De dubbele comeback van het andere Aloha M WEER Groningen ziet ze vliegen Boyzone houdt ermee op Organisaties ontfermen zich over feestbiggen 129 Willem-Alexander verliefd op Duitse vrouw WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1999 Elk weekeinde erop uittrekken om ganzen te kijken of om roofvogels te tellen. Of: gewoon lekker buiten wandelen en de mus en de meeuw wel weten te onderscheiden, maar veel meer ook niet. De expert en de leek. Beiden kunnen dit weekeinde hun hart ophalen op het Vogel festival in het Lauwersmeerge- bied. „In Groot-Brittannië wordt elk jaar vlakbij Cambridge een groot Celebration of Birds-festi val gehouden. Dat evenement trekt 15.000 mensen", zegt fes tivaldirecteur Ib Huysman. Het festival in het Lauwersmeerge- bied moet net als in Engeland een jaarlijks terugkerend evene ment worden. Of de organisatoren er in slagen 15.000 bezoekers te trekken is afwachten, maar activiteiten genoeg. Kinderen kunnen vis sen langs de zeedijk, nestkastjes bouwen, vliegers maken of naar het poppentheater. Of ze kun nen met de volwassenen mee. Zeven tenten op het terrein die nen als locatie voor tal van le zingen. Variërend van verhalen over kerkuilen, roofvogels rot ganzen en kokmeeuwen tot en met reispresentaties over na tuur- en vogelreizen naar Roe menië, Trinidad, Costa Rica en Nieuw-Zeeland. Verder tonen meer dan twintig (inter)nationale bekende Wild life Art-kunstenaars en natuur- fotografen uit Nederland, Enge land, Duitsland en Israël hun werk en geven ze workshops. In andere tenten staan standhou ders met onder meer verrekij kers, telescopen, camera's, vo gelboeken, films en vogelon- derzoek. Twee jaar geleden ging vogelaar en directeur van de provinciale VW in Groningen, Dick Post- ma, naar Engeland en bezocht daar het vogelfestival. Hij was zo onder de indruk, dat hij Ib Huysman overtuigde dat er ook zo'n festival in Nederland moest komen. „Wij willen men sen enthousiast maken voor vo gels", zegt Huysman. „Iedereen kent wel een paar vogels. En hoe meer je weet, hoe leuker en interessanter het wordt. Op het festival moeten mensen echt denken: Wauw, vogels." Hij hoopt dat mensen door vogels de natuur meer leren waarde ren en zo oog krijgen voor na tuurbescherming en milieu. Het Vogelfestival - vrijdag tot en met zondag van half tien tot half zes - vindt plaats in het Lauwersmeergebied tegenover de Willem Lode wijk van Nas- saukazerne. Wie mee wil doen aan een van de vele program maonderdelen kan zich ter plekke opgeven. GEA MEULEMA De Ierse groep Boyzone gaat definitief uit elkaar. Na de millennium concerten op 3 en 4 januari 2000 houden de jongens het voor ge zien. foto anp De twee grote biggen die afge lopen weekeinde werden ge bruikt voor het volksvermaak 'zwientie tikken' in Luttenberg hebben een goed onderdak ge vonden. Het 'zwientie' en 'kni- entie tikken' zijn twee omstre den festiviteiten met dieren. Ze hadden afgelopen zondag plaats tijdens het Kinder- en Volksfeest in het Overijsselse plaatsje Luttenberg. De Dieren bescherming en de Stichting Animal Peace tekenden protest aan bij de gemeente Raaite te gen de spelletjes, omdat zij ze ethisch onacceptabel vinden. De gemeente verwierp het be zwaar, waardoor het volksver maak toch gewoon doorging. Bij het 'zwientie tikken' gaan deelnemers geblinddoekt door onder meer een modder-, Regen en onweer De eerste klap is een daalder waard! De prognoses van eind vorige week bleken gisteren beter te kloppen dan de begin deze week bij gestelde verwachtingen. Dinsdagmiddag werd het zwerk toch dichtgespijkerd en tijdens de avonduren viel er ook een beetje re gen uit het wolkendek. Bewolking en nattigheid (de neerslag was niet meetbaar) hingen samen met een warmtefront van een de pressie ten zuidwesten van Ierland. Het front, dat in het westen van Frankrijk grote hoeveelheden neerslag heeft gedumpt (in Brest viel 48 mm), markeerde de voorste begrenzing van subtropen- lucht. Deze luchtmassa's zijn de afgelopen nacht tot onze streken doorgedrongen. Het gevolg was dat het kwik nauwelijks daalde. Werd het dins dagmiddag omstreeks 21 graden (Valkenburg noteerde exact 21,0 graad), in de nacht koelde het op Schiphol niet verder af dan tot 17,3 graad, Uiteraard speelde ook het wolkendek een belangrijke rol bij de hoge minimumtemperaturen. In de subtropenlucht zijn de temperaturen vanmiddag opgelopen tot ruim 25 gra den. De komende nacht en morgenochtend trekt een koufront over ons land. Onder invloed van het front komen er zware re gen en onweersbuien tot ontwikkeling die van windstoten ver gezeld kunnen gaan. Later op de dag klaart het van het wes ten uit waarschijnlijk weer wat op. Na een zwoele nacht met geen lagere minimum temperaturen dan een graad of 17 wordt het donder- dag maximaal omstreeks 22 graden. De wind gaat door het zuiden heen naar het westen tot noordwes ten en kan aan zee later vrij krachtig of krachtig worden. Vanaf vrijdag krijgen we te maken met een nieuw hogedrukgebied dat zich over westelijk Europa installeert. Afgezien van een enkele bui la ter op vrijdag en zaterdagnacht is het droog met vooral in het weekeinde perioden met zon. De temperaturen stijgen tot omstreeks 22 graden. Mooi weer dus! JAN VISSER- Voormalige krant van de 'tegencultuur' komt terug in twee andere vormen Laat over één zaak geen misverstand bestaan: het nieuwe blad Aloha dat vanaf eind ok tober op de Nederlandse tijdschriftenmarkt verschijnt, heeft niets te maken met de krant van de 'tegencultuur' waarmee tussen 1969 en 1973 de Hollandse taboes op het gebied van seks, drugs en rock 'n' roll werden doorbroken. De nieuwe Aloha moet een degelijke en lijvige 'glossy' worden voor rockliefhebbers van gevorderde leeftijd. En ja wel, Willem de Ridder, voormalig Fluxus-kunstenaar, radiomaker, verhalenverteller, bewustzijnsgoeroe en drijvende kracht achter het 'oude' Aloha, die Willem de Ridder dus, zou Willem de Ridder niet zijn als hij niet gelijktijdig met het nieuwe blad ook weer een krant zou uitbrengen. En die heet, jawel, ook Aloha. Een verhaal over een dubbele comeback. MILLENNlUli nog dagen stroop- en zaagselbak, om ver volgens een varken aan te tik ken. Bij het 'knientie tikken' rennen kinderen geblinddoekt achter konijnen aan. Animal Peace heeft in samen werking met de Dierenbescher ming een goed onderdak voor de beide varkentjes weten te vinden. De organisaties, die de organisatoren van het vermaak hadden gevraagd de dieren te mogen vrijkopen, kregen de varkens voor niets. „Ze vonden het geloof ik zelf ook wel een fijne oplossing", aldus een woordvoerster van Animal Peace. De Dierenbescherming en Animal Peace draaiden wel op voor de kosten van vervoer en onderdak waar de varkens kunnen rekenen op een 'fijn varkensleven'. „De naam Aloha 'bekt' natuur lijk gewoon lekker," zegt Tjerk Lammers, hoofdredacteur van het nieuwe blad. „Het was ooit het legendarische tijdschrift van de tegencultuur, maar die naam bleek rechtenvrij. Nooit ergens vastgelegd. Dat hebben wij nu dus wel gedaan. Dat wil echter zeker niet zeggen dat wij een 'retro-blad' gaan maken." De nieuwe Aloha wordt gemo delleerd naar Mojo, een van de onbetwiste kwaliteitsbladen op de Britse muziektijdschriften- markt. Het dikke, in full color uitgegeven Mojo heeft zich ge specialiseerd in uitputtende achtergrond- en overzichtsarti kelen over rockartiesten die in de meeste gevallen al vijftien jaar of langer aan de weg tim meren. Degelijke, diepgravende verhalen voorzien van uitge breide discografieën en goede fotografie. Daarnaast staat het blad bekend om z'n vele serieu ze plaatrecensies, waarbij ook belangrijke heruitgaven van ou dere albums steevast besproken worden. Die aanpak wil Lammers ook bij de nieuwe Aloha hanteren. Een flink deel van de artikelen zal uit de Mojo worden overge nomen en vertaald. Daarnaast zal de redactie volgens dezelfde formule kopij produceren over de Nederlandse rockmuziek. „Maar je mag je afvragen of on ze Aloha wel een 'popblad' is, aldus Lammers. „Wat wij willen is het 'rock 'n' roll-gevoel terug brengen bij een generatie die nauwelijks meer affiniteit heeft met de huidige hitparade of dancecultuur. Doordat mensen weer over hun favoriete muziek kunnen lezen, komt ook dat ge voel van toen weer terug. Je zou De SO grootste gekken van de Het nulnummer van Aloha van hoofdredacteur Tjerk Lammers. het dus bijna een 'lifestyle'-blad kunnen noemen." Dat daarbij vooral gemikt wordt op de oude hippie of punk die het inmiddels maatschappelijk 'gemaakt' heeft, wordt snel dui delijk uit het nulnummer, dat naast artikelen over Blondie, Ja- miroquai en The Small Faces vooral veel paginagrote adver tenties voor luxe auto's, rook waar, video apparatuur en mo de te bieden heeft. In zijn voor woord richt Lammers zich zelfs rechtstreeks tot Saab, BMW en IBM om toch alsjeblieft te ad verteren. Aloha wordt uitgegeven door de Nederlandse Tijdschriften Groep van de Heemsteedse on dernemer De Vlieger, die al aan een stevige opmars op de bla denmarkt bezig is met Cigarz, Strictly en Inline Skater. Stuk voor stuk bladen die het levens gevoel in de jaren negentig do cumenteren. En daar hoort Alo ha wat Lammers betreft ook bij: „Onze doelgroep holt niet meer zo achter de nieuwste muziek- trends aan. Die heeft de eigen smaak al duidelijk bepaald. Wat ze in ons blad leest, zou je 'de soundtrack van hun leven op papier' kunnen noemen." Willem de Ridder, die samen met onder meer schrijver Jan Donkers, radiomaker Wim Noordhoek en de huidige 'so apkoning van Nederland', Ro gier Proper, verantwoordelijk was voor het oorspronkelijke Aloha, hoorde pas van het nieu we blad toen hij er onlangs door journalisten over werd ge beld. „Of die naam beschermd was, vroegen ze mij steeds maar weer. Welnee! Zoiets deed je toch helemaal niet in die tijd, joh... En weet je wat ik nu doe? Ik kom gewoon tegelijkertijd met een eigen krant uit. En die gaat ook Aloha heten." Destijds, tussen 1969 en 1973, was Aloha behalve een alterna tief rockblad, vooral een podi um voor profeten van de seksu ele revolutie, milieubescher mers, drugspioniers, de toen malige 'Kabouterbeweging', Dolle Mina en de eerste genera tie krakers. En niet te vergeten de krant waar Theo van den Boogaard zijn baanbrekende strip 'Ans en Hans krijgen de kans' kon publiceren. „Ik wil met mijn krant laten zien wat er nu echt van terecht gekomen is, van die jaren zes tig," zegt De Ridder. „Wat mij interesseert is wat mensen met hun leven doen. Of ze risico's hebben genomen. Daarover laat ik ze vertellen. En dat pu bliceer ik dan. Letterlijk en on verkort. De geschiedenis van een man die butler is geweest bij de Duke of Windsor en daar schitterende verhalen over heeft. Of de bedrijfsgoeroe Pe ter DeLahay. Of het levensver haal van een beroemde mu ziekwetenschapper die een soort uitzendbureau voor pros tituees wil opzetten; maar dan op de geishamanier. Ik wil nie mand ontmaskeren, of zo. Mensen storten gewoon hun hart uit. Het wordt gewoon een heel lekkere leeskrant. Ik heb al een uitgever en het eerste num mer moet in oktober verschij nen. Daarin komt ook het verhaal van die jongen, Tjerk Lammers van dat nieuwe blad. Hij kwam hier om mij te interviewen voor zijn Aloha. Toen heb ik maar meteen ook mijn taperecorder aangezet en hem zijn hele le vensverhaal laten vertellen. Dat is straks in mijn Aloha te le zen." PETER BRUYN Nog 129 dagen en hetj nieuwe millennium if aan. Reden voor deze om in een dagelijkse! terug te kijken op beh rijke gebeurtenissen tbe] plaatsgrepen op corre en v ponderende data in d gelopen 1000 jaar. De p01 week: 23 aug 1948: Wi mc raad van Kerken opge 24 aug 1572: Bartholo ekrit meusnacht in Parijs; 2 v aug 1566: Beeldenstoi jje^ Den Haag; 26 aug 197 ies j< Lockheed affaire; 27 a nTv 1883: uitbarsting vulkska Krakatau; 28 aug 1981 K tientallen doden bij ai show Ramstein. by 25 AUGUSTUS 1566 m Hij noemt het 'de voorna fonc bijzaak in de geschiedenis ieit tegelijkertijd 'de meest ve me, achtzaamste'. Jan Buismi ^er doctorandus historische) grafie, wordt welde Loui ever Jong van het weer genoei |n(je Hagenaar schrijft boeken x in de rol van de weersom n, digheden op de historie u rig wordt belicht. „Neem __j Beeldenstorm", zegt Buis 1 „Toen het gebeurde kwaï HT veel regenstormen voor. I schien dat de geuzen daa emj wel eerder dachten: wij w een dak boven ons hoofd fameuze beeldenstorm di ,n Z( de Nederlanden raast, rai soc) Den Haag en Delft op 25<rijsti tus 1566 in het hart. Leidf een dag later aan de burn en na klinkt het geuzenlied: tw( opten trommele, van din medeyne, slaet opten troi~i van dirredomdoes, vivelt"^ is nu de loes'. De aanvallt ^rc kerken en kloosters gaan ^f paard met grote vernielii van kunstschatten en ani >rmi weid. De uitvoerders, ovi j, nj de calvinisten, menen da (Ve beelden, 'de afgoderij', e< wel in Gods ogen zijn. Ba dien willen ze zelf wel eei je)s van de wilde hagepreken nan is de regen, zal Buisman: laj c - en godsdienstvrijheid. D lukt even, maar als in Spa koning Filips het nieuws neemt, is hij razend. Nog osc en de hertog van Alva koi HENKRUIJL» IJS Boulevardbladen suggereren dubbelhuwelijk samen met broer Constantijn De Rijksvoorlichtingsdienst onthoudt zich als vanzelfspre kend van commentaar en de Duitse ambassade zegt van niets te weten. Maar de roddel bladen brengen het met grote stelligheid: het is dik aan tussen Willem-Alexander en een Duit se vrouw. Op tal van foto's, geschoten tij dens de zomervakantie van Willem-Alexander in Italië, figu reert inderdaad een blonde vrouw. Dezelfde die onlangs ook door 'paparazzi' werd gefo tografeerd bij het paleis Noord einde, terwijl zij haar koffers naar binnen droeg in de naast het paleis gelegen woning van de kroonprins. Het zou gaan om de dochter van een Duitse topindustrieel. Willem-Alexander ontmoette haar vier maanden geleden voor het eerst in New York tij- Rituelen dens een feestje op het Neder lands consulaat. De blondine, met de achternaam Herzog, is naar verluidt al voorgesteld aan de koningin en zou daarbij de vuurproef hebben doorstaan. Ook Beatrix heet gecharmeerd te zijn van de nieuwste vlam van Willem-Alexander, hetgeen voor de kroonprins een reden is zich met aanzienlijk minder te rughoudendheid dan in het verleden met z'n vriendin in het openbaar te vertonen. Niet alleen de Nederlandse bla den berichten uitgebreid over de jongste romance van onze 32-jarige troonopvolger. Ook de Duitse media, van oudsher goed geïnformeerd over het wel en wee van ons koningshuis, staan er uitgebreid bij stil. Het magazine 'Das Goldene Blatt' heeft er zelfs de complete voor pagina voor ingeruimd: 'Dop- pelhochzeit am Hollandischen Hof?', kopt het blad. Daarmee wordt een huwelijk van Willem- Alexanders broer Constantijn met diens vriendin Laurentine, de dochter van landbouwmi nister Laurens Jan Brinkhorst, meteen maar gekoppeld aan een bruiloft van Alex met zijn nieuwste verovering. De Duitse pers weet te melden dat Fr au Herzog, die niet van adel is, opgroeide in Zuid- Duitsland en werkzaam is in Londen. Er woont bij onze oos terburen inderdaad een Duitse grootindustrieel met de naam Herzog: de 63-jarige Martin Hans Herzog, die uit zijn in 1963 gesloten huwelijk met Beate Beller drie dochters heeft: Sabine, Barbara en Beate. Her zog is oud-burgemeester van de Zuid-Duitse plaats Friedrich- shafen aan het Bodenmeer en ex-CDU-minister voor econo mische zaken van de deelstaat Baden-Württemberg. Hij maakt momenteel deel uit van ^er- hoofdige leiding van de firma VDA, een groot toeleveringsbe drijf voor de automobielindu strie in Frankfurt. Herzog houdt er uit liefhebberij een sport vliegtuigje op na en is een ge passioneerd jager; twee zaken die hij gemeen heeft met Wil lem-Alexander. De secretaresse van Herzog kon haar verbazing gistermiddag niet onderdrukken toen zij hoorde van de geruchten rond het Nederlandse hof. „Weet u zeker dat het onze heer Herzog is?", zei zij. „Ik kan het mij niet voorstellen. Twee dochters zijn getrouwd en de derde verzorgt haar moeder." Koningin Beatrix en de prins. De vorstin heet gecharmeerd te zij" ;rs de nieuwste vlam van haar zoon. foto het Een mens kan niet zonder rituelen. Die geven orde aan het bestaan. Rituelen zijn er in alle vor men en maten. Vaak hebben we er niet eens erg in dat het rituelen zijn. Ze zijn ook on derhevig aan verandering. Vroeger begon de verjaardagsvisite steevast met koffie. Tegen woordig eindigt het feest ermee, indien de alcohol het koffieapparaat tenminste niet in nevelen heeft gehuld. Allemaal rituelen. Ook onverwachte rampspoed kan niet zon der. De machteloze razernij bij moord en doodslag vertaalt zich in wederom een wake met fakkels en kaarsen. Andermaal stapelen zich de knuffelbeesten en de telepuppies op aan de rand van het plantsoen in een pro vinciestad als brute en zieke lust zich aan een weerloos kind heeft vergrepen. Rituelen breiden zich uit. In Assen gingen bij Jan S. namelijk ook nog de ruiten in. Natuur rampen hebben hun eigen rituele dynamiek. Verleden jaar de orkaan in Midden-Amerika. Nu weer de aardbeving in Turkije. Eerst wor- HAN MULDER oties bou wrijp gemaakt door de dagelijks vreselijke beelden op het televisiejournaal. den onze emoties i weerkerende WÊÊÊ/Êk Onze verontwaardiging krijgt nog een extra impuls door berichten overeen nalatige overheid, hulp die traag op gang komt en misdadige aannemers en projectontwik kelaars met hun wankele flatgebouwen waarmeezede mensen de wisse dood onder het puin berokkenden. Dan bereikt het ritueel het volgende stadium: we moe ten iets doen. Binnen nog geen week mondt het uit in een inzamelingsactie van de gezamenlijke omroepen. Publiek en commercieel en altijd weer diezelfde 'talking 'heads', de dames en heren van de bekende Aalsmeerse en Hilversumse lullekoekZij verzorgen de vertrouwde dienstregeling van ons geweten en na venan te goedgeefs heid. Goed dat Fox, RTL4 en 5, SBS6, Veronica en de NCRV bestaan, maar nog beter dat er rituelen bestaan en Philips en de KLM en de minister die namens de re gering het ingezamelde bedrag komt verdubbelen. Rituelen zijn er in soorten en maten en er is sprake van een zekere rangorde. De komkommers, waarin 's zomers de krant pleegt te worden verpakt, staan laag in de ritu ele pikorde, hoewel die lanspuntslang uit Enkhuizen be hoorlijk ambitieus is en anders die meneer bij wie hij logeerde wel In dit zorgeloze jaargetijde geldt ook als een vaste rituele prik dat wordt stilgestaan bij zaken en dingen die bijdragen tot de gezondheid of welzijn van mens, dier op plant. Ik herinner mij van eerdere seizoe nen hoe royaal de zegeningen van de heer Montignac en zijn offensief tegen de dikte werden uitgedragen. Deze zomer krijgt Viagra alle ruimte, de blauwe brenger van het heil, die - zo vernemen we uit Honselersdijk - zelfs de stengel van een modale snijbloem wonderlijk lang in het gareel houdt De bloemisterij wrijft zich in de han den en de apotheker is gewaarschuwd. Of gunnen we een chrysant of tulp op leeftijd niet zijn verzetje? Vele generaties kennen het ritueel met het zakje pokon. Dat aanpassen aan het zakje blauwe hoop is een fluitje van een nader in te vullen geldbedrag. Wat zouden we moeten als er geen rituelen bestonden? We zouden stuurloos op de wereld rondgaan. Zonder cake en koffie na de begrafenis. Zonder mooie gevoelens van goed en vrijgevig zijn na de aardbeving en met alle rode rozen slap in de vaas. MENSEL *s ar Prins BERN HAR Sa woont op zaterda «A september in hel nar bantse Best del' 117,! king van de Opei hof Market Gardenb en 55 jaar geleden! itv meer leidde totd üef om Arnhem. Bil' Museum Bevrijd jj-j Vleugels in de ge te Best neemt de onder meer een( af van veteranen de 101e Airborn elt sie en van het Bi dc Legion. Ook Ned ers landse Veterane/ pre men deel. Hetrt 0*1 urn ligt in het ge ter waarin op 17 se| trej ber 1944 parach le) ten van de 101e hpi borne Divisie lafl paj;

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2