Revolutie in opsporingsland n In Natura Eten bij de chinees □CO WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINCA 023-5 Het edelhert heeft zijn naam ongetwijfeld te danken aan zijn vorstelijke verschijning en het damhert wordt zo ge noemd, omdat het vroeger het favoriete jachtdier van adellijke dames was, maar de naam van het Pater Davids- hert heeft niets van doen met zijn uiterlijk of met de bete kenis die hij voor de mens had. Hij werd simpelweg ont dekt door de Franse missionaris Jean Pierre Armand Da vid, die hem in 1865 in China aantrof en voor uitsterven wist te behoeden. Eerder had de geleerde Jezuïet al een uitvoerige en nauw keurige beschrijving gegeven van de reuzenpanda, die tot dan toe in de wereld buiten China slechts als een soort fa beldier bekend was geweest. In het zelfde jaar trof de na- tuuronderzoekende geestelijke in de bergachtige streken van China een fraaie heester aan, die getooid was met fraaie bloemenpluimen en bezaaid met vlinders. De struik werd 'Buddleja davidii' genoemd en naar Frankrijk ge bracht, van waaruit hij in 1893 Nederland bereikte. De buddleja veroverde ogenblikkelijk een warm plaatsje in onze harten en tuinen. Niet lang daarna was het niemand minder dan Jac.P. Thijsse die hem volop aanprees in het Verkade-album 'De bloemen en haarvrienden'; 'Ikraad mijn vrienden en vriendinnen altijd aan om een buddleja in hun tuin te planten. De naam klinkt vreemd en de heester ziet er slordig uit, maar ik zou hem toch niet graag willen missen...' Thijsse had zijn hart verpand aan de struik om dezelfde reden waarom pater David hem naar Europa bracht, na melijk vanwege zijn onweerstaanbare aantrekkingskracht op vlinders. Die is zo groot dat de buddleja beter bekend staat als 'vlinderstruik'. Dat onze fladderende zomerjuweeltjes verzot zijn op de vlinderstruik heeft twee oorzaken. De eerste is de kleur van de bloemen. Alle dagvlinders nemen uitstekend kleu ren waar en hebben een uitgesproken voorkeur voor rood en blauw en het gedeelte van het spectrum dat daar tus sen ligt, zoals roze, karmijn en paars. Om deze reden mag bijvoorbeeld ook de sering zich in de belangstelling van vlinders verheugen. Maar terwijl de sering in het relatief vlinderarme voorjaar bloeit, spreidt de buddleja zijn bloe menpracht ten toon in de tweede helft van de zomer, wanneer het vlinderbestand op zijn hoogtepunt is. Op de bloemen kunnen we dan vele soorten waarnemen, zoals koolwitjes, dagpauwogen, citroenvlinders, kleine en grote vossen, atalanta's en distelvlinders. Thijsse noteer de; 'Opvallend is dat de meeste van die vlinders niet eens bezig zijn met honing te schrokken, doch zich vergenoe gen met stil op de bloemen te zitten, met uitgespreide vleugels. Soms zwaaien ze naar rechts of links, om een nog betere houding te hebben ten opzichte van de zon'. Thijsse's waarneming klopt: het is alleen al het paars van de bloemen dat de vlinders aanlokt, zonder dat ze het meteen op een nectar slobberen zetten. Het is echter de vlinders uiteraard niet alleen begonnen om het in het zonnetje genieten van fraaie kleuren. In we zen zal schoonheid hun worst wezen. Rood en blauw be tekenen voor hen: daar valt voedsel te halen. Bloemen van deze kleuren hebben nu eenmaal veel lekkers in petto. En zoals bij alle levende wezens het geval is, draait ook het vlinderbestaan slechts om het vullen van de maag. De buddleja biedt hen smakelijke en voedzame vlinderkost in de vorm van nectar. In feite is nectar slechts dik suikerwa ter, dat uit saccharose, glucose of fructose bestaat. In de ene bloem overweegt de ene soort suiker, in de andere de andere. Altijd echter bedraagt het suikergehalte maximaal tachtig procent van de nectar. Want behalve water zijn er nog proteïnen, vitaminen en smaakstoffen in aanwezig. Het is dus een mierzoet goedje dat door het extreem hoge suikergehalte eersteklas brandstof.vormt voor talloze in secten, waaronder vlinders. De even zo zoete geur ervan lokt de bloembezoekers naar de bron en doet hen al bij voorbaat stevig watertanden. Enerzijds is het dus de kleur van de buddleja waardoor vlinders worden aangelokt, an derzijds de geur, maar deze twee houden direct verband met elkaar. Ofschoon vlinders zich ook laven aan sap uit boomstam men en vruchten, vormt nectar hun belangrijkste voedsel. Ze slurpen het kostelijke vocht op met hun zuigtong, die fungeert als een rietje in een glas limonade. In rust is deze tong als een horlogeveer opgerold onder hun kop, maar hij wordt bij het bezoek aan een bloem uitgerold als een feesttoetertje, waarna er de nectar mee wordt opgezogen en in het spijsverteringskanaal wordt gebracht. Op de bloempluimen van de buddleja zijn dikwijls vele vlinders gelijktijdig bezig met dit aangename karwei. Zo langzamerhand zijn dit echter de enige plekjes waar we nog zoveel vlinders tezamen kunnen waarnemen. Want wat gaat het slecht met onze vlinders! Soort na soort valt ten prooi aan de onstuitbare menselijke expansiedrift. Het is maar goed dat zowel pater David als Jac. P. Thijsse niet geweten hebben hoe het af zou lopen met 'de bloemen en haar vrienden'. Ontdekking DNA veel grotere vondst dan unieke vingerafdruk DIRK MELLEMA De Amerikaanse honkbalheld Ronald Williamson stond afge lopen april op het punt te wor den geëxecuteerd. Een jury in Oklahoma had hem en mede verdachte Dennis Fritz schuldig bevonden aan de gruwelijke seksmoord op de 21-jarige ser veerster Debra Sue Carter. En toen kwam het verlossende be richt. Met behulp van een nieu we opsporingstechniek, DNA- onderzoek, werd aangetoond dat het tweetal onschuldig was. De echte moordenaar bleek een man die tegen hen had getuigd. Inmiddels zijn in de VS al 62 veroordeelden vrijgelaten om dat de nieuwe onderzoeksme thode hun onschuld bewijst. Volgens sommigen is dit pas het begin. „Er zullen op den duur duizenden onschuldige mensen vrijkomen", zegt de bekende Amerikaanse advocaat Barry Scheck. DNA-onderzoek veroorzaakt vrij onopgemerkt een revolutie in opsporings land. Meer misdrijven worden opgelost, en verdachten kun nen hun onschuld bewijzen. Zo moest de politie in Friesland onlangs een 32-jarige mem uit Zwaagwesteinde vrijlaten, die werd verdacht van moord op de 16-jarige Marianne Vaatstra. DNA-onderzoek toonde zijn onschuld aan. De vlag ging uit in het kleine Friese dorp, waar de man woont. Hetzelfde ge beurde met de verdachte die was gearresteerd in verband met de moord op het Haagse meisje Kumral Bagci. En ook hele oude misdrijven, vooral geweld- en zedendelic ten, kunnen soms alsnog tot klaarheid worden gebracht. Zo hoopt de politie in Londen bin nenkort de dertig jaar oude moord op de 18-jarige Rita Sawyer alsnog op te lossen. Deskundigen zijn er in gesla DNA-materiaal te halen uit het van een DNA-keten. tene het DNA-profiel in de computer zitten, dan zouden moorden veel sneller worden opgelost. Maar het opslaan van een ieders profiel gaat de mees ten te ver, ook de voormalige Rotterdamse hoofdcommissaris en moordspecialist JA Blaauw, een bepleiter van verruiming van de mogelijkheden van het DNA-gebruik. Blaauw: „Er is te veel weerstand tegen het vastleggen van alle profielen. Dat is simpelweg niet haalbaar. Maar dat neemt niet weg dat Nederland veel kansen laat liggen. Er zouden meer foto gpd/forensic science service london Een voorbeeld van het bloedonderzoek, foto gpd/roland de bruin in beslag genomen bewijsmate riaal van destijds. De politie wil dit nu vergelijken met het DNA van de toenmalige verdachten. De ontdekking dat ieder mens een uniek DNA-profiel heeft en dat dit profiel aan de hand van een cijfercode eenvoudig kan worden opgeslagen, is revolu tionair. Dit heeft grotere gevol gen dan de ontdekking van we tenschappers dat iedereen een eigen vingerafdruk heeft. Het is voor een dader veel moeilijker te voorkomen dat hij zijn DNA- profiel achterlaat dan zijn vin gerafdruk. Een paar hand schoenen zijn al voldoende om geen afdruk te maken. Maar vooral bij geweld- en zedenmis drijven is het lastig om geen bloed, sperma, speeksel, huid schilfers, zweet of haren achter te laten. Want uit al deze zaken is een DNA-profiel te achterha len. De bruikbaarheid van de nieu we techniek neemt razendsnel toe. In de Verenigde Staten zal binnen twee jaar in elke politie auto een testidst liggen, waar mee binnen een paar seconden het profiel van de dader kan worden vastgesteld. Het appa raatje werkt door een haar. een bloedspoor of wat speeksel op een soort creditcard met micro chip aan te brengen. Door een computerverbinding wordt het DNA-profiel vergeleken met de opgeslagen profielen van crimi nelen. Met een beetje geluk weet de politie binnen een uur wie de dader is. Opslaan Vanzelfsprekend is de kans op succes groter naarmate meer profielen zijn opgeslagen. Zou van iedere Nederlandse ingeze- misdrijven opgelost kunnen worden, als wij niet zo puriteins zouden zijn met het vastleggen van DNA-profielen. We zouden met die profielen moeten om gaan, zoals we dat met vinger afdrukken doen. Dat zou bete kenen, dat van iedereen die als verdachte van een misdrijf lan ger dan zes uur op een politie bureau wordt vastgehouden, een DNA-profiel wordt ge maakt. Momenteel gebeurt dat zelden. Tot nu toe is er de afge lopen tweeënhalf jaar van vier honderd Nederlanders het DNA-profiel in opgeslagen, ter wijl er in Groot Brittanië al meer dan een half miljoen mensen zijn vastgelegd." Er zijn weinig landen in de we reld waar men terughoudender is met het registreren dan Ne derland. Een DNA-profiel kan tot nu toe alleen worden afge nomen als het gaat om een misdrijf waarop tenminste acht jaar gevangenisstraf staat en dan uitsluitend als het nodig is voor de bewijsvoering. Een voorbeeld: een man wordt be trapt op verkrachting van een jong meisje. Hij wordt opge pakt, hij bekent. Van deze man wordt geen DNA-profiel ge maakt want het bewijs is im mers rond. Zijn DNA-profiel zal dus nooit vergeleken worden. Tot nu toe is slechts eenmaal in Nederland een verdachte opge spoord, omdat zijn profiel bij het Gerechtelijk Laboratorium stond geregistreerd. In de Ver enigde Staten en in Groot-Brit- tanië gebeurde dat veel vaker, domweg omdat daar meer cri minelen staan geregistreerd. In Nederland woedt momenteel een discussie of een verdachte niet al kan worden gedwongen DNA af te staan wanneer het gaat om misdrijven waarop vier jaar gevangenisstraf staat. „Daar ben ik tegen", zegt prof. dr. Th. de Roos, hoogleraar strafrecht aan de universiteit van Leiden. „Om een DNA-pro fiel af te nemen, wordt met een watje wat wangslijm weggeno men. Daarvoor moet je dus het lichaam in en daar moet je heel terughoudend in zijn. Het is een te grote aantasting van de lichamelijke privacy om dit middel vaak toe te passen." Die opvatting staat haaks op bij voorbeeld de Britse, waar het afnemen van wat wangslijm als een kleine ingreep wordt ge zien. Blaauw: „Onlangs reed daar iemand weg bij een benzi nepomp zonder te betalen. De man werd aangehouden, ze na men zijn DNA-profiel af en toen bleek dat hij wordt ge zocht wegens moord. In Neder land is dat helaas ondenkbaar." Advocatuur Ook het zogenaamde bevol kingsonderzoek is in Nederland minder ontwikkeld dan in an dere Westerse landen. In mei werd de moord op de 19-jarige Tanja Thijssen uit Heerlen op gelost, nadat negen mannen uit haar kennissenkring vrijwillig meewerkten aan een DNA-test. Een van hen bleek de dader. Een dergelijk onderzoek is in Nederland echter een grote uit zondering. Massale DNA-on- derzoeken worden vooral in Engeland, Duitsland en Frank rijk toegepast. Vaak moeten honderden, een enkele keer zelfs duizenden hun DNA-pro fiel afstaan. Ze kunnen mede- Professor Th. de Roos is tegen het verplicht afnemen van een DNA- profiel door met een watje wat wangslijm weg te halen. „Het is een te grote aantasting van de lichamelijke privacy om dit middel vaak toe te passen." foto henk bouwman Supermoeder naakte molrat NED 16 Sta] Ser verf Een wetenschapper van de forensische wetenschappelijke dienst in Londen bekijkt de intensiteit van elk deel werking weigeren, maar dan volgt er wel een nader onder zoek. De Utrechtse politie voert mo menteel de grootste test ooit uit; 110 mannen is gevraagd vrijwillig hun profiel af te staan, zodat zij kunnen aantonen dat zij niet de beruchte Utrechtse serieverkrachter zijn. Zeven mensen hebben tot nu toe ge weigerd en zeventien anderen moeten nog reageren. „De wei geraars verdwijnen niet uit het dossier, de anderen wel", ver telt officier van justitie Steens- ma. Hij zegt als opsporings ambtenaar een voorstander te zijn van meer registratie, maar de beslissing aan de politiek te willen overlaten. Dit vanwege de nadelen rond de privacy van personen. De grootste tegenstanders van DNA-onderzoek zijn in de ad vocatuur te vinden. De bekende raadsman Spong vindt het risi co te groot dat de privacy wordt geschonden, omdat ook andere persoonlijke gegevens, zoals er felijke eigenschappen, uit DNA- onderzoek kunnen worden vastgesteld. Medewerkers van het Gerechtelijk Laboratorium wijzen er echter op dat de test die wordt gebruikt geen erfelij ke eigenschappen verraadt. Dat klopt, maar het DNA-materiaal blijft wel bewaard en is dus be schikbaar voor ander onder zoek waarbij wel de erfelijke ei genschappen bekend worden. 'In de praktijk is dat echter on mogelijk. Het materiaal is heel goed beveiligd opgeslagen', al dus een woordvoerder van het Gerechtelijk Laboratorium. Blaauw nogmaals: „We moeten niet te puriteins doen." Het aantal tepels van een zoogdier is meestal het dubbele het gemiddeld aantal jongen. Deze biologische stelregel gaai niet op voor de naakte molrat (Heterocephalus glaber). Dez Afrikaanse holbewoner telt gemiddeld twaalf melkklieren, wijl het aantal baby's per worp kan oplopen tot achtentwint Toch wordt er in de ondergrondse holen niet gevochten d< de hongerige nakomelingen. Het pas geboren kroost deelt beschikbare melkgift met elkaar. Dat is uniek in de dierenwe reld en alleen mogelijk dankzij de sociale organisatie van de doe naakte molrat. Zo ontdekten wetenschappers van de Come Universiteit in Ithaca, New York. „Deze dieren breken alle regels", zegt diergedragskundige F Sherman. „Door het zooggedrag te bestuderen zagen we da jongen netjes op hun beurt wachten om te drinken uit deze tepel. Er zijn geen gevechten, zoals bij andere zoogdieren, e is genoeg melk." Geen gevechten tussen de babyratjes welte 7 Holl staan. Er zijn wel gemene ruzies op leven en dood tussen vrouwtjesratten. Zij strijden om de eer de enige jongen voc brengende vrouw te worden in de groep. De grootste wint meestal en wordt net als bij insecten uitverkoren tot koning Deze eigenaardigheid in de rattengemeenschap verklaart gens Sherman ook de gelijkmoedigheid bij het voeren. „De koningin wordt veilig beschermd door de hele kolonie. Hierdoor is ze in staat om zich fysiek volledig te wijden aan p zwangerschap, nestvorming en zogen. Ze krijgt alle tijd ora gestoord bij haar talloze jongen door te brengen". De naakt molrat is boeiende materie voor biologen, meent Sherman. leven als sociale insecten, volwassenen delen voedsel en ve digingstaken, ze hebben de grootste nesten onder de zoogt ren en, naar nu dus blijkt, de jongen zijn bereid om moede melk te delen. Deze dieren breken met alle regels van de na door hun extreem sterke sociale band". Maar waarom heel dier geen 28 tepels ontwikkeld in de evolutie? Volgens de bi gen zou dat het dier meer kwaad dan goed doen. „We denk dat meer melkklieren ten koste zouden gaan van de licham ke gesteldheid. De extra benodigde energie zou uiteindelijk kunnen leiden tot meer borstontstekingen en -kanker. En 0 dat de pups willen delen en hun supermoeder genoeg voe- dingstijd krijgt, is er simpelweg geen noodzaak voor één te per jong". Braille wel degelijk gezien Eng Stui Act I KRC Dal) Eng Deep Space I heeft in het infrarood de kleine planetoïde Braill eJ^<^Tpeer^T\|Ml3ij jVl dpi ïjf ^rgaterieklompen te zien zijn. foto anp De ruimtesonde Deep Space I (DS-I), waarvan eind juli werd gemaakt dat deze de asteroïde Braille had gemist, hee dat kosmische rotsblok wel degelijk 'gezien'. Sterker: Brail' wel eens één van de vele fragmenten kunnen zijn die ooit de veel grotere planetoïde Vesta werd afgeslagen. Het Amejtei kaanse tijdschrift Aviation Week Space Technology (AWS lil doet een en ander uit de doeken. Hoewel de ccd-camera voor zichtbaar licht tijdens de pas: van de sonde langs de piepkleine Braille kennelijk de andi kant heeft uitgekeken en alleen 'zwart' fotografeerde, slaa infrarood detectoren van de DS-I erin ongeveer een dozijn de spectra in het infrarood van het kosmische object te m; Hoogleraar natuurkunde Eileen Ryan van de New Mexico lands University verklaart in AWST dat deze spectra veel ov eenkomsten vertonen met een deel van het oppervlak van 1 veel grotere planetoïde Vesta. Braille behoort, zo leerden infrarooddetectoren, ook tot die familie. Verder kwam uit gistraties varj de sonde nog een opmerkelijk verschijnsel n; voren: Braille bestaat vermoedelijk uit drie of meer aan elki vastzittende brokstukken. Op de infrarode beelden zijn dui lijk twee grote klompen en één kleinere te zien met een gez >veg menlijke lengte van twee kilometer. De dikte bedraagt r maal 965 meter. ei jtplef Dfaarg ;am bou phe bew Gestreept konijn ontdekt In de Annamietbergen van Vietnam is een nieuw zoogdier dekt. Het gaat om een gestreept konijn van de soort Nesolaei Dat meldt het wetenschappelijk tijdschrift Nature van deze week. Vermoed wordt dat de pas ontdekte soort een afstan ling is van Nesolagus netscheri, die leefde op het eiland Sui tra, 1500 kilometer zuidelijk. Het laatste exemplaar hiervan 1916 gesignaleerd en wordt als uitgestorven beschouwd. Ii Vietnam is nu zijn verre achterneef gevonden. Voor het e< het gesignaleerd in december 1995 op een voedselmarkt dorpje Ban Lak in Laos. Het kleine dier is overwegend bruin en heeft een aantal c lend brede, zwarte strepen op zijn rug. Zijn achterste is roe kleurig en de staart en de oren zijn extreem kort. Museumi W plaren van de Sumatraanse soort zijn genetisch geanalvseesr vergeleken met de nieuwe variant. Qua bouw en uiterlijk zi beide soorten bijna identiek. Maar genetisch is er een grot schil. Vermoed wordt dat de soorten zo'n acht miljoen jai leden genetisch uit elkaar groeiden. Dat is net aan het eini het Plioceentijdperk, toen Sumatra, Java en Borneo los kwi van het Aziatische vasteland. De leefomgeving van beide ten konijnen is vrijwel identiek: bosgebied met open vlakte hoog in de bergen. ler C mede „Am dagl igrijk aar c 'je gf denl :n hi et )/0 ic°°C( V10 wmmm Cryptogram Horizontaal: 1. Belgisch metaal (4); 4. Meteen is het glad (5); 7 Brandstof met karakter (7), 8 Die bijbelse figuur kreeg een heleboel .Engels (3); 9. Ronde student (3); 10 Huur een vliegtuig af met deze oorkonde! (7); 12. Niet zonder geluk raken (7). Verticaal: 2. Dier in het Duitse tuig (4); 3. Er vallen klappen als het meisje in een opstootje terechtkomt (6); 4. De hele familie is op bloedige wijze vermoord (8); 5. Nooit is minder goed (4); 6. Gehalte van een wagen met wilde haver (6); 9. Van oorsprong ook wel anders genoemd (4); 11 Die maat moet wel Engels zijn (3). Oplossing van dinsdag: 1. amen-manie-Cinema 2. port-tromp-lmport 3. teil-pleit-Tippel 4 trek-kater-Racket 5 loge-ploeg-Opgeld 6. reis-serie-Erosie 7. mens-samen-Namens 8. reet-enter-Venter 9 lena-malen-Lamoen 10. verf-veraf-Afvoer Gevraagd woord: CITROENVLA )/0 TROE )/0 l je m0ettoe6e TA 1-V path/j &0ep A 1 Tj «e lui ster.1

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8