eiden Regio I Horeca: nieuwe regels te streng |Leiden voert wél en sociaal beleid' end 'Het wordt een latertje, ik ga morgen maar niet naar school' Nachtburgemeester doet dingen die daglicht niet kunnen verdragen NDERDAG 26 AUGUSTUS 1999 i wim wegman. 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 Wateroverlast valt mee ;n De hevige onweersbui die zich vannacht boven de regio itlaadde, heeft in Leiden hier en daar voor overlast gezorgd, verzoek van de eigenaar assisteerde de brandweer bij een id dat dreigde onder te lopen. Verder kwamen door rukwin- nogal wat takken op het wegdek terecht en ging door blik- niinslag bij enkele bedrijven spontaan het alarm af. De riole- ig van de Zijlwijk-school kon het niet bolwerken. Vanochtend ond het water tot hoog in de toiletten. ibraak bij kapperszaak den Een kapperszaak aan de Maresingel was vannacht rond .00 uur het doelwit van inbrekers. De dieven gingen er met de issa vandoor, nadat zij eerst een ruit hadden vernield om bin- ;n te komen. Een getuige waarschuwde de politie en kon een led signalement van het duo verschaffen. De lege kassa werd de directe omgeving teruggevonden. iwaar onder invloed jMfjdl oen_ï De politie heeft gistermiddag een 47-jarige Leidenaar n de weg gehaald die zwaar onder invloed van alcohol achter stuur zat. De man reed rond 13.30 uur op de Zoeterwoudse- eg en trok door zijn rijgedrag de aandacht van twee surveillan- n die hem tot stoppen dwongen. Bij het blazen sloeg de meter naar 2.00 promille. De man is aangehouden. Hij kreeg een ,-erbod voor 13 uur en moest zijn rijbewijs inleveren. lelkert bij PvdA-Leiden den PvdA-ffactievoorzitter Ad Melkert opent dinsdag 7 sep- mber het politieke seizoen van zijn plaatselijke partijgenoten, e sociaal-democratische voorman wil tijdens de bijeenkomst n gedachten wisselen over zijn politieke plannen voor het ko- ende jaar. De bijeenkomst in in café Einstein aan de Nieuwe 19 in Leiden begint om 20 uur. ethouder Laurier na eigen spoedonderzoek: JT noN' ïUVa? 1-401' hou irati Ondernemers fel gekant tegen exploitatievergunning De Leidse horecaondernemers zijn mordicus tegen plannen van de gemeente een exploitatievergunning in te voeren. Dat bleek gistermiddag op een extra ledenver gadering van de afdeling Leiden van Koninklijke Horeca Nederland die door ruim 40 café-eigenaren werd be zocht. Een van de aanwezigen noemde de voorstellen zelfs 'pure chantage'. is dat bij herhaalde klachten van omwonenden de gemeente kan besluiten het café te sluiten dan wel de bestemming van de horecagelegenheid te wijzigen, middels een versnelde proce dure. Daarbij is sprake van 'omgekeerde' bewijslast'. Bij klachten uit de buurt moet de horecaondernemer aantonen leiden eric-jan berendsen herman joustra De gemeente werkt momenteel aan een exploitatievergunning die door de café-eigenaren zou moeten worden ondertekend. In die vergunning worden strenge eisen gesteld aan de za ken. De kern van de voorstellen dat hij onschuldig is. De klach ten worden door de gemeente overigens slechts 'marginaal' onderzocht omdat er niet vol doende personeel is voor uitge breide naspeuringen. Boven dien zou de betrokken onder nemer als de gemeente over gaat tot sluiting geen recht meer hebben op schadevergoe- ding. Deze voorstellen zijn voor de kroegbazen onverteerbaar. „Strijdig met de belangen van de horeca", vatte voorzitter Jos Ponsioen van de afdeling Lei den van Koninklijke Horeca Nederland de bezwaren samen. „24-uurs economie prima, maar dan ook een 24-uurs de mocratie", aldus een van de an dere aanwezigen. De horeca voelt zich duidelijk overvallen door de 'eenzijdige' actie van de gemeente en begrijpt de aanscherping van de regels niet. Immers, binnen het huidi ge convenant zijn er al sancties voor overtreders die variëren van een gele kaart (waarschu wing) tot een rode kaart (ver vroegde sluiting gedurende een bepaalde periode tot algehele sluiting van het bedrijf. Er waren ook veel vragen op juridisch gebied. Wat gebeurt er als de zaak wordt gepacht? Zijn de voorstellen van de gemeente niet strijdig met de Europese regelgeving? Zijn er eventuele verschillen tussen een een manszaak, NV, BV of VOF? Vra gen waarop de juridische afde ling van de horecabond de ant woorden gaat zoeken. Het pro bleem is daarbij dat er geen vergelijkingsmateriaal is. De proef is namelijk uniek in Ne derland. In de rest van het land wordt al gesproken over het Leidse model. „Heel Nederland kijkt naar ons", aldus Ponsioen. Tijdens de proef met de vrije sluitingstijden mogen de deel nemende cafés en restaurants zo lang open blijven als ze wil len. Op doordeweekse dagen na 01.00 uur en in het weekeinde na 02.00 uur mogen er echter geen bezoekers meer naar bin nen. Snackbars en shoarmaten- ten kennen ook geen vaste slui tingstijden mits er na midder nacht geen alcohol meer wordt geschonken of verkocht. Ruim 70 zaken doen mee met de proef. Zij hebben een zogehe ten convenant met de gemeen te ondertekend om in aanmer king te komen voor verruiming van de sluitingstijden. Kroegen die niet meedoen moeten om 00.00 uur dicht. Het is de be doeling dat het experiment be gin volgend jaar een permanent karakter krijgt. Vijftig nachtelijke kopers voor computerspel afdeling sociale zaken in len krijgt niet of nauwelijks ïaken met gehuwden of sa- iwonenden tot 21 jaar, al niet met kind. Leidenaars lijden onder de relatief lage [andsuitkering van 1400 len per maand voor die ca- irie zijn er dan ook nauwe- Dat Leiden geen systeem vaste toeslagen hanteert, is imin rampzalig voor jonge ienwonenden. „In Leiden is ust gekozen voor een indi- lele beoordeling van uitke- igerechtigden die in aan- king komen voor aanvul- bijzondere bijstand." at is het belangrijkste ver van de gemeente Leiden :n een onderzoeksrapport de Landelijke Vereniging Instituten voor Sociaal U dsliedenwerk (LSVR). Uit stuk komt Leiden, dat veel- lig in het nieuws is vanwege ruimhartig minimabeleid, en aantal gevallen juist als naar voren, ethouder J. Laurier (Groen s/sociale zaken) laat in een tie aan de gemeenteraad den ito's iterig weten dat Leiden gewoon trots op haar sociale beleid kan blij ven, ook wat betreft de hoogte van de uitkeringen in het kader van de Algemene Bijnstands- wet. Hij heeft gisteren een aan tal ambtenaren een groot deel van de dag laten uitzoeken wat de oorzaken zijn van de opmer kelijke onderzoeksuitslagen. Leiden is volgens de LSVR voor al gierig voor jonge samenwo nenden met kind. Die categorie krijgt volgens de LSVR in Lei den 700 gulden per maand minder dan in enkele andere van de twaalf onderzochte ge meenten. Laurier is in het cliëntenbe stand van de sociale dienst op drie Leidse gezinnen gestuit waarvan de ouders, of één van hen, jpnger is dan 21 jaar en in alle drie de gevallen is de bij standsuitkering honderden gul dens hoger dan de 1400 gulden die de LSVR noemt. „Dat is het resultaat van genoemde indivi duele beoordeling." Volgens Laurier hebben de sociale raadslieden elders een onjuiste vergelijking gemaakt en vermel den ze in hun rapport onjuiste normbedragen. frank buurman Vraag: wat bezielt mensen om in het holst van de nacht een computerspelletje te kopen, terwijl ze dat de volgende och tend net zo goed kunnen doen? Antwoord: omdat ze dat spel gelijk tot diep in de nacht willen gaan spelen, vanaf het eerste moment dat het beschikbaar is. Het gaat dan ook niet om zo maar een spelletje, maar om 'Tiberian Sun', het vervolg op het cultspel 'Command and Conquer', waar de fans ruim drie jaar op hebben moeten wachten. Het is deze nacht druk bij de Free Record Shop aan de Haar lemmerstraat, die verder vol strekt uitgestorven is. Om streeks 40 jongeren staan vol ongeduld bij de ingang te wachten. Even na 24.00 uur gaat de deur open en spoedt het speelgrage publiek zich naar binnen. Een enthousiaste scholier, die als eerste een exemplaar van Tiberian Sun heeft kunnen bemachtigen heeft nauwelijks tijd voor een praatje. Hij wil direct naar zijn PC thuis om het spel uit te pro beren. „Het wordt een latertje. Ik ga morgen maar niet naar school", meldt hij. Slapeloosheid is altijd een kenmerk geweest van de pro ducten van het Amerikaanse softwarehuis Westwood, de uit vinders van het 'real time stra tegy game', oorlogsspellen waarin de actie continu door gaat. De speler moet de com putermuis constant in bewe ging houden om niet te verlie zen. Westwood bracht achter eenvolgens Dune II, Command and Conquer en Red Alert uit, verslavende spellen die ook door brave huisvaders tot in de kleine uurtjes werden gespeeld, hun huwelijk ernstig op de proef stellend. Omstreeks kwart over twaalf, als de verkoop nog in volle gang is, komt een agent de winkel binnen. Even rijst er twijfel of de nachtelijke verkoop wel le gaal is. De Free Record Shop heeft echter een vergunning ge kregen, de gemeente Leiden doet nooit zo moeilijk, ook al niet bij de vroegtijdige verkoop van de cd 'De waarheid' van Marco Borsato. De politieman blijkt gewoon zelf een exemplaar te willen hebben, wellicht om de nacht dienst plezierig door te komen. De Free Record Shop had aan vankelijk wel een noodplan voor vestigingen in gemeenten die de nachtverkoop hebben verboden: een vereniging zou een cursus Tiberian Sun geven, en lidmaatschap en cursus zou den dan net zoveel gaan kosten als het spel, te weten 89,95 gul den. Maar omdat het bedrijf Een kleine 40 belangstellenden stonden gisteravond vol ongeduld te wachten bij Free Record Shop tot de verkoop van 'Tiberian Sun' zou begin nen. foto loek zuyderduin 25.000 gulden boete per vesti- zijn omstreeks 50 exemplaren ging in het vooruitzicht werd verkocht. Een echte stormloop gesteld door een onwillige offi- is uitgebleven, maar de drie cier van justitie werd van dat verkopers zijn toch wel tevre- plan afgezien. den. „Het gaat om een compu- Om half een is de Free Re- terspel voor een select publiek, cord Shop weer vrijwel leeg en het is niet te vergelijken met de cd van Marco Borsato", stellen nog een unicum) staat voor het ze. Ondanks het feit dat West- publiek de kwaliteit van Tiberi- wood tegenwoordig moet con- an Sun al vast: in Nederland curreren met veel softwarehui- worden 60.000 exemplaren op zen die vergelijkbare spellen de mark gebracht, wereldwijd uitbrengen (drie jaar geleden zijn al tien miljoen stuks op was Command and Conquer voorhand verkocht. Schooldirecteuren eisen meer personeel en meer duidelijkheid iort wie klopt daar kinderen, <rt wie klopt daar kinderen, ort wie klopt daar zachtjes tegen het raam. is die Bolle zeker verdwaald is zeker, zal eens even vragen naar zijn naam. chtburgemeester Hans ilting vernielde enige tijd (W leden een ruit van de woning n een collega van ons van het ids Nieuwsblad. Hij was os omdat er negatief over m was geschreven. Foei. ngaan met de pers hoort ook het burgemeesterschap, lar Wolting sloeg ook J uurlijk terug. In het eerste ai mmer van Straatmagazine, Drt.coijn krant verkocht door thuis- daklozen die vorige week rscheen, kreeg hij gelimiteerd de kans om nis en voor niets reclame tsei voor zichzelf te maken. Toch wel slim van de mensen van Straatmagazine. Want het is natuurlijk bijzonder moeilijk om de ruiten van het woonhuis van een dakloze in te gooien. Mocht het interview Wolting niet bevallen, hetgeen ons zeer onwaarschijnlijk lijkt, dan zal hij hooguit een paar kartonnen dozen verscheuren. In dat vraaggesprek met Wolting staat onder meer dat hij prima in de smaak valt bij de horecaondernemers in Leiden. Zijn collega's dus, want Wolting runt café het Lisserveerhuis aan de Lage Rijndijk. Ook zou er door de horeca een fonds zijn gesticht waarin elke zaak een bedrag stort om de nachtburgemeester van een budget te voorzien. Toe maar. Overigens ontbrak Wolting gistermiddag in stadscafé Van der Werff waar Nachtburgemeester Hans Wolting wil nog wel eens een ruitje intikken. archieffoto loek zuyderduin De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is'het symbolische middelpunt van de stad de kroegbazen onder meer over de 'vrije' sluitingstijden praatten. Wij hebben dus maar eens een uitgebreide kroegentocht gemaakt. En daaruit is gebleken dat de steun voor Wolting als nachtburgemeester uiterst gering is en dat niemand staat te springen om hem van geld te voorzien. Hij wordt in zijn functie van nachtburgemeester gedoogd maar meer ook niet. Niemand wil daar echter iets over zeggen. Kennelijk zit de angst voor de parttime burgervader er diep in. Laat één ding duidelijk zijn: wij hebben niets tegen Hans Wolting zolang-ie normaal doet, hard werkt en niet bezopen is. Want met een forse slok op verandert de ruwe bolster met een blanke pit, zoals hij in de straatkrant wordt omschreven, in een onberekenbare blèrkop. En dat is zelfs een nachtburgemeester onwaardig. Zwembad De jet-set in Leiden maakt zich op voor een soc/eiy-huwelijk. Woensdag 15 september geven Chris Verplancke en Juliette Gilissen elkaar het jawoord. Beide tortelduifjes zijn uiteraard geen onbekenden in het Leidse. Gilissen werkte onder meer voor de Leidse Post en het Leids Nieuwsblad en heeft momenteel haar eigen communicatiebureau Punt uit Teksten. Haar toekomstige wederhelft doet bijna te veel om op te noemen. Hij organiseert evenementen op het plein bij de Hooglandse Kerk, zit in de Stichting Stadsparkeerplan Leiden van de parkeerterreinen op het Van Gend Loosterrein en het Lammenschanspark, heeft een eigen marktbedrijf De Poorter en is voorzitter van de Leidse afdeling van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel. En als de twee geliefden nog tijd over hebben, zijn ze altijd wel in een of andere horecagelegenheid te vinden. Het beklimmen van de huwelijksberg begint 's middags. Daarop volgt een receptie, diner en feestavond. Tout Leiden is uitgenodigd, tout Leiden komt, danwel op de receptie danwel op de party in de avonduren. De uitnodigingen werden verspreid in cd-boxjes. Het onwaarschijnlijke wordt waarheid, staat in grote letters boven de invitaties. Dat belooft nog wat voor de toekomst. Ergens onder aan de uitnodiging staat in kleine letters een regeltje andere tekst. Cadeautip: wij sparen voor een zwembad in Petit Halleux. Bescheidenheid siert de mens, nietwaar? Nou dachten wij dat Verplancke al lang en breed in zijn geld kon zwemmen maar blijkbaar is dat iets te voorbarig geconcludeerd. Dus zijn we maar eens gaan navragen wat die cadeautip precies inhoudt. Het blijkt dat Verplancke in de Belgische Ardennen een tweede huisje heeft waar half Leiden al wel eens is wezen uitblazen van de vermoeienissen van het dagelijks werk. En bij dat optrekje moet dus een zwembad komen. Beste Chris, we richten ons nu even tot jou als mannen onder elkaar. We weten dat Nederland baadt in weelde, we weten dat een opblaasbaar poedelbad bij een vakantiehuis niets meer voorstelt. Maar toch... Een zwembad? Van ons kun je een badmuts krijgen! eric-jan berendsen leiden janneke de jonge vervolg van voorpagina Directeuren van de Leidse openbare basisscholen presen teerden tijdens hun protestactie bij de Rijksinspectie in Zoeter- meer vier eisen tegen de hoge werkdruk. Volgens hen kan de werkdruk alleen verminderen als een directeur niet meer voor de'klas hoeft, als de minister actief beleid voert om het per soneelstekort op te heffen, als de regelingen van de rijksover heid duidelijker worden en als er minder gepland hoeft te wor den. Administratieve onder steuning zien ze als noodzake lijk. Bij wijze van protest leverden ze gisteren incomplete school plannen - de draaiboeken voor het komende schooljaar - in bij inspecteur Hans van Vonderen. Ze gaven daarmee aan dat ze veel te weinig tijd hebben om deze stukken te maken. Inspecteur Hans van Vonde ren liet weten 'ongelooflijk blij' met de schoolplannen te zijn, maar had toch ambivalente ge voelens over de vorm van de actie. „Zo'n schoolplan is juist een manier om de dingen aan te pakken, en jullie stellen het nu uit." Verder liet hij weten dat de directeuren hun eisen maar zelf kenbaar moeten ma ken aan minister Hermans van Onderwijs. leiden ruud sep LWO hoopt snel nieuw elan te krijgen binnen de organisatie. „Kwali teit en klantvriendelijkheid moeten hoog in het vaandel staan. We willen een dynami sche en zakelijke organisatie zijn waarin de zaken goed geor ganiseerd zijn, zodat mensen weer trots zijn om bij de LWO te werken. Daarbij verwachten we een professionele opstelling van iedereen, waarin zaken als tijdschrijven normaal zijn en een afspraak echt een afspraak is." Het bestuur, dat de laatste tijd herhaaldelijk is verweten te veel afstand te hebben van de werkvloer, zegt op zijn beurt toe om te zoeken naar manie ren om beter geïnformeerd te blijven. vervolg van voorpagina Het bestuur van de Leidse Wel zijnsorganisatie (LWO) heeft tij dens de vakantie al veel voorbe reidend werk verricht met als doel om na de zomer snel met een nieuw elan aan de slag te gaan. Daartoe zijn al verschil lende gesprekken gevoerd met potentiële interim-directeuren. Het bestuur hoopt de nieuwe interim op een personeelsbij eenkomst die voor 13 septem ber staat gepland te kunnen presenteren. Volgens LWO-voorzitter A Timmermans-Kuiken moet er de komende tijd veel gebeuren Van Houtpenning voor Ton Staats leiden stadhuis, heeft de Jan van Houtpenning van de gemeente Ton Staats, die gistermiddag af- gekregen, scheid nam na 46 jaar werk- Hij ontving de Leidse onder- zaam te zijn geweest bij de scheiding uit handen van wet- huishoudelijke dienst van het houder Van Rij.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13