'Het is dweilen met de kraan open Doornloze rozen en een bloeiende gele magnolia boer o Rijn Vef.nstreek D Snackbarmede werksti werkstraf voor diefsta Alphen overweegt toch verkoop van kabelbedi) Eerste verdieping moskee klaar DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1999 Bevolkingsonderzoek borstkanker roelofarendsveenVrouwen uit Alkemade in de leeftijd van 50 tot 69 jaar kunnen vanaf 13 september terecht voor een bevol kingsonderzoek naar borstkanker. Daarvoor komt een mobiele onderzoeksruimte, de zogeheten mammobiel, op het parkeer terrein bij de watertoren aan de Noordhoek in Roelofarends- veen. Het onderzoek gaat uit van de GGD Zuid-Holland Noord. Fietsen voor Roemenen runsaterwoudeEen delegatie uit Rijnsaterwoude reist volgende maand met een vrachtwagen vol materialen naar Roemenië. De plaatselijke smid G. van Iperen bezoekt als voorzitter van de werkgroep Roemenië van de Alphense Sionskerk voor de derde keer Brincovenesti. In een vrachtwagen met een inhoud van 85 kubieke meter vervoeren liij en een dorpsgenoot onder meer zestig fietsen en landbouwwerktuigen voor de plaatselijke be volking. De fietsen en landbouwwerktuigen zamelde de smid in bij mensen uit de wijde omtrek. Van Iperen overweegt om in het najaar de reis nog een keer te maken, maar dan zonder vrachtwagen. „Ik kan aardig rommelen met mijn handen", zegt Van Iperen, „en kan op die manier de mensen van dienst zijn." Rommelmarkt voor Pools kindertehuis alphen aan den run De commissie Polen van de St Bonifacius- kerk uit Alphen aan den Rijn houdt op zaterdag 4 september een rommelmarkt. De opbrengst daarvan gaat naar een kinder tehuis in Warschau. Het initiatief van de commissie vloeit voort uit de parochieband tussen de Alphense kerk en de Moeder Gods Parochie in Warschau die inmiddels tien jaar is. Inlevering van goederen is mogelijk van dinsdag tot en met donderdag tussen 19.00 en 21.00 uur bij de familie Kortmann aan de Kort- steekterweg 46B. Wandeling in Bedelaarsbos alphen aan den rijn Het Bedelaarsbos en het Spijkerboor zijn het doel van de wandeling die de IVN op zondag 12 september organiseert. Deze houtwallen in het poldergebied ten zuiden van Alphen aan den Rijn zijn rijk aan planten en vogels. De gra tis wandeling begint om 14.00 uur op de Hoek van de Burge meester Smitweg en de Compierenkade ten oosten van Hazers- woude-Dorp en ten noordwesten van Boskoop. Inlichtingen: Jeannette Teunissen (0172-437018). Feest bij heropening Rijnschans koudekerk aan den run De heropening van de openbare basis school De Rijnschans in Koudekerk aan den Rijn krijgt een fees telijk tintje. Óp maandag 6 september verricht wethouder Van der Lecq-de Knikker van de gemeente Rijnwoude op het schoolplein om 14.00 uur de officiële openingshandeling. Later op de middag is er een receptie. 'Computerwijk in Woubrugge woubrugge De toekomstige uitbreiding van Woubrugge, plan Ouden dijk, moet een computerwijk worden. De straatnamen moeten daar allemaal te ma ken hebben met de computer. Dat stelde het CDA gister avond voor tijdens de raads commissie openbare werken. Namens de fractie gaf Judy Wagenaar er meteen een lijst je met twintig voorbeelden bij, zoals Enter, Harde Schijf, Dis kette, Download, Bytes, Homepage, Surfen en Inter net. Wagenaar: „Waar moge lijk kunnen Nederlandse ter men de Engelse woorden ver vangen en kunnen achter de termen de woorden weg, straat, plein of singel, ge plaatst worden." Het CDA wil met deze ei gentijdse namen („Wellicht een primeur in Nederland") vooral jongeren aanspreken. De christen-democraten ho pen ze op die manier ook bij de lokale politiek te betrekken. Consument centraal op Plantarium Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering geeft Guus Wijchman voorlichting over de internationale vakbeurs voor de boomkwekerij Plantarium 99. Een prachtig bloeiende gele magnolia moet één van de hoogtepunten worden van de internationale vakbeurs voor de boomkwekerij, Plantarium 99. „Het is nog wel de vraag of de Boskoopse kweker Van Tol de voorjaarsbloem gedurende de beurs in bloei krijgt. Al heb ik er wel vertrouwen in dat het lukt. Vraag me niet hoe. Dat is het geheim van de smid. Een kwestie van de groei vertragen of eventueel versnellen. Het geeft zeker veel stof tot praten, want een gele magnolia is iets unieks", zegt Guus Wijchman van All-Round Communicati ons aan de vooravond van de beurs die gisteren officieel be gon. Dit Boskoopse bureau verzorgt al vanaf het begin in 1983 de publiciteit voor de vak beurs. Wijchman - opleiding middel bare tuinbouwschool, tuinar chitect en daarna actief in de groene vakbladjoumalistiek - is sinds een jaar directeur van het Boskoopse bureau. Hij doet dit jaar dan ook voor het eerst de publiciteit voor Plantarium. „Een hele klus. maar prachtig om te doen. Tot voor vorig jaar bezocht ik de beurs als journa list en nu ben ik er zelf bij be trokken. Direct contact met de mensen uit het vak. Dan merk je des te beter hoe betrokken ze zijn bij hun werk, wat in vele gevallen ook hun hobby is. Vandaar ook die nieuwighe den, die elk jaar weer te zien zijn. Kweker Van Tol bijvoor beeld dook twee stekjes van de gele magnolia op in China en is daarmee vervolgens aan de slag gegaan. Ik ben dan ook vreselijk benieuwd naar het re sultaat". Voor degenen die de doornen van rozen geen warm hart toe dragen is er ook nieuws. Kwe ker Vogelaar uit Boskoop komt met een serie doornloze rozen. „Al wil dat niet zeggen dat de consument er ook werkelijk van ondersteboven is. „Dat is altijd het verrassende van nieuwtjes. Soms denk je dat een nieuw product bij de con sument aanslaat, maar dan kom je bedrogen uit bij de toet sen die op beurzen worden ge houden. Vervelend voor de ver edelaar of kweker, maar hij weet waaraan hij toe is. Jam mer van zijn werk, maar het is niet anders." Een speciaal onderdeel van de beurs is de consumententoets. Sinds enkele jaren proberen de leden van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde, afdeling Aalsmeer, pot en kuipplanten uit. Rond de honderd leden namen enkele pot- en kluipplanten mee naar huis. „Het gaat hierbij om lief hebbers, maar lang niet ieder een heeft groene vingers. Voor de inzenders van die betreffen de planten is dat een belangrijk gegeven. Als die liefhebbers al moeite hebben om een plant goed te verzorgen, moet een Politie stopt mogelijk met controle sluipverkeer op Vierambachtsweg Bekeuren op de Vierambachtsweg in Woubrugge is dweilen met de kraan open. Het is daarom mogelijk dat het Openbaar Ministerie besluit dat de politie geen tijd meer mag besteden aan het controleren en verbaliseren. ewout van der dussen Die boodschap van H. van der Veek van politie Hollands Mid den trof de leden van de raads commissie openbare werken gisteravond onaangenaam. Om het sluipverkeer op de Vieram bachtsweg aan te pakken, rest de gemeente Jacobswoude al leen nog een duur controlesys teem dat vergelijkbaar is met de regeling in de Leidse Breestraat. „Een maatregel die niet handhaafbaar is, is een pro bleem van de wegbeheerder", zei Van der Veek. „Bekeuringen aan overtreders van het een richtingsverkeer dat tijdens de ochtend- en avondspits in wis selende richting geldt, hebben volgens de politie geen enkel ef fect. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn er op de Vieram bachtsweg, die op dit ogenblik een grondige opknapbeurt krijgt, 500 verbalen uitgeschre ven. De politie legt het pro bleem geheel op het bordje van de gemeente. Van der Veek gaf aan dat een eerder geopperd systeem van fotocontrole van elke passant voor de politie on doenlijk is vanwege de vele ont heffingen. De politie zou dan veel tijd kwijt zijn aan het bekij ken van de negatieven van de foto's. Als de gemeente Jacobswou de besluit een bruikbaar maar duur controlesysteem aan te schaffen, dan heeft zij wel de lasten, maar niet de lusten van die aanschaf. Want de op brengst van de verkeersbonnen komt terecht in de Rijksschat kist. Van der Veek schat de kos ten van een systeem la de Breestraat, waar een computer de ontheffingen controleert, op vier ton. Zo'n uitgave vindt hij in relatie tot de totale kosten van de opknapbeurt van de Vierambachtsweg nog wel mee vallen. I jte n< Als alternatief voor eejs controlesysteem noemdgi de boel laten zoals het is bij tekende de wethoui aan dat hij verwacht verfraaide Vierambat eerder meer dan minde [f verkeer aantrekt. Een commissielid hield de in. „Laten we eerst n kijken hoe het is als zaamheden aan de \^m bachtsweg klaar zijn" 'er Kpoes. Celstraf Alphenaar voor dief) bij vriendin en schoonmoeder den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Alcoholverslaving is de rode draad in de contacten van een 37-jarige Alphenaar met justi tie. Dit kwam gisteren aan licht tijdens een zitting bij de Haagse politierechter mr. D. Kingma, waar de man zich moest ver antwoorden voor vier strafbare feiten. Ondanks het drankge bruik van de Alphenaar veroor deelde de politierechter hem tot drie maanden cel vanwege diefstal en mishandeling. Daar naast moet de Alphenaar zijn schoonmoeder het van haar bankrekening geplunderde be drag van 2050 gulden vergoe den en zijn vriendin 700 gulden betalen voor de opwaardering van de mobiele telefoon en als smartengeld. Om aan drinkgeld te komen stal de Alphenaar op 25 mei van dit jaar 's nachts de bankpas van zijn schoonmoeder uit haar huis en pinde daarmee 2050 gulden van haar rekening. Ook maakte hij zijn toenmalige vriendin 450 gulden lichter door zijn mobiele telefi haar bankrekening op deren. Toen de vriendi op zijn gedrag aansprai stond ruzie waarbij de inmiddels ex-vriendin, blauwe ogen opliep. De Alphenaar heeft stal van het bankpasje dering van de rekening Eveneens heeft hij toef zijn vriendin door midi de mobiele telefoon o kosten gejaagd te Slechts over de rnish. lopen de versies uiteen, phenaar zegt zijn vriem duw te hebben gegeven door zij over de stofzuig De vrouw zegt klappen gezicht te hebben gekre, politierechter hechtte aard van de verwoi meer geloof aan het verh de vrouw. Tegen de Alf had officier van justit vrouw mr. M. van der celstraf van vier maantJJ' eist en betaling van den aan de schoonmofj' 950 gulden voor de ex- van de Alphenaar. persbureau cerberus Volgens haar advocate was de 42-jarige Ter Aarse na haar aanhouding al genoeg gestraft omdat dat nieuws als een lo pend vuurtje door het dorp ging, maar ook de Haagse poli tierechter heeft de vrouw ge straft. De rechter legde haar tachtig uur werkstraf op en zes weken voorwaardelijke gevan genisstraf voor diefstal van zo'n 10.000 gulden als snackbarme dewerkster van cafetaria Prick. Officier van justitie mr. R. Bos had twaalf weken cel geëist waarvan vier weken voorwaar delijk en terugbetaling aan de snackbareigenaar van 10.000 gulden. Met vijftigjes of honderdjes tegelijk deed de vrouw regelma tig een greep uit de kassa. De snackbareigenaar hing geheime camera's op om te achterhalen wie van het personeel de dief was. Er waren steeds kastekor ten geweest. Zo werd de Ter Aarse betrapt. Bij de politie bekende de vrouw in totaal tiem 'er gulden te hebben gestoli1 °1 teren trok ze die bek echter gedeeltelijk weei' hield het nu op zo'n d 6000 gulden. Volgens delr had de politie het bedi1 10.000 gulden in haar m 1 21 legd. Ze zeiden voor 4( den doen we het niet, d je niet naar huis". De vi(lu een nacht op het politietfP.rc De advocate van de te stelde zich op het sta 5ei dat mogelijk ook andere neelsleden hadden Eén van de medewerl gokverslaafd zijn, zo raadsvrouw van haar clii leerd. De Ter Aarse kwam in financiële problemen i 8e hoge gezinsuitgaven. n'1 verduisterde geld ginfltd' tweeverdieners op vaka °PI kochten zij kleding, haar raadsvrouw schat cliënt zich niet alleen snackbareigenaar toe, m naar de mensen in het naar haar eigen man, niets zou hebben gewete Gemeente ontvangt lucratief bod »RMC iterd ■n.H idsd saskia buitelaar De gemeente Alphen aan den Rijn overweegt het kabelbedrijf toch te verkopen, nu een gega digde een bod heeft gedaan. Nog geen jaar geleden wilden de politieke partijen de Centra le Antenne-Inrichting (CAI) in eigen beheer houden. De ge meenteraad besloot toen vier miljoen gulden uit de reserves van het winstgevende CAI-be- drijf te gebruiken om het net geschikt te maken voor extra diensten, zoals internet en stemmen via de tv. Tijdens het onderzoek naar verbeteringen aan het kabelnet is een bod uit gebracht. Over de hoogte van het be drag en de biedende partij wil de gemeente nog niets zeggen. Maar het bod is interessant ge noeg om onderhandelingen te beginnen, laat wethouder S. Lyczak weten. Bovendien hebben veranderingen in de markt tot nieuwe inzichten ge leid: gemeenten kunnen de technische ontwikkelingen rond het kabelnet niet voorblij ven. Als Alphen het CAI-bedrijf verkoopt, krijgt het een fors be drag voor de ruim 27.000 aan sluitingen. Amsterdam kreeg in 1995 van A2000 per aansluiting 1450 gulden. In de Verenigde Staten wordt soms al bijna 10.000 gulden per aansluiting betaald. di lWOr In Alphen liggen die gen lager. Maar het is dat de gemeente er, ini opgepotte reserves die bedrijf vrijkomen, enke tallen miljoenen guldei overhoudt. Behalve ee geld omvat het bod pakket aan mogelijkhi via de kabel allerlei vooi gen aan burgers aan te b In een besloten verg heeft het college van meester en wethouders >n° tieke partijen op de hop bracht van het bod. Het verwacht nog dit jaar eet stel in de gemeenteraad nen bespreken. De Socialistische zich fel tegen de verkoi nen. De partij is bang da nog lage tarieven (bijna den per maand) fors stij de gemeente zowel het dom als de exploitatie kabelnet overdoet. Frac zitter G. Harmes voorz enkele grote monopolis markt gaan beheersen prijzen naar willekeur vaststellen. Bovendien de burgers volgens hem de buidel tasten als zij n; aangeboden basispakki pluspakket willen aanst „Daarvoor heb je een nodig, en die kost zo derd tot duizend guldei Harmes. De SP wil binr^ een enquête houden om hoe Alphense burgers over verkoop. itla O rmo psel alphen aan den run» De bouwers aan de Marokkaanse moskee in Al phen aan den Rijn zijn inmiddels gevorderd tot de eerste verdieping. Als alles volgens plan blijft verlopen, zijn de tweede verdieping en de koepel volgend jaar maart of april klaar. De bouwkosten van de mos kee op de kruising van de Sportlaan en de President Kennedylaan be dragen 2,3 miljoen gulden. Het gebouw moet plaats bieden aan 400 mensen, krijgt één hoofdingang en diverse leslokalen. FOTO ENGEL LAMEIJER Guus Wijchman: „Bij Plantarium gaat de aandacht puur en alleen uit n schenken is alleen de voortzet ting van het thema waar we een jaar of vier geleden mee begonnen zijn. Zo hebben we aandacht geschonken aan de relatie veredelaar - dat is dege nen die voor nieuwe dingen zorgt door middel van kruising of ze opduikt in het buitenland - en de kweker, die de produc tie ter hand neemt. Een jaar la ter kwam de samenhang tus sen kweker en de groothande laar aan de orde en vervolgens het contact groothandelaar en de detailhandel. Die handel- spoot in de boomkwekerijsec tor is enorm ontwikkeld. De omzet stijgt voortdurend en de exportwaarde is inmiddels ho ger dan bij de bollen. Nu is als laatste schakel in die keten de consument aan de beurt." De beurs wordt dit jaar voor de zeventiende keer gehouden. In 1983 waren er in het Floridage- bouw en in een allerhaast op gebouwde legertent op het par keerterrein van het gebouw 44 deelnemers. Dit jaar heeft Wijchman 260 standhouders uit binnen- en buitenland op zijn lijstje staan. Zelfs zijn er dit jaar twee bedrijven uit China van de partij. „Destijds was het nog een fors discussiepunt of op de beurs ook bedrijven uit het buitenland mochten ver schijnen. Dat betekende uitein delijk concurrentie. Onze kwe kers en handelaren zijn overal van de partij, dus het was on zin om de buitenlanders te we ren. Achteraf gezien is het een goede beslissing geweest. Plan tarium is inmiddels de grootste beurs van boomkwekerijpro ducten, waar jaarlijks zo'n tachtig journalisten uit Europa en daarbuiten op afkomen." De eerste beurs trok 'n paar duizend belangstellenden, nu is dat opgelopen tot 15.000, 16.000. Een jaar of wat geleden liep het bezoekersaantal op tot zo'n 20.000, maar toen werd er bewust onder consumenten geworven. Daar zijn ze mee ge stopt. Voor de consument zijn er mooiere tentoonstellingen, met fraaie arrangementen en dergelijke. Hier gaat de aan dacht puur en alleen uit naar de boom of plant, die in een simpele pot of container zit. Al blijven de belangstellenden van buiten het vak op zondag van harte welkom." kees van kuilenburg kweker of veredelaar vraagte kens zetten bij de marktwaarde van de betreffende plant. Dit jaar is die proef uitgebreid tot zo'n 650 leden van de KMTP, niet alleen uit Aalsmeer, maar ook Boskoop, Heerhugowaard en Gorkum. Die verzorgen ge durende vier maanden ettelijke honderden planten. Na die pe riode beoordelen zij de planten en vervolgens kijkt een jury naar de sierwaarde die na zo veel maanden consumenten- zorg nog rest. Ook dat is een belangrijke toets voor het vak." Het thema ven de zeventiende Plantarium is de consument. Al is het niet de bedoeling dat tuinliefhebbers worden opge roepen om massaal naar de beurs te komen. De beurs is in eerste instantie bedoeld voor het vak. Alleen zondag is be stemd voor het publiek. Dat kan dan een kijkje in de keuken nemen. Dat we dit jaar extra aandacht aan de consument

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16