Gezond eten met minder vlees Dagelijks drie keer een maaltijd is meer dan genoeg Gezellig aan tafel in de keuken Smaak No Rules, Just Right DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-51 OMELET MET SPINAZIE PINDASOEP MET BLEEKSELDERIJ Een maaltijdsoep die binnen een half uur op tafel kan staan. De wok is voor de bereiding van de soep de meest ideale pan. Neem anders een koekenpan met een hoog opstaande rand of een hapjespan. Maak de selderijstengels schoon. Snijd elke stengel in de lengte in 4 tot 5 smalle repen. Snijd de repen in klein blokjes. Verhit olie in de wok. Fruit de ui ongeveer 2 minuten en voeg daarna de knoflook en sambal toe. Laat alles onder voortdu rend omscheppen 2 minuten zachtjes bakken. Schep de bleekselderij erdoor en schenk er driekwart liter water bij. Breng alles onder regelmatig roeren aan de kook. Voeg de bouillontablet toe. Laat alles 8 tot 10 minuten zachtjes koken. Roer de pindakaas door de soep en blijf zo lang roeren tot de soep is gebonden. Roer daarna de ketjap door de soep. Verdeel de soep over twee kommen of diepe borden. Strooi er eerst k riander over en voeg daarna di plakjes ei toe. Tip: geef er em- ping (een soort kroepoek, kanl g en klaar verkrijgbaar) bij. Benodigdheden voor 2 personen: 4-6 bleekselderijsten- gels, 2 eetlepels olie, 1 gesnipperde ui, 1 tot 2 teentjes gehakte knof- I look, 1 theelepel sambal I oelek, 1 tablet voor groentebouillon, 5 tot 6 eetlepels pittige pinda- I kaas, 1 eetlepel ketjap manis, 2 eetlepels verse, gehakte koriander, 1 tot 2 hardgekookte, aan plakjes gesneden eieren. soorten aardappelen verkrijg baar die vrijwel allemaal een verschillende smaak hebben. Ook daarmee kun je variatie in de maaltijden aanbrengen. Let ook op de buitenlandse soor ten, want die hebben meestal veel meer smaak dan de aard appelen van onze eigen bodem. Zij kunnen bij de hoofdmaaltijd ook de groenten vervangen. Te denken valt aan gepocheei vis (zalm) filet met een luchf saus met peterselie en eenf gekookte aardappelen. Wal neer er dan als nagerecht a appel wordt gegeten, zit u de vitaminen betreft goed Aardappelen kunnen ookl den gecombineerd met eer der knolgewas, zoals koolii' en een kaassaus. Onlangs heb ik een week doorgebracht in de Verenigde Sta ten, het land van de onbegrensde mogelijkheden. Voor de echte culinaire genieter echter nu niet direct 'the place to be'. Opmerkelijk genoeg is er de laatste jaren wel verbete ring gaande, zowel aan de westkust in Californië als aan de oostkust in New York. Voor vleesliefhebbers en bezoekers van formule-restaurants blijken er toch nog altijd weer nieuwe uitdagingen te bestaan. Zo bezocht ik met een wat groter gezelschap 'The Outback' Een donker ranch-achtig formule-restaurant waar reser veren, zeker voor grotere gezelschappen, een onmogelijke zaak is. Misschien hebben ze het niet op groepen voorzien, want onderaan de menukaart prijkt vetgedrukt de tekst dat bij gezelschappen van acht personen of meer automa tisch een fooi van 15 procent wordt bijgeschreven. Bij bin nenkomst werd mij een buzzer in de hand gedrukt. Twee 'buzzenbetekende dat onze tafel gereed stond. Tevens werd luid en duidelijk onze naam omgeroepen "table ready for the Beeren party", zodat de kleine 200 gasten precies weten wie er in huis zijn. The Outback is een van oorsprong Amerikaanse keten waar de Austalische sfeer overheerst. Outback staat immers voor het achterland van Australië. De oprichters hebben zich la ten inspireren door de legendarische en zeer populaire Au stralische films van Crocodile Dundee. In deze films wordt in een soort dialect een nieuwe trend gezet voor benamin gen met betrekking tot eten en drinken. The Barbie staat voor barbecue, shrooms zijn mushrooms, vegetables zijn veggies en appetizers zijn Aussi-Tizers, om maar wat voor beelden te noemen. Wat dacht u van Botany Bay Fish O'the Day, een verse licht gekruide en gegrilde vis? Dat de keten een groot succes geniet blijkt wel uit het feit dat binnen een paar jaar tijd zo'n dikke 600franchisene mers een Outback vestiging hebben geopend. En wel world-wide van Korea tot Hawaii en van Duitsland tot Australië. Ook voor de komende jaren staan er heel wat nieuwe vestigingen gepland, met uitzondering van Neder land. Op de een of andere manier slaat deze formule in ons land niet aan. Toch moet me van het hart dat de jonge en frivool geklede dienstertjes, die de gasten benaderen op een manier alsof ze je al jaren kennen, ook in ons land een aantrekkelijke toevoeging zouden kunnen zijn. De absolute topper in The Outback vind ik de Bloomin' Onion. De specialiteit van het huis die terugkomt in het lo go. Het is een grote ui die van boven af is opengesneden in gelijke parten, als een soort frieten en vervolgens in zijn ge heel is gefrituurd. Het gerecht pronkt als een grote bloem op tafel. De stengels haal je er met de hand van af en wor den desgewenst in een dipsaus gedoopt. Een lust voor het oog van de ware vleesliefhebber zijn de Outback-rack (14 ounce) en de Prime Ministers rib (18 ounce). De gaarheid, malsheid en bereiding zijn uitstekend. De Alaska King Crab vind ik persoonlijk een echte aanra der. Prachtig vers crabvlees meteen beetje gesmolten boter voorde prijs van zo'n 40 gulden: in ons land onmogelijk voor deze prijs. Voor de zoeterikken vormt de Chocolat Thunder From Down Under een dessert van ongekend for maat. Overigens zijn de wachttijden voor een gerecht minimaal. No Rules, fust Right is de slogan van The Outback. Ik ben ervan overtuigd dat monsieur Mon- tignac er al iets op heeft gevonden.... JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Waterbonbonnière Het opvallendste van de vier ontwerpen waarmee de collec tie van REEEL is uitgebreid, is een bonbonnière die het snoepgoed groter laat lijken dan het is. Dat effect wordt ver oorzaakt door de met water ge vulde glazen stolp, die over de eigenlijke, glazen bonbonschaal wordt geplaatst. Het ontwerp is van Arnout Visser. REEEL is vijf jaar geleden be dacht door de designers Ri chard Hutten, Rob Gijsbers en Vincent de Rijk, afgestudeerd aan de Academie Industriële Vormgeving Eindhoven. Zij wil den onder één naam sobere en originele producten presente ren van jonge Nederlandse ont werpers. De collectie bestaat inmiddels uit 15 producten van negen designers. Tot de vier nieuwe aanwinsten behoren naast de waterbonbonnière een kledinghaak (Coathook) van Dick van Hoff, een vaas voor vier bloemen (Four Flower Fa se) van Erik-Jan Kwakkel en de aluminium Unliftable Bowl van Richard Hutten. HORIZONTAAL: 1. Onderwijzer, 7. uitvinder v.d. telefoon; 8. loven; 10. een zekere; 12. ontkenning; 13 voedingsmiddel; 16. slijtplek; 18 gast; 20. afgelegen, 21. naar persoon; 23. spraakorgaan; 26. nauwe doorgang; 28. vogelbek, 30. priem; 32 hemellichaam; 34. soort paard; 35. enkel. VERTICAAL: 1. De mensen; 2 leerling; 3 oude lengtemaat. 4 voorzetsel; 5. gemeendheid, 6 herkauwer, 7. aardhoogte, 9 draaikolk; 11 dierengeluid; 14. herrie; 15- aanvankelijk; 17. Europeaan; 19. lof, 21. ooit; 22. opstandeling; 24. verbouw; 25. officierskantine; 27. persoonlijk vnw.; 29. kunstwerk; 31. onderwijs; 33. muzieknoot; 34. kledingstuk. Oplossing v Horizontaal: 1IJzer; 4. gelijk; 7 aardgas; 8. Lot, 9. bal; 10. charter; 12. treffen. Verticaal: 2. Zeug; 3. ransel, 4. geslacht, 5 laat, 6 karaat; 9. bron; 11. are. HEINZ De keuken wordt steeds meer een plaats waar niet alleen wordt gekookt, maar ook gege ten. Gasten ontvangen in de keuken is chic tegenwoordig. Mensen trekken vaak de keu ken bij de woonkamer of ze ne men een woonkeuken met ge scheiden daarvan een - wat kleinere - zitkamer. Of ze kiezen voor drie aparte vertrekken (keuken, eetkamer en zitka mer), waarbij tussen de eerste twee al dan niet een open ver binding is. Het hangt helemaal van de persoonlijke smaak, de beschikbare ruimte in huis en de financiën. Wanneer er geen deuren zitten tussen zitkamer, eethoek en keuken zijn een optimaal afzui- gingssysteem en goede ventila- tiemogelijkheden noodzakelijk. Voor een eetkeuken geldt dat uiteraard ook, maar in de zitka mer luistert het nog veel nau wer. Om in een keuken behalve alle kasten en apparaten ook een eethoek te kunnen plaatsen dient de ruimte minimaal zo'n 13 m-FD groot te zijn. Kastdeu ren moeten open kunnen, een stoel naar achteren geschoven worden, zonder kans op aanva ringen. Laat de eethoek zijn naam eer aandoen en zet hem in de hoek. Het is heel efficiënt om een hoekbank te plaatsen. Tafel ervoor en je houd nog twee zijden over voor stoelen. Voor gezellig ontbijten in het weekend of de warme avond- hap met het hele gezin is zo'n opstelling prima. Maar het is niet een echt aantrekkelijke am biance om met vrienden te eten. Voor een dinertje met gasten willen de meeste mensen liefst een royale, vrijstaande tafel met comfortabele stoelen er om heen. Maar dat lukt pas echt in een keukenruimte vanaf 16 m- FD. Nemen we een ronde of een rechthoekige tafel? Een ronde tafel vinden de meesten gezelliger. Maar die vraagt meestal wel meer vloerruimte. Een voorbeeld. Voor een ronde tafel met een doorsnede van 160 cm is een vloeroppervlak van ruim 2 m-FD nodig. Er kunnen met gemak acht men sen aan en met een beetje in schikken ook negen. Een recht hoekige tafel voor acht eters (180 x 70 cm) heeft al genoeg aan ruim 1,25 m-FD. Wil men toch rond? Neem een kleiner model voor doordeweeks en bouw dat voor gasten met tus- senbladen uit tot een lange, ovale tafel. Het meest praktische in de eet keuken is een tafel met een blad dat gemakkelijk (nat) af te nemen is: (gelakt) hout, glas, kunststof of een steenachtig materiaal. Neem ook eenvoudig te onderhouden stoelen of ta felfauteuils. De laatste zijn ui terst comfortabel, maar over het algemeen wel breder - en ook dieper - dan de traditionele 'keukenstoelen' al dan niet met armleuningen. Voor de bekleding is leer ge schikter dan stof. Tenzij het een moderne kunststof is zoals bij voorbeeld de gemetalliseerde nylons die op de laatste Meu belbeurs in Keulen een trend bleken. Katoen of een andere wasbare stof vormt geen pro bleem als het om hoezen gaat. Die gaan af en toe gewoon in de wasmachine. Heel geschikt voor de eetkeuken zijn ook voorgevormde houten of kunst stof kuipstoeltjes. In een nostal gische inrichting zijn Oudhol landse stoelen met rieten zit ting een passende oplossing. De rietmatjes gedijen goed in de keuken, omdat het er vochti ger is. Een tafel in de keuken is ook plezierig als er kinderen in huis zijn. Kunnen ze onder toe zicht huiswerk maken of een spelletje doen. En na het werk is het ook een plekje om even 'tijd voor jezelf nemen. Het is heel goed mogelijk goede kindervoeding samen te stellen met minder of geen vlees. foto archief Veel volwassenen eten tegen woordig minder vlees. Dat be tekent meestal niet dat ze vege tariër zijn, want zo af en toe een stukje vlees moet kunnen. Het Voedingscentrum krijgt vaak de vraag voorgelegd of het moge lijk is kindervoeding goed sa men te stellen zonder of met minder vlees. Inderdaad: een kind kan vanaf de eerste hapjes zonder vlees worden grootge bracht. Vlees is een belangrijke bron van ijzer, eiwitten en B-vi taminen. Maar deze voedings stoffen komen ook in andere voedingsmiddelen voor. Ijzer is nodig voor de aanmaak van bloed en dus onmisbaar. Kinderen van zes tot twaalf maanden kunnen het best 'op- volgmelk' krijgen als melk voor de pap en als drinkmelk in de beker bij de broodmaaltijd. Op- volgmelk is een 'melk' die is af gestemd op de behoeften van jonge kinderen. In tegenstelling' tot koemelk bevat opvolgmelk ijzer. Daarom is het voor jonge kinderen die geen vlees krijgen extra belangrijk dat ze in plaats van gewone koemelk, opvolg melk krijgen. Vanaf één jaar kunnen kinde ren met de pot mee-eten. In plaats van vlees kunnen ze als bron van ijzer peulvruchten, kant-en-klare vleesvervangers, tahoe, geweekte sojabrokjes, ei, quorn, graanvlokken (gerst, rijst, haver of rogge) of gemalen noten eten. Vlees bevat naast ijzer veel ei witten. We gebruiken die voor de opbouw en het in standhou den van ons lichaam. In wester se landen éten we vaak zo veel eiwitrijk voedsel, dat een beetje minder eiwit niet zo erg is. Ook zonder vlees kunnen we ge makkelijk aan voldoende eiwit komen. De keus is groot: eiwit zit in alledaagse producten zo als melk, kaas, kwark, eieren, brood, graanproducten, bonen, noten en zelfs, zij het wat min der, in aardappelen. Omdat kaas en kwark wel veel eiwitten bevatten, maar zo goed als geen ijzer, zijn het geen echte ver vangers van vlees. Kaas en melk zijn wel elke dag nodig omdat er kalk in zit. Vegetarisch eten wordt vaak in verband gebracht met de kans op een tekort aan BI2. Dat zit immers alleen in dierlijke pro ducten. Wie echter wel melk, kaas en eieren gebruikt, hoeft daar niet over in te zitten. Vega- nisten, die helemaal geen dier lijke voedingsmiddelen gebrui- Bereiding: Snipper de gepelde ui en het knoflookteentje. Was de spinazie en verwijder de dik ke steeltjes, laat de groente goed uitlekken. Klop de eieren los met mosterd, roer de peter selie erdoor en voeg naar smaak zout en peper toe. Verhit de boter in een koeken pan en bak de ui en knoflook. Voeg de spinazie toe en roerbak het geheel op hoog vuur tot de spinazie is geslonken en het vocht is verdampt. Roer het ei mengsel door de spinazie en bak de omelet tot het ei begint te stollen. Snijd de omelet in ken, riskeren wel een grote kans op een tekort aan vitamine BI2. Vitamine BI en B2 komen eveneens in vlees voor. BI zit echter ook in brood en in graanproducten, aardappelen, peulvruchten en melk; B2 ook in brood, melk en eieren. Met deze voedingsmiddelen hebben u en uw kind voor wat de B-vi taminen betreft ook een vol- punten en serveer direct. Lekki met een gemengde salade met frietjes of ciabatta. Benodigdheden voor 2 personen: 1 ui, 1 knoflookteentje, 250 gram verse spinazie, 4 eieren, 1 eetlepel gro ve mosterd, 2 eetlepels gesnipperde peterselie, zout, peper, 25 gram boter. waardige vervanging van vl Meer informatie is te vinde de brochure 'Eet bewust minder vlees'. Deze is te be len door overmaking van 8, gulden op girorekening 43.23.700 ten name van het Voedingscentrum te Den H onder vermelding van broei nr. 114. gev en Alle Ge\ ne. Kui tos Wil The Am rie. gev zijr tWé gOE wil me zijr sta da* Ruf Sei rug Unl Na' zor ren der Get Kei Pai NO: Hel Tel zar pul om dat A/££M MAA&- asp/k'£wltta: 30/S/S. IK l NU sveUk &£z/a. Onderzoeken wijzen uit dat we (te) veel eten omdat we er ver keerde eetgewoonten op na houden. Driemaal daags een maaltijd is ideaal en menigeen leeft in de veronderstelling dat hij of zij zich er ook daadwerke lijk aan houdt. Niets is echter minder waar, want niet alle maaltijden zijn even waardevol. Het ontbijt wordt maar al te vaak overgeslagen en voor de lunch trekken we meestal (te) weinig tijd uit. De samenstelling van zowel ontbijt als lunch stelt door gaans weinig voor. Het diner daarentegen is vaak (te) overla den. En dan hebben we het nog niet eens over de vele tussen doortjes die 'lege' calorieën op leveren waar we niets aan heb ben, maar die we wel als ballast (overgewicht) met ons mee moeten dragen. De Voedingsraad wijst er bij herhaling op dat we in ons land niet alleen te veel, maar ook te zoet, te zout en bovenal te vet eten. In de afgelopen jaren zijn daar ook eiwitten bijgekomen. Het staat vast dat we (te) veel eiwitten van dierlijke herkomst consumeren, die niet bevorder lijk zijn voor de opbouw en het in stand houden van een goede gezondheid. Omdat geen mens hetzelfde is, kunnen er moeilijk exacte hoe veelheden suiker, zout, vetten en eiwitten worden aangegeven die iedereen dagelijks tot zich zou moeten nemen. De een heeft wat meer zout nodig dan de ander en dat geldt ook voor de vetten en eiwitten. Wel zijn algemene richtlijnen mogelijk. Het is belangrijk drie keer per dag te eten. Een royaal ontbijt en een lichte lunch met veel brood en/of graanprodukten. En tot slot de warme maaltijd, die in ons land vrijwel altijd 's avonds wordt gegeven en vrij sober van samenstelling dient te zijn. Mijd de uitgebreide drie- of meer gangenmenu's. Warme maaltijden hoeven niet per se uit vlees, groenten en aardappelen te bestaan. Het vlees kan men. evenals het ge vogelte of de vis, zo af en toe wel eens laten vervallen. Een stukje vlees van 100 gram kan worden vervangen door onge veer 40 gram noten, 50 gram kaas, 100 gram eieren (2 stuks), 100 gram sojaprodukten en 100 gram quorn. Een-, twee- of driemaal per week een hoofd maaltijd met noten, kaas, eie ren of sojaprodukten brengt va riatie op tafel. Variëren kunnen we ook met de groenten, waaronder we ge makshalve ook de aardappelen rekenen. Rauwkost, in de vorm van gemengde salades, bevat stoffen (vitaminen, mineralen) die we niet kunnen missen. Het is verstandig om dergelijke ge rechten af te wisselen met roya le porties gekookte of op een andere wijze bereide warme groentensoorten. Aardappelen zijn al lang niet meer ons volksvoedsel nummer een. Hoewel ze veel waardevol le stoffen bevatten is het goed om ze twee, drie of viermaal per week te vervangen door rijst of deegwaren zoals pastasoorten. Daarnaast kun je aardappelen heel goed vervangen door stok brood bij de maaltijd te geven. Een omeletje met gesmoorde tomaten met stokbrood is een volwaardige maaltijd. Hetzelfde geldt voor een portie gebakken mosselen met een komkom mersalade en wat brood. Er zijn tegenwoordig allerlei Het ontbijt en de lunch kunnen het beste bestaan uit brood en/of graanpro dukten. foto archief united photos de boer

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10