Reddingswerk richt zich vooral op daklozen Voor derde dag blokkade Orahovae Verdeelde oppositie speelt Milosevic in de kaart k Buitenland Doofpot na dodelijke ontgroening in Italië Militair vertoon op onafhankelijkheidsdag <JLt 4 )ENSDAG 25 AUGUSTUS 1999 'ADMedewerkers van de Iraakse Al-Muthana boekwinkel ten welke boeken nog bruikbaar zijn, nadat een brand het iotste deel van de winkel in as heeft gelegd. Veel waardevolle ;ken zijn verbrand. Boeken zijn in Irak extra speciaal, omdat ir de VN-sancties geen nieuwe boeken binnenkomen. foto ap jassim mohammed rhoolverbod davidster ingetrokken SS5 anta Een school in de Amerikaanse staat Mississippi heeft omstreden verbod op het dragen van een davidster inge- kken. Afgelopen week kreeg een joodse jongen te horen dat 82, Lei een hanger in de vorm van een davidstej onder zijn kleren lest verbergen omdat deze te veel overeenkomsten zou verto- met symbolen van een jeugdbende. Dakrop stapte zijn va naar de schoolleiding. Deze besloot echter bij haar beslis- Has gte blijven. De Amerikaanse Unie voor Burgerlijke Vrijheden - ]LU) besloot nadat zij van de zaak had gehoord, een rechts s—I k aan te spannen. Maandag verklaarde hèt schoolbestuur - 7 het verbod zou worden ingetrokken. ussel wil opheldering over rioolslib De Europese Commissie heeft de EU-lidstaten schrifte- om opheldering gevraagd over het verwerken van rioolslib reevoer. Zij wil onder meer weten hoe het met de controle is teld. Een woordvoerder van Europees landbouwcommissa- Fischler heeft dat gisteren gezegd. Berichten dat er al beslo- - 51. was tot inspecties in Duitsland en Nederland spreekt hij te- 29 l „Zover zijn we nog niet. Maar die inspecties kunnen er wel 1 J, nen als de antwoorden niet bevredigend zijn." Eerder deze A /•U and kwam aan het licht dat in Frankrijk rioolslib is gebruikt ir diermeel. Afgelopen weekeinde maakte minister Borst van ksgezondheid bekend dat ook in Nederland toiletafval in ivoer is terechtgekomen. Scl de april te 'erlede j; lgië pakt mensensmokkelaars op iSEL-LE havre De Belgische rijkswacht heeft (gisteren een eker 51284 lc*e mensensm°Ucelaars aangehouden die ifiet een groep ;ovaarse vluchtelingen op weg was naar Grqot-Brittannië. diverse plaatsen in het land werden in totaal zo'n tweehon- d mensen aangehouden. Onder hen bevonden zich negen nsensmokkelaars. De vluchtelingen zeiden bedragen tot DOO gulden te hebben betaald om naar het Verenigd Konink- te worden vervoerd. Sommige van de vluchtelingen waren erder in België opgepakt. De vluchtelingen zijn voorlopig iergebracht in een opvangcentrum. De mensensmokkelaars rden verhoord. rkoop radioactieve vis in Rusland kou De milieuorganisatie Greenpeace heeft het bestuur de Russische stad Tsjeliabinsk in de Oeral beschuldigd toe- nming te hebben gegeven voor de verkoop van radioactief mette vis. Sinds begin vorig jaar is twee ton besmette vis ver- ht aan scholen, ziekenhuizen en overheidsinstanties. In het dsel zitten tien tot twintig keer zoveel deeltjes strontium 90 :esium 137 als is toegestaan, aldus Greenpeace in een ver ing. De vis komt komt uit het meer van Alaboega. Dat ligt in gebied dat in 1957 radioactief werd vervuild, na een onge in een fabriek waar uranium en plutonium werd gemaakt. inton houdt nog steeds van sigaartje rha's vineyard Toen hij maandag ontdekte dat de telelen- van de pers hem in het vizier hadden, wist president Clin- niet hoe snel hij de forse corona in zijn mond weg moest ipen. Maar hij was niet snel genoeg, want een foto van Clin- en sigaar sierde gisteren de voorpagina van het dagblad ton Herald. Onafhankelijk onderzoeker Starr] rapporteerde de sigaar voor Clinton tijdens zijn omgang met de ex-stagi- Monica Lewinsky als erotisch object diende; Maar Clinton it eigenlijk ook oppassen met roken, omdat bij de strijd te- de Amerikaanse tabaksfabrikanten aanvoert. Zijn woord- rder Joe Lockhart zei dan ook: ..Ik heb de president nog it een sigaar zien opsteken. Hij houdt er kennelijk van er in zijn mond te spelen. Ik heb de foto gezien, maar ik denk dat de sigaar brandde. Er was rook noch vuiir op te zien." IM-Li iderland krijgt rol bij Gaza^haven istad De Palestijnse president Yasser Arafat heeft Neder- f1 gevraagd een belangrijke bijdrage te leverenivoor de ont- ekoetf keijngen van de haven bij Gaza-stad, waarover Israëliërs en istijnen het gisteravond definitief eens werden. Arafat ziet r Nederland een rol weggelegd als 'creatief meedenkende lQf,s le partij', zo liet minister Van Aartsen gisteren weten na een V :r met president Arafat. Nederland heeft al enige jaren ruim kunnei jg miljoen gulden klaarliggen voor de bouw. Tijdens de aan- 'e' noeten Israëliërs en Palestijnen het echter nog over een jn tal zaken eens worden, waarvan de veiligheidsaspecten die ider lei lenhangen met de haven het belangrijkste punt vormen. thier is Nederland gevraagd een bijdrage te lederen. if,^ libanleider Omar overleeft aanslag HL L <abad De leider van de radicaal-islamitische Taliban, mul- 4 f\i Shammed Omar, heeft gisteren een aanslag Overleefd. Een lf |t re bom ontplofte voor zijn woning in de spirituele hoofd- van Afghanistan, Kandahar. Het huis van Ompr en talrijke iggende woningen raakten zwaar beschadigd, ^even men- kwamen om het leven. Gisteravond was nog onduidelijk wie btwoordelijk is voor de actie. Het Zuid-Afghaanse Kandahar cfk.1» 'k ^et hoofdkwartier van de Taliban, die momenteel negen- rocent van Afghanistan beheersen. lan mariboDe Surinaamse brandweer heeft gisteren het werk "d gelegd uit protest tegen het feit dat zij voortaan moeten be- Jj i voor medische behandeling. Zij rukken alleen uit wanneer randen moeten worden geblust. Dat wordt echter ook niet r gedaan als de brandweerbond uiterlijk morgen geen be- heeft dat de regering de premies voor zijn leden bij het tsziekenfonds (SZF) betaalt. Doordat de regering dat tot nu deed, hadden brandweer en politie vrije geneeskundige be deling. Maar het fonds is in financiële problemen gekomen hriftel 'st nu ge'd. De brandweer laat uit protest problemen met irvoorziening in wijken onopgelost, en rukt ook niet meer im door ongelukken bekneld geraakte mensen te bevrijden. litser tot gezant Kosovo benoemd ork Secretaris-generaal Koffi Annan van de VN heeft gis- de Duitser Tom Koenigs benoemd tot speciale VN-gezant i osovo belast met het burgerlijk bestuur in de provincie. Dit kte een woordvoerder van de VN-topman bekend. Koenigs ingt de Fransman Vian, die terugkeert naar zijn land om de regering te werken. Koenigs geldt als ipmand met veel ring op het gebied van burgerlijk bestuur. In Kosovo zal hij bezighouden met het opzetten-van een goed functionerend ie-, justitie- en burgerlijk bestuursapparaat. dej dl nn| [CÏÏÏÏIJ Buitenlanders hebben zoeken gestaakt rome hans geleunse Een week na de catastrofale aardbeving in Turkije con centreren reddingswerkers in het rampgebied zich steeds meer op de daklozen. De zoektocht naar overle venden is officieel nog niet gestaakt, maar buitenlandse reddingswerkers hebben hun werk volgens de Verenigde Naties gestaakt. De hulp wordt ernstig bemoeilijkt door hevige regenval. De vele tienduizenden mensen die noodgedwongen in de buitenlucht bivakkeren hebben ernstig onder de regen te lijden. zou een Turkse soldaat zijn. Volgens de Wereldgezond heidsorganisatie WHO is de kans op epidemieën in het ge troffen gebied echter zeer klein. Het aantal Turkse Nederlan ders dat door de aardbeving om het leven is gekomen bedraagt vermoedelijk 37. Van elf perso nen staat vast dat zij zijn omge komen, de andere 26 worden ruswiik anp Artsen in Turkije hebben ver moedelijk de eerste twee geval len van tyfus geconstateerd in het door de aardbeving getrof fen gebied. Volgens de Turkse tv-zender ATV hebben twee personen in de provincie Ada- pazari de uiterst besmettelijke ziekte opgelopen. Een van hen nog vermist. De alarmcentrale EuroCross zegt dat 430 perso nen uit Nederland ongedeerd zijn gebleven. Het aantal ge wonden bedraagt 54. Drie Amerikaanse marine schepen zijn op weg naar Tur kije om het rampgebied van schoon drinkwater te kunnen voorzien. De schepen worden morgen in Istanbul verwacht. De drie vaartuigen kunnen elk 380.000 liter schoon drinkwater per dag 'produceren'. In Turkije is na de veranderende weers omstandigheden veel behoefte aan schoon drinkwater. De aardbeving heeft dit jaar ingrijpende gevolgen voor de economie van het land. De eco nomische groei zal nagenoeg nul zijn, de staatsbegroting zal forse gaten kennen en de rente zal stijgen. Het bruto binnen lands product (bbp) daalt mo gelijk met 1,5 tot 2 procent. Dat stelt Turkije-expert Ri chard Price van de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) in een interview met het Duitse persbureau DPA. De OESO zei voor de aardbeving nog dat Turkije dit jaar kon rekenen een groei van het bruto binnen lands product met 1,5 procent. Volgens Price is bij eerdere aardbevingen in onder meer Mexico en Japan (Kobe) geble ken dat de negatieve economi sche gevolgen van korte duur kunnen zijn. „We sluiten Ven groei van het bruto binnen lands product tot 5 procent vol gend jaar niet uit", aldus de Brit. orahovac afp-anp Albanezen blokkeren vandaag voor de der de achtereenvolgende dag de toegangswe gen tot de Kosovaarse stad Orahovae. Zij willen zo voorkomen dat Russische KFOR- militairen de Nederlandse Gele Rijders in de stad vervangen. Vrachtwagens, personenauto's en tracto ren staan op de drie grote toegangswegen naar de stad. De Albanezen vrezen dat de Russen de ongeveer tweeduizend Serviërs in de stad zullen steunen. Sommigen van hen zouden tijdens de NAVO-luchtacties in Joegoslavië aan de zijde van de Serviërs hebben meegevochten. Vandaag overleggen vertegenwoordigers van de Serviërs en Albanezen in Orahovae opnieuw met Duitse, Russische en Neder landse officieren over de vervanging van de militairen. KFOR heeft de Albanezen laten weten dat er geen enkel compromis over de stationering van de Russen in Orahovae mogelijk is. KFOR gaat ervan uit dat de Russische KFOR-militairen binnen enkele dagen in Orahovae kunnen worden gelegerd. „Wat er ook gebeurt. Want die beslissing is al ge nomen", aldus woordvoerder Marcel van Weerd van het Nederlandse bataljon. Op de Nederlandse tv verwierp minister De Grave van defensie de suggestie dat de Russen naast de Nederlanders komen. Dat zou de bevelsstructuur onduidelijk maken en de Nederlanders in een onduidelijke po sitie brengen. Kosovo telt intussen volgens de VN- Vluchtelingencommissie UNHCR waar schijnlijk nog maar dertigduizend Serviërs. Alleen in het uiterste noorden zijn volgens de VN nog drie gemeenten die een aan zienlijke Servische gemeenschap tellen. De rest, 195.000 Serviërs en andere niet-Alba- nezen, zijn Kosovo ontvlucht voor geweld van Albanese zijde. correspondent Op de muren van de parachu tistenkazerne in Pisa is met gro te letters 'Moordenaars' ge verfd. De leden van elite-briga de Bliksemflits worden in de stad met de nek aangekeken, zijn in sommige winkels en res taurants niet welkom. De we reld buiten de kazerne is ervan overtuigd dat de 26-jarige re- cruut Emanuele Scieri door zijn 'kameraden' de dood is inge dreven. En er i§ woede over de autoriteiten die de zaak in de doofpot proberen te stoppen. Na een week onderzoek is nog steeds geen schuldige gevon den en geen aannemelijke ver klaring gegeven voor de dood van Scieri. De Siciliaanse recruut werd vorige week maandag levenloos aangetroffen onder een twintig meter hoge toren op het ka zernecomplex. Hij was toen al drie dagen dood. De vertrou wensarts die hem onderzocht concludeerde dat Scieri de vrij dagavond ervoor de toren was opgeklommen, van een meter of zeven hoogte was gevallen, en dat hij nog acht uur had ge leefd voor hij aan zijn verwon dingen overleed. Volgens de door zijn familie ingeschakelde advocaat wees alles erop dat Scieri, die een paar uur eerder de parachutistenopleiding in Sienna had afgesloten en net in de kazerne was gearriveerd, werd gedwongen de toren te beklimmen. Dat zou zijn ge beurd met veters uit de schoe nen om te bereiken dat de nieuwbakken para alleen de ar men gebruikte om hoger te ko men. Deze krachtproef werd ook beschreven in een brochu re van brigadecommandant ge neraal Enrico Celentano over kiev» Oekraïnse soldaten marcheren netjes op rij door de straten van Kiev. De voormalige Sovjetrepubliek Oekraïne vierde gisteren haar onafhankelijkheidsdag. Oekraïne werd na het uiteenvallen van de de Sovjetunie in 1991 onafhankelijk. foto reuters mikhail chernichkin het ontgroenen van recruten door de ouwe hap. Het onmiddellijk gestarte on derzoek van officier van justitie Giuliano Giambartolomei re sulteerde vrijdag in een door de familie hevig aangevochten ver klaring dat Scierci alleen was geweest en kennelijk een stunt had willen uithalen. Vooral op Sicilië was de verontwaardiging zo groot, dat afgelopen week einde drieduizend mensen de straat opgingen om te proteste ren. Dat de gemoederen daar hevig verhit raakten was geen wonder. De brochure van Ce lentano bevatte behalve een groot aantal 'testen' voor recru ten ook racistische anekdotes, waarin zuiderlingen belachelijk worden gemaakt. In een interview met de link se krant La Repubblica gaf Ce lentano toe dat Scieri het slachtoffer kan zijn geweest van een ontgroeningsritueel. Maar volgens hem was zijn brochure juist bedoeld om het ontgroe nen te bestrijden; andere com mandanten konden lering trek ken uit de voorbeelden die hij had opgenomen. Minister van defensie Carlo Scognamiglio, een van de rechtse representanten in het overwegend linkse coalitiekabi- net-D'Alema, sloeg aanvanke lijk ferme taal uit en zette ka zernecommandant generaal Calogero Cirneco op straat. Ook kondigde hij de vervanging van Celentano aan. Gisteren echter zei hij doodleuk dat dit pas in oktober zal gebeuren De briga dechef was gewoon aan de beurt voor een nieuwe post, een relatie met het Scieri-dra- ma was er niet. Scognamiglio haalt kennelijk bakzeil voor de pressie die door de rechtse op positie en de legertop op hem wordt uitgeoefend. 'Servië gebruikte giftige gassen tegen het U(^K' londen Rtr Servië heeft in de strijd met het Kosovo Bevrijdingsleger UQK strijdgassen gebruikt. Dat heeft de Belgische professor Aubin Heyndrickx, een wetenschap pelijke adviseur van de Verenig de Naties, gisteren bekendge maakt. De geleerde is tot de conclu sie gekomen dat Servische troe pen gifgas en andere chemi sche wapens hebben gebruikt na medisch onderzoek bij twin tig U^K-strijders. Hij voerde de onderzoeken uit in mei van dit jaar toen hij op uitnodiging van het UQK naar de Albanese hoofdstad Tirana ging, zo meldt het toonaangevende tijdschrift Jane's Defence Weekly. Volgens het blad zouden mogelijkerwijs honderden UC^K-strijders heb ben blootgestaan aan de strijd gassen. De symptomen bij sommige rebellen zouden zo erg zijn dat ze voor behandeling naar Frankrijk, Zwitserland en Duits land zijn gestuurd. Heyndrickx zei niet precies te hebben vast gesteld om welke gassen het gaat. „Het is een samenstelling die we nog nooit hebben ge zien. het is een nieuw soort gas dat onbekend is voor de NAVO", aldus de Belg. Volgens Heyndricloc heeft het gas een verwoestende uitwer king op het centraal zenuwstel sel. De slachtoffers werden er 'totaal gek' van. Deskundigen geloven dat het gas werd ont wikkeld in Rusland. De Belg en zijn collega's zijn volgens het blad Jane's van me ning dat de Serviërs vanaf 1990 gifgassen als Sarin hebben ge bruikt. Zo'n 4000 Kosovaren, onder wie vooral kinderen, zou den er door zijn getroffen. Draskovic en Djindjic haten elkaar net zoveel als ze 'Slobohaten boedapest hans gertsen correspondent Slobodan Milosevic heeft betere tijden gekend. De Joegoslavische president verloor in Kosovo zijn' vierde oorlog in nog geen decennium (na Slovenië, Kroatië en Bosnië). Zijn land ligt na 78 dagen van NAVO-bombardementen goeddeels in puin, is internationaal totaal geïsoleerd en gaat een winter vol ontberingen tegemoet. Mon tenegro, de enige deelrepubliek uit het vroegere Joegoslavië die nog steeds met Servië verbonden is, streeft open lijk naar afscheiding. En het volkt mort als zelden tevoren. Maar liefst 150.000 demonstranten eisten vorige week luidkeels het aftreden van 'Slobo' en zijn regering. Desondanks zit Milosevic nog altijd stevig in het zadel en het is zeer de vraag of het staatshoofd wakker ligt van de toenemende onvrede in zijn land. Milosevic weet dat hij voorlopig nog weinig te duchten heeft van de hopeloos verdeelde oppositie. Begin vorige week leek het er op dat die, na wekenlange onderhandelingen achter de schermen, een verenigd front tegen Milosevic zou gaan smeden. Maar af gelopen donderdag bleek, ten over staan van de demonstranten in Bel grado, opnieuw pijnlijk dat de opposi tieleiders totaal verschillende strate gieën voorstaan om het regime-Milo sevic ten val te brengen. Zoran Djindjic en zijn 'Alliantie voor verandering' eisten het onmiddellijke aftreden van Milosevic en zijn regering en de aanstelling van een zakenkabi net dat het land in een jaar tijd weer op poten moet zetten. Maar vlak daar na pleitte Vuk Draskovic slechts voor vervroegde verkiezingen dit najaar. Het kwam de veruit populairste oppo sitieleider op een intens fluitconcert en luid boegeroep te staan. Volgens veel demonstranten speelt Draskovic Milosevic schaamteloos in de kaart. Met vervroegde verkiezingen heeft Milosevic namelijk helemaal geen moeite. Diverse leiders van Milosevic' Socialistische Partij (SPS) suggereer den daags voor de demonstratie al dat ze daarvoor in zijn. Milosevic weet dat het risico dat hij wordt weggestemd ondanks alles klein is. Nog altijd beheerst hij vrijwel alle media in Joegoslavië en daarnaast is hij een meester in het vervalsen van verkiezingen, zo is de afgelopen jaren telkens weer gebleken. Vandaar dat Djindjic en de zijnen geen genoegen willen nemen met vervroegde verkie zingen, terwijl Milosevic nog in het za del zit. En al helemaal niet als de inter nationale gemeenschap niet nauwlet tend toeziet op het verloop van die verkiezingen. Voor dat laatste voelen Milosevic en de zijnen natuurlijk niets. Waarom Draskovic zich wederom nadrukkelijk van de rest van de oppo sitie heeft afgekeerd, is onduidelijk. Is het omdat Draskovic een hopeloos warhoofd is en bovendien lijdt aan een veel te groot ego, zoals sommigen suggereren? Of is het nog erger en heeft Draskovic in het geniep een 'deal' gesloten met Slobo? Dat laatste is niet uit te sluiten. Draskovic liet zijn principes afgelopen voorjaar varen toen Milosevic zijn partij in de rege ring opnam. De ijdele Draskovic mocht zich een paar maanden lang 'vice-premier van Servië' noemen. Toen hij het echter waagde te pleiten voor een compromis met het Westen omtrent Kosovo, werd hij meteen ont slagen. Draskovic gooide het ook in 1997 al eens op een akkoordje met Milosevic. Vlak nadat de overwinning van de op positie bij de lokale verkiezingen van eind 1996 na maandenlange massade monstraties alsnog erkend werd. blies Draskovic het oppositie-verband 'Za jedno' (Samen) op. Hij bracht, met steun van Milosevic' socialisten, zijn zojuist tot burgemeester van Belgrado benoemde bondgenoot Zoran Djindjic ten val. Als beloning bestieren Drasko vic en zijn partij sindsdien de hoofd stad van Servië - naar verluidt een zeer lucratieve business. Sinds die tijd koesteren Djindjic en Draskovic een hartgrondige haat voor elkaar. Ze haten elkaar waarschijnlijk zelfs meer dan ze Slobodan Milosevic haten en gunnen elkaar het leider schap van de oppositie niet. Het enige alternatief voor de twee kemphanen lijkt Dragoslav Avramovic. Deze eco noom, een inmiddels bijna tachtigjari ge nierpatiënt, maakte in 1994 een einde aan de hyperinflatie die Joego slavië teisterde en is daardoor nog steeds zeer populair. Avramovic heeft laten weten dat hij bereid is een over gangsregering te leiden. Of een dergelijke regering er ooit komt, is de vraag. Djindjic en de zij nen willen de komende maanden alles op alles zetten om Milosevic tot aftre den te dwingen. Draskovic heeft die strategie de afgelopen dagen in alle toonaarden vervloekt. Volgens Dras kovic stuurt Djindjic aan op een bur geroorlog in Joegoslavië. „We hebben de keus tussen geweren of stemmen tellen^, aldus Draskovic. Zijn eeuwige rivaal deed die opmerkingen gisteren af als 'intimidatie in puur communis tische stijl'. Met zulke vijanden heeft Slobo vooralsnog niets te vrezen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5