaij- ens. Die doet er toch niks mee. En dan hebben we tot besluit nog een advies voor de ge meenteraad: zorg dat burge meester en wethouders, en dan met name de heren Pechtold en Van Rij, zich verre houden van bouwerijen: de begroting wordt twaalf keer zo hoog voordat nog maar een bouwvakker zijn neus heeft laten zien, en als het af is lekt het, passen de mensen die er moeten werken er niet in, of zijn ze de zonwering vergeten. Kortom: er komt niets goeds Verbazing En wij maar denken dat Leiden na al die jaren geen verrassin gen meer in petto had voor on derkoning Tjeerd van Rij. De fietsende reus die met zijn be angstigend grote kennis van fei ten en feitjes zijn ambtenaren tot wanhoop drijft - wie kan hem nou nog de wenkbrauwen doen fronsen? Dat blijken er dus nog heel wat te zijn. Tjeerd kan zich nog heel goed verbazen. Sterker nog: de man is alom verbazing. Wan neer regiogemeenten boos zijn omdat ze de indruk hebben dat Leiden ervandoor gaat met een Overzicht aandelen per gemeente aantal opbrengst Leiden 81.199 49.410.000 Alphen 21.300 12.961.050 Katwijk 12.000 7.302.000 Oegstgeest 10.400 6.328.400 Noordwijk 5600 3.407.600 Voorhout 3090 1.880.265 Sassenheim 2600 1.582.100 Nw'hout 1800 1.095.300 Rijnsburg 1000 608.500 Valkenburg 300 182.550 Leiderdorp 25 15.212 tekent het vrijwel niets", aldus een woordvoerder. „De afde ling financiën doet er hier heel luchtig over." leiden/regio wim koevoet „Haal die stoorzenders uit de lucht en gooi je boeken open voor het publiek." De bood schap is afkomstig van de Leid se wethouder zorg, H. Baaijens (PvdA) en gericht aan de Stich ting Thuiszorg Groot Rijnland. Baaijens reageert hiermee op een artikel in Vrij Nederland (VN) van deze week over mis standen in de thuiszorg in het algemeen en bij Groot Rijnland in het bijzonder. Groot Rijnland is hierin neergezet als het pro totype van een thuiszorginstel ling die meer bezig is met 'crea tief zakendoen' dan met thuis zorg. Troebele toestanden zijn het gevolg, schrijft VN, waarbij grote sommen geld niet voor thuiszorg worden gebruikt maar in aparte stichtingen met vage en dubieuze doeleinden zijn geparkeerd. Ondertussen groeien de wachtlijsten. Wethouder Baaijens noemt het VN-verhaal tendentieus en slecht onderbouwd. Toch is hij beducht voor de reacties van het publiek. Om die reden spoort hij de instelling aan het ongelijk van VN te bewijzen. „Eén van de grootste proble men van Groot Rijnland is het gebrek aan personeel. Een van de oorzaken daarvan is dat thuiszorg in het algemeen een slechte naam heeft, ook bij het publiek. Laat je publicaties als deze onweersproken dan trekt het publiek zijn conclusies. Al dat negativisme straalt af op het bestaande personeel, dat hier van het grootste slachtoffer is. Groot Rijnland doet er goed aan te proberen de publieke opinie voor zich te winnen. Nee, ik be veel geen gang naar de rechter aan. Daarvan worden alleen de advocaten rijker. Gewoon die boeken op tafel en uitleggen waarom je doet wat je doet. Ik weet zeker dat directeur me vrouw A. Berkhout met een goed verhaal kan komen." Baaijens' opvattingen worden gedeeld door de grootste oppo sitiepartij, laat WD'er A. Geert - sema weten. SP-fractievoorzit- ter C. Vergeer wil echter dat het VN-artikel zo snel mogelijk op de agenda van de raadscom missie zorg komt te staan. In zijn ogen heeft VN een punt. Bij Groot Rijnland is de woe de over het VN-artikel groot, maar plannen voor het door Baaijens bepleite tegenoffensief zijn er niet. Directeur mevrouw A. Berkhout laat via haar woordvoerster P. de la Court weten dat de publicatie 'van zo'n laag allooi' is dat ze het niet eens de moeite waard vindt om in actie te komen. In verge lijkbare bewoordingen laat de woordvoerder van de landelij ke, overkoepelende organisatie zich uit. Berkhouts collega T. Meijer, directeur van de thuiszorgin stelling Horst- en Vlietstreek, stelt met wethouder Baaijens vast dat in fiscaal-juridisch om zicht niets mis is met de struc tuur van Groot Rijnland. Sterker nog, Horst- en Vlietstreek steekt op vergelijkbare wijze in elkaar en houdt ook de contributiegel- den van de vroegere kruisver enigingen apart om de contri buanten aanvullende zorg te kunnen bieden, zoals een pedi cure of kapper. Dat Berkhout behalve van Groot Rijnland ook directeur is van een stichting die als uit zendbureau voor werkers in de thuiszorg fungeert is volgens Meijer alleen maar slim. „Op die wijze voorkomt ze dat ze btw moet betalen, waardoor ze meer geld overhoudt om in haar personeel te investeren. Wat is daar mis mee?" T. Kohlbeck, directeur van het Zijloeverproject, is een an dere mening toegedaan. Hij doet zaken met het commercië le thuiszorgbureau AlphaCare dat in Alphen zetelt, omdat hij daarover beter is te spreken dan over Groot Rijnland. Hij zegt: „Het is net zo absurd als tra gisch dat in deze stad twee thuiszorginstellingen actief zijn, waarvan de een wel budget heeft maar geen personeel en de ander wel personeel maar geen budget. Ik ga hierover bin nenkort praten met Baaijens." G. Boekwijt, directeur van Al pha Care, sluit zich daarbij aan. „Hulde voor de boekhouding van Groot Rijnland maar van wethouder Baaijens en van an dere vertegenwoordigers van de overheid zou ik willen weten of ze dit alles maatschappelijk ge wenst vinden?" paar honderd miljoen aan aan delen EZH, reageert Tjeerd stomverbaasd. Leiden wil ver sneld grote delen van de bin nenstad afsluiten voor zware vrachtwagens, de ondernemers zijn boos, en de loco-burge meester toont zich wederom hoogst verbaasd. Van Rij is niet alleen verbaasd, hij verbaast ook anderen. Zo stonden wij bijvoorbeeld nogal te kijken toen we uit zijn mond op mochten tekenen, dat de schuld van alle ellende rond de verbouwing van het stadhuis bij gemeentesecretaris Klaas de Vries ligt. Kijk, we weten dat er zo af en toe academische dis cussies worden gevoerd over de vraag of wethouders en minis ters verantwoordelijk zijn voor al het doen en laten van hun ambtenaren, of dat die toch ook nog een klein beetje eigen verantwoordelijkheid hebben. Maar dat is toch heel wat an ders dan meteen maar de hoog ste ambtenaar publiekelijk de les te lezen om daar als klap op de vuurpijl aan toe te voegen dat meneer De Vries inmiddels beterschap heeft beloofd. Het lijkt er overigens op dat Van Rij met zijn staaltje van staat kundige vernieuwing ook zich zelf heeft verbaasd. Anders valt immers niet te verklaren, dat hij tegenover de gemeentesecreta ris heeft verklaard, dat hij het allemaal niet zo gezegd, of in ieder geval niet zo bedoeld heeft. We begonnen deze mooie zo mer met een andere zéér ver baasde wethouder, onze grote vriend Huib Kruijt. Aan de vooravond van het reces be sloot de PvdA nog even om vol de aanval in te zetten op de jeugdige brekebeen. Toen het bericht naar buiten kwam, rea geerde de CDA'er als ware hij met stomheid geslagen, en hij sprak daarbij de historische woorden 'ik heb een beetje de indruk dat bij jullie de kom kommertijd aanbreekt'. Wat zal Huib zich hebben ver baasd over alle wijze lessen die de krant de afgelopen twee maanden ook voor hem nog bleek te bevatten. leiden herman j< tekening: maarten wolterink Bij de informatievoorziening over het invoeren van buslijn 39 door de Coebel, is de gemeente in de fout gesprongen. Men verzuimde alle bewoners van deze wijk op de hoogte te stel len van de gang van zaken. Wethouder T. van Rij betuigde gisteren spijt voor de commis sie voor beroep- en bezwaar schriften, waar ongeveer veertig bezwaarschriften van Coebel- bewoners werden behandeld. „Een schoonheidsfoutje", zei hij. Advocaat Landman, die na mens de buurtvereniging Coe bel optrad vond dat nog zwak uitgedrukt. „Het is ernstiger dan een schoonheidsfoutje." De buurtvereniging stelt in haar bezwaarschrift dat bij de invoering van de buslijn geen belangenafweging heeft plaats gevonden. Leiden heeft de bus lijn dit jaar min of meer op ei gen houtje ingevoerd, daarbij de mening van een grote meer derheid in de buurt negerend. Zo is de uitslag van een enquête die de buurtvereniging hield ónder de wijkbewoners niet in de besluitvorming meegeno men. Uit die enquête bleek dat een overgrote meerderheid van de bewoners tegen de komst van een buslijn was. Ook scho lengemeenschap Rembrandt is door de gemeente niet om een mening gevraagd. De tegen standers zeggen dat zij de bus niet nodig hebben. Bovendien voert de lijn door smalle stra ten, wat de verkeersveiligheid EZH - Minister Jorritsma van Economische Zaken heeft toe stemming gegeven voor de ver koop van EZH, het stroombe drijf in Zuid Holland, aan Preussen Elektra. EZH verwacht de verkoop eind dit jaar af te ronden. De aandeelhouders, gemeenten en de provincie, Ook is goedkeuring nodig van de Europese Commissie. Preus sen Elektra betaalt 2,35 miljard gulden voor EZH. bepaald niet ten goede komt. Ook de geluids- en trillingshin- der zijn deze bewoners een doorn in het oog. Van Rij verdedigde het besluit met de opmerking „dat de ge meente het gevoel had bij de Coebelbewoners in het krijt te staan." Al in het bestemmings plan voor deze wijk van 1989 wordt gesproken over een bus lijn. En ook in de informatiefol ders over de, toen nog, te bou wen woningen in de wijk wordt gerept over een buslijn. Dat uit de buurtenquête bleek dat de meerderheid niet zat te sprin gen om een bus, was voor het college geen reden zijin stand punt te wijzigen. „Er zijn ook mensen uit de Coebel die er wel blij mee zijn. Zoiets blijft altijd een kwestie van afwegen. Kies je er voor de mening van een meerderheid te volgen die te gen is, of kies je er voor de me ning van een minderheid te volgen die een buslijn prettig zegt te vinden. Daar komt nog bij dat het meestal een minder heid is die belang heeft bij openbaar vervoer." Een woordvoerder van bus maatschappij Connexxion be toogde op zijn beurt ook dat ge tallen soms vertekenen. „Bijna honderd procent van de men sen maakt gebruik van een au to. Slechts tussen de vijf en de tien procent maakt gebruik van het openbaar vervoer. Deson danks zegt 23 procent waarde te hechten aan het openbaar vervoer. Een veel grotere groep." Dat het besluit de lijn in te voeren werd genomen kort na dat de gemeente met een aantal buurtvertegenwoordigers had gepraat, had ook een reden, zei Van Rij. Leiden meende niet langer meer met de invoer van de lijn te moeten wachten. „Ons besluit stond toen ook vast. Nogmaals, omdat we meenden in het krijt te staan. Dat dat niet aan alle bewoners is gemeld is slecht." TER AAR: STOBBEWEG 19 - 0172-605882 (INO BOVENLAND)

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13