Samenwerken wordt Leiderdorp te duur Rankzinnïg! Dc zou niet weten waarom ze mij hebben uitgekozen' IK Regio ^armonders moeten ondenpoep opruimen Voorschoten stelt limiet aan uitstallingen bij winkels Grootste gondelvaart op Schippertjesdagen Drijvende beesten op de Does ^intratuin INDERDAG 26 AUGUSTUS 1999 chef erna straatsma. 071-5356437,plv -chef judy nihof. 071-5356416 nidi j on o te nish; iteen. vriem :gevei ofzuil si ippen ie tte ge envoi t ver! ie justil der naam k St(? ta tienc jestoli1 bel weet zo'n ;ns delr, bedi' lar m d tal -iSN n; II 'ir, is door het oog van de naald 1 tpen, beseft hij nu. Marco :ers (25) werd in de nacht zaterdag 12 op zondag 13 in het Noordwijkse uit- nscentrum door een groep jens uit Almelo van 15 tot aar geschopt en geslagen tot bewusteloos was. Steekers im bij in de ziekenwagen, een ingeklapte long, een ienschudding en diverse ifdwonden. „Eigenlijk ben ik dat ik een heel stuk kwijt zegt hij. .Anders had ik nog nachtmerries gehad." is hersteld, sinds vorige weer aan het werk, en hij weer twee keer uit geweest foordwijk. De schrik zit er in. „In het ziekenhuis von- ze dat ik nog geluk had ge- Daar schrok ik pas echt inloos en zonder enige aan- ling, was de aanval volgens :kers. „Ik zou niet weten :om ze mij hebben uitgeko- Hij zat met een vriend de bar in The Grand, toen groep jongens hem uit be te schelden, voor 'kaaskop' er meer. Steekers ging er op in. „Ik heb alleen din- J; gezegd als 'joh, doe 'ns rus- Het groepje bleef verve en werd er uiteindelijk de portier uitgezet. Een hen liet nog even weten: zien we buiten nog wel.' rs nam dat dreigement te serieus. Maar toen hij uur later wegfietste werd hij prongen door het groepje, let gebeurt toch niet weer, er meteen door me heen." jaar geleden werd hij al zonder reden in elkaar igen, toen door één jongen, waren ze met zijn vieren. i|ag één gozer met iets zwaai- ik dacht een ketting, maar schijnt een broekriem te geweest. Het begon met die i, ik kreeg een klap op mijn ik viel en toen kreeg ik oppen. Tja, wat doe je op moment? Ik zei: 'jongens, ig, wat heb ik gedaan?' Eén hun snapte het ook niet. ze hadden een aardig reltje op. Ikzelf was niet i hter, maar ik weet alles teekers stond op en rende [i !'-'n mist, waar hij zou getuigen. Vreselijk vond hij dat. Zijn ver dere herstel ging voorspoedig. Hij mocht zes weken niet wer ken en niet sporten, dat was erg genoeg, maar hij heeft er niets blijvends aan overgehouden. Ook geen afkeer van de kroeg, trouwens. Vorige week was hij voor het eerst weer in The Grand. Met zijn kamera den, die ook een paar weken niet geweest waren. „Die zeg gen nu: je gaat echt niet zonder ons." De uitsmijter vond het fijn om hem weer te zien, de barkeeper omhelsde hem, kort om: „Zaterdag ga ik weer. Met die tent had het allemaal niets te maken. Het is typisch iets dat 's zomers gebeurt, 's Winters komen er alleen vaste klanten, in de zomer ook zulke groepjes. Voor diezelfde jongens ben ik niet bang, die zullen er heus wel wat van leren. Maar ik weet wel: als ik nog een keer word uitgedaagd, dan zeg ik helemaal niks meer." weg, maar werd na vijftig meter ingehaald en weer neergesla gen. „Vanaf daar weet ik het niet meer zelf, maar van getui gen. Ik ben opgestaan en trok een sprint, maar na tweehon derd meter haalden ze me weer in. Ze hebben me geslagen en bovenop me gestaan. Het schijnt dat ze naar elkaar rie pen: 'Doorgaan, hij komt nog overeind.' Er is er ook nog een tje op me gesprongen met zijn volle gewicht en zijn elleboog naar beneden. Toen was ik al bewusteloos. Maar daar had ik dus die ingeklapte long van." De mishandeling vond plaats kort na sluitingstijd van de ca fés, op de Parallelboulevard, dus er waren veel getuigen. Ook een bewoonster zag alles ge beuren. Toen de politie kwam, waren de daders echter al ge vlogen. Marco's vriend was de politie gaan waarschuwen, maar kwam door de paniek niet goed uit zijn woorden. Boven dien ging het allemaal erg snel. Steekers denkt ook niet dat om standers iets hadden kunnen doen. Hij verwijt ze niets. „Je moet nog blij zijn dat zo veel mensen het gezien heb ben", zegt hij achteraf. Al heeft hij er nooit aan getwijfeld dat de jongens gepakt zouden wor den. Zijn eigen moeder had al snel een paar namen van da ders en wist op welke camping ze verbleven. De jongens had den een taxi besteld bij het be drijf waar zij ook voor rijdt, vandaar. De groep bleek echter de volgende dag al vertrokken. Het was een voetbalteam uit Al melo dat kampioen geworden was en het uitje cadeau had ge kregen. Ze hadden een trainer en begeleiders mee, twee daar van waren die avond mee op stap, maar die hebben niet in gegrepen. „En die zijn ook niet achteraf naar de politie gegaan, dat begrijp ik niet", zegt Mar co's moeder. Zij werd 's nachts gebeld door de chauffeur van de ambulance, een voormalige buurman. Die slaagde erin haar gerust te stellen, maar dat ver anderde toen de politie vertelde dat er tien belagers waren ge weest. „In het ziekenhuis dach ten ze dat er van alles kapot zou zijn van binnen. En ik heb zelf nog wel eens liggen dromen dat hij badend in het bloed lag." Van de ongeveer acht tot tien jongens die volgens getuigen bij de vechtpartij betrokken waren, zijn er vier in Almelo aangehou den. Op een vijfde wordt nog gewacht. Die zit in Turkije. Steekers heeft geen contact met ze gehad. „Eén van die gasten Marco Steekers hield een hersenschudding en een ingeklapte long over aan een avond stappen in Noordwijk. In het ziekenhuis vonden ze dat hij noggeluk had gehad. „Daar schrok ik pas echt van." foto hielco kuipers heeft de politie gebeld dat-ie me een brief en een bloemetje wilde sturen. Ik heb gezegd: dat accepteer ik niet. Dat hadden ze eerder moeten bedenken." Een fruitmand van de voetbal club accepteerde hij wel. Die is alleen nog steeds niet gearri veerd. „Ooit zou ik die jongens mis schien wel willen vragen waar ze nou mee bezig waren. En of ze er iets van hebben geleerd. Ik denk het wel. Ze zitten nu bijna twee maanden vast." Steekers is blij dat hen poging tot dood slag ten laste wordt gelegd. Hij verwacht dat ze een half jaar krijgen, 'de 17-jarigen mis schien nog meer'. De jongens worden 8 oktober berecht. Zelf heeft Steekers eerst vier dagen in het ziekenhuis door gebracht en daardoor het hu welijk van zijn beste vriend ge- Het aantal geweldsmis drijven in het politiedis trict Duin- en Bollen streek Noord (Noord- wijk, Noordwijkerhout, Lisse, Hillegom en Voor hout) stijgt. Over heel 1998 deden 210 mensen aangifte, dit kalender jaar staat de teller al bij na op tweehonderd. Po litiewoordvoerder J. Nelemans tekent daarbij aan dat ook meer men sen worden aangehou den. Vorig jaar in totaal 36, nu al 63. Onder de categorie 'geweld' vallen niet al leen de mishandelingen die tegenwoordig 'zin loos geweld' heten, zoals die van Marco Steekers. Geweld in huiselijke kring valt er ook onder, het kan geweld met of zonder wapen zijn en met of zonder letsel. rs stij ;1 het tatie Fracti trijd om Gouden Gaffel op Kaag tRMQNDDe strijd om de Gouden Gaffel, een wisselprijs, barst iterdag 28 en zondag 29 augustus weer los op de Kagerplas- ^11 n. Historische zeilboten gaan dan tenminste vier keer voor _j edstrijden het water op, 's ochtends om 10.00 uur en 's mid- (1| igs rond 13.30 uur. De prijsuitreiking is zondagmiddag rond '.30 uur. Vanaf vrijdagavond en tussen de wedstrijden door igen de ruim honderd jaar oude platbodems aangemeerd bij it Warmondse Park Groot Leerust. Daar kunnen ze worden yl ewonderd. In het park zijn hapjes en drank verkrijgbaar. In en !cl11 n het park is het dit keer dubbel feest omdat de Ondernemers 1 ereniging Warmond (OVW) het 'weekend van Warmond' orga- enkeli jseert, met live-muziek en andere evenementen, gulden 'e ,ang geluidsscherm bij Poelgeest ied cstgeest Langs de spoorlijn ter hoogte van de Oegstgeestse euwbouwwijk Poelgeest komt een 1200 meter lang en 1.50 >i eter hoog geluidsscherm. Deze 'muur' moet de bewoners vrij- g< aren van herrie van voorbijrijdende treinen. Poelgeest ligt pal ngs het traject Leiden/Amsterdam, waar om de twee minuten n trein passeert. Begin oktober bespreekt de gemeente Oegst- e hoo iest het eerste ontwerp voor een geluidsscherm met NS Raüin- Hetiabeheer. Gezamenlijk hebben zij een extern bureau ingescha- lar een ld dat de komende periode alle knelpunten inventariseert die :raadibouw van een geluidsscherm met zich meebrengt. erÏÏ'laasje teveel op "8 nssENAAREen 32-jarige Wassenaarse automobilist met een bijna iar borrels te veel op is de afgelopen nacht op de Victorialaan zijn woonplaats tegen de lamp gelopen. Agenten hielden de an aan omdat hij met groot licht reed. 'tlaatstrook Koudenhoom verdwijnt ïrsen ceur iien hem zij n« ;pakki aansi I een zo (ulden mond de huidige 'opruimplicht' tot 1 bini i straatsma op heden weinig effect heeft. !n oni De met hekken omzoomde gers rmonders moeten de uit- uidaatstrook op recreatie-ei- pselen van hun honden land Koudenhoom gaat weg. rtaan opscheppen en in een Daarmee verdwijnt de enige ciale 'poepbak' gooien, plek in Warmond waar honden idenbezitters krijgen daar- vrijuit kunnen rennen. Alleen ir van de gemeente speciale tijdens de wintermaanden wil- uimzakjes. len B en W op Koudenhoom Iet is de bedoeling dat er op honden toestaan. Ze mogen al- 'ien verschillende plekken in leen aangelijnd in het gebied nond poepbakken komen komen. Die aanlijnverplichting de gemeente regelmatig biedt volgens de gemeente be- ;t en periodiek reinigt. In de scherming tegen 'eventueel los- leente zijn 346 adressen ge- lopend wild', dat zich in deze >or ee streerd, waar zich een of rustige periode 'meer over het oernd »rdere honden bevinden, eiland kan bewegen'. Tijdens het is ,r de controle op de naleving het zomerseizoen is de aanwe- 'th°U( de nieuwe regels wil War- zigheid van honden verboden, icht nd een speciale opsporings- De gemeente komt tot de irnbat btenaar in dienst nemen. conclusie dat het inrichten van ainde [et huidige 'hondenbeleid' alternatieve uitiaatstroken niet Een loet niet, stellen B en W in haalbaar is. Gekeken is naar de m i voorstel om poepbakken te een strook groen langs het voet- ;t ma usen. Het effect van de hui- balveld in sportpark Overbos en als df e uitlaatstrook op Kouden- de strook groen langs de spoor de is 'zeer beperkt'. War- baan bij sporthal Dekker. Beide in", z< !ders hebben ook de plicht locaties zijn volgens het college hondenpoep op openbare van B en W echter 'niet of nau- let iefs dei ken op te ruimen, maar een welijks' geschikt, omdat het trole daarop ontbreekt, vrijwel onmogelijk is de terrei nals de mogelijkheid om de nen af te zetten met hekken, rérpselen op een snelle ma- Andere plekken zouden niet we te gooien. Vandaar dat voorhanden zijn. Kosten stijgen met bijna tien procent Leiderdorp baalt van de torenhoge kosten van de sa menwerking met andere gemeentes in de Leidse regio. Verantwoordelijk wethouder P. Kolman (WD) heeft la ten uitrekenen dat Leiderdorp elk jaar zo'n twee ton meer kwijt is aan zaken als de GGD en de streekmuziek- school: een stijging van negen tien procent. Kolman heeft de kwestie aangekaart in het overkoepelende Sa menwerkingsverband Leidse Regio (SLR), met als gevolg dat de andere gemeentes de balans ook gaan opmaken. leiderdorp afke van der toolen Leiderdorp overweegt in geen enkel opzicht om uit een of meer regionale clubs te stap pen. Wel vindt Kolman dat er een eind moet komen aan de wildgroei van gemeenschappe lijke regelingen. „Leiden heeft een centrumfunctie en heeft de wettelijke verplichting regionale taken uit te voeren. Voordat je weer een nieuw samenwer kingsverband vormt, zou je eerst moeten kijken of Leiden dat niet zou moeten doen." Kolman heeft een inventari satie laten maken van alle vor men van samenwerking waar Leiderdorp aan meedoet, en wat dat allemaal kost. Daarmee kwam ze tegemoet aan een mo tie van D66, die in april door de raad werd gesteund. D66-leider E. Grootaarts vindt in een reac tie op de cijfers dat de jaarlijkse stijging disproportioneel is, en dat Leiderdorp 'hier als een speer werk van moet maken'. Leiderdorp geeft volgend jaar krap twee miljoen gulden uit aan dertien regionale clubs. De meest geldverslindende daar onder zijn de GGD (4.5 ton) en de streekmuziekschool (4 ton). Andere 'dure' organen zijn de regionale vuilverwerking, de schoolbegeleidingsdienst en de regionale brandweer, die alle drie rond de twee ton op jaar basis schommelen. De grootste stijgers in deze top vijf zijn de GGD en, met stip, de brand weer, die in twee jaar tijd twee keer zo duur werd. Dat is overi gens te wijten aan het project versterking brandweer. Kolman wil een term als 'dis proportionele stijging' niet be zigen. „De stijgingen zijn aan zienlijk, dat staat als een paal boven water. Ik zet er vraagte kens bij of het allemaal niet effi ciënter en economischer kan." Het punt is dat het groeiende beslag op het budget voor Lei derdorp moeilijk beheersbaar is, aangezien de gemeente in al die clubs bijna niets in de melk te brokkelen heeft. Leiderdorp is de eerste ge meente die nu een compleet overzicht heeft van alle ge meenschappelijke regelingen en de kosten daarvan. Dat is overigens een 'berenklus' ge weest, zoals Kolman het uit drukt. De wethouder heeft gis teren het resultaat ter sprake gebracht in het dagelijks be stuur van de SLR, met als ge volg dat de anderen haar voor beeld gaan navolgen. De wethouder heeft goede hoop dat het Leiderdorpse initi atief vruchten afwerpt. Ze komt met een voorbeeld: „Vorig jaar hebben we bij de begroting van de GGD als enige gemeente een strak standpunt ingenomen. Als alle anderen dan zeggen: we gaan akkoord, ja, dan heb je als Leiderdorp niets in te brengen. Maar onze houding heeft wel tot gevolg gehad dat dit jaar zeer kritisch met de begroting wordt omgegaan. Zo zie je dat je misschien geen invloed hebt op het moment zelf, maar wel op de volgende stap." Voorschotense winkeliers mogen reclameborden en andere spullen voortaan niet meer dan 75 centimeter vanaf de gevel uitstallen. Alleen in overleg ziin hierop uitzonderingen mogelijk. Dat blijkt uit de zojuist verschenen gemeentelijke 'ontwerp-be leidsregels' voor uitstallingen. De gemeente gaat ervan uit dat de winkeliers met de 75 centimeter uit de voeten kunnen. Dit is nog altijd meer dan in veel andere plaatsen, zoals Leiden, waar winkeliers het met 60 centimeter moeten doen, zo redeneert de gemeente. Het is de bedoeling dat ambtenaren de uitstallingen gaan controleren. Wie zich niet aan de regels houdt, riskeert een dwangsom. Een beleid voor de uitstallingen in het dorpscentrum zat er in Voorschoten al een tijdje aan te komen. De wirwar van borden en spullen voor de etalages van sommige winkels in het cen trum is de gemeente al lange tijd een doorn in het oog. Bij de gemeente komen regelmatig klachten binnen van voetgangers en gehandicapten over de gevaarlijke situaties die ontstaan door de obstakels. Ook de vereniging van centrumwinkeliers was de situatie op een gegeven ogenblik zat. „Wij hebben als winkeliersvereniging steeds geroepen: gemeente kom nu eens met regels", zegt voorzitter H. van den Boogaardt. Hij is dan ook blij met de eerste aanzet voor een uitstallingenbeleid. „Je krijgt er een veiligere straat door, een mooiere aanblik, en het is duidelijk voor gehandicapten." Of Van den Boogaardt, die een fotozaak heeft, zelf uit de voe ten kan met de beoogde 75 centimeter? „Dat denk ik wel. Wacht, laat ik mijn bord even meten... Bijna tachtig centimeter. Nou ja, ze zullen toch niet moeilijk doen over een paar millime ter?" Volgens een woordvoerder van de gemeente is het laatste woord inderdaad nog niet gesproken over het uitstallingenbe leid. „Tot 21 september liggen de ontwerp-regels ter inzage op het gemeentehuis en kunnen inwoners van Voorschoten reage ren. Direct belanghebbenden hebben de regels thuisgestuurd gekregen." Aan het eind van de 'rit' neemt de gemeenteraad een beslissing. Meer dan honderd verlichte bo ten hoopt organisator N. Ouwe hand tijdens de Warmondse Schippertjesdagen op 11 en 12 september bij elkaar te krijgen. Met 'de grootste gondelvaart van deze eeuw' wil de organisa tie van het watersportevene ment in het Guiness Book of Records komen. Volgens Ouwe hand kan elke boot zich voor de gondelvaart op zaterdagavond inschrijven, of het nu gaat om een rubberbootje of een sleep boot. „Met echte gondels heeft de gondelvaart niks te maken. Het is gewoon een show van verlichte boten. Het enige ver eiste is dat de boot van achter naar voren is verlicht." Ouwehand maakt zich op voor de tiende editie van de Schippertjesdagen, waar jaar lijks duizenden watersportlief hebbers op af komen. Eigenlijk begint het evenement al op vrij dag 10 september als 's avonds ongeveer honderd authentieke slepers aankomen in de ge meentehaven. Zaterdag kunnen de bezoekers genieten van di verse shantykoren, een grote nautische markt en demonstra ties van sleepboten en model- botenclubs. Ook is het mogelijk om met een oude dieselsleep boot heen en weer te varen. Zondag is er een roei- en een zeilwedstrijd, is er weer een nautische markt en zijn ook weer diverse koren te beluiste ren. Dit jaar heeft Ouwehand 'de horeca' voor het eerst uit handen gegeven aan restau rant-boerderij Meerrust en café De Zon. „Wij hebben het als or ganisatie veel te druk met ande re dingen." Pendelbussen tegen de verkeerschaos warmond judy nihof Om parkeerchaos te voorkomen worden pendelbussen ingezet tijdens de Warmondse Schippertjesdagen op 11 en 12 septem ber. Het watersport-evenement trekt steevast duizenden bezoe kers, wat de afgelopen jaren leidde tot problemen. „Vorig jaar hadden we zo'n 8000 bezoekers en het verkeer liep helemaal vast", zegt organisator N. Ouwehand. „Het hele dorp stond mudjevol met auto's." 'Onverantwoord', aldus Ouwehand. Hij beseft dat een brandweerwagen of een ambulance zich nooit door het dorp heen had kunnen persen. Om geen enkel risico te lopen heeft de organisatie voor pen delbussen gezorgd. Wie met de auto komt, kan parkeren op het terrein van Akzo aan de Rijksstraatweg in Sassenheim. Het par keren is gratis, de bus kost een gulden. Het parkeerterrein is te bereiken via de A44, waar ook verwijsborden komen te staan. De pendelbussen zetten de bezoekers af bij de gemeentehaven. Daar worden ze ook weer opgehaald. leiderdorp De perfecte dag voor een luchtbedden- en drijfbeesten- race had de Leiderdorpse buurtvereniging '2351' gisteren uitgekozen. Het warme weer lokte vijftien kinderen naar het riviertje de Does, waar ze al peddelend met de armen op luchtbedden, body-boards en drijfbeesten streden voor een medaille. De race werd voor het derde achtereenvolgdende jaar georganiseerd. foto hielco kuipers De bosrank (Clematis) is een klimplant met mooie grote bloemen i verschillende kleuren. Nu tijdens de Warenhuis op Stelten-dagen waanzinnig voordelig geprijsd. Geen 14.95, 11.95 of 9.95 maar nu allemaal

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17