M Duur slippertje Barney C WEER Opticien Herman Bosma: het oog van Ajax 128 Huwelijk in de wolken Het Gesprek van de Dag DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1999 MILLENNIUM nog dagen we help an Nog 128 dagen en het nieuwe millennium brilj' aan. Reden voor deze k end om in een dagelijkse st terug te kijken op belai rijke gebeurtenissen di plaatsgrepen op corres ponderende data in dc L gelopen 1000 jaar. DeziN'ed» week: 23 aug 1948: We raad van Kerken opgen 24 aug 1572: Bartholo meusnacht in Parijs; 25 rdi aug 1566: Beeldenston »vo Den Haag; 26 aug 1976 Lockheed affaire; 27 1883: uitbarsting vulka Krakatau; 28 aug 1988: tientallen doden bij airlnuiz show Ramstein. mtsl opg 26 AUGUSTUS 1976 In haar memoires sch beth den Uyl over één van moeilijkste ogenblikken in lange loopbaan van koninf Juliana en in die van haart Joop. Het is het moment \t 1V2 op de premier de vorstin ii over de rol van Prins Berna 777^; de Lockheed-affaire. 'Joop er erg tegenop om de bood111111 schap aan koningin Julian; OP moeten gaan brengen. Ma het moest. Ik hoorde hem thuiskomen, ik had op hen wacht. 'En, hoe nam de ko: gin het op', vroeg ik hem. zweeg een poosje en vertel toen: 'De koningin reageer niet. Toen ik binnenkwam ze te breien voor haar kleii deren. En terwijl ik mijn ve EChi vertelde, breide ze maar d< mei Ze zei niets, ze reageerde n id Het staatshoofd, zij breide' de 26ste augustus 1976 kor litie een eind aan alle gissingen onderzoekscommissie Dor ake genoemd naar de gelijknai ft v rechter, rapporteert de reg ren over de betrokkenheid van 1; prins Bernard bij steekpen t gen ter waarde van ongeve ftel 100.000 dollar. De prins bli toegankelijk te zijn gewees voor 'onoorbare verlangen TC aanbiedingen' van de Ame kaanse vliegtuigbouwer Lo heed. Toenmalig defensiec nister Vredeling zal jaren li °rn, beweren dat Bernard er mi een 'héél milde straf, het r ■pr mnppn rlracpn van 71 P L'Ulli kil oei he meer mogen dragen van uniform, vanaf is gekomen HENK RUUL 1,1,1; ïsl menselijk; v De twee weduwen van een f 'aai gentijnse bigamist moeten 1 r°f' pensioen eerlijk delen. Ditl'n een rechter in de Argentijns 'er stad Córdoba gisteren besli: 'oer zaak kwam aan het licht toe een van de weduwen een kht indiende bij de Argentijnse ale dienst omdat zij opeens ir_ de helft van het pensioen va terg haar overleden man ontving errr sociale dienst vertelde haai 2 de eerste echtgenote van hc man ook aanspraak maakte - zijn pensioen. Toen bleek d man gelijktijdig met de twe< vrouwen getrouwd is geweei ;V 1937 huwde hij zijn eerste vrouw van wie hij nooit offic scheidde. Vanaf 1945 wasl getrouwd met zijn tweede vi en bleef tot zijn dood, 42 ja ter, bij haar.In Argentinië rr men minstens twaalf jaar ge trouwd zijn om aanspraak te op ken op het pensioen van de genoot. Een Argentijnse ree bank heeft besloten dat ben tol vrouwen evenveel recht heb j op het opgebouwde pensioe krijgen nu allebei de helft. Ta a In ,;;iu Het 'medeleven' van hondi bezoekers valt de op een zw operatie wachtende olifant MOTALA in Thailand erg Het dier raakte deze week zi haar toeren door de massal langstelling, dat de ampul van haar linkervoorpoot vo is uitgesteld. Motala stapte augustus in de Thaise een landmijn en raakte daar zwaargewond. De 38-jarige li fant - gewicht vier ton - groe 'Kr vervolgens uit tot nationale roemdheid. Honderden mei pang, 600 kilometer ten van hoofdstad Bangkok, medeleven kenbaar te make Motala raakte erdoor in de ,,Ze moet eerst op krachten men. Ze is verzwakt. Niet al door de wond, maar ook doe massale aandacht", verklaa een dierenarts van de klinie1 uitstel van de operatie. „We ben het aantal bezoekers beperken.' COMMENTAAR Jongeren in de bijstand Het scheelt als jongere nogal wat in welke gemeente je woont als je bent aangewezen op de bijstand. De ene gemeente geeft je een uit kering volgens de normen van de bijstandswet, de andere gemeen te vindt dat bedrag te laag en geeft een 'volwassen' uitkering die vele honderden guldens hoger ligt. Het is een element dat ongetwijfeld ter sprake zal komen bij de op stapel staande evaluatie van decentralisatie van de bijstand. Een paar jaar geleden werd die ingevoerd, omdat er steeds meer wrij ving kwam tussen rijk en gemeenten over de bijstand. Het rijk, dat de bijstand grotendeels betaalt, had niet ten onrechte de indruk dat het bij veel socale diensten een rommeltje was. De gemeenten klaagden over de wirwar van regels en regeltjes die het hen onmo gelijk maakte om maatwerk te leveren aan hun cliënten. De uitkomst was dat gemeenten meer zelf mochten regelen en daarvoor ook een groter budget kregen. Als ze hun eigen geld uit geven, letten ze wel beter op, redeneerde het rijk. En de gemeen ten waren blij dat ze meer dan voorheen een eigen beleid konden voeren. Dat die vrijheid tot verschillen zou léiden, lag voor de hand. Het rapport van de sociale raadslieden maakt duidelijk dat die ver schillen wel meevallen. Dat is niet verwonderlijk. Er is immers een heel scala van extraatjes voor de minima en elke gemeente heeft er wel een paar in het bijstandspakket zitten. Het enige grote verschil zit in de behandeling van jongeren onder de 21 jaar. Volgens de wet zijn ouders tot hun 21ste voor hun kin deren financieel verantwoordelijk en dient een (volledige) bij standsuitkering dus een (hoge) uitzondering te zijn. Een aantal ge meenten denkt daar anders over en behandelt deze groep als 'vol wassen' uitkeringsontvangers met bijbehorende uitkering. Je kunt er lang over discussieren of dat terecht is, maar is het sop hier de kool waard? Het gaat immers maar om een groep van nog geen 10.000 mensen, op een totaal aantal bijstandsontvangers van ruim 430.000. Het valt te hopen dat dergelijk relatieve bijzaken de komende tijd niet het zicht ontnemen op de vraag die echt centraal moet staan: hoe zorgen we ervoor dat mensen vanuit de bijstand weer aan de slag komen? Want dat lukt ook in de huidige hoogconjunctuur nog steeds niet al te best. Maar (ook) voor bijstandsontvangers is werk nog altijd het enige echte perspectief op een beter bestaan. Rob Heijkamp en Astrid Wagensveld trouwden als eersten in Neder land in een luchtballon. foto cpd william hoocteyling Niet de snelle kick, maar een trieste gebeurtenis in het leven van twee Nieuwegeiners was er de oorzaak van dat Gorinchem gisteren een primeur beleefde. Voor het eerst in Nederland werd er een huwelijk in een he teluchtballon afgesloten. Op 4 november kennen de 34- jarige Rob Heijkamp en 28-jari- ge Astrid Wagensveld elkaar tien jaar. Een uitgelezen gele genheid elkaar het jawoord te geven, vonden ze. Maar het plotselinge overlijden van de moeder van de bruid bracht hen op andere gedachten. „Toen we op een gegeven mo ment kort na het overlijden op de snelweg reden, zagen we een heteluchtballon zweven", legt Astrid uit. „Dat beeld maakte een enorme indruk op ons", vult Rob aan. „Het ding zweef de zo rustig en vredig tussen hemel en aarde, terwijl we zelf boordevol verdriet zaten. We besloten spontaan dat wij in een ballon wilden trouwen. Als eerbetoon aan moeder." Trouwen in een ballon bleek al leen in Gorinchem te kunnen. Daar nam de gemeenteraad in april als eerste in Nederland een voorstel aan dat het moge lijk maakt op wat voor locatie dan ook in het huwelijk te tre den. Afspraken waren snel ge maakt en zo gingen Rob en As trid de lucht in; met een ambte naar van de burgerlijke stand, een ballonvaarder en een getui ge- De feitelijke huwelijksvoltrek king vond niet in de mand van de ballon plaats, want wie op stijgt is niet meer in Gorin chem. Daarom gaven Rob en Astrid elkaar het jawoord vlak voor de ballon de lucht in ging. Eenmaal in het mandje van de ballon mochten de echtelieden de trouwringen uitwisselen. FRITS STEGEN Prachtig slotakkoord van zomer Gebroken been speelt dartskampioen parten bij voorbereiding WK „Dat wordt veel televisie kijken de komende dagen", zegt Raymond van Barneveld. Zijn lin kerbeen zit van voet tot knie in het gips en mst op een kussen op een stoel. De telefoon en de afstandsbediening voor de televisie zijn onder handbereik. „Je wordt hier niet vrolijk van", verzucht hij. De Open Dartskampioenschappen in Denemarken kan hij het komende week einde wel vergeten. En het is nog maar de vraag of hij het WK in Zuid-Afrika gaat halen, dat op 4 oktober begint. „Dat komt ook in gevaar als ik zes weken in het gips moet blijven." Afrikaanse luchtmassa's zijn gisteren tot Nederland doorgedron gen. In het zuiden van het land werd het plaatselijk ruim 30 gra den. In onze regio kwam het duinstation van het KNMI bij Bloe- mendaal uit op 27,8 graden. Elders werd het maximaal zo tus sen de 26 en 27 graden. Aan het einde van de middag ont stonden boven het noorden van Frankrijk en de Kanaalregio zware onweersbuien. Op het vliegveld Orly bij Parijs werd een orkaanstoot van 141 kilometer per uur geregistreerd. Vooral tijdens de afgelopen nacht kregen wij eveneens te ma ken met een onweerscomplex dat langs een koufront ont stond. In het Waddengebied haalde de wind uit tot meer dan 100 km per uur. De neerslaghoeveelheden stelden over het algemeen weinig voor. In Stompwijk viel 6 en op Schiphol 2 mm. Vanochtend vroeg was het weer opgeklaard. Voor de komende dagen ziet het er goed uit. Onder invloed van nieuwe hogedruk, morgen boven de Golf van Biskaje daarna min of meer boven Nederland, is het rustig en droog weer. Alleen tussen morgenavond en zaterdagochtend kan er nog een bui vallen. Verder zijn er perioden met zon en het kwik blijft op niveau. Morgenmiddag wordt het 22, zaterdag 23-24 graden en zondag omstreeks 25 graden. Een prachtige slot akkoord dus van een zomer die een dikke vol doende verdient. uitstraling. Daar werd een beet je lacherig over gedaan, zo van: hij wil slimmer lijken. Maar ge loof mij: het zijn echt geen domme jongens." Dom of niet, de opticien vaart er wel bij dat Ronald de Boer een bril draagt. Het brengt pu bliciteit en er komen zelfs men sen in de zaak die net zo'n montuur als de rechtshalf wil len hebben. Vanaf oktober moeten de liefhebbers van oog mode a la De Boer naar Zand- voort komen. Najaren in dienst te zijn geweest van d$ Amstel- veense opticien Groenhof opent Herman Bosma dan zijn eigen zaak in winkelcentrum Jupiter. De eerste nieuwe klant is er al: de technische staf van Barcelona nodigde de Zand- voorter uit om de keepers zon- nelenzen aan te meten. Hij ver wacht deze week een telefoon tje over de laatste details te krij gen. Wanneer hij toch die kant opgaat, kan Bosma meteen een nieuw montuurtje voor Ronald meenemen. plof van joolen schuwen, openbaren nieuwe medische inzichten of zij zetten kanttekeningen bij ontwikkelingen zoals Inter net. Een waarschuwing voor dode slangen komt van twee artsen uit de Amerikaanse staat Arizona. Zij hadden altijd gedacht dat de aangrijpende griezelverhalen over ratelslangen die doorzeefd met kogels, messen of anderszins morsdood gemaakt, alsnog gingen bijten, tot de volksfantasie behoorden. Totdat ze ruim dertig mannen die gebeten waren door een ratelslang naar hun ervaringen vroegen, en inderdaad, een aantal van hen was gebeten door slangen waarvan ze dach ten dat ze (bijna) dood waren. Eén zelfs door een ont hoofde rateblang die hem beet toen hij zijn kop pak te. Een slangenonderzoeker bevestigde dat ratelslan gen nog een uur na hun dood gevaarlijk blijvett. De moraaleen onthoofde slang kan het best worden be schouwd als een korte slang. Aan het feit dat ons cholesterolgehalte niet te hoog mag zijn, danken we cholesterol verlagende margari ne. cholesterol verlagende geneesmiddelen en talloze dieettips. Maar een te laag cholesterolgehalte is, voor al bij vrouwen, ook niet best. Dat kan leiden tot de pressie en angstgevoelens. Onderzocht werden vrou wen van 18 tot 27 jaar, die allemaal gezond waren, een gemiddelde lengte en gewicht hadden, geen medi cijnen slikten en ook niet rookten. Laat gebak, ijs en gefrituurd voedsel links liggen, is het advies voor wouwen meteen laag cholesterolgehalte, maar ver hoog dit gehalte door meer vis ofvisolie te eten. On derzoeker en psycholoog Edward Suarez meent dat ook een postnatale depressie in sommige gevallen het gevolg kan zijn van een laag cholesterolgehalte, om dat dit na de bevalling drastisch daalt. Nieuw licht op het zogeheten 'Golfoorlogsyndroom' en wellicht ook het 'Bijlmersyndroom' werpt een studie onder 46 veteranen van de Golfoorlog. Ze behoorden tot de 'Seabees', een speciale marine-eenheid. Zes en twintig van hen hielden serieuze klachten over aan hun toenmalige activiteiten. 21 blijken een abnor maal laag gehalte van het enzym para-oxonase Q te hebben, een enzym dat het lichaam helpt in de strijd tegen toxische chemicaliën. Of je wel of niet gevoelig bent voor het contact met chemische toxische stoffen en daar chronische klachten aan over houdt, zou dus niet te wijten zijn aan 'psychische overgevoeligheid' zoals wel wordt beweerd, maar aan het erfelijke gege ven of de natuur je wel of niet bedeeld heeft met een ruime dosis van dit bepaalde enzym. Door de regels heen sijpelt in de medische tijdschriften één conclusie door die artsen graag onder ons houden: kritische, veeleisende patiënten lopen de meeste kans op de beste behandeling. Als het om ingrijpende ope raties gaat, dan loont het om een tweede mening bij een andere arts te vragen en navraag te doen bij vrien den en kennissen over hun ervaringen meteen be paalde arts of ziekenhuis. Wie toegang tot internet heeft, kan zelf de beste therapieën uitzoeken. Maar wees op je hoede voor cyberartsen en voor aanbiedin- fen van geneesmiddelen die in Nederland niet ver- rijgbaar zijn, maar via het buitenland zijn te bestel len. Doelbewust kiezen loont, als het om je gezondheid gaat. De beste resultaten en overlevingskansen geven ziekenhuizen die gespecialiseerde behandelmethoden hebben voorde aandoening waaraan je lijdt, om het even of dat een hartaanval is of een versleten heup. Het wachten is dan ook op een consumentengids voor de gezondheidszorg, waarin je al dit soort zaken ge woon kunt opzoeken Mallorca afgelopen zondag. Raymond van Barneveld had er demonstraties darts gegeven. Een makkie. Maar toen hij bui ten kwam hadden ze de straten nat gespoten, zoals Spanjaar den doorgaans doen om de weg schoon te maken. „Daar gleed ik door uit. Mijn onder been lag geknakt onder mijn bovenbeen. Ik had onwijs veel pijn." Toch besefte Raymond nog niet dat er sprake was van een breuk. In z'n hotel is zijn been, dat helemaal was opge zet, meteen met ijs behandeld en de hele nacht is het in een natte handdoek gewikkeld ge weest. Maar maandag is Bar ney er, ondanks hevige pijn, toch nog de hele dag op gaan lopen. „We moesten terug naar huis. Ik heb geprobeerd zo wei nig mogelijk op die voet te steunen, maar ja, op zo'n vlieg veld is dat moeilijk: je moet in checken en heel wat lopen. Hier en daar hadden ze geluk kig wel van die rolbanden." Bij aankomst op het vliegveld van Düsseldorf, waar de vlucht eindigde, was de pijn volgens Raymond verschrikkelijk. De Duitsers pakten het vervoer van Van Barneveld echter gron dig aan. „Echt grote klasse. Er stond een rolstoel klaar en ver volgens ben ik met een busje naar mijn auto gebracht, waar in een vriend me naar Den Haag heeft gereden." Eenmaal thuis is de dartskampioen toch maar even langs het dichtstbij zijnde ziekenhuis gegaan. Daar werd wel degelijk een breuk ge constateerd. „Het is een mooie breuk, zeiden ze. Even vrees den ze nog voor een operatie, maar waarschijnlijk hoef ik al leen zes weken in het gips." Omdat Van Barneveld beslist geen vedergewicht is, moet hij oppassen niet zijn volle ge wicht op zijn gebroken enkel te Raymond van Barneveld: „Ik ben ervan overtuigd dat ik ook hier sterker uitkom." zetten. Lopen met krukken heeft voor hem echter ook een nadeel. „Ik krijg nu al blaasjes in mijn handen. Daar moet ik voor oppassen, anders heb ik straks daaar een probleem", zegt hij, wijzend op z'n 'gou den' rechterhand die hem twee keer naar het wereldkampioen schap darts leidde. Zijn vrouw Sylvia heeft inmiddels een rol stoel voor in huis geregeld. „Zodat ik naar mijn computer kan rollen." „Komende maandag wordt be paald of ik löopgips kan krij gen", zegt de Hagenaar. Omdat het linkerbeen niet het stand been is waarop Barney bij het gooien van pijltjes steunt, heeft hij hoge verwachtingen van eventueel loopgips. Behalve wedstrijden heeft Van Barne veld voor de komende maand namelijk ook veel demonstra ties op de agenda staan. Of hij verzekerd is voor dit soort ongelukken, weet Van Barneveld nog niet precies. „Ik heb niet uitsluitend mijn han- foto cpd frank jansen den verzekerd. Ik heb een alge hele verzekering afgesloten. Maar ik weet niet of dit gedekt is." Cool als altijd zegt Barney nu ook 'alle rust te nemen'. „Ik ben ervan overtuigd dat ik hier sterker uitkom en dan pakken we de draad weer op." maaike oppier» Een consumentengids voor de gezondheidszorg Een hele avond doorgebracht met een stapel medische tijdschriften. Een wereld vol wonderlijke wetenswaar digheden trok aan mijn ogen voorbij. Iaat ik met art sen zelf beginnen. Ze hakken, althans in Duitsland, hun eigen vingers af. In 1988 is er in de Duitse verzekeringsbranche de mo gelijkheid voor artsen ingevoerd om wijsvingers voor een bedrag van 900 mark apart te verzekeren. De uit keringbedroeg meer dan een miljoen mark. Inmid dels hebben de verzekeraars hun aanbod weer inge trokken. want het aantal verzekerde artsen dat sinds dien hun linkerwijsvinger verloor, steeg onrustbarend. Dat maakte de verzekeringsbranche uiteraard al snel argwanend, temeer omdat de artsen bijna allemaal hun linkerwijsvinger kwijt waren geraakt, zon der dat de andere vingers iets mankeerden. Hetgeen hoogst ongebruikelijk is als je door een hond wordt gebeten of uitschiet met de cirkelzaag. Steevast waren de artsen hun vinger ook onmiddellijk kwijtgeraakt, hetgeen ook erg onmedisch is, want in de genees kunde geldt de wet dat alles wat je ver liest, onmiddellijk zorgviddig moet worden meegenomen naar het zie kenhuis, waar men er vaak nog in slaagt een en ander succesvol aan el kaar te hechten. Maar nee, in deze ge vallen had de 'hond de vinger opgege ten' of was deze 'in de tuin verloren ge raakt'. In alle andere berichtgeving die ik heb verzameld, zijn artsen niet zelf het lij dende en omstreden vooriuerp, maar doen zij wat zij horen te doen. Zij waar- HELEEN CRUL Half Nederland rolde van de bank toen Ronald de Boer een paar jaar geleden voor het eerst met een modieus brilletje op de neus een interview gaf. Opmer kingen als: 'Wil die soms slim mer dan zijn broertje lijken' en 'er zit vast vensterglas in dat ding', waren niet van de lucht. De Zandvoortse opticien Her man Bosma (46) maakt nu een einde aan het mysterie. Nee, er zitten glazen op sterkte in en de Barcelona-speler draagt de bril vooral om na de wedstrijd veilig naar huis te kunnen rijden. Bosma weet alles van des oog geheimen van de De Boertjes omdat hij sinds 1984 de vaste opticien van Ajax is. De Zand- voorter speelde als jong talent in het eerste van de Amster damse amateurclub AFC. Daar aan hield de brillenman vrien den in de voetballerij over en via deze relaties kwam hij bij Ajax terecht. Alle spelers, van de jongste junioren tot de leden van het eerste, en de begelei ders ondergaan bij Bosma en zijn collega's jaarlijks een ogen- test. Als het nodig is, past hij ze een paar contactlenzen aan. Tot zijn klantenkring behoren Ronald en zijn broer Frank de Boer, jeugdtrainer en oud-spe ler Johnny van 't Schip en kee per Fred Grim. Terug naar de voetbaltweeling. De twee zijn bijziend wat bete kent dat ze van veraf minder scherp zien. „Maar omdat ze een eeneiige tweeling zijn, is bij Ronald de correctie rechts het meest en is Franks linkeroog het slechtst", vertelt Herman Bosma. Ernstig zijn de proble men niet want het duo heeft maar een afwijking van plus an derhalf. Een paar zachte lenzen lossen alles op. „Het gaat zoals Johan Cruijff zegt om de details. Die lenzen maken dat De Boertjes iets scherper zien en daardoor net wat strakker diep kunnen 'pas sen'. We zijn ervan overtuigd dat je door de lenzen zelf niet beter gaat voetballen, maar als je voelt dat je beter ziet, krijg je meer zelfvertrouwen en daar door speel je beter", redeneert Herman Bosma. foto united photos de boer rob Hendriks Bosma op een manier die 'de verlosser' niet zou misstaan. Dan blijven er nog vragen rond de bril van Ronald. Waarom had hij er bijvoorbeeld wel één en broer Frank niet. „Die jon gens waren niet gewend aan het dragen van lenzen en daar om deden ze die na de trainin gen en wedstrijden uit. Ronald wilde ook daarna scherper blij ven zien, bijvoorbeeld tijdens het autorijden. Frank had dat minder en daarom Ronald draagt wel een bril en zijn broer niet", legt de Zandvoortse opti cien uit. Na een korte aarzeling gaat hij verder. „En Ronald is iets modebewuster. Met een brilletje kreeg hij wat meer die

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2