Lowlands: groter en meer acts Heeft Chailly niets beters te doen? Dmitri Hvorostovsky: een rusteloze ziel uit Rusland Cultuur Kunst Eurythmics na tien jaar terug 1NDERDAG 26 AUGUSTUS 1999 M RIJSDAM, 071-5356444, PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 071-5356443 iuccesvolle hartoperatie Jan Keizer ^sterdam BZN-zanger Jan Keizer maakt het naar omstandig- eden goed na een geslaagde openhartoperatie in het Onze Lie- Vrouwen Gasthuis in Amsterdam. De 50-jarige zanger ging aar gisterochtend onder het mes. Volgens een woordvoerder ini in de Volendamse popgroep is de operatie goed gelukt. De in- eep duurde vier uur. In plaats van de geplande twee bypasses gden de chirurgen vier omleidingen aan. Keizer zal volgens f iedici ongeveer vier maanden uit de roulatie zijn. Tot die tijd eedt de Volendamse band niet op. „BZN blijft wachten tot Jan eter is", aldus de woordvoerder. tembrandt even gratis in Mauritshuis [H haag Het Mauritshuis in Den Haag zet twee weken lang ratis de deuren open. Het publiek kan in de periode van 3 tot met 12 september de nieuwe aanwinst zien: 'Portret van een ude man' uit 1667 van Rembrandt. Het Mauritshuis kreeg on- ngs het geld bijeen om het dure schilderij te kopen van Britse articulieren. Het doek, een portret uit de late periode van de eroemde Nederlandse schilder, kostte 32 miljoen gulden. Di- t na de gratis bezichtiging gaat het museum twee weken icht om de grote tentoonstelling 'Rembrandt Zelf te kunnen irichten. De expositie van zelfportretten van Rembrandt gaat 25 september voor het publiek open. Het Mauritshuis heeft 30.000 kaarten verkocht. Buitenlandse reisorganisties hebben een optie genomen op 80.000 kaarten. Vhitney Houston op Europese tournee yrTERDAMDe Amerikaanse soul-diva Whitney Houston is be- onnen aan haar Europese tournee. De zangeres nam de aftrap oor haar concertenreeks, die haar ook naar Nederland zal rengen, in Vechta in Duitsland. Houston zou in eerste instan- e op 7 september optreden in de Rotterdamse Ahoy. Maar dat, imiddels uitverkochte, optreden is verschoven naar 12 okto- er. In verband met de grote belangstelling is er de dag er op ;n extra concert van La Houston. De kaartverkoop is inmid- els begonnen bij de reguliere verkooppunten, foto ulrich per- Vijfenvijftigduizend, goeddeels kamperende bezoekers hoopt het driedaagse popfestival A Campingflight To Lowlands Paradise in Biddinghuizen dit weekeinde te ontvangen; tienduizend meer dan vorig jaar. Ruim tach tig bands treden op en bijna evenveel dj's; ook al meer dan tijdens de vorige editie. En ook de niet-popactivitei- ten - theater, stand-up comedy, film - zijn weer volop aanwezig op het Walibi-festivalterrein in de Flevopolder. Meer, groter en nog verschillender soorten acts. biddinghuizen richard stekelenburg Mede door die groei is de inde ling van het terrein dit jaar drastisch gewijzigd. „Vergeet dus alles wat je je in het verle den aan routes aangeleerd hebt; het is een hele nieuwe jungle", schrijft Lowlandsdirec- teur Michiel Kleiss in het voor woord van de speciale festival krant. Het vertrouwde lange lint van tenten en podia - voor in gewijden: van de 'Bravo'-tent naar het 'Dommelsch'-podium - is niet meer. Daarvoor in de plaats is gekozen voor een op zet met twee pleinen. „Dat is een concept dat zich al eeu wenlang heeft bewezen in mid delgrote steden", zegt Kleiss. „En dat is toch wat Lowlands is: een middelgrote stad." Maar de gegroeide omvang is niet de enige reden van de nieuwe opzet. Er is ook een in houdelijke herindeling. De twee pleinen - Cape Lowlands en Planet Paradise zullen elk hun eigen sfeer hebben. Terwijl zich rondom 'de Cape' de hoofd moot van het muziekprogram ma zal afspelen, concentreert zich het theateraanbod, de films en de videogames bij 'de Planet'. Bij Planet Paradise zijn ook de restaurants te vinden. De nieuwe indeling heeft naar verwachting alvast één groot voordeel, voorspelt Kleiss: „We hebben dit jaar meer vierkante meter per persoon, terwijl de bezoekers minder hoeven te lo pen om van de ene tent naar de andere te komen." Nieuw dit jaar is ook de extra danstent, India, 's Nachts wor den ook de vier muziektenten omgetoverd tot danspaleizen. Mede daardoor is het aantal dj's dat ditmaal op Lowlands te vinden is ruim twee keer zo groot als vorig jaar. „Een aan vulling", benadrukt, Kleiss. „Niet dat Lowlands 's nacht een dancefestival wordt. Wel een dansfestival." Lowlands staat nog altijd te boek als 'progressief popfesti val. Behalve grote publiekstrek kers (dit jaar onder meer: The Offspring, Suede, Public Ene my, Zita Swoon, The Chemical Brothers en Kula Shaker) is er altijd voldoende nieuws te vin den. Onbekende bands die zich voor een enorm groot publiek mogen bewijzen. Zo is de Spaanse Indierock-band Dover present. Of de Mexicaanse ge luidskunstenaar Jorge Reyes en de band Kashmir uit Denemar ken. Toch knagen criticasters steeds vaker aan het stempel 'progressief. Juist vanwege Lowlands' enorme groei. In de afgelopen vier jaar werd het aantal toegangsbewijzen meer dan verdubbeld. Betekent dat populairder programmeren? „De bezoekers van het eerste uur zullen altijd roepen dat de eerste afleveringen het leukste waren", zegt Weiss. „Dat is maar de vraag. Het relatief kleinschalige evenement van toen heeft de basis gelegd voor wat Lowlands nu is. En die groei heeft ook z'n voordelen. Die zitten 'm met name in de verbreding (zo kent het festival dit jaar voor het eerst een seri eus toneelaanbod). Ik geloof dat we nog steeds een progres sief festival zijn." „De vraag hoe Lowlands nog kan groeien is wel een heel cru ciale", zegt Kleiss. „Eén die ik mezelf iedere dag stel. Wat be treft het maximum aantal be zoekers kunnen we in principe nog veel groter. Maar je moet ook oppassen dat het niet te massaal wordt. En dan praat je over het optimum. Ik denk dat we daar dit jaar heel dicht tegen aanzitten. Lowlands zal niet veel groter worden." A Campingflight To Low lands Paradise, Walibi Flevo, Biddinghuizen, vrijdag 27 t/m zondag 29 augustus. londen Tien jaar is een lange tijd. Vooral in de popbusiness. Maar dat weerhield de Eurythmics, de En gelse popact die in de jaren tachtig successen had met hits als 'Sweet Dreams' en 'Here Comes the Rain Again', niet om na die tien jaar stilte weer terug te keren met een nieuw album. Gisteren kondigde het duo aan dat in oktober het nieuwste 'kindje' 'Peace' uitkomt. Om die nieuwe cd onder de aandacht te brengen volgt een uitgebreide Europese tournee waarbij ook Nederland niet wordt vergeten. Op 19 sep tember spelen Annie Lennox en Dave Stewart eenmalig in Ahoy In Rotterdam. foto richard avedon Gestolen Rembrandt teruggevonden helsingoer ap Een schilderij van Rembrandt dat begin dit jaar werd gestolen uit een Deens museum is dins dagavond licht beschadigd, maar verder in goede staat, te ruggevonden, evenals een ge lijktijdig gestolen doek van de Italiaanse schilder Giovanni Bellini. De politie heeft twee ar restaties verricht. Eerder wer den al vijf personen in staat van beschuldiging gesteld in ver band met de diefstal. De politie vond de schilderij en, 'Portret van een vrouw' van Rembrandt en 'Portret van een jongeman' van Bellini, in een woning in een buitenwijk van Kopenhagen. Aan de vondst was maanden van onderzoek voorafgegaan. Volgens de poli tie hadden de dieven gepro beerd de doeken te verkopen aan het buitenland. Op een be paald moment werd de politie zelfs getipt dat de schilderijen op weg zouden zijn naar Ne derland, de Verenigde Staten of Zwitserland. Toch geloven de rechercheurs niet dat de wer ken Denemarken daadwerkelijk hebben verlaten, hoewel in de woning wel een op maat ge maakte kist werd aangetroffen die kennelijk bedoeld was voor het transport. De werken werden op 28 ja nuari gestolen uit een klein mu seum in het 25 kilometer ten noorden van Kopenhagen gele gen Hoersholm. De twee da ders sloegen de enige suppoost tegen de vlakte, haalden de schilderijen van de wand en gingen ervandoor. In februari loofde het museum een belo ning van 100.000 gulden uit voor waardevolle informatie over de diefstal. Bryan Adams in Ahoy De Amerikaanse zanger Bryan Adams komt 21 oktober naar het Rotterdamse Ahoy voor een eenmalig optreden. Twee jaar geleden was Adams voor het laatst in Nederland, toen ook in Ahoy. Adams verkocht in tien jaar tijd meer dan 55 miljoen al bums. Bijna uitverkocht biddinghuizen gpd Een dag voor de start van de zevende editie van A Cam pingflight To Lowlands Para dise, van vrijdag tot en met zondag in Biddinghuizen, zijn vrijwel alle toegangs kaarten verkocht. „Als we in dit tempo doorgaan dan is het festival nog voor het be gint uitverkocht", meldt fes tivaldirecteur Michiel Kleiss. Het popfestival biedt dit jaar ruimte aan 55.000 poplief hebbers. muziek recensie aad van der ven Concert: Koninklijk Concertgebouworkest o.l v Riccardo Chailly, m m v. Ruth Ziesak (sopraan). Werken van Bach en Mahler. Gehoord: gisteravond, Concertgebouw, Amsterdam. Riccardo Chailly zag zich gister avond genoodzaakt na het ope- ningsdeel van Mahlers Vierde symfonie het podium te verla ten om een gebroken dirigeer stok te vervangen. Helaas ging tijdens deze uitvoering niet al leen dat stokje kapot. Ook Mah ler kwam er niet ongeschonden uit. Het Concertgebouworkest, dat toch weinig symfonieën va ker heeft gespeeld dan deze, maakte een onwennige, fletse indruk, met kleurloos klinkende strijkers en herhaaldelijk uit ba lans rakende blazers. Van alle symfonieën van Mahler is de Vierde de lichtste en de meest lyrische. Chailly's neiging bij deze componist flink van leer te trekken breekt hem in deze partituur meer op dan in willekeurig welke ande re. Dat hij ook de Vierde aan een nauwkeurig onderzoek heeft onderworpen bleek al meteen uit de realisering van bepaalde ritmische details op de eerste bladzijde. Het pro- bleem is echter, dat Chailly zich bij Mahler vaak in kleinigheden verliest. Met als gevolg een stroeve, ovemadrukkelijke uit voering. Althans de eerste twee delen maakten gisteravond een on aangename indruk. Het derde (langzame) deel klonk beter, maar toen het zover was had deze interpretatie al haar ge loofwaardigheid verloren.Chail- ly is overigens voor zijn eerste programma's na de vakantie aan het experimenteren gesla gen. Plotseling plaatst hij in de ze muziek de eerste en tweede violen niet naast maar tegen over elkaar. Dat versterkt de spreiding van de hoge tonen over de volle breedte van het podium, wat zeker in deze lich te, glanzende symfonie een voordeel kan zijn.Chailly had deze symfonie gecombineerd met een Bach-bewerking van Mahler, een nogal curieus ar rangement van delen uit or kestsuites van Bach, samenge voegd tot een nieuwe suite. Het meest excentriek - en minst overtuigend - is de combinatie orgel en klavecimbel in het eer ste deel, de Ouverture, die log en zwaar klonk. De pizzicati in de Badinerie zijn ook behoorlijk pikant. Eigenlijk is het programme ren van zo'n tijdgebonden ar rangement hobbyïstische, qua si-interessante onzin. Hebben Chailly en het Concertgebouw orkest niets beters te doen? Festival Enschede: Ie magie van opera Enschede begint morgen ït eerste Twents Opera Fes- Centraal staat Mozarts irookjesopera 'Die Zau- ïrflöte'. Het evenement is in initiatief van de Nationa- Reisopera en de Twentse chouwburg. Voor Louwrens angevoort, directeur van de ationale Reisopera, is het en oude liefde. „Die Zau- ïrflöte is de eerste opera ik in mijn leven hoorde." langevoort hoopt dat het ubliek niet komt voor het lektakel, maar voor de ma- van de opera.- „De hoonheid en tijdloosheid an het sprookje: dat is waar it in dit festival om gaat." Eigenlijk is het zelf een irookje: het Twents Opera sstival. Samen met de di- tcteur van de Twentse chouwburg nam Lange- Dort het voortouw. In een aar weken tijd werd een sstival-programma in elkaar estampt, compleet met oncerten, films, pantomi- een galaconcert, een mateur-productie en een Weetal wereldsterren: diri- 6nt Neville Marriner en de iriton Dmitri Hvorostov- y. Maar de hoofdschotel is ie Zauberflöte, vijf keer in circus-achtige ambiance de Diekmanhal. „Willen ie dit in de toekomst kun- en blijven doen, dan heb- e verk en we de steun nodig van e overheid en steun van het ubliek. Ik hoop dat we de amende weken iedereen in eze regio kunnen overrid en hoe verschrikkelijk mooi pera kan zijn." herman haverkate Wie zijn stem voor de eerste keer hoort, vergeet die niet meer. Dmitri Hvorostovsky is een van de beste baritons ter wereld. Op de zeer persoonlijke getinte cd 'My restless soul', een bloemlezing uit het klassie ke liederenrepertoire van zijn geboorteland, klinken wee moed en verlangen door in zijn stem. In Enschede, op het Twents* Opera Festival, zingt hij - behalve aria's van Mozart - de 'Liederen en Dansen van de Dood' van Modest Moussorgs- ky. Dat hij naar Enschede komt, is uiteraard een gebeurtenis van de eerste orde. Zangers van het formaat van Hvorostovsky zijn zeldzaam en doorgaans onbe taalbaar. In Nederland werd hij vooral bekend door zijn samen werking met Valéry Gergiev en het Rotterdams Filharmonisch Orkest, dat acht jaar geleden re sulteerde in een prachtige cd met aria's van Verdi en Tsjai- kovski. Traditie Dmitri Hvorostovsky werd in 1962 geboren in Krasnogorsk, een middelgrote stad met een respectabele operatraditie. Als kind werd hij omringd door de klanken van oude Russische volksliedjes, hem voorgezongen door zijn grootmoeder, die het leeuwendeel van zijn opvoe ding voor haar rekening nam. Zijn vader, een pianist en ver dienstelijk amateurzanger, was veel van huis, maar bracht hem wel de eerste beginselen bij van Dmitri Hvorostovsky lijkt uiterlijk zijn vaderland ontgroeid. de muziek. Vanaf zijn zevende conservatorium, hoewel hij be- kreeg hij pianoles en op z'n paald niet alleen klassiek ge- achttiende ging hij naar het richt was. Als lid van een rock band zong hij regelmatig num mers van Kiss, Queen en Fred dy Mercury. Juist hier, op het poppodium, kwamen zijn grote vocale talenten aan het licht, reden waarom hij op het con servatorium niet alleen piano koos, maar ook zang en koordi rectie. Het verloop van zijn carrière hangt in hoge mate samen met de val van het communistische regime en de grotere openheid naar het Westen die aan het eind van de jaren tachtig moge lijk werd. Uitgerekend in 1989, het jaar waarin de muur viel, nam Hvorostovsky deel aan het prestigieuze concours 'Cardiff Singer of the World', georgani seerd, door de BBC en wereld wijd op televisie uitgezonden. Hij won niet alleen, maar liet bij miljoenen operaliefhebbers een onuitwisbare indruk na. Naar aanleiding van een concert in de Londense Wigmore Hall, kort na het concours, noteerde de Times: 'Hij kwam, hij zag en hij overwon.' Hvorostovsky was op slag een naam in operaland. Een onafzienbare reeks con tracten was het resultaat die hem langs alle grote operahui zen van de wereld zou voeren, van Milaan tot Wenen, Salzburg en New York. Verandering Op foto's, die de afgelopen tien jaar van hem werden gemaakt, is de grote verandering in zijn leven zichtbaar. Rond 1989 is hij nog op en top de klassieke Rus, stijf in het pak, als de ge blokte, hoekige linksbinnen van pakweg Dynamo Kiev of Spar- tak Moskou. In de loop van de jaren negentig wordt het kapsel modieuzer, de kleding meer westers georiënteerd. Hvorostovsky, tegenwoordig wonend in Londen en ge trouwd met een Russische bal lerina, lijkt uiterlijk zijn vader land ontgroeid. Wie hem echter op de cd 'My Restless Soul' de liederen hoort zingen van Tsjai- kovski, Borodin, Rachmaninov en Rimsky-Korsakov, weet dat het tegendeel het geval is. Dmi tri Hvorostovsky is nog steeds wat hij altijd was: een rusteloze ziel uit Rusland. Exodus bij Oasis: bassist stapt op Bassist Paul 'Guigsy* McGui- gan is opgestapt bij Oasis. Na het vertrek van gitarist Paul Arthurs is McGuigan in korte tijd het tweede bandlid van het eerste uur dat Oasis de rug toekeert. De broers Liam en Noel Gallagher, de sterren van Oasis, zullen als het nieuwe album, waarvan de opnames zijn voltooid, klaar is, audities houden om de vacatures op te vullen. LEIDSE SCHOUWBURG START LOSSE KAARTVERKOOP 28 AUGUSTUS a.s. Alle voorstellingen van het seizoen uit categorie A Aan de kassa van 9.00 tot 17.00 uur, vanaf 8.00 uur volgnummers Zaterdag 11 september gaan in de verkoop Theo Maassen, Lebbis Jansen, Tineke Schouten, Acda De Munnik, Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten, Het Toneel Speelt Anne Wil Blankers, Het Groot Niet Te Vermijden, De Vliegende Panters en Hans Teeuwen. Zaterdag 6 november gaat Youp van 't Hek in de verkoop. Zaterdag 20 november gaan in de verkoop Karin Bloemen, Op bezoek bij meneer Green John Kraaijkamp Sr., Een traan op de tompoes, Adèle Bloemendaal, Tsjechov De musical, Robert Long, Bert Visscher, Bocht en Bumpers, Urbanus, Lenette van Dongen en Omhoog die stok Zaterdag 22 januari gaat het Leids Cabaret Festival in de verkoop. telefonische verkoop start elke daaropvolgende woensdag. Voorstellingen in de Kapelzaal K O gaan op de eerste werkdag van de betreffende maand in de verkoop. Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, 2312 XS Leiden, 071-5131943/4

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19