Nederland derde asielland in Europa Coalitie schiet VVD-defensierapport af Binnenland IJs op het Vrijthof Actie Turkije vooral voor wederopbouw Axa wint kort geding, maar mosselspotje komt niet terug Zuid-Holland wil steun van rijk voor regio-tv Nieuwe voorstellen op til over inkrimpen veestapel Anno 1999 19,99 JONGE NSDAG 25 AUGUSTUS 1999 2a( •nstoi g 197 27 jkse s walsen De brug over de Linge bij Geldermalsen, bekend bela utomokilisten en kanovaarders, staat in de steigers. Zij d It voor het eerst in 25 jaar gerenoveerd. De brug is van ;sen d (belang voor het sluipverkeer dat de files op de A2 richting corre en wil ontlopen. foto anp ton borsboom lind ir. De per houdt vast aan Twentestad (aag Minister Peper houdt vast aan het wetsvoorstel over °Pg< emeentelijke herindeling in Twente. Hij is niet van plan de ekritiseerde fusie van Enschede, Hengelo en Borne tot vier- id van ons land uit het voorstel te halen. De bewindsman dat vanmorgen laten weten in schriftelijke beantwoording de vragen van de Eerste-Kamerfracties. De meeste senaats les kraakten eerder het wetsvoorstel dat het aantal gemeen- ii Twente terug brengt van 22 tot 12. Uitgaande van die re- vulfc vorming van Twentestad (ruim 250.000 inwoners) i nop alsnog alleen rekenen op steun van de PvdA, die slechts 15 Ie 75 zetels in de senaat bezet. Maar dat is voor Peper geen '-,1J 31 eiding om bakzeil te halen. by dood gevonden in kanaal 5 8G/hasselt Een negen maanden oud Tilburgs meisje is gis- oomai fonci dood aangetroffen in het Albertkanaal in het Belgische edenis ie]( p>e baby was eerder op de dag door haar zestigjarige :est ve meegenomen uit haar ouderlijke woning in de Cornelis uisma dcertstraat in Tilburg. De grootmoeder is al enige tijd zwaar spannen. Volgens de politie is de baby door verdrinking om Loui even gekomen. In de buurt van de plaats waar het meisje is „den, is ook de auto aangetroffen waarmee de grootmoe- Tilburg was vertrokken. Van de zestigjarige vrouw orit- ft n0g ieder spoor, IJb™ erlast door werk aan A12 kwaii (ht. Rijkswaterstaat raadt automobilisten aan de A12 tus- voor.l \mhem en Utrecht de komende zeven weken zoveel moge- in daa e mijden. Gisteren is de dienst begonnen met het aanbren- w ran een nieuwe asfaltlaag op het tracé tussen Driebergen hoofd „nnik. Om de overlast te beperken, hebben de werkzaam- jrm dl n zoveel mogelijk plaats tussen 's avonds negen uur en half ist, ras S0Chtends en gedurende twee weekeinden. Er is dan maar 3P 25 rijstrook beschikbaar. Er is een omleidingsroute. Die loopt Leidt Arnhem via de A50 in de richting Nijmegen en verder via de bum en de A2 richting Utrecht en andersom. Ook als er niet ge- ïlied: (wordt zijn er minder rijstroken beschikbaar. din !v"v™ icht familie Vaatstra varden De familie Vaatstra heeft een uitgebreide klach- gaan „ef naar het Openbaar Ministerie in Leeuwarden gestuurd, nielin mille is ontstemd over het verloop van het onderzoek naar ani mnoorde Marianne Vaatstra. Vooral het feit dat bepaalde s> °y( nniet zijn onderzocht door het recherchéfëam is de familie en da verkeerde keelgat geschoten. Marianne Vaatstra werd in PJ e' ininginnenacht van dit jaar gewelddadig om het leven ge- jn. Bo jn de weilanden bij Zwaag-Westeinde. Het OM heeft in- /el eei ,jeis een 27-jarige Irakees als hoofdverdachte aangemerkt, reken nan js verdwenen en tegen hem is via Interpol een interna- man; aal opsporingsonderzoek ingesteld, leid. E ^3 er herintreders in onderwijs Nog osch» Het aantal herintreders in het basisonderwijs groeit koi aam sinds vorig najaar heeft de projectorganisatie Career ;er Onderwijs (CCO) in opdracht van het ministerie van on tijs duizend herintreders aan een baan geholpen. Met het iet 'Terug voor de klas' probeert staatssecretaris Adelmund rarentekort op basisscholen te bestrijden. Toen in april v-^-spdat het CCO 312 herintreders had geplaatst, werd gespro- ^>:||van een mislukking, omdat het basisonderwijs de komende glerperiode elk jaar wel 8500 extra leraren nodig heeft, ivoerder O. Bosma van de Algemene Onderwijsbond i) noemt het resultaat „heel wat beter dan vorig jaar, maar iet voldoende." lonazi's mishandelen Nederlander Khen Een Nederlander ligt in München in coma na een Je mishandeling. Volgens plaatselijke media en een homo- Ij is de man het nieuwste slachtoffer van homohatende izi's in de Beierse hoofdstad. De 38-jarige Eindhovenaar iet een schedelbreuk en interne bloedingen op de intensi- te. Twee kortgeschoren mannen hadden hem afgelopen [einde bewusteloos geslagen in een straat met enkele ho- i. De Nederlandse toerist was op stap met een vriend uit :hen, die eveneens werd mishandeld maar niet zo zwaar nd raakte. nder vertragingen Schiphol De passagiers op Schiphol hebben tijdens de top te in juli minder last gehad van vertragingen dan vorig jaar. procent van de vluchten kwam op tijd aan, tegen 68,2 it in juli vorig jaar. Iets meer dan 65 procent van de len vertok volgens schema. Vorig jaar ging iets minder dan ft op tijd weg. In totaal reisden in juli 3.644.139 passagiers chiphol, 6 procent meer dan vorig jaar. Het totaal aantal |ers in 1999 ligt nu op 20.731.299. Zowel in het aantal pas te ziji irs als in de hoeveelheid vracht zit dit jaar een stijgende lijn. het aantal nachtvluchten is dit jaar gestegen. Dit komt al door vluchten die ongepland, door vertragingen of een te spoedige vlucht, tussen 23.00 en 6.00 uur aankomen. Om i geluidsoverlast hierdoor te voorkomen, besloot Schiphol er dit jaar de Buitenveldertbaan 's nachts te sluiten. De ko lde maanden zal de geluidszone wel worden overschreden, JEL gemeld in het Gebruiksplan 1999 van Schiphol. ardrijles wordt goedkoper L« Paardrijles kan na een uitspraak van het gerechts- di a Amsterdam goedkoper worden. Het hof heeft bepaald hel Qaneges (gedeeltelijke) ontheffing van het hoogste BTW-ta- ;t del' 17,5 procent) over de lesgelden moeten kunnen krijgen. Oper hof oordeelt dat paardrijlessen behoren bij de sportbeoefe- en als instructie moeten worden gezien. De belasting eden! it vindt daarentegen dat paardrijlessen vallen onder het re it d hef onderwijs, waarvoor het hoogste BTW-tarief geldt. 'jj irine zoekt technisch personeel dl IAag De Koninklijke Marine (KM) is naarstig op zoek naar uitzendkrachten om de Wesüand Lynx helikopters te on- öuden. Het is voor de KM moeilijk om aan technisch per- el te komen. De werkdruk voor het technisch personeel door dit personeelstekort. Zelfs de inzetbaarheid van heli- irs aan boord van fregatten dreigt gevaar te lopen. De ma- 10 probeert nu hulp te krijgen van militair personeel van ,_J O-partners. Het ministerie laat nadrukkelijk weten dat het iet gd ten van burgerpersoneel een 'incidentele en tijdelijke 7 sef tegel' is. Hoewel defensie zegt aan een structurele oplos- aracl te werken, wordt gevreesd dat het tekort aan vliegtuigtech- 101® 'personeel verder oploopt. De resultaten van wervings- laifPagnes vallen tegen en veel mensen willen weg. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Duitsland blijft koploper, Groot Brittannië op tweede plaats Nederland is op de Europese ranglijst van favoriete asiel landen gedaald naar de derde plaats. Vorig jaar kreeg Nederland, net als in 1997, veertien procent van de Eu ropese asielstroom te verwerken. Groot-Brittannië haal de Nederland vorig jaar in met vijftien procent, tegen over 13 procent in 1997. Duitsland is nog altijd koploper met 31 procent van het aantal asielaanvragen (41 pro cent in 1997). den haag anp Dit blijkt uit de zogeheten 1998 vroegen 45.217 mensen in trendanalyse Keten in Kaart van Nederland asiel aan, wat een de Immigratie- en Naturalisa- stijging is van 31 procent ten tiedienst (IND). Het betekent opzichte van het jaar daarvoor. Door enorme aantallen asiel zoekers die vorig jaar naar Ne derland kwamen, raakten de opvangcentra propvol en kon de IND zijn werk niet meer aan. De IND moet binnen 24 uur - en binnenkort 48 uur - beoor delen of een asielverzoek kans maakt. De IND slaagde er in september 1998 slechts in twee procent van de ongegronde asielverzoeken direct af te wij zen. Uit de analyse blijkt nu dat vorig jaar 29 procent van de asielverzoeken direct verwor pen had kunnen worden. Staatssecretaris Cohen van Justitie besloot daarom wacht lijsten in te stellen voor nieuw binnengekomen asielzoekers. Dit geeft de IND wat meer ruimte om de asielverzoeken te beoordelen. Nog altijd blijken veel asiel zoekers zonder geldige papie ren naar Nederland af te reizen. In 1998 probeerde 84 procent zonder identiteitspapieren of reisdocumenten Nederland binnen te komen. Cohen wil dit misbruik van de asielprocedure bestrijden met de Wet Ongedo- cumenteerden. Volgens deze wet moeten asielzoekers die utrecht gpd Axa Verzekeringen mag de om streden 'mosselreclame' blijven uitzenden van de rechtbank in Utrecht, maar zal dat niet meer doen. „Het is op zichzelf ver heugend dat de rechtbank ons in gelijk heeft gesteld", aldus Axa-woord voerder T. Peijster, „maar gezien de commotie die in de mosselbranche is ont staan over de tv-spot, blijven wij bij ons besluit de commer cial terug te trekken." De mosselreclame doet vol gens de Utrechtse rechter H. Schepen geen afbreuk aan de goede naam van de mossel. Of de in beeld gebrachte mossele ter echt ziek wordt, wordt in het midden gelaten. Het eten van mosselen brengt, stelt Schepen vast, 'objectief gesproken' een gezondheidsrisico met zich De Reclame Code Commissie oordeelde eerder dat de com mercial wel misleidend is. Zo wel de zaak bij de Reclame Co de Commissie als het kort ge ding in Utrecht was aangespan nen door het Productschap Vis en mosselbedrijven in Yerseke. Het Productschap Vis onder neemt verder geen actie. „Met het stopzetten van de uitzen dingen van de reclame hebben wij ons doel bereikt", verklaar- Maastricht Terwijl de terrassen nog het domein zijn van zongenie- ters, is de Stichting Winterland Maastricht al begonnen met de aanleg van een ijsbaan op het Vrijthof in Maastricht. De 25 bij 30 meter grote baan komt er in het kader van de millenniumwisseling. Rond de ijs baan worden allerlei evenementen gehouden, waaronder de al jaren bestaande kerstmarkt. De exploitatie van de baan kost twee ton. Dat geld moet via sponsors binnenkomen, maar ook als dat niet lukt gaat het initiatief gewoon door, zegt de stichting. foto wfa paul mellaart Gulle gevers bedankt voor 'hulp aan Bangladesh den haag gpd De gulle gevers die als eersten geld hebben overgemaakt op gironummer 797 voor de slachtoffers van de aardbeving VIEUX VOORDEEL in Turkije, werden de afgelopen dagen op hun bankafschriften bedankt voor 'hun steun aan Bangladesh'. Een pijnlijk mis verstand, dat is ontstaan omdat giro 797 jaren geleden voor het laatst is gebruikt tijdens de wa tersnood in Bangladesh. Het bedankje zat echter nog in de computer. „Dat foutje hebben wij inmiddels hersteld", verze kert de voorlichter van de Sa menwerkende Hulporganisaties (SHO), die de inzameling coör dineert. Hoeveel geld de afgelopen dagen is binnengekomen, ma ken de organisatoren bekend bij de start van de twee weken durende nationale hulpactie 'Help slachtoffers aardbeving Turkije'. Die begint morgen avond met een inzamelingsac tie op vier publieke en com merciële televisiezenders. De vorige hulpactie voor Al banese vluchtelingen uit Koso vo heeft een recordopbrengst van ruim 111 miljoen gulden opgeleverd. De organisatoren durven vooralsnog geen voor spellingen te doen over het eindbedrag van de inzame lingsactie voor Turkije. Het gi ronummer 555 staat nog open voor donateurs aan Kosovo. Het ingezamelde geld zal in eerste instantie worden ge bruikt voor tenten, dekens, wa ter en sanitaire voorzieningen, voedseldistributie, medicijnen, generatoren, kookgerei en com municatiemiddelen. Op langere termijn gaat het geld naar de wederopbouw. De tv-uitzending begint mor gen met een herdenking van de slachtoffers in de moskee van Zaandam. Verder wordt dezelf de formule toegepast als bij vo rige acties en is het programma informatief en onderhoudend van aard. De centrale presenta tie is in handen van Maartje van Weegen (NOS) en Jeroen Pauw (RTL). zonder paspoort, andere identi teitspapieren en reisdocumen ten Nederland binnenkomen 'aannemelijk' maken dat zij die documenten niet moedwillig zijn kwijtgeraakt. Slagen zij daar niet in, dan laat Nederland hen niet tot de asielprocedure toe en moeten zij het land uit. Veel asielzoekers gooien hun papieren weg 'op advies' van reisagenten of smokkelorgani saties. Het is voor de IND dan moeilijk om de asielaanvraag te beoordelen of om vast te stellen of een asielzoeker misschien in een ander land asiel had moe ten aanvragen. De afgelopen ja ren verklaarde zo'n zeventig tot tachtig procent van de asielzoe kers met hulp van een reisagent of mensensmokkelaar naar Ne derland te zijn gekomen. In 1998 lag dit percentage nog op 66. Het aantal minderjarige asielzoekers dat naar Neder land kwam, was vorig jaar op gelopen tot 3504. Dat is acht procent van de totale asielin- stroom. Van hen kwam vijftien procent uit Somalië en veertien procent uit China. de woordvoerster T. Sintnico- laas. „Dat de rechter ons niet in het gelijk heeft gesteld, is jam mer. Al heeft hij wel aangege ven dat de mosselsector wel licht op langere termijn schade kan lijden door herhaling van de commercial, maar dat hij daar geen harde bewijzen voor heeft. Dat heeft hij in zijn oor deel dus niet mee laten wegen." 'West en Rijnmond moeten samenwerken den haag anp De provincie Zuid-Holland stelt voorwaarden aan het fi nancieren van de regionale zenders TV West en TV Rijn mond. Gedeputeerde staten (GS) lieten gisteren weten open te staan voor een struc turele financiering, maar het rijk moet meebetalen. Als dat niet gebeurt, zien GS de toe komst van beide omroepen somber in. Volgens een woordvoerder van Zuid-Holland is per om roep zeven miljoen gulden nodig. „Dat kunnen wij niet alleen opbrengen." Naast de provincie, moeten ook het ministerie van OCW en de inwoners van Zuid-Holland meebetalen. Over de hoogte van de bijdrage van het rijk wordt nog gesproken. Vanaf januari 2000 betalen de Zuid-Hollanders behalve kijk- en luistergelden, ook via de inkomstenbelasting een heffing van enkele gul dens per jaar voor de regio nale zenders. „Alle inwoners van de provincie moeten de zender dan wel via de ether ontvangen", aldus de zegs man. Verder willen GS dat TV West en TV Rijnmond veel meer samenwerken. Uit een evaluatie blijkt dat de twee stations niet kunnen overleven zonder publieke financiering. De reclame-in komsten zijn onvoldoende om het voortbestaan te ga randeren. Verdere bezuini gingen op personeel en ap paratuur zijn niet haalbaar en de programmering blijft steken op een minimaal ni veau. Het GS-voorstel komt op 8 september aan de orde in een commissievergadering. Daarna wil het provinciebe stuur overleg met het minis terie van OCW over de toe komst van de televisiestati ons. Naar verwachting valt in december een definitief be sluit over de hoogte van de structurele financiering van de regionale zenders. TV Wést heeft vertrouwen in de toekomst. Directeur A. van Esch: „We gaan ervan uit dat iedereen meewerkt. Als één van de grootste pro vincies kan Zuid-Holland toch niet zonder regionale televisie." Hij vestigt zijn hoop ook op staatssecretaris Van der Ploeg (Media), die een groot voorstander is van publieke financiering voor regionale zenders. Vorig jaar maart dreigde TV West failliet te gaan. Dankzij de eenmalige finan ciële steun (4,8 miljoen gul den) van Rijk, provincie en gemeente is het voortbe staan van de zender tot 1 maart 2000 verzekerd. Twee weken geleden werd bekend dat de huidige aandeelhou ders zich eind dit jaar terug trekken. den haag gpd Minister Brinkhorst van land bouw heeft gisteravond tijdens een bijeenkomst op het Cats- huis zijn meest betrokken colle ga's in het kabinet nieuwe voorstellen gedaan voor in krimping van de veestapel. Nieuwe maatregelen zijn nodig nu de rechter tot drie keer toe de Varkenswet van zijn voor ganger Van Aartsen heeft afge wezen en de Europese Com missie van Nederland eist dat de stelselmatige overtreding van de nitraatrichüijn tot het verleden behoort. Het gesprek met premier Kok, de vice-premiers Jorritsma en Borst, minister Pronk van milieu en de landbouwspecia- listen van de Tweede-Kamer fracties ging vooral over de vraag hoe het mestoverschot kan worden aangepakt. Volgens een van de aanwezigen kwam daaruit naar voren dat inkrim ping van de hele veestapel, in clusief runderen en kippen, 'onontkoombaar' is. Het kabi net probeert nu uit te vinden hoe dit 'op sociaal aanvaardba re wijze' te bereiken is. Vermoedelijk kiest het kabi net daarbij nu wel voor een schadeloosstelling. Eerder liet premier Kok weten dat het ka binet daarover nadenkt, omdat de kritiek van de rechter zich juist richtte op het ontbreken van een schadevergoeding voor boeren die varkens moesten in leveren. Welke andere maatre gelen, naast eventuele schade vergoeding, het kabinet nog meer in gedachten heeft, is nog niet bekend. Nederland kreeg op 3 augus tus een brief van 'Brussel' waar in nogmaals werd gewezen op de verplichtingen die ons land heeft bij naleving van de ni traatrichüijn. Voor 3 oktober moet er antwoord komen. Al eerder was Nederland gewezen op de gevolgen van de overbe mesting voor het nitraatniveau in bodem en water. JENEVER VOORDEEL 'Een flutstuk met conservatieve stellingnames den haag gpd GALLGALL Coalitiepartijen PvdA en D66 hebben geen goed woord over voor het gisteren gepubliceer de defensierapport van de Tel- dersstichting, het wetenschap pelijk bureau van de WD. „Het is een flutstuk met zeer conservatieve stellingnames", reageert Harry van den Bergh, voorzitter van de fractiead viescommissie defensie PvdA. Ook D66-Kamerlid Jan Hoeke- ma heeft weinig woorden nodig om het rapport 'Gerommel achter de kim' van WD-onder- zoeker P. van Schie naar de prullenbak te verwijzen. „Het lijkt wel of het rapport in 1989 is geschreven, voor de ineen storting van het communisme", luidt zijn commentaar. CDA-Kamerlid Van Ardenne betreurt de conclusie van het rapport dat Nederland minder vaak aan vredesoperaties moet deelnemen en dan alleen als er nationale belangen in het ge ding zijn. „Dat vind ik onjuist", reageert zij. Ook minister De Grave (de fensie), zelf prominent lid van de WD, lijkt weinig onder de indruk van de analyse van de Teldersstichting. Hij repte bij het in ontvangst nemen van 'taxatieverschillen' en verschil len van inzicht tussen zijn op vatting, verwoord in de begin dit jaar gepubliceerde hoofdlij nennotitie, en het WD-rapport. Volgens WD-onderzoeker Van Schie is het belangrijkste veiligheidsrisico voor Neder land de dreiging van massaver nietigingswapens (chemische, biologische en nucleaire) door 'het Westen vijandige regimes'. „Deze defensietaak wordt schromelijk verwaarloosd", stelt Van Schie. Ook vreest hij nieuwe confrontaties met Rus land, China of andere landen in het Oosten. Maar volgens minister De Grave gaat het hier niet om een 'acuut probleem' en investeert Nederland in antiraketsyste men. Ook acht hij de militaire dreiging uit het Oosten minder actueel. Met Van Schie's analyse om terughoudender te zijn met deelname aan vredesoperaties, is De Grave het niet eens. Dat kan Nederland als belangrijke industriële natie en als NAVO- lid niet maken, aldus de minis ter. Ook WD-leider Dijkstal meent dat het rapport ten on rechte stelt dat Nederland de klassieke defensietaken niet langer kan combineren met de interventie- en vredesoperaties. „Een goed toegeruste krijgs macht moet op beide taken voorbereid zijn. De WD-fractie is daar vooralsnog positief on der". Wel waarschuwt Van Schie volgens hem terecht voor onvoorziene gevolgen van uit breiding van de NAVO. Het WD-rapport loopt voor uit op de eind dit jaar te ver schijnen defensienota van mi nister De Grave. Daarin schetst hij een visie op de toekomst van de krijgsmacht. Ook de PvdA, CDA, GroenLinks en andere fracties komen binnenkort met eigen voorstellen. Weduwe Visser Jonge Jenever Vcmicuu lOOcl 2^9 JENEVER GALLGALL

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3