WAO'ers komen moeilijk aan werk I Economie Euro's liggen klaar Fraude werkgever minder vaak bestraft Veel uitzendkrachten in VNU zoekt 'goed huis' voor dagbladen vaste dienst bij Randstad Noor gaf wereld de paperclip maar nam niets Ws/ffkms atr>0 )NDERDAG 26 AUGUSTUS 1999 lokertje is terug in Schipholwinkel £|1>arlem In het belastingvrije winkelcentrum See Buy Fly op de l*luchthaven Schiphol worden sinds dinsdag toch weer sigaret- n, sigaren en shag verkocht. De verkoop van tabakswaren erd 1 juli stopgezet, omdat aan reizigers binnen de Europese nie rookwaren niet meer taxfree verkocht mochten worden. 1 vraag naar een rokertje was echter dermate groot dat het be- lit is teruggedraaid. Overigens betaalt de vertrekkende lucht- iziger de normale winkelprijs. Dat geldt ook voor het dranken- (sortiment. Behalve drank en rookartikelen worden andere ar- Ijp celen in de winkels op Schiphol wel tegen lagere prijzen ver ss^: 5Cht omdat Amsterdam Airport Schiphol en de winkeliers de IW voor hun rekening nemen. iieü I ioed resultaat Wessanen lacintosh maakt forse winstsprong ^stelveen Zuivel- en voedingsmiddelenproducent Wessanen ?eft in het eerste halfjaar bijna vijftien procent meer winst ge nekt dan in dezelfde periode van 1998. De Amstelveense fabri- int boekte een nettoresultaat van iets meer dan 75 miljoen ïlden. Daarmee is binnen een jaar de weggevallen winstbij- HH rage van het verkochte Bols ruimschoots gecompenseerd. De inzet nam iets af met 42 miljoen tot 2,9 miljard. ItastrichtHet is Macintosh (Dolcis, Kwantum, Halfords, Piet erkx) ook het afgelopen halfjaar voor de wind gegaan. De net- winst steeg met 38,7 procent naar 14,1 miljoen en de omzet inde een plus van ruim twaalf procent naar 783 miljoen. De lede resultaten worden mede toegeschreven aan hogere mar- Hdij s. Over de Nederlandse koper had Macintosh niet te klagen, and a een scherpe terugval in de tweede helft van vorig jaar trok j weer wat meer de portemonnee. De kooplust in België, XI fankrijk en Duitsland houdt daarentegen niet over. Macintosh verde daar dan ook in. Kwantum en BelCompany presteerden ^R9>t best. De resultaten in de kledinghoek vielen terug, vooral bij ierconfex na het aftoten van de Franse poot. ieringe winst voor Achmea-groep st» Bankverzekeraarsgroep Achmea (Centraal Beheer, FBTO, Iveren Kruis en PVF) in Zeist boekte in het eerste halfjaar van 09 0,6 procent (354,7 miljoen gulden) winst geboekt. De om- t steeg met 8,2 procent tot 7,4 miljard. Het schade- en zorgbe- ijf deden het minder goed dan de leven-, banken- en pensi- npoot, meldt Achmea. In maart zei bestuursvoorzitter G. valef al dat hij voor 1999 geen winstgroei verwachtte. Voor el 1999 wordt een fractionele stijging van de winst verwacht, hmea zit midden in een reorganisatie. De herstructurering oet de bank- en verzekeringsgroep verder stroomlijnen. De emie-omzet van de verzekeringsbedrijven nam in het eerste laar toe met 19,2 procent tot 4,3 miljard. uitse autofabrieken: 1999 goed jaar Duitse autofabrieken doen ook dit jaar zeer goede t en rekenen op een productiestijging van drie procent. De iheorganisatie VDA verwacht dat de autoconcerns dit jaar (totaal 5,3 miljoen personenauto's zullen produceren en er irvan minstens 3,7 miljoen in Duitsland zullen verkopen, die 5,3 miljoen wagens wordt inmiddels 36,4 procent in het itenland geproduceerd. Internationaal neemt Duitsland met aandeel van 17 procent van de wereldautoproductie een rde plaats in na de VS (23 procent) en Japan (19 procent). |lidi-bussen voor Palestijnen i Den Oudsten Bussen in Woerden gaat 125 bussen le- |ren aan de Palestijnse gebieden. De Nederlandse overheid t voor 35 procent bij aan de order van 37 miljoen gulden, aat om 75 midi-bussen voor 34 passagiers en 50 streekbus- ii voor 51 passagiers. De midi-bussen heeft Den Oudsten spe- lal ontwikkeld voor omstandigheden zoals die op de Westelij- Jordaanoever en in de Gaza-strook. Ze zijn kleiner en wend- arder en verbruiken minder brandstof. Ze kunnen makkelijk i de smalle, vaak onverharde wegen de dorpen bereiken. In i en '97 leverde Den Oudsten al 75 streekbussen aan de gebie- reenpeace pakt proefveld kool in ioorldam Twintig actievoerders van Greenpeace hebben teren bij Schoorldam (Noord-Holland) een proefveld met ge- tisch gemanipuleerde spruitkool ingepakt in plastic. Daar- le protesteerden zij tegen de teelt van genetisch veranderde ivassen. Greenpeace vreest dat de gevolgen van genetische inipulatie destastreus zijn voor mens en natuur. De erfelijke de van gewassen kan volgens de milieuorganisatie onherstel- ar worden beïnvloed. Minister Pronk (VROM) moet de ruim eentig vergunningen voor proefvelden intrekken, vindt eenpeace. foto anp olaf kraak lell verkoopt belang in Synbra jen Shell Petroleum verkoopt zijn belang in het Etten- urse chemiebedrijf Synbra aan een dochter van de Utrechtse rticipatiemaatschappij Gilde. De verkoop van het belang (50 Jcent) past in de plannen van Shell om zijn chemieactivitei- i in de wereld in te krimpen. Synbra - omzet 600 miljoen en iOO werknemers - is fabrikant van polystyreen voor onder 'er verpakkingen. Aanvullend op het afstoten van het Shell- -el naar Gilde werkt Shell-Denemarken aan de verkoop van 100-procentsbelang in Dansk Styropack aan Synbra. leanaway in Belgische hainden 'ssel Watco, onderdeel van de Belgische Fabricom Groep eft de activiteiten van het Nederlandse Cleanway overgeno- 'n. De overname-operatie betreft de ondernemingen Leto Re ling in Almelo, Mirec in Eindhoven, De Valk Glas in Echt, lanaway Services in Deventer en Eindhoven, Metrex in Heer- i en TSM in Schiedam. De Cleanaway-groep houdt zich bezig it de inzameling, opslag en recycling van industrieel afval. Zij eft een omzet van 120 miljoen gulden. Watco wordt hoofdrol eier op de Nederlandse afvalmarkt met een omzet van 500 ljoen gulden en 1.400 werknemers. Fabricom Groep, dochter energiebedrijf Tractebel, nam eerder bedrijven in Groot- ttannië en Polen over. rolsch koopt noodlijdende mouterij chede De Enschedese bierbrouwer Grolsch heeft in het :uwse Kloosterzande de bijna failliete Mouterij Kloosterzan- overgenomen. Het bedrijf was al een paar maanden dicht gens lage opbrengstprijzen voor mout op de grondstoffen- trkt. Naar verluidt heeft Grolsch drie miljoen gulden op tafel egd. De mouterij heeft een productiecapaciteit van ongeveer 000 ton per jaar. Daarmee voorziet de nieuwe aankoop voor- lig in ruim 50 procent van de moutbehoefte van Grolsch in (Ierland. Grolsch wil met de aankoop de grondstoffenketen ir controleren. zoetermeer anp Fraude met uitkeringen door werkgevers blijft vaker ongestraft dan fraude door werk nemers. Volgens CTSV is het moeilijker te be wijzen dat een werkgever de zaak tilt. Door koppeling van computerbestanden zijn werk nemers die naast hun uitkering wit werken, steeds eenvoudiger op te sporen en te straf fen. Voor werkgevers ligt dat anders. Het CTSV vindt dat de uitvoeringsorganisaties meer moeten doen aan werkgevers die de wet aan hun laars lappen, bijvoorbeeld door geen premies af te dragen. Vorig jaar kreeg dertig procent van de werkgevers geen straf opge legd. Bij werknemers lag dit percentage op zestien. De aanpak van zwarte fraude blijkt nog al tijd niet goed van de grond te komen, consta teert CTSV. Van zwarte fraude is sprake als ie mand naast een uitkering zwart werkt. De be nadeling door witte fraude daalde vorig jaar dan ook verder, terwijl die door zwarte fraude juist steeg met ruim een kwart. Slechts 1,9 procent arbeidsongeschikten keert terug den haag gpd-anp lelystad De Nederlandsche Bank slaat tot de invoering in 2002 drie miljard euro-munten op in een spe ciaal daarvoor gebouwde en zwaar beveiligde opslagruimte in Lelystad. De euromunten in de verschillen de uitvoeringen vertegenwoordigen een waarde van rond 2,2 miljard gulden. Na te zijn geslagen bij de Munt in Utrecht worden ze overgebracht naar 'Euro Knox' waren ze in keurige rolletjes in grote blauwe bakken liggen te wachten totdat ze over ruim twee jaar echt kunnen rollen, foto anp tousaintkluiters Gedeeltelijk arbeidsongeschikten zijn niet in trek bij werkgevers. Slechts 1,9 procent van de arbeidsonge schikten keerde weer terug op de werkvloer. Ondanks de vele reïntegratieprojecten die er opgezet zijn voor WAO'ers. Daarmee is ook de norm van het kabinet om vijf procent WAO'ers aan het werk te krijgen mislukt. Dit blijkt uit een vandaag gepubliceerd rapport van de toe zichthouder op de sociale verzekeringen CTSV. hun oude werkgever terecht. Volgens het CTSV zijn de middelen om arbeidsonge schikten weer aan het werk te krijgen wel goed, maar worden ze door de werkgever niet be nut. Het CTSV noemt als voor beeld: werkgevers hebben stan daard recht op 6.000 gulden om de arbeidsplek van een arbeids ongeschikte werknemer die weer aan het werk gaat aan te passen. Het probleem is vol gens het CTSV dat veel werkge vers niet op de hoogte zijn van Nederland telde vorig jaar bijna 900.000 geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikten. De mees ten gaan weer (gedeeltelijk) aan het werk door de goede verhou ding met de werkgever en niet door projecten van de overheid. Vier van de vijf WAO'ers lossen het zelf op met hun werkgever. Ook WAO'ers die door een be middelingsinstantie aan het werk worden geholpen, komen in de meeste gevallen weer bij de mogelijkheden. Toch blijkt uit het rapport dat 37 procent van de zieke werknemers denkt het oude werk weer te kunnen doen, na enige aanpassing van de werkplek. Ook de uitvoeringsinstellin gen (uvi's) - die de uitkeringen verstrekken - (GAK, SFB, Ca dans, GUO en USZO) kunnen volgens het CTSV weinig doen om de arbeidsongeschikten weer aan het werk te helpen. Na ongeveer acht maanden kan de uvi pas in actie komen, want dan moeten de Arbo-diensten alle gegevens doorspelen. De uvi wordt dan verantwoordelijk. In de praktijk blijkt dat hoe lan ger een werknemer in de WAO zit, hoe moeilijker hij weer aan het werk komt. Vooral na drie maanden ziekte wordt het steeds moeilijker. De uitvoe ringsinstellingen moeten eerder kunnen ingrijpen, vindt CTSV. Binnen drie maanden meer duidelijkheid over regionale kranten haarlem ed blaauw De belangstelling voor de te koop aangeboden vijf regionale dagbladen van VNU in het zui den en oosten van ons land is groot. Maar het Haarlemse uit- geefconcem wil de kranten met een oplage van 830.000 exem plaren pas van de hand doen als een goed vervangend huis is gevonden en wanneer de ver koopprijs verantwoord is. Dat zei Frans Cremers, lid van de raad van bestuur van VNU, gis termiddag tijdens de presenta tie van de halfjaarcijfers. Cremers verwacht binnen drie maanden meer duidelijk heid te kunnen verschaffen over de toekomst van de goed renderende dagbladen De Gel derlander, De Limburger, Eind- hovens Dagblad, BN/De Stem en Brabants Dagblad. Binnen twee weken hoopt VNU een ad viseur in de arm te nemen die VNU gaat helpen met de ver koop van dit ruim 2.000 werk nemers tellende onderdeel. Tot de meest serieuze gega digden behoren De Telegraaf en Wegener Arcade. Ook blijkt er interesse te zijn van PCM (onder meer uitgever van de Volkskrant, Trouw en NRC/Handelsblad) en de Vlaamse Uitgevers Maatschap pij (VUM). Het verspreidingsge bied van de VUM grenst aan dat deel van Nederland waar de VNU-kranten verschijnen. Cre mers noemde geen namen en wilde niet ingaan op specula ties. ,Er is ruime belangstelling, maar een lijstje met namen heb ik niet bij mij." Dat de kranten in de etalage staan heeft alles te maken met de strategie van VNU waarbij de accenten nadrukkelijker ko men te liggen op marketing-in formatie en vaktijdschriften. Maakte de dagbladendivisie in 1994 nog 21 procent uit van de omzet van VNU, vorig jaar be droeg dat aandeel 11 procent. Dat had vooral te maken door groei van de andere sectoren. Cremers: „Eenderde van onze omzet komt uit de publiekstijd schriften en dagbladen, eender de uit de gele gidsen en eender de uit zogeheten business-in- formatie." Haalde VNU in 1994 nog bij na driekwart van zijn omzet uit Nederland, vorig jaar was dat geslonken tot iets minder dan de helft. Bijna een kwart komt uit Amerika, 14 procent uit Bel gië en 13 procent uit de overige landen. Een onderdeel dat het eerste halfjaar uit de pas liep was Business Information Eu rope, waarbij met name in En geland de terugloop met 20 procent van personeelsadver tenties voor de IT-branche op vallend was. Cremers: „Ver moedelijk wachten bedrijven tot na de eeuwwisseling met het aantrekken van nieuwe sys temen en nieuw personeel." Ook Business Information USA kon weinig imponerende cijfers overleggen. Tot deze di visie behoren bedrijven die ten toonstellingen organiseren. „De kosten zijn al gemaakt voor ten toonstellingen die pas in de tweede helft van het jaar wor den gehouden. Dus verontrus tend is dat allerminst", aldus Cremers. diemen gpd Uitzendkrachten krijgen mas saal een vast of tijdelijk contract aangeboden bij Randstad. Nu is 12,5 procent van alle uitzend- werkers voor langere of kortere tijd in dienst van de uitzend- reus. Gevolg van de wet Flexibi liteit en Zekerheid, waardoor flexwerkers sneller in aanmer king komen voor een vaste baan. Dat zei president-direc teur Hans Zwarts gisteren tij dens de presentatie van de half jaarcijfers. „De flexwet is goed voor ons bedrijf', merkte Zwarts op. „Omdat we mensen in vaste dienst nemen, kunnen we ze zekerheid bieden. Wij zijn er dan zekerder van dat ze voor langere tijd bij ons blijven. Daardoor kunnen we in hen in- Zelden staan we stil bij de oor sprong van handige voorwerpen, die het dagelijks leven vergemak kelijken. Feiten en weetjes over hoe die alledaagse dingen zijn ontstaan en wie ze heeft uitge vonden. Vandaag het zesde deel van de serie 'Dagelijkse Dingen': de paperclip. den haag eelco van der linden Veel Noren droegen in de Tweede Wereldoorlog op de re vers van hun jas een paperclip. Dat deden ze om de Duitse be zetters te tarten. De boodschap - 'wij zijn een hechte natie, één tegen de agressor' - kwam aan, want menig paperclip-drager werd opgepakt. Dat de Noren voor hun symbolische daad de paperclip uitkozen was toeval. Ze wisten niet dat de wieg van de uitvinder van het rechthoe kig gebogen ijzerdraadje, Johan Vaaler, in hun eigen land had gestaan. Het fenomeen was op 44-jarige leeftijd in 1910 een anonieme dood gestorven en geen cent rijker geworden van zijn overigens wel keurig gepa tenteerde vinding. Van Johan Vaaler is niet veel bekend. De weinige gegevens zijn bovendien afkomstig van een studievriend, die na de vroege dood van Vaaler een en ander optekende onder het be kende mom 'van de doden niets dan goeds'. Zeker is dat hij op 15 maart 1866 geboren werd als boerenzoon in Urskoug, de middelbare school in Oslo be zocht en vanaf 1887 in diezelfde stad de HTS. Door geldgebrek was hij ge dwongen zijn studie te onder breken en te werken als huisle raar. Hij was een kei in wiskun de, had een fotografisch geheu gen en leerde zichzelf elektro techniek. En natuurlijk was hij (/A's G di i De Noor Johan Vaaler ergerde zich aan spelden en papierklemmen en bedacht de paperclip. foto gpd roland de bruin een fervent knutselaar. De stu dievriend herinnerde hem als 'een stille, uiterst bescheiden man, zeer geliefd en zeer voor komend'. 'Hij was uitzonderlijk begaafd en kon dag en nacht werken. Het was een man die alleen kon geven en niet ne men.' Vaaler gaf de wereld de paper clip. Hij ergerde zich aan de spelden en papierklemmen die in zijn tijd gebruikt werden en vooral de vingers en het papier beschadigden. Hij rommelde met ijzerdraad, wetende dat een elastisch solide materiaal, indien gebogen, druk blijft uit oefenen en papier 'gevangen' kan houden. In 1899 zei hij 'eu reka'. Hij wendde zich via een tussenpersoon tot het keizerlijk octrooibureau in Berlijn. De keuze voor Duitsland was gezien de latere ontwikkelingen ironisch «.e noemen, maar voor Vaaler logisch: de Duitse markt was veel interessanter dan de Noorse. Bovendien had Noor wegen toen nog geen eigen pa tentbureau. Dat hij geloofde in wat hij in zijn vrije tijd knutsel de, bewijst het feit dat hij in 1901 ook in de VS patent liet aanvragen - én kreeg. In het Duitse patent, dat onder nummer 121.067 werd inge schreven, luidt Vaalers om schrijving: 'een uit draad ge- maakte, bochtvormige klem voor het bijeenhouden van pa pier. Beide vrije en verende draadeinden lopen ongeveer parallel in tegengestelde rich ting. Kenmerk is dat die draa deinden iets korter zijn dan de tegenoverliggende ronde delen waardoor ze ongehinderd op en neer kunnen bewegen.' Bij gevoegd zijn een tiental hele simpele tekeningetjes. Het geniale was dat de klem mende delen zo lagen dat je de klem zelf vrij over het papier kon schuiven. Opvallend is dat het binnenste draadeinde niet, zoals nu het geval is, nog een bocht maakt en eindigt in de zelfde richting als het buitenste draadeinde. Deze stap, die het bedieningsgemak aanzienlijk zou vergroten en de kans op beschadigen van het papier verkleinen, werd pas ruim na de Tweede Wereldoorlog gezet. Maar wat gebeurde er met die prachtige vinding die een revo lutie kon betekenen voor het kantoorleven in de hele wereld? Niets. Johan Vaaler bleef krap bij kas en het lukte hem nooit fondsen te werven voor een fa briek. Hij was in 1892 mede werker geworden van een pa- tentkanoor ('Alfred J. Bryns Pa tentkantor') dat handelde in Noorse patenten en ook het zij ne in Berlijn liet registreren. Vaaler werd geroemd om zijn gaven en hield het kantoor in die eerste jaren bijna alleen, draaiende. De ziekelijke eige naar benoemde hem als zijn erfgenaam, maar overleefde Vaaler met 27 jaar. Toen Vaaler stierf aan wat waarschijnlijk een chronische leveraandoening was, had hij helemaal niets. Niemand dacht er vervolgens aan, maar waarschijnlijk had zijn vrouw er ook niet het geld voor, om het patent te vernieu wen. Het verliep onopgemerkt. Mevrouw Hilde Seiersten van het inmiddels wel opgerichte patentbureau in Oslo, onder streept treurig dat de uitvindin gen van meneer Vaaler nooit een Noors patent hebben opge leverd. Het genie werd in eigen land te laat erkend. Een troost: de pogingen van Amerikanen, Canadezen en Britten de uitvin ding voor zich op te eisen, lie pen op niets uit. Uiteindelijk moest iedereen toegeven dat Johan Vaaler de geestelijke va der was van het dingetje waar van er jaarlijks twintig miljard worden geproduceerd. vesteren door ze bijvoorbeeld opleidingen aan te bieden, waardoor we weer betere krachten kunnen aanbieden aan de bedrijven. We kunnen nu beter inspelen op de be hoeften van ondernemingen, die vaak om gespecialiseerd en hoger opgeleid personeel vra gen. Kortom, we zijn zeer ge lukkig met deze wet", glunder de Zwarts. Begin dit jaar leidde de invoe ring van de wet nog tot grote commotie. Volgens de vakbond probeerden de uitzendbureaus de wet aan alle kanten te ont duiken. Wie in aanmerking kwam voor een vast of tijdelijk contract werd snel de deur uit gewerkt, aldus de bonden. „Maar ach, nu de kruitdampen zijn opgestegen, blijkt er hele maal geen slagveld te zijn." Klinkende cijfers voor Zeeman alphen a/d run anp Kledinghonger in Nederland, België, Frankrijk en Duitsland joegen de resultaten van de Zeeman Groep omhoog. Klan ten gaven in de ruim 530 Zee man-winkels elf procent meer uit, waardoor de omzet uit kwam op 298 miljoen gulden. Resultaat: klinkende cijfers over het afgelopen halfjaar. Het be drijfsresultaat verdubbelde tot twintig miljoen en de netto winst dikte zelfs 120 procent aan tot elf miljoen. Alleen al in Nederland be reikte Zeeman een omzetgroei van twaalf procent. Duitsland, waar de klant nog prijsbewuster schijnt te zijn, gaf eenzelfde beeld. De textielketen wil het aantal filialen de komende ze ven jaar verdubbelen, met als doel een consumentenomzet van één miljard per jaar. Gerommel in bankwereld Italië milaan dpa-anp In de Italiaanse financiële we reld begint het steeds meer te rommelen. Het dagblad Reppu- blica meldde gisteren dat de grote bank San Paolo-Imi wil samengaan met de voormalige staatsverzekeringsmaatschappij Instituto Nazionale Assicura- zioni (INA). Bij een fusie zou ook de Banca di Napoli betrok ken zijn. De hoogste baas van San Paolo-Imi heeft in juli al la ten blijken belangstelling voor deze instelling te hebben. Na- poli wordt gecontroleerd door de BN Holding. Daarin heeft verzekeraar INA een belang van 51 procent. INA kan zich met een fusie met San Paolo-Imi beschermen tegen een dreigen de overneming door verzeke ringsreuzen als Generali of Axa.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7