Stork stoot ingenieurspoot af VNU verwacht winststijging van 19 procent Economie jakbond ongerust over ïrkoop AH-slagerijen Grootste havenkraan ter wereld Slecht gestuwde lading in containers geeft problemen VS werken aan hervatting export hormoonvrij vlees naar Europa Bod op Air Canada en Canadian Airlines JENSDAG 25 AUGUSTUS 1999 VE leer overslag in Amsterdamse haven isterdam De overslag van goederen in de Amsterdamse ha il is het afgelopen halfjaar met 4,4 procent toegenomen tot ,5 miljoen ton. In de eerste helft van dit jaar zijn vooral meer e massagoederen (kolen, graan) en stukgoederen aan- en 'oerd. Uit cijfers van het Gemeentelijk Havenbedrijf Am- ■rdam blijkt dat de overslag van kolen en graan met zo'n zes ocent toenam tot 20 miljoen ton. De stukgoederen (contai- rs) kenden een plus van 8,4 procent tot 3,3 miljoen ton. Te- o]55 mover deze stijgers staat een dalende aan- en afvoer van on- r andere olie en olieproducten met 3,2 procent tot vijf mil- en ton. mo anen voor moeders op bloemenveiling ilsmeer Speciaal voor moeders met schoolgaande kinderen ieft Bloemenveiling Aalsmeer banen in de aanbieding. Deze eek begint een actieve wervingscampagne onder moeders die o reid zijn te werken tijdens schooluren bij het regelen van de itributie van bloemen. De drukste tijd op de veiling is van ne- n tot elf in de ochtend, wanneer de kinderen op school zitten, e bloemenveiling heeft al jaren te kampen met personeelste- irten. Om moeders te werven is een delegatie van de veiling esent op weekmarkten in Aalsmeer, Uithoorn, Amstelveen en jsenhout. Bovendien bezoekt de veiling scholen in de regio. Toyota en VW gaan samenwerken' 3.ög kyo» De autofabrikanten Volkswagen (VW) en Toyota uwer samenwerken, heeft de Japanse krant Yomiuriva richt. Volgens de krant, die zich beroept op betrouwbare o.35 onnen binnen het Duitse en het Japanse concern, krijgt VW 1,70 n Toyota licenties voor de bouw van injectiemotoren waarop ivota het patent heeft. Toyota zal VW-dieselmotoren gaan in- mwen in zijn duurdere modellen die voor de Europese markt n bestemd. Yomiuri zegt dat de fabrikanten de overeenkomst oktober openbaar zullen maken. ubbele groeicijfers Van Lanschot n haag De bank F. van Lanschot, verblijdt beleggers die op ar beursgang hebben ingetekend met dubbele groeicijfers, nettowinst steeg in de eerste helft van dit jaar twintig pro nt ofte wel 68 miljoen gulden. Voor de rest van 1999 belooft bank beleggers een winstgroei per aandeel tussen de twaalf achttien procent. Van Lanschot meldt er zo'n 3.000 bemid- Ide klanten te hebben bijgekregen, nu in totaal 41.000. De ink heeft bijna 18 miljard gulden in de boeken, negen procent eer dan het balanstotaal eind vorig jaar. Het voor de cliënten vermogen groeide ruim elf procent tot 31 miljard. Het LHj idement op het eigen vermogen klom van 15,5 naar 17 pro- 'inst Brill stijgt minder hard den De winst van uitgeverij Koninklijke Brill is in het eerste ilf jaar van 1999 minder hard gestegen dan vorig jaar. Het net- M5 esultaat kwam zestien procent hoger uit op 290.000 euro (8.000 gulden). Vorig jaar noteerde het Leidse bedrijf nog een - van 21 procent. De omzet bleef met 9,1 miljoen gulden süö jvvel gelijk aan die van vorig jaar. Een licht verbeterde bruto- i i® irge en lagere bedrijfskosten droegen bij aan het resultaat, al- s meldde de onderneming gisteren. Het'afgelopen jaar maak- de uitgever extra kosten voor de integratie van Humanities ess. De overname van de kleine uitgeverij Vista Science Press 3 jo Zeist werd onlangs afgerond. Herinrichting en uitbreiding de marketing- en distributieactiviteiten joegen Brill op kos- besprekingen fusies defensie-industrie 3.6:5hingtonFunctionarissen van het Amerikaanse en Duitse nisterie van defensie hebben in Washington gesproken over 5Ü4C igelijke fusies van Europese en Amerikaanse ondernemingen 2-s' Je defensie-industrie. Volgens een woordvoerder van het itagon volgen later mogelijk ook besprekingen met Neder- ï'.Tc d, Frankrijk en Italië. De uiterst strenge regels die de VS han- Vjjjen maken een nauwe samenwerking tussen defensie-bedrij- j'2c i uit de VS en Europa tot dusver vrijwel onmogelijk. Was- 0,35 ïgton lijkt nu bereid de samenwerking tussen de NAVO-part- rs te willen verbeteren. Over de uitkomsten werd niets be- idgemaakt. \P i Computers komt naar Nederland haag» Fujitsu en Siemens gaan per 1 oktober samen com- )5,oo ters maken. Het hoofdkantoor van Fujitsu Siemens Compu- komt in Nederland. Vorig jaar boekten beide bedrijven met 34^82n Europese computervestigingen een omzet van 13,5 miljard 06.32 den. Het hoofdkantoor zal administratieve taken uitvoeren. ]7'^ k voor het begin van de samenwerking wordt de vestigings- 35*04 ats bekendgemaakt en hoeveel werkgelegenheid het ople- 'O.oo t. Fujitsu Siemens Computers nestelt zich in de top van com- jAl terfabrikanten in de wereld achter Compaq. Siemens en'Fu- u sloten al in 1994 een langlopende overeenkomst voor sa- 'z®! inwerking bij grote computers. Die vallen straks onder de (4; uwe onderneming. mi aimlerChrysler begint televisiezender itgart Het Duits-Amerikaanse autoconcern DaimlerChrys- begint op 1 september met tv-uitzendingen voor de 420.0Ö0 rknemers in 36 landen. Dagelijks zijn een nieuwsprogramma speciale programma's voor onderricht te zien. Topman Jür- 12,3c i Schrempp ziet de zender, die DCTV is gedoopt, als een be- i.4i grijke stap op weg naar de integratie van het vorig jaar ge- 'Jjmde concern. „De tv-zender zal een brug zijn die onze men- 35^811 samenbrengt", aldus Schrempp. De programma's wordt in 35.2C en talen verspreid. De tv-toestellen krijgen een plaats in en pauzeruimtes. Professionele televisiemakers gaan de D2!s( igramma's vervaardigen in Stuttgart en Auburn Hills (VS). -0.7c ts minder graan door nat weer haag De graanoogst in ons land komt dit jaar uit op ruim miljard kilo. Dat is 19 miljoen kilo minder dan in 1998. In 19 wordt vooral meer zomergerst en -tarwe verbouwd. Het aal verdubbelde tot bijna 100.000 hectare. Het areaal winter- ve halveerde ruimschoots tot 61.647 hectare. Dat blijkt uit de [stramingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Door natte najaar en winter van 1998 kon de tarwe maar op de i,34! ft van het normale areaal worden ingezaaid. Het totale anareaal daalde met 11.000 hectare tot 168.000 hectare. 'AM ANP Bondgenoten maakt zich rust over de gevolgen van tkoop van de centrale sla- berd ;n van Albert Heijn in lo en Zaandam. De bond ta ai' it inkomensachteruitgang de zevenhonderd slagers, vil van de hele vers vlees- i, inclusief vleeswarenpro- nt Meester in Wijhe, af om onderdelen, die nu eigen alleen voor AH werken, armslag te geven. De tgevendheid is geen pro- n. Volgens woordvoerder fuller zijn besprekingen 1 de verkoop al in een gevor- stadium. heeft toegezegd dat ge- 'gen ontslagen niet aan de orde zijn en dat de arbeidsvoor waarden mee overgaan naar de nieuwe eigenaar. Dat gaat de bond niet ver genoeg. Bestuur der W. Noordman stelt dat als AH het heeft over wettelijke normen, het niet gaat om de pensioenregelingen, het spaar loon en de winstdelingsrege- ling. „Als die laatste wegvalt, scheelt dat bijvoorbeeld al acht procent van het inkomen." Ook gaat de werkgelegen- heidsgarantie niet verder dan de deur. Noordman eist een werkgelegenheidsgarantie voor vijf jaar en een gelijkwaardig ar beidsvoorwaardenpakket als nu. Ook wil FNV Bondgenoten de mogelijkheid van herplaat sing van slagers binnen het Ahold-concern. Amerikanen nemen Engineering Group over Stork stoot zijn 'zorgenkind' Engineering Group af. Het industriële ingenieursbureau leed het afgelopen half jaar weer verlies: 17,7 miljoen. De Amerikaanse Jacobs Engi neering Group in Californië neemt de Stork-divisie over. Het Naardense concern boekte over de hele linie een mager resultaat. De nettowinst stagneerde op 77 miljoen gulden, iets meer dan één procent hoger dan over de eerste helft 1998. De omzet was met 2,1 miljard bijna 110 miljoen lager dan een jaar eerder. naarden-leiden anp van de nettowinst. Bescheiden, omdat de ingenieurspoot ook Het concern verwacht over heel in het laatste halfjaar nog mee- 1999 een bescheiden stijging telt, maakte Stork-topman A. Veenman gisteren duidelijk. Hij verwacht dat de verkoop tegen het einde van dit jaar kan wor den afgerond. Op de beurs daalde het aandeel Stork bijna drie procent. Engineering Group telt 2.700 werknemers, van wie 1.300 in Nederland. Verder zijn er vesti gingen in Duitsland, Zuid-Oost- Azië en België. Veenman rekent erop dat de verkoop geen ba nenverlies tot gevolg heeft. FNV-Bondgenoten is niet ver rast door de verkoop. „Het is een bedrijf tussen tafellaken en servet. Dat betekent dat Stork moet kopen of verkopen", al dus bestuurder H. Wijninga. Bij de recente reorganisatie ver dwenen er al 200 banen. Daar moet het wat de vakbond be treft bij blijven. Het bedrijfsresultaat van de textielpoot kwam met 33 mil joen zeven procent lager uit, doordat de mode minder kleur rijk was. Daardoor leverde het onderdeel minder sjablonen. De winst van de vliegtuigonder- delendivisie Aerospace, geves tigd in Leiden, daide van 26,4 naar 8,8 miljoen. Dit resultaat werd vooral gedrukt door hoge- Rotterdam Uitgeklapt is deze kraan hoger dan de Domtoren in Utrecht en daarmee de groote havenkraan ter wereld. De kraan is gebouwd bij Nelcon in opdracht van het Rotterdamse containeropslagbedrijf ECT. Het onderstel wordt gevormd door ruim veertig meter hoge poten en daarop een giek met een reikwijdte van 61 meter. Een primeur vormt de losse bestuurderscabine die op rails tussen de 'megaheffer' heen en weer kan rijden. De kraan kan tegelijkertijd twee containers met een gewicht van maximaal 77.000 kilo verplaatsen. FOTO ANP TON BORSBOOM re investeringskosten van bijna 200 miljoen, tegenover 147 mil joen vorig jaar. Van die investe ringen verwacht het concern veel. Voor de overblijvende vier di visies geldt volgens Veenman nu nog steeds het groeiscena rio. De oorlogskas, waaruit overnames kunnen worden be taald, is goed gevuld. Voor Ae rospace bestaat wat dat betreft een lichte voorkeur om uit te breiden in de VS. Enkele weken geleden zei Veenman dat ge sproken wordt met een potenti eel 'doelwit'. Fortis betaalt te weinig belasting UTRECHT ANP Bank-verzekeraar Fortis betaalt veel te weinig vennootschaps belasting. De staat loopt aan zienlijke bedragen mis, omdat Fortis geen duidelijkheid ver schaft over de kosten die zijn gemaakt bij de overname van bank MeesPierson voor 2,5 mil jard van ABN Amro. Dit bleek gisteren tijdens het kort geding dat de Nederlandse staat had aangespannen. Door het gebrek aan informa tie kan de fiscus slechts onvol ledige voorlopige aanslagen op leggen. „Veel hogere aanslagen zouden volgens de belasting dienst gerechtvaardigd zijn", zegt rijksadvocaat mr. H. Blauw. De fiscus eist dat Fortis twee rapporten overhandigt die de accountants en belastingadvi seurs van KPMG hebben ge maakt ten tijde van de aan koop. Fortis weigert dat. „Fortis heeft niets te verbergen. De fis cus bezit al 99,9 procent van het materiaal", aldus advocaat mr. Ch. Langereis die een kort geding onzin vindt: „Fortis is niet een concern dat op korte termijn Nederland zal verla ten." De KPMG-rapporten krijgt de belastingdienst niet, omdat het daarbij om adviezen gaat die volgens de wet niet op vraagbaar zijn. Verder beroept Fortis zich op een verscho ningsrecht voor accountants en belastingadviseurs. Ondernemingsraad wil snel duidelijkheid over dagbladen HAARLEM-AMSTERDAM VERVOLG VOORPAGINA Het uitgeversconcern VNU verwacht voor heel 1999 dat de nettowinst zonder buitengewone baten met zo'n negentien procent zal stijgen. De aankoop van het Amerikaanse marketingconcern Nielsen Media Research voor ruim vijf miljard gulden zal voor ongeveer de helft wor den gefinancierd met de uitgifte van nieuwe aandelen. De transactie zal naar verwachting in de herfst worden afge rond. VNU moet dan wel meer dan de helft van de aandelen in bezit hebben. VNU heeft een aantal internetactivitei ten inmiddels gebundeld in een centrale unit onder de naam VNU Internet Publi shing. De kosten voor het ontwikkelen van nieuwe internetactiviteiten worden voor dit jaar geraamd op 66 miljoen gul den. In totaal zijn al bijna 200 perso neelsleden bij dit concernonderdeel be trokken. De internet-sites van VNU wer den in het eerste halfjaar van 1999 ruim 100 miljoen maal geraadpleegd. De dagbladen van de Haarlemse uit geverij haalden met 432 miljoen gulden een iets hogere netto-omzet dan in het eerste halfjaar van 1998. Met name op het gebied van de personeelsadverten ties werd meer verkocht. Het bedrijfsre sultaat bedroeg 92 miljoen gulden. Twee weken geleden kondigde de di rectie aan de positie van de dagbladen in het concern te heroverwegen, waarbij niet werd uitgesloten dat zij verkocht worden. De groepsondernemingsraad van de Dagbladengroep vindt dat er snel duidelijkheid moet komen over het lot van de regionale kranten. „Als het be stuur meedeelt de positie van de kran ten te willen herzien kunnen ze de werk nemers niet te lang in onzekerheid la ten," zegt voorzitter S. van Brunschot. „Wat ons betreft moet VNU de dagbla den houden", zegt hij. „Hoe lang dat proces gaat duren en hoe dat besluit eruit gaat zien, weten we nog niet", verzucht hij. „Dat is echter niet iets wat je in korte tijd even regelt: daar gaan al snel drie maanden over heen." Van Brunschot eist dat er meer vaart achter de zaak wordt gezet: „Wij hebben geen drie maanden de tijd om te wachten." Als VNU besluit de dagbladen af te stoten, vindt een veiling plaats waarbij geïnteresseerde partijen een bod kun nen uitbrengen. Vooral over een moge lijke overname door de Telegraaf of door Wegener Arcade wordt volop gespecu leerd. Maar ook de Vlaamse Uitgevers Maatschappij (VUM) is kandidaat. Farm Dairy aast op klandizie Superunie LEEUWARDEN GPD De nieuwe zuivelfabriek Farm Dairy in Lelystad aast op klan ten van Friesland Coberco Dairy Foods. Cor Nijdam van Farm Dairy bevestigde gisteren dat er overleg is met Albert Heijn en inkooporganisatie Su perunie, waartoe ook C 1000 behoort. Eerder trad Edah al toe tot de cliëntèle van Farm Dairy. Ook supermarktconcern Dirk van den Broek verkoopt producten uit de zuivelfabriek in Lelystad. „Wij zijn overigens nog maar klein vergeleken bij de ande ren", relativeert Nijdam. Dit jaar verwerkt Farm Dairy vijftig miljoen kilo melk tot dag verse zuivelproducten als con- sumptiemelk, vla en yoghurt. Nijdam: „Aan het eind van het jaar willen wij toe naar tachtig miljoen kilo. De klanten zijn in ons geïnteresseerd. Men wil niet langer afhankelijk zijn van een of twee grote leveranciers." Friesland Coberco houdt zich op de vlakte over het mogelijk verloren gaan van een groot contract. Het overleg dat Farm Dairy voert met enkele grote supermarktketens „is voor ons geen aanleiding om daar uit spraken over te doen", meldt woordvoerder Rob van Don gen. De markt voor dagverse zui vel is volgens het Productschap Zuivel ongeveer 1,6 miljard kilo groot. Daarvan had tot voor kort Campina-Melkunie 64 pro cent in handen en Friesland Coberco 33 procent. Voor Su perunie is Friesland Coberco de grootste melkleverancier. Hermans laat positie Enertel onderzoeken ZOETERMEER ANP Minister Hermans (onder wijs) laat onderzoeken hoe de financiële positie van het telecombedrijf Enertel is. De moeder van Enertel ver keert in financiële proble men, net nu het bedrijf een kennisnet gaat aanleggen dat alle scholen in Neder land met elkaar moet ver binden. Met dit project is 135 miljoen gulden ge moeid. Hermans sloot een con tract met Enertel voor het overgenomen werd door het Amerikaanse telecom bedrijf Worldport. World- port heeft grote schulden, waardoor het op zoek moet naar nieuwe geldschieters. Enertel heeft de definitie ve megaorder van Hermans nog niet binnen. Het voerde in opdracht van Hermans voorganger Ritzen een proefproject van 8,3 mil joen gulden uit voor een beperkt aantal scholen. Mocht Hermans van Ener tel af willen, dan kost dat het ministerie een afkoop som van zeventien miljoen. WASHINGTON Rtr ROTTERDAM GPD Bergingsdeskundigen in de Rotterdamse haven waarschu wen dat containers steeds vaker slecht worden ingepakt, waar door gevaarlijke stoffen met el kaar in aanraking kunnen ko men. Slecht gestuwde lading leidt in toenemende mate tot problemen aan boord van con tainerschepen, dikwijls met brand als gevolg. Volgens bergingsgexperts ge beurt het inpakken zonder zee manschap. „Om containers in te pakken heb je helemaal geen zeemanschap nodig", reageert directeur J.P. Hoondert van Hoondert Stuwadoring in Rit- them. „Je belaadt ze van bin nen. Daar moet het goed ge beuren." En volgens hem ge beurt dat ook goed. „Steeds meer bedrijven gebruiken con tainers, juist omdat ze willen dat hun lading zonder schade aankomt. Ze houden ook toe zicht bij het inpakken. Het is duur materiaal." Gisteren kwamen in Het Ka naal het Taiwanese container schip Ever Decent en het Noor se cruiseschip 'Norwegian Dream' met elkaar in aanva ring. Het ongeluk gebeurde toen de bemanning van de Ever Decent bezig was met het blus sen van een brand aan boord. Acht brandexperts van het bergingsbedrijf Smit werden met helikopters op het schip gezet. Gistermiddag kwam het bergingsvaartuig Orca uit Rot- Het Amerikaanse ministerie van landbouw werkt aan een plan waardoor de export van hormoonvrij vlees naar Europa hervat kan worden. Een gestan daardiseerde verslaglegging moet aantonen dat het vlees niet afkomstig is van dieren die met groeihormonen zijn groot gebracht. De inspectiedienst Food Sa- fety and Inspection Service (FSIS) heeft in een brief aan de vleesindustrie laten weten dat aan de hand van schriftelijke documentatie alle fasen van de vleesproductie, van geboorte tot slacht en de bewerkingen, door derden gecontroleerd moet kunnen worden. De FSIS vindt dat elk vlees transport naar Europa getest moet worden op de aanwezig heid van groeihormomen, tot dat de bedrijfstak heeft aange toond dat de nieuwe aanpak ef fectief is. Europa wil geen vlees van dieren die opgroeien met kunstmatige groeistoffen. Sinds 1989 hebben de VS dan ook al leen maar hormoonvrij vlees naar Europa geëxporteerd. In april dreigde Europa ook de im port hiervan stop te zetten, om dat uit onderzoeken bleek dat twaalf procent resten kunstma tige groeihormomen bevatte. Vlak voordat het importver bod op 15 juni zou ingaan kon digde de Europese Unie aan deze maatregel nog een half jaar op te schorten in afwach ting van nadere besprekingen met de VS. Een zegsman van de Europe se Unie verwelkomde het initia tief als een teken dat de VS hun controles willen aanpassen aan de Europese eisen: „Als dat ge beurt is er geen probleem Het cruiseschip 'Norwegian Dream' ligt met een flink geschonden boeg in de haven van Dover. terdam bij de Ever Decent aan. De containers die vlam vat ten bevonden zich op een moeilijk bereikbare plaats. De brand is inmiddels onder con trole. De brandweer in Dover maakte dat vannacht bekend. Verwacht wordt dat het vuur vandaag kan worden geblust. Daarna gaat het gehavende vaartuig naar Zeebrugge. Volgens expert G. Koffeman van Smit Internationale komt bij het pakken van containers steeds minder zeemanschap kijken. „De containers worden immers elders op het land gela den", verduidelijk hij. Lading in een container kan bij slecht weer gaan schuiven en ver schillende ladingsoorten kun- FOTO EPA MARTYN HAYHOW nen zo met elkaar in contact komen. „De afgelopen maan den zijn wij geconfronteerd met branden in containers die spontaan zijn ontstaan", aldus Koffeman. „Het inpakken van contai ners gebeurt juist beter dan en kele jaren geleden", zegt Hoon dert. Hij wijst de kritiek van bergingsexperts resoluut van de hand. Hoondert Stuwadoring verwerkt per jaar zo'n 700.000 ton lading. Eenvijfde wordt in containers vervoerd. „Eén con tainer bevat soms materiaal met een waarde van meer dan twee miljoen gulden. We zor gen ervoor dat alles zo vast staat als een huis", aldus Hoondert. Onex Corporation biedt aclit miljard OTTAWA KRF-ANP De Canadese Onex Corporation heeft gisteren een bod van acht miljard gulden uitgebracht op de luchtvaartmaatschappijen Air Canada en Ca nadian Airlines. Het is de bedoeling de twee te laten fuseren onder de naam Air Canada. Canadian Airlines zit in financiële proble men. De grotere concurrent Air Canada bood vorige week aan de internationale diensten over te nemen om het bedrijf van een bankroet te redden. Maar Canadian wees dat af. De maat schappij was toen vermoedelijk al in gesprek met Onex. De plannen van Onex moeten het conglome raat een belang van 31 procent geven in het nieuwe Air Canada. American Airlines, dat nu voor 31 procent deelneemt in Canadian Airli nes, krijgt 14,9 procent. De overige 54 procent van de aandelen zal worden verhandeld op de beurs. Volgens Onex maakt het bod een eind aan de moordende concurrentie tussen de twee. Air Canada en Canadian Airlines hadden vorig jaar een gezamenlijke omzet van 12,6 miljard gul den. Ze zijn daarmee ongeveer even groot als de KLM. Probleem bij de fusie is dat de twee maat schappijen zijn aangesloten bij verschillende al lianties. Air Canada zit in de Star Alliance met onder meer Lufthansa, SAS en United Airlines. Canadian Airlines behoort tot de groep One- world rond American Airlines en British Air ways. Onex boekte vorig jaar een omzet van 19,6 miljard en heeft al een cateringdochter in de luchtvaart. Verder is Onex onder meer actief in auto-onderdelen, computers en suiker.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7