I Extra geld voor jongeren en daklozen Snellere aanpak van mestoverschot Kabinet trekt lessen uit Bijlmerramp Binnenland Jonge allochtonen remmen vergrijzing Maatlat langs grootste windscherm DERDAC 26 AUGUSTUS 1999 evers maken het goed tveeduizend Kosovaren vragen asiel ibosch Het gaat goed met de bevers in de Brabantse Bies- ;ch. Dit voorjaar zijn er minimaal tien jongen bijgekomen, ■ldt de plaatselijke boswachter J. van der Neut. Naar verwach- gzijn er het zelfs nog meer. De bevers, die twaalf jaar geleden i uitgezet, komen daarmee naar schatting op tachtig tot ne- itig exemplaren. sielzoekers weg van Terschelling schelling Ongeveer honderd asielzoekers moeten binnen week Terschelling verlaten. Het hotel waar ze gehuisvest i, 't Punthoofd bij Formerum, verkeert in zo'n slechte staat het Centraal Opvangorgaan Asielzoekers (COA) het contract r3 september heeft opgezegd. Het gemeentebestuur is te- irgesteld over dit besluit. De Terschellingse bevolking heeft 1 verslagenheid gereageerd. Veel eilandbewoners zijn be- met de asielzoekers en op de basisschool loopt de inte- ;se Sf i'e goed. Als de eigenaar het hotel grondig verbouwt, kunnen belai asielzoekers terugkomen, aldus het COA. sn di □rres de ihaag Ongeveer 2100 etnisch Albanezen uit Kosovo hebben Dez Nederland asiel aangevraagd. Elke aanvraag wordt apart be- We Dat Nederland Kosovo als een veilig gebied beschouwt helpt bij de terugkeer van Albanese vluchtelingen, doet daar inig aan af. Deze Albanezen zijn in de eerste helft van dit jaar eigen gelegenheid naar Nederland gekomen. In mei en juni ijs; 25 rden per luchtbrug 4000 gevluchte etnische Albanezen uit Ston sovo via vluchtelingenkampen in Macedonië overgebracht ir Nederland. Zij kregen een speciale - tijdelijke - status. Van ?7 >e groep zijn er inmiddels 2000 teruggekeerd naar Kosovo. Tilka j, ang en eigenaar onvindbaar iuizen Na tien dagen speuren in Enkhuizen is de giftige lan- intslang nog altijd niet gevonden. De politie heeft nu haar op gevestigd op de eigenaar, Amsterdammer M. van Lottum. was gisteren nog niet terug van vakantie. Zodra Van Lottum ig is en contact opneemt met B. Munneke, de man die op de jg zou passen, krijgt de politie hopelijk antwoord op de tfijftl ag of de slang echt bestaat en of het om een lanspuntslang De politie zegt dat alle meldingen nog steeds serieus wor- genomen. ware mijn opgeruimd 1 ii Holland waar grote olietankers voor anker gaan, heeft de boot "ne gisteravon2 een 750 kilo zware grondmijn tot ontplof- ulian ?8ebracht- De mijnenjager Maassluis had het explosief uit de eede Wereldoorlog gisteren aangetroffen. De marine besloot mijn nog op dezelfde dag tot ontploffing te brengen, omdat op zo'n gevaarlijke plaats lag. Voordat dit gebeurde, sleepte marine de mijn met behulp van een ballon naar een plaats e kilometer westelijker van de vindplaats. De ontploffing ver zaakte een waterzuil van veertig meter hoog. lekactie naar vermist meisje omen UK een van holland Vlakbij een plaats op de Noordzee bij Hoek ;cht De politie van Utrecht is gisteravond een zoekactie be- aar di men naar een vermist 17-jarig meisje. Een voorbijgangster ;rde n id's middags een tas en jas van het meisje langs de oever reide het Amsterdam-Rijnkanaal. Uit de gevonden spullen kon de ?6 koi itie de identiteit van het Utrechtse meisje afleiden. Na over- ingen met haar ouders concludeerde de politie dat er mogelijk e Doi ake is van een misdrijf. Welke aanwijzingen zij daarvoor ijknai ft wilde een woordvoerster van de politie niet zeggen. Met le reg en is twee uur lang langs de oever van het Amsterdam-Rijn- d van iaal gedregd. De oevers zelf werden uitgekamd door agenten kpen honden. Eerder was de omgeving al afgezocht met een po- ngev« 'helikopter, ns bl :wees, i i ;n rengere veiligheidseisen spoor haag» Minister Netelenbos van Verkeer legt de Nederlandse lorwegen aangescherpte veiligheidseisen op. De NS zijn op goede weg, maar extra maatregelen zijn noodzakelijk gezien grote drukte op het spoor. Netelenbos heeft de Tweede Ka- r gisteren daarvan op de hoogte gebracht. De spoorwegover- ïgen moeten veiliger en de risico's voor baanwerkers moeten an 71evenals die voor rangeerders op de stations, aldus de ivindsvrouw. Ze wil dat het aantal dodelijke slachtoffers op ■rgangen voor 2010 wordt gehalveerd. Nu laten daar jaarlijks sen de veertig en vijftig personen het leven. eslag op verboden crème haag Bij een controle door de Haagse politie en de Inspec- voor de Gezondheidszorg zijn in een winkel aan de Paul Kru- laan in Den Haag 220 tubes met het middel Dermovate aan- leten 2 r°ffen- Het werd als huidbleekcrème verkocht. In principe is Dit l middel alleen op recept verkrijgbaar als geneesmiddel tegen ntijns Ier meer eczeem. Bij langdurig gebruik kan het huidaandoe- beslr 8en veroorzaken. ke'liloor vrij bij brand in Venray ht toe ;en tijnse Deens iray» Bij een uitslaande brand in een bedrijf in Venray zijn oen vi leravond chloorgas en zoutzuurgas vrijgekomen. Eén brand- itving erman werd onwel en moest wegens accuut vochtverlies in i haar ziekenhuis van Venray worden opgenomen. /an hi aakte - eekd etwöB :ewee VENHAGEN erste t offic Economische groei valt hoger uit dan venvacht Het kabinet trekt voor volgend jaar honderd miljoen gul den extra uit voor hulp aan randgroepjongeren, onder wijs en de opvang van dak- en thuislozen. Dit is de mi nisterraad gisteren overeengekomen in een vergadering over de begroting van 2000 die op Prinsjesdag wordt ge presenteerd. Inmiddels is duidelijk gewor den dat het kabinet bij het op stellen van de begroting reke ning kan houden met een nog hogere economische groei dan het Centraal Planbureau (CPB) vorige week al voorspelde: 2,75 procent voor dit jaar en 2,5 pro cent voor komend jaar. De maatschappelijke opvang voor dak- en thuislozen kan on geveer 35 miljoen gulden extra tegemoet zien. De rest van de honderd miljoen wordt voorna melijk besteed aan jongerenbe leid, zoals de begeleiding van randgroepjongeren en onder wijsprojecten voor jongeren met een leerachterstand. Ook gaat een gedeelte van het geld naar invoering van computers op de lagere scholen. Deze ver kiezingsbelofte van de drie re geringspartijen heeft het afgelo pen jaar vertraging opgelopen door geldgebrek. De honderd miljoen gulden komt uit een meevaller in de sociale zeker heid. Die meevaller is opgelopen tot een miljard, maar dat geld kan niet automatisch aan nieu we initiatieven worden besteed, omdat rekening wordt gehou den met tekorten in de komen de jaren en omdat er nog een bezuiniging op tafel ligt van 2 miljard gulden door het grotere aantal asielzoekers en de water overlast van vorig jaar. Deze be zuiniging wordt gedeeltelijk uit de meevaller betaald en gedeel telijk door de hoeveelheid ver keersboetes die het ministerie van justitie komend jaar wil op schroeven. Het kabinet kan ook rekenen op extra belastinginkomsten door de hogere economische groei. Hierdoor daalt het finan cieringstekort volgend jaar tot 0,5 procent. Dat is overigens iets meer dan de 0,1 procent waar het Centraal Plan Bureau (CPB) eerder van uit ging. Pre mier Kok waarschuwde na pu blicatie van die cijfers al voor te veel optimisme. Deze week werd al bekend dat er extra ruimte is voor las tenverlichting. Volgend jaar gaat het om een bedrag van 1 miljard gulden, wat wordt te ruggesluisd naar de burger via onder andere een hoger ar beidskostenforfait, een lager BTW-tarief voor kappers en schoenmakers en een waar schijnlijke verhoging van de kinderbijslag. Dit alles leidt tot een koopkrachtverbetering voor de burger van gemiddeld 1 procent. In 2001 en 2002 komt er, zoals het er nu naar uitziet, nog eens zes miljard vrij voor lastenverlichting, grotendeels ingezet bij de invoering van het nieuwe belastingstelsel. Met het huidige akkoord heb ben alle drie de regeringspartij en hun zin gekregen. WD en D66 hechtten erg aan verdere terugdringing van het financie ringstekort. De extra investering in jongerenbeleid voor volgend jaar was een grote wens van de PvdA. Die kondigde in de ver kiezingsstrijd vorig jaar al aan meer te willen doen voor jonge ren die dreigen te ontsporen. Hans Wiegel graag eerste VVD-premier AMSTERDAM ANP Hans Wiegel wil graag de eerste WD-premier van Ne derland worden. Het huidige Eerste-Kamerlid zegt dat in het jongste nummer van het maandblad Opzij, dat van daag is verschenen. ,,Ik zou er zeker heel serieus over na denken. Het zou wel mooi zijn natuurlijk: de eerste WD-minister-president van Nederland. Ik geloof dat ik dat wel zou willen." Wiegel gaat er in Opzij overigens vanuit dat zijn wens premier te worden niet op veel steun van de huidige VVD-fractie in de Tweede Kamer kan rekenen. ,,In het land, bij de kiezers, lig ik nog wel goed. Maar in de Tweede Kamer zit een stelletje frac tieleden, zeg maar de gene ratie van de veertigers, die mij niet meer hebben mee gemaakt, die niets van mij moeten hebben. De jonge ren daarentegen zijn zeer op mij gesteld. Dat heb ik ge merkt toen ik in het voorjaar tot erevoorzitter van de JOVD werd benoemd." Wiegel, die in de jaren ze ventig als fractievoorzitter en later als vice-premier en mi nister van Binnenlandse Za ken een zeer populair leider van zijn partij was. is de laat ste jaren binnen de WD nogal omstreden. In 1993 strandden zijn ambities voor een nieuw WD-leiderschap op Frits Bolkestein, die ver volgens zelf met groot succes lijsttrekker werd. Dit voorjaar stemde hij als enige WD-se- nator zeer tegen de zin van de huidige fractievoorzitter Hans Dijkstal tegen de in voering van het correctief re ferendum. D66 forceerde toen een kabinetscrisis, die overigens binnen enkele we ken weer werd bezworen. Mocht een toekomstig premierschap er mede daar om niet inzitten, dan heeft het huidige 'enfant terrible' van de WD ook nog een paar alternatieve ambities: burgemeester van Amster dam, hoofdredacteur van de Volkskrant en/of butler in een speelfilm van Rob Hou wer. „Statig in een zwart pak een glas port binnenbrengen op een diehblad. Of een be langrijke brief. Prachtig." SP: verschillen in bijstand zijn onacceptabel den haag gpd De grote verschillen tussen ge meenten in de hoogte van de individuele bijstandsuitkerin gen zijn onacceptabel. Het ka binet moet eenduidige normen opstellen voor de hoogte van de bijstandsuitkering en deze op nemen in de Bijstandswet. Zo wordt voorkomen dat mensen in de ene gemeente vaak hon derden guldens minder krijgen dan in de andere. Dit stelt de Socialistische Par tij in Kamervragen aan minister De Vries (sociale zaken), naar aanleiding van het bericht in deze krant over grote verschil len in de bijstandsuitkeringen. Zo krijgt een alleenstaande moeder van 18 jaar in Amster dam 1313 gulden, maar in Am- hem, Alkmaar, Den Haag en Groningen 1900 gulden. Ook jonge samenwonenden met kind zijn in die laatst gemeen ten goed af, met 2108 gulden bijstand per maand. In Leiden krijgen ze maar 1400 gulden. De SP vindt dat het onder zoek van de sociaal raadslieden waarop het bericht is geba seerd, aantoont dat de in 1996 vernieuwde Bijstandswet ver keerd uitpakt. Gemeenten zijn sinds dat jaar vrij individuele toeslagen te geven, maar doen dat volstrekt willekeurig, aldus de Landelijke Vereniging van Instituten voor Sociaal Raads- liedenwerk, die het onderzoek uitvoerde. Minister Brinkhorst van landbouw wil dat elke boer al volgend jaar aangeeft hoe hij de mest die zijn vee produceert denkt af te zetten. Lukt het hem niet die aangifte waar te maken, dan volgt een zware boete. Dit 'mestafzetscenario' moet er toe bijdragen dat Nederland nog voor 2003 voldoet aan de Nitraatrichtlijn van de EU. De EU dreigt met een boete van een half miljoen per dag, als ons land in 2003 niet aan de richtlijn voldoet. Aanvankelijk stond de invoering van het verplichte afzetscenario voor enkele jaren later gepland. Minister Brinkhorst, in zijn vorig leven als de hoogste ambte naar op milieugebied van de Europese Commissie geestelijk vader van de richt lijn, kwam dinsdag echter met een ver snelling op de proppen. De door de rechter buiten werking gestelde Var- kenswet en een aanmaningsbrief van 'Bmssel' zorgden daarvoor. Nederland wilde eigenlijk pas in 2008 aan de EU- normen voldoen. Brinkhorst presenteer de dinsdag zijn collega's Kok, Jorritsma, Borst en Pronk en de landbouwspecia- listen van de regeringsfracties zijn jong ste plannen. Ander onderdeel daarvan is de verplichting niet meet dan 170 kilo gram stikstof per hectare te gebruiken. Op dit moment zit Nederland op zo'n 350 kilo per hectare. De maatregelen van de minister ma ken inkrimping van de veestapel onont koombaar, zo wordt algemeen erkend. Volgens ingewijden heeft de minister daarom een beperkte schadevergoeding in het verschiet voor zowel de runder-, varkens- als pluimveesector. Eerder stel de de rechter de oorspronkelijke Var- kenswet buiten werking omdat de staat boeren geen schadevergoeding gaf voor de varkens die hen werden afgenomen. De landbouwminister praat volgende week met de sector en de milieubewe ging over zijn plannen. Volgens de mi lieubeweging zijn die nog steeds niet streng genoeg om aan de eisen van Brussel te voldoen. De bevolking in Nederland be gint het komende decennium sterk te veranderen. Het aantal autochtone ouderen stijgt flink, terwijl de jongeren van de toe komst met name allochtonen zijn. De jonge allochtone aan was van de bevolking tempert de vergrijzing, maar kan die niet keren. Nu al is in de vier grote ste den de helft van de jongeren onder de achttien jaar alloch toon. Naar verwachting neemt het aantal niet-westerse alloch tonen toe van 1,2 miljoen in 1998 naar 2 miljoen in 2015, op een totale bevolking van dan bijna 17 miljoen. De groei ontstaat door de ge boorte van kinderen van alloch tonen en door de aanhoudende komst van jonge niet-westerse nieuwelingen naar Nederland. Nederland blijft de komende ja ren 'the place to be", voorspelt demograaf J. Latten van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De nieuwkomers vestigen zich vooral in de grote steden. Demografen wijzen erop dat steden zich daarop goed moe ten voorbereiden, omdat nogal wat immigranten onvoorbereid naar Nederland komen. De aanwas van allochtonen remt de vergrijzing in Neder land weliswaar fif, maar kan die niet keren. Omdat ook de be roepsbevolking langzaam gaat afnemen, voorziet demograaf Latten positieve kansen voor al lochtonen. „De arbeidsplaatsen van de oudere autochtonen ko men vrij. Ik voorzie dat ouderen in de toekomst verzorgd gaan worden door jonge allochto nen. Ze kunnen uitkomst bie den in de grote vraag naar per soneel in de zorgsector", zegt G. Beets van het NiDi, een de mografisch onderzoeksinsti tuut. Het kabinet is hevig aan de slag met de aanbevelingen van de parlementaire enquêtecommis sie Vliegramp Bijlmermeer, maar concrete resultaten zijn nog nauwelijks geboekt. Dit blijkt uit het overzicht dat pre mier Kok gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Binnen drie maanden na het Bijlmerdebat van begin juni moest het kabinet laten weten wat het heeft gedaan met 'de lessen voor de toekomst'. De Tweede Kamer dwong dit via een voorstel van PvdA-fractie voorzitter Melkert af. Eén van de concrete maatre gelen die op korte termijn kan worden doorgevoerd, is dat ver keersleiders op hun radarscher men moeten kunnen zien of een vliegtuig dat dreigt neer te storten boven een woongebied vliegt. De Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) onderzoekt de mogelijkheden. Naar ver wachting is dat binnen enkele maanden technisch mogelijk. De chaotische nasleep van de Bijlmerramp moet bij toekom stige rampen worden voorko men en vaart is geboden. Er moet bijvoorbeeld een draai boek komen voor het optreden bij grote luchtvaartongevallen en betere voorlichting. Ook zijn internationale afspraken nodig, nauwkeuriger vrachtdocumen ten en standaard een epidemio logisch onderzoek bij grote rampen. Kok zegde na de presentatie van het rapport toe 'de lessen voor de toekomst' over te ne men. „Ten aanzien van alle aanbevelingen kan worden ge constateerd dat naar vermogen de vereiste voortgang is ge maakt", schrijft de premier nu. Vorige week werd bekend dat het lichamelijk onderzoek on der de slachtoffers is vertraagd. Ten aanzien van aanbevolen controles van vliegtuigladingen blijkt het kabinet voorzichtig. De commissie vindt dat van vliegtuigen die een tussenstop maken in Nederland, de lading steekproefsgewijs onmiddellijk moet worden gecontroleerd. Het kabinet ziet liever een af weging tussen de noodzaak te controleren en de tijdrovend heid van de controle. „Het tijdverlies dat dit ople vert, kan vluchtschema's gedu rende langere tijd ernstig ver storen waardoor de luchtvaart maatschappij grote (economi sche) schade lijdt", meldt het overzicht. Voorzitter Theo Meij er van de voormalige enquête commissie liet gisteravond we ten dat uit de tussenrapportage van het kabinet blijkt dat de aanbevelingen van de commis sie serieus worden genomen. aaktlDgpy UooK., MMIL el ww. INZIEN iei$eai wiJ-tH-juLU& i Het ooflEN toch E Boem AAM &6N TA&ieW p&qiEAV" an de ipIïi. de meern Landmeters brengen bij De Meern het grootste wind- en geluidscherm van Ne- weg A12 en bestaat uit een bodem van zand met daarop een zeven meter dikke laag slak- derland in kaart. Ze meten het twee kilometer lange dijklichaam met behulp van infra- ken uit afvalverbrandingsinstallaties. Bovenop de wal komt nog een twee meter hoog ge- rood-reflectoren. De dijk scheidt de nieuwbouw van het gebied Leidsche Rijn van de snel- luidsscherm. foto anp ton borsboom

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3