3 Functionaris overdreef dodental voor meer hulp Britten pakken uit met hun onverkoopbare biefstuk IV Buitenland Verkoeling in verhit Oost-Timor Talie overgedragen aan Joegoslavië-tribunaal Protestanten woedend over hervorming politie Los Angeles verbiedt grootste wapenbeurs JNDERDAC 26 AUGUSTUS 1999 i| w j EH*1 1 feel Oost-Duitsers hebben heimwee :lun» Meer dan 40 procent van de Oost-Duitsers 'voelde zich eter' onder het communistische regime. Dat blijkt uit een pei- ng van het instituut Forsa, waarvan de resultaten deze week in iet weekblad Die Woche worden gepubliceerd. Bijna 90 procent an de ondervraagden meent echter wel dat de Duitse eenwor- ing. die een einde maakte aan de communistische DDR, wen- elijk was. Ruim de helft is tevreden met de rechten die sinds de enwording zijn verworven, maar 64 procent heeft kritiek op et economische stelsel in Duitsland. [[IJ 'opulariteit Blair op 'dieptepunt' pNDEN De Britten zijn steeds minder tevreden over premier lair. De populariteit van de eerste minister heeft een 'diepte- unt' bereikt sinds de verkiezingswinst van Labour in mei 1997. olgens de jongste opiniepeiling kan Blair echter nog altijd 49 icent van zijn landgenoten bekoren. Vorige maand was dat 155 procent. Blairs tegenstrevers van de Conservatieve Partij ormen overigens geen bedreiging. Ongeveer 27 procent van de .800 ondervraagde personen geeft aan deze partij de voorkeur. )e Conservatieve partijleider William Hague krijgt de steun van echts 20 procent van de Britten. M| 'ersoneel American Airlines opgepakt iami De Amerikaanse autoriteiten hebben gisteren tientallen iensen op de vliegvelden van Miami, Fort Lauderdale en New ork gearresteerd op verdenking van drugssmokkel. Onder de rrestanten bevinden zich volgens CNN 42 werknemers van de ichtvaartmaatschappij American Airlines, dertien personeels- Leid den van een cateringbedrijf en drie opsporingsambtenaren, ijdens een twee jaar durende undercoveroperatie van de ouane en drugsbestrijders kwam aan het licht dat de arrestan- in pakketjes drugs uit vliegtuigen uit Colombia, Chili, Ecuador rk n Bolivia doorstuurden. Hun contactpersonen waren echter tak undercoveragenten. American Airlines wist van de opera- en werkte twee jaar met de autoriteiten samen. 'KK trekt zich vervroegd terug tKARADe Koerdische Arbeiderspartij PKK is vervroegd be- innen zich terug te trekken uit Turkije. De PKK heeft dat be- mdgemaakt in een verklaring die gisteren door het pro-Koer- sche persbureau DEM is verspreid. De Koerdische onafhan- elijkheidsstrijders geven hiermee gehoor aan een oproep van un gevangen leider, Abdullah öcalan, om per 1 september uit urkije weg te gaan. De verklaring spreekt over een vertrek uit loord-Koerdistan, waarmee het zuid-oosten van Turkije wordt edoeld. De strijd voor een onafhankelijk Koerdistan in het ge- ied heeft sinds 1984 meer dan 30.000 mensen het leven gekost. lhei R. Ipstelopdracht voor Britse Lords iehar uw hi inden Beschrijf in maximaal 75 woorden waarom u uw zetel het Hogerhuis wilt behouden. Dat is de taak waarvoor de erf- pvolgers binnen het Britse House of Lords zich gesteld weten, abour-premier Blair wil af van de voornamelijk Conservatieve i( ogerhuisleden, die hun zetel louter te danken hebben aan hun ";omst. In totaal gaat het om 633 edelen. Van de 471 Conserva- even zijn er 299 van adel. Omdat totale afschaffing van de erf- ivolging op te veel verzet stuitte, heeft de regering een tussen- geling verzonnen. Voorlopig mogen 92 erfopvolgers blijven, ie die gelukkigen zijn, wordt door de overige Hogerhuisleden tgemaakt op basis van het essay. uroatië aangemeld bij Veiligheidsraad OVE,zl ieesi FGV, 7 11 rochi|o< ek. idelii "Op op n haag De president van het Haagse Joegoslavië-Tribunaal, abrielle Kirk McDonald, heeft Kroatië aangemeld bij de Veilig- ■idsraad van de Verenigde Naties wegens de gebrekkige mede- erking van het land. Met de melding is de laatste formele stap izet in de procedure die de vertrekkende hoofdaanklaagster nuise Arbour eind juli begon. Aanmelding van landen bij de ;t< eiligheidsraad is de zwaartse stap die de hoofdaanklager kan itten tegen tegenstribbelende staten. Het instrument werd irder alleen tegen Joegoslavië gebruikt. Reden voor het begin- in van de procedure is de jarenlange weigering van Kroatië icumenten over de etnische zuivering door Kroaten van Servi- le regio's te overhandigen. inten Psyc ili ,1. ir Korn1 335 j he Russische raketten verwerkt in brug osKouWegenbouwers in de Russische provincie Kirov heb- en over een rivier een nieuwe brug gebouwd van omhulsels in afgedankte intercontinentale raketten. Deze waren door het nde van de Koude Oorlog overbodig geworden. Ook andere lilitaire afdankertjes vinden gretig aftrek in deze rijk met mili- lire industrieën bedeelde provincie. Zo hebben bosbouwers it onderdelen van de lanceerraket 'Orkaan' een reeks ketelhui- in en pompinstallaties gemaakt. Juist nu lijkt de Russische ra- itindustrie echter een kleine opleving door te maken. Vooral - oor de Kosovo-crisis is het aantal buitenlandse bestellingen - oor afweerraketten opzienbarend toegenomen. usland bombardeert Tsjetsjenië JL iv 'Zny» Russische vliegtuigen hebben gisteren bombardemen- n uitgevoerd op guerrillastrijders in.de Vedeno-kloof in de ussische deelrepubliek Tsjetsjenië. De kloof ten zuidoosten de hoofdstad Grozny is een belangrijke pas door de bergen weg naar buurrepubfiek Dagestan. Over slachtoffers is voor- snog niets bekend. De afgelopen dagen heeft het Russische le- hevige gevechten geleverd met door Tsjetsjenen geleide isla- litische rebellen in Dagestan. De Russische premier Poetin eeft eerder gezegd dat hij de rebellen tot in Tsjetsjenië zou htervolgen. Rusland trok in 1996 zijn troepen terug uit die lelrepubliek, na een feitelijk verloren oorlog met Tsjetsjeense nafhankelijkheidsstrijders. Tsjetsjenië ziet zichzelf als onaf- ankelijk, maar Moskou houdt vol dat het bij Rusland hoort. Ikkoord terugtrekking Westoever IUZALEMIraëlische en Palestijnse onderhandelaars zijn het steren eens geworden over de terugtrekking van Israëlische oepen uit de Westelijke Jordaanoever. Het principeakkoord is uitkomst van een zes uur durende ontmoeting in Jeruzalem, radio berichtte ook dat er overeenstemming was over de ijlating van de eerste groep Palestijnse gevangenen. Die zal in ptember plaatsvinden. De partijen zijn ook overeengekomen at volgende maand onderhandelingen over de uiteindelijke atus van de Palestijnse gebieden beginnen. Eerder was al 'ereengekomen dat er per 1 oktober een corridor komt tussen i bezette gebieden. Palestijnen kunnen dan vrij reizen tussen iGazastrook en de Westoever. nformatici vliegen niet op 1 januari ASHiNGTONHoewel de meeste Amerikaanse computerdeskun- gen niet veel problemen verwachten bij de start van het mil- nnium, wil bijna de helft van hen niet vliegen op 1 januari )00. Dat blijkt uit een enquête. Toen 209 informaticaprofesso- n aan Amerikaanse universtiteiten gevraagd werd of ze op 1 nuari aanstaande in een vliegtug zouden stappen, zei 41 pro nt 'nee'. Van de ondervraagden wist 13 procent het nog niet. p 1 januari 2000 kunnen de inwendige klokken van computers hol slaan, en besturingssystemen crashen. Van de compu- rdeskundigen verwacht 35 procent overigens niet meer dan at kleine ongemakken tijdens de millenniumovergang. Moordbijen' steken Mexicaanse dood Eapulco Zogenoemde 'moordbijen' hebben dinsdag een exicaanse vrouw doodgestoken en twaalf anderen verwond, e 28-jarige Matilde Bernal stierf als gevolg van honderden ste in. De andere slachtoffers, onder wie vijf kinderen, moesten )or behandeling naar het ziekenhuis. Het incident gebeurde in i buurt van de badplaats Acapulco. De bijen behoren tot een ier agressieve soort, die voorkomt uit een kruising van Europe en Afrikaanse bijen. Ze werden in 1956 naar Brazilië overge- tacht voor verdere kruising. In 1957 ontsnapten ze uit een la- uratorium. Ze worden inmiddels tot in de VS aangetroffen. Dili Bij demonstraties voor onafhankelijkheid in de Oost-Timorese hoofdstad Dili ging het er gisteren nog gemoedelijk aan toe. De enige verhitting kwam van de zon, en daar hielp een teiltje water tegen. Vanmorgen was het in de stad grimmiger. Een demonstratie van voorstanders van behoud van de band met Indonesië liep uit op ongeregeldheden. Volgens ooggetuigen werd een man neergestoken en werden drie huizen verwoest. De gewelddadigheden braken uit toen de tegenstanders van een onafhankelijk Oost-Timor een foto van de gevangen oppositieleider Xanana Gusmao met stenen bekogelden. Aanhangers van de onafhankelijkheid gooiden op hun beurt stenen naar een vrachtwagen, waarin mensen zaten die op de hand van Jakarta zijn. Zij stapten uit, maakten drie huizen met de grond gelijk en staken een kiosk in brand. In Oost-Timor is het al weken onrustig, in ver band met het referendum dat maandag wordt gehouden. De bevolking kan zich dan uitspreken over de politieke toekomst van het gebied. foto epa maya vidon Vliegtuigkaper geeft zich over in Barcelona BARCELONA AFP-Rtr-ANP Een toestel van de Marokkaan se luchtvaartmaatschappij Roy al Air Maroc (RAM) is gister avond gekaapt op een lijnvlucht tussen Casablanca en Tunis. De kaper dwong de piloot koers te zetten naar Barcelona, waar het vliegtuig rond elf uur landde. Na uren van onderhandelen gaf de man zich uiteindelijk van morgen vroeg over. De 88 inzit tenden bleven ongedeerd. Kort na de landing in Barce lona bleek dat de kaper brand stof wilde voor een doorvlucht naar Frankfurt. Urenlang bleef overigens onduidelijk hoeveel kapers er nu aan boord waren. De luchthavenautoriteiten had den eerder gemeld dat er drie Franssprekende kapers waren. RAM zei later dat het om één kaper ging. Er waren 79 passa giers en negen bemanningsle den aan boord. De meeste pas sagiers waren Noord-Afrikanen. Er zaten enkele Europeanen in het toestel, mogelijk ook Neder landers. Het toestel, een Boeing 737- 400, werd in Barcelona direct naar een afgelegen plek gediri geerd. Ongeveer tweehonderd agenten zijn ingezet om het luchthaventerrein af te grende len. Het luchtverkeer van en naar Barcelona werd urenlang stilgelegd. De kaper bleek een geestelijk labiele 45-jarige Marokkaan te zijn. Volgens de Spaanse autori teiten had zijn actie waarschijn lijk geen politieke achtergrond. Aangenomen wordt dat hij in Duitsland wilde gaan wonen om een betere toekomst op te bouwen. Aantal slachtoffers aardbeving in Turkije flink naar beneden bijgesteld londen anp IZMIT ANP De Turkse premier Ecevit heeft een onderzoek laten in stellen naar een functionaris die met opzet een te hoog dodental van de aardbeving zou hebben opgegeven. De ambtenaar uit Izmit gaf de foutieve informatie op om zo meer hulp te krijgen voor zijn regio, aldus de premier. had geen verklaring voor de on juistheden. Een hoge functio naris van de provincie Kocaeli, waarin Izmit ligt, ontkende ove rigens dat de betrokken func tionaris in de fout was gegaan. De provincie is een van de zwaarst getroffen regio's. Aangenomen wordt dat het dodental nog flink zal stijgen. Vermoedelijk liggen nog 30.000 mensen onder het puin van ge bouwen die het door de aard beving begaven. Gisteren werd het aantal doden van de aardbeving die Turkije vorige week trof flink bijgesteld. Er waren geen 18.000 doden, maar ruim 5.000 minder. Het officiële dodental van de ramp ligt nu net boven de 13.000, al dus het persbureau Anatolië. Meer dan 126.000 mensen zijn gewond geraakt. Het crisiscentrum, dat de of ficiële dodentallen doorgeeft, Door de ramp zijn 200.000 mensen dakloos geraakt. Ecevit heeft beloofd dat zij uiterlijk binnen een maand een dak bo ven hun hoofd hebben. Vanuit de hele wereld worden tenten aangevoerd om het aantal kam pen uit te breiden. De Turkse regering heeft een oproep ge daan voor de aanvoer van de kens, bulldozers en bouwmate riaal. Vele duizenden mensen heb ben de nacht weer buiten in de regen moeten doorbrengen. Tentenkampen zijn door het natte weer veranderd in mod derpoelen. De bevolking van Alanya werd bovendien opge schrikt door een naschok, met een kracht van 3,8 op de schaal van Richter. De beving heeft voor zover bekend geen schade veroorzaakt. Wel lopen de emo ties hoog op als er weer trillin gen worden gevoeld. Ecevit heeft de kritiek op het functioneren van de regering en het leger 'een beetje on rechtvaardig' genoemd. In een vraaggesprek met het Franse blad Nouvel Observateur zegt hij opnieuw dat de aanvoer van hulpgoederen moeizaam ver loopt omdat veel wegen door puin geblokkeerd zijn. Daar door was er voor hulpverleners geen doorkomen aan. Ook de defecte communicatiemiddelen in de eerste dagen na de ramp speelden mee, aldus de pre- wenen den haag c (rechts) werd gisteren op Schiphol opgehaald door mede- i het tribunaal. foto anp marco okhuizen De gisteren in Wenen opgepak te generaal Momir Talie, de stafchef van het Bosnisch-Ser- vische leger, is overdragen aan het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. De van oorlogsmis daden verdachte Talie is gister avond ingesloten in het specia le cellencomplex van het tribu naal in Scheveningen. De staf chef is aangeklaagd wegens het vervolgen en verdrijven van Bosnische moslims en Bosni sche Kroaten in noordwest- Bosnië. Het tribunaal vroeg de Oos tenrijkse autoriteiten dinsdag om de arrestatie van Talie, na dat het had vernomen dat de Bosnische Serviër naar Wenen zou reizen om een conferentie bij te wonen. De generaal werd gearresteerd tijdens een semi nar, georganiseerd door de Or ganisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE). De Bosnisch-Servische vice- president Sarovic veroordeelde de arrestatie en noemde die 'vernederend'. Hij zei dat het door het Westen gesponsorde OVSE-seminar 'misbruikt' was. Het tribunaal ontkende dat de arrestatie van Talie een voorop gezet onderonsje was met Oos tenrijk en de OVSE. Groot-Brit- tannië en de VS reageerden ver heugd op de aanhouding. Talie was in 1992 in noord- west-Bosnië lid van de crisisstaf van de Krajina. De crisisstaf wordt verantwoordelijk gehou den voor de etnische zuiverin gen, waarbij huizen van mos lims en Kroaten werden be schoten en burgers werden op gesloten in kampen. In kampen als Omarska, Trnopolje en Prijedor werd gemoord, gemar teld en verkracht. Talie is aangeklaagd met de voormalige Bosnisch-Servische vice-premier Brdjanin die in ju li is gearresteerd. De twee wor den misdaden tegen de mense lijkheid ten laste gelegd. Brd janin en Talie zijn de hoogstge- plaatste Bosnisch-Servische verdachten die het tribunaal nu in handen heeft. Ze worden waarschijnlijk samen berecht. Plan voor Noord-Ierse RUC uitgelekt lokale overheden. 'Dat opent volgens protestantse critici de weg voor de integratie van ex- terroristen in de rechtshandha ving. Patten's rapport stelt ver der voor een andere vlag te la ten wapperen bij de Noord-Ier se politiebureaus. Ook moeten de portretten van de Britse ko ningin binnen van de muur worden gehaald. Nieuwe recru- ten mogen bovendien niet lan ger trouw zweren aan de konin gin. Verder is het de bedoeling dat de politiemacht kleiner wordt, en een evenwichtigere afspiegeling gaat vormen van de bevolking. Slecht 8 procent van de RUC bestaat uit katho lieken, terwijl zij 42 procent van de Noord-Ierse bevolking uit maken. Het rapport brengt het ge stagneerde Noord-Ierse vredes proces mogelijk nog verder in de problemen. Voor veel pro testanten staan de voorstellen gelijk aan de afschaffing van de RUC. „Dit is als dynamiet", al dus John Taylor, vice-voorzitter van de pro-Britse Ulster Unio nist Party- De Britse minister van Noord-Ierse Zaken, Mo Mowlam, krijgt het rapport over twee weken. Vervolgens kan het nog maanden duren voordat zij een besluit neemt over de toe komst van de RUC. De protestanten in Noord-Ier- land zijn woedend over uitge lekte voorstellen voor de her vorming van de Royal Ulster Constabulary (RUC), de om streden Noord-Ierse politie macht. Gisteren openbaarden Britse media dat de RUC na 77 jaar mogelijk niet alleen zijn naam kwijtraakt, maar ook zijn vlag, uniform, insigne en in- zweringseed. Iedere verwijzing naar Groot-Brittannië en de Britse koningin worden in het rapport naar de prullenbak ver wezen. De RUC wordt door de ka tholieke minderheid in de Brit se provincie gezien als een in strument van onderdrukking door de pro-Britse protestan ten. Desondanks werd vorig jaar in de Goede Vrijdagakkoor den besloten dat de RUC niet wordt opgeheven, zoals de ka tholieken eisten, maar her vormd. Chris Patten, oud-gou verneur van Hong Kong en nu lid van de Europese Commis sie, leidt de onafhankelijke commissie die het rapport heeft opgesteld. Daarin wordt onder meer ge pleit voor een sterke decentrali satie van de politiemacht, met een veel grotere invloed voor los angeles anp-dpa De grootste wapenbeurs in de Verenigde Staten, The Great Western Gun Show, is niet lan ger welkom in Los Angeles. De autoriteiten van de Californi- sche stad hebben een verbod ingesteld op de verkoop van wapens en munitie op gemeen tegronden. De beslissing is het gevolg van een aantal inciden ten met vuurwapens dit jaar. Het verbod werd aangeno men, precies drie weken nadat de extreem-rechtse Buford O. Furrow met een halfautoma- tisch wapen het vuur opende in een joods kinderdagverblijf. Daarbij verwondde hij vijf men sen. De man zou ook een werk nemer van de posterijen heb ben vermoord. De verordening is van kracht in het hele grondgebied van de gemeente, inclusief gebouwen, stranden, parken en tentoon- stellingsgronden. Volgens de initiatiefnemer hebben crimi nelen in het verleden wapens weten te bemachtigen op de beurs, en die later onder meer gebruikt bij een vuurgevecht met de politie. brussel paul koopman correspondent Als klompjes goud. Of dichter bij huis: als de eerste maat jesharing. Met zó veel aandacht en zorg werden gisteren de eer ste Britse biefstukken op hun weg naar het vasteland om ringd. In twee kistjes arriveerde de vijftig kilo mals vlees onder veel media-belangstelling bij het Brusselse hotel Metropole. Daar nam 's middags een keur van vooral Britse journalisten likkebaardend aan tafel plaats. Met hun lunch maakten zij een symbolisch eind aan de gekke- koeiencrisis, die de Britse ex port ruim drie jaar lang volledig heeft lamgelegd. Niets, maar dan ook niets mocht er misgaan tijdens deze voor de Britse rundvleessector historische schranspartij. De chef-kok kietelde de papillen eerst met een kleine roux van kreeft, waarna een tartaartje van Cornwall Beef op tafel mocht komen, op smaak ge bracht met wat truffel en par mezaanse kaas. Klapstuk was een lichtjes gebraden stuk filet met olijven, peper en gevulde groenten. Het hotel schonk daar robijnrode glaasjes St Emillion, Chateau Yon Fig'eac grand cru classe '95 bij. Zó aan trekkelijk was dit arrangement blijkbaar, dat de animo aan de lunch deel te nemen veel groter was dan het aantal beschikbare plaatsen. Slechts één Duitse journalist van het agentschap DPA haalde zijn neus op. „Sinds die BSE-zaak eet ik geen vlees meer", zei hij. Het vertrouwen van de Europe se consument herwinnen, daar was het allemaal om te doen. Don Curry, voorzitter van de British Meat and Livestock Commission zei dat de Britse vleessector een 'zeer moeilijke periode' achter de rug heeft. „Consumentenvertrouwen ligt snel in scherven, en het duurt lang vooraleer die scherven ge lijmd zijn. Maar nu hebben we niets te verbergen. Het Britse vlees kan weer veilig gekocht en gegeten worden." De Britse staatssecretaris van landbouw, Joyce Quin deed er nog een schepje bovenop: „De Britten eten nu al meer rund vlees dan vóór de wereldwijde boycot, drie jaar geleden." Haar Belgische collega Gabriëls, zelf worstelend met de dioxinecri sis, was vol begrip. „De maatre gelen die Europa ons oplegt, lij ken soms overdreven. Nu hoopt België op een sfeer van solidariteit." Hoewel er aan de damasten ta felkleden een uitgelaten sfeer heerste, werd toch onderkend dat van een Britse zegetocht op het Europese vasteland voorlo pig nog geen sprake is. Om te beginnen is de rundvleessector sinds de BSE-crisis nog slechts een schaduw van zichzelf. Het Verenigd Koninkrijk, in 1996 nog één van de grootste expor teurs van rundvlees, moet in middels jaarlijks 200 ton impor teren om aan de eigen vraag te voldoen. Het dure pond en de strenge eisen van de Europese Commissie maken het Britse vlees - nog worstelend met een slecht imago - op het vasteland vrijwel onverkoopbaar. Het eni ge abattoir dat door de com missie voor de export goed werd bevonden, zat drie weken zonder werk. In de spiegelzaal van het Hotel Metropole slaat de Schotse vee boer en europarlementariër Struam Stevenson de copieuze lunch hoofdschuddend gade. „Hier ligt onze hele export op tafel: niet meer dan een paar ki lo. En te bedenken dat de boy cot al op 1 augustus werd opge heven. Door de absurde eisen die aan ons vlees worden ge steld en de hoge kosten is de exportboycot eigenlijk nog steeds van kracht", stelt hij vast. Weemoedig: „De Schotse angus-beef is onovertroffen. Wij exporteerden altijd op kwa liteit. Ik hoop dat deze lunch de sluizen voor het Britse vlees zal openen. Maar ik vrees dat we geduldig zullen moeten zijn."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5