De geur van dood en verderf WEER Het Gesprek van de Dag Miljoenen voor Turkije Maximum in Mini 127 De lange historie van inzamelingsacties VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1999 COMMENTAAR Voor de derde keer in nog geen jaar tijd is 'Hilversum' eendrachtig in actie gekomen om geld in te zamelen voor de bestrijding van een ramp. Mitch, Kosovo en gisteravond Turkije, het ziet er naar uit dat televisieacties een vast onderdeel gaan uitmaken van de programmering. Daar is weinig op tegen, zeker niet als daarbij het gisteravond gehanteerde draaiboek wordt gebruikt. Vreemd is het hooguit dat op vier netten hetzelfde te zien was. Het moet mogelijk zijn dat alle omroepen gezamenlijk een televisieavond organiseren en die op één net uitzenden. De uitzending van gisteravond had bovenal een informatief karak ter. Een kleine studio, met een handjevol publiek, een ingetogen presentatie, beperkte medewerking van artiesten, geselecteerd op de afwezigheid van toeters en bellen. Het allerbelangrijkste was misschien wel dat de uitzending was gebouwd rond de nationale herdenking uit de grootste moskee in Nederland, die in Zaandam. Vanmorgen vroeg was dertig miljoen opgehaald. Dat bedrag zal de komende weken hoger worden, maar vermoedelijk niet tot record hoogte uitgroeien. Dat zit hem niet in de kwaliteit van de uitzen ding of een gebrek aan medeleven met de getroffen Turkse fami lies, maar wel in het ontbreken van een deugdelijke verantwoor ding van de besteding van de ingezamelde gelden. De samenwer kende hulporganisaties hebben een goede reputatie. De politiek en de bureacratie in de ramplanden hebben die veelal niet, zodat bij het publiek terechte aarzeling bestaat of alles wel goed terecht komt. Om die reden doen de omroepen er goed aan televisieacties in twee afleveringen op de buis te brengen. Eén om geld in te zame len en één, een halfjaar later, waarin gedocumenteerd verslag wordt gedaan van de resultaten van de actie. Dat is een voorwaar de voor geloofwaardige acties met een voor de slachtoffers waardi ge opbrengst. Christelijke drankbestrijders sluiten laatste vestiging Met de sluiting van het alcohol vrije hotel-restaurant Blauwe Kruis aan de Westhaven in Gouda verdwijnt de laatste ves tiging van de Christelijke Bewe ging voor Drankbestrijding (CBD). De beheerders van de blauwe knoopgelegenheid zet ten er wegens gezondheids klachten per 1 oktober na ruim 36 jaar een punt achter. Opvol gers waren niet meer te vinden. De CBD, voorheen de Neder landse Christelijke Geheelont houders Vereniging, had aan het begin van deze eeuw nog vele hotels, restaurants en kof fiehuizen voor geheelonthou ders in beheer. Na de Tweede Wereldoorlog nam de welvaart toe en raakte alcohol maat schappelijk geaccepteerd. Volgens een woordvoerster van de CBD kent Nederland overi gens nog altijd een aantal ac commodaties waar geen alco hol wordt geschonken. ,,Zo is er nog een jeugdherberg Us Blau we Hiem in Appelscha, de Blauwe Camping 't Spoek in Beekbergen en vakantieoord De Stoppelenberg op de Veluwe. Maar die behoren niet meer tot CBD." Andere Gouwenaars zetten ove rigens onder een andere naam de exploitatie van het hotel-res taurant voort. Met die verande ring dat er vanaf oktober wel een alcoholische versnapering verkrijgbaar zal zijn. Met z'n vijfentwintigen in een klassieke Mini. Het blijkt te kunnen, zo als werd bewezen in New York. Dat er 24 mensen in kunnen kruipen., was in 1967 al aangetoond. Dat record werd nu gebroken, al staken er her en der nogal wat lichaamsdelen uit de auto. foto ap Zomer dringt door tot top 15 Dankzij de warmte van de afgelopen dagen is de zomer doorgedrongen tot de top 15. De warmteproductie, gebaseerd op het Warmtegetal: zijnde de som van etmaalgemiddelden boven de 18 graden, bedraagt in De Bilt momenteel 89 punten. Op positie nummer veertien staat de zomer van 1959 met 97 punten. Dat is een zomer die naam en faam heeft opgebouwd vanwege het grote aantal uren zonneschijn. De me teorologische zomer van 1959 was met 797 uren zon de op twee na zonnigste zomer van de twintigste eeuw. Alleen in 1976 en in 1947 (één van de kandidaten die voor de titel millenniumzomer in aanmer king komt) maakte de zon meer uren. September 1959 werd de kam pioen van de eeuw. De zon scheen toen maar liefst 240 uur ofwel 63% van de tijd dat ze boven de horizon staat. De ster van de zomer van 1999 is overigens nog rijzende. Dankzij de komst van een nieuw hogedrukgebied is het gedurende de rest van augustus fraai zomerweer. Het zwaartepunt van het hogedrukge bied wordt in het weekeinde boven Nederland verwacht; daarna komt het systeem boven het Oostzeegebied te liggen. Als deze ontwikkeling doorzet dan wordt het volgende week opnieuw zo mers warm met maxima tot meer dan 25 graden. Morgen zijn er perioden met zon (vooral aan zee) en na een nacht waarin het kwik tot een graad of 11 is gezakt wordt het in de middag om streeks 23 graden. De wind is meest zwak en ruimt naar het noorden. Ook de zondag verloopt droog met zon en middagtemperaturen rond 25 graden. Na het nachtelijk onweer (in Hoofddorp werd 13 mm opgevangen) bleef het gisteren droog en vooral in de middag schoonde het zwerk op. Met een aantrekkende west- tot zuidwestenwind stroomde toen minder vochtige lucht ons land binnen. Op Schiphol werd het maximaal 23,8; De Bilt noteerde met 25,4 graden zelfs weer een zomerse dag. Speurhondenservice terug van zoektocht naar overlevenden in verwoest Turkije Zelfs de reddingshonden waren van slag. Getraind om in rampgebieden te zoeken naar overlevenden trof fen zij louter lijken. Met platte oren en de staart tussen de benen speurden ze, zo leek het, verdrietig op de puinhopen van Gölcük, de door de aardschok zwaarst getroffen stad in Turkije. Niet blaffen bij een nog le vende persoon onder ingestorte gebouwen om de begeleider te waarschuwen. Niets van dat. Stil contact zoeken met de baas om hem te wijzen op weer een dode. Honderden lijken werden geborgen. Stil zijn. Meer was niet mogelijk op de puinhopen van Gölcük, zegt Gerard Haisma (33) van K9 Speurhondenservice in Veenendaal. Niet alleen voor reddingshonden, maar ook voor mensen. Bijna een week verbleef hij met een ploeg red dingshonden in het getroffen gebied. Eergisteren kwam hij terug in Nederland. „Iedere avond kwamen we bijeen. Om te praten. Je moet erover spre ken. Wat we hadden gezien, wat we hadden meegemaakt, wat ons te wachten stond en wat we zouden doen." En Haisma en zijn mensen hebben veel meegemaakt. „Niet te beschrijven. Ik heb mensen van afschuw zien kot sen. De penetrante geur van lij ken, die steeds heviger werd. Geen huis dat meer overeind staat. Geen mens meer in de stad. Dit werk is onderdeel van mijn beroep, maar dit vergeet ik nooit meer." Haisma voelt nog steeds mee met de bewoners van Gölcük. „Die beving is hevig geweest. Minutenlang klappen van in stortende gebouwen, gillende mensen, het licht dat uitvalt. Dan gebeurt er urenlang niets. En als de stof helemaal is opge trokken, ziet de bevolking pas de gevolgen van de schok: de hele stad is weggevaagd, hon derden doden en duizenden gewonden." Twee dagen na de aardschok legde Haisma contact met het Rode Kruis Nederland en bood de hulp van zijn bedrijf aan. Niet nodig, was de boodschap. Nog geen tien minuten later belde de brandweer uit Merel- beke in België, waarmee K9 goede contacten onderhoudt. Het Veenendaalse bedrijf traint de reddingshonden van het brandweerkorps. De reddings brigade van het korps zou afrei zen naar Gölcük. Of K9 mee wilde gaan. De Belgische auto- MILLENNIUM nog dagen - fc: Nog 127 dagen en het nieuwe millennium bifffa aan. Reden voor deze om in een dagelijkse s terug te kijken op bela rijke gebeurtenissen d iech plaatsgrepen op corre ponderende data in d j gelopen 1000 jaar. De; week: 23 aug 1948: WfFt i raad van Kerken opge in 24 aug 1572: Bartholo 1 meusnacht in Parijs; 2 aug 1566: Beeldenstoi frd< Den Haag; 26 aug 197 nde Lockheed affaire; 27 a ten 1883: uitbarsting vulki Krakatau; 28 aug 1988eR tientallen doden bij ai qq show Ramstein. riteiten waren al akkoord. Hais ma: „Geen moment getwijfeld. We zouden gaan." Haisma trof een totaal verniel de stad aan. Waar de eerste da gen nog mensen zochten naar overlevenden, maar steeds meer bewoners ergens anders een goed onderkomen probeer den te vinden. „Het was een echte spookstad. Geen mens op straat, geen verlichting. Slecht ravage en puinhopen. Het is onbegrijpelijk. Wat een drama's hebben zich daar afgespeeld." K9 en de brandweer van Merel- beke kwamen op een moment dat in Gölcük nog geen enkele coördinatie was. „We hebben ons eigen plan gemaakt. We wisten niet waar al gezocht was, of we beroep konden doen op medische hulp en waar de kans het grootst was om overleven den te vinden Er was geen voedsel, we konden ons niet wassen. Ook de lijken konden we nergens heenbrengen. Later kregen we hulp van de Turkse autoriteiten, die een crisiscen trum inrichtten." Het was moeilijk werken. Tel kens klampten mensen de teamleden van Haisma aan. Daar had iemand een stem ge hoord, ergens anders merkte ie mand een tikkende wekker op en verderop hoorde mensen hulpgeroep. „Wanhopige men sen die geen raad wisten met zichzelf, met hun emoties." Vooraf was afgesproken op zondag of maandag naar huis te komen. De kans op het vin den van overlevenden was van af dat moment nihil. Bovendien was de kans op het uitbreken van epidimieën groot, als ge volg van de nog duizenden lij ken die onder het puin lagen, in staat van ontbinding, ontbin den. „De stank was ondraaglijk. Een vreselijke geur van dood en verderf." K9 heeft 30 mensen levend on der de puinhopen van Gölcük vandaan gehaald, daarvan overleden er alsnog 19. Hon derden lijken werden geborgen. Haisma: „Je weet dat je dat te wachten staat. En toch ga je, zonder aarzelen. Voor die elf mensen die we uiteindelijk hebben weten te redden." HENK FAAS Massale geldinzamelingen via de media, zoals gisteravond voor de slachtoffers van de aardbeving in Turkije, hebben in Nederland al een lange histo rie. De grootscheepse acties vinden hun oorsprong in de watersnoodramp van 1953, toen een stormramp in de nacht van 31 januari op 1 fe bruari de dijken in Zeeland, op de Zuid-Hollandse eilanden en in West-Brabant deed breken. Kort na de ramp begonnen de gezamenlijke omroepen voor het eerst in hun geschiedenis een geldinzameling voor de duizenden slachtoffers, uiter aard via de radio, want de tele visie stond toen nog in de kin derschoenen. Johan Bodegraven, destijds een populair quizmaster bij de NCRV, leidde met zijn karakte ristieke stem de uitzending. Ondanks het feit dat het om een inzameling voor slachtof fers van een voor ons land on gekende natuurramp ging, had het programma veel weg van een 'bonte avond'. Lachend en zingend vulde het publiek de radiostudio: 'Het leeft in alle oorden, van Dok- kum tot Maastricht, van hier tot Hindeloopen: beurzen open, dijken dicht!' Onder begelei ding van een groot orkest scan deerde het publiek dit refrein enthousiast mee. Tekst en mu ziek waren van Jules de Corte. In een bijna luchthartige stem ming bedelde Johan Bodegra ven met de hulp van een keur aan artiesten vijf miljoen gul den bij elkaar. Zoiets was in Ne derland nog niet eerder ver toond. Bodegraven zette zijn succesformule de jaren daarna voor de NCRV voort voor aller lei goede doelen: het Leger des Heils, het Blindengeleiden- fonds, de Kankerbestrijding en een Diakonessenhuis in Para maribo. Uit dankbaarheid kent de Surinaamse hoofdstad nog steeds een Johan Bodegraven straat. Bodegravens succesformule werd in november 1^62 op tele visie geïntroduceerd door Mies Bouwman. Met de1 aötie 'Open het Dorp' moest geld bijeen worden gebracht om bij Am- hem een eigen leefgemeen schap te bouwen voor mensen met een handicap. Bijzonder was dat het om een uitzending ging die 24 uur onafgebroken doorging. Nederland beleefde zodoende een 'oudejaarsnacht' in november. Veel mensen kwamen de volgende dag niet of veel te laat op werk of school, waar vaak weer gauw een tele visietoestel werd neergezet en spontaan nieuwe inzamelings acties ontstonden. De manier van inzamelen van Mies Bouwman was ook heel bijzonder: Nederland werd tus sen 9 en 11 uur in de avond uit genodigd geld in een lucifers doosje bij de dichtstbijzijnde Screentestdag voor acteurs erotische films in Hoogeveen 27 AUGUSTUS 1883 De Soendanese bevolking in 1883 de schuldige snelj vonden. 'Omdat de Nederj se koloniale autoriteiten bloedoffers hebben gebra volgt in de laatste dagen v augustus een rampzalige, reldschokkende gebeurtei een van de grootste explo die in de menselijke gesel nis wordt opgetekend. Ru 36.000 mensen komen on[ leven als een uitbarsting drie vulkaantoppen op he land Krakatau, gelegen bij en Sumatra, enorme vloei ven veroorzaakt. Honden kustdorpjes in straat Soen worden verzwolgen. De gi y^j hoeveelheid as zorgt zelfs het noordelijk halfrond ve prachtig gekleurde zonsoi gangen. Op 27 augustus 1 komt de eruptie tot een h punt en snel dringt de rai Nederland door. Na de ee telegrafische berichten ui via ('Tot vijf mijlen binnei lands is alles verwoest. De dooden tellen bij duizend komt onder leiding van d< IÏ1 van Oranje een comité to dat giften inzamelt. 'Land nóoten! De geheele omva ontzettende ramp, welke gedeelte van Nederlandse jj dië heeft getroffen, is niet kend. Niettemin staat het dat in de geteisterde strek door de ongelukkige bevo onuitsprekelijk veel wordt den en dat zij niet in staat den nood te voorzien'. HENK RUUL* :ple orl der ar bu dd( le\ Johan Bodegraven en Mies Bouwman, pioniers van de inzamelingsac tie. foto archief kruidenierswinkel in te leveren. Daar had je er toen nog tien duizenden van, bij wijze van spreken op iedere straathoek één. Die kruideniers zaten in het complot en waren allemaal open. Ze telefoneerden het eindresultaat van hun winkel door naar de RAI in Amster dam, waar de tv-uitzending vandaan kwam. Het leverde een heel bijzondere stemming op in het land. Hele straten kwamen elkaar bij de kruidenier tegen, overal ont stonden spontaan gesprekken over de bijzondere uitzending en overal bleef het licht aan. Bij de RAI in Amsterdam meld de zich een bonte stoet mensen die hun spaarpotten kwamen aanbieden of een deel van hun AOW kwamen inleveren. Een nieuwe ontwikkeling was ook dat het bedrijfsleven het nut van zo'n massale actie ontdekte en de kans greep om gratis re clame voor een miljoenpubliek te krijgen in ruil voor een vette cheque. In feite ontstond zo de eerste commerciële televisie in ons land. De actie zou 21 miljoen gulden opleveren, ruim een viervoud van de actie na de watersnood ramp van 1953. De toegenomen welvaart was er aan af te meten, maar ook bleek de televisie een magischer aantrekkingskracht te hebben dan de radio. BERT VAN NIEUWENHUIZEN Ruim duizend mogelijke kandi daten en kandidates voor een rol in erotische speelfilms heb ben zich de afgelopen tijd bij Jaguar Filmproducties aange meld na een oproep in een lan delijk dagblad. De Nederlands talige films worden opgenomen in Hoogeveen en zijn bestemd voor de binnenlandse markt. De beide directeuren van Ja guar Filmproducties willen met deze ongebruikelijke oproep aan kandidaat-acteurs en -ac trices bereiken dat de liefheb bers van dit soort films zich in de hoofdrolspelers kunnen her kennen. Jaguar heeft Hoogeveen - dat bekend staat om zijn overwe gend gereformeerde bevolking - uitgekozen omdat de plaats vol gens het bedrijf centraal ligt, goed bereikbaar is per auto en openbaar vervoer en ook dicht bij Duitsland ligt. Bovendien, zo zegt een van de directiele den, kunnen kandidaten uit het westen in Hoogeveen anoniem rondlopen. Via gesprekken zijn acteurs en actrices geselecteerd voor de screentestdag die ko mende zaterdag in een Hooge- veense studio wordt gehouden. )li ku MENSELIJK Arsten in Noord-ltalië hebt ten sinds kort te maken met eepds zeldzaam medisch geval vrouw die een maand geletfcer door de bliksem werd getreida en dat wonder boven wond 'nt< overleefde, is nu 'allergisclkpi stroom. Volgens de dokters ;tke 29-jarige vrouw overgevoel elektromagnetische golven durft de stofzuiger dan ook meer ter hand te nemen en de zekerheid heeft ze de el iet citeit uitgeschakeld. In ha ïrn in de buurt van de stad CR de NA branden nu kaarsen. Dibbe vrouw heeft last van duizel ds heid, migraine en jeuk enïge ze in de buurt van een stop ?k tact komt wordt dat alleen erger. Kort geleden viel ze dens een wandeling flauw ze in de buurt kwam van ei hoogspanningsmast. de Wagenwielen Deze week heb ik weer eens buiten de deur gegeten. Sinds 1993 was dat niet meer voorgekomen. Uiteraard was ik uitgenodigd zodat ik zelf niets hoefde te beta len. Ondenkbaar is dat ik op eigen kosten buitens huis zou eten. Ik begrijp echt niet waar al die res taurants van draaien. Is er een grotere beproe ving denkbaar dan zo'n maaltijd in een gere nommeerde gelegenheid? Ik vind dat je voor de avondmaaltijd niet meer dan een half uurtje moet uittrekken. Half zes het eren op tafel, zes uur klaar. Dan heb je nog een lange avond om heer lijk te werken. Maar nu heb ik van zeven tot tien uur onaf gebroken op één stoel gezeten. En het was dat ik om tien uur doodgewoon ben opge staan en gezegd heb: ik ga naar bed, anders had 't nog veel langer geduurd. En watje krijgt! Eerst een tarbotmousse in een piepklein potje. Overheerlijk, dat welmaar zo'n allemachtig klein hapje dat het al volledig verteerd is voorde volgende gang aankomt. En daar gaat je maag pas echt van knorren! Na die mousse iets gemaakt van ganzenlever. Ik eet weliswaar geen beesten meer, maar ik dacht: MAARTEN 'T HART kom, laat ik niet zeuren, ikzetm'n principes één avond opzij. Die ganzenlever werd geserveerd op een allemachtig groot bord. Toch was ook dat een piep klein hapje. Nadat ik het op had, was m 'n maag hele maal in alle staten. Enfin, de volgende gang die uiteraard heel lang op zich liet wachten - misschien is dat nog 't allerergste: dat je zo lang moet wachten tussen de gangen - werd weer geserveerd op zo'n wagenwiel. Ditmaal een diep bord. Een minuscuul visje. Nu begrijp ik best dat zo'n visje moet zwemmen, maar om daar dan een hele visvijver bij te seri>eren! Ook dat lilliputtervisje was uitzonderlijk lekker. Maar in een handomdraai weggehapt. Na her visje weer lange tijd niets. Toen, op een bord ter grootte van het achterwiel van een tractor, de tour- nedos. Die tournedos lag op de plaats van de wieldop. Daarnaast was nog genoeg ruimte voor allerhande garnituur, aardappeltjes, groentes, maar gek genoeg was die ruimte woest en ledig. Ik dacht nog: de aard appeltjes en groentes worden er in aparte schaaltjes bij geserveerd, maar niks hoor. Toen dacht ik: dan gaat de garnituur zeker schuil onder de tournedos. Toen ik die voorzichtig optilde kwamen daaronder inderdaad twee flinterdunne sperzieboontjes te voor schijn, alsmede een reepje witlof. U begrijptna het weghappen van de tournedos sloeg het hongergevoel pas echt op hol. M'n maag knorde niet meer, m'n maag brulde. Er kwam nog een toetje - een plakje ijscake. Andermaal overheerlijk, ander maal geserveerd op een bord waar je een baby op zou kunnen verschonen. Is dit de hedendaagse trend? Zijn de borden sinds 1993 nog tweemaal zo groot geworden en de porties nog tweemaal zo klein? En waarom zijn die borden zo gigantisch? Mij dunkt: voor het bedienend personeel moet het een loodzware taak zijn al die reuzeborden de hele tijd maar rond te sjouwen. Slikken al die obers spierversterkers? Ik zou 't raadsel van die grote borden graag opgelost zien. Zouden de hedendaagse afwasmachines beter werken als er van die reuzeborden in geplaatst wor den? Of zou de aardewerkindustrie de restaurants sponsoren? Of denkt men in het horecawezen dat de aanblik van zo'n reusachtig bord het hongergevoel al een beetje stilt zodat er eigenlijk niks meer op hoeft? Maar bij mij werkt dat niet. Ik kwam thuis en viel om van de honger. Op een heel klein bordje heb ik toen vuistdikke, met grote plakken kaas belegde boterham men mee naar bed genomen. )n Koningin SILVIA van Zwed diep geschokt door de leve wandel van een van haar pienc kinderen. Volgens de Stoel 'n- se krant Aftonbladet is de f '°o bij naam genoemde jonger °u deze week veroordeeld toti1 jaar gevangenisstraf wegen drogen medeplichtigheid; een roofoverval. Met 'een c pagnon uit de pornobrancl n( het koninklijk petekind rek gen hebben gefingeerd en ïtül wantrouwig geworden klanl n d kaar hebben geslagen en b 'u^ roofd. Koningin Silvia heef !w hechte band met haar petf 'w; deren. Haar man koning Ki |ge Gustaaf is een petekind va' ses Juliana.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2